Pondělí 18. listopadu 2024 01:14
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ceny výrobců/PPI, ČR, červenec 2024

16.08.2024 12:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny průmyslových výrobců rostly v červenci výrazněji, než se čekalo: meziroční růst 1,7 % kontrastuje s tržním očekáváním meziročního cenového růstu na úrovni 1,1 %.

Ceny zemědělských výrobců dále zmírnily svůj meziroční pokles, na čemž se podepsal především efekt nízké srovnávací základny.

Statistický efekt nízké srovnávací základny může vést k tomu, že srpen vykáže meziroční růst výrobních cen v tuzemském zemědělství.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu vykázaly v červenci zrychlení meziročního růstu z 1,0 % na 1,7 %, zatímco trh očekával jen mírné zrychlení růstu cen na úroveň 1,1 %.

Meziroční růst výrobních cen v průmyslu na úrovni 1,7 % je nejsilnější od loňského srpna.

ČNB ve své prognóze z počátku srpna očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním 3. čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,1 %, tedy stejným tempem jako ve 2. čtvrtletí.

Červencová data naznačují, že meziroční růst výrobních cen v průmyslu za celé letošní 3. čtvrtletí zřejmě vyjde nad prognózou centrální banky.

V samotném červenci vykázal zpracovatelský průmysl meziroční růst cen o 1,0 % poté, co v červnu v tomto sektoru výrobní ceny meziročně stagnovaly.

Z jednotlivých odvětví zpracovatelského průmyslu si zaslouží zmínku zmírnění meziročního poklesu cen základních kovů, což statisticky přispělo k meziročnímu posunu cen v zpracovatelském průmyslu jako celku směrem nahoru.

Meziroční pokles cen se zmírnil například také v potravinářském průmyslu a zmírňování meziročního poklesu cen lze v potravinářském průmyslu čekat i do dalších měsíců.

Vývoj cen v potravinářském průmyslu pozvolna povede k meziročnímu nárůstu cen pro konečné spotřebitele, což ale bude vidět spíše až v letošním závěrečném čtvrtletí.

Viditelné zrychlení meziročního růstu výrobních cen hlásí za letošní červenec chemický průmysl.

Celkově směrem k posunu meziroční změny výrobních cen směrem nahoru přispěla v červenci velká většina odvětví zpracovatelského průmyslu.

Meziroční pokles výrobních cen se v červenci zmírnil v těžbě a dobývání.

Ve výrobě elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu naopak došlo k nepatrnému zmírnění meziročního růstu výrobních cen.

V případě zemědělských výrobců došlo v červenci k dalšímu viditelnému zmírnění meziročního poklesu výrobních cen: z červnových 7,5 % na 3,7 %.

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v červenci meziročně poklesly o 7,4 %, když v červnu jejich meziroční propad činil 12,6 %.

Živočišná výroba hlásí meziroční růst výrobních cen o 0,7 %, když ještě v červnu výrobní ceny v živočišné výrobě meziročně klesly o 1,4 %.

Meziroční růst cen v živočišné výrobě zaznamenaný letos v červenci představuje první meziroční cenový nárůst v této kategorii od loňského července.

ČNB ve své srpnové prognóze počítala pro letošní 3. čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 1,5 % po meziročním propadu o 10,4 % vykázaném v letošním 2. čtvrtletí.

Skutečný meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství za celé 3. čtvrtletí může být dle našich odhadů nepatrně výraznější, než s čím počítala srpnová prognóza z dílny ČNB.

Červenec přinesl silnější meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu, než jaký očekával finanční trh, a cenový růst za celé 3. čtvrtletí může překonat prognózou ČNB.

V srpnu a září by se nicméně mohlo meziročního tempo růstu cen v tuzemském průmyslu zklidnit, tedy nemuselo by dále akcelerovat.

V zemědělství se zmírňuje tempo meziročního poklesu cen a statistické efekty nízké meziročního srovnávací základny mohou v srpnu vést k mírnému meziroční růstu výrobních cen v tuzemském zemědělství.

Z pohledu ČNB může červencový vývoj výrobních cen v průmyslu představovat riziko ve směru vyšší inflace, příznivě se naopak vyvíjejí ceny v zemědělství, navzdory zmírňujícímu se meziročnímu poklesu.

Finanční trhy včetně kurzu koruny na data o cenách výrobců nijak zvlášť viditelně nereagovaly.

Příští měnové zasedání bankovní rady ČNB se bude konat až 25. září, v mezidobí vyjdou důležitá data o detailech HDP za letošní 2. čtvrtletí, údaje o vývoji mezd v české ekonomice za stejné období anebo například inflace za srpen.

Tato data budou spolu s vývojem kurzu koruny a s kroky amerického Fedu a Evropské centrální banky klíčové pro odpověď na otázku, zda ČNB koncem září opět sníží své úroky o čtvrt procentního bodu anebo zda si v procesu jejich snižování vybere pauzu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny v tuzemské výrobě rapidně stoupají hlavně v zemědělství a stavebnictví. ČNB ale kvůli tomu sazby příští týden nezvýší
    Ceny v tuzemské výrobě v květnu poměrně rapidně rostly. Ceny zemědělských producentů poskočily meziročně o 10,5 procenta, tedy nejvýrazněji od září 2017.
  • Ceny výrobců dále rostou ve většině okruhů
    V zemědělství, průmyslu i stavebnictví pokračoval během června cenový vzestup. Ten je v těchto sektorech primárně důsledkem nákladových faktorů. Naproti tomu ve službách již ceny meziměsíčně nerostly, stagnovaly. To může být signálem slábnoucí poptávky.
  • Ceny výrobců klesají – v průmyslu poprvé od listopadu 2020
    „Inflační vlna se již přes Česko převalila a pomalu odeznívá. Potvrzuje to i únorový vývoj cen výrobců. Ceny průmyslových výrobců se v únoru meziročně snížily o 1,8 %. Letošní únor byl od listopadu 2020 první měsíc, kdy k takovému poklesu cen v průmyslu došlo. Za poklesem stojí především utlumená poptávka, na níž musí firmy reagovat. Dramaticky se snižují i ceny zemědělských výrobců, které v únoru meziročně klesly již podeváté v řadě.
  • Ceny výrobců - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ceny průmyslových výrobců se v říjnu vrátily k meziročnímu růstu a připomínají tak, že inflační tlaky v české ekonomice stále přetrvávají. Pokles ekonomické aktivity, k němuž přispěje i druhá vlna pandemie, by měl v následujících čtvrtletích vést k odeznívání inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně, říjnová statistika ale ukazuje, že řada klíčových odvětvích zpracovatelského průmyslu vykazuje meziroční růst výrobních cen v oblastí tří či dokonce čtyř procent.
  • Ceny výrobců mírně snížily meziroční ztráty
    Ceny průmyslových výrobců vykázaly v září v souladu s naším odhadem meziměsíční růst o 0,2 %. Předčily tak trhem očekávanou stagnaci. V meziročním vyjádření byl snížen meziroční pokles na -0,4 % ze srpnových -0,5 %. Uvedený cenový pohyb byl dán meziměsíčním růstem cen dopravních prostředků o 1,5 % a obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,7 %. Naopak již druhým měsícem pokračovalo snížení cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ke snížení došlo i v kategorii potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, kde ceny spadly o 0,4 %.
  • Ceny výrobců opět v deflaci
    Ceny průmyslových výrobců překvapily meziměsíčním poklesem, konkrétně o 0,3 %, trh přitom počítal s dalším nárůstem o 0,1 %. V meziročním srovnání byl pak pokles prohlouben z červencových 0,1 % na 0,5 %. Uvedený cenový pohyb byl dán meziměsíčním snížením cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, které v červenci naopak zaznamenaly nárůst. Snížily se ceny kovů a kovodělných výrobků, což reflektuje složitou situaci v tomto odvětví. Ceny chemických látek a výrobků na druhé straně pokračovaly v růstu a v srpnu přidaly 2,1 % (v červenci 1,9 %). Ceny zemědělských výrobců setrvaly v útlumu. Oproti červenci se snížily o 3,8 % (minulá hodnota -1,2 %). Za tím stál další pokles cen brambor o 14,9 %, ovoce o 19,8 % a čerstvé zeleniny o 22,9 %. Meziročně poklesly ceny průmyslových výrobců již pátý měsíc v řadě.
  • Ceny výrobců poklesly o 1 % m/m
    V listopadu se dostavil pokles cen výrobců o 1 % po předchozím růstu o 0,6. Jedná se o první meziměsíční snížení cen v letošním roce. Na možnost poklesu ukazoval náš odhad, i ten byl ale výrazně převýšen, když indikoval -0,3 %. Medián trhu se zastavil na +0,3 %.
  • Ceny výrobců/PPI, ČR, březen 2023
    Výrobní ceny v průmyslu a zemědělství vykázaly v březnu výrazné zpomalení svého meziročního růstu.
  • Ceny výrobců/PPI, ČR, březen 2024
    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně stagnovaly, když trh očekával meziroční růst 0,3 %.
  • Ceny výrobců/PPI, ČR, červenec 2023
    Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v červenci další zpomalení svého meziročního růstu a ceny v zemědělství dále prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles.
  • Ceny výrobců/PPI, ČR, červen 2023
    Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v červnu další zpomalení svého meziročního růstu, ceny v zemědělství prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles.
  • Ceny výrobců/PPI, ČR, červen 2024
    Ceny průmyslových výrobců hlásí za letošní červen meziroční růst 1 %, což je stejná úroveň meziročního cenového růstu jako v květnu.
  • Ceny výrobců/PPI, ČR, duben 2024
    Ceny průmyslových výrobců se v dubnu letos poprvé vydaly k meziročnímu růstu, jenž činil 1,4 % a vyšel mírně pod očekáváním trhu.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Meziroční růst cen průmyslových výrobců v dubnu dále zrychlil a na úrovni 4,6 % byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl růst cen ve zpracovatelském průmyslu a zde zejména ceny chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 32,4 %.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Meziroční růst cen průmyslových výrobců se v červnu vyhoupl nad 6 %, což představuje nejsilnější dynamiku růstu cen v průmyslu od května 2011.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Meziroční růst cen průmyslových výrobců v květnu dále zrychlil a na úrovni 5,1 % byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl jednak růst cen komodit, konkrétně ropy a základních kovů, v důsledku nízké srovnávací základny pokračoval silný růst cen chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 43,3 %. V řadě jiných odvětví zpracovatelského průmyslu se ale cenový růst v dubnu zmírnil anebo byl dokonce vykázán meziroční pokles cen, jako příklad lze uvést dopravní prostředky anebo výrobu počítačů a elektronických a optických přístrojů.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ceny průmyslových výrobců zůstaly v lednu meziročně beze změny, stejně jako v závěru loňského roku. Trhy očekával meziroční pokles o 0,6 % a ceny výrobců tak byly na počátku letošního roku o něco vyšší, než se předpokládalo. Přesto ale při stagnaci cen průmyslových výrobců platí konstatování, že z této strany nepřichází tlak na růst cenových tlaků v české ekonomice. Protiinflačně působí silnější koruna, ve směru slabších cenových tlaků by měl působit také loňský pokles průmyslové výroby a s ním související nižší využití výrobních kapacit. Komplikace spojené s pandemií koronaviru včetně zpožďování dodávek ale mohou představovat faktor, jenž naopak vede k růstu výrobních nákladů.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ceny průmyslových výrobců v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od května roku 2019. Meziroční růst cen průmyslových výrobců v březnu zrychlil z 1,4 % na 3,3 %, tahounem zrychlení byly rostoucí ceny ve zpracovatelském průmyslu, zejména ceny ropy, chemických látek a obecných kovů. Průzkumy ve zpracovatelském průmyslu hlásí, že tento sektor ekonomiky čelí růstu nákladů s tím, jak se v souvislosti s pandemií prodlužují dodávky potřebných dílů a dochází ke komplikacím v dopravě. Růst cen průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí výrazně překonal očekávání centrální banky a další zrychlení meziročního růstu cen lze čekat i pro duben.
  • Ceny výrobců - PPI, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ceny průmyslových výrobců vykázaly v listopadu mírný meziroční pokles a struktura jejich vývoj naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank