Úterý 03. prosince 2024 18:36
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Zahraniční obchod tažen zotavující se zahraniční poptávkou

06.11.2020 10:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podle předběžných údajů skončila v září bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 34,4 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 14,4 mld. Kč. Výsledek tak značně předčil náš odhad 18,5 mld. Kč, který byl víceméně v souladu s tržním očekáváním. Výrazný nárůst bilance zahraničního obchodu dokládá svižné ekonomické oživení ve třetím kvartálu. Hodnota vývozů se oproti stejnému období minulého roku po sezónním očištění vyhoupla o 4,6 miliard Kč. V srpnu hodnota exportu v meziročním srovnání ještě pokulhávala o necelých 9 miliard Kč. Zde měl pozitivní vliv návrat do pracovního procesu po skončení srpnových celozávodních dovolených. Na druhé straně hodnota dovozů nadále setrvala (po sezónním očištění) pod hodnotou z minulého roku, konkrétně o 7,8 miliard Kč, přičemž v srpnu byla hodnota dovozů meziročně nižší o 8,3 miliard Kč.

Hlavním tahounem přebytku byla především relativně vysoká bilance obchodu s motorovými vozidly o meziročních 6,1 miliard Kč, když se zlepšující se zahraniční poptávkou vzrostl vývoz aut o 4,9 miliard Kč. V předchozím období přitom kladná bilance s auty poklesla o 5,0 miliard Kč. Za zmínku stojí také zlepšení bilance základních kovů o 1,6 miliard Kč.

Ve směru nižší bilance zahraničního obchodu na druhé straně působil meziroční schodek salda s chemickými látkami a přípravky o 1,8 miliard Kč.

Obchodní bilance

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v mld. Kč

34,4

7,6

18,5

17,5

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČS



Nadějnou zprávou pro český zahraniční obchod je i dnešní výsledek německé a tuzemské průmyslové výroby, kde byl v obou případech zaznamenán lepší výsledek, než trh očekával. Český vývoz do sousedního Německa se v září meziměsíčně zvýšil o necelých 28 % a v meziročním vyjádření vzrostl o 3 %. Dle předstihových indikátorů, jako například PMI ve výrobě, je pozitivní i výhled do příštích měsíců. Také index exportu sestavovaný Asociací Exportérů a Raiffeisenbank předpovídá, že hodnota tuzemských vývozů by měla v meziročním srovnání být v plusu i na přelomu roku. Nicméně tento předpoklad je zatížen nejistotou domácího a zahraničního vývoje ohledně koronavirové situace. Dalším rizikem je také nejistota ohledně brexitu. Pokud by Velká Británie a EU nedospěly k dohodě, byl by obchod řízen pravidly podle Světové obchodní organizace. Vývoz z EU do Británie by tak podléhal clům, což by se dotklo především tuzemského automobilového odvětví.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zahraniční obchod překvapil vyšším přebytkem
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila prosincová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 17,7 mld. Kč oproti listopadovým 32,2 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 25,9 mld. Kč. Celkově se v roce 2020 přebytek salda zahraničního obchodu vyšplhal na 190 mld. Kč a byl tak meziročně o 44,3 mld. Kč vyšší. V porovnání s rokem 2019 se vývoz snížil o 4,5 % a dovoz o 5,9 %. Jedná se o dobrý výsledek, když si připomeneme, že například v půlce minulého roku trh ještě očekával pokles okolo 10 %.
  • Zahraniční obchod přidává, nejen díky srovnávací základně
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila březnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 18,5 mld Kč, což je jen mírně za výsledkem v únoru a lednu, kdy bilance činila 22,5, respektive 24,6 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod roste, průmyslu a stavebnictví se nedaří
    „Průmyslové produkci se na začátku letošního roku příliš nedařilo, březen dokonce přinesl větší propad. Průmyslová výroba tehdy meziročně klesla o 2,7 %, především kvůli vyšší srovnávací základně ve výrobě motorových vozidel z března roku 2023. Jak ukázala dnes publikovaná data Českého statistického úřadu, v dubnu si průmyslová produkce meziměsíčně drobně polepšila, když vzrostla o 0,6 %, meziročně však mírně klesla o 0,4 %. Za horšími výsledky stojí především pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, pokles v hutnictví a slevárenství, ale také nižší produkce v energetickém sektoru. Nadprůměrné dubnové teploty zapříčinily pokles spotřeby plynu, na produkci ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, která klesla o desetinu, měly vliv i plánované odstávky v elektrárnách a pokles výroby v uhelných elektrárnách,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Zahraniční obchod se dále zlepšuje
    Zahraniční obchod dosáhl v dubnu přebytku 8,4 mld. CZK. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jednalo o zlepšení o 36,6 mld. CZK. Za příznivým vývojem stál především meziročně nižší schodek s ropou a zemním plynem, a to o 21,2 mld. CZK. Zde se pozitivně odrazil pokles cen na komoditních trzích, ale i výrazně nižší objem dováženého zemního plynu.
  • Zahraniční obchod se vrátil do plusu
    Bilance zahraničního obchodu se v červenci poprvé v tomto roce překlopila do červených čísel, ale byl to pouze krátkodobý výkyv. V srpnu se vrátila do přebytku, když vývoz překonal dovoz o 14,3 mld. Kč. To je pro nás překvapivě pozitivní výsledek, když jsme počítali s mírným prohloubením schodku (-6,6 mld. Kč). Predikce trhu byla mírně optimističtější, ale rovněž s očekávaným schodkem, konkrétně ve výši -3,8 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod se zadrhává
    Saldo zahraničního obchodu překvapilo výrazně zápornou bilancí. Namísto očekávaného kosmetického zmírnění schodku z červencových 7,9 mld. Kč na necelých 6 mld. Kč, se schodek obchodní bilance v srpnu propadl až na 28,1 mld. Kč. Oproti minulému roku se tak jednalo o 35,6 mld. Kč horší výsledek.
  • Zahraniční obchod si udržel solidní výkon
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila únorová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 22,5 mld Kč, což je obdobný výsledek jako v lednu, kdy přebytek činil 24,6 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 2,2 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod skončil přebytkem. To se však brzy změní
    Český statistický úřad dnes zveřejnil data o zahraničním obchodu. Podle předběžných údajů skončila v lednu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 9,5 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o 2,1 mld. Kč. Ačkoli samotná statistika vyznívá dobře, trh čekal ještě lepší výsledek, když sázel na přebytek 15,2 mld. Kč. Data tedy pro trh představují zklamání.
  • Zahraniční obchod skončil v červenci po takřka roce v mínusu, ale i tak je historicky rekordní. Podobně jako loni v létě jej tam stáhly celozávodní dovolené
    Zahraniční obchod České republiky skončil letos v červenci v mírně záporném pásmu, když objem dovozu převýšil objem vývozu o zhruba čtyři miliardy korun. Záporné saldo ale neindikuje trvalejší obrat trendu, který se letos nese ve znamení zřetelného přebytku. Vždyť i přes čtyřmiliardový červencový schodek vykazuje zahraniční obchod za prvních sedm měsíců roku přebytek přibližně 155 miliard korun, což je meziročně o nějakých 84 miliard více.
  • Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů, jeho letošní bilance je meziročně o více než 120 miliard horší
    Český zahraniční obchod se v říjnu dle očekávání citelně propadl, v národním pojetí činila jeho bilance minus 18,2 miliardy, což je meziročně o takřka padesát miliard korun horší výsledek. Trh citelně záporné saldo očekával, ale přece jenom ne až takto hluboké. Ve střední hodnotě se analytici oslovení agenturou Bloomberg, tuzemští i mezinárodní, shodli na tom, že saldo vykáže hodnotu minus 14,5 procenta.
  • Zahraniční obchod těží z vyskladňování zásob i ze slabší koruny, přebytek letos bude o sto miliard vyšší než loni
    Bilance zahraničního obchodu ČR v červnu překonala očekávání. Za první letošní pololetí tak i díky červnovému takřka třicetimiliardovému přebytku činí přebytek celkem zhruba 160 miliard korun. Ten je výrazně vyšší než loňský celoroční přebytek, jenž dosáhl přibližně 123 miliard. Letos v červnu byl zahraniční obchod ČR přebytkový již desátý měsíc v řadě. Na rozdíl od průmyslové výroby, jež je nadále v útlumu, zahraniční obchod vykazuje zřetelné meziroční zlepšení své kondice.
  • Zahraniční obchod trápí drahé suroviny a výpadek automotive
    Zahraniční obchod v říjnu vykázal 2. nejslabší výsledek letošního roku: schodek ve výši 18,2 miliard koruny. Zářijový schodek se po revizi prohloubil z 13,3 miliard na 15 miliard. Trh i my jsme čekali nižší schodek okolo 14 miliard korun.
  • Zahraniční obchod v březnu prospěl platební bilanci
    Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za březen dosáhl 11,8 miliardy Kč. To bylo necelé 2 miliardy nad naším odhadem, a naopak lehce přes 2 miliardy pod očekáváním trhu. Struktura výrazněji nepřekvapila. Přebytek bilance se zbožím dosáhl 29,3 mld. Kč. Oproti našemu očekávání byl mírně vyšší přebytek bilance služeb s 4,9 mld Kč. Důchodový účet po únorovém přebytku sklouzl do deficitu 20,3 miliardy Kč, což je běžný sezónní jev daný odlivem dividend. Těch v březnu odteklo 20,1 mld Kč. Oproti předchozímu měsíci se výrazně snížil meziroční propad přebytku běžného účtu, což je dáno zlepšením bilance obchodu a služeb. Ve srovnání s loňským rokem nicméně sílí odliv na důchodové bilanci, a ten bude pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících. Přebytky na obchodní bilanci ve srovnání s loňským rokem zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 0,5 % HDP po loňských 3,6 %.
  • Zahraniční obchod v hlubokém deficitu
    Zahraniční obchod skončil v srpnu v hlubokém deficitu 28,1 mld. CZK, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představovalo zhoršení o 35,6 mld. CZK. Výsledek tak výrazně předčil náš odhad na úrovni 11,7 mld. CZK. Podepsal se na něm především obchod s automobily a vývoj na světových komoditních trzích. Není překvapivé, že meziměsíční srpnový pokles výroby automobilů o více než 60 % (meziroční propad o 57 %) se propsal do poklesu přebytku obchodu s motorovými vozidly.
  • Zahraniční obchod v květnu pozitivně překvapil
    Podle předběžných údajů skončila v květnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách mírným přebytkem 1,3 mld.Kč. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala se schodkem o více než 8 mld. Kč. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v květnu snížil na 29,8 % meziročně, zatímco na straně importů pokles dosáhl -24,9 %.Celkovou bilanci zahraničního obchodu se zbožímovlivnily doznívající opatření proti šíření koronaviru, tedy odstávky výrob a přerušení provozu firem, které narušily dodávky zboží. Současně poptávka zůstává i nadále velmi utlumená. To se projevuje zejména podstatným snížením kladného salda obchodu s motorovými vozidly (meziročně o 22,5 mld.), nižší přebytky vykázal i obchod s elektrickými přístroji a strojním zařízením. Na druhé straně příznivě působil nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích.
  • Zahraniční obchod v květnu přibrzdil
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila květnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 6,3 mld Kč a výrazně tím minula tržní očekávání. Medián trhu vyhlížel bilanci ve výši 25,3 mld. Kč (náš odhad 25,4 mld. Kč), přičemž i ten nejnižší odhad počítal s 20 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod v květnu zůstal v přebytku
    Bilance zahraničního obchodu v květnu dosáhla 13,6 mld. CZK. Oproti tržnímu konsenzu (28,4 mld. CZK) i našemu odhadu (22,7 mld. CZK) se jednalo o určité zklamání. Hlavním tahounem s přebytkem ve výši 51,2 mld. CZK zůstal obchod s motorovými vozidly. Květnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 4,4 mld. CZK lepší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již devátý měsíc v řadě. V úhrnu za prvním pět měsíců letošního roku přebytek zahraničního obchodu dosáhl 130 mld. CZK, čímž překonal výsledek za celý loňský rok (123,4 mld. CZK).
  • Zahraniční obchod v lednu v přebytku
    Lednový zahraniční obchod skončil přebytkem 9,5 miliardy CZK, což bylo ale méně než jsme my i trh očekávali. I tak byl ale výsledek v meziročním srovnání o 2,1 mld. vyšší. Ke kladnému saldu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání vzrostl téměř o čtvrtinu. Přebytek obchodu s motorovými vozidly tak byl meziročně vyšší o 6 mld. CZK. Díky vývoji cen na světových komoditních trzích se snížil i schodek obchodu se základními kovy (o 2,1 mld. CZK).
  • Zahraniční obchod v lednu zklamal, koruna oslabuje. Zachraňuje jej vývoz aut, škodí mu pokles cen elektřiny
    Zahraniční obchod České republiky v lednu zklamal. Vykázal přebytek pouze 3,7 miliardy korun. Přitom analytici oslovení agenturou Bloomberg vesměs očekávali vyšší přebytek. V průměru předpokládali, že přebytek vykáže úroveň takřka patnácti miliard korun.
  • Zahraniční obchod v lednu zklamal, nepříznivě na něj dolehly zádrhely v subdodávkách z Asie, brexit i silnější koruna
    Zahraniční obchod ČR se zbožím v lednu mírně zklamal. Přebytek byl sice meziročně o 7,3 miliardy korun vyšší, když dosáhl hodnoty 24,6 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek nad úrovní třiceti miliard korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024