Index S&P 500 od pondělí do středy ještě testoval support okolo 5 870. Do konce týdne ale uzavřel kurzový odskok na 5 950, který vznikl o týden dříve během poklesu z historického maxima. Na úrovních podpory se nic nemění. Trh potvrdil support na předchozí rezistenci v pásmu 5 850 až 5 870. Další support, zesílený navíc 50denním klouzavým průměrem, je na 5 780 až 5 800 (další kurzový odskok, tentokráte ten povolební).
Na druhé straně je S&P 500 v podstatě jen několik bodů pod rezistencí 6 010 až 6 020. Krátkodobý růstový trend bude potvrzen v případě, že index stoupne na nové maximum. Potvrzené uzavření pod supportem v pásmu 5 650 až 5 670 by bylo naopak silně nepříznivým signálem i ve střednědobém horizontu.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za týden klesl o 5,58 % a je pod klouzavými průměry. Pro akciový trh je jeho vývoj spíše pozitivním signálem.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 je pod psychologicky zajímavou hladinou 6 000 a pod rezistencí na historickém maximu. Z hlediska sezónnosti je trh ve svém nejsilnějším období celého roku, výsledková sezóna je prakticky u konce a trh jako kdyby rezignoval na snahy o korekci. V samotných Spojených státech se chystá nová administrativa a politici nebudou chtít situaci rozjitřit.
Katalyzátory pro případné výraznější poklesy cen silně nadhodnocených amerických akcií by mohly přijít ze sféry geopolitiky a možná i měnové politiky. Fed totiž ústy některých svých představitelů naznačuje, že by snižování sazeb v USA nemuselo pokračovat tempem, jež trh donedávna považoval prakticky za jasně dané.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz