Měnové zasedání
Fed může překvapit
16.09.2024 Americká centrální banka (Fed) ve středu ve 20:00 SEČ zveřejní závěry svého dvoudenního měnově-politického zasedání. Poprvé od března 2020 dojde ke snížení hlavní úrokové sazby. Hlavní otázkou zůstává, jestli půjde o 25 bps nebo rovnou o 50 bps.
Ceny výrobců/PPI, ČR, srpen 2024
16.09.2024 Ceny průmyslových výrobců vykázaly v srpnu výrazný meziměsíční pokles, díky čemuž se zpomalil jejich meziroční růst z červencových 1,7 % na 1,1 %.
Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, srpen 2024
26.08.2024 Důvěra v české ekonomice se v srpnu druhý měsíc v řadě zhoršila a celkový indikátor spotřebitelské a podnikatelské důvěry dosáhl nejnižší úroveň od letošního února.
Ceny výrobců/PPI, ČR, červenec 2024
16.08.2024 Ceny průmyslových výrobců rostly v červenci výrazněji, než se čekalo: meziroční růst 1,7 % kontrastuje s tržním očekáváním meziročního cenového růstu na úrovni 1,1 %.
Inflace, ČR, červenec 2024
12.08.2024 Meziroční inflace v české ekonomice v červenci vzrostla z úrovně dvouprocentního cíle na 2,2 % a mírně tak překonala odhady trhu i centrální banky.
Komodity: Ceny ropy klesají, investoři vyhlížejí červencové měnové zasedání Fedu
22.07.2024 Ceny ropy dnes na světových trzích klesají. Děje se tak poté, co americký prezident Joe Biden oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení. Podle analytiků to ale přílišný vliv na poptávku po surovině nemá. Investoři také zvažují variantu, že by americká centrální banka Fed mohla snížit úrokové sazby již v září, poznamenala agentura Reuters.
Ceny výrobců/PPI, ČR, duben 2024
20.05.2024 Ceny průmyslových výrobců se v dubnu letos poprvé vydaly k meziročnímu růstu, jenž činil 1,4 % a vyšel mírně pod očekáváním trhu.
Inflace, ČR, duben 2024
13.05.2024 Meziroční inflace vzrostla v dubnu více, než se čekalo a na úrovni 2,9 % se dostala nejvýše od počátku letošního roku.
ČNB – tisková konference bankovní rady, 2. května 2024
02.05.2024 ČNB na tiskové konferenci po dnešním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku letošního února.
HDP ČR, předběžný odhad, 1Q 2024
30.04.2024 Česká ekonomika dle předběžných údajů vykázala v letošním prvním čtvrtletí růst HDP 0,5 % v mezikvartálním vyjádření a růst 0,4 % meziročně.
Ceny výrobců/PPI, ČR, březen 2024
17.04.2024 Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně stagnovaly, když trh očekával meziroční růst 0,3 %.
Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima
22.03.2024 Událostí týdne bylo beze sporu měnové zasedání amerického Fedu. Sazby se podle očekávání neměnily. Následný komentář však vyzněl holubičím dojmem. Začátek cyklu uvolňování měnové politiky je sice nyní v mlze, ale nejlépe nám z toho vychází červen, kdy by mělo dojít k prvnímu snížení sazeb.
HDP ČR, předběžný odhad, 4Q 2023 a celý rok 2023
30.01.2024 Česká ekonomika dle předběžných údajů vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %.
Forex: Koruna v závěru týdne oslabila vůči euru i dolaru
08.12.2023 Koruna v závěru týdne oslabila. Vůči euru dnes česká měna ve srovnání se čtvrtečním závěrem klesla o deset haléřů na 24,40 EUR/CZK. K dolaru si pak pohoršila o 11 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,65 USD/CZK.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
06.12.2023 1) Kryptoměna bitcoin dál posiluje, v úterý pozdě večer překonala hranici 44.000 dolarů (přes 993.000 Kč), než část zisků smazala. K růstu mimo jiných faktorů přispívá i sílící přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) začne brzy snižovat úrokové sazby. Investoři se také domnívají, že americká Komise pro cenné papíry (SEC) brzy schválí spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).
Michl: Pokud ČNB do konce roku sníží sazby, učiní tak rozvážně
06.12.2023 Pokud Česká národní banka sníží do konce roku úrokové sazby, učiní tak pomalu a rozvážně a bude dál chránit ekonomiku před inflací. Poslancům z rozpočtového výboru to dnes řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Nejbližší měnové zasedání Bankovní rady ČNB, kde se bude jednat o sazbách, se očekává 21. prosince.
ČNB – tisková konference bankovní rady, 2. listopadu 2023
02.11.2023 Tisková konference bankovní rady potvrdila, že zachování úrokových sazeb na jejich stávajících úrovních nebylo na listopadovém zasedání jednomyslné: pro stabilitu hlasovalo 5 členů bankovní rady, 2 členové chtěli snížení úroků o čtvrt procentního bodu.
Týden na akciových trzích: Pozitivní vliv měl zejména „holubičí hike“ ECB
15.09.2023 Na rozdíl od těch předchozích byl tento týden docela plodný na podstatná makrodata. Dopadla lépe, než se čekalo. Hlavní událostí bylo zvýšení úrokových sazeb z dílny ECB, které bylo kvůli nejednoznačným datům z ekonomiky tentokrát spojeno s velkou mírou nejistoty. Nicméně komentář prezidentky Lagardeové z hlediska adekvátní výše současných sazeb, která by měla stačit ke zkrocení inflace, vyzněl holubičím tónem. Dále už pravděpodobně sazby růst nebudou, což se může nakonec stát i v USA, kde Fed zasedá příští týden. To byl ve výsledku výrazný pozitivní impuls pro akciové trhy. Ale i další data z USA byla lepší (maloobchodní tržby, nezklamala jádrová inflace a průmyslová výroba). Pozadu nezůstala ani čínská data týkající se průmyslové výroby a maloobchodu, která překonala odhady.
Michl: Inflace sice klesá, ale je stále vysoká a neumožňuje ČNB snížit sazby
27.07.2023 Tuzemský růst cen sice zpomalil pod deset procent, ale inflace je přesto stále vysoká, a neumožňuje České národní bance snížit úrokové sazby. Senátorům to dnes řekl guvernér ČNB Aleš Michl při představování Zprávy ČNB o výkonu dohledu nad finančním trhem. Červnová meziroční inflace zpomalila na 9,7 procenta, byla o 0,4 procentního bodu nižší, než očekávala ČNB ve své květnové prognóze.
Týden na akciových trzích: Moc radosti tento týden na akciích nebylo
09.12.2022 Tento týden nebyla zveřejněna žádná podstatnější makroekonomická data. Snad jen dnešní ceny průmyslových výrobců v USA za listopad, které skončili pouze mírně nad odhady trhu. Sentiment na trzích se nesl v nervózním očekávání vyššího růstu sazeb na měnovém zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (níže).
Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?
09.12.2022 Index cen výrobců (PPI) je statistika, která se na trzích běžně moc nesleduje a akcie či dluhopisy na ni reagují obvykle velmi vlažně. Dnešní americký report přinášející čísla za listopad má však potenciál s cenami pohnout. Už řadu dní investorům neukázal směr žádný silný impuls a vycházela málo důležitá makrodata. Příští týden se však koná poslední letošní měnové zasedání Fedu, na jeho začátku vyjde spotřebitelská inflace a tentokrát už před ní - tedy dnes - ta výrobní. PPI je proto očekáváno jako určitá nápověda před důležitějším CPI.
Týden na akciových trzích: Pozitivní závěr týdne jen korigoval celkovou ztrátu
02.09.2022 Začátek týdne byl ještě ovlivněn jestřábím vyzněním symposia v Jackson Hole. Nejdůležitější makrodata týdne se týkala především zámořského trhu práce. Dopadla smíšeně, počet nových pracovní míst se zvýšil, ale celková nezaměstnanost vzrostla (zní jako protimluv, ale rozdíl je dán mírou participace). V Evropě jsme se dočkali vyšší míry inflace. To podobně jako v USA naznačuje růst úrokových sazeb. Pro akciové trhy vesměs ne příliš povzbudivá data.
Týden na akciových trzích: Výsledkové sezóna podporuje akciové trhy
22.07.2022 Makro událostí týdne bylo jistě měnové zasedání ECB. Sazby se zvýšily, to se čekalo, ale nečekalo se, že se zvednou o 50 bb (očekávání byla na jen 25 bb). Navíc podle doprovodného komentáře se pravděpodobně dočkáme dalšího utahování.
Cena zlata atakovala hranici 1700 dolarů za unci - dostala se na nejnižší úroveň od začátku letošního roku
15.07.2022 Cena zlata se v tomto týdnu dotkla klíčové hranice podpory 1 700 dolarů za unci (zhruba 41 500 Kč). Za tímto poklesem stojí především vývoj inflace v USA, která podle dat za měsíc červen činila meziročně 9,1 %, což bylo nejvíce za 40 let. Od května stoupla o 0,5 %, kdy činila 8,6 %. Tato situace nahrává americkému FEDu k razantnějšímu zpřísňování své měnové politiky a očekává se další zvýšení úrokových sazeb. Pravděpodobně o 0,75 - 1,00 procentního bodu. Což by vedlo k dalšímu posílení amerického dolaru a pravděpodobnou korekci na straně žlutého kovu.
Akcie směr neudržely, Austrálie přitvrzuje v boji s inflací
07.06.2022 Růst akcií ochladl už včera během amerického obchodování, načež dnes dopoledne pokračuje převážně negativní vývoj. Klíčové evropské indexy ztrácejí většinou kolem půl procenta, snad kromě odolnějšího FTSE 100. Americké futures pak naznačují začátek na Wall Street v podobném duchu.
Od července bude novým guvernérem ČNB Aleš Michl, chce stabilitu sazeb
11.05.2022 Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval dosavadního člena bankovní rady Aleše Michla (44) guvernérem České národní banky (ČNB). Ve funkci od července nahradí Jiřího Rusnoka, kterému končí druhý mandát a znovu už kandidovat nemohl. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb, v současné sedmičlenné bankovní radě je s dalším členem Oldřichem Dědkem v tomto názoru v menšině. Michl po svém jmenování uvedl, že na prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb beze změny. Michlovo jmenování vyvolalo rozporuplné reakce na politické scéně i mezi ekonomy, koruna reagovala prudkým oslabením. Do konce června prezident musí jmenovat ještě tři členy bankovní rady, a tím může zásadně ovlivnit politiku centrální banky.
S Michlem jako guvernérem ČNB podle ekonomů nastane změna kurzu politiky ČNB
11.05.2022 Jmenováním Aleše Michla guvernérem ČNB nastane změna kurzu měnové politiky banky v tom smyslu, že již nebude tak ostře vystupovat proti inflaci. Zároveň oslabení koruny, za kterým je právě jmenování Michla, zřejmě vyvolá i debatu ohledně intervencí ČNB ve prospěch silné koruny. Vyplývá to z dnešního vyjádření analytiků pro ČTK. Podle nich je také v této souvislosti nyní otázkou, jak dopadne červnové měnové zasedání rady ještě v současném složení. Podle ekonomů lze čekat výraznější růst sazeb. Již ve středu analytici ve vyjádření pro ČTK upozornili, že jmenování Michla může naznačovat výraznější změny v bankovní radě a následně tak změnit směřování měnové politiky.
Forex: Zlotý znovu na slabších úrovních
07.03.2022 Společná intervence ČNB a NBP ve prospěch koruny a zlotého možná přinesla jistou stabilizaci koruně, ale zlotý se již obchoduje na slabších úrovních než před zásahem centrálních bank (totéž platí i forintu, který se s páteční intervencí lehce svezl, ačkoliv MNB se nezapojila).
Rozbřesk: Ruský ropný šok poslal Brent ke 140 dolarům za barel
07.03.2022 Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008. Ceny u českých čerpacích stanic proto asi dál poletí vzhůru a nebude velkým překvapením, pokud v tomto týdnu v průměru prolomí 45 korun za litr.
Rozbřesk: Prodeje aut v úvodu roku opět padají
17.02.2022 Nedostatek komponent táhne výrobu i prodeje osobních automobilů v Evropě dolů. Potvrzují to i dnes zveřejněná lednová čísla o registracích nových osobních vozů v zemích EU, podle kterých se trh tentokrát propadl o šest procent. A to přitom už ani loňský začátek roku nebyl rozhodně nijak silným, neboť tehdy trh poklesl skoro o čtvrtinu, takže o vysokém srovnávacím základu se rozhodně mluvit nedá.
Forex: MNB ponechá jednotýdenní depo beze změny
17.02.2022 Návrat napětí na východní Ukrajinu nebude svědčit středoevropským měnám včetně forintu. Ten navíc zřejmě dnes nezíská další dodatečnou podporu ze strany MNB, která velmi pravděpodobně ponechá jednotýdenní depo sazbu beze změny a soustředí se na řádné měnové zasedání příští týden.
Týden na akciových trzích: Na obou březích Atlantiku 4. týden v mínusu, Praha je na tom lépe
28.01.2022 Investoři čekali zejména na měnové zasedání americké centrální banky. Před rozhodnutím FOMC panovala značná nervozita, která se přelila i na akciové trhy. Sazby se podle očekávání neměnily, ale důležitějším střípkem do celkové skládačky byl doprovodný komentář guvernéra J. Powella.
Rozbřesk: Česká koruna jako protiinflační faktor. Vydrží silná nehledě na akciové výprodeje?
20.01.2022 Česká koruna se včera opět probojovala pod 24,30 EUR/CZK, nehledě na padající akcie (Nasdaq vstoupil oficiálně do korekce) a rostoucí globální výnosy se pokouší rozšířit své novoroční zisky. A v tuto chvíli se již pohybuje na silnějších úrovních, než ukazuje poslední prognóza ČNB (24,40 EUR/CZK). Pokud se nálada neotočí, může začít pomalu hrát roli “proti-inflačního” faktoru.
Dnes jedná MNB o jednotýdenní depozitní sazbě
20.01.2022 V regionu stojí dnes po ránu za pozornost jednání maďarské centrální banky o jednotýdenní depozitní sazbě. Vzhledem k tomu, že je forint silný a MNB má řádné měnové zasedání příští úterý, tak se změna sazeb neočekává.
Bankovní asociace zhoršila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok
11.11.2021 Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká na základě odhadů ekonomů českých bank růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,6 procenta a příští rok o 3,9 procenta. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci. V srpnové prognóze asociace počítala letos s růstem HDP o 3,4 procenta a příští rok s růstem o 4,5 procenta. Loni ekonomika klesla o 5,8 procenta.
Rozbřesk: ČNB dnes nejspíš zvýší sazby, koruna před zasedáním sílí
05.08.2021 Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně letos už páté měnové zasedání bankovní rady ČNB. Dá se od něj čekat, že centrální banka podruhé za sebou zvýší svoji hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu a následně představí i svůj nový makroekonomický výhled. Pro navýšení sazeb zřejmě nebude hlasovat všech sedm členů rady a stejně tak nelze vyloučit, že se podobně jako minule neobjeví i hlas pro ještě rychlejší navýšení repo sazby.
Týden na akciových trzích: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek
30.07.2021 Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Nicméně se pomalu začíná diskutovat o tom, kdy se kohoutky začnou utahovat. HDP data z USA, Evropy i ČR byla vesměs horší než se čekalo.
Ranní okénko - Fed bude čelit otázkám o inflaci a rizikům ekonomického oživení
28.07.2021 Dnes večer se koná měnověpolitické zasedání Fedu následované tiskovou konferencí. U nastavení měnové politiky s největší pravděpodobností nedojde ke změnám. Úrokové sazby setrvají na stávajících nízkých úrovních. Obecně trh ani neočekává, že by Fed zmínil konkrétní období, ve kterém by začal se snižováním objemu nákupu aktiv. K přesnější komunikaci ohledně nákupu aktiv by Fed mohl spíše využít blížící se konferenci v Jackson Hole, či příští měnové zasedání, kdy již bude dostupná další měsíční statistika z trhu práce.
Co čekat od Fedu?
14.06.2021 Americká centrální banka (Fed) má v plánu měnové zasedání tento týden ve středu, přičemž jeho výsledky se dozvíme ve 20:00 středoevropského času? Meziroční inflace se ve Spojených státech od minulého zasedání Fedu zvýšila z 2,6 % na 4,9 %! Byť se dočasný růst inflace očekával a hrozivě vypadající číslo je taženo z velké části volatilními energiemi a nízkou srovnávací základnou, takový skok v cenách nemohou centrální bankéři nechat bez povšimnutí.
Praha překonala tento týden zbytek akciových trhů
19.03.2021 Jednou z nejdůležitějších událostí týdne bylo pro akciové trhy měnové zasedání americké centrální banky Fedu. Ke změně nastavení měnové politiky nedošlo, to se ale čekalo, takže z tohoto pohledu žádné překvapení. Nezměnila se ani rychlost pumpování hotovosti do trhu. Došlo ale k vylepšení odhadů růstu ekonomiky (na 6,5 % z 4,5 %). J. Powell navíc ujistil trh, že extrémně uvolněná politika zůstane velmi dlouho, do doby než banka dosáhne svých cílů. Pozitivní reakce trhů byla na rozhodnutí Fedu jasně viditelná.
Joe Biden zahájí čtyřleté období ve funkci prezidenta USA
20.01.2021 Dnes je v kalendáři inaugurace nadcházejícího prezidenta USA Joe Bidena. A ačkoliv je samotná ceremonie ryze symbolická, představuje předání moci v Bílém domě pro ekonomiku, finanční trhy i zahraniční politiku významné změny. Z ekonomického hlediska lze od administrativy Bidena počítat s více expanzivní fiskální politikou čítající například výraznější podpůrný vládní balíček, což by se mělo promítnout ve vyšším ekonomickém růstu. Současně to s sebou nese riziko směrem k vyšší inflaci. Trhem očekávaná inflace měřená inflačním swapem 5Y5Y stoupla od konce listopadu z 2,15 % na 2,45 %. Na straně druhé je však třeba očekávat vyšší daně v korporátním sektoru (28 % namísto 21 %) a výraznější progresivní zdanění přesahující 39 % pro nejvyšší příjmovou kategorii. To vládě sice vygeneruje vyšší příjmy, nicméně na seznamu jsou vysokonákladové položky, které státní pokladnu naopak zatíží. Příkladem je dosažení emisních cílů „Green Deal“ nebo navázání na tzv. Obamacare, která představuje alternativu k privátnímu zdravotnímu pojištění především pro nízkopříjmové skupiny. Z politického hlediska lze od Bidena očekávat distancování od „America first“ přístupu a návrat k multilateralismu. Na domácí scéně pak bude Joe Biden čelit polarizaci společnosti. Jistou výzvou bude obnovit v očích veřejnosti přesvědčení, že republikáni a demokraté usilují o spolupráci a nestojí si vždy v cestě.
Ranní okénko - Od německého ZEW indexu zázraky nečekáme
19.01.2021 Český statistický úřad dnes zveřejní prosincová data o vývoji tuzemského indexu cen průmyslových výrobců. Po listopadovém poklesu o 0,5 % meziměsíčně tentokrát očekáváme nárůst o 0,2 %, což by v meziročním srovnání odpovídalo cenové stagnaci. Trh je v tomto odhadu s námi zajedno. Na rozdíl od služeb nevykazuje český průmyslu momentálně problémy s odbytem či poptávkou, což vytváří prostor pro růst cen. Zároveň platí, že některé konkrétní výrobní vstupy se mohou vlivem pandemických restrikcí stávat dočasně nedostatkovými, či obtížně přepravitelnými, což je prodražuje.
Ranní okénko - PMI indexy si pravděpodobně mírně pohoršily, od ECB mnoho nového nezazní
18.01.2021 V nastávajícím týdnu Český statistický úřad zveřejní ceny průmyslových výrobců za prosinec. ECB rozhodne o úrokových sazbách a sledované budou také výsledky šetření mezi nákupními manažery (PMI). Čekají nás ovšem i důležité politické události, kterým bude dominovat inaugurace nového prezidenta USA.
Podpora z Fedu a blížící se stimul táhnou vzhůru akcie i eurodolar
17.12.2020 Závěr z jednání Fedu je zhruba takový, že letošní propad ekonomiky nebude tak výrazný, vyhlídky pro další dva roky se trochu vylepšily a i přitom zesílil závazek měnové podpory. Ačkoli někteří mohli čekat víc, takové vyznění by podle nás mělo trhům určitě vyhovovat. Současné tempo nákupů dluhopisů za 120 mld. USD/měsíc chce americká centrální banka udržet, dokud neuvidí podstatné zlepšení směrem k plné zaměstnanosti a dosažení inflačního cíle. Tedy ještě poměrně dlouho.
Rozbřesk: Koruna před jednáním ČNB rychle posiluje
17.12.2020 Americká centrální banka dále vystužila obranu ekonomiky před dopady pandemie, a to podmíněným závazkem nakupovat do své bilance dluhopisy v řádu 120 mld. USD měsíčně. Fed hodlá tuto expanzi provádět do té doby, dokud se mu nepodaří dosáhnout plné zaměstnanosti a cenové stability. Šéf Fedu J. Powell sice na tiskovce odmítl specifikovat přesná čísla (míry nezaměstnanosti a inflace), které by měly být signálem k ukončení této expanzivní politiky, avšak dá se odhadovat, že míra nezaměstnanosti v USA bude muset klesat k číslu 4 (%) a naopak inflace (PCE index) bude muset delší dobu převyšovat číslo 2 (%).
Ranní okénko - EU je blíže kompromisu s Maďarskem a Polskem
10.12.2020 Dnešek odstartujeme údajem o tuzemské inflaci za listopad. Očekáváme, že inflace pokračovala v postupném zpomalování, konkrétně z říjnových 2,9 % na 2,8 % meziročně. Poslední šetření cen potravin indikuje mírnější zdražení oproti říjnu. Nicméně v meziročním srovnání by ceny potravin měly nadále působit ve směru snižování dynamiky inflace. Ceny pohonných hmot by měly zhruba stagnovat, i když výhledově očekáváme, že jejich meziroční pokles bude odeznívat. Jádrová inflace setrvala v posledních měsících zvýšená (okolo 3,7 % y/y), a byla tak tahounem růstu cen. Od listopadového vývoje neočekáváme její výraznější snížení. Citelnější pokles jádrové inflace předpokládáme až v příštím roce, kdy se projeví oslabená poptávka vlivem koronaviru a posilující koruna.
Ranní okénko - Směr německých vývozů nadále ovlivňuje pandemie
09.12.2020 Před několika minutami byl zveřejněn říjnový údaj o bilanci německého zahraničního obchodu. Stejně jako v září je i z dnešního výsledku patrné, jak koronavirová pandemie ovlivňuje z geografického pohledu směr exportů a importů. Například v září zaznamenaly exporty do Číny meziroční růst o 10,6 %, v říjnu pak o 0,3 %. Na druhou stranu byly exporty do USA, které sužuje pandemie, v září meziročně o 5,8 % nižší. Tento trend pokračoval i v říjnu, kdy vývozy meziročně klesly o 10,5 %.
Ranní okénko - Potvrdí průmysl solidní kondici?
08.12.2020 Vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o konečné podobě brexitové dohody dosud nepřinesla rozuzlení stávající patové situace. Pokračovat mají dnes, kdy dojde k osobnímu setkání britského premiéra Johnsona a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Za nejzazší termín pro nalezení kompromisu zdroje blízké vyjednávání označují zítřejší den.
Co očekávat na zasedání ECB?
07.12.2020 Nastávající týden dorazí řada dat z české ekonomiky včetně inflace a průmyslové výroby. Pozadu nezůstane ani ekonomický kalendář pro eurozónu, kterému bude dominovat měnové zasedání ECB. Jednání o brexitu má další novou deadline, která tentokrát připadá na čtvrtek 10. prosince, kdy začíná jednání Evropské rady. Zásadní překážkou v uzavření obchodní dohody je nadále problematika rybolovu.
Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
06.11.2020 Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
Ranní okénko - Míru ekonomického oživení prozradí data o HDP
26.10.2020 Hlavní událostí nastávajícího týdne budou předběžné údaje o HDP ve třetím čtvrtletí, které dorazí koncem týdne z USA, eurozóny a většiny evropských zemí včetně České republiky. Data by měla potvrdit ekonomické oživení. Pokračování tohoto trendu i v závěrečném čtvrtletí letošního roku však ohrožuje další šíření koronaviru.
Proč koruna neoslabuje?
22.10.2020 Křivka nově nakažených v Česku jde stále prudce nahoru, velká část služeb a maloobchodu se uzavírá a druhá vlna pandemie způsobí mnohem pomalejší oživení ve tvaru W a také výrazně hlubší deficity státního rozpočtu pro letošní i příští rok. Česká měna se ale stále drží v blízkosti 27,20 koruny za euro. Na těchto úrovních se obchodovala i před měsícem, i když se od té doby vyhlídky ekonomiky i nákazy změnily výrazně k horšímu. Můžeme čekat nevyhnutelné oslabení s příležitostí na short koruny?
Ranní nadhoz - americký maloobchod si polepší i v červnu
16.07.2020 Podle průzkumu New Yorské pobočky amerického Fedu se nálada mezi tamními zpracovateli v červenci výrazně zlepšila, když její index dosáhl 17,2 bodu. Suverénně tak překonal nejen červnový výsledek (-0,2), ale i tržní odhad (10,0). Index se tímto dostal na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018.
Ranní nadhoz - Z Ameriky dorazí indikace o tempu zotavení
15.07.2020 Český běžný účet platební bilance vykázal v květnu přebytek na úrovni 4,2 mld. Kč, k čemuž přispělo kladné saldo zboží a služeb ve výši 19,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu kapitálu v objemu 16,9 mld. Kč. Přímých zahraničních investic přiteklo 5,1 mld. Kč, zatímco portfoliových odteklo 44,2 mld. Kč.
Ranní nadhoz - oživování v průmyslu je jen pozvolné
14.07.2020 Koruna včera dopoledne ztratila několik haléřů a kurz se dostal mírně nad EUR/CZK 26,7. Po obědě však své ztráty dohnala a vrátila se zpět na hodnoty EUR/CZK 26,65. Poblíž této hladiny kurz osciluje již od počátku června. Polský zlotý i maďarský forint včera spíše mírně ztrácely.
Okénko trhu - ECB měnové podmínky měnit nebude
13.07.2020 Dnešek je na nová ekonomická data skoupý, nicméně ve zbytku tohoto týdne bude zveřejněna řada zajímavých ekonomických ukazatelů. Ve Spojených státech bude největší pozornost zaměřena na červnovou průmyslovou produkci, která by se podle očekávání měla meziměsíčně zvednout o více než 4 %. Poslední vývoj však může být negativně ovlivněn prudkým nárůstem počtu nově nakažených zejména v jižních státech unie, což by mohlo ekonomický restart značně přibrzdit. Oproti průmyslu si však podstatně lépe vede maloobchod. Už v květnu zaznamenaly tržby překvapivý rychlý meziměsíční nárůst o více než 17 procent, pro červen se pak počítá s dynamikou na úrovni 5 %. Mírně lepší data z června by tak mohla aspoň částečně vylepšit chmurný obrázek druhého čtvrtletí, kdy se předpokládá celkový ekonomický pokles v řádu -30 až -40 % mezičtvrtletně anualizovaně. Zároveň s těmito tvrdými ekonomickými daty bude publikována i řada předstihových ukazatelů jako např. Empire State Index či Philadelphia Fed Index, které však oceňují sentiment v regionech podstatně méně zasažených aktuálním vzestupem počtu nakažených a jejich vypovídací schopnost tak bude jen omezená.
Ranní nadhoz - tržby oživují rychle, průmysl podstatně pomaleji
13.07.2020 Tuzemské spotřebitelské ceny vyrostly v červnu o 3,3 % meziročně, což odpovídá zvýšení o 0,6 % oproti květnu. Výsledek tak předčil všechny odhady, když trh počítal s inflací na úrovni 2,9 %. Meziměsíčně se na tuzemské inflaci nejsilněji projevil růst cen tabákových výrobků a vína. Navzdory aktuálnímu zvýšení předpokládáme, že bude česká inflace ve zbytku letošního roku zpomalovat. Česká národní banka podle našeho názoru ponechá nastavení měnové politiky beze změny. K zásahu by jí mohla přimět až případná další vlna epidemie.
Ranní nadhoz - Indexy PMI naznačí zotavení
23.06.2020 Včera zveřejněný indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně v souladu s očekáváními vzrostl z květnových -18,8 na -14,7 bodu. Tento vývoj pochopitelně odráží postupný návrat ke standardnímu ekonomickému životu. Sluší se ovšem připomenout, že ačkoliv se index již zvedl z nejhorších karanténních hlubin, nadále se nachází bezpečně pod historickým průměrem. Evropští spotřebitelé tak sice evidentně kvitují možnost návratu do pracovního a nákupního života, nicméně jsou si zřejmě dobře vědomi rizika, že rána, kterou virus zasadil evropské ekonomice, se jich stále může citelně dotknout.
Forex: Koruna přešlapuje na místě
22.06.2020 Pandemie koronaviru a útěk investorů od měn rozvíjejících se trhů srazil korunu v polovině března o 12 % do blízkosti EUR/CZK 28. Koncem května, kdy se už ekonomika začala pomalu rozjíždět, a na trzích zavládl mírný optimismus, pak kurz zpevnil o více než korunu. Druhého června se tak euro dalo poprvé po dvou a půl měsících nakoupit znovu za hodnotu nižší než 26,6. Na této úrovni se však posilující trend zastavil a dá se říci, že od té doby kurz, s drobnými výchylkami přešlapuje v blízkosti této hladiny. Jakoby koruně v červnu chyběl výraznější impulz, který by kurzem pohnul na jednu či druhou stranu. A není se ani čemu divit, poslední data jak ze světa, tak z tuzemska příliš velký důvod k optimismu nedávají. Na druhou stranu se ale ekonomika pozvolna zvedá, i když cesta k předkrizovému výkonu bude ještě dlouhá.
Ranní nadhoz - PMI indexy ukáží červnu další zlepšení
22.06.2020 Ceny v produkčním sektoru u našich západních sousedů prohloubily v květnu svůj pokles na -2,2 %, y-o-y. Kromě cen energií, které meziročně odepsaly téměř 8 %, se na tom podílely i ceny základního zboží. V posledních měsících pak výrazně zvolňuje inflace u zboží na krátkodobou spotřebu.
Rozbřesk: ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky
19.06.2020 Červnové měnové zasedání bankovní rady ČNB se sice odehraje až příští středu, nicméně i včerejší zasedání centrálních bankéřů stojí za pozornost. Byla totiž představena Zpráva o finanční stabilitě 2019/2020 a současně oznámeny změny regulatorních parametrů ovlivňujících bankovní business v ČR, respektive dostupnost úvěrů zejména pro domácnosti. A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování hypoték.
Forex: Obrat sentimentu zastavil posilování koruny
15.06.2020 Česká měna se i zkraje minulého týdne vezla na pozitivním sentimentu panujícím na globálních trzích a pokračovala v posilování. Uprostřed týdne dokonce testovala psychologickou hranici EUR/CZK 26,5, nicméně ta odolala. Trendu posilování pak učinil přítrž čtvrtek, kdy se na světové trhy vrátila opatrná nálada a většina akciových indexů se ocitla v červených číslech. To se samozřejmě odrazilo i na vývoji měn emerging markets, které s obratem sentimentu začaly ztrácet. Kromě vzrůstajících obav z možné druhé vlny šíření nákazy Covid-19 přispělo k obratu nálady i středeční vystoupení šéfa amerického Fedu J. Powella, který po zasedání měnového výboru tlumočil vzrůstající obavy Fedu z dlouhodobého a vleklého ekonomického zotavování. Určitou roli pak mohlo sehrát i zveřejnění poměrně pesimistického výhledu z dílny OECD.
Nálada na akciových trzích se rychle kazí, dolar a zlato rostou
09.06.2020 Asijské akcie se dnes ještě dokázaly inspirovat včerejší rally na Wall Street, která v případě širšího indexu S&P 500 v pondělí konečně umazala veškeré letošní ztráty. Na evropských burzách už ale optimismus vyprchává, a k poklesu se dopoledne nechává strhnout také Praha.
Ranní nadhoz - zasedá ECB, sazby měnit nebude
04.06.2020 Na dnešním měnovém zasedání Evropské centrální banky bude Rada guvernérů diskutovat nový makroekonomický výhled. Ohledně nastavení měnových podmínek čí dalších nekonvenčních kroků však nečekáme žádnou změnu. Zásadní opatření už byla přijata v minulosti a nyní se čeká, zda přinesou kýžený efekt.
Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize
02.06.2020 Zájem o akcie nepolevuje a také dnes se koncentruje více na evropskou stranu Atlantiku. V čele kráčející německý DAX svým růstem o 3,7 procenta ještě částečně dohání včerejší absenci. Rychle vzhůru však míří také trhy v Itálii nebo Francii. Wall Street, měřeno indexem S&P 500, přidává jen 0,2 procenta.
Ranní nadhoz - výrobní PMI naznačí pro květen mírné zlepšení
01.06.2020 Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu meziměsíčně klesly o 0,1%, což znamenalo další zvolnění meziroční inflace o 0,2 p.b. na 0,1%. Zveřejněné údaje byly v souladu s očekáváním analytiků. Pokles inflace až téměř k nulové hladině znamenal další vzdálení se od cíle Evropské centrální banky, který je nastaven na úroveň těsně pod 2 %. Jádrová složka cen po vyloučení potravin a energií dosáhla 1,1%, tedy stejné hodnoty jako v dubnu.
ČNB dnes znovu sníží úrokové sazby
07.05.2020 České maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v březnu meziročně poklesly o 8,9 %, tedy zhruba v souladu s tržním očekáváním. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 15,5 %. Výsledky maloobchodních prodejů byly ovlivněny zavedením karanténních opatření, kvůli kterým byla řada prodejen část měsíce zcela uzavřena nebo měla omezený provoz.
Ranní nadhoz - Německé průmyslové objednávky propadly
06.05.2020 Podle včerejšího verdiktu německého Ústavního soudu se tamní centrální banka (Bundesbank) nesmí a nikdy neměla účastnit programu Evropské centrální banky, v rámci kterého docházelo k nákupům dluhopisů členských zemí, pokud ECB neprokáže nezbytnost takového postupu. Tento rozsudek se týká celého období fungování programu PSPP, pomocí kterého ECB od roku 2015 stimuluje evropskou ekonomiku. Podle soudu by Bundesbanka zároveň měla přistoupit k prodeji dluhopisů, které v současnosti drží, přičemž ovšem tento postup může koordinovat se zbytkem eurozóny.
Ranní nadhoz - nezaměstnanost se v dubnu zvedla na 3,4%
05.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala jen s hodnotou 33,2 bodu. Pokles výroby i nových zakázek byl z velké části dán rozšířením epidemie koronaviru 2019 a zavedením karanténních opatření. Výrazně se snižuje i zaměstnanost. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
Ranní nadhoz - dubnový PMI z výroby dále poklesne
04.05.2020 Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že hospodaření státu za první 4 měsíce skončilo víc než devadesátimiliardovým deficitem. Jen za duben, kdy se již v hospodaření státu naplno projevila koronavirová krize, skončil rozpočet deficitem 46 miliard. Aktuální rozpočtový schodek 90,7 miliardy je tak o 60 miliard vyšší než ve stejném období loňska, oproti krizovému roku 2009 je hlubší o 35 miliard. Kompletní zprávu zveřejní MF dnes odpoledne.
Fed oznámil neomezené kvantitativní uvolňování
23.03.2020 Tento čtvrtek se koná řádné měnové zasedání České národní banky. Očekáváme, že bankovní rada pod vlivem nadále se zhoršujících výhledů pro českou ekonomiku přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Dvoutýdenní repo sazba by se tak měla dostat na 1,25 %, tedy o celý procentní bod níže než na začátku března. S postupem epidemie Covid19 a zpřísňováním opatření proti jejímu šíření, která současně narušují ekonomickou aktivitu, dochází i k prohlubování odhadů hospodářského poklesu v letošním roce. A právě proto by ČNB měla dále uvolnit měnové podmínky, bez ohledu na inflaci vysoko nad třemi procenty. Dá se ostatně očekávat, že hospodářský pokles se postupně začne projevovat i na růstu cen a inflace začne během několika měsíců výrazně ztrácet tempo (už nyní např. nízké ceny ropy podstatně zlevňují tuzemské ceny pohonných hmot). Kromě nižších sazeb pomáhá domácí ekonomice i slabá koruna. Její kurz, který se v posledních dnech pohybuje výrazně nad 27 korunami, tak přispívá k měnovému uvolňování. V naší prognóze předpokládáme, že by ČNB měla během druhého čtvrtletí ještě sazby snížit o čtvrtinu procentního bodu až na 1,00 %. To však bude do značné míry závislé na došlých datech z reálné ekonomiky, pro která bude klíčové, jak dlouho budou trvat restriktivní opatření.
Dočkáme se intervence ČNB na EUR/CZK?
18.03.2020 Oslabením kurzu koruny už se uvolnily měnové podmínky, takže nutnosti snížit základní úrokové sazby až na nulu by se Česká národní banka (ČNB) mohla vyhnout. Agentuře Bloomberg to řekl člen bankovní rady Tomáš Holub.
Ranní nadhoz - Fed sazby nezměnil, stabilitu dnes potvrdí i ECB
12.12.2019 Několik členů bankovní rady ČNB se týden před měnovým zasedáním vyjádřilo k nastavení měnových podmínek. Z jejich vyjádření vyplývá, že aktuální úroveň sazeb bude zachována. Dokonce i Vojtěch Benda hlasující v poslední době pro zpřísnění měnových podmínek nyní nevidí potřebu pro pohyb sazeb. T. Niedetzký připomněl vnější nejistoty a rizika, která neubývají, navíc opět připomněl úmysl rady vyhlazovat sazby. T. Holub pak vidí silnější kurz koruny jako argument pro stabilitu sazeb, i když nová ekonomická data nemění jeho vnímání ekonomické situace.
Hlavní události tohoto týdne budou pravděpodobně limitovat korunu v potenciálním růstu
03.11.2014 Jednoznačně největší pozornost investorů byla během uplynulého týdne zaměřena na historické zasedání FOMC. Americká centrální banka na něm oficiálně oznámila ukončení programu kvantitativního uvolňování, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Další příznivá makrodata z USA, která stála v ostrém kontrastu s nejnovějšími údaji z eurozóny, pomohla dolaru posílit vůči euru zpět na letošní maximum. Švédská centrální banka během týdne oznámila, že v obavách z růstu deflačních tlaků v eurozóně snižuje úrokové sazby na nulu.
Související klíčová slova:
Střední Evropa | Kurz koruny k dolaru | Propad ekonomiky | Dlouhé pozice | Výnosy dluhopisů | Růst akciového trhu | Války | Church & Dwight | Míra nezaměstnanosti v USA | Vývoj | Měnové zasedání bankovní rady | Jakub Seidler | Data z trhu práce | Nákup ropy | Měnový pár EUR/CZK | DPH | EUR | Spotřebitelské výdaje | Bundesbank | Kalifornie | Práva na dividendu | Snížit úrokové sazby | Nárůst počtu nově nakažených | Hlavní úrokové sazby | Automobilový sektor | Itálie | Stoxx | PEPP | Vývoj ceny zlata | Texas | Hospodaření ČEZ | Údaj o HDP | Německé průmyslové objednávky | Rozpočet EU | Očekávání | James Bullard | Evropské centrální banky | Zasedání vlády | Souhrnný indikátor | Kvartální výsledky | Zasedání ČNB | Ruské invaze na Ukrajinu | Trh práce | Evropská komise | Celková výplata | Philip Morris ČR | Britská centrální banka | Čínský HDP | ECB měnové podmínky | Potenciál | Vývoj ceny zlata v USD za unci | Vývoj spreadu | Ifo | Index spotřebitelské důvěry | Invaze na Ukrajinu | Hlavní úrokové sazby amerického Fedu | Prognózy | Intervence | Jaroslav Tupý | Slabá koruna | Raiffeisenbank | Stop-Loss | Evropský index | Úrokové sazby v USA | Uvolňování měnové politiky | Reálné příjmy domácností | Obchodní seance | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Spotřebitelé | Nejvyšší inflace | Morgan Stanley | Chování | Český průmysl | Současná cena | Aktuální vývoj | Cenné papíry | Výnos | Asijské akcie | Exchange | Výhled ekonomiky | Goldman Sachs | Delta | Colorado | Šéf Fedu | Soukromá spotřeba | Slabá poptávka | Zámořské indexy | Růst sazeb | Rozhodnutí o sazbách | Zkrocení inflace | Index DOW | ČEZ | Směřování měnové politiky | Data o HDP | Propad cen | Lepší výsledky | Odhad HDP | Průmyslové objednávky | JPY | Investing | Růst hrubého domácího produktu | Brent | Ekonomický sentiment | Kontrakce | Stimul | Peníze | Repo sazba ČNB | Strach | Ukazatel | Meziroční růst cen | ČNB Rusnok | Měnová opatření | Prognóza | FTSE 100 | Služby | Měnověpolitické zasedání Fedu | Projekce | Hlavní události tohoto týdne | Běžný účet platební bilance | Měny | Dividendy | Burza | Bankovní rada ČNB | Výhled poptávky | ZEW index | Vývoj ceny ropy | Evropské burzy | Valná hromada | Pozornost investorů | Burzy | USD/EUR | Ceny elektřiny | Americký prezident Joe Biden | Fondy obchodované na burze | Zastropování cen | Posílení koruny | Export | Kryptoměna Bitcoin | Prodej automobilů | Gilead | EUR/CZK | Odhad růstu HDP | Vládní opatření | Indikátor investičního sentimentu | Akcie Avastu | Ekonomická aktivita | Kofola | Měnový fond | Dnešní obchodování | IPO | Hospodářské výsledky | Tovární objednávky | Růst tržeb | Zvýšení sazeb | Měnový pár EUR/USD | Finanční trh | Makrodata | Investoři | Bank of England | Americké ekonomiky | Nejistoty | Inflační čísla | Údaje o výkonu HDP | Kapitál | Reálné ekonomiky | Posílení | USD | Růst výrobních cen | Makroekonomická prognóza | Jednání o státním rozpočtu | Posilování koruny | Evropské PMI | Vývoj ceny ropy Brent | Nižší poptávka | Kč/EUR | Total | Zisk | Jestřábí komentáře | GBP/EUR | Německý DAX | Silnější kurz | Patria | Spotřebitelský sentiment | Hlavní události | Swapy | Růst německé ekonomiky | Béžová kniha | O2 | Cenové tlaky | CZK | Česká zbrojovka | Vít Hradil | Avast | Patria Online | Demokraté | CAC 40 | S&P | Úroková sazba | Pokles spotřebitelských cen | Vyplácení dividend | Zasedání Evropské centrální banky | Mzdový nárůst | Unie | Deflace | Petr Fiala | Obchodování na pražské burze | Pozitivní zprávy | Praha | Sazby v USA | Ekonomický kalendář | Prezident | Investing.com | ZEW | Očekávaný vývoj | Výsledky | Události tohoto týdne | Ekonomické oživení | Globální ekonomiky | HUF | Inflační tlaky | Průzkum | Bank of America | RBI | Šíření nákazy COVID-19 | Středoevropské trhy | Cenový růst | TIM | Energie | Odhad inflace | Růst inflace | Tržní úrokové sazby | Boom | Makroekonomický výhled | Raytheon | Pesimismus | Objem | Oživení v Číně | Cestovní kanceláře | Colt CZ | Vývoj měnového páru | Podnikatelská nálada | Americké centrální banky | IEA | Ekonomický vývoj | Regulátor | Firmy | Investiční aktivita | Předstihové indikátory | Bydlení | Posílení amerického dolaru | Data z průmyslu | PMI z výroby | Slabší koruna | Zpráva | Ekonomické dopady | Polsko | Zbrojovka | Představitelé Fedu | Inflace v Česku | Měna | Rok 2024 | Švédská centrální banka | Hypotéky | Ceny ropy | Státní rozpočet | Nasdaq | Aktuální hodnoty měny | tradingeconomics.com | Ministryně práce a sociálních věcí | Deficit | Zasedání Fedu | Jackson Hole | Tvrdý brexit | HUF/EUR | OPEC | USD/PLN | Ukrajina | Bloomberg | Jednání FOMC | Nová prognóza | GBP | Johnson & Johnson | ČNB tisková konference | KB | Jednání o brexitové dohodě | Maloobchod | Centrální banky | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Zprávy | PMI ve výrobě | Index STOXX Europe | Dolary | Reálné mzdy | Vstupy | Ceny zemědělských výrobců | Evropské trhy | Averze k riziku | Akcie Komerční banky | Odhady trhu | Dnešní makroekonomické ukazatele | Evropské akcie | Loňský zisk | Restriktivní opatření | Podnikatelská důvěra | Apple | Silný růst | Ropa Brent | Snížení DPH | Vývoj ceny zlata v USD | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Guvernér ČNB Rusnok | Americké akcie | Vyhlídky | CZ | Cena ropy brent | Ex-dividend | Kongres | Index cen výrobců | Český běžný účet | Depozitní sazby | Reakce trhu | Equinor | Obchodníci s ropou | Trh | Korporátní zprávy | Komise | Erste Bank | Nový výhled | České koruny | Korekce | Zpřesněný odhad | Výrazný pokles | Pražské burzy | Česká bankovní asociace | Francie | Pokles HDP | Index cen průmyslových výrobců | Propad | Suvro Sarkar | Stock | Nový ekonomický výhled | HDP eurozóny | Pandemie koronaviru | Koronavirová pandemie | Likvidní | Vývoj meziroční spotřebitelské inflace | Sellier & Bellot | Výsledky průzkumu | Spotřebitelská inflace | Akcenta | ANO | Hospodaření státního rozpočtu | Automobilky | Exporty | Důvěra | Pravděpodobnost | Futures | Index Nasdaq | Data z USA | Zahraniční obchod | Rostoucí akcie | Pozitivní seance | Ministryně práce | Pojišťovny | Intervence ČNB | Výpadky | Graf | FIAT | Ekonomové | Centrální banka | Přehled | Plyn | Pár EUR/USD | Eurodolar | Čistý zisk | Jádrová inflace | Stavebnictví | Hospodaření | Fed | Americká centrální banka | Růst spotřebitelských cen | Dnešní datový kalendář | Bankovní tituly | Quant | Italská vláda | Prodej bulharských aktiv | Běžný účet | ČNB Aleš Michl | Zastropování cen elektřiny | Forwardy | Reuters | Brexit | Směnný kurz | Guvernér Michl | Markets | Depozitní sazba | Obchody | ING | Cena Brentu | Pozornost | VIG | EURUSD | Další rozvoj | Česká měna | S&P 500 | Data z amerického trhu práce | Zvýšení úrokových sazeb | Obchodování | Rychlý růst | Miroslav Singer | Libra | Zpomalující inflace | Koronavirová krize | Americký dolar | Snížení sazeb | Nová data | Chicago Mercantile Exchange | Evropská měna | Indikátory ekonomického sentimentu | Aleš Michl | Jednání o brexitu | Philip Morris | Alena Schillerová | Míra | Hospodaření státu | Úroky | HDP v USA | Americký průmysl | MT4 | Ranní nadhoz | Květnová inflace | Předstihové ukazatele | Akcie dnes | Ceny akcií | Indikace | Giovanni Staunovo | S&P500 | Čínská ekonomika | ECB | Ceny | Koronakrize | CHF | ČNB | Pokles | Prognóza ČNB | Zprávy o vakcíně | Území Guyany | ex | Vývoj akciového indexu | Kryptoměna | MJ | Tržní očekávání | Americká ekonomika | Měny&Sazby | Nové rekordy | Nejistota | Podpora | Doporučení | COVID-19 | Finanční krize | Česká republika | Sberbank | Tempo poklesu | Repo sazba | Index cen | Index PX | Daně | Inflace v červenci | OECD | Chránit ekonomiku | Pozitivní sentiment | Vývoj ceny ropy WTI | Zisky | BNP Paribas | Oslabení koruny | Americká data | Globální ekonomika | PX index | Toyota | EUR Index | Cena zlata | Vice | Růst cen | Vývoj úrokových sazeb | Exxon | Repo sazby | Výdaje | Financování | ČSÚ | Severomořská ropa | Šíření viru | Finance | JDE | Výrobce čipů | Makroekonomické ukazatele | Generali Investments | Index nákupních manažerů | Automobilový průmysl | Zasedání americké centrální banky | Společnosti | Maďarský forint | Wells Fargo | Virus | Rozhodnutí ČNB | Prezident Joe Biden | Opatření proti šíření koronaviru | Vývoj akciového indexu Nasdaq | ERA | Zahájení obchodování | Index nákupních manažerů ve výrobě | QE | Obchodování na akciových trzích | Průměrná mzda | Cena | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Pojišťovna VIG | Colt CZ Group | Úvěrové podmínky | Odhodlání | WTI | Bohumil Trampota | Světová banka | Bod | Polský zlotý | Aphria | PRIBOR | Next | DBS | O2 CR | Republikáni | Evropské indexy | Konjunkturální průzkum | PMČR | Domácnosti | FTSE | Cena ropy | Zlataky.cz | Inflace | Markéta Šichtařová | Tržby | Marže | Využití kapacit | Účet platební bilance | Situace | Státy EU | Německý Ifo index | Koruna zpevnila | Erste Group | Twitter | Euro vůči dolaru | Alphabet | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Počet žádostí o podporu | Venezuelský prezident | USD/CZK | Oživení ekonomické aktivity | Europe 600 | Statistiky | Peněžní zásoba | FXstreet | Vývoj meziroční jádrové inflace v USA | Moneta | SAP | Aukce | Propad HDP | Růst mezd | Očekávání do budoucna | Světové finanční trhy | Sazby beze změny | Kurz | Evropská centrální banka | IFO index | ISM | Unicredit | EUR/MWh | Stagnace | Pokles výnosů | Zasedání Bank of England | Josef Tošovský | Oracle | Abbott Laboratories | Conference Board | Proinflační | Konsensus | Ruský plyn | Analytik | Rozvíjející se trhy | AUD | PEPSICO | Ranní okénko | Primoco | Německá průmyslová výroba | Analytici | Úřad práce | Kurz koruny | Citigroup | Důvěra v eurozóně | Přehled kurzů | Dluhy | Hospodářství | Arm | Snižování úrokových sazeb | Brexitové dohody | Merck | Jefferies | Cenové stability | Philadelphia Fed index | Zasedání ECB | Portfolia | Caracas | Poptávka | Měnověpolitické zasedání | Světové finanční krize | Týdenní zpráva | Týden na akciových trzích | Ziskovost | Finanční tituly | Recese | Konsenzus | Makro | Mzdový růst | ASML | Německý ZEW index | CZK/EUR | Index Dow Jones | Evobrutinib | Počet nových žádostí o podporu | Signály | TLTRO | Příjmy a výdaje | GasNet | Nálada na akciových trzích | Slušné zisky | Miroslav Novák | Negativní nálada | Kurz eura | Americká centrální banka (Fed) | Změna sazeb | Patria Finance | Ceny energií | Dávky v nezaměstnanosti | Ceny potravin | Přebytek bilance | Neomezené množství | Měnový kurz | Základní sazby | Rizika | Ekonomická data z USA | Zvýšení produkce | Francouzský CAC 40 | Soud | Cena elektřiny | PMI indexy | Zásoby ropy | Nákup aktiv | ROCE | Růst HDP | Rostoucí ceny | Trend | Obchodovat | Pokles sazeb | Dow Jones Industrial | Dnešní kurz | Spotřebitelská důvěra | EBITDA | Zlaťáky | Nařízení | Farmaceutické společnosti | Fed index | Indexy | Zvyšování sazeb | Vývoj inflace | Severomořská ropa Brent | Výrobní PMI | Mezinárodní měnový fond | Ropný šok | Aktuální prognóza | Průmysl | Pokles průmyslové produkce | Tempo růstu | Americké dluhopisy | NBP | Zdražování energií | ETF | Průmysl a zahraniční obchod | Akciové trhy | Úrokové sazby | Reporty | Bankéři | Ekonomika Spojených států | Reálná ekonomika | Rally | Bankovní rada | Western Union Business Solutions | Pojišťovna | DAX | Zasedání České národní banky | Co bude | Aktiva | Osobní příjmy | Pražský městský soud | Růst zaměstnanosti | GEVORKYAN | České měny | Ceny ropy dnes | Tuzemský průmysl | Business | Zájem o akcie | Ceny výrobců v eurozóně | Arizona | Indikátor | Pokles cen | Investments | Odhad růstu ekonomiky | Raiffeisenbank a.s. | ČBA | Měny regionu | Akcie Tesly | Euro | Devizový trh | Ministryně financí | Hlavní index PX | Sentix | Německý statistický úřad | Pochybnosti | Erste | Reálné příjmy | Špatné zprávy | FOREX | Prodeje automobilů | Sentiment | Zrychlení inflace | Forexu | Stoxx Europe 600 | Růst úrokových sazeb | Politika | Pozornost trhu | PLN | Vyjádření analytiků | Zdanění | Míra nezaměstnanosti | Analytika | Obnovení růstu | Ceny průmyslových výrobců | Dnešní seance | Americké futures | Per rollam | Dubnový PMI | Forint | Výprodej | PLN/EUR | Další vývoj | Citibank | Ekonom | Akcenta Miroslav Novák | Optimismus | Otevírání ekonomiky | Členové bankovní rady | Průzkum PMI | Úrokový výnos | Geopolitická rizika | Indie | Zasedání amerického Fedu | Očekávání trhu | Měnové politiky | Vnímání | Tomáš Holub | Vývoj hlavní úrokové sazby | Zklidnění situace | Historická maxima | Ekonomická data | Byznys | Situace v průmyslu | Dobrá zpráva | Poskytování hypoték | Janet Yellen | Zlevnění ropy | Invaze | Výroba elektřiny | Zhodnocení | Dolar | Ceny zlata | Výhled | Operátor O2 | FOMC | Růst akcií | Technologický Nasdaq | Kurzy měn | Kurzotvorná informace | Dividenda | Datový kalendář | Komerční banky | Rada ČNB | Hodnoty měny | Embargo | Počasí | Indexy nákupních manažerů | Počty nakažených | PayPal | FRED | Finanční trhy | Statistický úřad | Nízké ceny ropy | Ziskové pozice | Vyšší daně | Negativní vývoj | Klid | Data o inflaci | Expanze | Sentix index | General Motors | Fondy | Komise pro cenné papíry | Walt Disney | Týdenní výkon | Bílý dům | ARM | Austrálie | Německé ekonomiky | Schodek | USD za barel | Vývoj měnového páru EUR/USD | Ekonomika | Obchodní bilance | EU | Problémy | Zpomalení růstu | Participace | Prezidentské volby | Esequibo | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Akciové trhy v USA | Výplata | ODS | Ropa | Americká inflace | Rozvoj | Makroekonomická data | Dnes na světových trzích | Denní změna | Americká Komise pro cenné papíry | Snížení úrokových sazeb | Ztrátový týden | Zaměstnanost | MNB | Roklen | Spotřeba domácností | Vývoj hlavní úrokové sazby amerického Fedu | Mzdové požadavky | Inaugurace | Inflace v prosinci | Skupina investorů | Údaje o HDP | Finanční sektor | Uvolnění měnové politiky | Karanténní opatření | Thomson Reuters | Zvyšování úrokových sazeb | Americké ceny výrobců | FED sazby | Indikátor důvěry | 3М | Obchod | Indexy PMI | Zahájení ruské invaze | Oslabení | Patria.cz | Burzovní cena | Sentiment na trzích | Pohonné hmoty | Sberbank CZ | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Ceny výrobců | Žádosti o podporu | Purple Trading | Poradce | Empire State Index | Spojené státy | Zkušenost | Hodnota indexu | Signál | Ekonomický výhled | Zdražování | ING Bank | Ekonomické krize | Člen bankovní rady | Ředitelka | Komerční banka | ADP | PMI ve službách | Trhy | Sankce | Ropy | NFIB | Druhá vlna pandemie | Guvernér české národní banky | Společnost | LTV | ZEW index ekonomického sentimentu | Nové prognózy | Ceny ropy Brent | Radomír Jáč | Kurzotvorné zprávy | Dnešní údaje | Utažení měnové politiky | SEC | BMW | Cena akcií | Výkon německé ekonomiky | Dopad koronaviru | Společná evropská měna | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Ropný trh | České maloobchodní tržby | Nálada | Míra nejistoty | Indikátory | Tisková konference | Eura | Výsledek HDP | Kultura | Ceny pohonných hmot | Růst | Příjmy | Finanční situace | Politické události | Aukce státních dluhopisů | Zajištění | Propad cen ropy | Colt | Pandemie | JPMorgan | America first | Index | Český státní rozpočet | Lockdown | Western Union | Meziroční růst | Průmyslová produkce | Úročení | Výsledková sezóna | Index STOXX Europe 600 | ISM index | Politici | Volby | Obchodní dohody | Cíle | Hlavní úrokové sazby v USA | Zveřejněné údaje | Předpandemické hodnoty | Zlotý | Aktuální situace | Silná koruna | Gilead Sciences | Pokles dolaru | Ministryně financí Alena Schillerová | Volatilní | Osobní výdaje | Aktuální kurzy měn | Banky | Předběžný údaj o HDP | Okénko trhu | TradingEconomics | CNY | Dow Jones | Uzdravování | Česká inflace | Úvěr | Šance | Bankovní rady ČNB | Česká bankovní asociace (ČBA) | Klesající inflace | Zhoršení epidemické situace | Dostupné informace | Obchodovat na burze | Costco | MF | Covid | Výrobní ceny | Odvětví | Šok | ING Bank Jakub Seidler | Rakousko | Druhá vlna | Analytický tým FXstreet.cz | Maďarsko | Next Finance Markéta Šichtařová | Mzda | Měnový pár | Nižší riziko | Očekávaný růst | Prodeje aut | Banka | Chemický průmysl | Cenové války | Na burze | Agentura Reuters | Akcie | Kanadská centrální banka | PX Pražské burzy | Vyšší ceny ropy | Ekonomické aktivity | Inflace v USA | Analytička | ČSOB | Snižování úroků | Dopady pandemie | Úrok | Ekonomiky | Světové trhy | Zasedání FOMC | Evropa | Nasdaq Composite | Next Finance | Americké prezidentské volby | Hyundai | Negativní dopad | Americký prezident | Prohlášení | Vyšší úrokové sazby | Celoroční projekce | Americký maloobchod | Prognózy ČNB | Bank of Canada | Speciální daně | Bilance zahraničního obchodu | Oslabení měny | Krize | Automobilka | Asociace | Management | PPF | Kvantitativní uvolňování | Venezuelská vláda | Pražská burza | Ruská invaze | Epidemické situace | UBS | Americký trh | Údaje | Analytický tým | Rozpočtový schodek | Prognóza Ministerstva financí | Suroviny | Ceny v zemědělství | Prezident Nicolás Maduro | Vývoje kurzu | CAD | Short | Nežádoucí vedlejší účinky | Snižování sazeb | Nemovitosti | Ceny ropy WTI | Fúze s Nortonem | Práce | Procter & Gamble | Mzdová dynamika | Podniky | Americká měna | Očkování | Index spotřebitelských cen | Volatility | Společnost Pilulka | Enel | Ztráta | Rozpočet | Schodek rozpočtu | Pozitivní vliv | AUD/USD | Dostatek likvidity | Inflace v české ekonomice | Guvernér ČNB | Podstatné kurzotvorné zprávy | Koruna dnes | Inflace v eurozóně | Německo | Uvolnit měnovou politiku | Daň z mimořádných zisků | Americký ISM | Český index nákupních manažerů | Biden | Měnový výbor | Maloobchod v květnu | Konkurz na Sberbank CZ | Zrychlení růstu | Šíření nákazy | Ztráty | Nálada na globálních trzích | FXstreet.cz | Bilance | Dubnová inflace | Snížení úroků | Sentix indikátor | Šéfka ECB | MWh | TradingView | Oslabování koruny | Mzdy | Průzkum ČSÚ | Obchodníci | Nicolás Maduro | Oživování v průmyslu | Ukazatele | Pozice | Výhled růstu HDP | Dluhopisy | Trading | Neomezené kvantitativní uvolňování | Platební bilance | Předsedkyně Evropské komise | Situace na trhu práce | AbbVie | DBS Bank | Čína | Koruna | Nárůst nezaměstnanosti | Evropský průmysl | Generali Investments CEE | ČR | Nastavení měnové politiky | Směr trhu | Zasedání bankovní rady | Ministerstvo financí | Guvernér | Důvěra v tuzemské ekonomice | Dopad na korunu | USA | Zemědělství | Výhled centrální banky | Zpracovatelský průmysl | Šíření koronaviru | Výraznější pokles | Sazby | Vývoj inflace v USA | Americké příjmy | Netflix | Předkrizové úrovně | Dohoda mezi EU a Británií | Riziko | Hlavní ekonom | Ceny v průmyslu | Bankovní asociace | Infineon | Vývoj mezd | Zahraniční forex | Burze | Meziroční inflace | Výkon | Bitcoinové fondy | Fúze | Denní graf | Zasedání měnového výboru | Tržby v maloobchodě | Vojtěch Benda | Zpřísňováním měnové politiky | Vyšší výnosy | Sazba PRIBOR | Statistika | Další pokles | Vývoj ceny | Tým FXstreet.cz | Fiat Chrysler | Americká centrální banka dnes | Intervenovat | Aktuální kurzy | Výprodej měny | Prodej | Růst amerických výnosů | Nervozita | Sazby centrální banky | Jakub Petruška | Investiční | Američtí centrální bankéři | Nastavení úrokových sazeb | Spekulovat | Průmyslová výroba | Progres | Konkurz na Sberbank | Bitcoin | Zdeněk Tůma | Výkonnost | Česká ekonomika | Denní minima | Hospodářské oživení | Rozhodování | Obchodní války | Index S&P 500 | Referendum | Ekonomická situace | Česká koruna | Hike ECB | Konzervativci | MIC | Burzy cenných papírů | Zlato | HDP | Snížení DPH v Německu | Zprávy z pražské burzy | Maloobchodní tržby | Fond | Luboš Růžička | Sazba ČNB | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Kurzy | Klíčové zasedání | Objednávky | Inflační očekávání | Joe Biden | Evropské akciové trhy | Fundamenty | Růst ekonomiky | Index PMI | CZK/USD | Vyšší inflace | ČNB dnes | Trhy v USA | Americká centrální banka FED | Komodity | Pražský index PX | Záchranný balík | Miliardy | Výnosy | Activision Blizzard | Tomáš Raputa | Vývoj meziroční jádrové inflace | Disney | Návrh dividendy | Velké trhy | Vedlejší účinky | Centrální bankéři | Zlepšení | Solidní růst | ČTK | Nižší úrokové sazby | Měnové podmínky | Amazon | Americká vláda | Česká průmyslová výroba | Španělsko | Jerome Powell | Automobilka Hyundai | Emerging markets | CEE | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Wall Street | SPD | DPH v Německu | Příjmy domácností | Základní úroková sazba | Hike | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot