Jakub Petruška
Centrální banky nakupují rekordní množství zlata. Je to znakem rebelie vůči dolaru
27.04.2023 Centrální banky po celém světě nadále rozšiřují své zlaté rezervy. Podle informací Světové rady pro zlato (World Gold Council) činily čisté nákupy centrálních bank v prvním čtvrtletí letošního roku 125 tun žlutého kovu, což představuje nejlepší start od roku 2010, kdy jsou centrální banky čistými kupci zlata. Historického rekordu bylo dosaženo vloni, kdy nákup zlata ze strany centrálních bank dosáhl 1 136 tun – a zdá se, že se trend nezastavuje.
Zlato v důsledku krize překonalo hranici 2000 dolarů. Srazit ho může rozhodnutí FEDu i odkup Credit Suisse
21.03.2023 V pondělí se cena zlata přehoupla přes magických 2 000 dolarů za unci. Stojí za tím hrozba finanční krize vyvolaná krachem tří amerických bank včetně Sillicon Valley s kapitalizací přes 200 miliard dolarů i nejistá situace druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Tváří v tvář hrozící krizi a nejistotě se investoři po celém světě začali uchylovat právě k bezpečné investici v podobě zlata. Jeho hodnota by nicméně mohla v dohledné době zase klesnout – roli v tom může hrát jak avizovaný odkup Credit Suisse konkurenční společností UBS, tak skutečnost, že bude americká centrální banka pokračovat v navyšování úrokových sazeb.
Hrozba bankovní krize vyhnala cenu zlata nad 1 900 dolarů
15.03.2023 Aktuální situace ve Spojených státech, kde za poslední týden zkrachovaly hned tři banky, vedla na jedné straně k silnému výprodeji akcií bank a dalších finančních institucí, na druhé straně výrazně pomohla zlatu, které investoři dlouhodobě vnímají jako bezpečný přístav. Zatímco v posledních šesti týdnech jeho cena v důsledku obav z přísnější politiky americké centrální banky konstantně klesala a dostala se z 1 931 dolarů za unci až na hranici 1 811 dolarů, v posledním týdnu většinu těchto ztrát smazalo a aktuálně se jeho cena pohybuje okolo hranice 1 900 dolarů za unci.
Zlato rozjelo rok 2023 na dobré vlně, možná překoná hranici 2000 dolarů za unci
03.02.2023 Americká centrální banka zvýšila ve středu úrokovou sazbu o 0,25 % do pásma 4,5 – 4,75 %. Oproti loňské agresivní měnové politice to signalizuje obrat k umírněnějšímu přístupu. Silnou reakci vyvolalo vyjádření šéfa FEDu Jamese Powella, který prohlásil, že pravděpodobně započal proces dezinflace. Cena zlata vzrostla od pondělí o více než 1 % na 1 960 dolarů a očekává se, že by letos mohla překonat i dvoutisícidolarovou hranici.
Rok 2022 ve znamení nejsilnější poptávky po zlatě za více než 10 let
31.01.2023 Loňský rok, který se nesl ve znamení vysoké inflace, geopolitické krize, nejistoty a mnoha dalších událostí, zapříčinil vysoký příliv investic do zlata. Podle nejnovější zprávy Světové rady pro zlato WGC, byla loňská poptávka po žlutém kovu nejsilnější od roku 2011, tedy za více než 10 let. Za tímto nárůstem stojí hlavně maloobchodní poptávka a enormní nákupy centrálních bank. Globální poptávka po zlatě vzrostla v roce 2022 o 18 % na 4 741 tun, což bylo na podobné úrovni, jako v roce 2011. Překážkou nebyly ani určité odlivy ze strany ETF.
Inflace v USA opět klesla, zlatu nahrává na další růst
12.01.2023 Se začátkem nového roku přicházejí také zprávy ohledně hodnot inflace v Americe. Index spotřebitelských cen CPI činí za prosinec 6,5 %, což trhy předem očekávaly. Z dat je jasné, že inflace v Americe pomalu ale jistě klesá, ze středečního projevu šéfa FEDu Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad 5 % a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem FEDu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální 2 %.
Světové centrální banky nakupují zlaté rezervy, ČNB následuje
06.01.2023 Světové centrální banky v listopadu pokračovaly v rozšiřování svých zlatých rezerv. Podle organizace World Gold Councilu přikoupily v čistém vyjádření celkem 50 tun zlata, což je o polovinu více než v říjnu. Od ledna do listopadu loňského roku tak centrální banky nakoupily už 673 tun zlata, což je o 200 tun zlata více než během celého roku 2021, kdy byly globální rezervy na téměř 30letých maximech.
Zlato oslabilo v reakci na konec nadějí ohledně brzkého obratu měnové politiky FEDu
16.12.2022 Americká centrální banka včera podle očekávání zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu do pásma 4,25 – 4,5 %. Přestože růst sazeb byl nižší než v předchozích několika měsících a zároveň nižší, než trhy čekaly ještě v polovině listopadu, zlato na rozhodnutí zareagovalo poklesem pod hranici 1 800 dolarů. Důvodem je patrně přílišný optimismus trhů, které potěšila úterní data o americké inflaci. Jerome Powell nicméně na středeční tiskové konferenci investorům vzal naději na to, že sazby zůstanou pod 5 %, i na to, že se v příštím roce dočkáme jejich snižování.
Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř 2měsíční maximum
10.11.2022 Říjnová inflace v USA byla překvapivě nižší, než se očekávalo, což způsobilo divoký výprodej dolaru a pokles ceny amerických státních dluhopisů, a naopak vedlo k výraznému růstu ceny akcií a komodit jako je třeba zlato.
Středeční zasedání FED může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim
31.10.2022 Cena zlata se v posledním měsíci několikrát dostala pod hranici 1 620 dolarů za unci, což je nejníže od března 2020, kdy jeho cenou krátkodobě otřáslo propuknutí koronavirové pandemie. Žlutý kov dosud doplácel na agresivní měnovou politiku centrální banky a silný dolar. Od 8. března, kdy se jeho cena dostala nad 2 000 dolarů za troyskou unci, jeho dolarová hodnota klesá už 7 měsíců v řadě a za tu dobu ztratilo už pětinu své tehdejší hodnoty. Aktuálně se jeho cena pohybuje kolem 1 640 dolarů za unci a její další vývoj bude záležet především na středeční konferenci americké centrální banky, která ohlásí novou výši úrokových sazeb a aktualizuje také svůj výhled na další měsíce.
FED opětovně zvýšil úrokové sazby o 0,75 %
22.09.2022 Včerejší zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky o dalších 0,75 % bylo trhy poměrně očekávané, především kvůli přetrvávající vysoké inflaci, která dosáhla 8,3 % a o 0,2 p. b. tak překonala dřívější odhady. Rovněž jádrová inflace, která odstraňuje volatilní složky jako ceny energií a potravin vzrostla minulý měsíc o 0,6 %, přičemž očekávání bylo 0,3 %. Meziročně tak jádrová inflace vzrostla o 6,3 % z předchozích 5,9 %.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.09.2022 1) Cena zlata tento týden prudce klesla na téměř 2,5leté minimum. Od začátku roku zlato zlevnilo o deset procent na dnešních 1658 dolarů za unci, řekl ČTK ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský s odkazem na data agentury Bloomberg. Na podobných hodnotách se zlato obchodovalo naposledy koncem dubna 2020. Důvodem jsou nejnovější data z americké ekonomiky, především úterní čísla o srpnové inflaci, která překonala očekávání analytiků, doplnil analytik společnosti Zlaťáky.cz Jakub Petruška.
Expert: Cena zlata tento týden prudce klesla na téměř 2,5leté minimum
16.09.2022 Cena zlata tento týden prudce klesla na téměř 2,5leté minimum. Od začátku roku zlato zlevnilo o deset procent na dnešních 1658 dolarů za unci, řekl ČTK ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský s odkazem na data agentury Bloomberg. Na podobných hodnotách se zlato obchodovalo naposledy koncem dubna 2020. Důvodem jsou nejnovější data z americké ekonomiky, především úterní čísla o srpnové inflaci, která překonala očekávání analytiků, doplnil analytik společnosti Zlaťáky.cz Jakub Petruška.
Zlato je nejníže od dubna 2020
15.09.2022 Cena zlata dnes před 15. hodinou prolomila hranici 1 665 dolarů za trojskou unci, což je nejnižší hodnota za více než dva roky. Na podobných hodnotách se totiž zlato obchodovalo naposledy koncem dubna 2020. Důvodem jsou nejnovější data z americké ekonomiky, především úterní čísla o srpnové inflaci, která překonala očekávání analytiků.
Srpnová inflace v USA zasadila cenám zlata výraznou ránu
14.09.2022 Včera zveřejněná data o výši inflace ve Spojených státech amerických doslova otřásla trhy po celém světě. Kromě eura a akciových indexů se výrazně propadla i cena zlata vyjádřená v dolarech. Ta se včera krátce po zveřejnění dat propadla o více než 2 % až pod hranici 1 700 dolarů. Důvodem je kromě očekávání růstu dluhopisových výnosů také posilující dolar, který obecně vede k poklesu ceny žlutého kovu.
FED může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky
25.07.2022 Tento týden proběhne velmi sledované jednání americké centrální banky, jehož hlavním výstupem bude další postup a strategie v boji proti stále rostoucí inflaci. Ta v červnu meziročně vzrostla z květnových 8,6 % na 9,1 % a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 40 let.
Klíčový týden pro EURO
20.07.2022 Už zítra se dozvíme, jak rázně bude reagovat Evropská centrální banka na stále se zvyšující inflaci. Dosavadní uvolněná měnová politika s úrokovými sazbami na nule, krize koronaviru a následně válka na Ukrajině, zapříčinila enormní nárůst inflace, na kterou je potřeba reagovat.
Cena zlata atakovala hranici 1700 dolarů za unci - dostala se na nejnižší úroveň od začátku letošního roku
15.07.2022 Cena zlata se v tomto týdnu dotkla klíčové hranice podpory 1 700 dolarů za unci (zhruba 41 500 Kč). Za tímto poklesem stojí především vývoj inflace v USA, která podle dat za měsíc červen činila meziročně 9,1 %, což bylo nejvíce za 40 let. Od května stoupla o 0,5 %, kdy činila 8,6 %. Tato situace nahrává americkému FEDu k razantnějšímu zpřísňování své měnové politiky a očekává se další zvýšení úrokových sazeb. Pravděpodobně o 0,75 - 1,00 procentního bodu. Což by vedlo k dalšímu posílení amerického dolaru a pravděpodobnou korekci na straně žlutého kovu.
Zlato: koupit, držet nebo prodat?
06.03.2020 Světová ekonomika je kvůli koronaviru rozkolísaná nejvíce od poslední velké krize z let 2008-2015. Akciové trhy zaznamenaly v posledním únorovém týdnu obrovské škody. Cena zlata vyrostla na rekordních 1 688 USD za unci, avšak v samotném závěru února prošla výraznou korekcí. V prvním březnovém týdnu se však žlutý kov vydal opět směrem k hranici 1 700 USD. Aktuální situace je nepřehledná, nevíme, kdy se vrátí do původních kolejí. Jak se zachovat, aby naše úspory či investice neutrpěly škodu?
Investice do vzácných kovů není jenom o zlatě
15.10.2019 Zlato v posledních měsících velmi posilovalo, za třetí kvartál zhruba o 8 %, meziročně dokonce o celých 26 %. Jeho hlavní výhodou však stále zůstává uchování hodnoty bez dramatických výkyvů v dlouhodobém horizontu. Neocenitelné je zejména v časech recese a hospodářských krizí, proto si stále drží prestižní nálepku bezpečného přístavu. Zlato však není jediný drahý kov, který je v hledáčku investorů na komoditních trzích. Mezi investiční hvězdy vzácných kovů patří bezesporu palladium (letošní číslo jedna v komoditách), platina a nesmíme opomíjet ani stříbro.
Co říká o zdravotním stavu globální ekonomiky Doctor Copper
25.09.2019 Měď je jedním z důležitých průmyslových kovů. Používá se napříč průmyslovými odvětvími od stavebnictví a energetiku přes automobilový průmysl po spotřební elektroniku. Bez mědi by nefungovaly konvenční automobily ani elektromobily, počítače ani kuchyňské spotřebiče. Měď najdeme v každé nové budově připojené na rozvodnou síť a v každém novém stroji. Poptávka po tomto kovu tedy dokáže leccos napovědět o stavu globální ekonomiky, o investicích firem do nových výrobních kapacit i o spotřebě domácností. Proto je měď investory nazývána Doctor Copper.
Související klíčová slova:
Řecko | Čína | Finance | Stříbro | Expert | Inflace | USA | Nezaměstnanost | Koruna | HDP | Devizové rezervy | Bezpečný přístav | Měnová politika | Německo | Španělsko | Analytik | Spekulace | Česká koruna | ETF | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Americká ekonomika | Rizika | Politika | Akciové trhy | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Zhodnocení | BRICS | Transakce | Bloomberg | Bod | Bull | Centrální banka | Centrální banky | Dezinflace | ECB | Ekonomika | Euro | Evropská centrální banka | Fed | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Investice | Investování | Komodity | Korekce | MT4 | Měny | Nabídka | Platina | Riziko | Sentiment | Trend | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | USD | UBS | Dluhopisy | Obchodování | Finanční krize | Citigroup | Cena zlata | Bank of America | Úroková sazba | Investoři | EU | Finanční sektor | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Myšlení | Drahé kovy | Sázka | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Bohatství | Credit Suisse | Uvolnění měnové politiky | Gold | Obchodování s akciemi | Eurostat | Portugalsko | Žlutý kov | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Aktivum | Index | Likvidní | Volatilní | Americká centrální banka | Americká centrální banka FED | Banka | Cena | Cena stříbra | Cena zlata dnes | Ceny zlata | Čínská ekonomika | České koruny | Dolar | Eura | Finanční prostředky | Graf | HDP USA | Hodnota zlata | Investice do dluhopisů | Investiční | Investiční mince | Zlaťáky | Investing | Jádrová inflace | JP Morgan | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Portfolia | Reuters | Ropy | Růst HDP | Švýcarská banka | Švýcarské banky | Trh | Volatility | Výprodej | Vývoj ceny zlata | Vývoj inflace | Zlataky.cz | Zlaté rezervy | Zlato a stříbro | Zpráva | Zprávy | Zisky | Indie | Měď | ROCE | Itálie | Spojené státy | WGC | Světové ekonomiky | Komise | Volby | Investing.com | Zlaté mince | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Finanční systém | Automobilový průmysl | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Příprava | Volby v USA | Rosněfť | Základní úrokové sazby | Firmy | Inflační tlaky | Akcie evropských bank | Globální ekonomiky | Světové centrální banky | Propad | Kryptoměny | Guvernér | Cena mědi | Ztráty | Politická nejistota | Zvýšení úrokových sazeb | Nejistota | Zajištění | Výhled | Globální krize | Bankovní krize | Krize | Měnová politika Fedu | Zpomalení čínské ekonomiky | Očekávání analytiků | Turecká centrální banka | Oslabování dolaru | ČTK | Sillicon Valley | Růst ekonomiky | Zasedání americké centrální banky | Vývoj úrokových sazeb | Očekávání | Cena palladia | Aleš Michl | World Gold Council | Nákupy zlata | Palladium | Jerome Powell | Drobní investoři | Trhy dnes | Obchodní války | Slabší koruna | Posilování dolaru | Pokles ceny | Nákup zlata | Ekonomické krize | Šéf Fedu | Akcie na burzách | Metals Focus | Americké volby | Reakce trhu | Ruská centrální banka | Politika Fedu | Evropská komise | Základní úroková sazba | Globální rezervy | Refinitiv | Rezervy bank | Zpřísňování měnové politiky | Zvýšení sazeb | Období vysoké volatility | Statistický úřad | Ceny pohonných hmot | Růst ceny zlata | Pokles cen | Silný dolar | Pohonné hmoty | Hromadění zlata | Kupci zlata | Růst mezd | Dění na trzích | Copper/Gold Ratio | Doctor Copper | Pumpování likvidity | Nejnovější výsledky | Bublina na trhu | Bublina na trhu s nemovitostmi | Lidová banka Číny | Pumpování likvidity do ekonomiky | Ceny palladia | Obavy z globální hospodářské recese | Investice do vzácných kovů | Rozhodnutí americké centrální banky | Německá vláda | Vyšší sazby | Říjnová inflace | Růst spotřebitelských cen | Šéf Fedu Jerome Powell | Inflace v USA | Statistický úřad Eurostat | Zasedání ČNB | Růst cen | Vývoj trhu | Příliv investic | Vyhlídky | Zveřejněná data | Martin Stránský | Impuls | Nízká inflace | Problémy | Růstový impuls | Nejistoty | Prohlášení | Nord Stream | Míra | Měnové politiky | Americké centrální banky | Nákupy centrálních bank | Ziskovost | Růst poptávky | Hospodářské recese | Meziroční růst spotřebitelských cen | Ceny energií | Krach | Trhy | Pokles | Situace | Meziroční růst | Dedolarizace | Epidemie koronaviru | Pandemie | Zpomalení růstu | Rozhodování | Americké ekonomiky | Americké banky | Průměrná cena | Růst sazeb | Největší švýcarské banky | Ekonomické recese | Americký Fed | Vývoj | Nakoupit zlato | Výkyvy | Další vývoj | Měnové zasedání | Historie | Aktuální situace | Posílení amerického dolaru | Další růst | Růst | Signál | Ekonomiky | Války | Organizace | Údaje | Data z americké ekonomiky | Krize koronaviru | Posílení | Ministerstvo hospodářství | Karlsruhe | Zadlužení | Dluhy | Plynovod Nord Stream | Kupci | JDE | Koronavirové pandemie | Poptávka po zlatě | Globální poptávka | Inflace v Evropské unii | Míra inflace v Evropské unii | Prostor pro další růst | Ceny | Konkurenční společnosti | Deglobalizace | Zasedání FED | JP Morgan Chase | Klesající dolar | Růst ceny | Rostoucí úrokové sazby | Kov | Akcie na burzách v Asii | Největší zlaté rezervy | Oslabení | Zajištění proti inflaci | Příležitosti | Rekord | Chování | Společnosti | Nejnovější zprávy | Pozornost | Inflace ve Spojených státech | Burzovní cena | TIM | 3М | Situace ve Spojených státech | Rozšíření | Základní sazba | Focus | Válka na Ukrajině | Instituce | Banka Credit Suisse | Konflikt na Ukrajině | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Vývoj inflace v USA | Úrokové sazby v eurozóně | Zvýšení úroků | Oslabení zlata | Zpomalování americké ekonomiky | Gold.plus | Gold.plus Martin Stránský | Korunová cena zlata | Cena zlata od začátku roku | Dolarová cena zlata | RN Refining & Marketing | Vysoké inflace | CZ | Silvergate | Signature Bank | First Republic | Hrozba bankovní krize | Banka First Republic | First Republic Bank
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot