Pondělí 04. listopadu 2024 23:47
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Zlato rozjelo rok 2023 na dobré vlně, možná překoná hranici 2000 dolarů za unci

03.02.2023 17:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka zvýšila ve středu úrokovou sazbu o 0,25 % do pásma 4,5 – 4,75 %. Oproti loňské agresivní měnové politice to signalizuje obrat k umírněnějšímu přístupu. Silnou reakci vyvolalo vyjádření šéfa FEDu Jamese Powella, který prohlásil, že pravděpodobně započal proces dezinflace. Cena zlata vzrostla od pondělí o více než 1 % na 1 960 dolarů a očekává se, že by letos mohla překonat i dvoutisícidolarovou hranici.

Agresivní měnovou politiku americké centrální banky, jejímž důsledkem byly vloni nejvyšší úrokové sazby za posledních patnáct let, vystřídal po prvním letošním zasedání relativně umírněný přístup. Úrokovou sazbu se FED rozhodl zvýšit pouze o 0,25 % do pásma 4,5 – 4,75 %, o stejnou hodnotu jako v březnu 2022, při prvním loňském zasedání.

Umírněnost je především reakcí na příznivá data prosincové inflace. Ta naplnila očekávání a meziročně vzrostla o 6,5 %, meziměsíčně pak o 0,1 %.  Oproti červnu, kdy se inflace vyšplhala na 9,1 % a dosáhla tak nejvyšší hodnoty od listopadu 1981, se jedná o výrazný pokrok. Skutečný cíl FEDu, tedy dostat inflaci na maximálně 2 %, je nicméně zatím stále v nedohlednu. Roli hrály při rozhodování americké centrální banky také například nižší ceny pohonných hmot.

Dle šéfa FEDu již započal proces dezinflace

Cena zlata reagovala nejen na samotné zvýšení úrokových sazeb, ale také na prohlášení šéfa FEDu Jamese Powella. Vyhráno podle něj sice ještě není, pravděpodobně ale již započal proces dezinflace.  Cena zlata se v důsledku toho přehoupla přes 1 960 dolarů za unci, což představuje více než procentní nárůst. Ještě v pondělí se cena pohybovala okolo 1 919 dolarů za unci.

Letošní vyhlídky zatím napovídají, že by měla cena zlata výrazně vzrůst. Na dobré vlně se vezla již od začátku roku a za první tři lednové týdny zvýšila o více než 7 % z původních 1 825 dolarů za unci. Dle předpokladů by se brzy měla dostat na hranici 2000 dolarů za unci. V korunách cena zlata vzrostla od začátku ledna v důsledku silnější měny pouze o 3 % na 42 000 korun za unci.

Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato roste po Powellově projevu a obavách o dluhový strop 📈 Slabší USD 💵
    Během Powellova projevu investoři vyprodávali americký dolar a riziková aktiva v očekávání - podle komentáře šéfa Fedu - bude mnoho dalších škod, které restriktivní politika Fedu pravděpodobně "napáchá" na ekonomice. Dolar byl dále oslabován zmenšujícím se "prostorem pro růst" restriktivní politiky Fedu, který musí být opatrnější, aniž by chtěl přehnat restriktivitu současné politiky. Powell zdůraznil, že klíčem k dalším pozorováním Fedu bude trh práce. To znamená, že Federální rezervní systém by rád viděl nárůst nezaměstnanosti, pokles mezd nebo menší poptávku po pracovnících - což vyvolává obavy z recese. Kromě toho zlato podpořily i republikány potvrzené mediální zprávy o pozastavení jednání o dluhovém limitu.
  • Zlato roste před americkými daty inflace
    Drahý kov si dokázal připsat menší zisky během Londýnské seance v pátek ráno a obchodoval se v plusu cca 0.3% kolem úrovně 1,228 USD.
  • 🥇 ZLATO roste před rozhodnutím Fedu
    Peněžní trhy oceňují na dnešním zasedání pouze s pravděpodobností 3 % snížení sazeb Fedem. Žádný ze 110 ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg dnes nevidí šanci na snížení, i když se spekulovalo, že by Fed mohl překvapit, vzhledem k nepříznivým vlivům srovnávací základny na inflaci počínaje letošním zářím. Je však třeba zdůraznit, že Fed používá poměrně jasnou komunikaci, takže touha Fedu překvapit je spíše nepravděpodobná. Na druhou stranu trh plně ceny v září v poklesu. To se trhu potvrdilo po posledním čtení inflace CPI, která ukázala zpomalení na 3,0 % meziročně. Důvěru ohledně inflace by měla posílit i inflace PCE. Přestože do září ještě získáme mnoho makroekonomických údajů, včetně těch klíčových o inflaci a trhu práce, neočekává se, že budou příliš překvapivá.
  • 🥇 Zlato roste před zveřejněním CPI v USA
    Zlato roste a USD klesá před zveřejněním americké inflace ve 14:30. Index CPI by měl v září zůstat na srpnovém růstu +5,3 % a taktéž jádrový ukazatel by měl zůstat beze změny na +4,0 %. Případná akcelerace inflace by mohla donutit Fed k rychlejšímu utahování měnové politiky. Zasáhla by tak cenu zlata a naopak by měla pomoci dolaru. Další důležitým makrem pro oba instrumenty by mělo být zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, které je na programu ve 20. hodin.
  • 📀Zlato roste před zveřejněním makra
    Cena zlata korigovala už 2/3 posledních ztrát a blíží se úrovni $1 800 dolarů za unci. Vzestup ceny jde na vrub klesajícím výnosů z amerických dluhopisů, které jsou k vidění na grafu (TNOTE - žlutá). Je zajímavé, že zároveň posiluje americký dolar. To způsobilo pravděpodobně vyjádření Rosengrena z Fedu, který očekává oznámení utahování měnové politiky pravděpodobně už po zářijovém zasedání Fedu.
  • Zlato roste uprostřed chabých amerických údajů
    Investoři tradičně považují zlato za zajištění proti inflaci. Není to však inflace, která řídí kotace XAU/USD, ale recese. Na jaře cenný kov sebevědomě stoupal k historickým maximům díky očekávání blížícího se poklesu americké ekonomiky. Stabilní trh práce a pozitivní makroekonomické ukazatele však naznačovaly měkké přistání. To vedlo v průběhu léta ke kolapsu ceny zlata. S blížícím se podzimem se ochlazování ekonomiky opět promítá do jeho vzestupu.
  • Zlato roste v klidném obchodování
    Cena zlata se otočila směrem nahoru během Úterku a drahý kov byl v zisku cca 1% v Londýnském obchodování, přičemž se pohyboval při 1,145 USD.
  • Zlato roste, zatímco hedge fondy zůstávají medvědí
    Ve zprávě zveřejněné v pondělí komoditní analytici ze Societe Generale poznamenali, že celkový odliv na trhu drahých kovů dosáhl 4,1 miliardy dolarů, protože investoři nadále reagují na žhavější než očekávanou inflaci.
  • Zlato rozhodně zůstává nad úrovní 1 830 USD.
    Navzdory silnému dolaru se cena zlata dál obchoduje kolem úrovní 1 840 – 1 830 USD. Prorazila rezistenci 1 830 USD a stále nad ní zůstává. Jak jsme se už zmínili, cena zlata má potenciál růstu směrem k úrovni 1 860 USD.
  • Zlato rozjelo novou cenovou rally. Bude stříbro následovat?
    Ještě před pár týdny zlato atakovalo roční minima, ale v důsledku amerických sankcí vůči Číně a opětovného startu obchodní války mezi těmito dvěma velmocemi, uplatnění cel vůči Mexiku, ale i odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem si opět razí cestu nahoru. Spolu se zlatem se investoři uchylují i k bezpečnému přístavu v podobě stříbra, jehož hodnota je však dlouhodobě podhodnocena, což lze sledovat i při pohledu na ukazatel Gold to Silver Ratio, který atakuje 26-leté maximum. I to je důvod, proč může být nákup stříbra zajímavý.
  • 🥇 Zlato sa dostalo nad kľúčovú úroveň
    Drahé kovy sa dnes obchodujú vyššie a zlato sa dostalo nad psychologickou úrovňou 1 800 dolárov. Americký dolár je najslabší z mien skupiny G10 a poskytuje podporu rade komodít vrátane drahých kovov. Cena sa prelomila nad hornú hranicu štruktúry Overbalance a 100-periódový EMA (interval H4) v oblasti 1 800 dolárov, čo signalizuje, že prebiehajúca korekcia nahor sa môže stať obratom trendu. Najbližší väčší odpor možno nájsť v oblasti 1 845 dolárov.
  • 📉Zlato sa dostáva najnižšie od 3. decembra
    Poobede môžeme na trhu drahých kovov pozorovať jasný výpredaj, ktorý sa zrýchlil po zverejnení inflácie PPI z USA. Zlato stráca rovnako ako ostatné drahé kovy (striebro, platina a paládium).
  • Zlato sa dostáva na nové maximá
    Ceny zlata naďalej rastú počas prvého obchodného dňa v júli. Ceny sa približujú k maximám z roku 2012 - tesne pod 1800 dolárov, a od augusta 2018 zaznamenala cena nárast o 56%. Zdá sa, že hlavným faktorom je menová politika - rozširovanie súvah centrálnych bánk vyvíja tlak na rast ceny zlata.
  • 📉 Zlato sa chystá prelomiť kľúčovú podporu!
    Lepšie (predbežné) údaje výrobného PMI indexu od spoločnosti Markit, posunuli americký dolár vyššie, čo negatívne ovplyvnilo cenu zlata. Drahý kov testuje hlavnú úroveň podpory na hodnote 1847 dolárov / oz. Ak sa predajcom podarí dostať cenu nižšie, môže byť ohrozená ďalšia podpora vo výške 1805 USD / oz.
  • ZLATO sa konečne dostalo nad hladinu $1800
    Cena zlata sa nakoniec dokázala prelomiť nad silnú rezistenciu na úrovni 1 800 dolárov / oz a dosiahla najvyššiu úroveň od februára, pretože výnosy na dlhopisoch klesli pod 1,60% a pohybujú sa okolo 1,57%, zatiaľ čo slabší dolár dodával býkom na zlate ďalší optimizmus. Cena zlata sa prelomila nad hornú hranicu formujúceho sa kínového vzoru a momentálne testuje lokálny odpor na úrovni 1818 dolárov / oz. Ak by došlo k prelomeniu vyššie, ďalší potenciálny cieľ pre býkov by sa mal nachádzať na odpore 1855 USD / oz, ktorý je navyše posilnený o 200 SMA (červená čiara). Ak sa však kupujúcim nepodarí udržať dynamiku, cena sa môže vrátiť k vyššie uvedenej podpore na úrovni 1 800 USD / oz.
  • 🥇Zlato sa obchoduje pod hladinou 1800 dolárov za uncu📉
    Vyššie výnosy v USA a strmšia výnosová krivka spôsobujú posilnenie dolára a oslabenie ceny zlata. Rastúce výnosy sú spôsobené rastúcimi obavami z inflácie. Ďalej tiež pozorujeme veľmi dobrý sentiment na akciových trhoch, ktorý môže vyššie uvedené pohyby posilniť. Zlato teraz stráca asi 1,3% a kleslo pod 1 800 dolárov za uncu. Najbližšia kľúčová podpora je poznačená 50,0% retracementom celej vzostupnej vlny, ktorá trvala od marca do augusta 2020. Z ďalších drahých kovov najviac strácajú platina (-2,8%) a striebro (-1,75%). Paládium stráca (-1,3%).
  • 🥇Zlato sa odrazilo nahor📈
    Cena zlata sa obchoduje približne o 25 dolárov nad včerajšími minimami. Dnešné prírastky sú pokračovaním včerajšieho pohybu, ktorý v súčasnosti pripomína formáciu kladiva. Silný pohyb smerom nahor je spôsobený prudkým poklesom výnosov na dlhopisoch. Desaťročné výnosy v USA klesli pod 1,15%. Tieto úrovne boli naposledy zaznamenané v januári tohto roku, zatiaľ čo historické minimá z júla 2020 sa pohybujú okolo 0,5%. Stojí za zmienku, že v predchádzajúcich mesiacoch boli výnosy dlhopisov výrazne vyššie, čo viedlo k vyšším nákladom na emisiu dlhov. Na súčasnej úrovni bude americká vláda určite chcieť zvýšiť emisie. V predchádzajúcich týždňoch investori zvýšili dopyt po dlhopisoch na sekundárnom trhu z dôvodu obmedzeného počtu aukcií dlhov.
  • 🥇Zlato sa odrazilo nahor🔼
    Včera klesla cena zlata na približne 1742 dolárov za uncu, najnižšiu úroveň od 12. augusta. Počas dnešného obchodovania sa kupujúci stali aktívnymi a cena vzrástla o zhruba 30 dolárov a podarilo sa im prelomiť prvý dôležitý odpor, ktorý je označený 23,6%. Fibonacciho retracementom poslednej zostupnej vlny. Stojí za zmienku, že od polovice júla sa býky neúspešne pokúšajú prelomiť nad úroveň 1 833 dolárov.
  • Zlato sa pohybuje v jemne klesajúcom kanáli (TA, D1)
    Upokojovanie situácie po britskom referende a menšie než očakávané stimuly od ďalších centrálnych bánk (FED, ECB, BoJ) dostali zlato v posledných týždňoch do jemne klesajúceho kanála. Ten by mal v najbližších dňoch/týždňoch dostať naraziť na ďalšie technické formácie, ktoré by ho za určitých okolností mohli z tohto klesajúceho kanála dostať: Po prvé je to rastová trendová čiara, ktorá je spojnicou predošlých miním. A po druhé je to úroveň 23,6 % Fibonacciho ústupu (tá sa navyše kryje s okrúhlou úrovňou 1300, ktorá sa v máji a júni ukázala ako relatívne silná technická hranica), ktorej blízkosť mohla taktiež prispieť k zastaveniu posledného poklesu z konca augusta:
  • 🥇 Zlato sa udržuje nad kľúčovou rezistenciou
    Ceny zlata zaznamenali pomerne prudký pokles vďaka správam o vakcíne. Zlato kleslo o takmer 100 dolárov / oz a obchodníci si začali klásť otázku. Je rally na zlate za nami? Aj keď je pravda, že úspešná vakcína by mohla viesť k poklesu dopytu po bezpečných prístavoch, hlavná hybná sila - negatívne reálne úrokové sadzby, tu zostane. Ceny zlata prelomili technickú hranicu 150 sma, ale udržali sa nad kľúčovou podporou vo výške 1850 dolárov. Okrem toho sezónnosť pre nasledujúce týždne vyzerá pozitívne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance