Na denním grafu indexu S&P 500 zřejmě stále probíhá protireakce na rychlý prosincový propad, která by mohla pokračovat i na konci ledna. Zásadní pozitivní obrat ale přinese až případné překonání pásma 2 800 až 2 820.
Od současné hodnoty by to vyžadovalo ještě nárůst o zhruba 6 %, kterému stojí v cestě rezistence na 2 700 a 200denním klouzavém průměru. Růsty bývají přerušovány drobnými korekcemi, to by býky nemělo překvapit.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) je po 20, pro akcie ale zatím nevysílá nákupní signál. Je v pásmu, které připouští poklesy i růsty cen akcií, což je historicky běžný stav.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 uzavřel týden v podstatě na červené nule. Růst by mohl pokračovat i v posledním lednovém týdnu, a to směrem k rezistenci na 2 700, případně k 200dennímu klouzavému průměru.
Přestože je denní graf nadále v medvědím nastavení, nic výrazného se neděje. Index by na protireakci na prosincový výprodej mohl reagovat opět opačnou reakcí a část zisků vrátit. To by ale bylo přirozené. Benchmark také může třeba měsíc zůstat v pásmu 2 600 až 2 700.
Na Štědrý den letos S&P 500 poprvé v historii klesl o více než procento (rovnou o 2,7 %). O měsíc později je ale o 9 % výše. Pamatujete si ještě predikce nastupujícího medvědího trendu z přelomu let 2015 a 2016? Naplní se o tři roky později?
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz