Sobota 24. srpna 2024 07:17
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap trade smarter

Plynovody

img

Naděje, že státní Net4GAS vydělá na dodávkách plynu na Slovensko, jsou velmi mlhavé. Odstřižení EU od ruského plynu totiž staví do důležitější role přístavní terminály, na tranzitu mohou spíše vydělávat Polsko či Chorvatsko

20.08.2024 Slovensko by mohlo Česku vytrhnout trn z paty. Pokud by z České republiky učinilo tranzitní zemi, tuzemské plynovody by byly díky příslušným poplatkům rázem výdělečnější. Státní společnost Net4GAS, jejich provozovatel, by se tak mohla vymanit ze současné ztráty. A její loňské mnohamiliardové postátnění v režii ministerstva průmyslu by rázem nebylo "nahrávkou na smeč" vládním kritikům. Ostatně, k naději na tranzit na Slovensko, a dokonce do Rakouska se upíná samo ministerstvo, podle nějž je to právě jedna z klíčových možností, jak Net4GAS dostat do lepší hospodářské situace.
img

NET4GAS se v Rusku odvolal ve sporu s Gazprom Exportem k nejvyššímu soudu

19.08.2024 Česká společnost NET4GAS, která je v tuzemsku provozovatelem sítě plynovodů, podala kasační stížnost k nejvyššímu soudu Ruské federace proti zákazu pokračovat v řízení s ruskou plynárenskou společností Gazprom Export v zahraničí. S odkazem na arbitrážní spis o tom dnes informovala agentura TASS. Český podnik už dříve uvedl, že se zákazem řídit nehodlá, protože rozhodnutí ruských soudů je podle firmy v rozporu s mezinárodním právem.
img

Francie mohutně navyšuje dovoz ruského plynu, letos o více než 100 %. Dováží ho více i než Maďarsko, leč zhusta jej přeprodává Belgii – zřejmě slušný byznys

18.08.2024 Francie letos dováží více ruského plynu než Maďarsko. V prvním letošním pololetí dramaticky navýšila objem dovozu ruského plynu, meziročně o více než 100 %. Dovezla jej 4,4 miliardy metrů krychlových. Loni to ve stejném období roky byly jen zhruba dvě miliardy kubíků.
img

Za explozí plynovodů Nord Stream zřejmě stáli Ukrajinci. Německo už vydalo příslušný zatykač

14.08.2024 Německo vydalo zatykač na Ukrajince, jenž se měl podílet na přípravě exploze plynovodů Nord Stream v září 2022, uvádí ve své dnešní zprávě list Süddeutsche Zeitung. Jde o potápěčského instruktora, který žije v Polsku.
img

Ruského plynu v prvním pololetí proudilo do EU o čtvrtinu více než před rokem

16.07.2024 Objem zemního plynu, který Rusko potrubím vyváží do zemí Evropské unie, se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 24 procent. Vyplývá to z červencové zprávy, kterou v pondělí zveřejnila organizace zemí vyvážejících plyn (GECF). Spotřeba plynu v EU klesá.
img

Fiasko Green Dealu nutí Evropskou unii přejímat Trumpovu agendu, kterou dříve tolik kritizovala. Proti už je jen „pročínské“ Německo, kroky Bruselu tak poškodí i Česko

09.06.2024 Když svého času Donald Trump obýval Bílý dům, činovníci zemí Evropské unie se mu rádi vysmívali. Pokud jej tedy neměli hned za zlosyna. Dnes už jim úsměv ztuhl. Pýcha zase jednou předešla pád. Nakonec vlastně dokonce Trumpovu agendu přejímají. V řadě klíčových oblastí.
C:\fakepath\zemni plyn 2.jpg

Plyn pro evropský trh zlevňuje, také díky kratší odstávce v Norsku

04.06.2024 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh sestupuje z letošního maxima, na které se dostala v pondělí. Dnes po poledni vykazovala asi tříprocentní pokles pod 35 eur (865 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ke zklidnění situace přispěly zprávy, že odstávka na platformě u Norska bude kratší, než se čekalo. Norsko je teď klíčovým dodavatelem plynu do Evropy.
img

Gazprom s obtížemi vyplňuje ztrátu evropského trhu dodávkami do Číny

14.05.2024 Ruský plynárenský gigant Gazprom by se dlouho mohl potýkat se špatnými hospodářskými výsledky. Kdysi nejziskovější ruská společnost vlastněná Kremlem se potýká se ztrátou evropského trhu, kterou se snaží vykompenzovat domácím trhem a vývozem do Číny. Firma nedávno oznámila roční čistou ztrátu sedm miliard dolarů (161 miliard Kč). Červená čísla vykázala poprvé od roku 1999. Problémy Gazpromu odrážejí výrazný dopad evropských sankcí na ruský plynárenský průmysl a také omezení vyplývající ze sílícího partnerství Moskvy s Čínou, píše agentura Reuters.
img

NET4GAS, který loni koupil stát, se loni propadl do ztráty 1,7 miliardy Kč

30.04.2024 Společnost NET4GAS, kterou v závěru loňského roku koupil státní podnik ČEPS, loni prodělal 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Výrazně v loňském roce klesly i tržby podniku, meziročně o více než 76 procent na tři miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy NET4GAS. Hlavní příčinou propadu je podle Ekonomického deníku výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy cestou přes Německo.
C:\fakepath\energeticke-zdroje-08042024-uvod.png

Geopolitické události – energetické zdroje (5. díl)

08.04.2024 V tomto článku se zaměříme na energetické zdroje a jejich vliv na ekonomiku a geopolitiku. Projdeme si také faktory, které energetické zdroje ovlivňují, a která různá odvětví hrají významnou roli v jejich stabilitě.
C:\fakepath\zemni plyn3.jpg

EU by měla uzákonit plán na ukončení dodávek plynu z Ruska

01.03.2024 Evropská unie by měla do roku 2027 zakotvit svůj plán na ukončení dodávek ruského plynu do zákona, uvedla Litva v dokumentu, který projednají unijní ministři energetiky. Informovala o tom včera agentura Reuters. Od invaze Moskvy na Ukrajinu v roce 2022 se dovoz plynu z Ruska do Evropy prudce snížil, což neplatí pro dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Evropská komise (EK) navrhla, aby sedmadvacítka do roku 2027 ukončila svou závislost na ruských fosilních palivech.
img

TASS: Gazprom Export se kvůli české firmě NET4GAS obrátil na arbitrážní soud

06.02.2024 Ruská společnost Gazprom Export požádala arbitrážní soud v Petrohradě o zahájení řízení v souvislosti s českou firmou NET4GAS, která v České republice provozuje přepravní soustavu pro zemní plyn. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS, která se odvolává na spisy arbitrážních případů. Podrobnosti podle ní nejsou k dispozici. Společnost NET4GAS uvedla, že oficiální informaci k řízení ještě nedostala, a proto se k ní zatím nevyjádří.
img

Ruský Gazprom žaluje český NET4GAS. Oba státní podniky jsou ve sporu už zhruba rok, protože ruská strana neměla české řádně uhradit pronajaté plynovody

05.02.2024 Rusko žaluje Česko. U petrohradského rozhodčího soudu. Tedy přesněji, exportní divize ruského státem ovládaného plynárenského podniku Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů NET4GAS (viz níže). Toho loni koupil český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.
img

Jak geopolitika ovlivňuje ceny zemního plynu?

24.01.2024 Geopolitické události ve světě vyvolaly obavy o ceny plynu a připomněly rok 2022, kdy se Evropa obávala závislosti na dodávkách ruského plynu. Mediální senzacechtivost však často předčí konkrétní důkazy o skutečných problémech. Jak ovlivňují konflikty v Izraeli, útoky hútijských milicí a probíhající válka mezi Ruskem a Ukrajinou trh s plynem, zejména v Evropě? Jak se daří americkému trhu vzhledem k nedávnému rekordně chladnému počasí?
img

Dovoz plynu „z ruského směru“ do Česka byl včera nejvyšší od roku 2019. Úřady veřejnosti dluží jasnou odpověď, jaký objem ruského plynu tedy Česko dováží, mohou to být až stovky milionů kubíků

12.12.2023 Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, tedy ze Slovenska do Česka, dosáhl včera hodnoty 176,2 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS (viz tabulka níže a také graf Bloombergu pod ní). Jedná se o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od 29. prosince 2019. Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od loňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také právě do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.
img

Státní podnik ČEPS dokončil nákup a převzetí společnosti NET4GAS

11.12.2023 Státní podnik ČEPS dokončil nákup a převzetí společnosti NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Obchod potvrdily tuzemské i evropské regulační úřady, dnes obě strany podepsaly převodní listiny. ČTK o tom informovala společnost ČEPS. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
img

Průtok plynu „z ruského směru“ do Česka byl včera nejvyšší od roku 2019. Úřady veřejnosti dluží jasnou odpověď, jaký objem ruského plynu tedy Česko dováží – v listopadu to totiž zřejmě bylo nejvíce od zničení plynovodů Nord Stream

02.12.2023 Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, tedy ze Slovenska do Česka, dosáhl včera hodnoty 152,4 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS (viz tabulka níže). Jedná se o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od 29. prosince 2019. Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od loňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také právě do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.
img

Evropa podle ruského Gazpromu nemá dost plynu a může čelit potížím

03.10.2023 Evropa nemá dostatek zemního plynu a může čelit problémům. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský plynárenský gigant Gazprom. Velkoobchodní ceny plynu v Evropě se přitom v posledních dnech díky teplému počasí a růstu dodávek z Norska snižují a zásobníky plynu v Evropské unii jsou téměř plné.
img

Česká vláda rozhodla utratit desítky miliard korun za Net4Gas – za plynovody, které ale žádný plyn nepřepravují. Aneb bere českým důchodcům, aby dala těm kanadským?

30.09.2023 Český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je ministerstvo průmyslu a obchodu, kupuje plynovodní síť v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů těchto plynovodů dosud vlastnila firma Net4Gas. Za ni stát zaplatí nejvýše pět miliard korun, přičemž ovšem pořizuje rovněž 6,8 miliardy korun finančních aktiv a hlavně 33 miliard dluhu.
img

Česká vláda se chystá utratit desítky miliard korun Net4Gas – za plynovody, které ale už žádný plyn nepřepravují. Aneb vezme českým důchodcům, aby dala těm kanadským?

26.09.2023 Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně. Což rmoutí zejména její konečné majitele: německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Fialova vláda nyní Allianzu i kanadským důchodcům může vytáhnout pořádný trn z paty. Na účet českého daňového poplatníka a svým způsobem i na účet českého důchodce, ovšem.
C:\fakepath\plyn-25082023.jpg

Plynu je rekordní přebytek

25.08.2023 Cena evropského plynu včera klesla o 15 % po zprávách, že stávka v australských exportních LNG terminálech se snad podařila zažehnat. Co se jeví na první pohled jako obrovský pohyb v ceně, nemá v konečném důsledku víceméně žádný dopad na dostupnost plynu v Evropě, průmysl či kurz eura.
img

Česká vláda se chystá utratit desítky miliard korun za plynovody, které ale už žádný plyn nepřepravují. Aneb vezme českým důchodcům, aby dala těm kanadským?

24.08.2023 Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně. Což rmoutí zejména její konečné majitele: německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Fialova vláda nyní Allianzu i kanadským důchodcům může vytáhnout pořádný trn z paty. Na účet českého daňového poplatníka a svým způsobem i na účet českého důchodce, ovšem.
img

Česká vláda se chystá utratit desítky miliard korun za plynovody, které ale už žádný plyn nepřepravují. Aneb vezme českým důchodcům, aby dala těm kanadským?

24.08.2023 Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně. Což rmoutí zejména její konečné majitele: německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Fialova vláda nyní Allianzu i kanadským důchodcům může vytáhnout pořádný trn z paty. Na účet českého daňového poplatníka a svým způsobem i na účet českého důchodce, ovšem.
img

Reuters: Rusko do Evropy dodalo přes plynovody 12 miliard kubíků plynu

30.06.2023 Vývoz plynu od ruské plynárenské společnosti Gazprom do Evropy prostřednictvím plynovodů v prvním pololetí dosáhl zhruba 12,1 miliardy krychlových metrů, zatímco v celém loňském roce činil 62 miliard krychlových metrů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na své výpočty vycházející z údajů o dodávkách přes Ukrajinu a prostřednictvím plynovodu TurkStream. V samotném červnu se export podle těchto údajů meziměsíčně zvýšil o 3,6 procenta na 66,8 milionu krychlových metrů denně.
img

Analytici: Pokles významu Ruska v energetickém systému prospěje Kataru či USA

26.04.2023 Role Ruska jako globálního hráče na energetickém trhu se bude snižovat. Na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) z toho bude těžit řada zemí, například Spojené státy nebo Katar, informoval s odkazem na analytiky server televize CNBC. Sankce, které západní státy uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, odčerpaly z ruského sektoru LNG většinu zahraničních investic.
img

Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl. Čína nehodlá od Ruska kupovat tolik plynu, kolik by si Kreml přál

22.03.2023 Čínský prezident Si Ťin-pching se při své právě skončené třídenní státní návštěvě Ruska snažil dávat světu zřetelně najevo, že je se svým hostitelem zajedno v celé řadě věcí. V tom pro Kreml opravdu důležitém byl však zdrženlivý. Nekývnul třeba na nabídku svého protějšku Vladimira Putina, aby Čína odebírala mnohem více plynu.
img

Evropský strop cen plynu už vykazuje trhliny, které se dají jen těžce napravit

17.02.2023 Netrvalo to moc dlouho a v novém kontroverzním evropském cenovém stropu pro plyn se objevila mezera.
img

Vývoz plynu z Ruska do Evropy letos klesl na postsovětské minimum

29.12.2022 Ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum. S odvoláním na údaje Gazpromu a vlastní výpočty o tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že Evropa snížila dovoz ruského plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavních plynovodů byl poškozen dosud nevysvětlenými výbuchy.
C:\fakepath\Turecko-Rusko.jpg

Brusel má obavy z posilování hospodářských vztahů mezi Tureckem a Ruskem

11.12.2022 Evropská komise se dívá s obavami na rostoucí hospodářské vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Píše to šéf unijní diplomacie Josep Borrell v dokumentu adresovaném Evropskému parlamentu, ze kterého citují média z německé skupiny Funke. Turecko po zahájení války na Ukrajině proti Rusku nezavedlo žádné sankce. EU vyzývá Ankaru, aby Rusku neumožňovala postihy obcházet.
img

Uzbekistán se vymezil vůči návrhu Moskvy na vytvoření plynové unie s Ruskem

08.12.2022 Uzbekistán se vymezil vůči ruskému návrhu, aby vytvořil společně s Kazachstánem a Ruskem takzvanou plynovou unii. Ministr energetiky Žurabek Mirzamachmudov uvedl, že Taškent nebude souhlasit s politickými podmínkami, které by mohly ohrozit jeho národní zájmy, a že případná přeprava plynu přes jeho území bude mít čistě obchodní charakter. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o další příklad toho, že Rusko naráží při pokusech prosazovat svoji vůli v ostatních bývalých sovětských republikách na čím dál větší problémy.
img

Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o možné "plynové unii"

29.11.2022 Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o uzavření "plynové unie", která by podpořila dodávky mezi těmito třemi státy a do dalších zemí, včetně Číny. S odvoláním na prohlášení místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka o tom informovala agentura Interfax. Novak nerozvedl, co přesně by plynová unie obnášela a v jaké fázi se jednání nacházejí.
img

Plyn v EU: Navrhované zastropování cen a výhružky Gazpromu

29.11.2022 Shrnutí: Referenční kontrakt na promptním trhu s plynem se obchoduje o 10 % výš na 130 euro/MWh, čímž se znovu vzdálil od současné úrovně podpory v oblasti 100 euro/MWh. Za tento vzestup může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení, dále výhružky Gazpromu, že odřízne přísun plynu přes Ukrajinu, a v neposlední řadě i navrhované zastropování cen plynu v EU.
img

Společnost ReGas spustí v severoněmeckém Lubminu terminál na LNG

29.11.2022 V severoněmeckém Lubminu na pobřeží Baltského moře začne v řádu dní, možná už ve čtvrtek, fungovat první plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu. Společnost Deutsche ReGas, která bude zařízení provozovat, dnes ČTK sdělila, že nyní čeká na zbývající povolení. Plovoucí terminál prozatím kotví na Rujáně, kde podstoupil poslední technické úpravy. Díky stávající infrastruktuře by mohl posloužit i k zásobování České republiky. Zda se tak stane ale bude záviset na dodavatelích a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.
img

Rusko ještě neví, zda opraví poškozené plynovody Nord Stream, řekl mluvčí Kremlu

01.11.2022 Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, sdělil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mluvčí zároveň zopakoval obvinění, s nímž Moskva přišla o víkendu, že za poškozením potrubí ze září stojí Británie a že britští odborníci se zapojili také do sobotního útoku na ruské lodě na nelegálně anektovaném poloostrově Krym. Londýn obě ruská tvrzení už o víkendu popřel.
C:\fakepath\xtb-24102022.png

Bude zemní plyn? A proč zdražuje? Shrnutí a vyhlídky

24.10.2022 Zemní plyn je v současné době velmi skloňovaným tématem, a to především kvůli současné situaci na Ukrajině a blížící se zimě. Ačkoliv je toto téma velmi aktuální, je poměrně složité se v celé věci zorientovat.
img

Plyn v Evropě zlevňuje, vyplatí se ale odpočívat?

20.10.2022 Při pohledu na poslední dny můžeme s jistotou konstatovat, že situace na evropském plynovém trhu se zlepšila. Burzovní ceny plynu včera, tj. 19. října, v Evropě klesly téměř o 10 %, čili se dostaly pod 1 200 USD za 1 tisíc metrů krychlových. K takovému poklesu došlo poprvé od 15. července.
img

Turecko chce být distribučním centrem ruského plynu pro Evropu, řekl Erdogan

14.10.2022 Turecko se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy. Ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly. Při návratu ze summitu v Kazachstánu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve čtvrtek jednal v Astaně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informovala o tom dnes agentura AP.
img

Gazprom slibuje pokračovat v dodávkách plynu do Maďarska

13.10.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom potvrdila závazek dodávat plyn do Maďarska a dlouhodobě provozovat plynovod TurkStream, který je k těmto dodávkám nezbytný. Po setkání s ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem to uvedl maďarský ministr zahraničích věcí a obchodu Péter Szijjártó. Maďarsko tak podle něj nebude muset omezovat spotřebu plynu.
C:\fakepath\zemni plyn 2.jpg

Plyn pro evropský trh kvůli incidentu v Norsku přechodně výrazně zdražil

13.10.2022 Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh se dopoledne zvýšila téměř o deset procent nad 173 eur za megawatthodinu (MWh). Obchodníci tak reagovali na zprávy o incidentu v Norsku, kde úřady nechaly kvůli neupřesněnému incidentu evakuovat jedno z největších zařízení na zpracování plynu v Evropě. Policie později bez bližších podrobností oznámila, že incident je vyřešen, a ceny začaly z denních maxim sestupovat. K růstu cen plynu přispívají i stávky v energetickém sektoru ve Francii.
img

Šéf Gazpromu: Evropa s nynější úrovní zásob plynu nemusí letošní zimu přežít

12.10.2022 Evropa nemusí se současnou úrovní zásob zemního plynu přežít letošní zimu. Například Německo má v podzemních zásobnících dostatek plynu na dva až dva a půl měsíce. Na konferenci o energetice to dnes v Moskvě řekl šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller.
C:\fakepath\elektřina.jpg

Velké energetické firmy v Evropě se kvůli válce na Ukrajině vracejí k uhlí

04.10.2022 Velké energetické firmy v Evropě se vracejí k fosilním palivům, jako je uhlí, aby se před zimou vypořádaly s nedostatkem ekologičtějších paliv. Zejména plynu je totiž kvůli dopadům války na Ukrajině nedostatek. Například společnost Orsted dostala od dánských úřadů nařízeno, aby začala znovu vyrábět elektřinu ve třech již odstavených elektrárnách na fosilní paliva.
img

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

03.10.2022 Spojené státy po únicích plynu z podmořského potrubí Nord Stream zdražily zkapalněný zemní plyn (LNG) a zvýšily jeho prodej. Bez bližších podrobností to dnes podle tiskových agentur prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Spojené státy v minulosti opakovaně kritizovaly výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, a nyní těží ze zvýšeného zájmu o LNG především v Evropě.
img

Kdo a proč poškodil Nord Streamy?

30.09.2022 V prvních hodinách poté, co vyšlo najevo fatální poškození plynovodů Nord Stream, se hojně spekulovalo, že může jít jak o ruskou, tak protiruskou sabotáž. To, že se jedná o akci namířenou proti Rusku, nevylučoval například energetický expert bruselského think-tanku Bruegel Simone Taglipietra. Ještě dále zašel ale Radek Sikorski, polský exministr zahraničí a nynější šéf delegace Evropského parlamentu pro vztahy EU s USA. Ten na svém twitterovém účtu explicitně děkoval Spojeným státům za to, že k fatálnímu poškození Nord Streamů došlo. Postupně ale v západní diskusi začíná zřetelně vládnout názor, že jde o akci Ruska.
C:\fakepath\obrazek-28092022.png

Silné výbuchy poškodili Nord Stream - plyn rastie

28.09.2022 Na Švédskych a Dánskych meracích staniciach došlo k masívnym výbuchom pod vodou, kde z plynovodu Nord Stream následne začal unikať plyn. Po výbuchoch Dánska armáda zverejnila video, na ktorom je vidieť kruh vyčistenej vody s priemerom približne jeden kilometer. Škody postihli plynovody Nord Stream 1 aj Nord Stream 2.
img

Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA? Biden varoval, že v případě invaze na Ukrajinu žádný Nord Stream 2 nebude, Rusové zase mohli potrubí poškodit ve strachu z pokut

27.09.2022 Německé úřady podle agentury Bloomberg pojaly podezření, že za poškozením plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 není technická závada, ale sabotáž. Věc je ale stále předmětem vyšetřování.
C:\fakepath\zemni plyn.jpg

Ceny plynu by v EU mohly podle německé studie do roku 2026 výrazně klesnout

22.09.2022 Budování evropských terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) přinese od roku 2024 úlevu od vysokých cen za tuto energetickou surovinu a možná už v roce 2026 by cena za zemní plyn mohla být srovnatelná s rokem 2018, pokud bude do obchodování alespoň částečně zapojeno i Rusko. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie, kterou na zakázku německého plynárenského svazu Zukunft Gas vypracoval Energohospodářský institut univerzity v Kolíně nad Rýnem (EWI).
img

České předsednictví nechce v pátek diskutovat otázku zastropování cen ruského plynu. Vyjmutí tohoto bodu je rozumný záměr, jeho realizace by dále plyn v EU zdražila

07.09.2022 České předsednictví EU se pokusí na pátečním jednání ministrů zemí EU odpovědných za energetiku vyjmout otázku zastropování cen plynu dováženého do EU plynovody z Ruska. Jde o rozumný záměr. Zastropování cen dováženého ruského plynu by totiž velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že jej Rusko do EU přestane dovážet zcela. Rusko nyní dováží do EU plyn tranzitním plynovodem přes Ukrajinu a také černomořským plynovodem TurkStream.
img

Česko v pátek zřejmě jako Brusel, Berlín i Paříž podpoří řešení drahých energií „konfiskací“ zisků jiných než plynových elektráren. Nebude pak moct uplatnit „válečnou daň“ na ČEZ

06.09.2022 Ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela dnes potvrdil, že při páteční mimořádné evropské radě pro energetiku budou na stole dva stěžejní návrhy, jak domácnostem i firmám napříč EU ulevit od vysokých cen energií.
img

Vypnutí Nord Streamu 1, „ruská odveta“, srazilo do mínusu i americké akcie. Svět se bojí těžké evropské energetické krize s globálními důsledky, cena plynu v EU příští týden prý poletí nahoru

04.09.2022 Americké akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.
img

Nord Streamem 1 zřejmě začne znovu proudit plyn, Kreml nevylučuje další přerušení

02.09.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom v sobotu ráno po dokončení údržbových prací zřejmě obnoví dodávky plynu potrubím Nord Stream 1. Ukazují to záznamy o rezervaci na přepravu suroviny. Rezervace na kapacitu přepravy plynu jsou totiž na úrovni před aktuální údržbou, představují tak 20 procent kapacity plynovodu, uvedla dnes agentura Reuters. Rusko nevylučuje další přerušení dodávek plynu. Podle mluvčího Kremlu nejsou žádné technické rezervy.
C:\fakepath\trader-31082022-31-zm.jpg

Cena plynu v Evropě klesla navzdory pozastavení dodávek plynovodem Nord Stream 1

31.08.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes opět snížila, a to navzdory přechodnému růstu, za kterým stálo pozastavení dodávek plynovodem Nord Stream 1. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se snížila o téměř deset procent a uzavřela na zhruba 239 eurech (5860 Kč) za megawatthodinu (MWh).
img

Scholz: Turbína pro Nord Stream 1 je plně funkční a lze ji odeslat do Ruska

03.08.2022 Ruská turbína pro plynovod Nord Stream 1, která byla kvůli servisu v Kanadě, je plně funkční a může být kdykoliv odeslána zpět do Ruska za předpokladu, že ji Moskva bude ochotna převzít. Řekl to dnes německý kancléř Olaf Scholz, který navštívil závod společnosti Siemens Energy, kde se turbína teď nachází. Rusko podle Scholze nemá důvod návrat zařízení zdržovat.
img

Němci v zákulisí připouští, že solidarita EU při plynové krizi může být rychle pryč. Proto se sami plynem masivně předzásobují, čímž naštvali některé jiné země EU – šponují totiž cenu plynu výše

27.07.2022 Burzovní cena plynu v EU letí rychle vzhůru. Dnes ráno vyskočila zatím až na úroveň 224 eur za megawatthodinu. To nejvíce od první poloviny letošního března, tedy od prvních dní ruské invaze na Ukrajinu a souvisejících západních sankcí. Nyní plyn zdražuje zejména Rusko. To totiž omezuje své dodávky klíčovým odběratelům v EU, jako je německý energetický obr Uniper nebo italský gigant Eni.
img

Dodávky plynu Nord Streamem 1 vzrostly na původních 40 procent kapacity

21.07.2022 Dodávky zemního plynu potrubím Nord Stream 1 z Ruska do Německa se dnes dopoledne postupně zvýšily na 40 procent kapacity plynovodu, což je stejná úroveň jako před začátkem údržby zařízení. Ukazují to záznamy provozovatele plynovodu. Nenaplnily se tak obavy, že plyn už po údržbě nebude proudit. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie a kvůli údržbě byl deset dní odstaven. Mluvčí Kremlu řekl, že unie si problémy svými restrikcemi způsobila sama.
img

Zmrzne Evropa?

18.07.2022 Evropa aktuálně čelí jedné z nejhorších energetických krizí v historii. Faktorů, kterých vedlo k této situaci je mnoho, avšak jeden je zřejmý. Rusko v odvetě za sankce uvalené po útoku na Ukrajinu již přerušilo dodávky plynu některým členským státům EU a postupně omezuje dodávky plynu do dalších zemí. Po dlouhá léta byl plyn preferovaným zdrojem energie, což se přisuzuje jeho nízké ceně. Nelze vyloučit různé akce ruské lobby, která učinila Evropu závislou na ruském plynu. Z toho důvodu se všichni obávají, že během zimní sezóny mohou zmrznout.
img

Denní makroekonomické postřehy: Energetická noční můra Evropy se prohlubuje 14/07/2022

14.07.2022 KRIZE: Ceny zemního plynu v Evropě a ve Velké Británii opět prudce vzrostly, což potvrzuje nejhorší obavy tohoto regionu v oblasti energetiky. To zvyšuje rizika inflace a recese a vede k oslabení měny. Bezprostřední příčinou jsou škrty v plynovodu Nord stream, který zásobuje velkou část evropských potřeb. Ten je až do 21. července uzavřen kvůli údržbě a panují obavy, že by nemusel být znovu otevřen. Německo přešlo na druhý stupeň svého plánu nouzového zásobování plynem, což je pouze o stupeň níže před přídělovým systémem.
img

Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit

11.07.2022 Dnes nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že dalším významným plynovodem, Jamalem, už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
C:\fakepath\fxstreet-11072022.png

Co čekat na finančních trzích ve druhém pololetí?

11.07.2022 První pololetí letošního roku bylo ve znamení ruské invaze na Ukrajinu, která výrazně přiživila inflační tlaky. Centrální banky tak musejí prudce šlápnout na brzdu a ukončit léta trvající párty.
img

Od zítřka bude EU prakticky bez ruského plynu, jde o historický milník. Turbínu však Rusko dostane zpět, nebude se na ni moci vymlouvat

10.07.2022 Zítra nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
img

V Německu omezují sprchování teplou vodou, snižují teplotu vytápění, zavírají plavecké bazény. Energetická situace je více než dramatická, píší Financial Times

08.07.2022 Plynová krize v Německu se z průmyslu začíná šířit také do domácností, kanceláří či volnočasových center, informují dnešní Financial Times. Lidé v zemi už podle listu čelí realitě přidělování teplé vody, resp. možnosti ji mít k dispozici pouze v předem učených částech dne, dále dochází ke snižování teploty centrálního vytápění, zhasínání pouličních světel nebo zavírání plaveckých bazénů.
img

Fidelity International: Z centrálních bank se stávají nepřátelé – co dál?

21.06.2022 Na začátku roku 2022 jsme jako základní scénář předpokládali stagflaci, která potrvá přibližně 6 měsíců, než přenechá otěže buď mírnějšímu reflačnímu scénáři, nebo vážnějšímu poklesu. Po invazi na Ukrajinu jsme tuto krátkodobou pravděpodobnost stagflace zvýšili na 80 %, neboť jsme si uvědomili hluboce inflační povahu tohoto šoku, zejména pro Evropu.
C:\fakepath\zemni plyn3.jpg

Plynovod Jamal přivádí do Evropy plyn z ložisek za polárním kruhem

12.05.2022 Výběr informací o plynovodu Jamal (ruský Gazprom nebude vyvážet plyn potrubím Jamal přes Polsko, zdůvodnil to ruskými sankcemi vůči firmě EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu):
img

⏫⏫Natgas se přibližuje 8 USD!

03.05.2022 Ceny plynu opět rostou při zpomalujícím růstu produkce v USA, nedostatečné infrastruktuře ke zvýšení produkce plynu a dostupnosti pro americké spotřebitele. Klíčové oblasti produkce břidlicového plynu v USA, jmenovitě Permian a Appalachia naznačují, že dosáhly limitu přepravy plynovody v USA. Navíc vidíme velkou nejistotu ohledně dodávek plynu z Ruska do evropských zemí, které se rozhodly neplatit v rublech. Itálie poukazuje, že nechce platit v rublech, ale pro ekonomiku by bylo katastrofální přerušit dodávky z Ruska před naplněním zásobníků.
img

Dodávky plynu z Ruska do Německa plynovodem Jamal se dnes ráno takřka zastavily. Cena plynu v EU vylétla na třítýdenní maximum

01.04.2022 Dodávky plynu plynovodem Jamal, kterým surovina teče z Ruska do Německa, se dnes ráno takřka zastavily. Burzovní cena plynu v EU přitom vyskočila až na 133 eur za megawatthodinu, jako plyne z dat Bloombergu. To je nejvyšší úroveň od 11. března, tedy za poslední tři týdny. Z cenového vývoje plynu je patrný návrat citelné nervozity na trh.
img

Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech

28.03.2022 Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, tlumočil dnes jejich stanovisko německý ministr hospodářství Robert Habeck poté, co o problematice se svými kolegy na dálku jednal. Informuje o tom agentura DPA, podle níž se porady účastnili i zástupci Evropské unie.
img

Rusko krvácí a zoufá, ani bitcoin jej nespasí. Pokud mu pomůže Čína, tak jen trochu

28.03.2022 Na námořní lince mezi Čínou a Sibiří mají v těchto dnech déjà vu. Jako roku 2018, když sankce zavedla Trumpova administrativa, se tam pokoušejí navýšit vývoz aluminy čili oxidu hlinitého. Tu potřebuje ruský gigant Rusal k výrobě hliníkového kovu. Čínští obchodníci nakládají na lodě mířící do Ruska menší náklad aluminy a zkoušejí, co jim ještě projde. Pokud to „projde“, náklad navýší. A pak dále. Dokud se „ucho neutrhne“. Pokud se tedy někdy vůbec utrhne.
img

Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za dodávky plynu v rublech

25.03.2022 Ruský státní plynárenský gigant Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za vývoz plynu v rublech. Nařídil to ruský prezident Vladimir Putin. Konkurenční Novatek, který je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu, takový úkol nedostal, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
img

Dnešní dohoda EU a USA o dovozu zkapalněného plyn jen podtrhuje, jak dlouhá a strastiplná bude cesta Evropy k nezávislosti na ruských energiích

25.03.2022 Spojené státy letos představují největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu. Proto hrají zásadní roli při odklonu Evropy od dodávek ruského plynu. Ať už tento případný odklon bude dobrovolný, nebo daný jednáním Ruska. Například středeční požadavek Ruska, ať mu evropští odběratelé platí za plyn v rublech, je pro většinu Evropy nepřijatelný a může vést k vypovězení smluv o dodávkách plynu.
img

Mnozí čeští kritici firmy Nestlé ji na sociálních sítích pokrytecky spílají jen díky elektřině z ruského plynu. Česko za rok utratí za ruský plyn pětinásobek toho, co Nestlé v Rusku vydělá

19.03.2022 Švýcarská potravinářská společnost Nestlé se stala terčem kritiky sociálních sítí pro svoji neochotu stáhnout se z Ruska. Kritici, i ti čeští, firmě vyčítají, že bude v Rusku nadále platit daně, a podílet se tak na financování ruského válčení na Ukrajině.
img

Ruská společnost Gazprom pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu

14.03.2022 Ruský plynárenský gigant Gazprom pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu dál do Evropy. Agentuře Interfax to dnes řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Přes Ukrajinu, která čelí rozsáhlé ruské vojenské invazi, proudí plyn také do České republiky. Šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz později řekl, že ruský plyn bude do Evropy proudit, dokud budou provozovatelé ukrajinských plynovodů schopni fungovat.
C:\fakepath\ropa2.jpg

Západ by měl přestat od Ruska kupovat ropu a plyn, řekl šéf Naftogazu

04.03.2022 Západ by měl přestat od Ruska kupovat ropu a zemní plyn, řekl včera v rozhovoru s BBC šéf největší ukrajinské energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. Protiruské sankce by podle něj měly být přísnější a zaměřené přímo na energetiku. Aby se válka přestala šířit, Západ by podle něj "měl udělat jasnou volbu a zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě".
img

Analýza společnosti Invesco: Hospodářské a tržní důsledky války

03.03.2022 Společnost Invesco vyčíslila dopady ruské invaze na Ukrajinu. Odhaduje, že by mohla snížit celosvětový HDP o 0,5-1,0 % (a zároveň zvýšit inflaci), avšak politická podpora to může utlumit. Pro obyvatele Ukrajiny je to velká tragédie. Musí se cítit osamoceni v boji proti velkému, tyranskému útočníkovi. Ještě horší je, že světové finanční trhy, které se při zprávě o invazi dostaly do dočasného útlumu, minulý pátek zřejmě čerpaly útěchu z počátečního rychlého postupu ruských sil (pravděpodobně v domnění, že konflikt bude krátkodobý) a z omezené povahy sankcí uvalených Západem. Situace se však o víkendu zkomplikovala zprávami o úporném odporu ukrajinských sil a smysluplnějších sankcích.
C:\fakepath\Rusko-Ukrajina.jpg

Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny

03.03.2022 Ruská ekonomika závisí zejména na využívání bohatých přírodních zdrojů a rozsáhlém zbrojním průmyslu. Země má největší rezervy zemního plynu na světě, druhé největší zásoby uhlí a osmé největší zásoby ropy. Rusko je předním světovým vývozcem zemního plynu, druhým největším vývozcem ropy a druhým největším exportérem zbraní. Hodnota přírodních zdrojů tvoří podle odhadu z roku 2019 zhruba 60 procent ruského HDP. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu podle ruského ministerstva financí tvořily v loňském roce 36 procent příjmů státního rozpočtu.
C:\fakepath\Schroder-Putin.jpg

V Německu roste tlak na Schrödera, aby se distancoval od Putina

02.03.2022 V Německu vzrůstá tlak na bývalého kancléře Gerharda Schrödera, aby se důrazně distancoval od ruského prezidenta Vladimira Putina a odešel z pozic ve firmách napojených na jeho režim. Schröder se k tomu ale zatím nemá, a není tak vyloučeno, že ho jeho mateřská sociální demokracie (SPD) potrestá.
img

Rusko uzavřelo s Čínou smlouvy o plynu a ropě téměř za 118 miliard dolarů

04.02.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes představil nové smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu a ropy do Číny v odhadované hodnotě 117,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Rusko tak pracuje na posilování vývozu na Dálný východ v době zvýšeného napětí ve vztazích s evropskými zeměmi ohledně Ukrajiny.
C:\fakepath\top-12012022-22-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

12.01.2022 1) Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na 7 %, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispělo dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale i náklady na potraviny, benzin a další zboží. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Nejnovější údaje naznačují, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu, upozornila agentura Bloomberg.
C:\fakepath\top-07012022-22-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

07.01.2022 1) Evropské ceny plynu dnes opět rostou a za celý týden jsou zatím vyšší o 40 %, když ruské dodávky přes klíčové plynovody sestoupily na nejnižší hodnoty pro toto období roku minimálně od roku 2015. Referenční futures na plyn vzrostly až o 6,7 % na 103 EUR/MWh.
img

Cena plynu v EU roste opět nad 100 eur za megawatthodinu, kvůli slabým dodávkám z Ruska. Ze situace těží USA, v prosinci vyvezly historicky rekordní objem plynu

07.01.2022 Burzovní cena plynu v EU se dnes ráno vrátila nad psychologickou úroveň 100 eur za megawatthodinu, poprvé od 29. prosince loňského roku. Je tedy evidentní, že evropská plynová krize nepolevuje. Flotila tankerů se zkapalněným zemním plynem, která zamířila z USA do Evropy koncem minulého roku, přinesla jen krátkodechou úlevu.
img

Bloomberg: Gazprom vyvezl do EU a Turecka méně plynu, než se zavázal

03.01.2022 Ruský plynárenský gigant Gazprom loni nesplnil svůj vlastní, konzervativní cíl pro vývoz plynu do Evropy a Turecka. Vyplývá to z výpočtu agentury Bloomberg, které vycházejí z údajů od firmy. Snížený tok plynu přispěl k nejhorší krizi v dodávkách energie na evropském kontinentě za poslední desetiletí. Pro Gazprom byl však loňský rok rekordní - firma uvedla, že produkce plynu vystoupila na 514,8 miliardy metrů krychlových, což je nejlepší výsledek za 13 let.
C:\fakepath\zemni plyn.jpg

Cena zemního plynu v Evropě uzavřela na rekordním maximu

17.12.2021 Cena klíčového evropského termínového kontraktu na zemní plyn zakončila včerejší obchodování na 145 eurech (téměř 3700 Kč) za megawatthodinu. To představuje její nejvyšší závěrečnou úroveň v historii, informovala agentura Reuters. Obchodníci uvedli, že cena reagovala na údaje, podle kterých by v pátek neměl plynovod Jamal dodávat žádný ruský plyn do Německa.
img

Emisní povolenky EU "rostou jako bitcoin", pokořily další rekord, 90 eur za kus. V lednu může v Česku udeřit až 10procentní inflace, hrozí blackouty

08.12.2021 Emisní povolenky EU dnes odpoledne pokořily další rekord, 90 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Důvodem je citelný růst poptávky po energiích, jejž způsobují tuhé mrazy, které aktuálně udeřily zejména v severní části Evropy, ve Skandinávii. K růstu cen povolenek ovšem přispívá také poměrně napjatá geopolitická situace. Spojené státy tlačí na Německo, aby v případě invaze Ruska na Ukrajinu zastavilo projekt Nord Stream 2.
img

Emisní povolenky EU pokořily další rekord, 85 eur za kus. Vzhůru jejich cenu žene „ruská zima“ v Evropě i tlak USA na Německo, aby případně zastavilo projekt plynovodu Nord Stream 2

07.12.2021 Emisní povolenky EU dnes pokořily další rekord, 85 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Důvodem je citelný růst poptávky po energiích, jejž způsobují tuhé mrazy, které aktuálně udeřily zejména v severní části Evropy, ve Skandinávii. K růstu cen povolenek ovšem přispívá také poměrně napjatá geopolitická situace. Spojené státy tlačí na Německo, aby v případě invaze Ruska na Ukrajinu zastavilo projekt Nord Stream 2.
img

Plyn v EU opět prudce zdražuje, hrozí další krachy firem typu Bohemia Energy. Důvodem je nyní zejména pozastavení schvalování plynovodu Nord Stream 2

17.11.2021 Velkoobchodní cena zemního plynu v EU dnes poskočila na své měsíční maximum, když se přiblížila úrovni 100 eur za megawatthodinu. Podle dat Bloombergu se z hlediska EU určující ukazatel, termínový kontrakt nizozemské burzy na dodání zemního plynu, dnes vyhoupl až na hodnotu 99,8 eura za megawatthodinu. Od začátku listopadu tedy zemní plyn v EU zdražil o zhruba 42 procent.
img

Plynovod Jamal stále pracuje v obráceném režimu a nedodává plyn do Německa

02.11.2021 Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn přes Polsko do Německa, nadále pracuje v obráceném režimu a transportuje plyn ze západu na východ. Ukazují to dnešní údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Průtok plynu do Německa se na měřící stanici v německé obci Mallnow zastavil v sobotu ráno a stále nebyl obnoven. Větší problémy to ale nezpůsobuje, ceny plynu dnes dopoledne pokračovaly v mírném poklesu. Podle Gascade lze očekávat, že plynovod zůstane v obráceném režimu minimálně do středy, uvedla agentura Reuters.
img

Dodavatelé: Držet nynější cenu plynu je neudržitelné. Pomoci může Nord Stream 2

22.09.2021 Dodavatelé plynu připouštějí, že držet ceny plynu pro domácnosti je při nynějších velkoobchodních cenách neudržitelné. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Cena plynu pro příští rok na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) meziročně stoupla téměř trojnásobně na 43 eur (asi 1120 Kč) za megawatthodinu (MWh). Nárůst je tak ještě větší než u elektřiny. Experti tvrdí, že cenu plynu na burzách by mohlo snížit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.
img

Norsko v příštích měsících zvýší dodávky plynu do Evropy

20.09.2021 Norská ropná a plynárenská společnost Equinor a její partneři získali povolení ke zvýšení dodávek plynu z norských nalezišť Troll a Oseberg. Equinor dnes uvedl, že v příštích 12 měsících tak bude moci posílat přes plynovody více suroviny do dalších evropských zemí. Ceny plynu se v Evropě v posledních měsících výrazně zvyšují. Ruská společnost Gazprom v minulých dnech dokončila plynovod Nord Stream 2 do Německa, Evropská unie ale ruský plyn nechce.
img

Poslední část potrubí plynovodu Nord Stream 2 je svařena

06.09.2021 Poslední část potrubí plynovodu Nord Stream 2 je svařena. Teď poputuje na dno Baltského moře v jeho německé části a propojí se se zbytkem přepravní soustavy. Oznámilo to dnes konsorcium Nord Stream AG, které projekt buduje. Očekává se, že ruská plynárenská společnost Gazprom začne touto cestou dodávat plyn do Německa v říjnu.
img

Trendy komodit – ropa

27.02.2021 Cena ropy prokázala odolnost vůči druhé vlně COVID-19 a zpomalení poptávky po ropě (graf 3). Zatímco většina ropných produktů získala většinu ztrát zpět, petrolejová poptávka, především z letecké dopravy, je stále na 50% své před pandemické úrovně. Aktuálně je velmi těžké odhadnout, kdy se letecký průmysl vzpamatuje Mezinárodní organizace pro civilní letectví předpovídá, že letecké společnosti nabídnou v první polovině roku 2021 o 31% až 42% méně míst než tomu bylo v roce 2019. Nabídka od leteckých dopravců může být pouze navýšená, pokud budou zrušena mezinárodní cestovní omezení, a cestující znovu získají důvěru. Je proto těžké si představit, že by se mohla globální poptávka po ropě v intervalu let 2022–2023 zcela zotavit.
img

I přes nové příměří jsou v Náhorním Karabachu další mrtví

19.10.2020 Jerevan i Baku dnes ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila dnes podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729. Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.
C:\fakepath\ropa3.jpg

Komodity: Ropa mírně zdražuje, většímu růstu brání obavy o poptávku

28.09.2020 Ropa dnes mírně zdražuje, většímu cenovému růstu ale brání obavy o vývoj poptávky kvůli prudkému šíření nákazy způsobené novým koronavirem. Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SELČ přidávala 0,3 procenta na 42,03 dolaru za barel, zatímco americká West Texas Intermediate (WTI) byla téměř beze změny na 40,26 dolaru za barel.
C:\fakepath\forex-2019.jpg

Nejdůležitější ekonomické události roku 2019

16.12.2019 Blíží se konec roku a je na čase připomenout si nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2019. V tomto pravidelném každoročním článku se podíváme na přehledné shrnutí všech hlavních událostí, které ovlivňovaly světové finanční trhy – akcie, komodity, dluhopisy a forex. Vše je přehledně shrnuto do jednotlivých měsíců a dnů. Připomeňte si tak vše podstatné, jakými událostmi si prošly centrální banky, světové ekonomiky, akciové korporace, burzy a měny.
Související klíčová slova: Inovace v energetickém odvětví | Největší americký výrobce léků | Heidelbergcement | Celebrity | Velké energetické firmy | Objem plynu | Zásoby zemního plynu | Goldcorp | Dlouhé pozice | Geopolitické konflikty | Války | Patrick Drahi | Míra nezaměstnanosti v USA | Vývoj | Allianz | Zveřejněné údaje | DPH | Americká automobilka | EUR | Dlouhodobá investice | Investiční firma | Standard & Poor's | David Malpass | Těžba a získávání surovin | Podíl Ruska | GSA Platform | Hlavní úrokové sazby | Prodej zboží | Tranzitní země | Itálie | Vývoj ceny zlata | Texas | Akcie firmy | Vydělat na Bitcoinu | První den obchodování | Finanční aktiva | Zvyšování dovozu | Očekávání | Pro investory | Korelace | NATO Jens Stoltenberg | Cla na čínské zboží | T-Mobile | Volatilní | Vývoj ceny akcií Heidelbergcement | Německý průmysl | Londýnské burzy | Churajs | Manipulace s akciovým trhem | Ministerstvo průmyslu a obchodu | Odvetná cla | Ruské invaze na Ukrajinu | Süddeutsche Zeitung | Evropská komise | Plynovod Nord Stream 2 | Investice | Společnost Equinor | Zastropování cen plynu | Potenciál | Diverzifikace | Akvizice | Nejdůležitější ekonomické události | Alexandr Novak | Ruský ministr energetiky | Invaze na Ukrajinu | Blackstone | Zastropování cen plynu v EU | Prognózy | Britská libra | Výkonný ředitel | Fáze obchodní dohody | Průtok plynu | Experti | Chování | Rekord | Ropná firma Saudi Aramco | Ruský vývoz plynu | Norbert Rücker | Obnovitelné zdroje | Madrid | Evropské měny | Frakování | Bidenova administrativa | Ministerstvo hospodářství | Společnost Apple | Turk Stream | Asijské trhy | EUR/USD | Bruno Le Maire | Bruegel | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Předseda představenstva | PKN Orlen | Role Ruska jako globálního hráče | Goldman Sachs | ČEZ | Dun & Bradstreet | Cena bitcoinu | Solidarita | Investing | Force | Cenné papíry | Soudní dvůr EU | Brent | Společnost ReGas | Výrobce letecké techniky | Růst sazeb | Alexej Miller | Index DOW | Import | Opakování dluhové krize | Exchange | Milton Friedman | Měny | Investiční strategie | Společnost Huawei | Zmírnění chudoby | Kontrakty | Strach | Prezidenti a premiéři | Nahromaděný dluh | Automobilka Ford Motor | Coinmarketcap.com | Labouristé | JPY | Analytický tým FXstreet.cz | Robert Shiller | Ruský těžař zlata | Německá společnost | Znehodnocení | Akcionáři | Vývoj ceny ropy | Růst měnového páru | Peníze | Pandemie COVID-19 | Pracovní místa | Robert Habeck | Ukazatel | Historický milník | Investiční aktiva | Title Transfer Facility | Coinmarketcap | Nestlé | Hlavní centrální banky | Geely | FTSE 100 | Dodávky ruského plynu | Saxo Bank | FOREX | Škoda | Barel ropy | Amgen | Americký Fed | Nejznámější kryptoměna | Globální hospodářský růst | Výsledek hospodaření | Bankovní rada ČNB | Jim Yong Kim | Brexit | Nord Stream 2 | Burzy | Posílení | Německý ministr hospodářství | Ceny elektřiny | Americký prezident Joe Biden | Regulační úřady | Plynovod Nord Stream 1 | Nárůst ceny | NEL | Nigérie | Primární veřejná nabídka (IPO) | Společnost Siemens | Slovenská vláda | Nákup plynu | USD | Export | Změna klimatu | Model 3 | Kč/USD | OIV | Plynový armageddon | Výroční zprávy | Ruská společnost | Spekulovat | Vývoj ceny Bitcoinu v USD | Qualcomm | Ekonomiky | Šok | Ropná zařízení | Americká média | Na burze | Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) | Energetické zdroje | Karlsruhe | Fialova vláda | Regulace | Vývoj ceny bitcoinu | Katar | Plynovod Jamal | Měnový fond | Tichomoří | Maďarsko | Litva | Jens Stoltenberg | Fitch Ratings | Nová bankovní rada | Vlastnictví | Sociální sítě | CZK | Vývoj ceny akcií | Zvýšení sazeb | GBP/USD | Prohlášení čínské vlády | Společnost Net4Gas | Cenové úrovně | Měnový pár EUR/USD | Nervozita | České předsednictví | Úroková sazba | Uvalení sankcí na ruský plynovod | Dovoz | Americké centrální banky | 1 milion | Česká měna | Příjmy z prodeje ropy | Uhelné elektrárny | Nejbohatší | Světový obchod | EUR/CZK | Prodej | Evropská komise (EK) | Komoditní | Příležitosti pro nákup | Sociální hnutí | CO2 | Válka na Ukrajině | Der Spiegel | Investoři | Restrikce | Japonská automobilka | Nordstream | Nejistoty | Společnost XTB | Investing.com | Válka | Fidelity | Oslabování dolaru | Polymetal | Akciové indexy | Přidaná hodnota | Jeff Bezos | Americký prezident | Společnost Pfizer | MSCI Emerging Markets | Úrokový spread | Berlín | Ruská agentura | Inflace v lednu | Den obchodování | Západní sankce | Bank of England | Udržitelnost | Britský statistický úřad | Podniky | Covid | Neziskové organizace | Prezident | BP | Hold | Konflikt mezi Izraelem | Nižší poptávka | Tranzitní plynovody | Státní podnik ČEPS | Kč/EUR | Raytheon | Kolísání cen | Budoucnost | TTF | Tok ruského plynu | Alokace | Poradenská společnost | PXE | ExxonMobil | Investiční | Invesco | HeidelbergCement | Investice státu | Německý DAX | Primární nabídka Aramco | IEA | Suroviny | Výkonnost | Úrok | Evropské ekonomiky | Agentura Reuters | RWE | Financial | Bohatý | Menší úrok | Propad | Nové příležitosti | MPO | Francie | Asociace | Gigant Gazprom | Kurz dolaru | Shell | Konflikty | Zastavení dodávek ruského plynu | Automobilky | Agentura Interfax | Ukrajinské vlády | Znárodnění | Inflační situace | Bulharsko | iPhone | Členské země EU | Obchodování | Janet Yellenová | Uber | Ruské společnosti | Demokraté | Huawei | Ruský prezident | S&P | Podíl Ruska na globálních dodávkách LNG | Tržby z prodeje | Brusel | Meta | Oznámení | Thyssenkrupp | Soukromé firmy | Investovat | HDP Německa | Centrální banky | Management | České firmy | Warren Buffett | Zahájení řízení | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Armageddon | Pandemie COVID | Metalurgie | Eurostat | Ropa Brent | Mezinárodní agentura pro energii | Finanční instituce | Zprávy | Kristalina Georgievová | Ministerstvo obchodu | Turecké úřady | Akciové burzy | Ropné společnosti | Kapitálové rezervy | Tržní kapitalizace | Vývoj měnového páru | Ceny ropy | Praha | Růst ceny Bitcoinu | Obchod Amazon | Deutsche ReGas | Bydlení | Zastropování cen ruské ropy | Celkový trend | Míra | Ukončení činnosti | Firmy | NATO | Česká společnost | ESMA | Čínské zboží | Události roku | Akciové korporace | Nemovitosti | Odhad růstu světové ekonomiky | Alstom | Nástroj | Výsledky | EPH | Exministr zahraničí | Petr Král | Očekávání trhu | ČNB Petr Král | Automobilka | Bloomberg | Inflační tlaky | Siemens | Minulá výkonnost | GBP | Nabídka | TIM | Předpověď | René Remšík | Výrobce letadel | Silný dolar | CHF | Majitel | E15 | Fatih Birol | Vývoj ceny plynu | Další rozvoj | PSA Group | Cestovní kancelář | Kupující | Včerejší obchodování | Finanční výsledky | Události ve světě | IAG | Objem | Greenpeace | Platit daně | Neptune | Silný růst | Fiat Chrysler | Riziko recese | Energetický trh | Obavy z recese | Airbus | Regulační úřad | Vyhlídky | Vývoj ceny zlata v CZK za unci | CZ | Worldpay | Údaje | HDP eurozóny | Změna trendu | Dovoz z USA | West Texas Intermediate | Zákonodárci | Rekordní ceny | Ceny plynu v Evropě | Exxon Mobil | Indigo | mmBtu | Národní měny | Alibaba | Regulátor | Dluhové problémy | Bitcoin | Bezpečnost | Televize CNBC | Pfizer | AFP | Studie | Josep Borrell | Velmi bohatý | Obnovitelné zdroje energie | První obchodní den | Cena plynu | London Stock Exchange (LSE) | DPA | Deficit | Polsko | Kolaps | Ratingová agentura | Francouzský ministr | Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno | Graf | Vývoz ropy a plynu | Masivní nákupy | Cenová hladina | Americké automobilky | Recep Tayyip Erdogan | Hrubý domácí produkt | Lukáš Kovanda | Současná situace | Přehled | Období zvýšené volatility | LEN | HKEX | Evropa | Oslabení měny | xStation | Asie | Tržní likvidity | Plyn z Ruska | Světové ceny ropy | Americká ropná společnost | OPEC | Ukrajina | Plyn | Ropná společnost | Podvážení | Nejistota | Akcie včera | Maloobchod | Jochen Homann | Bilion | Britské libry | NET4GAS | London Stock Exchange | Trump | Rostoucí obavy | Futures | Stavebnictví | Dow Jonesův index | Index S&P 500 | Britský FTSE 100 | Americká společnost | Title Transfer Facility (TTF) | Spořící účet | FTC | Čínský prezident Si Ťin-pching | Vstupy | Inflace ve Spojených státech | CL | Čeští exportéři | Obchodování s ropou | Rakousko | Ekonomické události | Vývoj akciového indexu Nasdaq | Vypnutí Nord Streamu | Instituce | Česká koruna | Turecko | The New York Times (NYT) | Podnikatelé | Obchody | Americká centrální banka | LNG | Ruský akciový trh | Thomas Cook | Ruský vývoz ropy a plynu | Americké akcie | BBC | Italská vláda | CEPS | IBEX 35 | Finanční krize | Chorvatsko | Divize | Zhi Xin Chong | Neočekávané události | Účet v bance | Vliv energetických zdrojů na hospodářství | Evropská ekonomika | Rosněfť | Inflace v Polsku | Gascade | Audi | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Equinor | Trh | Komise | Války na Ukrajině | Oslabení koruny | Ekonomické zpomalení | PSA | Výrazný růst | Nárůst HDP | Fed | Frustrace | Vývoz ropy | Mluvčí společnosti | Akciový index | Buffett | Americké dolary | Arbitráže | Pražské burzy | Pozornost | Rubl | Země EU | Celosvětová poptávka | Odveta | Podpora | Propad hodnoty | Funke | Konkurenceschopnost | S&P 500 | Yahoo | Purdue Pharma | JDE | Kanada | ANO | Stock | Geopolitické faktory | Kupní cena | ProCent | Ministři financí | Čínská společnost | Tata Steel | Julius Baer | Trumpova administrativa | Rating | Ruský plyn | JPMorgan | Zestátnění | Prezident Joe Biden | Typy zdrojů energie | Microsoft | USD/CHF | Budoucí vývoj | Příležitosti | Plovoucí terminál | Síla Sibiře 2 | Eurokomisař | Ropná firma | Společnost Tesla | Volatility | Úspory | Spotřebitelská inflace | Siemens Energy | Kurz dolarů | XTB | Národní ekonomická rada vlády | Nejziskovější | Důvěra | Pravděpodobnost | Markets | Výkonná ředitelka | Penzijní fond | Energetický sektor | Příjmy z ropy | Severomořská ropa | Saxo | Agentura AP | Spotřební zboží | Borealis | Clearing | Ministr průmyslu a obchodu | Výpadky | Objem obchodů | FIAT | Japonsko | Zemní plyn | Práce | Invest | Primární nabídka akcií | Gazprom | Centrální banka | Eugal | Životní prostředí | Makroekonomické ukazatele | Německá vláda | Partnerství | Polský zlotý | Surové ropy | Útok na Ukrajinu | Rozpočet | Donald Trump | Jozef Síkela | Standard & Poor’s 500 | Čistý zisk | Twitter | Rumunsko | Harmony | Centrum | Technické problémy | Nejnovější údaje | Společnosti | Virus | Odpor | Tamas Varga | Tržní kapitalizace kryptoměnového trhu | Zlepšení | Plynovod Nord Stream | Příležitost vydělat na Bitcoinu | Švédsko | Aktivum | Vývoj ceny plynu TTF | Dmitrij Peskov | ECB | Akciový trh | Křetínského EPH | Mluvčí | Uhlí | Erste Group | Reuters | Dovoz ruského plynu | Chevron | Vývoj amerického akciového indexu | Londýnské akciové burzy | Rada MMF | Akciový index Dow Jones | Analytici | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Předseda | Spolehlivost | Utahování měnové politiky | Unijní ministři | Snižování úrokových sazeb | Riziko | Kupní síly peněz | Boeing | Příkaz | Ministerstvo práce | FTSE | Šéf Gazpromu | Libra | Správa energetického odvětví | Dopad na ekonomiku | Evropská unie | Distribuce | Inflační epizoda | Kontrakty TTF | Fiat Chrysler Automobiles | Domácnosti | Biden | Jaderná energie | Zajištění dodávek plynu | Dominance USD | Profitabilní | Hospodaření | Příprava | Neuhrazené faktury | Řecko | Aktuální cena | Green Deal | Fiskální politika | Americké ministerstvo obchodu | Hong Kong Exchanges and Clearing | Ambice Ruska | DAX | Úroky | Refinitiv | Ruská ropa | NOG | Panické výprodeje | Ceny akcií | Americký Úřad pro energetické informace | Izrael | Česká republika | Huawei Technologies | Trendy komodit | Producent ropy | Klíčové oblasti | S&P500 | Royal Bank of Scotland | Obchodní partner | Inflační očekávání | MUFG | Ázerbájdžán | Vyšší úroky | Ceny | Skokové oslabení | Technologie | ČNB | Provozní zisk | VW | Cena | Gazprom Export | Agentura Bloomberg | Sankce Západu | Pokles | Ceny komodit | NAFTA | Řetězec | Vývoj akciového indexu | NYT | Americké společnosti | Závislost | Šéf Naftogazu | Lego | Zajištění bezpečnosti | Technologický vývoj | Štěpán Hájek | Ceny zemního plynu | Situace | Banky | Americký trh | Plynárenská společnost | 737 MAX | Futures kontrakty | PVM | COVID-19 | Eurozóna | Konzervativní uložení finančních prostředků | Google | Thajsko | Zahájení ruského útoku na Ukrajinu | Dodávky plynu do Evropy | Partners | Generální tajemník NATO | Index PX | Daně | Výrobce léků Pfizer | Válka mezi Ruskem a Ukrajinou | Americká centrální banka (Fed) | Lídři | Rizika | Kryptoměna | Ekonomické faktory | Český stát | Global macro | Henning Gloystein | Členové Organizace zemí vyvážejících ropu | Marketingová komunikace | Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 | CBOE | Fond | Konsorcium | Vývoj ceny ropy WTI | Prezident Vladimir Putin | British Airways | Pandemie covidu-19 | Zisky | Amazon Jeff Bezos | Buy-and-Hold | FCA | Zpomalující růst | Obchodní válka | Ekonomické údaje | Prudký růst cen | Obchodování na měnovém trhu | Historické rekordy | Gloystein | Vývoj inflace | Swap | Miliardy eur | Eurasia Group | Upjohn | Výkyvy cen | ČTK mluvčí | Velcí hráči | Voda | Putinovo vyjádření | Marks & Spencer | Organizace zemí vyvážejících ropu | Ekonomiky eurozóny | Trinity Bank | Turecký prezident | Tamás Varga | Největší ropná firma | Růst cen | Spiegel | NATGAS | Doporučení | Společnost Chevron | Ekonomické vyhlídky | Vysoká poptávka | Ředitelka | Růst ceny | Koncern | Úspěšné investování | Evropské akciové indexy | Invaze | Financování | Moskva | Ursula von der Leyenová | Newmont | FIS | Nissan Motor | Seat | Omezení dodávek | ABC | Denní graf | Cena palladia | Finance | Přicházející recese | Analytika | Globální poptávka | Poptávka | Cenu plynu | Fitch | Obchodníci | Obavy o poptávku | Trader | Globální trhy | Ruské ministerstvo hospodářství | Růst HDP | Americké banky | Kancléř Olaf Scholz | Pierre Moscovici | Obchodovat | EUR/MWh | Hospodářský růst | Fiat Chrysler Automobiles (FCA) | Největší americká banka | XTB Štěpán Hájek | Cena evropského plynu | Vývoz plynu | Dluhová krize | WTI | Standard & Poor's 500 | Bod | Miliardy korun | Počasí | Medvědi | Naftogaz | Raketový růst | Co bude | Španělský IBEX 35 | Klid | Nord Stream | Tweet | Saúdská Arábie | Ziskovost | OCI | Podnikání | Cena ropy | Video | Barclays | Jaderné elektrárny | Obavy trhu | Embraer | Inflace | Problémy | UTC | Změny klimatu | Marže | Využití kapacit | ROCE | Státy EU | HDP | Vývoj španělského akciového indexu IBEX 35 | Dotace | Struktura | Členské státy | Zkušenosti | Firma | Německý kancléř Olaf Scholz | Spotřební daně | Protekcionismus | Načasování | Prezident Světové banky | Vliv energetických monopolů | Erste | Ropa | Statistiky | Byznys | Zahájení obchodování | Světová ekonomika | Global Markets | Předsednictví EU | Ekonom | Světové finanční trhy | Deutsche Bank | Američané | Kurz | Lukoil | Americká Federální obchodní komise | Forexu | Nancy Pelosiová | Dolar | TASS | Objem dovozu | Zavedení cel | Poptávka po ropě | Facebook | Rozhodování | Odhad letošního růstu | Salmán | USA | Konzervativci | Dodávky suroviny | Euro | PVM Tamas Varga | Rada ČNB | Další vývoj Bitcoinu | Červená čísla | Kyjev | Agentura DPA | Plynárenský gigant | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Citigroup | Index VIX | Hospodářství | Stagflace | Amcor | Abkajk | Etoro | EV | Novatek | Geopolitika | Zastavení dodávek | JP Morgan | Zpomalení růstu | Obchod | Mezinárodní vztahy | Banka JP Morgan | Balkán | Uniper | Denní nárůst infekcí | Zemní plyn (LNG) | Soud v Karlsruhe | Kommersant | Intermediate | Nižší ceny | EU | | Velkoobchodní cena elektřiny | Portfolia | Obcházení západních sankcí | Expert | Vývoz | Energetické firmy | Členské státy EU | Keystone XL | Televize Sky News | Recese | Zmírnění chudoby ve světě | Zoufalství | Emisní povolenky | Zvyšování úrokových sazeb | Ropný gigant | Švýcarský frank | Turistické sezóny | Erdogan | Obchodní smlouvy | Baltic Pipe | Rozpočtové schodky | EQT | Index Dow Jones | Digitalizace | Sekce měnové | Miliardy | Ruský trh | Petr Kellner | Růst těžby v USA | Fosilní paliva | Hodnota indexu | Internetové firmy | Dceřiná firma | Frank | Ministři | Negativní nálada | Francouzský Senát | Kurz eura | Americké ministerstvo práce | EASA | Ottawa | Automobilka Volkswagen | Terminál Neptune | Dieselgate | Netflix | Ceny energií | Globální HDP | Washington | Snížení produkce | Investice Rusku | Měnový pár | Ruská plynárenská společnost | Prezident Donald Trump | Orsted | Dodávky zemního plynu | OSN | Prodeje | Soud | Porsche | Booking | Plánování | Cena elektřiny | Agentura Fitch | Předpovědi | Prodeje ropy | Tomáš Raputa | Zásoby ropy | Světové ekonomiky | Ceny plynu | Nord Stream 1 | Benzín | Rusal | Rostoucí ceny | Trend | Cestovní omezení | Adidas | Dění na trhu | Zásoby plynu | Míra inflace | Energetika | ReGas | Spotřebitelská důvěra | MMF | Vyšší inflace | Fiat Chrysler (FCA) | Snížení emisí | Oslabení | Nařízení | Americká cla | SWIFT | Dow Jones | Indexy | Odborníci | Uzbekistán | Severomořská ropa Brent | Mezinárodní měnový fond | Gold | Zhoršení ratingu | Ruský Gazprom | Průmysl | Úsilí | Nadprodukce | Aerolinky | Pohonné hmoty | BASF | Biliony | FCC | Britský FTSE | Federální obchodní komise | Analýza společnosti | Akciové trhy | T-Mobile US | Omezení těžby | Finanční situace | Lanžhot | Myšlenka | Vývoj naplněnosti plynových zásobníků | Burzovní cena | Rally | Bankovní rada | Pandemie | Fidelity National Information Services | Internetový obchod | Likvidita | Aktiva | Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) | Časopis Forbes | Cenový strop | Tuzemský průmysl | Business | Poradenské firmy | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Bělorusko | Odvolací soud | Zdanění | Pokles cen | Plynárenské společnosti | Martin Durčák | Veřejný dluh | Technologická společnost | Marže obchodníků | Inovace | BCS | Průmyslový sektor | Energetické krize | Ole Hansen | Čínské akcie | Ministryně financí | Technologický pokrok | Ruské dodávky plynu | Ratingová agentura Fitch | Dodávky plynovodem | Německý statistický úřad | Pochybnosti | Investiční doporučení | Členské země | Bývalý šéf americké centrální banky | Trinity | Stratég | Volkswagen | Cíle | Sky News | Události ve světové ekonomice | Lucembursko | Šéf společnosti | Investiční fondy | Politika | Riziková aktiva | Letecké společnosti | Kapitalizace | Komoditní stratég | Dodávky z Ruska | Míra nezaměstnanosti | Ben Laidler | Komunikace | Ministři energetiky | Futures na zemní plyn | OMV | Čínský prezident | Alternativní taxislužby | Poplatky | Velká Británie | Úřad pro energetické informace | Další vývoj | Si Ťin-pching | Potravinářská společnost | Centrální banky USA | Letectví | Indie | Měnový výbor | Obchodní spor | Technologické akcie | Měnové politiky | Koncern Volkswagen | Dovoz ruské ropy | Ekonomika | První zvýšení sazeb | Vývoj hlavní úrokové sazby | Německé automobilky | Zklidnění situace | Stratég Saxo Bank | Elektřina | WTO | Ruská společnost Gazprom | Tanzanie | Proticyklické kapitálové rezervy | Sankce | Commerzbank | Poradenské společnosti | Ministr energetiky | Ceny zlata | Výhled | Politická rozhodnutí | Americké ministerstvo | Spojené státy a Čína | Komise v přenesené pravomoci | Finanční televize CNBC | Investiční prostředí | Regional Booking Platform | Embargo | Vysoké ceny | Economist | Hry | Digitální daň | Obchodní dohody | Dna | Energetické společnosti | PGNiG | Evropský trh | Finanční trhy | Těžaři ropy | Cenové rozpětí | Kompenzace | Síkela | General Motors | Fondy | Cena termínového kontraktu | Cenové války | Bílý dům | Austrálie | Paul Volcker | Financial Times | USD za barel | Poptávky po ropě | Počet nakažených | Spread | Velkoobchodní cena plynu | Obavy investorů | Vývoj měnového páru EUR/USD | New York | Anadarko Petroleum | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Asociace pro ropu a zemní plyn (NOG) | Zajišťování | Úrokové sazby | Vlastní akcie | S&P 500 nebo Nasdaq | IBEX | Omezení produkce | Sedmadvacítka | Uvalení sankcí | Těžař | Konzervativní strana | Trhy | Dříví | Podnikání na kapitálovém trhu | Dekarbonizace | Společnost Gazprom | Legislativní rámce | Meziroční inflace | Mylan | Různé typy zdrojů energie | Měny emerging markets | Síla Sibiře | Newmont Mining | Cena zemního plynu | Rozvoj | Apple Arcade | Asociace exportérů | Nové sankce | Ondřej Hartman | Španělský IBEX | Transakce | Volatility trhu | Omezené dodávky | Vlády | Zlotý | Slovensko | Profitovat | Irsko | Vladimir Putin | Ekonomika EU | Sankce proti Rusku | Soupeření | I-Trader | Dodávky plynu | Finanční sektor | Ropa dnes | MSCI | Americká Federální obchodní komise (FTC) | Nákup indexu S&P 500 | Velké ekonomiky | Rozpočtové příjmy | Německá automobilka | Trade | Globální poptávka po ropě | Eni | Interfax | Ruský prezident Vladimir Putin | Primární veřejná nabídka | Milník | Pravděpodobnost recese | Ministr financí | EIA | Platformy | Šance | Rusko | Nissan | Obchodní den | TradingEconomics | Produkce plynu | Signál | Írán | Yahoo Japan | Alokace aktiv | Termínový kontrakt | Ropy | Mluvčí Gazpromu | Největší ropná firma světa | VIAC | Devizové rezervy | Porušení pravidel | Společnost | Druhá vlna | Ministr hospodářství | Forbes | Allergan | Utažení měnové politiky | Generální ředitel | BMW | Ukrajinská ekonomika | United Technologies | Nálada | Burze | Akcie | Buy | List The New York Times | Eura | Mluvčí Kremlu | Nizozemsko | Organizace | Wood Mackenzie | Letecký průmysl | VIX | Stock Exchange | Růst | Jamal | Občanské války | Společnost Deutsche ReGas | TotalEnergies | Příjmy | Vstup do dlouhé pozice | Rusko a Ukrajina | Asociace pro ropu a zemní plyn | Událostí ve světové ekonomice | Těžba ropy v Rusku | Volvo | Zajištění | CzechTrade | Administrativa | Bloky | USD/JPY | Plynárenský průmysl | Fúze | Výrobce aut | Index | Agentura TASS | Čínský trh | Bohatství | Průmyslová produkce | Obchodní vztahy | Jižní Korea | Mimoburzovní | Farmaceutická společnost | Ruská armáda | Monopol | Francouzský ministr financí | PPF | Nord Stream AG | Dnešní údaje | Chrysler | Vývoj indexu spotřebitelské důvěry | Saudi Aramco | Němečtí zákonodárci | NERV | Závislost na ruských energetických surovinách | Unipetrol | Ceny plynu TTF | Tvrdá recese | Růst měnového páru EUR/USD | Výkyvy | Základní úroková sazba | Spotřebitelské vzorce | Podnik ČEPS | Socializace | Prohlášení | Závislost na ruských fosilních palivech | Faktory ovlivňující energetické zdroje | Poptávka po ropných produktech | Ropovody a plynovody | Analytický tým | Hlavní úrokové sazby amerického Fedu | Vývoj španělského akciového indexu | Rates | Státní podnik | Kanadský penzijní fond | Autoprůmysl | Útok dronů | Očkování | Vývoj tržní kapitalizace kryptoměnového trhu | Plyn v EU | Cboe VIX | Nákupní párty | TurkStream | Británie | Měnový výbor centrální banky | Zpracování plynu | Julius Bär | Získávání surovin | Regulační politiky | La Nina | Terminál na LNG | Dominance amerického dolaru | Liberalizace trhu | Norská vláda | Růst cen zemního plynu | Úřady | Celosvětový HDP | Evropský trh s plynem | Index Cboe | Spotřeba a ekonomika | Inovativní vývoj | Odvětví | Sociální demokraté | Evropské vlády | Nacenění kontraktu | Ukrajinské síly | Civilní letectví | Skupina Volkswagen | MiFID II | Nabídka Aramco | Nejhorší scénář | Power Exchange Central Europe (PXE) | Zisk | Automobilka Volvo | Omezení dovozu | Propad rublu | Reálné zisky nad inflací | Tržní hodnota | Banka Goldman Sachs | BrandZTop | Amazon | Velkoobchodní ceny plynu | Větrné turbíny | Elektroauta | Více peněz | Nominální růst HDP | Západní společnosti | Plovoucí terminály | Role Ruska | Unie | Sběratel | Německý kancléř | CNBC | Power Exchange Central Europe | Růst britské ekonomiky | Rozšiřování kapacit | Norsko | The New York Times | Zpráva | Štěstí | Day-tradeři | Velkoobchodní cena zemního plynu | Geopolitické události | Energie | RWE Gas | Ceny Bitcoinu | Zhejiang Geely | Futures zlata | Zasedání Fedu | Zisky nad inflací | Závislost Evropy na Rusku | West Texas Intermediate (WTI) | Klíčové suroviny | Energetická diverzifikace | Sankce vůči Rusku | Makléřské společnosti | Zásobníky plynu | Pokračování trendu | MTI | Analyzovat trh | Array Biopharma | Dolary | Pár EUR/USD | Aramco | Avon Products | Růst cen plynu | Uložení finančních prostředků | ČR | Statut bezpečného přístavu | Zdroje energie | Americká banka | Konec roku | Recese v Evropě | Salman Ahmed | FXstreet.cz | Reuters analytik | Převzetí společnosti | Spotové ceny | Kontrakt | Ropa cena | Nabídka akcií | Cenové výkyvy | Vývoj inflace a mezd | Zahájení ruského útoku | Kanadská vláda | Index amerických akcií | Stagflační trend | Sergej Kuprijanov | Jakub Matis | Těžba ropy | Distribuce a přeprava | Hotovost | Zvýšení úrokových sazeb | Lockdowny v Číně | MWh | Koronavirové lockdowny v Číně | Bohemia Energy | Nákup fyzického zlata | Koronavirové lockdowny | MT4 | Penále | Největší primární nabídka akcií | Soudní dvůr | Bundesnetzagentur | Jurij Vitrenko | Vonovia | Aleš Michl | xStation5 | Export do Ruska | Extrémně silný dolar | Uchování reálné kupní síly | HDP Ruska | Michael Bloomberg | Arbitráž | Emerging markets | Druhá vlna COVID-19 | Exxon | Portugalsko | Vývoj tržní kapitalizace | Německo | Platby za plyn v rublech | Politické faktory | Olaf Scholz | Ruská centrální banka | Protiruské sankce | BCS Global Markets | Reálné zisky | Kazachstán | EK | Vice | Šéf unijní diplomacie | Průtok plyn | Česká vláda | Výsledný zisk | Další pokles | Oleg Děripaska | Švýcarská potravinářská společnost | Vývoj ceny zlata v CZK | Investoři se strategií | Přísnější Fed | Kurzy | Plyn pro evropský trh | Merlin Entertainments | Internetový gigant | Finanční televize | Solární panely | Závislost na dovozu energie | Pozice | Ropný průmysl | Index Cboe VIX | Společnost Saudi Aramco | Emisní povolenky EU | Dluhopisy | Těžaři | Dluhové krize | Čína | Apple TV+ | Těžař zlata | Světové trhy | Koruna | Barrick Gold | Skokové oslabení koruny | MIFID | Plyn z Norska | Alžírsko | Ukončení dodávek plynu z Ruska | Statut | Zvýšení produkce | New York Times | Energetické firmy v Evropě | Tým FXstreet.cz | Ruský ministr | Ministr zahraničí | Společnost Microsoft | Ruský plynovod | Eurasia | Německý regulátor | Narušení dodávek | Spořící účet v korunách | Společnost Nestlé | Největší pokles | Tržní hodnota Microsoftu | V4 | Zkapalněný zemní plyn | Miliardy dolarů | Lockdowny | Dodávky ruského plynu do Evropy | Spotřebitelské ceny | Partneři | IPO | Peking | AbbVie | Energetická situace | Správa | Vývoz ruského plynu | Obnovitelné energie | Němečtí politici | Ruské podniky | Globální trh | Statut celebrity | Opatření | Struktura a správa energetického odvětví | Sazby | Sociální vliv | Plyn v Evropě | Ruské firmy | Americká ministryně financí | Intervenovat | Manažeři | Emise | Meta Platforms | News | Rozjezd turistické sezóny | Analytik XTB | Měna | Vývoz plynu z Ruska do Evropy | Ukrajinský Naftogaz | Nasdaq | Výrobce léků | Geopolitická situace | Silné stagflace | Firmy v Evropě | Hong Kong | Geopolitické napětí | Motivace | Renault | Sachalin | PX Pražské burzy | Aukce | Zastropování cen | Energetická infrastruktura | Joe Biden | Analytik | Apple | Rusko dnes | Ceny zemního plynu v Evropě | Žlutý kov | Omyl | Vývoz plynu do Evropy | Odklon od fosilních paliv | Ruská ekonomika | Rolls-Royce | Krize | Čínské vlády | Společnost Orsted | AGSI | Tesla | Králem bude hotovost | Šéf IEA | Petrohrad | Fidelity International | Spojené státy | Dodávky ruského zemního plynu | Ruský ropný gigant | Zpomalení hospodářského růstu | Růst poptávky | Plynová krize | Energetický regulační úřad | Hospodářské škody | Ruský vývoz ropy | Dodávky a cenu plynu | Podnik | Společnost IAG | Boeing 737 Max | Úřad pro energetické informace (EIA) | Jefferies | Cena zemního plynu v Evropě | G7 | Bemis | Volby | Statistický úřad | Banka | Kov | Tržby | Obchodování na newyorské burze | Dovoz čínského zboží | Unijní diplomacie | FXstreet | Zásobníky | Dánsko | Vyšetřování | Ekonomické aktivity | Odhady analytiků | Zastavení války | Bilance | Politici | Dodavatelský řetězec | Přijímání bitcoinů | Evropské země | Energetický kolos | Zlato | Kurs koruny | Indonésie | Ruský vývoz plynu do Evropy | Ford Motor | Vývoj hlavní úrokové sazby amerického Fedu | Šíření nákazy | Kotace | Nižší likvidita | Produkce ropy | Poradenství | Ruská ropná společnost | Kurz ruského rublu | SABIC | Ukazatele | Abhijit Banerjee | Čínské firmy | Vývoz plynu z Ruska | Kryptoměny | Uchování reálné kupní síly peněz | Vývoj ceny | Riziko skutečné stagflace | Ruské obcházení západních sankcí | SPD | Návratnost | Tradeři | Primární nabídka | Železná ruda | Výnosy | Výdaje | ČTK | Ceny energie | Vysoká rizika | Ztráty | Firma Saudi Aramco | Plyn (NATGAS) | Komodity | BrandZTop 100 | Biliony USD | Ukončení dodávek plynu | Španělsko | Investování | Analýza | Belgie | Republikánský senátor | Cena plynu pro evropský trh | Miliardář | Vypnutí Nord Streamu 1 | Hlavní ekonom | Energetická bezpečnost | Ropovody
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Indikátor | Trading | Růst | FOREX | Pokles | Cena | Pivot

Předchozí klíčová slova

Plynová krize v Evropě
Plynové elektrárny
Plynové sítě
Plynové zásobníky
Plynovod Baltic Pipe
Plynovod Jamal
Plynovod Nord Stream
Plynovod Nord Stream 1
Plynovod Nord Stream 2
Plynovod TAP

Následující klíčová slova

Plynový armageddon
Plyn pro evropský trh
Plyn přes Ukrajinu
Plyn v EU
Plyn v Evropě
Plyn v rublech
Plyn (XNG/USD)
Plyn z Norska
Plyn z Ruska
Plýtvání časem
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
TopForex
BOSSA
TradeStation
reklama
Swissquote Bank
Potvrďte prosím... Zavřít