Úterní testování supportu 2 700 a odraz od něj ještě přinesly naději na potenciální obrat, ale ve středu index nekompromisně projel hladinou podpory a denní ztráta přes tři procenta smazala šance na brzký návrat k 2 800. Od středy do pátku byla navíc silně nadprůměrná obchodní aktivita.
Index S&P 500 se nevrátil nad maxima okolo 2 820 z předchozího týdne, naopak prolomil 200denní klouzavý průměr a klesl na nové lokální nižší úrovně. Denní graf je proto naprosto odlišný od toho, na co jsme dlouhodobě byli zvyklí.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Nejbližší supporty jsou nyní okolo 2 600, tedy na zavíracích maximech z února a dubna. V tomto pásmu by se mohli na trh vrátit někteří kupci, kteří by mohli přispět k obratu, byť možná jen krátkodobému. Závěr roku bývá tradičně pro akcie příznivý a listopad začíná již příští týden.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) formuje růstový trend. Jeho růst není vzhledem k silným poklesům indexu S&P 500 až tak výrazný, nicméně ukazatel vysílá pro akcie medvědí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (týdenní graf – W1):
Závěr
Index S&P 500 se propadl do ztráty od začátku roku a za říjen odepisuje bezmála 9 %. Vedle zmíněné hladiny 2 600 je podpora také o 100 bodů níže, tedy asi 6 % od současné ceny.
Začíná listopad a na konci příštího týdne vedle dat z trhu práce budou investory zajímat především hospodářské výsledky firem v čele s Applem. Stále je šance na posílení trhu, může jít ale jen o protipohyb po aktuálních výprodejích.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz