Makroekonomická prognóza
Ranní okénko - Průmyslová výroba nastaví eurozóně zrcadlo
13.12.2024 Poslední den tohoto týdne otevřou česká data ohledně běžného účtu platební bilance. Na rozdíl od zahraničního obchodu, který se stále pohybuje v plusu, skončila v září celková platební bilance se záporným saldem, a to ve výši necelých 9 mld. Kč. Analytici očekávají, že v říjnu by se však situace mohla obrátit a bilance by tak mohla skončit s aktivním saldem. Mediánový odhad odpovídá přebytku ve výši 7 mld. Kč.
Bankovní asociace letos očekává růst ekonomiky o procento
14.11.2024 Česká bankovní asociace (ČBA) letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento, v srpnu jej předpokládala 0,9 procenta. Výhled na příští rok zhoršila o půl procentního bodu na 2,3 procenta, a to zejména z důvodu slabšího vývoje v zahraničí, uvedla dnes ČBA v nové prognóze. Letošní průměrnou inflaci asociace odhadla na 2,4 procenta, v létě jí předpokládala 2,3 procenta.
ČNB potvrzuje očekávání, snižuje sazby o 25 bb
07.11.2024 Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání potvrdila naše i tržní očekávání, když snížila úrokové sazby o 25bb. Přestože v posledních měsících dochází k nad očekávání rychlému opětovnému procitnutí inflačních tlaků, dosavadní vývoj v cenové oblasti spolu se stále slabým ekonomickým výkonem hovořil ve prospěch pokračování uvolňování měnových podmínek. Koruna bezprostředně po rozhodnutí mírně oslabila k úrovni 25,30 EUR/CZK, kde se však nacházela již ráno.
Úrokovou sazbu čtyři procenta podpořilo pět členů rady ČNB
07.11.2024 Snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta dnes podpořilo pět členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Jeden člen žádal dvojnásobný pokles sazeb, jeden naopak jejich ponechání beze změny. Vyplývá to z podkladů, které zveřejnila centrální banka. Nová makroekonomická prognóza ČNB doporučovala mírný pokles sazeb.
ČNB zhoršila ekonomický výhled na letošní i příští rok
07.11.2024 Česká národní banka (ČNB) zhoršila výhled hospodářského růstu pro letošní i příští rok. Dnes zveřejněná nová makroekonomická prognóza předpokládá letos zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento a příští rok o 2,4 procenta, srpnová predikce počítala letos s růstem 1,2 procenta a příští rok 2,8 procenta. Vyšší je i odhad inflace, která by měla letos být průměrně 2,5 procenta a příští rok 2,6 procenta. Předchozí prognóza očekávala letos inflaci 2,2 procenta a příští rok dvě procenta.
Koruna dopoledne smazala část svých ztrát k dolaru
06.11.2024 Česká měna dopoledne smazala část svých ztrát k americkému dolaru, které zaznamenala brzy ráno okamžitě po informacích o možném vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. ČTK to řekl analytik XTB Tomáš Cverna. Koruna se obchodovala v 11:30 na úrovni 23,58 koruny za dolar. Podle něj to odpovídá oslabení od začátku zveřejňování průběžných výsledků amerických prezidentských voleb asi o 1,85 procenta.
Inflace se nevzdává
10.10.2024 Meziroční inflace v září vzrostla z prázdninových 2,2 % až na 2,6 %. Nárůst byl všeobecně očekáván, ale výsledek je vyšší, než se kterým počítala naše i tržní prognóza (2,4 %). Významným faktorem byly opět ceny potravin, které ale tentokrát působily opačným směrem než v průběhu letošního roku, když poprvé od loňského listopadu se jejich ceny meziročně zvýšily. Naše prognóza sice očekávala tento scénář, ale mírnějšího rozsahu.
Ozvěny trhu: Česká ekonomika: stále plížením vpřed
10.10.2024 V první polovině tohoto týdne byly zveřejněny ukazatele z reálné ekonomiky za srpen. Máme tak již k dispozici oba prázdninové měsíce a můžeme tedy alespoň zhruba začít usuzovat na to, v jaké ekonomické kondici se naše hospodářství během léta nacházelo. Na červenec a srpen má totiž cenu se dívat pouze jako na jeden blok, a to zejména kvůli letním dovoleným, které si jak firmy, tak zaměstnanci některý rok vybírají spíše v červenci, jiný zase v srpnu. A to pak činí velmi obtížné jakékoliv sezónní očišťování. Bez něj ale nejsme schopni aktuální hospodářskou dynamiku v jednotlivých sektorech či odvětvích odhalit.
Inflace zůstala na svém
10.09.2024 Tuzemská inflace si pro nás opět připravila překvapení, když spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, přičemž naše i tržní prognóza očekávala stagnaci. Zásadní roli sehrál vývoj cen v oddílech alkoholické nápoje a tabák a také potraviny a nealkoholické nápoje. Na toto riziko jsme upozorňovali, že pokud neklesnou ceny potravin například jako v minulém měsíci, meziroční inflace zůstane v horním pásmu tolerančního pásma ČNB. To se také stalo, když inflace zůstala na úrovni 2,2 % stejně jako v červenci.
Inflace podle analytiků v srpnu zpomalila ke dvěma procentům
08.09.2024 Meziroční inflace v srpnu zřejmě zpomalila a přiblížila se ke dvěma procentům, možná se dokonce poprvé v tomto roce dostala pod ně. Předpokládají to analytici oslovení ČTK i prognóza České národní banky (ČNB). Analytici ovšem upozorňují, že odhad je zatížen nejistotou kvůli rozkolísanému vývoji cen potravin. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o srpnové inflaci v úterý.
ČNB zpomaluje cyklus očekávaným snížením sazeb o 25bb
01.08.2024 Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání zpomalila cyklus uvolňování měnové politiky, když jednohlasně rozhodla o snížení úrokových sazeb o 25bb. V analytické obci sice panovala naprostá shoda ohledně pravděpodobnosti tohoto kroku, na finančních trzích však byla patrná určitá nejistota s ohledem i na diskutovanou možnost opětovného snížení sazeb o 50bb. Zvýšenou nejistou během dne reflektoval kurz koruny oslabením až nad 25,50 EUR/CZK, po zveřejnění rozhodnutí však posiluje směrem k 25,30 EUR/CZK.
Rozhodnutí o snížení sazeb ČNB o čtvrt procenta bylo jednomyslné
01.08.2024 Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) o snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta bylo jednomyslné. Rada zároveň potvrdila své odhodlání pokračovat v přísné měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě stabilizovala poblíž dvouprocentního cíle centrální banky, řekl na tiskové konferenci guvernér ČNB Aleš Michl. Zdůraznil, že bankovní rada může v budoucnu snižování sazeb kdykoli přerušit nebo zastavit.
Forex: Koruna v nejistotě před zasedáním ČNB
29.07.2024 Koruna se ocitla v minulém týdnu opět pod tlakem, ačkoli na jeho začátku přešla bez větších problémů zprávu o odstoupení současného amerického prezidenta Joe Bidena z klání o Bílý dům na další čtyři roky. Obecně reakce finančních trhů byla velmi slabá vzhledem k probíhajícím spekulacím, že by taková možnost mohla nastat. V úterý ovšem oslabila až k 25,40 EUR/CZK, když viceguvernér Jan Frait uvedl v jednom z rozhovorů, že se na příštím zasedání bude rozhodovat mezi možnostmi snížení sazeb o 25 a 50bb. Koruně nepomohlo ani vyjádření člena bankovní rady Tomáše Holuba, že je pro něj reálné, aby se úrokové sazby dostaly na konci roku pod úroveň 4 %. Koruna atakovala ve středu hranici 25,45 EUR/CZK. Ve zbytku týdne koruna posílila těsně nad 25,30 EUR/CZK i díky datům z americké ekonomiky. Ta sice dopadla hůře z pohledu Fedu, ale ani to nezvrátilo víru finančních trhů, že očekáváné zahájení cyklu uvolňování měnové politiky nastane v září.
Ozvěny trhu: Sazby dále klesnou
25.07.2024 Za týden se k debatě nad nastavením měnových podmínek sejde bankovní rada ČNB. Podkladem pro jednání jí bude nová makroekonomická prognóza. Jak to s vývojem české ekonomiky vidíme my v Komerční bance?
MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA PLÍŽENÍM VPŘED!
25.07.2024 Růstové momentum se od loňského závěrečného čtvrtletí vytrácí. Letošní růst tak nepřekročí jedno procento. Vývozní aktivitu stále narušují potíže s dodávkami dílů v automobilovém průmyslu, domácí poptávku táhne výlučně spotřeba domácností, investiční aktivita zůstává i ve světle přetrvávající měnové restrikce slabá. Spotřební výdaje podporuje růst reálných mezd v souvislosti s napjatým trhem práce a návratem inflace ke svému cíli. I ve zbytku roku se inflace bude pohybovat v blízkosti svého cíle, příští rok dokonce pod ním. Sazby centrální banky tak půjdou dolů, nyní již pravděpodobně standardním tempem po 25 bazických bodech. Reálné úrokové sazby tedy zůstanou kladné a restriktivní.
Ranní okénko - Zasedání ČNB pod rouškou tajemství
27.06.2024 O hlavní události dnešního dne není pochyb. Zasedat totiž bude bankovní rada ČNB, která rozhodne o dalším nastavení úrokových sazeb. Shoda napříč analytickou obcí i samotnou bankovní radou panuje na tom, že úrokové sazby půjdou opět dolů, ale otázkou je o kolik. Bankovní rada na každém svém měnově-politickém jednání v tomto roce snížila sazby o 50bb, ale květnová makroekonomická prognóza z dílny ČNB naznačila, že v průběhu roku dojde ke zpomalení cyklu uvolňování měnové politiky a bankovní rada přistoupí ke snižování sazeb o standardních 25bb.
Ranní okénko - Očekávané snížení od ECB, dnes další data z amerického trhu práce
07.06.2024 Dnes se v odpoledních hodinách dozvíme další data z amerického trhu práce. Vícero údajů z poslední doby naznačilo jeho potenciální ochlazení, což zvýšilo očekávání finančních trhů, že by Fed mohl zahájit cyklus snižování sazeb na svém zasedání v září. Fed totiž podmiňoval uvolnění měnových podmínek nejen utlumením ekonomické aktivity, ale také snížením napjatosti pracovního trhu. Více napoví dnešní údaj o změně pracovních míst mimo zemědělský sektor, kdy se pro květen předpokládá podobná hodnota (+185 tis.) jako v dubnu (+175 tis.). To je tak výrazné snížení ve srovnání s daty z prvního čtvrtletí tohoto roku. Míra nezaměstnanosti se od začátku roku nepatrně zvýšila z 3,7 % na 3,9 % v dubnu a na této úrovni by měla zůstat i nyní. Dynamika hodinové mzdy postupně zpomaluje, v dubnu se dostala pod 4 % a trh očekává, že tomu tak bude i v květnu.
Ranní okénko - Dubnová inflace zahýbala s korunou, dnešní data by měla volatilitu zmírnit
14.05.2024 Dnešek by měl poskytnout data spíše informativního charakteru bez zásadního dopadu na tržní aktivitu v Česku. Nejprve bude zveřejněno saldo platební bilance ČR za březen, které by mělo být pozitivní a dle tržního odhadu dosáhnout 27 mld. Kč (vs 39,15 mld. Kč v únoru). V Německu pak dojde k potvrzení čísel dubnové inflace jak podle národní metodiky, tak podle metodiky Eurostatu (tzv. HICP), přičemž k velkým změnám by dojít nemělo (tržní odhad totožný s předběžnými 2,4 %). Zároveň však bude zveřejněn průzkum mezi analytiky prováděný institucí ZEW, kdy by se očekávání ohledně budoucího vývoje německé ekonomiky měla zvýšit z 42,9 bodů na 47,5. V případě hodnocení současného ekonomického stavu by dle našeho odhadu mělo dojít také ke zlepšení, a to z -79,2 na -76,3, ač nálada zůstává převážně pesimistická. V USA pak bude publikován index cen výrobců (PPI), kdy se očekává, že dojde k meziměsíčnímu růstu o 0,3 % (vs 0,2 % v březnu) zejména s ohledem na růst cen benzínu.
Inflace vyšplhala k horní hraně tolerančního pásma
13.05.2024 Po dvou měsících, kdy se inflace dostala přesně na inflační cíl ČNB, došlo v dubnu ke zvýšení inflace až na 2,9 %, tedy k horní hranici tolerančního pásma. Za tímto nárůstem stojí především zpomalení poklesu cen potravin, a potvrzuje se tak hypotéza, že pokud se zastaví klesající trend u potravin, inflace povyskočí ke 3 %.
Forex: Koruna se po zasedání ČNB dostala pod 25 EUR/CZK
06.05.2024 Minulý týden byl nabitý důležitými událostmi. Data o růstu HDP za 1Q‘24 v ČR, Německu a eurozóně a ani data o inflaci v Německu či v celé eurozóně s českou korunou nepohnula. Ta zůstala okolo hranice 25,10 EUR/CZK, což se nezměnilo ani po zasedání Fedu, který nechal sazby na stávající úrovni. Následná tisková konference předsedy Powella vyzněla v holubičím tónu, když téměř vyloučil možnost dalšího zvýšení sazeb. Většina členů měnového výboru se domnívá, že již nyní je měnová politika dostatečně restriktivní. S prvním snížením sazeb se stále počítá v tomto roce, což podpořily i páteční výsledky z amerického trhu práce naznačující jeho možné ochlazování.
Ranní okénko - Očekávané snížení sazeb ze strany ČNB, přesto koruna posílila pod 25 EUR/CZK
03.05.2024 Tento velmi zajímavý týden uzavřou data z amerického trhu práce. Ten lze hodnotit stále jako velmi přehřátý, když nezaměstnanost dosahuje historických minim a přibývá pracovních míst více, než je dlouhodobý průměr. Na této charakteristice pracovního trhu v USA by nic neměla změnit ani dubnová statistika.
ČNB snížila znovu sazby o 50bb, koruna pod 25 EUR/CZK
02.05.2024 Bankovní rada ČNB potřetí v řadě snížila úrokové sazby o 50bb, na čemž panoval mezi analytiky konsensus. Základní úroková sazba tak aktuálně činí 5,25 %. Pro tento krok se vyslovilo všech 7 členů bankovní rady. Inflace se vyvíjí velmi příznivě na začátku letošního roku, ale bankovní rada stále identifikuje proinflační rizika.
Makroekonomická prognóza: Konec půstu – vstříc růstu
24.04.2024 První měsíce letošního roku potvrzují oživování domácí poptávky. Na spotřebitelském sentimentu se pozitivně podepsal návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli centrální banky, což společně s nadále napjatým trhem práce pomohlo k obnovení růstu reálných mezd. V solidní dynamice pokračuje investiční aktivita a čisté exporty profitují z hladšího fungování globálních dodavatelských a výrobních řetězců, což je vidět zejména na produkci automobilového průmyslu. ČNB bude pokračovat v opatrném snižování úrokových sazeb. Reálné úrokové sazby zůstávají restriktivní, inflace se tak letos bude pohybovat kolem dvou procent, příští rok může být ale v průměru pod touto hodnotou.
Ranní okénko - Dnes zasedá ČNB i Fed
20.03.2024 O hlavních událostech v ekonomickém světě není pochyb, dnes totiž zasedá Česká národní banka a také Americká centrální banka. Nejprve se v odpoledních hodinách dozvíme rozhodnutí ČNB. Je téměř jisté, že bude pokračovat cyklus uvolňování měnové politiky, ale je otázkou, jaké tempo bankovní rada zvolí.
Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, dorazí data z amerického trhu práce
04.03.2024 Vrcholem nadcházejícího týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta drží depozitní sazbu na úrovni 4 % již od září loňského roku. Nyní se očekává, kdy bankovní rada zahájí cyklus snižování úrokových sazeb. S pravděpodobností limitně blížící se jistotě to nebude na tomto zasedání, ale trhy budou bedlivě sledovat jakýkoli náznak, který by více poodhalil začátek uvolňování měnové politiky. Zároveň bude představena také nová makroekonomická prognóza, která bude vzhledem k aktuálním údajům obsahovat nejspíše revizi inflace směrem níže, ale také nižší HDP v tomto roce. V takovém případě bude větší tlak na snižování sazeb, i přesto bude pravděpodobně prezidentka Christine Lagarde spíš zdrženlivější a bude zdůrazňovat nutnost vyčkání na další data, především ve vývoji mezd.
Deloitte: Český HDP letos vzroste o 1,1 procenta, inflace bude 2,7 procenta
24.01.2024 Česká ekonomika letos vzroste o 1,1 procenta po loňském propadu o 0,6 procenta. Průměrná celoroční inflace se sníží na 2,7 procenta z loňských 10,7 procenta, růst nominálních mezd tak po dvou letech inflaci překoná a mzdy vzrostou i reálně. Nezaměstnanost zůstane na nízkých hodnotách, uvádí makroekonomická prognóza poradenské společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.01.2024 1) Bankovní rada České národní banky (ČNB) se rozchází v názoru na další snižování úrokových sazeb. Zatímco viceguvernér ČNB Jan Frait je pro pomalejší postup, než by doporučovala prognóza centrální banky, člen rady Tomáš Holub by byl pro razantnější pokles, pokud by se makroekonomická prognóza naplňovala. Plyne to ze záznamu z prosincového jednání bankovní rady, který dnes ČNB zveřejnila. Centrální banka v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta, byla to první změna sazeb od června 2022.
Bankovní rada ČNB se rozchází v názoru na další snižování sazeb
05.01.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) se rozchází v názoru na další snižování úrokových sazeb. Zatímco viceguvernér ČNB Jan Frait je pro pomalejší postup, než by doporučovala prognóza centrální banky, člen rady Tomáš Holub by byl pro razantnější pokles, pokud by se makroekonomická prognóza naplňovala. Plyne to ze záznamu z prosincového jednání bankovní rady, který dnes ČNB zveřejnila. Centrální banka v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta, byla to první změna sazeb od června 2022.
Forex: ČNB snížila úrokové sazby, podle Michla inflační tlaky odeznívají
21.12.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Guvernér ČNB Aleš Michl při zdůvodnění kroku řekl, že nákladové i poptávkové inflační tlaky v české ekonomice odeznívají. Varoval ale, že pokud inflace nebude setrvale ustupovat, může ČNB kdykoli proces snižování sazeb zastavit. Analytici pokles úrokové sazby očekávali. Krok ČNB podle nich přispěje k dalšímu snižování hypotečních sazeb.
Forex: Koruna po snížení základní úrokové sazby oslabila
21.12.2023 Koruna dnes oslabila poté, co rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Vůči euru si česká měna ve srovnání se středečním závěrem pohoršila o osm haléřů na 24,58 EUR/CZK. K dolaru pak klesla o tři haléře, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,37 USD/CZK.
Snížení úroků podpořila celá bankovní rada ČNB, inflační tlaky odeznívají
21.12.2023 Snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta podpořilo všech sedm členů bankovní rady České národní banky (ČNB), řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Při zdůvodnění kroku uvedl, že nákladové i poptávkové inflační tlaky v české ekonomice odeznívají a předběžné ukazatele naznačují hospodářskou stagnaci ve čtvrtém čtvrtletí. Na začátku příštího roku ČNB čeká pokles inflace ke třem procentům. Michl zároveň varoval, že pokud inflace nebude setrvale ustupovat, může ČNB kdykoli proces snižování sazeb zastavit.
Forex: PF 2024
21.12.2023 Děkujeme Vám za celoroční přízeň v tomto roce a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků v klidu a rodinné pohodě. Ať je rok 2024 pro nás všechny úspěšný a lepší, než byl ten stávající! S našimi ranními zprávami se po krátké vánoční přestávce vrátíme na počátku ledna.
Forex: Pesimismus v Evropě lehce slábne
15.12.2023 Evropské indexy nákupních manažerů by v prosinci podle našeho odhadu měly pokračovat v růstu. V eurozóně i Německu již PMI službách dosahuje téměř 50 bodů. Další solidní data v podobě listopadové průmyslové produkce očekáváme dnes z USA. Stejně jako včera by ale mohla zůstat ve stínu holubičího vyznění zasedání Fedu. Rétorika americké centrální banky navíc poměrně výrazně kontrastuje s ECB, která včera uvedla, že o snižování úrokových sazeb zatím vůbec nediskutovala.
Forex: ECB sazby nezměnila, o jejich snižování se zatím nediskutovalo
14.12.2023 Stejně jako včera americký Fed i ECB ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní sazba tak zůstává na 4 %. Ani makroekonomická prognóza ECB velkých změn nedoznala. Letošní růst HDP byl snížen z 0,7 % na 0,6 %, v příštím roce z 1 % na 0,8 %. Směrem dolů se posunula i prognóza celková inflace, která by letos měla dosáhnout 5,4 % (oproti 5,6 % v zářijové prognóze) a v roce 2024 2,7 % (oproti 3,2 %). Prognóza jádrové inflace však zůstává nad cílem centrální banky i v následujících dvou letech (2,7 % v roce 2024 a 2,3 % v roce 2025), což odráží zvýšenou dynamiku jednotkových nákladů práce. Další kroky budou podle prezidentky Lagardeové záviset na nových datech. Snižování sazeb nebylo vůbec diskutováno. Celkově dnešní zasedání potvrzuje náš předpoklad, že ECB začne s uvolňováním úrokové složky později než Fed, pravděpodobně až koncem příštího roku.
Ranní okénko - Fed představil výhled pro příští rok, jak tomu bude v případě ECB?
14.12.2023 Hlavní událostí dnešního dne je zasedání Evropské centrální banky. Ta s vysokou pravděpodobností již ukončila cyklus utahování měnové politiky a ponechá tak sazby na stávajících úrovních na svém posledním jednání v tomto roce. Diskuze se tak přetočila k tomu, kdy bude zahájen proces uvolňování měnové politiky.
Michl: Pokud ČNB do konce roku sníží sazby, učiní tak rozvážně
06.12.2023 Pokud Česká národní banka sníží do konce roku úrokové sazby, učiní tak pomalu a rozvážně a bude dál chránit ekonomiku před inflací. Poslancům z rozpočtového výboru to dnes řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Nejbližší měnové zasedání Bankovní rady ČNB, kde se bude jednat o sazbách, se očekává 21. prosince.
ČNB nechala úrokovou sazbu na sedmi procentech, koruna výrazně posílila
02.11.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) i na dnešním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Část trhu přitom očekávala, že centrální banka dnes zahájí snižování sazeb vzhledem k nízké meziměsíční inflaci a útlumu ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla ale při rozhodování převážily obavy z proinflačních rizik a z možného zakotvení vyšších inflačních očekávání v ekonomice. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB zpevnila o 19 haléřů na 24,49 CZK/EUR, končí nejsilnější za víc než tři týdny.
Prognóza ČNB doporučovala zahájit snižování sazeb ve čtvrtém čtvrtletí
02.11.2023 Makroekonomická prognóza České národní banky (ČNB) doporučovala, aby centrální banka zahájila snižování úrokových sazeb ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Dnes pro pokles základní sazby o čtvrt procentního bodu hlasovali dva ze sedmi členů bankovní rady, ostatní byli pro stabilitu. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to řekl guvernér ČNB Aleš Michl.
Ranní okénko - Fed nepřekvapil, pro jaký přístup se rozhodne BOE?
21.09.2023 Dnešní den bude rozmanitý na ekonomická data. Patrně tou nejzajímavější událostí bude zasedání bankovní rady Bank of England. Ta zvyšovala sazby nepřetržitě od konce roku 2021 až na současných 5,25 %, aby zkrotila rychle rostoucí inflaci, která sice od začátku tohoto roku klesá, ale stále se nachází daleko od 2% inflačního cíle BOE. I proto trh očekával s vysokou pravděpodobností, že dojde k dalšímu hike o 25bb, ale včerejší den s tímto očekáváním výrazně zamával. Důvodem je výsledek srpnové inflace, který byl výrazně pozitivnější, než jak predikoval trh. Meziměsíčně cenová hladina nakonec stoupla o 0,3 % (vs 0,7 %) a meziročně o 6,7 % (vs 7,0 %). Trh je sice stále spíše nakloněn dalšímu zvýšení sazeb, ale stabilitu sazeb nelze vyloučit. Pokud by se BOE rozhodla pro hike, mohlo by se jednat o poslední zvýšení sazeb podobně, jak naznačila i ECB po svém zasedání v minulém týdnu.
Forex: Fed ponechá sazby beze změny, vrátka k dalšímu „hiku“ ponechá pootevřená
20.09.2023 Klíčovou událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Ta však ponechá úrokové sazby podle našeho odhadu beze změny, ačkoli dveře k dalšímu „hiku“ si nechá otevřené. Nový medián výhledu úrokových sazeb totiž bude zřejmě i nadále indikovat jejich další zvýšení. K tomu ale už podle našeho názoru nedojde. První snížení sazeb jsme nicméně odsunuli až na Q2 24. V regionu budou zveřejněny výsledky polské průmyslové produkce. Ta by měla alespoň částečně zkorigovat červencový propad.
FED: sazby beze změny, dveře pro další zvýšení sazeb ale zůstanou otevřeny
19.09.2023 Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání úrokové sazby beze změny. Dveře pro jejich další případné zvýšení si ale ponechá otevřené. Odhadujeme, že její nový medián výhledu úrokových sazeb pro letošní rok zůstane beze změny na 5,6 %, a bude tak indikovat ještě jedno zvýšení. To ale Fed podle nás již nedodá. Pro příští rok medián Fedu počítal s poklesem sazeb na 4,6 %. Zde je spíše riziko mírného posunu směrem nahoru. Zveřejněna bude i nová makroekonomická prognóza Fedu. Ta zřejmě přinese výraznou revizi HDP směrem nahoru pro letošní rok, naopak výhled pro míru nezaměstnanosti i jádrovou inflaci se posune směrem dolů.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Americká centrální banka tento týden sazby nezvedne
18.09.2023 Po zvýšení klíčových sazeb ze strany ECB minulý čtvrtek se v tomto týdnu ke stejnému kroku odhodlá Bank of England. Naopak americká a japonská centrální banka ponechají úrokové sazby nezměněné. Ekonomický kalendář přinese v závěru týdne předběžné PMI za září. Pro klíčové evropské země i eurozónu jako celek předpokládáme, že data přinesou známky stabilizace a potvrzení odolnosti evropské ekonomiky před recesí. Z regionu se dočkáme polské průmyslové výroby za srpen, což napoví, jak by mohla dopadnout ta česká. Z domova pak přijdou srpnové ceny průmyslových výrobců. Ty potvrdí desinflační trendy v primárních okruzích.
Forex: Koruna se proti euru zastavila téměř na ročním minimu
15.09.2023 Euro proti dolaru spadlo v průběhu toho týdne na svou nejslabší hodnotu za poslední více než tři měsíce. Až do čtvrtka se kurz držel nad hladinou 1,0700 EUR/USD, kdy spadl k 1,0630 EUR/USD. I když evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání úrokové sazby zvýšila a trh s tím plně nepočítal, vypadá to, že se jednalo o poslední zvýšení sazeb. Makroekonomická prognóza byla revidována níže, zrovna tak výhled jádrové inflace. Nepotěšila ani evropská data, zejména červencová průmyslová výroba; slabost vykazuje zejména německý průmysl. Naopak z dolarové strany jsme se dočkali další série příznivých dat v podobě relativně silných srpnových maloobchodních tržeb, vyšší byla i tamní srpnová jádrová inflace či ceny průmyslových výrobců.
ECB zvyšuje sazby na 4,0 %
14.09.2023 Evropská centrální banka dnes v souladu s naším očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,0 %, nejvyšší úroveň v historii eurozóny. Rozhodnutí bylo tentokrát velmi nejisté, nakonec se však dle prezidentky ECB Christine Lagarde našla solidní většina pro vyšší sazby ve světle stále neutěšeného inflačního vývoje. Z doprovodné komunikace je ale zároveň zjevné, že si ECB nyní hodlá dát pauzu a dnešní růst sazeb pravděpodobně bude posledním v rámci tohoto cyklu. To, že inflační vývoj zatím není na udržitelné trajektorii k 2% inflačnímu cíli, potvrdila nová makroekonomická prognóza.
Ranní okénko - Dnes trhy může rozhýbat výsledek americké inflace
13.09.2023 O vrcholu dnešního ekonomického kalendáře je jasno. V odpoledních hodinách dorazí na trh informace o srpnovém vývoji cen ve Spojených státech. V případě meziroční inflace je očekáván opětovný nárůst, kdy medián trhu počítá s 3,6 % (3,2 % v červenci), růst by inflace měla i v meziměsíčním srovnání (0,6 % po 0,2 % v červenci). Důvodem růstu jsou především ceny pohonných hmot, které během srpna výrazněji rostly.
ČNB – tisková konference po zasedání bankovní rady, 29. března 2023
29.03.2023 Bankovní rada si na tiskové konferenci po dnešním měnově-politickém zasedání udržela ve svých komentářích poměrně jestřábí tón, jenž byl patrný i na předchozích tiskových konferencích.
Forex: Americká centrální banka zvýší sazby o 25 bb
22.03.2023 Stěžejní událostí dnes bude zasedání americké centrální banky. Ta podle našeho odhadu zvýší klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb. Medián výhledu úrokových sazeb Fedu zůstane ve srovnání s prosincem beze změny. Terminální úrokovou sazbu bude vidět, stejně jako my, na úrovni 5,0-5,25 %. Zveřejněna bude i nová makroekonomická prognóza, která může přinést mírnou revizi HDP a jádrové inflace pro letošní rok ve směru nahoru a míry nezaměstnanosti dolů. V eurozóně je kalendář prázdný. Se svými projevy vystoupí celá řada centrálních bankéřů z ECB, a to včetně prezidentky Lagardeové.
Fed zvýší sazby o 25 bb
21.03.2023 Problémy v americkém bankovním sektoru srazily očekávání zvyšování úrokových sazeb výrazně směrem dolů. Na středečním zasedání je v cenách zahrnuto 25bodové utažení měnových podmínek z 80 %. Podle našeho názoru centrální banka úrokové sazby o 25 bb na úroveň 4,75-5,00 % nakonec zvýší. Hovoří pro to stále vysoká inflace, historicky nízká nezaměstnanost i solidní výkon americké ekonomiky. Navíc ponechat sazby beze změny v situaci, kdy si ekonomická data jejich zvýšení vyžadují, by mohlo být vnímáno jako nepříznivý signál a sdělení, že zdraví bankovního sektoru je vážně podlomeno. Poslední zvýšení sazeb na úroveň 5,00-5,25 % pak očekáváme v květnu. To podle našeho názoru ukáže i nový medián výhledu úrokových sazeb Fedu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.03.2023 1) Evropská centrální banka dodala 50bodové zvýšení úrokových sazeb, tak jak slíbila. Depozitní sazba se tedy dostala na 3 %, refi sazba na 3,5 %. Zároveň dodala, že inflace zůstává příliš vysoká po příliš dlouhou dobu. Zopakovala, že bankovní sektor je silný a odolný a že má nástroje, jak mu případně dodat likviditu. Nová makroekonomická prognóza vyzněla víceméně v souladu s očekáváními. Inflační výhled pro letošní rok byl snížen na 5,3 % z původních 6,3 %, pro rok 2024 pak byl nepatrně zvýšen na 2,9 % z původních 2,8 %. Výhled pro růst ekonomiky byl naopak vzestupně revidován z 0,5 % na 1 % pro letošní rok, pro příští rok pak mírně snížen na 1,6 % z 1,9 %. Tyto odhady byly nicméně připraveny ještě před posledními událostmi v bankovním sektoru.
ECB zvedla sazby o 50 bodů tak, jak slíbila
16.03.2023 Evropská centrální banka dodala 50bodové zvýšení úrokových sazeb, tak jak slíbila. Depozitní sazba se tedy dostala na 3 %, refi sazba na 3,5 %. Zároveň dodala, že inflace zůstává příliš vysoká po příliš dlouhou dobu. Zopakovala, že bankovní sektor je silný a odolný a že má nástroje, jak mu případně dodat likviditu. Nová makroekonomická prognóza vyzněla víceméně v souladu s očekáváními. Inflační výhled pro letošní rok byl snížen na 5,3 % z původních 6,3 %, pro rok 2024 pak byl nepatrně zvýšen na 2,9 % z původních 2,8 %. Výhled pro růst ekonomiky byl naopak vzestupně revidován z 0,5 % na 1 % pro letošní rok, pro příští rok pak mírně snížen na 1,6 % z 1,9 %. Tyto odhady byly nicméně připraveny ještě před posledními událostmi v bankovním sektoru.
Hospodářská komora letos čeká stagnaci HDP, příští rok růst 2,8 procenta
02.03.2023 Hospodářská komora letos očekává hospodářskou stagnaci. V příštím roce by se ekonomika měla vrátit k růstu, hrubý domácí produkt by se měl zvýšit o 2,8 procenta. Inflace by v letošním roce měla být průměrně deset procent, příští rok zpomalí na tři procenta. Uvádí to makroekonomická prognóza, kterou dnes představil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Forex: Dezinflace již odstartovala a posílá eurodolar na 1,1000
02.02.2023 Americký Fed přihodil dalších 25 bazických bodů a posunul tak oficiální úrokové sazby již do pásma 4,5-4,75 %. Dezinflační proces nicméně podle šéfa americké centrální banky J. Powella již odstartoval, byť vedení Fedu zatím nevidí důvod k pauze v cyklu zvyšování úrokových sazeb (např. jak to udělala Bank of Canada). V tomto smyslu bude příští tj. březnové zasedání Fedu naprosto klíčové, neboť zde bude odhalena nová kvartální makroekonomická prognóza. I zde se zřejmě dočkáme dalšího zvýšení úrokových (o +25 bodů), avšak je otázkou, zdali bude ve hře i květen, jak se to J. Powell snažil na tiskové konferenci naznačit.
Týden na pražské burze: Vláda chce zestátnit ČEZ za každou cenu, koruna stále posiluje
30.01.2023 Akciové indexy v uplynulém týdnu získaly i díky zveřejnění pozitivních zpráv z USA, kde mimo jiné pokračuje výsledková sezóna. Nejziskovějším titulem pražské burzy se stal ČEZ, který velmi pozitivně reagoval na jednání Legislativní rady vlády. Nicméně po odmítnutí návrhu, jež by připravil cestu k pohodlnému zestátnění ČEZ, akcie největšího producenta ztratily dynamiku. V příštím týdnu bude kromě HDP zveřejněno i rozhodnutí ze zasedání ČNB a zimní makroekonomická prognóza 2023. Více informací již nyní v našem videu. V pátek 3. února pak zahájí výsledkovou sezónu Moneta, od které se čeká doručení výnosů za 4. čtvrtletí ve výši 2,78 mld. korun a čistého zisku 709 mil. Kč.
Ozvěny trhu: Německo nás padnout nenechá
19.01.2023 Naše stále platná makroekonomická prognóza z konce října počítá s tuzemskou mělkou recesí, do které české hospodářství vstoupilo ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomika jako celek v reálném vyjádření mezičtvrtletně klesla o 0,2 %. A dosavadní vývoj nám dává za pravdu. Žádná katastrofa se nekoná a již s jarními měsíci se podle nás můžeme těšit na sice pomalé, přesto neoddiskutovatelné oživování české ekonomiky.
Forex: ECB se dnes připojí k včerejšímu Fedu a zvýší sazby o 50 bb
15.12.2022 Po páru 75bodových zvýšeních sazeb podle nás ECB na dnešním zasedání poleví a zvýší sazby „pouze“ o 50 bb, k čemuž se přiklání i tržní ocenění. Sledované budou také avizované zmínky ohledně kvantitativního utahování a nová makroekonomická prognóza. Listopadové maloobchodní tržby v USA podle nás budou meziměsíčně téměř stagnovat, zatímco tamní průmyslová produkce jen nepatrně klesne. Americký Fed zvýšil dle očekávání sazby o 50 bb. Nová projekce trajektorie úrokových sazeb počítá s dalším utahováním měnové politiky až na 5-5,25 %, tj. zvýšení v souhrnu o dalších 75 bb.
Akcie na pražské burze v týdnu stagnovaly, index PX zůstal na 1243 bodech
25.11.2022 Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu stagnovaly. Index PX klesl o 0,04 procenta na 1243,3 bodu. Nejrychleji rostly akcie zbrojovky Colt CZ. Nejvýraznější pokles vykázaly akcie Pilulky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V minulém týdnu pražská burza odepsala 1,2 procenta.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
11.11.2022 1) Průměrná nominální mzda v České národní bance (ČNB) v příštím roce vzroste o 4,5 procenta. Inflační doložka v kolektivní smlouvě byla zrušena. Vyplývá to z dodatku ke kolektivní smlouvě uzavřeného mezi ČNB a odbory, o jehož obsahu dnes ČTK informovala ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová.
Evropská komise výrazně zhoršila odhad růstu české ekonomiky na příští rok
11.11.2022 Česká ekonomika se v příštím roce bude pohybovat na hraně recese a její růst zpomalí na 0,1 procenta místo dříve očekávaných dvou procent. Počítá s tím dnešní makroekonomická prognóza Evropské komise (EK), podle níž se na zhoršení odhadů podepíše zejména pokračující válka na Ukrajině a související energetická krize. Letos naopak české hospodářství díky relativně příznivé první polovině roku proti dřívějšímu odhadu růst mírně zvýší, a to na 2,5 procenta.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Fed znovu razantně zvýší úrokové sazby
19.09.2022 Klíčovou událostí tohoto týdne bude zasedání Fedu, na kterém podle nás i trhu dojde ke zvýšení úrokových sazeb o 75 bb. Tempo jejich růstu by následně mělo zpomalit. I tak by sazby mohly v první polovině příštího roku vystoupat nad 4 %. Rozhodnout o zvýšení úrokových sazeb by ve čtvrtek měla i Bank of England, od které čekáme hike o 50 bb. V závěru týdne budou zveřejněny zářijové předstihové indikátory z eurozóny. Jak spotřebitelská důvěra, tak předběžné PMI podle nás zůstanou v pásmu, které indikuje mírný pokles ekonomické aktivity.
Forex: Závěr týdne nabídne jednání ministrů členských zemí EU o energiích
09.09.2022 Kromě dozvuků včerejšího zasedání ECB budou dnes zraky finančního trhu upřeny na jednání ministrů energetiky jednotlivých států EU. Hlavním tématem setkání bude další postup v boji s vysokými cenami energií a hrozícím vážným nedostatkem plynu v Evropě. V Praze dnes začne také plánované dvoudenní jednání Rady Evropské unie pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN), na kterém se setkají ministři financí a šéfové centrálních bank členských států EU. Ti budou kromě dopadů války na Ukrajině řešit i reformy daní.
Forex: ECB podle očekávání zvýšila sazby o 75 bb
08.09.2022 ECB dnes jednomyslně zvýšila úrokové sazby o 75 bb. Potvrdila také, že bude následovat několik dalších takových kroků. Přesný počet ani rozsah budoucích hiků pochopitelně ECB neuvedla, pouze tradičně zopakovala, že to bude záležet na nových datech a že dnešní zvýšení o 75 bb není „novou normou". Podrobnosti ohledně taktiky kvantitativního utahování, případně nástrojů zaměřených na zabránění fragmentace dluhopisového trhu členských států, v prohlášení nebyly obsaženy.
Forex: ECB dnes znovu zvýší sazby
08.09.2022 K jednacímu stolu dnes zasedne vedení ECB. Inflační tlaky v eurozóně podle nás vyústí ve zvýšení úrokových sazeb o 75bb, což odpovídá i očekávání většiny finančního trhu. Z domácích dat bude zveřejněn podíl nezaměstnaných osob za srpen, který podle nás setrval stejně jako v červenci na 3,3 %. Domácí trh práce tak zůstává v dobré kondici.
Sazby ČNB – 7,0 %
04.08.2022 „Nové složení bankovní rady rozhodlo, že se základní úroková sazba nebude zvyšovat. Naplno se tak projevil „efekt Michl“, který dlouhodobě bojoval proti zvyšování sazeb, protože nechtěl tolik tlumit ekonomiku. Je otázkou, jestli se tímto rozhodnutím nevydáváme tureckou cestou. Inflace je stále vysoká a to by měly reflektovat také sazby. Předpokládám, že setrvání sazeb povede k částečnému oslabení koruny, což by mohlo mírně zvýšit inflaci kvůli dražšímu importu zboží. Rozhodující pro další směřování ekonomiky bude makroekonomická prognóza ČNB, která napoví další vývoj sazeb. Pokud nebude výhled příliš dobrý, pak asi i pozměněná bankovní rada na příštím zasedání sazby mírně zvýší.“
Forex: ČNB zasedne poprvé v novém složení k měnové politice
01.08.2022 Ve čtvrtek má na programu svoje premiérové měnověpolitické zasedání obměněná bankovní rada ČNB v čele s novým guvernérem Michlem, na kterém bude představena také nová makroekonomická prognóza. V duchu dosavadních vyjádření členů bankovní rady očekáváme, že navzdory přetrvávajícím inflačním tlakům k nárůstu sazeb tentokrát nedojde. To ale nemusí znamenat, že je jejich zvyšování definitivní konec. V zámoří budou vzhledem k překvapivému mezičtvrtletnímu poklesu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí, který byl zveřejněn minulý týden, ostře sledovány další údaje z reálné ekonomiky. Podle našeho odhadu sice došlo v červenci ke zpomalení tvorby nových pracovních míst, i tak se ale americký trh práce nachází až v příliš dobré kondici na to, aby umožnil Fedu výrazněji zpomalit zpřísňování měnové politiky.
Schodek státního rozpočtu se v červenci prohloubil
01.08.2022 Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního července hospodařil s deficitem ve výši 192,7 mld. Kč. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 86,7 mld. Kč, což odráží zejména vyšší daňové příjmy. V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Schodek státního rozpočtu by podle nás letos mohl skončit kolem 320 mld. Kč.
Ozvěny trhu: Podzim v Česku: recese a inflace 20 %
28.07.2022 Tuzemské hospodářství má za sebou první polovinu roku. A ve světle toho, co vše se událo, to nakonec vůbec nedopadlo špatně. Naše aktualizovaná makroekonomická prognóza ukazuje, že i během druhého čtvrtletí česká ekonomika reálně rostla, a to hlavně zásluhou průmyslu. Díky tomu se dařilo vývozům a slušná zřejmě byla i investiční aktivita.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Fed zvýší sazby o dalších 50 bb
13.06.2022 Fed tento týden pravděpodobně stejně jako v květnu přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. Zveřejněna bude také nová prognóza pro americkou ekonomiku, včetně výhledu členů FOMC ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, jejichž medián by podle nás mohl překročit 3 %. V ČR budou trhy sledovat hlavně případné vyjádření z bankovní rady ČNB před středečním začátkem mediální karantény. Domácí datový kalendář nabídne dubnový běžný účet platební bilance a ceny průmyslových výrobců za květen.
Forex: Inflace v květnu překonala očekávání u nás i v USA
10.06.2022 Výrazný růst cen v tuzemsku ukrajuje z kupní síly mezd, silné inflační tlaky navíc přetrvaly i v květnu. Průměrná nominální mzda v Q1 22 vzrostla o 7,2 % y/y, což zhruba odpovídalo naší prognóze (7 %). Za zrychlením meziroční dynamiky z předchozích 2,9 % byla hlavně nízká základna loňského roku.
Forex: Inflace v květnu zřejmě překonala 15 %
10.06.2022 Dnes budou zveřejněny květnové spotřebitelské ceny v ČR a USA. U nás podle našeho odhadu ceny nadále rostly svižným tempem 1,4 % m/m, což by zároveň znamenalo, že meziroční inflace vystoupala na 15,5 %. V Americe sice již meziroční inflace lehce zpomaluje, i tak ale inflační tlaky a poptávka zůstávají robustní, což je konzistentní s pokračujícím růstem úrokových sazeb. Trhy budou také vstřebávat dozvuky včerejšího zasedání ECB, které sice zásadní překvapení nepřineslo, potvrdilo však, že se éra záporných měnověpolitických sazeb v eurozóně chýlí ke konci.
Ranní okénko - Zdražování ve výrobě indikuje pokračující růst spotřebitelských cen
16.05.2022 První údaj týdne je růst cen českých průmyslových výrobců, které vzrostly o 2,3 % meziměsíčně, mírně více, než jsme očekávali (1,9 %). Současně jde o poslední údaj z české ekonomiky v tomto týdnu. Během něj nás čekají první data z reálné ekonomiky USA, které by měly potvrdit dobrý vstup do druhého čtvrtletí a zmírnit tím obavy investorů o rychlém zpomalování tamní ekonomiky. V eurozóně vyjde zápis z měnového zasedání ECB a zpřesněný údaj o výkonu ekonomiky během Q1´22 by měl potvrdit mezikvartální nárůst o 0,2 %. Za zmínku stojí také nová makroekonomická prognóza Evropské komise, od které se dá čekat revize růstu HDP eurozóny pod 3 % a letošní inflaci poblíž 6 %.
ČNB překvapila, sazby rostou na 5,75 %❗
05.05.2022 Bankovní rada České národní banky zvýšila na dnešním zasedání hlavní úrokovou sazbu překvapivě o 75 bazických bodů na 5,75 %. Trh čekal růst čtrnáctidenní repo sazby pouze o 50 bazických bodů. Aktuální výše repo sazby je nejvyšší za poslední 2 dekády. ČNB zvýšila proporcionálně také lombardní sazbu na 6,75 %. Za tu si komerční banky půjčují proti zástavě u centrální banky. Diskontní sazba, za kterou si komerční banky ukládají u ČNB hotovost, vzrostla na 4,75 %. Od června minulého roku se už základní sazba zvýšila o 550 bps! Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 6. května 2022.
Forex: Vrchol domácích úrokových sazeb se blíží
05.05.2022 Bankovní rada ČNB dnes pravděpodobně rozhodne o zvýšení své základní úrokové sazby o dalších 50 bb na 5,5 %. Zároveň bude zveřejněna její nová makroekonomická prognóza, u které zejména vlivem války na Ukrajině očekáváme přehodnocení stagflačním směrem, tedy k nižšímu ekonomickému růstu a vyšší inflaci. Trhy dnes budou rovněž vstřebávat dozvuky včerejšího zasedání Fedu a stranou pozornosti nezůstane ani další vývoj války na Ukrajině.
Forex: Trhy vyčkávají na rozhodnutí centrálních bank
04.05.2022 V Evropě dnes byly zveřejněny finální PMI v eurozóně a Německu za duben. Oproti předběžným odhadům zde již k zásadním revizím nedošlo. Nadále tak platí, že sektor služeb si i v dubnu optikou těchto indikátorů udržel solidní růst. Mírné zklamání dnes přinesla americká data. Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru byl dle ADP reportu v dubnu o 136 tis. nižší, než trhy očekávaly, když dosáhl 247 tis. To ale patrně odráží spíše nedostatek pracovní síly. Poptávka po práci totiž v USA zůstává podle ostatních statistik velmi silná. Mírně za očekáváním zaostal i dubnový ISM index aktivity ve službách.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: První indikace ekonomických dopadů války na Ukrajině
21.03.2022 Hlavním tématem bude i v tomto týdnu další vývoj konfliktu na Ukrajině, zejména pak případné posuny ve vyjednáváních a příprava dalšího balíčku sankcí vůči Rusku. Březnové ukazatele sentimentu nabídnou první pohled na to, jak výrazný je dopad války na ekonomickou důvěru domácností a firem v Evropě. I když očekáváme významné zhoršení, průzkumy by stále měly poukazovat na robustní výhled ekonomického růstu, což podle nás povede k pokračující normalizaci měnové politiky.
Forex: Trhy se tento týden vezly na vlně optimismu
18.03.2022 Fed podle očekávání zahájil cyklus zvyšování sazeb. K jejich růstu došlo poprvé od roku 2018, a to o očekávaných 25 bb. Podle zveřejněného mediánu výhledu sazeb členů FOMC by letos mohlo následovat dalších šest obdobných kroků, tj. zvýšení sazeb bychom se mohli dočkat na každém dalším letošním zasedání. Další tři „hiky“ by podle Fedu mohly následovat v příštím roce, kdy by se sazby podívaly nad neutrální úroveň.
Ranní okénko - ECB pomalu snižuje nákupy aktiv, sazby stabilní i v příštím roce
17.12.2021 ECB včera potvrdila, že stáhne svůj pandemický program nákupu aktiv PEPP v březnu příštího roku. Současně ale od dubna přechodně navýší objem standardního programu APP, který má běžet až do října. Zvýšení sazeb má následovat krátce po skončení APP, a tím je růst sazeb už v příštím roce prakticky vyloučen. Z ekonomických dat dnes dorazí německý Ifo index, který nastíní tempo tamní ekonomiky ke konci roku. Český i globální kalendář nenabízí žádná klíčová makro data.
Ranní okénko - Inflace v ČR i USA pravděpodobně dále rostla
08.11.2021 Týden odstartujeme tuzemským průmyslem a zahraničním obchodem. U obou očekáváme slabší výsledek na pozadí pokračujících omezení na nabídkové straně. V českém kalendáři je tento týden dále míra nezaměstnanosti a inflace. V tom evropském dominují indikátory sentimentu a průmyslová výroba. V USA bude pozornost poutána především na inflaci – dorazí jak ta spotřebitelská, tak výrobní.
Ranní glosa: NBP donucena k dalšímu zvýšení sazeb
03.11.2021 Jerome Powell a Adam Glapinski - dva šéfové centrálních bank, jenž se nacházejí ve velmi podobné situaci. Oba v horizontu měsíců obdrželi posvěcení od politické garnitury na prodloužení svého mandátu a oba veřejnosti slibovali, že se inflace ocitne dočasně na vyšší hladině. Realita je ale taková, že inflace činí více než dvojnásobek inflačního cíle Fedu, resp. NBP a kupní síla držených dolarů, resp. zlotých rychle eroduje. Dnes bude mít přitom jak Powell, tak Glapinski možnost něco s tím udělat, neboť proběhnout měnová zasedání Fedu a NBP.
Rozbřesk: Fed sáhne k prvnímu restriktivnímu kroku a zpomalí nákupy dluhopisů
03.11.2021 Jerome Powell a Adam Glapinski - dva šéfové centrálních bank, jenž se nacházejí ve velmi podobné situaci. Oba v horizontu měsíců obdrželi posvěcení od politické garnitury na prodloužení svého mandátu a oba veřejnosti slibovali, že se inflace ocitne dočasně na vyšší hladině. Realita je ale taková, že inflace činí více než dvojnásobek inflačního cíle Fedu, resp. NBP a kupní síla držených dolarů, resp. zlotých rychle eroduje. Dnes bude mít přitom jak Powell, tak Glapinski možnost něco s tím udělat, neboť proběhnout měnová zasedání Fedu a NBP.
Rada ČNB podle analytiků ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu
26.09.2021 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu, shodují se analytici oslovení ČTK. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997.
Ranní okénko - Zasedá ECB a dorazí tuzemská inflace
06.09.2021 V tomto týdnu dorazí měsíční data z tuzemské ekonomiky. Odstartuje je dnešní duo průmyslové výroby a zahraničního obchodu. Pozítří je doplní maloobchod a na závěr týdne dorazí inflace, která měla v srpnu poskočit z 3,4 % na 3,6 %. Z globálního pohledu je centrální událostí zasedání ECB, na kterém nepůjde o nastavení úrokových sazeb, ale především o komunikaci ohledně nákupu aktiv v rámci PEPP. Americký ekonomický kalendář byl v popředí minulý pátek, kdy tvorba nových pracovních míst výrazně zaostala za odhady (v srpnu nárůst o 235 tisíc oproti predikovaným 733 tisícům), tento týden se ale významnějších událostí nedočkáme.
Schillerová využila svého práva a zúčastnila se dnešního jednání rady ČNB
05.08.2021 Dnešního jednání Bankovní rady ČNB o nastavení úrokových sazeb se zúčastnila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Šlo o standardní návštěvu ministra financí, který se může stejně jako jiný pověřený člen vlády účastnit zasedání bankovní rady, ale pouze s poradním hlasem, uvedla ČNB. Naposledy se jednání bankovní rady ČNB účastnil v listopadu 2017 ministr financí Ivan Pilný.
ČNB je podle Rusnoka připravena zvyšovat sazby na každém letošním zasedání
05.08.2021 Bankovní rada České národní banky je připravená zvyšovat úrokové sazby na každém dalším letošním zasedání. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady to uvedl guvernér Jiří Rusnok. Podle něj dnes představená nová makroekonomická prognóza počítá s růstem sazeb na každém dalším letošním zasedání i na počátku příštího roku. Zároveň přitom pro dnešní zasedání prognóza implikovala růst sazeb o 0,5 procentního bodu, dodal Rusnok. Letos má rada naplánované jednání o sazbách ještě v září, listopadu a v prosinci.
Forex: Koruna dnes zůstala k euru i dolaru prakticky beze změny
27.07.2021 Česká měna dnes zůstala vůči euru a dolaru prakticky beze změny. V 17:00 se podle Patria Online obchodovala koruna za 25,69 Kč/EUR a byla tak o haléř slabší než při pondělním závěru. Vůči dolaru si naopak nepatrně o haléř polepšila na 21,73 Kč/USD.
ČNB dnes poprvé od února 2020 zvýšila sazby, bude v tom pokračovat
23.06.2021 Bankovní rada České národní banky dnes poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka tak měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb. To lze tak podle něj očekávat ve druhém pololetí. Podle ekonomů by ČNB mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Podle bank zvýšení sazeb podpoří zdražování úvěrů, především hypoték.
ČNB dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby, poprvé od února 2020
23.06.2021 Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem zvýšení sazeb jsou podle ekonomů především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. K dalšímu růstu sazeb by mohla ČNB podle analytiků přistoupit letos ještě dvakrát.
Ranní okénko - Zvýší dnes ČNB úrokové sazby?
23.06.2021 Maďarská centrální banka včera zvýšila v souladu s očekáváním úrokovou sazbu z 0,6 % na 0,9 % a započala tak cyklus měnového utahování, které se bude v dalších měsících odvíjet především od vývoje inflace. Dnes je na řadě ČNB. Rozhodnutí, zda se centrální bankéři odhodlají k navýšení úrokových sazeb již nyní či až v srpnu na pozadí nové makroekonomické prognózy, není zcela jednoznačné. Dle posledních vyjádření členů bankovní rady je ale dnešní zvýšení hlavní úrokové sazby z 0,25 % na 0,5 % velmi pravděpodobné.
Rada ČNB dnes rozhodne o nastavení úrokových sazeb, čeká se růst
23.06.2021 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků rada úrokové sazby zvýší. Základní úroková sazba by mohla stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Podle ekonomů by další růst sazeb mohl následovat v srpnu a na podzim. Dnešního zasedání se zúčastní všech sedm členů rady.
Rada ČNB ve středu podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb
20.06.2021 Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim. Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.
3 zprávy, bez kterých se dnes na trzích neobejdete (6.5.2021)
06.05.2021 Technologické akcie zatím nedokázaly umazat ztráty z úterní korekce a opět se posunuly o něco níže. To způsobilo rychlejší rotaci mezi hodnotovými tituly a DOW Jones uzavřel na nových maximech. Dolar spíše konsoliduje a ropu mírně znervóznil nárůst zásob benzinu v USA.
Ranní okénko - Březnová data ucelí pohled na první kvartál
03.05.2021 Sada dat HDP ze závěru minulého týdne přinesla příjemné překvapení. Ekonomika ČR se v prvním čtvrtletí propadla o 0,3 % k/k a předčila tak konsensus tržního odhadu (-0,8 % k/k). Povzbudivá by měla být i várka tuzemských ekonomických dat za březen (průmysl a maloobchod) v tomto týdnu. Za poslední dobu jsme si zvykli na záporná čísla, teď už ale lze počítat až s dvouciferným růstem. Půjde však o statistický efekt nízké srovnávací základny z minulého roku, a ne o zlepšení situace. Přeci jen byla ekonomika v březnu nadále zužována restrikcemi.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
21.04.2021 1) Obchodování na akciových trzích v asijsko-pacifickém regionu dnes skončilo v červených číslech. Relativně nejlépe se vedlo burze v Šanghaji, která zaznamenala jen kosmetický pokles. Nejvýrazněji se propadly akcie v Japonsku.
Související klíčová slova:
FOREX | Partneři | Bitcoin | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Bank of Canada | Akciové indexy | Korelace | Inflace | EUR/USD | USD/JPY | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Janet Yellenová | Británie | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | Evropská unie | HDP | Divergence | Měnová politika | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Španělsko | Polský zlotý | Evropské akcie | Analytik | Výsledková sezóna | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Ekonomické události | Eurodolar | Hospodářství | Sazby | Akcie | Akciový trh | Americký dolar | Bank of England | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | DAX | Dezinflace | ECB | ECOFIN | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | FOMC | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | IFO index | Index PX | Index cen průmyslových výrobců | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Japonský jen | Komodity | Korekce | Kurz | Likvidita | MIFID | MT4 | Makro data | Marže | Momentum | Měna | Finanční instituce | Měnový pár | Měny | Nabídka | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | PRIBOR | Peněžní trh | Peněžní zásoba | Platební bilance | Pozice | Prodeje existujících domů | Průmyslové objednávky | Repo sazba | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Trading | Trend | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | ZEW index | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Dluhopisy | JPY | ČEZ | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Goldman Sachs | Regulátor | Citigroup | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Komerční banka | Patria | Bank of America | XTB | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Fundamenty | Exxon Mobil | EU | Ministři financí | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Business | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Makroekonomická data | Zisk | Jaroslav Tupý | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Index nákupních manažerů | Credit Suisse | Ozvěny trhu | ČSOB | Deloitte | Akcie ČEZ | Deutsche Bank | Financování | Investovat | CZK/EUR | USD/EUR | Makro | Index cen | Výrobní ceny | Výrobní náklady | Index CPI | Eurostat | Český statistický úřad | EUR/HUF | Akcenta | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Zásoby ropy | Japonská centrální banka | Ceny akcií | Centrální bankéři | EURCZK | USDCZK | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Investiční strategie | Podpora | Volatilní | Akciové burzy | Americká centrální banka | Analytika | Banka | Bankovní rada ČNB | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | Brent | Cena | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | České koruny | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Elektřina | Eura | Evropská měna | Fondy | GfK | Graf | Guvernér ČNB | HDP Francie | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investiční záměry | Investing | ISM | J&T | Jádrová inflace | Jiří Rusnok | Kurz koruny k dolaru | Volná pracovní místa | E15 | Maďarsko | Makroekonomické ukazatele | Meziroční inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Oslabení koruny | Oslabování koruny | Patria Online | Prodej dluhopisů | Prognóza | Reuters | Ropy | Růst HDP | Sázky | Signály | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | SWIFT | Švýcarské banky | Trh | Volatility | Vývoj inflace | Vývoj kurzu | Vývoj nezaměstnanosti | Webinář | WTI | Země EU | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Diskontní sazba | EUR/PLN | ZEW | CEE | Christine Lagarde | Indie | Ministerstvo financí | Redukce | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Cenová hladina | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Bohatý | Komise | Volby | Rozhovor | Vzdělání | Burze | Unicredit | Microsoft | Bankovní sektor | UniCredit Bank | Generali Investments CEE | Česká bankovní asociace | Sentix | David Marek | Investing.com | PwC | Sentix index | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Růst ekonomiky eurozóny | Thomson Reuters | Kurz koruny vůči euru | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Zasedání centrálních bank | Pokles úrokových sazeb | Nákupy dluhopisů | Nastavení měnové politiky | Podnikání | Euro proti dolaru | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Vývoj akciového indexu | Globální trhy | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Společná evropská měna | Rada ČNB | Ekonomický sentiment | Ekonomický a strategický výzkum | Příprava | Kč/EUR | Kč/USD | Moneta Money Bank | Sázet | Ekonomická aktivita | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru | Aktuální vývoj | Zasedání České národní banky | Inflační tlaky | JPMorgan Chase | Daňové příjmy | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Nervozita | Britský ministr financí | Akcie v Japonsku | Uvolňování měnové politiky | Utahování měnové politiky | Dnešní obchodování | Dnes na trzích | Propad | Kryptoměny | S&P | Guvernér | Německý DAX | Akcie na pražské burze | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení eura | Posílení koruny | Ekonomická data | Historická maxima | Nejistota | Analytik Komerční banky | Erste | VIG | Stagnace | Tempo růstu | Euro k americkému dolaru | Zajištění | Nízká volatilita | Odhodlání | Představitelé Fedu | Výhled | Depozitní sazba | Hlavní úroková sazba | Bankéři | Poplatky | Historická data | Rekordní maxima | Objem intervencí | Americké akciové trhy | Exxon | Chevron | Spotové operace | Konsensus | Mzdy | Britská ekonomika | Americký trh práce | Analytik J&T Banky | Predikce | Ekonomická situace | Průzkum | Graf ropy | Data z amerického trhu práce | Krize | Finanční ústav | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Očekávání analytiků | Americký index S&P 500 | Turecká centrální banka | Obchodování na akciových trzích | Příjmy | Indexy PMI | Údaje o inflaci | cTrader | ČTK | Německý Ifo index | Konsenzus | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | HDP eurozóny | Zasedání americké centrální banky | Bilance ECB | Bilance Fedu | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | HDP v eurozóně | Aleš Sosnovský | Purple Trading | Generali Investments | Zahraniční forex | CoinDesk | Aleš Michl | Americký akciový trh | Jerome Powell | MiFID II | Nemovitostní fondy | Investiční skupiny | Tržní očekávání | Podnikání na kapitálovém trhu | Trhy dnes | Očekávání investorů | Analytik Raiffeisenbank | Podniky | Regionální měny | Index nákupních manažerů (PMI) | Technologické akcie | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Forint | Šéf Fedu Powell | Šéf Fedu | Graf indexu | Pražský index PX | Korunový trh | Pražský PX | Spotřebitelská inflace | Trhy v USA | Trh s ropou | Silnější dolar | Růst úrokových sazeb | Posilování eura | Prognóza ECB | Posilování české koruny | Zvýšení úrokové sazby | EK | Evropská komise | Základní úroková sazba | Index spotřebitelské důvěry | Veřejný dluh | Hodnota indexu | Cíl ČNB | Inflační vývoj | Zpřísňování měnové politiky | Vývoj kurzu koruny | Zahraniční akcie | Sazby ČNB | Data z ekonomiky | Zvýšení sazeb | Zvýšení sazeb ČNB | Inflace v ČR | Statistický úřad | Americké HDP | Obavy investorů | Inflační očekávání | Posilování kurzu koruny | Český průmysl | Podíl nezaměstnaných | Pokles sazeb | Ceny pohonných hmot | Vyšší mzdy | Investice firem | Snížení sazeb | Rozhodnutí centrálních bank | Výnosové křivky | Pokles cen | Snížení úroků | Indická ekonomika | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | ISM index | Výnosy amerických státních dluhopisů | Růst mezd | KB | Depozitní sazby | Prosus | Denní graf | Očekávání trhu | Nastavení úrokových sazeb | Finanční situace | Měnověpolitické zasedání | Úvěrová aktivita | Oslabení české koruny | Český HDP | Předstihové indikátory | Nízká nezaměstnanost | Očekávaný růst | Projevy centrálních bankéřů | Bilance zahraničního obchodu | Vyšší úrokové sazby | Trinity Bank | Rozpočtová politika | Rozpočet | Deficit | Milan Vaníček | Analytik J&T | Investiční skupina | Trinity | Ekonom UniCredit Bank | Pavel Sobíšek | Jakub Seidler | ČNB Jiří Rusnok | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Objem | Data z USA | Bílý dům | Obchod | Český trh práce | Trh práce | Vyšší sazby | Německý průmysl | Hypotéza | Průměrná hodnota | Inflace v říjnu | Vyšší volatilita | Říjnová inflace | Obrat trendu | Růst spotřebitelských cen | Průmyslová výroba v eurozóně | Snižování úroků | Inflace v USA | ČSÚ | Ekonomika ČR | Statistický úřad Eurostat | Firma | Zasedání ČNB | Ekonomiky eurozóny | Reálné ekonomiky | Americká průmyslová produkce | Hlavní události | Průmyslová výroba v USA | Radomír Jáč | Pfizer | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Maďarská centrální banka | Datový kalendář | Ivan Pilný | Bilance | Index DOW | Ekonomický vývoj | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Filadelfský Fed index | Filadelfský Fed | Statistici | Česká měna dnes | Největší pokles | Dnešní růst | Lagardeová | Nízké úrokové sazby | Indexy nákupních manažerů | Miliardy | Adam Glapiński | Vyhlídky | Průzkumy | Měny rozvíjejících se trhů | Americká data | EUR Index | SECO | Hospodářské záležitosti | Naše ekonomika | České hospodářství | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Ekonomka | Zveřejněná data | Deficit hospodaření státu | Hospodaření státu | Statistika | Ceny výrobců | Průmysl | Mzdový nárůst | ADP | Jan Vejmělek | Růst eurozóny | HUF | PLN | Deficit zahraničního obchodu | Dnešní data | Impuls | Výrazný pokles | Ceny potravin | Stavební produkce | Data z průmyslu | Saldo zahraničního obchodu | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Ceny zboží | Německý ZEW index | Problémy | Růstový impuls | Členové rady ČNB | Směřování měnové politiky | Tomáš Holub | Člen bankovní rady | Prognózy | Nejistoty | Evropský průmysl | Penále | Plyn | Nálada | Prohlášení | Zavedení cel | Míra | PMI z Německa | Inflační výhled | Úroky | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Nižší úrokové sazby | Hypoteční trh | Důchod | Předseda | Naše prognóza | Americké centrální banky | Rozhodnutí ČNB | ČNB dnes | Vojtěch Benda | Kupní síla | Ředitelka | Fed index | Optimismus investorů | xStation5 | Bydlení | Důvěra domácností | Hlavní ekonomické události | Stratég | Přelom roku | Hlavní akciové indexy | Akciové indexy v USA | Hlavní akciové indexy v USA | Roční růst | Vývoj jádrové inflace | Koruna posílila | Evropské PMI | Americký index | Růst hrubého domácího produktu | Schodek státního rozpočtu | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Hospodaření | Zbrojovky | Zvýšení inflace | Klesající trend | Finální odhad | Ifo | Zemědělství | Předběžné výsledky | Poradenství | Mzdová dynamika | Česká inflace | Tuzemská inflace | Proinflační | Listopadové maloobchodní tržby | Zpřísnění měnové politiky | Silnější koruna | Vyšší inflace | Tržní sazby | Růst cen potravin | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Výroba v eurozóně | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Meziroční růst spotřebitelských cen | Silné cenové tlaky | Cenové tlaky | Růst cen výrobců | Dobré zprávy | Nájemné | Ceny energií | Cyklus růstu | Prognózy ČNB | Očekávaný vývoj | Komunikace | Trump | Pozitivní zprávy | Prezident | Trhy | Evropské ekonomiky | Pražské burzy | Šíření koronaviru | American Express | Negativní dopad | Eva Zamrazilová | Viceguvernéři | Pokles | Situace | Ukončení intervencí | České měny | Nejvýraznější pokles | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Vít Hradil | Růst inflace | Pandemie | Raiffeisenbank Vít Hradil | Vysoká inflace | Boeing | Výstupy | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Tomáš Nidetzký | Viceguvernér ČNB | Pochybnosti | Zlepšení | Dovoz z Číny | Úsilí | Růst v eurozóně | Výdaje | Pesimismus | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Hlavní úrokové sazby | Zrychlení růstu | Německé tovární objednávky | Sazby beze změny | Rozhodování | Dnes ČNB | Americké ekonomiky | Americké banky | Průměrná cena | Britský statistický úřad | Americká inflace | Růst sazeb | Marek Mora | Navýšení úrokových sazeb | Ekonomické aktivity | Největší švýcarské banky | Konjunkturální průzkum | Index aktivity | Průmysl a zahraniční obchod | Zpřesněný odhad | Tržní úrokové sazby | Americký Fed | Stabilita | Německé maloobchodní tržby | Vývoj | Nižší sazby | Nová data | Šok | Martin Gürtler | Mzda | Mzdový růst | Vládní opatření | Výkyvy | Inflace v únoru | Nástroje měnové politiky | Výraznější impuls | Změna sazeb | Volatilita na finančních trzích | Restrikce | Americké výnosy | Akcie včera | Program nákupu aktiv | Deficit státního rozpočtu | Bankovky | Americká centrální banka dnes | Další vývoj | Stimuly | Oldřich Dědek | Evropské země | Pokles HDP | Členové bankovní rady | Fiskální politiky | Guvernér Rusnok | Zrychlení inflace | Stimul | ECB dnes | Nákupy aktiv | Odhad inflace | Měnové podmínky | Měnové zasedání | Měnové zasedání bankovní rady | Spotřebitelé | Aktuální situace | Žádosti o podporu | Snížení základní úrokové sazby | Rozhodnutí bankovní rady | Markéta Fišerová | ČNB Markéta Fišerová | Mluvčí ČNB | Dnešní posílení | Zásobníky | Další pokles | MPSV | Kongres | Index ISM | Manufacturing | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Fundament | Hotovost | Nákupu státních dluhopisů | Alena Schillerová | Ministryně financí | Nákup aktiv | Další růst | Růst | Signál | Americká banka | Guvernér ČNB Rusnok | ČNB Rusnok | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Tisková konference | Repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | ČBA | Česká bankovní asociace (ČBA) | Výroba automobilů | Ministryně financí Alena Schillerová | Ceny elektřiny | Karanténa | Reálné mzdy | Air Bank | Ekonomiky | Situace v průmyslu | Jana Steckerová | Slovensko | České PMI | Solidní růst | Války | Schodek | Březnová data | Závislost | Práce | Výraznější pokles | Jednání ČNB | Údaje | DPH | Nakupovat státní dluhopisy | Německá průmyslová produkce | Stav devizových rezerv | Ministři | Cena benzínu | Jana Mücková | Celková inflace | Vývoj HDP | Česká ekonomika letos | Maloobchodní tržby v USA | Dodavatelské řetězce | Úspory | Hospodářské oživení | Prognóza Evropské komise | Procter & Gamble | Statistiky | Indikace | Poradenské společnosti | Analytik ČSOB | Dominik Rusinko | ČSOB Dominik Rusinko | Zbyněk Stanjura | ODS | Debata | Surové ropy | PMI ve službách | Evropská data | Chránit ekonomiku | Soukromá spotřeba | Evropské indexy | Evropské indexy nákupních manažerů | Posílení | Nové zakázky | Větší pokles | Evropské méně | Data z trhu práce | Spotřebitelský sentiment | Ekonomika oživuje | 3M | Americký HDP | Tempo růstu spotřebitelských cen | Pracovní síly | Prudké pohyby | Zasedání Evropské centrální banky | Osobní příjmy | Rozhodnutí o sazbách | Náklady na financování | Dubnová inflace | Maloobchod | Zaměstnanci | Miroslav Novák | Akcenta Miroslav Novák | ISM pro sektor služeb | Dovoz | Pokles ekonomické aktivity | Expanze | Kontrakce | Politika centrální banky | Ústup inflace | RBI | Účet platební bilance | Auta | Vývoj ekonomiky | Sektor služeb | CL | Moderna | Fiskální stimul | Důvěra spotřebitelů | Koronavirová pandemie | PMI v eurozóně | Předstihové ukazatele | JDE | Unie | ČR | Soběstačnost | Costco | Koronavirové pandemie | PEPP | Nová prognóza | Sentiment na finančním trhu | Rozhodnutí ECB o sazbách | Tempo poklesu | Inflace v květnu | Zpomalení inflace | Květnová inflace | Platební bilance ČR | Členové Fedu | Rostoucí trend | Útlum ekonomické aktivity | Analytik Purple Trading | Nízké sazby | Nové žádosti o podporu | Příjmy a výdaje | Ziskové marže | Neočekávané události | Objem zakázek | Exporty | Ocenění | Desinflační tendence | Desinflační trend | Ceny | DPFO | Softwarový gigant | Společnost XTB | Zastavení růstu | Odhad růstu HDP | Důvěra | Obnovení růstu | Data z tuzemské ekonomiky | Růst zaměstnanosti | Časový úsek | Cenové hladiny | Zpomalování inflace | Výhled na příští rok | Indikátory sentimentu | Analytik XTB | Pandemická situace | Nižší výdaje | Představitelé ECB | Statistika z amerického trhu práce | Odborníci | Prognóza Fedu | Prognóza Ministerstva financí | Zasedání FED | Budoucí vývoj | ČNB úrokové sazby | Dnešní zasedání ČNB | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Pracovní místa | Tuzemské hospodářství | Ranní okénko | Česká republika | Průmyslové zakázky | Snižování nezaměstnanosti | Graf ropy WTI | Energetický sektor | Nařízení | Zásoby benzinu | Akcie Pilulky | Burzy v Evropě | Moneta | Technologické tituly | Pandemický program | Nepříznivý signál | Vítězství Donalda Trumpa | Tempo inflace | Oživení čínské ekonomiky | Spotřebitelské ceny v ČR | TABAK | NBP | Maďarská vláda | Růst průmyslové produkce | Voda | Inflace v Polsku | Utažení měnové politiky | PMI ve výrobě | Vývoj německé ekonomiky | DOT | Počet pracovních míst | Evropské centrální banky | MJ | ACT | Měsíční data | Německé ceny | Philips | Express | Rozvolnění | FTX | Colt | Nastavení sazeb | Bilance obchodu | Air | Výrazný zisk | Silný růst | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Výrazný růst | Dnešní videokomentář | Vývoj pandemie | Nárůst sazeb | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Data z reálné ekonomiky | Míra úspor | PMI index | Data o inflaci | Průmyslová produkce v eurozóně | Nová makroekonomická prognóza | Prognóza České národní banky | Prognóza České národní banky (ČNB) | ERA | Rostoucí ceny | Objednávky | Události tohoto týdne | Obavy z růstu inflace | Hodnocení současné situace | Meziměsíční inflace | Meziroční růst cen | Riziko ztráty | Oslabení | Růst cen nemovitostí | Naše hospodářství | Spotřeba domácností | Přehřívání ekonomiky | Plány | Cíle | Prodej | Nové prognózy | Cyklus zvyšování sazeb | Regulační úřad | Pozitivní vliv | Cenové stability | Technologie | Američtí centrální bankéři | USA inflace | Americký trh | Recese ekonomiky | Odvětví | Pokles poptávky | Načasování | Měnověpolitické zasedání Fedu | HICP | Růst výrobních cen | Projekce | ČNB tisková konference | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | BioNTech | Osobní počítače | Červencová inflace | Vratislav Zámiš | Prostor pro růst | Medián | Rozbor | Výrobní inflace | Funkční období | David Vagenknecht | Ranní glosa | Společnosti | Opatření | Dna | Lenka Kalivodová | ANO | Uhlí | Velkoobchodní ceny elektřiny | Ceny plynu | Hospodářský růst v eurozóně | Pracovní den | Utahování měnových podmínek | Kompenzace | Sentiment indikátory | Problémy v dodavatelských řetězcích | Gamble | Energetická krize | Krize v Evropě | Energetická krize v Evropě | Odhady růstu | Zvýšení základní úrokové sazby | Automotive | Meziroční inflace v září | Inflace v září | Sněmovní volby | Minulá výkonnost | Akcie zbrojovky | Zhoršení nálady | Energetické krize | Vysoké ceny | Schlumberger | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | Aktuální prognóza | Česká národní banka (ČNB) | Drahé energie | Společnost | Inflace ve Spojených státech | Reálné úrokové sazby | TIM | Sazby centrální banky | 3М | Výhled české ekonomiky | Nejvýraznější propad | Zlotý | Jestřábí Fed | Spotřebitelské inflace | Jaromír Gec | Ekonom Komerční banky | Inflační spirála | Nárůst sazeb ČNB | Cyklus utahování měnové politiky | Základní sazba | Plynová krize | Purple Trading Jaroslav Tupý | Hodnoty měny | Eset | Prezident Hospodářské komory | Vladimír Dlouhý | Fed Business Outlook | Philadelphia Fed Business Outlook | Philadelphia Fed | Business Outlook | Válka na Ukrajině | Instituce | Závislost na Číně | Invaze na Ukrajinu | Index PCE | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ruská agrese | Cheniere Energy | Invaze | Výkyvy kurzu | Pokles inflace | Řetězce | APP | Ukrajinské krize | Opatření v Číně | Geopolitické události | Vysoké ceny energií | Nárůst výdajů | Zastavení dodávek | Míra inflace v Polsku | Růst cen energií | Petr Fiala | Colt CZ Group SE | Colt CZ Group | Colt CZ | Tržní ocenění | Pokles produkce | LOGeco | Recyklovat | Boj s inflací | Šéfové | Jan Frait | Vedení ECB | Snížení inflace | Nová bankovní rada | Cenový strop | Marketingová komunikace | Zvýšení úroků | Zastavení dodávek ruského plynu | Kevin Tran Nguyen | Nominální růst | Hike | Prognóza vývoje | Hershey | Premiér Petr Fiala | Německé ekonomiky | Zestátnění | Zastropování cen | Český statistický úřad (ČSÚ) | Jeremy Hunt | Tržní odhad | Monster Beverage | 3M PRIBOR | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Války na Ukrajině | Petra Krmelová | ČNB Petra Krmelová | Vysoké inflace | Inflační doložka | Firma Eset | Počet hackerských útoků | Potíže FTX | Kyperský regulátor | Působení v Evropské unii | Týden na pražské burze | CZ | Pokles reálných mezd | Sazba ČNB | Index cen výrobců | Hospodářský pokles | Růstové vyhlídky | Bankovní rady ČNB | Nejdůležitější události | Silná korelace | Snížení spotřeby | Mzdové požadavky | Přecenění zboží | Terminální úroková sazba | Tomáš Cverna | XTB Tomáš Cverna | Viceguvernérka | Budoucí vývoj úrokových sazeb | Inflační tlaky v české ekonomice | First Republic | Americká banka First Republic | Banka First Republic | ČNB Aleš Michl | Klesající inflace | Rychlost | Silná poptávka | Společnost Boeing | FinGO | Investiční apetit | Vice | Odolnost ekonomiky | Směřování | Beyoncé | Mzdově-inflační spirála | Reálné příjmy | Proinflační riziko | Situace v Německu | Hlavní ukazatele | Dezinflační proces | Návrat inflace | Úvěrové aktivity | Přecenění | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Americký softwarový gigant | REITs | ProCent | Jana Vaisová | Petr Fiala (ODS) | Rok 2024 | Proinflační rizika | Další snižování sazeb | Guvernér ČNB Aleš Michl | Růstové momentum | 1D | D1 | Výkon | Nákupy | Prodeje | Politické rozhodnutí | Nakupovat | Nové zdroje | Koruny vůči euru | Equinix | Fungování | Čokolády | Sezónní vlivy | Český trh | Vítězství | Nižší hodnoty | Inflace ve službách | Klesající ceny | Sázky trhu | Rok 2025 | Vítězství republikánů | Trumpovo vítězství | Výzvy
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot