Index S&P 500 dále roste, a to prakticky bez korekcí. Hladiny podpory zůstávají beze změny. Ta zásadní je v pásmu 5 650 až 5 670 (teprve pod ní je 50denní klouzavý průměr), což je od současného kurzu zhruba 4 %. Nejbližší support se formuje na hladině 5 800, kterou S&P 500 v týdnu dvakrát testoval. Rezistence není jasná, jako první se nabízí kulatých 5 900.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) již dva týdny postupně klesá, je pod 20 body a pod 20denním průměrem (a přesně na tom 50denním). 200denní průměr je zhruba 12 % pod současnou úrovní a až pokles pod něj by potvrdil býčí výhled pro akcie. Aktuálně je tedy VIX vzhledem k rekordům na akciovém trhu stále na zvýšené úrovni.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 je v silném býčím trendu a jeho růstu teoreticky nahrává i sezónní vzorec (říjen je pro akciový trh silný měsíc, byť před prezidentskými volbami má trh tendence k výrazně větší volatilitě). Od začátku roku index přidává 22,95 %.
Největší pozornost je nyní vedle voleb a výhledu úrokových sazeb věnována výsledkové sezóně za třetí kvartál a také geopolitickým faktorům, byť trh má tendenci i poměrně významná rizika a pohyby cen některých důležitých aktiv (cena ropy, vládní bondy USA a další) ignorovat. Příští pokles na akciovém trhu (byť je pro mnohé těžké si jej nyní vůbec představit) i proto může být poměrně prudký.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz