Index Exportu
Index Exportu – Zlepšení v logistice otevírá exportu cestu
01.12.2022 Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 % a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti 10 % v prvních měsících příštího roku. „Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje efekt srovnávací základny – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 % během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 %,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí
01.11.2022 Hodnota vývozů se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 % popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen, jež byly meziročně vyšší o 15,6 %. Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku. Přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 % na 0,3 %. Ovšem výkyvy během letních měsíců historicky nejsou neobvyklé.
Index Exportu – Vývoz ohrožuje upadající poptávka
04.10.2022 Růst hodnoty vývozů dosáhl v srpnu meziročně +10,2 %, mírně nad predikcí indexu exportu, která se pohybovala poblíž +8 %. Nicméně růst nejde čistě na vrub objemu vyvezeného zboží, ale především růstu vývozních cen, které byly v srpnu meziročně vyšší o 14,2 %. Do konce roku index exportu i nadále predikuje postupně oslabující meziroční dynamiku hodnoty vývozů, která se koncem roku přibližuje k nule.
Index Exportu – Vývoz pokračuje v růstu, koncem roku hrozí zpomalení
01.09.2022 Podle predikce Indexu Exportu by hodnota českého vývozu měla v nejbližších měsících dál růst, i když meziroční tempo by mělo zbrzdit k jednociferným hodnotám. Stále platí, že za růstem hodnoty vyvezeného zboží stojí především růst cen vyváženého zboží. Fyzický objem vývozu až na dvě výjimky v květnu a lednu nedosahuje ani loňských hodnot. Začátkem zimy model signalizuje nepatrný meziroční pokles do výše 1 % oproti loňskému roku. „Ve srovnání se srpnovou predikcí Indexu Exportu aktualizovaný výpočet naznačuje o něco příznivější vývoj,“ komentuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – Zpomalující tempo vývozu ochlazuje ekonomiku
30.06.2022 Výhled ve vývoji českého vývozu se dle zaktualizované predikce Indexu exportu zhoršil. „Důvodem jsou přetrvávající komplikace na nabídkové straně, kdy firmy čelí nedostatku výrobních vstupů, vysokým cenám čehokoliv a sílícím signálům ochlazení světové ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – oslabující poptávka drží export při zemi
31.05.2022 Lepší než očekávaná březnová data ukazují, že český export ustál prvotní šok války na Ukrajině a oproti únoru se hodnota vyvezeného zboží dokonce zvýšila - i když o nepatrných 0,3 % (po sezónním očištění). „Na rovinu je však třeba dodat, že poklesu zabránil růst vývozních cen energií, potravin a dalších položek (v průměru o 4,7 % m/m a 13,2 % meziročně).
Index Exportu – Po prvotním šoku se výhled stabilizoval
28.04.2022 Tempo exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních 7 % v souladu s predikcí Indexu Exportu. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině a současně i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota vývozů by mohla meziročně poklesnout o cca 6 %. „Mírné zlepšení, nikoliv obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu přinese následujících pět měsíců,“ dodává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – válečný konflikt obrátí export na ruby
31.03.2022 Český export zaznamenal na počátku letošního roku solidní výkon. Oproti loňskému lednu se hodnota vývozu zboží zvýšila o 12,9 %, což v porovnání s covidem nezasaženým rokem 2019 představuje zlepšení o 10,6 %. I za únor vykazují data příznivý výsledek. Obrat o 180 stupňů bohužel přinese válkou ovlivněný březen. Vývoz si proto těžko udrží vydařený lednový start. Dle odhadu Indexu Exportu by se mohlo průměrné tempo vývozu v letošním roce pohybovat mezi 4 - 5 %.
Index Exportu – Navzdory zanedbatelnému napojení na Rusko je český export ohrožen
28.02.2022 Výsledky posledních šetření mezi výrobními podniky jsou z pohledu vývoje exportu povzbudivé. Podle konjunkturálního průzkumu z dílny ČSÚ se v únoru oproti lednu zlepšilo hodnocení situace v zahraniční poptávce a přes nepatrnou korekci převládá optimismus také u očekávaného vývoje exportu v příštích třech měsících.
Index Exportu - nadějné oživení zahraniční poptávky
07.02.2022 Český export, zdá se, má to nejhorší za sebou. Průzkumy mezi nákupními manažery (PMI) nebo výsledky konjunkturálního průzkumu přináší povzbudivé zprávy, co se týká komplikací v dodavatelských řetězcích. „I přesto firmy stále čelí bariérám ve výrobě způsobené nedostatkem materiálu a zaměstnanců“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. V závěru roku výkonnost ekonomik eurozóny, až na výjimky (Německo či Rakousko), předčila očekávání, což je příznivým signálem pro zahraniční poptávku. „Česká ekonomika už v závěru roku těžila z oživení poptávky v zahraničí, a navíc tempo nových zahraničních objednávek dle lednového PMI nabralo na tempu“, doplňuje Horská.
Ranní okénko - Data z ekonomiky USA by měla potvrdit pokračování příznivého trendu
14.01.2022 Ekonomickému kalendáři dnes dominují data z USA, kde vyjdou prosincové maloobchodní tržby, průmyslová výroba a výsledek průzkumu University of Michigan. Údaje by neměly ukázat zhoršení oproti předchozímu měsíci, avšak nejistota panuje především u maloobchodních tržeb, u kterých se již mohlo negativně projevit šíření omikronu. Německý statistický úřad zveřejní údaj o vývoji HDP za loňský rok. Koruna v závěru týdne oslabila na EUR/CZK 24,54 a ke slabším hodnotám se vydal také dolar, který se obchoduje za 1,1400 euro.
Index Exportu – vysoká srovnávací základna stlačí dynamiku vývozů dolů
13.01.2022 Závěr roku přinesl několik příznivých zpráv. Zádrhely ve výrobě a vývozu automobilů se zdají mít to nejhorší za sebou a objem nových zakázek v průmyslu znovu roste. Dle prosincového šetření mezi nákupními manažery se opět zvyšuje poptávka a zároveň alespoň zčásti ustoupily i problémy v dodavatelských řetězcích. To v souhrnu vnáší optimismus pro vývoj exportu v nejbližších měsících.
Index Exportu – oslabený automotive doléhá na výkon exportu
07.12.2021 Výhled pro export se podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu znovu mírně zhoršil, když pro závěr roku predikuje meziroční pokles do výše 5 % a pro začátek nového roku jen slabý růst. „I přesto výkon českého exportu, měřený celoroční hodnotou vyvezeného zboží, překoná předkovidové úrovně a zapíše si nový historický rekord v blízkosti 3,9 biliónů korun,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu - navzdory všemu se letošní export přiblíží k rekordní hranici 4 biliónů
09.11.2021 Export statečně bojuje na všech frontách. Vývozu z Česka se v podzimních měsících příliš nedaří. Poprvé po dvanácti měsících sklouznul v září těšně pod předkoronavirovou úroveň z loňského února. „Důvodů je mnoho,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Od zauzlených výrobních řetězců a problémů v dopravě a logistice, až po raketový růst nákladů včetně nyní i energií. Přesto podle výpočtu Indexu Exportu má český vývoz šanci se na dosah přiblížit k rekordní hranici 4 biliónů korun.
Index Exportu – zpožděné dodávky brzdí expanzi exportu
07.10.2021 Český vývoz profituje z oživení globální ekonomiky a podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu se udrží do konce roku v kladných hodnotách. V průměru jde meziročně o zvýšení o 6 %. Nicméně v zimních měsících bude ztrácet tempo, jelikož predikovaný růst pro prosinec činí méně než 3 %. Důvodem je oživení exportu v závěru loňského roku, kdy se dostavil i dvouciferný meziroční růst, což pro letošek zanechává vysokou srovnávací základnu.
Index Exportu – export, ani ten český, nemá na růžích ustláno
31.08.2021 Dle aktuálního výpočtu Indexu Exportu bude vývoz dál růst solidním tempem. Vysoké dvouciferné přírůstky se již opakovat nebudou – koronavirové propady jsou už (naštěstí) za námi a export již roste z vyšší základny.
Index Exportu – český vývoz svírán protichůdnými faktory
14.07.2021 „Český export balancuje na hraně mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími komplikacemi na nabídkové straně. Otázkou je, který z faktorů bude v příštích pěti měsících převažovat,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – připravme se na dvouciferná tempa růstu
31.05.2021 „Český export prochází aktuálně turbulentním vývojem, který není jednoduché exaktně zachytit. Na jedné straně tu máme efekt výrazně nízké srovnávací základny (v dubnu 2020 export poklesl o 37 % v meziročním srovnání a po sezónním očištění, v květnu o 23 %), který automaticky přifoukne meziroční tempa růstu vývozu, a na druhé straně poškozené dodavatelsko-odběratelské vazby v podobě prodlužování dodacích lhůt, nedostatku výrobního materiálu a s tím spojeného prudkého růstu cen,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – křehké základy dalšího růstu
03.05.2021 Index exportu předpovídající vývoj českého vývozu na základě tvrdých statistických dat slibuje solidní, až dvouciferný růst českého vývozu v následujících třech měsících. Do karet mu hraje i samotná velmi nízká základna z minulého roku, kdy dubnová hodnota českého exportu byla až o 36 % nižší po očištění o sezónní vlivy než v roce 2019.
Index Exportu ČR dáva nádej na dynamické oživenie rastu ekonomiky
09.04.2021 Raiffeisenbank a Asociace exportérů mali včera tlačovú konferenciu o výsledkoch a výhľade českého exportu na najbližšie mesiace. Najžiadanejším vývozným artiklom sú stále automobily pričom celý automotive sektor je zasiahnutý cyklickým poklesom a prechádza obrovskými zmenami.
Index Exportu – vysoká očekávání po kostrbatém začátku roku
08.04.2021 Český export byl v posledním čtvrtletí minulého roku spolu s průmyslem tahounem ekonomiky. Od září docházelo postupně k navyšování meziroční dynamiky vývozů, jež vyvrcholilo v prosinci růstem téměř o 18 % (národní metodika). Nicméně na začátku letošního roku se dostavilo citelné ochlazení, kdy export v porovnání s lednem 2020 oslabil o 0,6 %. Je ovšem třeba přihlédnout k nevýhodě v podobě počtu pracovních dnů, kterých měl letošní leden o dva méně. „Navíc byl leden prvním měsícem post-brexitových vztahů, což se negativně projevilo na zahraničním obchodu se Spojeným královstvím“, sděluje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.
Index Exportu – růst navzdory potížím v dodavatelských řetězcích
25.02.2021 Český export si v posledním čtvrtletí minulého roku vedl nad očekáváními. V prosinci vzrostl meziročně o necelých 18 % (národní metodika), tedy nejrychlejším tempem od července 2014. Hlavní podíl na výsledku měla motorová vozidla, jejichž vývoz byl meziročně vyšší o 20,4 miliard Kč. I přesto se ale obrovské ztráty z jarních měsíců nepodařilo zcela dohnat. Za celý loňský rok export ztratil 166 miliard Kč, přičemž za prvních osm měsíců ztráta ještě činila 268 miliard Kč.
Index Exportu – export překonává očekávání, překvapí i letos?
28.01.2021 Index Exportu předpovídal na závěr roku 2020 oživení. Přesto a navzdory další vlně zpřísnění protikoronavirových opatření, výkonnost českého exportu porazila i tato optimistická očekávání. „Odvrácení neřízeného brexitu na poslední chvíli, změny v americké administrativě a nečekaně solidní poptávka především z Německa, nabízí velkou šanci českému exportu výrazně překonat loňské úrovně z počátku propuknutí pandemie COVID-19“, domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeseinbank. „Podobně jako v Německu, tak i v Česku, navzdory stále platným restriktivním opatřením, export ožívá mimochodem i zásluhou reexportu přes Německo do Číny a USA, kde němečtí exportéři registrují nejsilnější poptávku. Podle výpočtu Indexu Exportu má alespoň teoretickou šanci překonat tempa růstu za posledních sedm let. Tempům z počátku kurzového závazku se však nevyrovná a bude ještě nějaký čas trvat, než hodnoty českého exportu pokoří staré historické rekordy,“ doplňuje Horská.
Index Exportu – bezbřehý optimismus nebo světlo na konci tunelu?
06.01.2021 V listopadu výkonost českého exportu opět překonala očekávání. I předstihové ukazatele, navzdory druhé a později i třetí vlně šíření nového koronaviru, společně jedním hlasem hovoří o oživení českého průmyslu a exportu. Dle indexu nákupních manažerů růst zakázek dosáhl nejvyššího tempa od února 2018.
Zahraniční obchod nadále tahounem ekonomického oživení
08.12.2020 Podle předběžných údajů ČSÚ skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách s přebytkem 33,4 mld. Kč, blízko zářijového výsledku ve výši 35,4 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 24,4 mld. Kč. Zahraniční obchod tak opět předčil tržní očekávání.
Index Exportu – vyexportujeme se z koronavirového šoku?
30.11.2020 Druhá vlna šíření COVID-19 opět krutě zasáhla českou ekonomiku, a to především služby. Než se šíření viru vymklo kontrole, česká ekonomika se na čele s exportem svižně odrážela ode dna.
Zahraniční obchod tažen zotavující se zahraniční poptávkou
06.11.2020 Podle předběžných údajů skončila v září bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 34,4 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 14,4 mld. Kč. Výsledek tak značně předčil náš odhad 18,5 mld. Kč, který byl víceméně v souladu s tržním očekáváním. Výrazný nárůst bilance zahraničního obchodu dokládá svižné ekonomické oživení ve třetím kvartálu. Hodnota vývozů se oproti stejnému období minulého roku po sezónním očištění vyhoupla o 4,6 miliard Kč. V srpnu hodnota exportu v meziročním srovnání ještě pokulhávala o necelých 9 miliard Kč. Zde měl pozitivní vliv návrat do pracovního procesu po skončení srpnových celozávodních dovolených. Na druhé straně hodnota dovozů nadále setrvala (po sezónním očištění) pod hodnotou z minulého roku, konkrétně o 7,8 miliard Kč, přičemž v srpnu byla hodnota dovozů meziročně nižší o 8,3 miliard Kč.
Index Exportu – opatrný přelom roku
29.10.2020 Srpen s sebou přinesl ochlazení ekonomického oživení. Zádrhelům se nevyhnul ani český export, který prohloubil dosavadní ztráty. „Za osm měsíců letošního roku český export ztratil 268 miliard korun (národní metodika). Hodnota Indexu Exportu zůstává i pro následující měsíce (září – listopad) záporná. Mírně do kladných hodnot by se měla dostat až v prosinci a lednu,“ upozorňuje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank. Celoroční ztráty exportu budou dle aktuálního výpočtu činit minimálně 299 miliard korun.
Zahraniční obchod zpomaluje
07.10.2020 Podle předběžných údajů skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 7,6 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o pokles ve výši 1,6 mld. Kč. Výsledek tak zaostává za naším i tržním odhadem. Hlavním důvodem byl meziroční pokles přebytku bilance výrobků zpracovatelského průmyslu o 6,0 mld. Kč. Zpomalení oživení v automobilovém průmyslu sehrálo větší roli, než jsme očekávali. Růst výroby aut v srpnu nepokračoval a meziročně poklesly i registrace automobilů jak v tuzemsku, tak u důležitých obchodních partnerů, jako například v Německu. Kladná bilance motorových vozidel poklesla o 5,0 mld. Kč a podílela se tak největší měrou na celkovém snížení salda zahraničního obchodu. V meziročním srovnání byl vyšší i schodek bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,6 mld. Kč.
Ranní okénko - Americký prezident znervózňuje trh
07.10.2020 Dnes český statistický úřad zveřejní, jak si v srpnu vedla průmyslová výroba a zahraniční obchod. Očekáváme, že zotavování českého průmyslu z karanténního propadu v srpnu zpomalilo. Konkrétně počítáme s meziročním poklesem o 6,2 % oproti předchozím červencovým meziročním ztrátám ve výši 5,0 %. Na druhé straně předpokládáme, že si bilance zahraničního obchodu v srpnu oproti červenci polepšila o necelé čtyři miliardy na celkových 17,3 miliard korun.
Index Exportu – na vlnách koronaviru
06.10.2020 Český export prochází zatěžkávací zkouškou. V letních měsících „vydýchával“ krutý jarní úder koranaviru. „Z více jak třetinových propadů se mu během krátké doby podařilo přiblížit k loňským letním hodnotám exportu. Přesto za sedm měsíců letošního roku český export ztratil 257 miliard korun (národní metodika). Vyhlídky vzhledem k intenzitě šíření nákazy ale nejsou růžové,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Ranní okénko - Dozvíme se strukturu českého HDP
01.09.2020 Dolar startuje do nového měsíce dalším oslabením a dostal se tak až na úroveň 1,2 EUR/USD z května 2018. Koruna se pohybuje spolu s polským zlotým a maďarským forintem a aktuálně se nachází u hranice 26,23 EUR/CZK.
Okénko trhu - Inflace v Německu je nadále nízká
31.08.2020 Český export se po skončení karanténních opatření odrazil od meziročního dubnového poklesu o -38,3 % a dostal se zpět alespoň na úrovně z roku 2016. Index Exportu od Raiffeisenbank ukazuje, že v příštích třech měsících by český export měl pozvolna růst. „Zdaleka ale nepůjde o návrat na předkovidové hodnoty exportu“, komentuje vývoj hlavní ekonomka Helena Horská. Hodnoty indexu zůstávají v období od července do listopadu záporná, což znamená, že vývoz zůstane pod hodnotami z minulého roku. Na jedné straně mají zlepšující se měkké indikátory, jako například indexy nákupních manažerů v eurozóně a Německu, pozitivní efekt na český export. K tomu lze přičíst i rostoucí počet zakázek ve výrobním sektoru. Na druhé straně působí mírné zpomalení ekonomického oživování a obavy z dalšího nárůstu šíření onemocnění Covid-19 jako brzda vývozu. Původně se přitom počítalo s oživením ekonomiky čistě následující trajektorii písmena V.
Index Exportu – z propasti do mělčiny
31.08.2020 Konec celonárodní karantény a rozvolnění přísných pravidel pro pohyb osob přes hranice státu ulevil českému exportu. „Tomu se díky sobě vlastní houževnatosti po květnovém dvouciferném propadu na úrovně z roku 2013 podařilo vrátit zpět, alespoň na úrovně z roku 2016. Celonárodní karanténa a boj proti COVID-19 se nejcitelněji projevila právě na exportu, který si za nejkritičtější tři měsíce odepsal meziročně 26 procent, tj. 254 miliard korun,“ vyčísluje dopad koronavirové krize na vývoz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi
16.07.2020 Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.
Index Exportu – rychlý nebo pomalý restart exportu?
28.05.2020 Stačily pouhé dva týdny celonárodní karantény a výkonnost českého exportu se v březnu propadla nejprudším tempem od července 2009. A to byl pouhý začátek. „Dle odhadu Indexu Exportu, který jsme podrobili dvojnásobnému šoku ve srovnání s tím březnovým, byl český export v dubnu postižen dvouciferným propadem v rozsahu více než jedné čtvrtiny (o 25-30 % v porovnání s loňským dubnem). Ten vrátil dubnovou hodnotu exportu o sedm let zpátky na úroveň z roku 2013,“ komentuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a dodává, že: „ještě hůře se odhaduje další vývoj exportu a jeho případný restart. Předstihové ukazatele u nás i v Německu se sice už odráží od historických minim, ale dodavatelsko-odběratelské řetězce se znovu spojují a rekonstruují. V mnohých provozech stále chybí zaměstnanci a spotřeba domácností ožívá zatím jen opatrně. Na přesnější vyhlídky našeho exportu si budeme muset ještě počkat.“
Index Exportu – propad exportu, ale jak hluboký?
30.04.2020 Pandemie COVID-19 zmrazila světovou ekonomiku, pohyb zboží a osob, odběratelsko-dodavatelské řetězce i zahraniční obchod. „První údaje zohledňující nástup pandemie hovoří jasně: čelíme bezprecedentnímu šoku. Doposud zveřejněné předstihové ukazatele hovoří o propadu na minima v celé dlouhé historii toho či onoho ukazatele. A dle dosavadního vývoje pandemie lze usuzovat, že nejsme ještě na úplném dně,“ domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomika Raiffeisenbank. Index Exportu, který vychází z předstihových ukazatelů, jen obtížně zachycuje rozsah takového šoku. Je zcela racionální očekávat, že pokles exportu v nejbližších měsících bude o dost prudší, než naznačuje výpočet Indexu Exportu (o zhruba 10 % meziročně).
Index Exportu – chybí dobré zprávy
27.02.2020 Ačkoliv výkon českého exportu na konci roku 2019 přinesl nečekané zklamání, celoroční hodnota vyvezeného zboží z Česka na zahraniční trhy dosáhla očekávaného historického rekordu ve výši 3,68 biliónů korun. Podle odhadu Indexu Exportu výkonnost českého exportu pro prvních pět měsíců tohoto roku zůstane slabá, v některých měsících může hodnota vývozu klesnout i pod loňskou úroveň.
Index Exportu – ani jaro český export nepovzbudí
30.01.2020 Podle odhadu Indexu Exportu se listopadový pokles českého vývozu na konci roku 2019 opakovat nebude a celoročního hodnota vyvezeného zboží z Česka na zahraniční trhy dosáhne nového rekordu, téměř 3,7 biliónů korun. Přesto první čtvrtletí letošního roku bude ve znamení mírného poklesu hodnoty českého vývozu. V dubnu se podle aktuálního odhadu Indexu Exportu český vývoz vyrovná loňské výkonnosti.
Okénko trhu - Světová banka snížila odhad růstu globálního HDP
09.01.2020 Prosincová míra nezaměstnanosti v ČR dosáhla 2,9 %, což bylo přesně v souladu s očekáváními. Oproti předchozímu měsíci to znamená nárůst o 0,3 procentního bodu, a lze jej přičíst standardní sezónnosti, tedy utlumení aktivity v sektorech závislých na počasí. Z historického pohledu se ovšem nezaměstnanost stále drží na velice nízké úrovni, když na jedno volné pracovní místo připadá pouze 0,6 uchazeče. Vzhledem k pozorovanému zpomalování evropského a potažmo i českého průmyslu předpokládáme, že míra nezaměstnanosti bude v blízké budoucnosti dále stoupat a zdá se být pravděpodobné, že se nedávné rekordně nízké hodnoty nějakou dobu znovu neobjeví. Přesto by si Česká republika měla udržet nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Odhadujeme, že za celý rok 2020 skončí v průměru lehce nad třemi procenty.
Index Exportu – začátek roku 2020 oživení nepřinese
09.01.2020 Podle odhadu Indexu Exportu ani nižší výkonnost českého exportu v závěru roku 2019 neohrozí dosažení nové historické mety - roční hodnota českého národního exportu zboží překoná hranici 3,7 biliónů korun.
Index Exportu chladí přehnaná očekávání
29.11.2019 Zmírnění tenzí v obchodních vztazích mezi Spojenými Státy a Čínou, tiché odložení sankčních cel na dovoz evropských aut a náhradních dílů do Spojených Států či naděje na spořádaný odchod Velké Británie z Evropské unie zvrátil doposud klesající sentiment na klíčových trzích našich obchodních partnerů včetně nejzasaženějšího Německa.
Související klíčová slova:
Partneři | Brexit | Inflace | EUR/USD | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Koruna | HDP | Německo | Analytik | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Recese | Podpora ekonomiky | Rizika | Export | Import | Průmyslová výroba | Ekonomové | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Míra nezaměstnanosti | Sazby | Bloomberg | Bod | Cash flow | Centrální banky | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Fed | Finanční trh | IFO index | IPO | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Investice | Komodity | Kurz | Měna | Finanční instituce | Měny | Nabídka | Nástroj | Obchodní bilance | Pozice | Průmyslové objednávky | Riziko | Ropa | Schodek rozpočtu | Sentiment | Trend | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Obchodování | Evropa | Německá ekonomika | Americký prezident | Indexy | EU | Byznys | Business | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Strach | Index nákupních manažerů | Financování | CZK/EUR | Výrobní náklady | Český statistický úřad | Donald Trump | Praxe | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Podpora | Banka | Brent | Cena | CZK | Česká ekonomika | České koruny | Dolar | Eura | Graf | Investiční | ISM | Makroekonomické ukazatele | Nové trhy | Prognóza | Rakousko | Reuters | Ropy | Signály | Státní rozpočet | Trh | Velká Británie | Volatility | Volkswagen | Vývoj kurzu | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Ekonomika Číny | Ekonomika EU | EV | Christine Lagarde | Měď | Range | ROCE | SPS | Tovární objednávky | Využití kapacit | Cenová hladina | Tržby | Úvěr | Světové ekonomiky | Volby | Burze | Markit | Thomson Reuters | Kurz koruny vůči euru | Úspěch | Podnikání | Automobilový průmysl | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Kč/EUR | Volby v USA | Ekonomická aktivita | Firmy | Aktuální vývoj | Den D | Inflační tlaky | Globální ekonomiky | Propad | Cena mědi | Ztráty | Posílení koruny | Nejistota | Tempo růstu | Zajištění | Tesla | Výhled | Bankéři | Mzdy | Predikce | Průzkum | Krize | Inflace v Německu | Historické rekordy | Příjmy | Německý Ifo index | Očekávání | Okénko trhu | Vstup na burzu | Tržní očekávání | Ekonomické výsledky | Analytik Raiffeisenbank | Přijetí eura | Podniky | Šéf Fedu | Růst úrokových sazeb | Posilování české koruny | Hodnota indexu | Růst cen komodit | Vývoj kurzu koruny | Sazby ČNB | Data z ekonomiky | Statistický úřad | Společná měna | Prezidentka ECB | Obavy z recese | Raiffeisen Bank International | Kurz české koruny | Oživení ekonomiky | Růst mezd | Očekávání trhu | Data z Německa | Kurzarbeit | Bilance zahraničního obchodu | Uvalení cel | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Jednání o brexitu | Prezident Donald Trump | Objem | Data z USA | Obchod | Obchodní dohody | Německá průmyslová výroba | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Firma | Reálné ekonomiky | Růst cen | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Indexy nákupních manažerů | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Ekonomická důvěra | Helena Horská | Ekonomka Raiffeisenbank | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Automobilový sektor | Otto Daněk | Aktivita zpracovatelského průmyslu | Statistika | Předpovědi | Predikce vývoje | Průmysl | PLN | Na burze | Propouštění | Impuls | Zdražování | Problémy | Prognózy | Nejistoty | Světové obchodní organizace | Nálada | Kontrakty | Dovoz aut | Nord Stream | Míra | Konec roku | Registrace automobilů | Vánoce | Ztráta | Přelom roku | Miliardy korun | Ziskovost | Černé labutě | Čeští exportéři | Míra nezaměstnanosti v ČR | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Asociace exportérů | Výpočet Raiffeisenbank | Prognóza IE | Ifo | Odhad růstu globálního HDP | Předběžné výsledky | Nedostatek zakázek | Analytička | Ukazatele | Růst německé ekonomiky | Cenové tlaky | Dobré zprávy | Ceny energií | Oživení globální ekonomiky | Trump | Prezident | Koronavirus | Výsledky průzkumu | Lepší zítřky | Obchodní vztahy | Trhy | Šíření nového koronaviru | Negativní dopad | Zlepšení nálady | Pokles | Situace | Meziroční růst | Vít Hradil | Růst inflace | SARS | Pandemie | IHNED | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Zpracovatelský sektor | Německé tovární objednávky | Americké ekonomiky | COVID-19 | Konjunkturální průzkum | Šíření onemocnění | Index nákupních manažerů ve výrobě | Průměrná mzda | Vývoj | Šok | Mzda | Výkyvy | Obrovské ztráty | Další vývoj | Restriktivní opatření | Šíření viru | Vedlejší účinky | Hyundai | Automobilka | Pandemie COVID-19 | Počet nakažených | Aktuální situace | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Škoda | Domácnosti | Asociace | Růst | Počet nakažených koronavirem | Koronavirové krize | Signál | Repo sazby | Potenciál | České vlády | Německý statistický úřad | Karanténa | Šíření nákazy | Ekonomiky | VW | Potenciál pro růst | Solidní růst | Války | Schodek | Březnová data | Organizace | Závislost | Práce | Údaje | Ekonomické škody | DPH | Ekonomické oživení | Výpadky | Dodavatelské řetězce | Statistiky | Šíření nákazy COVID-19 | Posílení | Omezení pohybu | Nové zakázky | Průzkum ČSÚ | Pracovní síly | Propad exportu | Maloobchod | Zaměstnanci | Koncern Volkswagen | Export v dubnu | Vývoz | Snižování cen | Expanze | Oživení české ekonomiky | Rekordní schodek rozpočtu | RBI | Auta | Vakcína | Důvěra spotřebitelů | Předstihové ukazatele | JDE | Unie | ČR | Koronavirové pandemie | Pokračování růstu | Vývoz z Německa | Používání eura | Covid | Snížení nákladů | Druhá vlna | Státní pomoc | Situace na trhu práce | Michal Lukáč | Reputace | Ceny | Důvěra | Turistický ruch | Oživení v automobilovém průmyslu | Růst vývozu | Koupěschopnost | Ekonomické zotavování | Oživení poptávky | eMan | Fisker | Objem exportu | Pokles exportu | Budoucí vývoj | Elektromobily | Exportní průmysl | Epidemiologické situace | Pracovní místa | Ranní okénko | Průmyslové zakázky | Epidemická situace | Koncern | Zhoršení epidemické situace | Epidemické situace | Zveřejnění výsledků | Zveřejnění výsledků HDP | Státy Evropské unie | Ekonomické uzavírky | Vakcinace | Očkování | Štědrý den | Počasí | Měsíční data | Situace na trhu | Růst produktivity | Vývoj hodnoty | Data z reálné ekonomiky | PMI index | Index Exportu ČR | Sono Motors | Aptera | Škoda ENYAQ | Dostupná data | Rostoucí ceny | Objednávky | Oslabení | Příležitosti | Hliník | Český vývoz | Rekord | Delta mutace | University of Michigan | David Vagenknecht | Společnosti | Národní měny | Lenka Kalivodová | Kompenzace | Problémy v dodavatelských řetězcích | Úročení | Automotive | Zpožděné dodávky | Vysoké ceny | Nedostatek surovin | Meta | Lockdowny | TIM | Nové mutace | 3М | Hodnoty měny | Data z ekonomiky USA | Válka na Ukrajině | Anexe Krymu | Sankce | Situace na Ukrajině | Obchod s Ruskem | Řetězce | Nord Stream 1 | Zastavení dodávek | Růst cen energií
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot