Nejdůležitější ekonomické události roku 2024 v ČR
Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2024 v ČR:
LEDEN
1. - Prezident Petr Pavel v novoročním projevu mj. řekl, že po letech by se měly začít dělat konkrétní kroky, které Česko dovedou k naplnění závazku přijetí eura. Společná evropská měna je podle hlavy státu logickou budoucností.
2. - Oznámeno, že zaměstnanci hutě Liberty Ostrava a jejího dodavatele energií Tameh Czech, kteří se měli vrátit do práce, zůstanou doma další týden. Firmy byly mimo provoz od 21. prosince, kdy Tameh huti zastavil dodávky energií. Návrat většiny zaměstnanců byl několikrát odložen. Prvních asi 200 pracovníků se vrátilo do práce 22. ledna.
- Index PX pražské burzy byl letos na své nejnižší úrovni - 1422,34 bodu.
6. - Provoz na pražském letišti Václava Havla komplikovala hustá mlha a porucha meteorologické stanice. V době komplikací nepřistálo v Praze osm letadel.
8. - Česká měna byla letos podle ČNB nejsilnější k euru (24,48 Kč/EUR) i dolaru (22,366 Kč/USD).
9. - Podle Swiss Life Hypoindexu průměrná sazba hypoték na počátku ledna klesla na 5,96 procenta. Pod šestiprocentní hranici se dostala po roce a půl.
10. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil českému nemovitostnímu fondu Trigea ze skupiny Partners koupit majitele pražského obchodního centra Arkády Pankrác.
11. - Na Masarykově nádraží v Praze oficiálně začala jeho přestavba. Vznikne platforma nad kolejištěm, lepší spojení s Florencí, vlaky budou nově přijíždět na devět kolejí. Bude také nový vestibul a odpočinková plocha. Hotovo má být v roce 2027 a přestavba vyjde na 3,39 miliardy korun.
12. - ÚOHS povolil prodej mediální skupiny Mafra, firmy Londa provozující rozhlasové stanice a pardubické chemičky Synthesia ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka.
15. - Desítky traktorů a dalších zemědělských strojů se vydaly na protestní jízdu z letiště u Chomutova. Cílem akce bylo podpořit německé zemědělce, kteří se bouřili proti chystaným úsporným opatřením tamní vlády, a upozornit na problémy místních zemědělců.
16. - ÚOHS zrušil rozhodnutí o výběru vítěze tendru na stavbu další části metra D, kterým se stalo sdružení firem zahrnující např. firmy Subterra a Hochtief. V srpnu pražský dopravní podnik (DPP) znovu vyhodnotil tendr na stavbu druhé části metra D a vybral vítěze zakázky, kterým se opět stalo sdružení vedené firmou Subterra s cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH.
18. - Výběrové řízení na generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán, který byl poslední rok pověřený řízením podniku. Do tendru se přihlásili celkem čtyři zájemci.
23. - Tři desítky zemědělců z Frýdecko-Místecka, Novojičínska i odjinud na svých traktorech projely v koloně Moravskoslezským krajem, chtěly tak upozornit na neutěšenou situaci v zemědělství a přimět k diskusi ministra zemědělství. V dalších týdnech protestovali zemědělci i na Blanensku, v České Lípě nebo v Liberci.
- Národní ekonomická rada vlády (NERV) předložila vládě návrh 37 opatření, která by měla zlepšit dlouhodobě udržitelný růst české ekonomiky. Návrhy se týkají trhu práce, vzdělávání, veřejné správy, bydlení a investic. Vláda oznámila, že vybere některé z návrhů, které je možné uskutečnit nebo aspoň začít realizovat do konce funkčního období.
25. - Výběrové řízení na nového generálního ředitele státní agentury na podporu investic CzechInvest vyhrál Jan Michal. Do čela CzechInvestu nastoupil 2. dubna. Do té doby agenturu dočasně vedl Petr Očko, který ji řídil od dubna 2022, kdy na funkci rezignoval Patrik Reichl.
- Ministerstvo financí (MF) zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu MF předpokládalo růst 1,9 procenta.
- Pražští zastupitelé schválili, že pražský dopravní podnik (DPP) vypíše zakázku za 86 miliard korun na automatizaci provozu na lince metra C a nákup vlaků pro linky C a D. Tendr zahrnuje nákup 52 automatických souprav na linku C, 16 souprav pro budovanou linku D a nutné úpravy stanic v celkové hodnotě 35,9 miliardy korun.
29. - S cennými papíry výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE se začalo obchodovat na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha.
30. - Státní podnik Čepro oznámil, že koupil od podnikatele Jiřího Zoubka konkurenční síť čerpacích stanic Robin Oil, od níž získal 75 benzinových pump. Zařadí je do své sítě EuroOil, která tak bude nově mít 285 stanic, což jí řadí na třetí místo v ČR.
- V komerčním chovu firmy Mach Drůbež u obce Kosořín nedaleko Chocně se objevila ptačí chřipka. Nutné bylo zlikvidovat téměř 70.000 slepic a kohoutů. Do začátku prosince se objevilo 36 ohnisek ptačí v nekomerčním chovu a deset v komerčních chovech. Utraceny byly desítky tisíc kusů drůbeže.
31. - Druhý blok jaderné elektrárny Temelín byl neplánovaně odstaven kvůli opravě těsnění ve vnitřním okruhu chlazení generátoru; spuštěn byl 5. února.
ÚNOR
1. - Nemovitostní fond Trigea oficiálně dokončil koupi pražského obchodního centra Arkády Pankrác. Cena přesáhla šest miliard korun a je to největší transakce uskutečněná tuzemskými maloobchodními fondy v České republice.
5. - Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval svým zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura ekonoma Petra Zahradníka. Premiér Fiala poté svolal na základě žádosti jedné z vládních stran koaliční dohodovací řízení.
- Česká skupina Sev.en Global Investments oznámila, že koupila čtyři plynové elektrárny ve Velké Británii s celkovou kapacitou 2800 megawattů (MW), které zásobují přes milion domácností v Británii. Koupila je od české investiční skupiny Creditas, hodnotu akvizice neuvedla.
6. - Sněmovna schválila zákon o úložišti jaderného odpadu, který jí v prosinci vrátil Senát, v původním znění.
- Vládní koalice se shodla, že si vyžádá stanovisko NERV k vyhodnocení problematiky výhodnosti vstupu ČR do mechanismu ERM II do října 2024.
8. - Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta.
- ČNB zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o 0,6 procenta, zatímco listopadová prognóza ČNB čekala růst 1,2 procenta.
9. - Českobudějovický krajský soud umožnil prodej ochranné známky vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci.
13. - ÚOHS potrestal výrobce elektroniky Electrolux pokutou 125 milionů korun za dlouholeté protisoutěžní jednání. Firma prodejcům svých výrobků zakazovala zlevnit spotřebiče pod stanovenou hranici. Společnost pochybení přiznala a nepodala rozklad.
- Začala přestavba smíchovského nádraží v Praze. Rekonstrukce za 5,1 miliardy korun bude zahrnovat opravu kolejí a nástupišť, přestavbu podchodů a jejich prodloužení či vybudování výtahů.
15. - Evropská komise (EK) zhoršila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok na 1,1 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 1,4 procenta.
- Index PX pražské burzy posílil na 1482,34 bodu, a uzavřel tak na nejvyšší hodnotě od 1. července 2008.
- Prezident Pavel podepsal zákon, podle kterého o umístění a vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu rozhodne pouze vláda, ale po předjednání s dotčenými obcemi, kterým kabinet může stanovit kompenzace. Zákon obcím nedává možnost vetovat stavbu úložiště na jejich území.
19. - Česká měna byla letos podle ČNB nejslabší k euru (25,46 Kč/EUR),
- Evropská komise schválila České republice dotace v hodnotě 702 milionů eur (17,9 miliardy Kč) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize.
- Část zemědělců demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Hlavní zemědělské organizace se od protestu distancovaly.
20. - Úředníci odboru ochrany prostředí pražského magistrátu zamítli v řízení EIA posuzujícího vliv stavby na životní prostředí záměr výstavby lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic. Důvodem je její nepřijatelný vliv na krajinný ráz Trojské kotliny a ekologické funkce krajiny.
21. - Aerolinky Smartwings informovaly, že se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air. Cenu transakce firmy nesdělily.
22. - K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem v Česku na protest proti politice EU vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky. Někteří farmáři protestovali také v centrech velkých měst.
27. - ÚOHS povolil prodej české likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) polské skupině Maspex. Tradiční firmu spolu s ochrannými známkami prodala francouzská společnost Pernod Ricard, která ji vlastní od roku 2001. Prodejní cenu nezveřejnily.
- Podle údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží skoro miliardu korun. Městský soud v Praze vyhlásil na návrh firmy tzv. moratorium na majetek dlužníka, které má chránit společnost před věřiteli.
28. - Skupina Home Credit, divize PPF pro spotřebitelské financování, oznámila podpis rámcové dohody o prodeji aktiv Home Creditu ve Vietnamu. Plnění transakce dosahuje přibližně 800 milionů eur, tedy asi dvacet miliard Kč. Kupující stranou je banka Siam Commercial Bank Public Company Limited (SCB).
29. - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 274 milionů korun, kterou v roce 2019 potrestal antimonopolní úřad České dráhy za zneužití dominantního postavení. Podle rozhodnutí ÚOHS zneužil národní dopravce dominantní postavení v soutěžích o rychlíky na tratích Pardubice - Liberec a Plzeň - Most.
- Ředitelka české pobočky americké internetové a technologické firmy Google Taťána le Moigne oznámila, že po 18 letech odchází z funkce.
BŘEZEN
1. - ČSÚ oznámil, že česká ekonomika v loňském roce meziročně klesla podle zpřesněného odhadu o 0,4 procent po nárůstu o 2,4 procenta v roce 2022.
4. - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) oznámila, že její předák Josef Středula není předsedou této centrály a přišel tak o pravomoci šéfa odborů, a to kvůli neplacení členských příspěvků. Na mimořádném sněmu 25. března byl Středula znovu zvolen předsedou.
5. - ÚOHS povolil skupině Kofola ČeskoSlovensko koupit většinový podíl ve firmě Pivovary CZ Group, která vyrábí piva značek Holba, Zubr a Litovel, a společnost Fontána, která na území Česka prodává alkoholické i nealkoholické nápoje.
- Společnost ČEZ uzavřela při návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v ČR dohodu, podle které obohacování uranu pro jadernou elektrárnu v Dukovanech bude nově zajišťovat francouzská firma Orano. Dosud měl tuto službu na starosti ruský TVEL.
6. - Začalo platit vládní nařízení, které řadí kanabinoidy HHC a další dvě podobné psychoaktivní látky HHC-O a THCP mezi zakázané návykové látky, jejichž držení i prodej je trestný.
- Vláda schválila zákon s pravidly pro lobbování, má omezit korupční hrozby. Předpis počítá s registrem pro evidenci lobbistů i lobbovaných.
7. - Zemědělci s traktory a další technikou přijeli do Prahy. Protestní jízdou městem a demonstrací před Strakovou akademií chtěli vyjádřit nesouhlas s dosavadními kroky vlády a prosadit své požadavky. Podle odhadu Agrární komory do Prahy přijelo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 kusů zemědělské techniky.
- Bankovní rada ČNB rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu ze dvou na 1,75 procenta, a to od 1. dubna. Důvodem pro snížení sazby byl pokračující pokles systémových rizik v bilanci bankovního sektoru.
8. - Novým majitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz se stal Český hospodářský holding. Nahradil skupinu ruských akcionářů. Nový majitel vlastní 100 procent akcií. Ředitelem společnosti zůstal bývalý jednatel Josef Nejedlý.
9. - Zemědělci z Polska, Česka a Německa demonstrovali v polské části Trojmezí u Bogatyně.
13. - Tucet traktorů se sjelo do Jablonce nad Nisou, kde zasedala vláda. Zemědělci se pomalou protestní jízdou snažili upozornit na problémy, které je trápí, a předali ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) společné memorandum, které podepsali čeští, polští a němečtí farmáři.
14. - Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments se stal za 2,5 miliardy korun minoritním podílníkem Emma Alpha Holding, hlavní investiční platformy skupiny Emma Capital podnikatele Jiřího Šmejce. Podíl fondu bude činit 8,1 procenta.
15. - Automobilka Škoda Auto oznámila, že v příštím roce představí malé městské elektrické SUV pod názvem Epiq s cenou kolem 25.000 eur, tedy v přepočtu za zhruba 600.000 Kč. Vůz o délce 4,1 metru má mít dojezd přes 400 km.
- ČNB zahájila správní řízení s Podnikatelskou družstevní záložnou (PDZ) směřující k odnětí povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem jsou přetrvávající závažné nedostatky v její činnosti. Záložně bylo předběžným opatřením zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry.
17. - Jaderná elektrárna Temelín odpojila od přenosové sítě první výrobní blok kvůli opravě klapky na jednom ze tří systémů technické vody. Blok byl po neplánované odstávce spuštěn 21. března.
20. - Na protest proti evropské i národní agrární politice čeští zemědělci vyjeli do regionů a k hranicím s Polskem a Německem. Protestní akce měly podobu jízd zemědělské techniky či veřejných shromáždění. Farmáři organizátorům nahlásili účast asi 1600 strojů. Ministr Výborný v reakci uvedl, že pokud budou protesty pokračovat, vláda pro zemědělce nemá připravené žádné "záchranné balíčky".
- Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.
21. - Energetická skupina ČEZ oznámila, že koupila 55,2 procenta podílu v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje v ČR distribuční síť. Zaplatila za ni 846,5 milionu eur, tedy přes 21,3 miliardy Kč.
23. - Česká zbrojovka ze skupiny Colt CZ podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom dohodu o dodávce všech dílů k puškám CZ BREN 2 na Ukrajinu. Výši transakce strany po vzájemné dohodě nesdělily.
DUBEN
2. - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok uvedl, že loňský nárůst příjmů státního rozpočtu nepomohl dostatečně snížit tempo zadlužování státu. Ani s přispěním mimořádné daně z neočekávaných příjmů nedokázal zajistit, aby se státní rozpočet přiblížil k vyrovnanému hospodaření. Stejně jako v předchozích letech nadále rostly povinné výdaje rozpočtu.
- Evropská komise (EK) uvolnila Česku dotace v objemu 702 milionů eur (17,7 miliardy Kč) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize.
- Podle časopisu Forbes se mezi dolarové miliardáře letos opět dostalo 11 Čechů, z nichž nejbohatší je dál dědička investiční skupiny PPF Renáta Kellnerová s majetkem 18 miliard dolarů (421 miliard Kč). Skokanem roku se stal zbrojař Michal Strnad, který se s majetkem 4,4 miliardy dolarů (103 miliard Kč) ve světovém žebříčku meziročně posunul nahoru o stovky příček.
3. - ÚOHS potrestal společnost Groupe SEB ČR, která je distributorem elektrických spotřebičů značek Moulinex či Rowenta, pokutou 72,3 milionu korun. Firma se podle ÚOHS provinila tím, že omezovala své odběratele ve stanovování cen prodávaného zboží.
4. - ÚOHS zrušil rozhodnutí o vítězi tendru na výstavbu dálnice D11 v úseku z Trutnova na státní hranice s Polskem. Vítězem byla polská stavební firma Budimex.
5. - EK dospěla k závěru, že investiční podpora poskytnutá Českou republikou v letech 2017 a 2018 některým velkým českým zemědělským podnikům není v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Česko tak podle ní musí zajistit vrácení této podpory.
10. - Ministerstvo financí (MF) zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce. HDP podle něj vzroste o 1,4 procenta a průměrná inflace dosáhne 2,7 procenta.
- Podle makroekonomické prognózy MF deficit českých veřejných financí by se měl letos snížit na 2,3 procenta HDP z loňských 3,3 procenta HDP. Země tak poprvé od roku 2019 splní takzvané maastrichtské kritérium deficitu, které je podmínkou pro zavedení společné evropské měny.
- Sněmovna se postavila proti kritizovanému snížení podílu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Spornou pasáž, která je známá jako lex ČEZ, mohl stát využít při restrukturalizaci energetické společnosti kvůli posílení kontroly, přičemž menšinové akcionáře by podle kritiků vyvlastnil. Poslanci kontroverzní úpravu z vládní novely vyškrtli.
11. - Generální ředitel státní společnosti Mero Jaroslav Pantůček oznámil, že podíl ropy z ruského ropovodu Družba loni na celkovém dovozu do Česka činil 58 procent, meziročně je to nárůst asi o dva procentní body. Zbylá část byla tvořena dodávkami z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
15. - Předseda představenstva společnosti Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak skončil ve funkci, odvolalo ho nové vedení polské mateřské skupiny Orlen. Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem se v červnu stal Mariusz Wnuk.
- Společnost Avast Software dostala od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 351 milionů korun za neoprávněné zpracování údajů o uživatelích jejího antivirového programu.
16. - Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém jarním výhledu pro světovou ekonomiku odhadl, že HDP České republiky se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Prognóza pro ČR je tak výrazně pesimističtější než dřívější odhady MMF i než výhled českého ministerstva financí.
18. - Českobudějovický krajský soud zahájil insolvenční řízení se strojírenskou firmou Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí. Věřitel požaduje po společnosti zaplacení dlužné částky více než 20 milionů korun. Kovosvit MAS Machine Tools navíc nezaplatila dvěma stovkám zaměstnanců mzdy za březen. V listopadu věřitelé rozhodli, že firma skončí v konkurzu a její majetek se prodá.
22. - ČSÚ po ověření Eurostatem upřesnil, že deficit veřejných financí loni stoupl na 3,7 procenta HDP z 3,2 procenta o rok dřív.
24. - Vláda napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí.
- Hospodářské noviny (HN) informovaly, že česká investiční skupina RSBC koupila rakouský zbrojařský podnik Steyr Arms, 100 procent výrobce pušek s více než stopadesátiletou historií přebírá od SMH Holding. Cenu obchodu ani jedna ze stran neuvedla, podle odhadů z trhu to jsou nižší miliardy korun. Skupina RSBC zakládá zbrojní holding, do kterého zahrne také slovinského výrobce pistolí a dalšího zbrojního vybavení Arex, kterého koupila v roce 2017.
25. - Ovocnářská unie odhadla, že škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent. Škody podle unie ohrožují existenci zhruba 500 pěstitelů ovoce v Česku. Později unie upřesnila, že ztráty na tržbách z úrody budou kolem 1,3 miliardy korun.
26. - Německá společnost Thyssenkrupp oznámila, že prodá 20procentní podíl ve svém ocelářském podniku Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého miliardáře Daniela Křetínského. EPCG jedná o koupi dalších 30 procent.
- Svaz vinařů oznámil, že škody na vinicích v Česku po vlně dubnových mrazů jsou vyšší než dvě miliardy korun. V Čechách dosahují škody 95 procent, na Moravě bude výnos nižší nejméně o 23 procent.
30. - Francouzská společnost EDF a korejská KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v Česku.
- ČR získala od Evropské komise (EK) povolení pro veřejnou finanční podporu na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
- Společnost Philip Morris ČR oznámila, že firmu povede od 1. června Fabio Costa, dosavadní viceprezident pro strategii mateřské společnosti Philip Morris International (PMI). Nahradí Andreu Gontkovičovou, která nově bude viceprezidentkou PMI pro vnější vztahy v regionu zahrnujícím trhy Afriky, Blízkého východu a střední a jihovýchodní Asie.
KVĚTEN
2. - Ministr zemědělství Marek Výborný řekl, že v Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138.000 tun ovoce sklidí asi 30.300 tun. Pro všechny pěstitele poškozené mrazem je podle něj ministerstvo připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství.
- Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta.
- ČNB zlepšila výhled vývoje tuzemské ekonomiky. HDP letos vzroste o 1,4 procenta, zatímco únorová prognóza ČNB čekala růst 0,6 procenta.
- Společnost CPI Property Group (CPIPG) miliardáře Radovana Vítka oznámila, že prodala lyžařský resort Crans Montana ve Švýcarsku. Hodnota transakce je přes 100 milionů švýcarských franků (2,5 miliardy Kč).
3. - Sněmovna schválila vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo EU.
- Sněmovna schválila pravidla pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC. Prodejci budou muset podle novely splnit různé podmínky, platit bude zákaz veřejné reklamy.
7. - Vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, podle které podíl krajů na inkasu sdílených daní se v následujících třech letech zvýší na 10,26 procenta ze současných 9,76 procenta. Kromě toho by Praha měla od příštího roku získat navíc podíl 0,1 procenta z inkasa těchto daní. Celkem by tak roční příjmy krajů měly do roku 2027 vzrůst o 11,2 miliardy korun, zároveň jim ale stát přestane poskytovat čtyřmiliardovou dotaci na údržbu silnic druhých a třetích tříd.
10. - Zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších organizací rozhodli, že další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala vláda tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Později zemědělci odložili protest na 4. června. Odklad zdůvodnili rozjitřenou atmosférou po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Protest později zrušili s tím, že dají přednost jednání s vládou.
- Prezident antivirové společnosti Gen Digital Ondřej Vlček odstoupil z funkce. Zůstane členem představenstva. Důvodem jeho odchodu je úspěšné dokončení fúze Avastu a NortonLifeLock, ze kterých Gen Digital vznikl.
- Skupina Home Credit, která patří české investiční společnosti PPF, oznámila, že prodává své podnikání v Indii. Za 80 milionů eur (téměř dvě miliardy Kč) je získá skupina investorů vedená společností TVS Holdings.
13. - Jihokorejský Doosan oznámil, že investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR). Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě.
14. - Podnikatel Jan Čermák plně ovládl společnost Empresa Media, která z 99 procent vlastní a provozuje TV Barrandov. Čermák, nebo jedna z jeho společností, získal od Jaromíra Soukupa zbývajících 50 procent Empresy. Podíl v mediální agentuře Médea si Soukup podle výpisu z evidence ponechal.
15. - EK mírně zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky. HDP České republiky se podle její nové prognózy zvýší o 1,2 procenta.
16. - Skupina ČEZ oznámila, že investuje do roku 2030 celkem 100 miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat současný systém centrálního zásobování teplem (CZT), který funguje desetiletí ve většině větších měst v kraji. ČEZ postaví nové zdroje tepla i elektřiny.
- Skupina Colt CZ Group SE (Colt CZ) dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot. Podnik získala od společnosti CBC Europe S.à r.l. (CBC) za 350 milionů dolarů (téměř osm miliard korun) a prostřednictvím nové emise kmenových akcií. V součtu tak celková cena činí 703 milionů dolarů (16 miliard korun), po odečtení čistého dluhu Sellier & Bellot.
- Oznámeno, že novým prezidentem kolínské automobilky Toyota Motor Manufacturing Czech Republic se od června stane Robert Kiml, dosavadní viceprezident pro výrobu. Doposud funkci zastával Koreatsu Aoki, který zůstane na pozici výkonného poradce top managementu.
- Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zrušila demonstraci, kterou svolala na úterý 21. května na pražské Malostranské náměstí proti záměrům vlády v zákoníku práce a důchodech. Odborová centrála sdělila, že tím chtějí přispět ke zklidnění situace po atentátu na slovenského premiéra Fica a s ohledem na rozjitřenou situaci i v České republice.
23. - Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors oznámil, že propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu ze současných 300 zaměstnanců. Jako důvod hromadného propouštění firma uvedla změny ve výrobě.
- Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti české firmě v Rusku. Důvodem je to, že spor firem má výhradně řešit mezinárodní arbitráž. ČEZ loni v únoru zahájil proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun.
27. - EK Česku schválila program státní podpory za 3,2 miliardy eur (75 miliard Kč) na podporu výroby elektřiny ze zmodernizovaných elektráren, které umožňují kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET).
28. - Americká firma Vista Outdoor oznámila, že společnost Czechoslovak Group (CSG) koupí její divizi sportovního vybavení Kinetic Group. Firmy o transakci jednaly od loňska. CSG se stala vlastníkem skupiny Kinetic, která sdružuje přední americké výrobce malorážového střeliva, v listopadu. Hodnota transakce činí zhruba 2,2 miliardy dolarů (53 miliard Kč).
29. - Podle agentury Reuters společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, souhlasí s nabídkou Daniela Křetínského na její převzetí. Český miliardář nabídl 3,57 miliardy liber (103,5 miliardy Kč). V listopadu BBC napsala, že prodej Royal Mail do rukou EP Group je blízko dokončení
31. - Správa železnic dokončila v Pardubicích modernizaci železničního uzlu za sedm miliard korun bez DPH. Trvala od září 2020. Práce zahrnovaly opravy nástupišť a vybudování pátého nástupiště. Uzel má nové zabezpečovací zařízení, trakční vedení nebo mosty. Vznikla nová zastávka a železniční lávka.
ČERVEN
4. - ČSÚ oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku v Česku po více než dvou letech reálně stoupla průměrná hrubá měsíční mzda, a to meziročně o 4,8 procenta na 43.941 korun. Reálný růst ukazuje zvýšení mezd při započítání růstu spotřebitelských cen.
- Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun.
- Premiér Fiala řekl, že Česko se závislosti na ruské ropě zbaví nejpozději do poloviny příštího roku. O zrušení výjimky na dovoz ruské ropy chce požádat ihned poté, co bude dokončen projekt rozšíření italského ropovodu TAL.
5. - Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka oznámila, že vstoupila na slovenský energetický trh. Prostřednictvím své divize UCED koupila energetickou společnost GGE. Plný podíl Creditas odkoupila od společnosti Infracapital, která je investiční částí britské společnosti M&G Plc. Cenu transakce firmy nezveřejnily.
6. - ÚOHS potrestal pokutou 456.000 korun společnost Heineken Česká republika za porušení zákona o významné tržní síle. Firma žádala od dodavatelů faktury, podle nichž jim mohla platit až za 90 dnů místo 30 dnů, jak stanovuje zákon.
- ČNB s účinností od 1. července snížila sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu o půl procentního bodu na 1,25 procenta.
- ČNB informovala, že zátěžové testy ukázaly, že český finanční sektor je odolný, vzrostla v něm ale systémová rizika, která by v případě nepříznivého vývoje měla citelný dopad na kapitálové vybavení bank.
8. - Obyvatelé Dolní Lutyně na Karvinsku v referendu odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektrických automobilů na území obce. Odhlasovali, že zástupci úřadu mají projektu bránit podáváním připomínek.
10. - Pražští radní schválili, že město koupí zhruba za 3,5 miliardy korun od Komerční banky (KB) budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Magistrát plánuje do budovy přestěhovat úředníky ze Škodova paláce, kde je do konce března 2028 v pronájmu.
12. - Hutní společnost Liberty Ostrava oznámila, že ustupuje od preventivní restrukturalizace a žádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona. O den později soud zahájil s Liberty Ostrava insolvenční řízení. V návrhu Liberty uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti, jež není schopna plnit, převyšují pět miliard korun.
Krajský soud v Ostravě poslal Liberty do úpadku 21. června.
13. - Podepsána smlouva, podle které Evropská investiční banka (EIB) půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci české železnice, navýšení kapacit osobní i nákladní dopravy a zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících. Půjčka je druhou částí plánované podpory EIB v celkové výši 48,8 miliardy korun.
- Premiér Fiala řekl na sněmu Hospodářské komory ČR, že Česko překonalo krizi a ekonomika se vyvíjí správným směrem. Jsou ale třeba další reformy, aby se země vyrovnala těm nejlepším v Evropě. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) doplnil, že Česko musí usilovat o přilákání strategických investic v moderních technologiích.
14. - Skončila výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ prostřednictvím Komerční banky. O výplatu částečného rozvrhu požádalo 11.300 věřitelů z celkového počtu více než 15.300. Z částky 56,8 miliardy korun bylo vyplaceno 99 procent.
19. - Americký výrobce polovodičů onsemi oznámil, že rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Ministr průmyslu Síkela řekl, že investice je pro ČR největší v moderní historii.
- Předsedou Rady České televize (ČT) byl znovu zvolen Karel Novák.
20. - Centrální komise ministerstva dopravy schválila záměr projektu přestavby brněnského železničního uzlu, jejíž hlavní součástí je přesun hlavního nádraží o kilometr na jih na současné dolní nádraží. Podle Správy železnic by se mělo stavět v letech 2028 až 2035, stát by měla 73 miliard korun.
- Představitelé vlády spolu s akademiky a zástupci průmyslu představili projekt Česká cesta do vesmíru. Cílem národního vesmírného projektu je propojit aktivity komerčních firem a vědců a také vzbudit zájem o studium technických oborů.
24. - Valná hromada ČEZ rozhodla, že energetická společnost vyplatí akcionářům dividendu z loňského očištěného zisku 52 korun za akcii. Celkově tak mezi akcionáře rozdělí 28 miliard korun, což odpovídá 80 procentům ze zisku. Stát jako většinový vlastník by z toho měl dostat zhruba 19 miliard Kč.
26. - EK ve své Konvergenční zprávě 2024 uvedla, že ČR plní pouze jedno ze čtyř kritérií nutných pro vstup do eurozóny a zavedení eura, a to kritérium konvergence dlouhodobých úrokových sazeb.
27. - Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta.
28. - Skupina Rohlik Group, do které patří on-line supermarket Rohlík.cz, oznámila, že získala zhruba čtyři miliardy korun (170 milionů dolarů) na urychlení rozvoje a rozšíření služeb v dalších evropských zemích. Investici získala mimo jiné od Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční banky. Své služby chce firma do roku 2030 zavést nejméně v dalších 15 evropských městech.
- V severoněmeckém Stade poblíž Hamburku začala výstavba nového pevninského terminálu pro zpracování a další transport zkapalněného zemního plynu (LNG). Česko ve spolupráci s polostátní skupinou ČEZ v něm bude mít od roku 2027 dlouhodobě pronajatou roční kapacitu dvou miliard metrů krychlových plynu. To by mělo vystačit na zhruba čtvrtinu současné tuzemské roční spotřeby.
ČERVENEC
1. - V platnost vstoupila digitalizace stavebního řízení, nejviditelnější změna zavedená novým stavebním zákonem. Rozjezd nového systému ale provázely vážné problémy, kvůli kterým ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) i jeho tehdejší šéf a vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) čelili ostré kritice.
9. - ÚOHS informoval, že spotřební družstva Konzum Ústí nad Orlicí a Jednota spotřební družstvo Zábřeh se spojují do družstva COOP Konzum. Konzum provozuje stovku prodejen v síti COOP v v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, Jednota SD Zábřeh 90 prodejen COOP v Olomouckém kraji.
10. - Společnosti O2 Czech Republic a Nordic Telecom Holding podepsaly smlouvu o prodeji stoprocentního podílu v Nordic Telecom Regional. Ta jako součást Nordic Telecomu poskytuje pevné a bezdrátové připojení k internetu více než 100.000 koncovým zákazníkům.
- Městský soud v Praze ukončil konkurz na majetek zkrachovalé cestovní kanceláře Firo-tour s dluhy přes půl miliardy korun. Věřitelé dostali pouze 1,1 milionu.
11. - Ministerstvo obrany oficiálně převzalo letiště Líně u Plzně, které od roku 2000 provozovala soukromá firma PlaneStation Pilsen. Bude nadále fungovat v dosavadním rozsahu, tedy v režimu smíšeného provozu pro leteckou záchrannou službu (LZS) a pro civilní letectví - aerokluby a letecké školy.
15. - Index PX pražské burzy poprvé od června 2008 uzavřel nad 1600 body.
16. - Skupina Mafra oznámila, že ke konci srpna přestane vydávat tištěné Lidové noviny (LN). Zpravodajský web Lidovky.cz zůstane.
- Zástupci českých a ukrajinských zbrojovek podepsali po jednání vlád smlouvy o přesunu výroby na Ukrajinu, jde o malorážovou munici firmy Sellier & Bellot nebo pušky Bren 2 České zbrojovky. Na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s firmou Sellier & Bellot.
17. - Vláda rozhodla, že nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Zatím půjde o dva reaktory, vláda bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Společnost ČEZ následně zahájila s KHNP jednání o smlouvě.
19. - Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďovala letadla na odletech.
23. - Oznámeno, že společnost Liberty Engineering Products Ostrava (LEPO), která je dceřinou firmou zadlužené huti Liberty, je v insolvenci. Návrh na sebe podala sama.
- Skupina Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta oznámila, že kupuje společnost Pemic Books, předního českého distributora a prodejce knih. Cenu obchodu společnosti nezveřejnily.
24. - Vláda rozhodla, že kandidátem na příštího českého eurokomisaře bude ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Ve vládě ho v říjnu nahradil Lukáš Vlček (STAN).
- Vláda schválila novelu zákona, která zakazuje prodej pyrotechnických výrobků na tržištích, ve stáncích a v jiných přenosných zařízeních.
25. - Senát schválil navyšování minimální mzdy až na 47 procent průměrné mzdy.
Počítá s tím vládní novela zákoníku práce.
- Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors oznámil, že rozdá na konci července výpovědi 111 lidem, v podniku tak skončí na konci září. Firma v brněnském závodě v září ukončí výrobu motorů a převodovek. V Brně bude dál sídlit oddělení marketingu, vývoje, obchodní oddělení a v továrně se budou sestavovat traktory pro Evropu a USA.
26. - Ministr dopravy Kupka řekl, že výstavba prvního úseku vysokorychlostních železničních tratí (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak nejpozději v roce 2028.
30. - Jaderná elektrárna Temelín v noci na několik hodin odpojila neplánovaně svůj druhý blok. Příčinou bylo chvění turbíny.
SRPEN
1. - Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a Elektroenergetického datového centra (EDC) oznámili, že zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u EDC. Znamená to podle nich začátek komunitní energetiky v ČR. S plným provozem centra, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.
- Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta.
- ČNB zhoršila výhled české ekonomiky v letošním roce. HDP podle ní vzroste o 1,2 procenta, v květnu očekávala růst 1,4 procenta.
- Drážní úřad vydal osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy pro část tratě v úseku Hůrky - Nová Bystřice na Jindřichohradecku. Vlaky se tak mohou po více než půldruhém roce vrátit na jindřichohradeckou úzkokolejku. První vlak vyjel na úzkokolejku 10. srpna.
2. - Jaderná elektrárna Temelín odpojila na pět dní druhý blok kvůli plánované odstávce, při které energetici upravili turbínu, aby stabilizovali její chvění.
- Zkrachovalá huť Liberty Ostrava začala odstavovat koksovnu. Kvůli tomu, že zaměstnanci podávají výpovědi a odcházejí, se to musí udělat způsobem havarijního odstavení. Zařízení už pak nebude možné využít, vyzdívky ze žáruvzdorného materiálu totiž po ochlazení popraskají.
12. - Oznámeno, že jeden z největších internetových obchodů s elektronikou v Česku CZC.cz se přesouvá na on-line tržiště mateřské společnosti Allegro.
13. - Česká pošta vypsala výběrové řízení na poradce, který jí v souvislosti s její transformací pomůže s prodejem Balíkovny.
- Jaderná elektrárna Temelín neplánovaně odpojila svůj druhý blok od přenosové sítě. Automaticky to provedla takzvaná záblesková ochrana jedné ze čtyř elektrorozvoden. Energetici druhý blok připojili ráno 16. srpna.
21. - Skupina Orlen Unipetrol zastavila z preventivních důvodů výrobu v rafinérské části areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku - v areálu se našla nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. O tři dny později Orlen Unipetrol odstavil i etylenovou jednotku v Záluží. Firma obnovila výrobu 9. září.
22. - Oznámeno, že ostravská hutní firma Vítkovice Steel může znovu bez omezení nakládat se svým majetkem. Nepotvrdilo se podezření na vlastnické propojení firmy na Rusko, kvůli kterému jí Finanční analytický úřad (FAÚ) více než před dvěma lety majetek zablokoval.
23. - Liberty Ostrava začala rozdávat výpovědi zaměstnancům. Týká se to asi 1600 ze 4000 lidí ve firmě.
- Agrární komory ČR (AK ČR) oznámila, že zemědělci letos sklidili 6,75 milionu tun obilovin, což je druhá nejhorší úroda za posledních 12 let. Sklizeň řepky dosáhla 950.000 tun, tedy nejméně od roku 2003. Celkem podle komory přijdou zemědělci na tržbách za obilniny a olejniny o sedm miliard korun.
26. - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2023 doporučil rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy. Česká ekonomika loni reálně klesla, inflace byla druhá nejvyšší v Evropské unii a stát se dál rychle zadlužoval a rostly jeho výdaje, uvedl.
27. - Prozatímní věřitelský výbor Liberty Ostrava schválil smlouvy o tollingovém a úvěrovém financování pro rourovnu a válcovnu plochých výrobků, partnerem je Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada. Při tollingovém způsobu financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu platí odměnu.
28. - Jaderná elektrárna Temelín odpojila první blok. Technici upravili uložení turbíny tak, jako to udělali na turbíně druhého bloku.
29. - Energetická skupina ČEZ dokončila převzetí většinového podílu v největším tuzemském distributorovi plynu GasNet. Za 55,21 procenta v distribuční firmě ČEZ zaplatil 846,5 milionu eur (zhruba 21,2 miliardy Kč). Prodávaný podíl dosud spravovala společnost Macquarie Asset Management.
- Generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán řekl, že Balíkovna jako poskytovatel komerčních poštovních služeb by se měla od České pošty oddělit do samostatné společnosti od 1. dubna příštího roku. Nějakou dobu pak zůstane ve vlastnictví státu, aby se ukázalo, jak dokáže samostatně fungovat.
ZÁŘÍ
3. - ÚOHS zveřejnil podrobnosti o podáních neúspěšných uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Francouzská EDF v odvolání primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, americká Westinghouse své argumenty směřoval k využití bezpečnostní výjimky. EDF podala kvůli rozhodnutí zadat výstavbu KHNP i stížnost Evropské komisi (EK).
- Společnost ČEZ oznámila, že zlevní od začátku příštího roku dodávky energií pro celkem 1,7 milionu zákazníků. Cenu elektřiny na dobu neurčitou sníží o zhruba šest procent, cenu plynu o deset procent.
4. - Škoda Group oznámila, že dodá do Bulharska až 25 elektrických vlaků za 13 miliard korun. Základní kontrakt je na 20 čtyřvozových bezbariérových jednotek, opce na dalších pět. Součástí smlouvy je také zajištění plného servisu na 15 let.
- Vláda rozhodla, že pěstitelé ovoce mohou získat mimořádnou podporu téměř půl miliardy korun za škody, které jim způsobily jarní mrazy.
5. - Ministr dopravy Kupka oznámil, že stát plánuje intenzivnější kontroly technického stavu vozidel v provozu ve spolupráci s Policií ČR a Centrem služeb pro silniční dopravu. Od 1. července příštího roku vznikne nová Inspekce silniční dopravy (INSID), která bude moci provádět technické kontroly vozidel a kontroly postupu stanic technické kontroly (STK) a stanic měření emisí (SME).
7. - Krajský soud v Brně poslal strojírenskou společnost ČKD Blansko Holding do úpadku. Soud zahájil insolvenční řízení s firmou letos 28. června, firma na sebe podala insolvenční návrh sama. Společnost dluží přes 300 milionů korun.
11. - Hnědouhelná elektrárna Chvaletice musela kvůli požáru kabelového svazku na několik dní odstavit všechny výrobní bloky. Provoz částečně obnovila 16. září.
13. - V důsledku silných dešťů, které postupně zasáhly prakticky celou ČR, vypukly katastrofické záplavy, které postihly především severní Moravu a Slezsko, ale i např. Liberecko, jižní Čechy a jižní Moravu, vyhnuly se jen Praze, Plzeňskému a Karlovarskému kraji. Při povodních zemřelo nejméně šest lidí, dalších sedm úřady stále pohřešují. Způsobily škody za 70,6 miliardy korun. V celé ČR napršelo od 12. do 16. září v průměru 136,2 litru vody na metr čtvereční, na Moravě 183,4 litru na metr čtvereční, tedy více než při povodních v roce 1997. Stav nebezpečí v postižených oblastech Jesenicka a Šumperska potrvá do 12. prosince, v částech Moravskoslezského kraje do 13. prosince.
- Firma NET4GAS, kterou loni koupil stát, uspěla u arbitrážního soudu ve sporu s ruským Gazpromem. NET4GAS se na soud obrátil kvůli tomu, že mu ruská společnost dlužila platby za pronájem plynovodů. Gazprom podle rozhodčího nálezu musí zaplatit dluh i s úrokem z prodlení a náklady řízení.
16. - V Česku se po 15 letech objevila katarální horečka ovcí, která postihuje také kozy a skot. Potvrdila se na farmě v Jindřichovicích na Sokolovsku. Nemoc není přenosná na člověka a lidem nehrozí žádné nebezpečí. Později se objevily desítky nových ohnisek. Státní verinární správa 29. listopadu oznámila, že katarální horečka ovcí se v ČR přestává šířit a do 60 dnů zruší ohniska nákazy.
- ÚOHS povolil zakladateli rozvážkové služby potravin Rohlík.cz Tomáši Čuprovi nákup české skupiny lékáren Pilulka. Informovala o tom Čuprova skupina TCF Capital, která kontrolní podíl v Pilulce kupuje prostřednictvím firmy Growth Expert.
18. - Vláda rozhodla o tom, jak by měla růst v příštích dvou letech minimální mzda. Stanovila koeficienty pro zvýšení tak, aby se nejnižší výdělek dostal do roku 2029 z nynějších 41 procent průměrné mzdy postupně na 47 procent.
- Vláda rozhodla, že všichni příjemci starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dostanou přidáno 260 korun. K tomu jim ještě vzroste zásluhový díl penze o 0,6 procenta. Starobní důchod se tak od ledna zvedne v průměru o 358 korun.
- Premiér Fiala oznámil, že společnost ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních reaktorů. Podle Fialy spolupráce otevírá možnost pro české firmy podílet se na vývoji tohoto typu jaderných zdrojů a zapojit se do globálního dodavatelského řetězce.
19. - Podle Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou vydala Národní rozpočtová rada (NRR) české veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu v budoucnu. Stane se tak ale za předpokladu, že se udrží nastolené trendy a schválené změny uskuteční.
- Břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis oznámil, že do konce příštího roku propustí 200 ze současných 250 zaměstnanců. Výrobu eskalátorů přesune americký vlastník do čínské továrny, výrobu a modernizace výtahů rozdělí mezi továrny ve Španělsku a ve Francii.
20. - Premiér Fiala, který s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil v Plzni podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti KHNP, řekl, že české firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun.
- Prezident Pavel oznámil, že se rozhodl k 1. prosinci jmenovat do bankovní rady ČNB hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera. Mandát po šesti letech skončil Tomáši Holubovi.
23. - Nápojářská skupina Kofola oznámila, že její výrobní závod v Krnově na Bruntálsku, který vyplavila povodeň, bude mimo provoz několik týdnů. Většinu výrobků firma pokryje z jiných závodů. Pivovary skupiny v Přerově, Hanušovicích na Šumpersku a Litovli na Olomoucku pomalu obnovují provoz.
- Výrobce sedadel pro automobily Adient oznámil, že uzavře v souvislosti s restrukturalizací závody Trim v České Lípě a Stráži pod Ralskem, o práci přijde v nejbližších dvou letech postupně 1100 lidí.
24. - ÚOHS oznámil, že medicínská společnost Remedis kupuje výrobce roušek, obvazů a dalšího zdravotnického materiálu Batist z Červeného Kostelce na Náchodsku, který je od července v konkurzu.
- EK schválila plán firmy Emirates Telecommunications Group ze Spojených arabských emirátů převzít část telekomunikačních aktivit společnosti PPF v několika evropských zemích. Jde o aktiva, která má společnost PPF Telecom Group v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. Podnik z emirátu Abú Zabí na trhu působí pod značkou e&. Aktivit PPF Telecom na českém trhu se obchod s firmou ze SAE netýká.
25. - Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta.
- Vláda pověřila tým ministra dopravy Martina Kupky (ODS) koordinací projektu digitalizace stavebního řízení. Dosud měl digitalizaci na starosti vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), kterého ministerský předseda navrhl kvůli nezvládnutí projektu odvolat.
- Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Proti původnímu návrhu ministerstva financí z konce srpna je schodek vyšší o 11 miliard korun, které půjdou na odstraňování škod po zářijových povodních. Vláda také schválila zvýšení letošního schodku o 30 miliard korun kvůli povodním.
- Podle Správy železnic záplavy v polovině září způsobily na železničních tratích zejména v Olomouckém a Moravskoslezském kraji celkové škody za více než miliardu korun. Oprava poničených úseků železnice zabere několik měsíců. Některé zdevastované tratě se podaří opravit až v druhé polovině příštího roku.
- Policie podala návrh na obžalobu v kauze miliardového daňového úniku při dovozu zboží z Číny do EU. Stíhání čelí tři firmy a sedm lidí, kterým hrozí za zkrácení daně a účast na organizované zločinecké skupině až 13 let vězení.
26. - Pražská energetika (PRE) zahájila v Novém Sedle na Sokolovsku stavbu své dosud největší fotovoltaické elektrárny (FVE). Bezemisní elektřinu tam bude na ploše 19 hektarů vyrábět téměř 38.000 solárních panelů s celkovým výkonem více než 22 megawatt peak (MWp).
30. - Prezident Pavel přijal návrh premiéra Fialy na odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z pozice vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. Ve vládě ho v říjnu nahradil Petr Kulhánek (KOA za STAN).
- Ostravská strojírenská společnost Gearworks ze skupiny Witkowitz, která je kvůli zadlužení v konkurzu, byla prodána v dražbě za 53,6 milionu korun firmě GMC tech z Bašky na Frýdecko-Místecku, která stejně jako Gearworks vyrábí ozubená kola.
- ÚOHS povolil skupině PPF převzít prostřednictvím operátora O2 Czech Republic poskytovatele internetového připojení Nordic Telecom. Aby nedošlo k narušení hospodářské soutěže, musí O2 splnit stanovené podmínky. Týkají se i investicí do rozvoje pokročilejší technologie.
- Ministerstvo dopravy oznámilo, že celoroční dálniční známka v Česku od ledna 2025 zdraží o 140 korun na 2440 Kč, zvýší se také ceny dálničních známek na kratší dobu.
ŘÍJEN
1. - Sněmovna schválila zvýšení výdajů a schodku letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun. Peníze půjdou na odstraňování škod po povodních.
- Generálním ředitelem a předsedou představenstva nově vzniklé Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS) se stal Zbyněk Pokorný. Vznik SIRS, jejímž plným akcionářem je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), vláda schválila na konci letošního ledna. Má na starosti přípravu vhodných ploch pro umístění významných zahraničních investic, tedy například revitalizaci nynějších brownfieldů.
2. - Časopis Forbes zveřejnil svůj žebříček nejbohatších lidí Česka, podle kterého zůstává v čele dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou. Podle časopisu Forbes činí hodnota jejího majetku 386 miliard korun. Na druhém místě je Daniel Křetínský s majetkem 290 miliard korun, třetí Komárek (214,6 miliardy korun).
- Oznámeno, že zkrachovalou společnost Tameh Czech, která dodávala energie Liberty Ostrava, kupuje skupina UCED miliardáře Pavla Hubáčka.
3. - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) oznámilo, že bude investovat do oprav záplavami poničených silnic v Olomouckém a Moravskoslezském kraji 1,5 až dvě miliardy korun. Velká voda poškodila na severu Moravy desítky silnic spadajících pod ŘSD, na Ostravsku byla zaplavena i část dálnice D1.
- Premiér Fiala a předseda ČMKOS Středula oznámili, že platy ve veřejném sektoru vzrostou příští rok o 1400 korun. Vláda se na tom dohodla s odbory. Vláda schválila růst platových tarifů ve veřejném sektoru o 1400 Kč 18. prosince.
4. - ČEZ oznámila, že povodně způsobily na distribučních zařízeních a objektech energetické skupiny škody zhruba za miliardu korun. Voda poničila především elektrická vedení, trafostanice a rozvodny a také podzemní plynovody.
7. - Podle ČSÚ průmyslová výroba v Česku po pěti měsících poklesu vzrostla. V srpnu se meziročně zvýšila o 1,5 procenta po červencovém snížení o 1,9 procenta.
- Státní podnik Lesy ČR oznámil, že mu zářijové povodně způsobily škody za 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní toky, cesty a poškodily i lesní porosty.
- Vláda rozhodla, že uvolní ze státního rozpočtu dvě miliardy korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi.
- Oznámeno, že novým majitelem ostravské firmy Vítkovice Steel se stane společnost Jindal Steel International z globální průmyslové skupiny Jindal Group působící v ocelářství, energetice a těžebním průmyslu. Vítkovice Steel dosud vlastnilo pět nadnárodních investičních fondů, které ovládají osoby z bývalého Sovětského svazu.
8. - Prezident Pavel jmenoval ministry pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) a průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN).
- Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, která má před povodněmi výrazně ochránit Krnov, Opavu a další obce na řece Opavě, začne stavět v roce 2027.
- ŘSD podepsalo se sdružením v čele s MI Roads smlouvu na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na hranici s Polskem. Stavba za 11,7 miliardy korun bez DPH začala 11. října. Spory v tendru zahájení zdržely o deset měsíců.
10. - Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka řekl na bezpečnostní konferenci, že zařízení od čínské společnosti Huawei stále představují riziko. Užívání technologií firmy může znamenat v případě budoucího konfliktu podobnou zranitelnost, jakou byla po začátku války na Ukrajině závislost na ruském plynu, řekl.
- Liberty Ostrava díky tollingovému financování od společnosti Vítkovice Machinery Trade (VMT) obnovila provoz ve svých závodech 15 a 16, což jsou válcovny plochých výrobků, jako jsou svodidla, a rourovna.
- Ministr dopravy Kupka, který byl jmenován koordinátorem vývoje stavebního řízení po odvolání Ivana Bartoše z vlády, uvedl, že úřady a stavebníci by mohli začít na přelomu listopadu a prosince souběžně používat nové a původní systémy stavebního řízení. Zajistí to chystaná novela stavebního zákona.
11. - Jaderná elektrárna Temelín plánovaně odstavila druhý blok. Při odstávce vyměnila část paliva, zkontrolovala například bezpečnostní systémy a turbínu.
14. - Policie obvinila 13 lidí v souvislosti se zásahem v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP). Stíhá je za úplatkářské trestné činy související s plněním veřejných zakázek DPP.
16. - Vláda uvolnila tři miliardy korun na odstraňování následků povodní. Miliarda je určena na pomoc domácnostem, dvě miliardy na obnovu vodovodů, kanalizací a čističek.
- Oznámeno, že šéfredaktor zpravodajského serveru Seznam Zprávy Jakub Unger odejde ze své vedoucí pozice v redakci české internetové jedničky. Po dohodě s vedením firmy končí i ve všech ostatních funkcích, které v Seznamu dosud zastával. Vedením redakce Seznam Zprávy byl pověřený šéfredaktor deníku Právo Petr Šabata.
18. - Státní podnik Povodí Moravy odhadl škodu na majetku po zářijových povodních na 2,9 miliardy Kč.
21. - Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) odvolala z funkce předsedy představenstva Petra Witowského, který automaticky skončil i jako generální ředitel společnosti. V představenstvu skončili také Marek Kopřiva a Jiří Špička, kteří čelí obvinění z korupce. Na vedoucí pozici byl vypsán konkurz, zatím firmu vede místopředseda představenstva Ladislav Urbánek.
22. - MMF zlepšil výhled české ekonomiky, letošní růst odhaduje na 1,1 procenta.
23. - Škody na vodohospodářském majetku v Ostravě po povodních město vyčíslilo na bezmála 600 milionů korun bez DPH.
- EK vyměřila pokutu 48,7 milionu eur (1,2 miliardy Kč) Českým dráhám (ČD) a rakouské železniční společnosti ÖBB za to, že uzavřely tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého dopravce RegioJet. Obě společnosti porušily antimonopolní pravidla EU, uvedla komise.
24. - Strojírenská skupina Wikov Industry podnikatele Martina Wichterleho oznámila, že se dohodla na koupi předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny Litostroj včetně dceřiných firem v zahraničí. Hodnotu převzetí Litostroje s ročními tržbami okolo dvou miliard korun Wikov neuvedl.
25. - ÚOHS oznámil, že se zabývá změnou většinového akcionáře společnosti BigBoard Praha, která podniká na trhu venkovní reklamy. Výlučnou kontrolu nad ní má získat společnost BB Global. Firma financovaná skupinou J&T má získat 60procentní podíl, který je dosud v držení společnosti Joj Media House.
- ČSÚ oznámil, že letošní úroda základních obilovin podle zpřesněného odhadu meziročně klesla o 8,4 procenta na 6,85 milionu tun. Sklizeň řepky se propadla o více než čtvrtinu na 952.000 tun. Naopak zemědělci sklidí více kukuřice, brambor, máku, sóji či cukrové řepy.
- Policie oznámila, že obvinila jednu firmu a dva lidi za dotační podvod při žádosti o dotaci na inovační linku pro výrobu toastového chleba. Škodu vyčíslila na 100 milionů korun. Stamilionovou dotaci na linku získala v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu firma Penam ze skupiny Agrofert.
29. - Polostátní ČEZ podepsala se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba 20procentní podíl, za který zaplatí jednotky miliard korun. První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně.
30. - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné.
- České dráhy (ČD) si půjčí od Evropské investiční banky (EIB) 300 milionů eur (7,61 miliardy korun). Peníze použijí na nákup 180 osobních vozů a 20 elektrických lokomotiv. Kromě toho zmodernizují dalších 219 vozů.
- Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat člověka a firmu z podvodu v souvislosti s investičním fondem Growing Way. Škodu kriminalisté vyčíslili na 1,5 miliardy korun, více než miliardu se jim podařilo zajistit.
31. - ÚOHS informoval, že nepravomocně rozhodl o námitkách společností EDF a Westinghouse s tím, že výběrové řízení na výstavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech bylo v pořádku. EDF podala proti rozhodnutí ÚOHS rozklad. V obou řízeních antimonopolní úřad dříve vydal předběžná opatření, která zakazují uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Tento zákaz zatím platí. Platit by přestal, pokud by firmy nepodaly rozklad nebo až o jejich rozkladech rozhodne předseda ÚOHS.
- ČEZ oznámila, že uzavřela kontrakt na dodávky plynu z Alžírska. Od tamní společnosti Sonatrach bude odebírat přibližně dvě procenta celoroční spotřeby plynu v Česku.
LISTOPAD
4. - Vítkovické slévárny, které jsou od loňského listopadu v úpadku, oznámily, že jejich novým majitelem se stane ostravská firma ISP Foundry. Slévárny původně v červenci oznámily, že nejvyšší nabídku podala, a novým majitelem firmy se tak stane ostravská firma Calves Group, ta však nesložila zálohu ve stanoveném termínu.
- Úřad práce oznámil, že se chystá postupně zrušit 83 svých poboček v zemi, tedy více než pětinu. Ministr Jurečka později uvedl, že Úřad práce zúží seznam poboček, které se chystá uzavřít. Místo původně plánovaných 83 jich bude asi pět desítek.
6. - MF v prognóze očekává růst HDP 1,1 procenta, potvrdilo tak odhad ze srpnové prognózy. Výhled růstu na příští rok proti srpnu zhoršilo o 0,2 procentního bodu na 2,5 procenta.
- Oznámeno, že tři zahraniční solární investoři Enery, Voltaic Network a Photon Energy Group chystají žalobu proti Česku kvůli navrhovaným změnám v dotacích podporovaných zdrojů energie (POZE). Podle nich stát v případě schválení změn, které mají dotace snížit, poruší své závazky ve smlouvách a také legitimní očekávání investorů.
- Sněmovna schválila novelu, která má překlenout potíže se stavebním řízením. Stavební úřady budou moci i nadále využívat své systémy pro stavební řízení, které mohly používat do letošního 1. července.
7. - Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta.
- ČNB zhoršila výhled hospodářského růstu pro letošní i příští rok. Nová makroekonomická prognóza předpokládá letos zvýšení HDP o jedno procento a příští rok o 2,4 procenta.
- ČEZ oznámila, že obohacený uran pro výrobu paliva pro české jaderné elektrárny bude dál dodávat společnost Urenco. Skupina ČEZ se s britskou firmou dohodla na spolupráci minimálně do poloviny 30. let.
8. - Sněmovna schválila důchodovou reformu s pomalejším růstem věku pro odchod do penze o měsíc ročně místo až dvou měsíců a s věkovou hranicí 67 let.
- Policisté obvinili v kauze Autostráda týkající se ovlivňování veřejných dopravních zakázek v Olomouckém kraji dalších pět lidí a jednu firmu, dosud bylo v případu obviněno 13 lidí.
11. - ČEZ dál povede její dosavadní šéf Daniel Beneš. Dozorčí rada společnosti předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy prodloužila mandát na další čtyřleté období do roku 2029.
12. - ČEZ oznámila, že prodává svá polská uhelná aktiva investiční společnosti ResInvest Group. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují dvě černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla.
13. - Vláda oznámila, že na obnovu vodohospodářské infrastruktury a lesů po zářijových povodních vydá stát letos a v příštím roce celkem 13,6 miliardy korun, z čehož vláda uvolnila 6,3 miliardy Kč. Škody vyčíslil ministr zemědělství Výborný na téměř 18 miliard korun, největší podíl 13 miliard korun tvoří škody způsobené v korytech řek.
- Vláda schválila návrh 20 staveb pro zlepšení dopravy v okolí stavby části Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1 v hodnotě 1,3 miliardy korun.
- Podnikatel Tomáš Čupr oznámil, že prostřednictvím společnosti Rohlik.cz Finance II vydává dluhopisy v objemu tři miliardy korun s možností navýšení až na 4,5 miliardy. Získaný kapitál skupina podle něj využije na refinancování svých závazků, provozní rezervy a zejména další rozvoj například v podobě široké expanze na zahraničních trzích. V prosinci uvedl, že prodal celou třetí emisi dluhopisů v objemu tři miliardy korun a oznámil její navýšení na čtyři miliardy Kč.
15. - EK zhoršila výhled české ekonomiky na letošní i příští rok. HDP České republiky se podle její nové prognózy letos zvýší o jedno procento. Odhad hospodářského růstu na příští rok EK snížila na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta.
- EK předběžně schválila Česku další výplatu peněz z mimořádného plánu obnovy. Česko by mělo dostat 1,9 miliardy eur (v přepočtu 48 miliard korun) zejména za projekty spojené s rozvojem obnovitelných energií a železniční infrastruktury.
19. - Z přepravních statistik společnosti Net4Gas vyplynulo, že dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu do ČR přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom proudí především ruský plyn.
- České dráhy zrušily svoji největší soutěž na nové vlaky, v níž poptávaly elektrické vlaky pro Pražskou integrovanou dopravu za celkem 42 miliard Kč.
21. - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu milion korun za chybné zadání digitalizace stavebního řízení mimo tendr. Vyměřil mu ji antimonopolní úřad a jeho předseda Petr Mlsna ji potvrdil. Rozhodnutí je pravomocné.
- Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, oznámila, že kupuje od španělské firmy Celsa dvě ocelárny ve Velké Británii a ve Skandinávii. Hodnotu transakce neuvedla.
22. - MPO potvrdilo, že Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných produktů. Platnost výjimky skončila 5. prosince.
- Sněmovna schválila novelu, podle které výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné využít pouze na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení.
24. - MInistr financí Stanjura řekl, že zářijové záplavy způsobily celkové škody zhruba za 65 až 70 miliard korun. Zhruba 20 miliard korun by měly zaplatit pojišťovny, z Evropské unie očekává příspěvek 2,5 miliardy korun. Ze státního rozpočtu půjde podle Stanjury letos na likvidaci povodňových škod 30 miliard korun, dalších deset miliard korun je vyčleněno na příští rok. Později výši škod upřesnil na 70,6 miliardy korun.
- Noční požár v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku způsobil škody za zhruba 20 milionů korun.
- V Praze byl po více než dvouleté rekonstrukci zcela otevřen Barrandovský most, který je nejvytíženější komunikací v Praze i celém Česku. Díky sloučení finálních etap skončily práce oproti původnímu plánu o rok dříve, především kvůli volbě modernějšího betonu se však cena zvýšila z 594,5 milionu na 1,14 miliardy korun.
25. - Česká měna byla letos podle ČNB nejslabší k dolaru (24,093 Kč/USD).
26. - Teplárenské sdružení ČR oznámilo, že velká část domácností, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí. Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent, což zvýší výdaje na vytápění a ohřev vody v průměru o vyšší desítky korun měsíčně. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. Výrazně zdraží teplárny využívající biomasu.
27. - ÚOHS oznámil, že velkoobchod s potravinami Alimpex Food, který na český trh dodává i vlastní značky jako Dr. Halíř, Krajanka, Eiskaffee, Milkin nebo Polárka, kupuje společnost Laktos Praha, jediného akcionáře mlékárny Laktos.
- ČNB informovala, že banky jsou podle zátěžových testů odolné vůči nepříznivému vývoji. Testy se zaměřily na klimatická rizika včetně toho, jaký dopad bude mít ústup od fosilních paliv a případné dražší energie.
- Vláda se neshodla na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro. Vytvoření pozice požadovalo hnutí STAN.
28. - Česko společně s Itálií vyzvalo Evropskou unii, aby zmírnila sankce, které se mají od příštího roku uplatňovat vůči automobilkám, které neprodávají dostatečný podíl elektromobilů.
- Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele PPP projektu pro železniční trať z Prahy-Veleslavína na pražské letiště. Má to být první spolupráce státu se soukromým sektorem na železnici.
29. - Věřitelé na schůzi u Krajského soudu v Ostravě rozhodli, že Liberty Ostrava půjde do konkurzu. Reorganizaci podniku nikdo nenavrhl. Rozhodnutí o konkurzu ještě musí vydat soud.
- Koncové ceny energií pro všechny odběratele podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v příštím roce klesnou. Elektřina pro průměrnou domácnost meziročně zlevní o 10,1 procenta, plyn o 8,5 procenta, odhadl. Regulovaná složka ceny, kterou určuje stát, přitom v příštím roce pro domácnosti o jednotky procent vzroste.
PROSINEC
2. - Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) se do stovky největších světových zbrojovek dostala česká společnost Czechoslovak Group (CSG). Česká firma je na 89. místě.
- Společnost ČEZ Distribuce, největší distributor elektřiny v ČR, oznámila, že v letošním roce investuje do distribučních sítí rekordních 19,7 miliardy korun. Jde především o projekty na posílení sítě, například rekonstrukce elektrických stanic, transformoven a vedení.
- Pražská burza poprvé od května 2008 uzavřela nad 1700 body, index PX posílil na 1704,75 bodu.
- Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že po doporučení správců fondů souhlasil s rozpuštěním svěřenského fondu, kam dříve mimo jiné vložil koncern Agrofert. Nic mu nebrání, aby akcie držel, není to v rozporu s funkcí poslance, uvedl. Do vedení koncernu se Babiš nevrací, nebude ani v žádné manažerské funkci.
3. - Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.
- Index PX pražské burzy byl letos na své nejvyšší úrovni - 1707,61 bodu.
4. - Americká farmaceutická společnost Novavax oznámila, že podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v Česku dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů USD (4,8 miliardy Kč). Novavax koupil továrnu vyrábějící vakcíny v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020.
- Společnost Hitachi Enegy oznámila, že rozšíří svou brněnskou továrnu na výrobu zařízení velmi vysokého napětí. Díky investici 1,1 miliardy korun se plocha závodu zvětší o 50.000 čtverečních metrů, vznikne až 200 nových pracovních míst.
- Do Česka přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Dodávky byly obnoveny 6. prosince ráno.
5. - Člen představenstva Skupiny ČEZ Tomáš Pleskač řekl, že v Česku by mohly vzniknout až dvě továrny na moduly pro malé modulární reaktory (SMR). V příštích 20 až 30 letech by podle maximálního předpokladu zaměstnaly až 8000 lidí. Lokality pro továrny definitivně vybrané nejsou, existují favorizované, řekl. Jako jednu z možných variant už představili zástupci Jihočeského kraje, Rolls-Royce SMR a ČEZ lokalitu jihočeského letiště.
6. - Sněmovna schválila nový zákon o digitalizaci finančního trhu, jehož cílem je zavést pravidla regulace trhu s kryptoaktivy a přinést lepší ochranu spotřebitelům. Nad trhem bude dohlížet ČNB.
- Stát sníží podporu pro domácnosti na pořízení solárních elektráren. Nově budou dotace určeny na fotovoltaické elektrárny (FVE) s výkonem maximálně do pěti kilowattů (kW), což je polovina dosud podporovaného výkonu. Klesnout by zřejmě měla i maximální výše dotace. Vyplývá to z dokumentů k novým podmínkám dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ).
9. - Vedení Prahy schválilo zadání podmínek tendru zhruba za 142 miliard korun, který má zajistit provoz elektrických vlaků v Pražské integrované dopravě (PID) po prosinci 2029. Středočeští radní souhlasili 12. prosince.
10. - Pražské budovy Empresa Media a Barrandov Televizní studio vlastněné firmou J.S.P. Jaromíra Soukupa se v dražbách prodaly dohromady za 759 milionů korun, což je trojnásobek vyvolávacích cen. Objekt v areálu Barrandovských studií získala společnost vlastníka areálu Tomáše Chrenka za 110 milionů korun. Nemovitosti v Braníku pak vydražil za 649 milionů pražský magistrát.
13. - Prezident Pavel podepsal spornou reformu penzí.
- Pražské zastupitelstvo schválilo, že město koupí od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky.
- Svaz vinařů oznámil, že letošní sklizeň hroznů v Česku byla o 12 procent nižší než v loňském roce, ve srovnání s desetiletým průměrem byla nižší o 18 procent.
16. - Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, zhruba za 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard Kč) firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vláda si ve firmě ponechá takzvanou zlatou akcii.
- Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Křetínského koupil 50procentní podíl v britské energetické firmě West Burton Energy. Vlastní plynovou elektrárnu a bateriová úložiště. Podnik povede společně s firmou TotalEnergies, od níž poloviční podíl odkoupil. Cenu akvizice neuvedl.
- Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert bývalého premiéra Andreje Babiše. Z 12 soutěžených jednotek firma Uniles podepsala kontrakty na šesti. Zakázky si rozdělilo šest firem.
- Začala stavba úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Řidičům by se měl otevřít koncem roku 2027.
- Premiér Fiala řekl, že ČR bude v EU usilovat o odklad a úpravu nového systému emisních povolenek. Ten by se měl rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov a platit by měl podle aktuálních plánů od roku 2027.
17. - Prezident Pavel podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun.
- Řidičům se otevřelo 32 km nových a 16 km opravených dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem.
18. - Vláda schválila národní klimaticko-energetický plán, který vymezuje základní body rozvoje tzv. zelené politiky a snižování emisí v ČR.
- Vláda schválila komplexní program obnovy po povodních, do roku 2029 z něj bude možné čerpat 16 miliard korun.
- Vláda schválila růst platových tarifů ve veřejném sektoru o 1400 Kč. Rozhodla také, že učitelům se zvednou platové tarify od ledna o sedm procent a příslušníkům bezpečnostních sborů se od příštího roku zvednou platy o 1500 korun.
- Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil správnost tendru na první úsek pražského metra D z roku 2020.
- Národní podnik Budějovický Budvar oznámil, že letos odvedl státu plánovaných 550 milionů korun ze zisku. Loni to bylo 250 milionů korun. Ministr zemědělství Marek Výborný v létě uvedl, že peníze půjdou na mimořádnou podporu zemědělců.
- Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že získá dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, největším producentovi elektřiny na Slovensku. Zcela ovládne společnost Slovak Power Holding (SPH), která 66 procent akcií ve Slovenských elektrárnách nyní vlastní.
19. - Novým předsedou Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byl jmenován její současný člen Jan Šefránek. Stávající šéf rady Stanislav Trávníček zůstane řadovým členem rady.
- Vláda vzala navědomí model financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Detaily financování resort průmyslu s ohledem na pokračující jednání o smlouvě s korejskou společností KHNP neuvedl. Model ještě bude muset schválit Evropská komise.
- Silničáři otevřeli tři navazující úseky dálnice D55 propojující Babice na Uherskohradišťsku s Bzencem na Hodonínsku. Jejich dokončením vznikl ucelený úsek dálnice v délce přesahující 21 kilometrů.
- Správa železnic oznámila, že odkoupila od Českých drah část telekomunikační firmy ČD-Telematika.
- Bankovní rada ČNB po roce přerušila uvolňování měnové politiky, když základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech.
20. - Německý Spolkový sněm schválil novelu zákona, jež ruší kontroverzní poplatek za tranzit plynu přes Německo, který dosud platilo také Česko. Berlín zrušení poplatku slíbil sousedním zemím už v květnu.
- Automobilka Hyundai plánuje, že v příštím roce vyrobí v závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku méně aut než letos.
21. - Otevřeno dalších 28,4 kilometru dálnice D3 v Jihočeském kraji.
- V účinnost vstoupila novela stavebního zákona, která má pomoci stavebním úřadům překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení.
- Oznámeno, že čínskou součást skupiny Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry, přebírá konsorcium vedené čínskou internetovou společností JD.com
Zdroj: Reuters, ČTK
Související články
Čtěte více
-
Nejbohatší Češi očekávají letos jen pozvolný ústup inflace
Čeští dolaroví milionáři očekávají jen pozvolný ústup inflace, za celý letošní rok ji odhadují průměrně mezi deseti a 15 procenty. Vyplývá to z průzkumu Wealth Report 2022, který zpracovala J&T Banka a jehož výsledky má ČTK k dispozici. Loni byla průměrná celoroční inflace 15,1 procenta. Na letošní rok ji Česká národní banka (ČNB) odhaduje na 10,8 procenta, ministerstvo financí na 10,4 procenta. -
Nejbohatší Češka je i letos Kellnerová
Mezi dolarové miliardáře se letos opět dostalo 11 Čechů, z nichž nejbohatší je nadále dědička investiční skupiny PPF Renáta Kellnerová s majetkem 18 miliard dolarů (v přepočtu asi 421 miliard korun). Skokanem roku se stal zbrojař Michal Strnad, který se ve světovém žebříčku meziročně posunul nahoru o stovky příček. S majetkem 4,4 miliardy dolarů (103 miliard korun) je mezi Čechy na šestém místě. Uvedl to dnes časopis Forbes, který mezinárodní žebříček sestavuje. Strnad letos překonal i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), jehož majetek podle časopisu činí 3,5 miliardy dolarů (82 miliard korun). -
Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily
Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), uvedla dnes agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa. -
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o 45 procent na 58,8 miliardy USD (1,36 bilionu Kč), ukázal žebříček, který dnes zveřejnila výzkumná organizace Hurun. Počet miliardářů se přitom v Číně navzdory pandemii zvyšuje rekordním tempem, k čemuž přispívá zejména růst cen akcií a vstup dalších firem na akciové trhy. -
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle časopisu Forbes Bernard Arnault
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Na druhou příčku tak Arnault odsunul šéfa americké automobilky Tesla Elona Muska. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard z loňských 219 miliard dolarů. -
Nejbohatším člověkem světa je opět Bernard Arnault
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes opět Bernard Arnault. List majetek majitele podniku prodávajícího luxusní zboží LVMH vyčíslil na 233 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč). To je o 22 miliard dolarů více, než kolik měl tento Francouz podle Forbesu loni. Druhým nejbohatším člověkem je stejně jako loni zakladatel automobilky Tesla Elon Musk se 195 miliardami dolarů, následovaný zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem se 194 miliardami dolarů. -
Nejbohatším člověkem světa je podle Forbes Elon Musk s majetkem 219 mld. USD
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,6 miliardy dolarů). -
Nejbohatší oligarchové jsou zpět v Kyjevě, setkají se s prezidentem
Nejbohatší Ukrajinci Rinat Achmetov a Viktor Pinčuk se dnes vrátili z ciziny do Kyjeva, kde se večer má konat setkání padesátky největších podnikatelů s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na svůj zdroj z kyjevského letiště. Týž deník v polovině února psal o odletu oligarchů z Ukrajiny, ohrožené ruskou invazí. -
Nejcennější české firmy jsou ČEZ, EPH a Agrofert, uvádí žebříček Seznam Zpráv
Tři nejhodnotnější české firmy jsou podle hodnocení serveru Seznam Zprávy státem kontrolovaná energetická společnost ČEZ, skupina EPH Daniela Křetínského a holding Agrofert, který patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Žebříček stovky nejcennějších společností pod kontrolou tuzemských vlastníků vychází z odhadu ceny, za který by šly prodat či koupit. Všechny mají minimálně miliardovou hodnotu. Seznam Zprávy pořadí sestavily ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte. -
Nejdražší měnou světa je kuvajtský dinár, nejslabší íránský ríjál
Nejdražší měnou světa je nyní kuvajtský dinár, který má hodnotu 75 Kč. Britská libra je pátou nejsilnější a americký dolar desátý. České koruně v žebříčku patří 45. místo. Nejméně hodnotnou měnou světa je pak íránský ríjál. Aktuální kurz je 1860 ríjálů za korunu, respektive jeden riál za 0,000537 koruny. ČTK to společnost Interchange, která se zabývá převody peněz. -
Nejdůležitější událostí dnes bude zasedání ECB
Včerejší obchodní seance byla poměrně poklidná. Měnový pár EUR/USD se držel v úzkém pásmu... -
Nejhorší teprve přijde, varuje WHO
Pandemie nemoci covid-19 není překonaná, to nejhorší svět stále ještě čeká, uvedl v pondělí generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varování vyslovil v době, kdy řada států včetně těch evropských začala karanténní opatření uvolňovat. WHO uvedla, že stále není jasné, odkud virus pochází. -
Nejhorší týden pro libru za posledních devět měsíců
Měnový pár GBP/USD zvýšil minulý týden největší týdenní ztrátu za posledních devět měsíců. -
Nejhůře zasažený stát v USA New York hlásí za den 5000 nakažených
Americký stát New York, nejhůře zasažený koronavirem v celé zemi, zaznamenal za úterý 5000 nově nakažených. Celkový počet infikovaných tam tímto přesáhl 30.000. Podle agentury Reuters to dnes řekl guvernér Andrew Cuomo, který zároveň oznámil další zpřísnění ochranných omezení pohybu obyvatel. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) k dnešnímu dni eviduje v celých Spojených státech téměř 54.500 nakažených, což je asi o 10.000 více než o den dříve. -
Nejchudší země se stále nevzpamatovaly z pandemie covidu-19
Řada zemí se vzpamatovává z důsledků pandemie nemoci covid-19, těm nejchudším se to však dosud nepodařilo, a ve značném počtu států se podmínky pro život stále zhoršují. S odkazem na Rozvojový program OSN (UNDP) to dnes uvedla agentura AP. Index lidského rozvoje (HDI), který UNDP sestavuje od roku 1990, měl po prudkém poklesu v pandemických letech 2020 a 2021 dosáhnout v roce 2023 rekordních hodnot. Podle zprávy však rozvoj v polovině nejchudších zemí světa zůstává pod úrovní z roku 2019, tedy v době před pandemií. -
Nejistota britského členství v EU prý ohrožuje britskou ekonomiku
Největší hrozbou pro britské hospodářství je nyní podle britských ekonomů nejistota ohledně dalšího... -
Nejistota kolem brexitu začíná mít na firmy tvrdý dopad
Nejistota spojená s odchodem Británie z Evropské unie začíná mít na britské podniky výrazný dopad, jejich vývoz zpomaluje, náborové potíže se hromadí a investiční plány musí omezovat. Vyplývá to ze dvou průzkumů - Britské obchodní komory BCC a společnosti Deloitte. -
Nejistota kolem politické situace v Itálii
Italský vicepremiér a šéf vládní krajně pravicové Ligy Matteo Salvini si přeje, aby parlament co nejdříve hlasoval o důvěře vládě. Zákonodárci a většina Italů mají ale prázdniny. O vládní krizi ve čtvrtek dlouho jednal prezident Sergio Mattarella s premiérem Giuseppem Contem, který poté Salvinimu vzkázal, aby své přání národu vysvětlil. -
Nejistota na trzích pomáhá k růstu japonskému jenu
Narůstající nejistota ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky dnes podpořila zejména kurz japonského jenu... -
Nejistota podle španělské vlády paralyzuje investice v Katalánsku
Politická nejistota spojená se snahami o vyhlášení nezávislosti Katalánska paralyzuje investice v tomto regionu, zatím však nemá dopad na celkový ekonomický výkon Španělska. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl španělský ministr hospodářství Luis de Guindos.