Středa 08. ledna 2025 22:48
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna

Zlato v důsledku krize překonalo hranici 2000 dolarů. Srazit ho může rozhodnutí FEDu i odkup Credit Suisse

21.03.2023 14:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V pondělí se cena zlata přehoupla přes magických 2 000 dolarů za unci. Stojí za tím hrozba finanční krize vyvolaná krachem tří amerických bank včetně Sillicon Valley s kapitalizací přes 200 miliard dolarů i nejistá situace druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Tváří v tvář hrozící krizi a nejistotě se investoři po celém světě začali uchylovat právě k bezpečné investici v podobě zlata. Jeho hodnota by nicméně mohla v dohledné době zase klesnout – roli v tom může hrát jak avizovaný odkup Credit Suisse konkurenční společností UBS, tak skutečnost, že bude americká centrální banka pokračovat v navyšování úrokových sazeb.

Krach šestnácté největší americké banky Sillicon Valley Bank spustil hrozbu globální krize. Aby toho nebylo málo, na konci minulého týdne probleskla zpráva, že má potíže také kalifornská banka First Republic Bank. Záchranné lano ve výši 30 miliard dolarů jí však okamžitě poskytlo jedenáct velkých amerických bank, mezi něž patří například JP Morgan Chase, Bank of America či Citigroup. Z historie již víme, že se krize v dnešním globalizovaném světě šíří velmi rychle – stačí si vzpomenout na rok 2008, pád společnosti Lehman Brothers a vznik recese, která se jako tsunami okamžitě přelila do celého světa.

Aktuální bankovní krize se tak postupně začala dostávat i do Evropy. Jako první jí byla zasažena již tak problémy nasáklá švýcarská banka Credit Suisse, která patří mezi nejvýznamnější instituce tohoto druhu na světě. Trhy v pondělí zareagovaly negativně a akcie evropských bank začaly padat do červených čísel.

V této situaci se opět potvrdila funkce zlata jakožto uchovatele hodnoty v nejisté době. V pondělí vystoupala na roční maximum a přehoupla se přes magickou hranici 2 000 dolarů za unci (cca 2 013 dolarů, což je něco přes 45 tisíc korun). Ještě 8. března se přitom cena zlata pohybovala na úrovni 1 811 dolarů za unci, v přepočtu tedy asi 40 500 korun. Během necelých dvou týdnů tak vzrostla zhruba o jedenáct procent. Ceně zlata na tuzemských trzích nicméně nahrává i slabší koruna.

Následující vývoj trhu a s ním samozřejmě i ceny zlata bude závislý hned na několika faktorech. Zásadní bude vývoj na bankovním poli. Pokud by nedošlo k uklidnění a situace se nadále zhoršovala, je pravděpodobné, že bude hodnota zlata nadále stoupat a může dojít i k pokoření dalších rekordů. Banky nyní zažívají tlak na odliv finančních prostředků a je otázkou, zda jej vydrží. Scénáři stabilizace nahrává zpráva z nedělního večera o tom, že Credit Suisse převzala další švýcarská banka, UBS.

Dalším významným faktorem je vývoj na poli úrokových sazeb. Již v minulém týdnu zvedla například ECB svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,5 % na 3,5 % a ukázala tak jasný cíl zkrotit inflaci. Významnou roli tento týden sehraje zasedání americké centrální banky, která by měla rozhodnout o dalším směřování své měnové politiky. Šéf FEDu Jerome Powell před nedávnem pronesl, že by se úroková sazba mohla zvýšit o celé půlprocento namísto pouhých 0,25 %. Pokud si centrální banka tuto strategii uchová, cena zlata pravděpodobně poklesne. Po nástupu bankovní krize je však možné, že se přístup FEDu změní. Upustí-li od své dosavadní jestřábí politiky a sazby nezvýší či je za účelem podpory trhů dokonce sníží, může dojít k ještě výraznějšímu růstu ceny zlata. Takové chování by bylo signálem, že rizika jsou větší, než se může zdát. V reakci na to by se daly očekávat prudší reakce trhů a další růst poptávky po bezpečí v podobě zlata. Cenu zlata pro české investory nicméně určuje i stav české koruny, který je také třeba sledovat.

Autorem komentáře je Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato udržuje rekordní hodnoty v období makroekonomických rizik a nejistoty před americkými volbami
    Zlato si nadále udržuje rekordní hodnoty díky zvýšenému zájmu investorů v čase makroekonomických rizik a nejistoty ohledně amerických prezidentských voleb. Tento týden zlato překročilo hranici 2 800 USD za trojskou unci a jeho cena zůstává na vysokých úrovních. Analytici z ANZ Research v poznámce klientům uvedli, že “zlato stále nachází podporu mezi investory během zvýšené makroekonomické nejistoty”. Trh se zřejmě připravuje na vysokou míru nejistoty v souvislosti s nadcházejícími americkými volbami.
  • Zlato ukončilo pullback
    Zlato úspěšně odolalo negativním zprávám o dohodě mezi republikány a demokraty o zvýšení dluhového stropu do roku 2025 a schválení návrhu zákona Sněmovnou reprezentantů 314 hlasy pro a 117 proti. Vzácný kov se v případě defaultu mohl stát skutečnou hvězdou finančních trhů. To se však nestalo. Musíme se vrátit k měnové politice, kde jsme našli dobré zprávy pro XAU/USD.
  • Zlato ukončilo spanilou jízdu
    „Od poloviny března jsme mohli sledovat prudký růst ceny zlata, který byl na začátku srpna ukončen. Někteří investoři na tomto trendu zvýšili hodnotu svých investic o více než třetinu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zlato úspěšně odolává sílícímu dolaru, euru nepomohla ani další dobrá data z Německa
    Středeční seance zatím na rzích probíhá v poněkud více uvolněné atmosféře, což platí především o forexu, kde jsme byli včera na několika měnových párech svědky překvapivě živého obchodování. I tak ale dolar na svůj včerejší růst dokázal navázat i dnes, když například na EURUSD prolomil low z minulého týdne. Evropská měna tak zůstává pod tlakem a nic na tom nezměnily ani další velmi dobrá čísla z Německa. To nabídlo dopoledne únorový index IFO, který překvapil růstem na 111b., zatímco trh počítal s mírným pádem na 109,6b. Německý IFO je po včerejších PMI dalším z indikátorů, který signalizuje postupné zrychlování evropské ekonomiky, což ale zatím velký dojem na eurové býky nedělá, když ty zajímá především evropská inflace a výsledek blížících se parlamentních voleb v Nizozemsku a ve Francii. Euro sice po zveřejnění německých dat slábnout přestalo, důvodů k výraznější korekci ztrát z minulých třech týdnů ale euroví býci mají stále příliš málo.
  • Zlato ustupuje, ale odmítá se vzdát
    Naděje na srpnové oživení amerického trhu práce a příliš nadnesené spekulativní long pozice zvyšují riziko korekce zlata. Jeho střednědobé a dlouhodobé vyhlídky ale zůstávají býčí. Chuť centrálních bank nakupovat drahé kovy ani na minutu nepolevuje. Cyklus uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému vyvolá příliv kapitálu do ETF. Geopolitika bude dál věrně sloužit kupcům XAU/USD.
  • Zlato uzavírá zisky po testu barier na úrovni 2200 USD
    Zlato již potřetí v posledních dnech testuje úroveň 2200 USD za unci, ale je nepravděpodobné, že by dnes nad touto úrovní uzavřelo. K ziskům dnes došlo během asijské a evropské seance, ale během americké seance byly s posílením amerického dolaru zřetelně redukovány. Z fyzického hlediska nicméně stojí za zmínku, že se v poslední době objevily údaje naznačující silnou poptávku v Číně, a to nejen ze strany centrální banky, ale také od individuálních investorů, institucionálních investorů nebo také po špercích.
  • Zlato už nezáří a vyhlídky jsou špatné. Kdy přijde čas k nákupu?
    Zlato přestalo pozitivně reagovat na události, které by ho v minulosti jistě poslaly na vyšší hodnoty. V době, kdy se ...
  • Zlato Vánoce oslaví nad propastí
    Zlato  posiluje 0,6% d/d na 1195. Končící týden  nepočítáme – li důležité informace na přelomu roku uzavřel hlavní ...
  • Zlato v centru pozornosti: Co nás čeká v roce 2025?
    Zlato, jeden z nejvýznamnějších bezpečných přístavů na finančních trzích, si prochází turbulentním obdobím. Po čtyřdenním růstu se jeho cena propadla, jak investoři začali zaměřovat svou pozornost na nejistý výhled pro rok 2025. Aktuálně obchodované za přibližně 2 700 dolarů za unci, zlato letos zaznamenává největší roční nárůst od roku 1979. Co však čeká tento vzácný kov v nadcházejících měsících?
  • Zlato v době koronavirové
    „V průběhu pandemie koronaviru jsme byli svědky poklesu hodnoty akcií o desítky procent. Zlato se ukázalo jako výrazně stabilnější aktivum, přesto jeho hodnota klesla,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zlato versus USD
    Minulý týden se trh se zlatem opět obchodoval pomalu. Cena nedokázala překonat úroveň 1 900 dolarů za trojskou unci. Kov se dostal pod prodejní tlak, protože americký dolar se usadil na nejvyšší úrovni za 20 let uprostřed jestřábí agendy Fedu ohledně dalšího zvyšování sazeb.
  • Zlato ve světle summitu centrálních bankéřů
    Zlato v pátek ráno změnilo poměrně nepatrně svoji cenu v očekávání výstupů ze summitu centrálních bankéřů, ale dřívější ztráty se rychle vyrovnaly poté, co Janet Yellen zahájila svůj projev v Jackson Hole. V setrvávající politické a geopolitické nestabilitě, nebo napjatosti vztahů, jak uvnitř USA, tak i v mezinárodním kontextu a při přetrvávajícím relativním poklesu dolaru zůstává pohled na vývoj cen zlata příznivý.
  • Zlato ve znamení býka
    Zlato se rychle zotavilo z honby za hotovostí, ke které došlo v minulém měsíci, a dosáhlo sedmiletého maxima nad 1700 dolarů za unci. Navzdory potřebě konsolidovat a s ní souvisejícímu riziku další drobné korekce zůstávají naše dlouhodobé vyhlídky rozhodně býčí. Úroveň stimulů, které jsou v současnosti pumpovány do globální ekonomiky, bude v nadcházejících letech patrně podporovat příznivý vývoj cen zlata a řízení výnosové křivky bude zatím pravděpodobně tlačit reálné výnosy hlouběji do červených čísel.
  • Zlato v korunách roste agresivněji než v dolarech
    Cena zlata se koncem prvního dubnového týdne vyšplhala na nové historické maximum a dosáhla 2 305 amerických dolarů za trojskou unci. Cena v korunách dosáhla na burzovní cenu 54 150 korun. Oproti poslednímu březnovému týdnu si zlato připsalo čtyřprocentní nárůst ceny v amerických dolarech a pětiprocentní v korunách.
  • Zlato v křehké stabilizované poloze
    Zlato klesá 0,1% d/d na  1316. Trh nevykazuje větší změny jako by se chystal na zářijovou zaměstnanost. Ta ale dnes...
  • Zlato v mírném zisku před čísly inflace
    Cena zlata pomalu rostla v pátek ráno a nacházela se kolem 1,220 USD během Londýnské seance, přičemž volatilita ...
  • Zlato v mírné ztrátě před čísly ADP
    Drahý kov poklesl ve čtvrtek a obchodoval s v cca 0.15% ztrátě během Londýnské seance, přičemž cena se pohybovala kolem úrovně 1,225 USD.
  • Zlato v obavách z ISM průmyslu slábne
    Zlato klesá 0,7% d/d na 1313. Trhještě začátkem týdne posilovalo dílem slabšími informacemi trhu práce USA a nejist...
  • Zlato v očekávání americké zaměstnanosti
    Zlato dnes slábne o 0,2% d/d na 1698 v slábnoucím obchodování před americkou zaměstnaností (14.30 SEČ)...
  • Zlato v prvním seznámení s 1237 konsoliduje
    Zlato  posiluje 0,6% d/d na 1230. Zlato se v silvestrovském odpoledni dotklo minim v okolí 1180, test byl ale rychl...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna