Bezproblémové prolomení 200denního klouzavého průměru a také hladiny supportu na 2 040 nepůsobí příliš optimisticky. Býci ztratili sílu a energii, kterou čišeli v říjnu a během prvních dvou listopadových seancí. Že by index nenašel sílu na finiš v závěru roku? V pátek index uzavřel na 2 023, tedy na horní hraně supportu v pásmu 2 020 až 2 000.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za týden narostl o 40 %. Je na úrovni z přelomu června a července, kdy se intenzivně řešilo Řecko. Zatím vysílá medvědí signál, ale pokud jeho rychlý růst bude pokračovat, na akciovém trhu se brzy objeví nákupní příležitosti.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Komentáře jsou opět plné slabých dat z Číny, Fedu a úrokových sazeb. Letošní vývoj v druhé polovině roku zatím s krátkým časovým posunem kopíruje rok 2014 – rychlý propad, návrat nad maxima, začátkem prosince mírnější korekce a opět návrat nad předchozí hodnoty. Letos se ale zatím nedaří při posunech výše posouvat i maxima.
Nastavení grafu indexu S&P 500 se od předchozího týdne razantně změnilo. Potvrzení zavírací ceny pod 200denním klouzavým průměrem volá po dalším poklesu. Přesto by při momentální volatilitě týdenní propad nemusel nic znamenat, mohlo by se jednat o odpočinkovou fázi před atakováním historických maxim a dalším růstem.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz