EUR Index
Ranní okénko - Týden ve znamení (nejen) amerického trhu práce
06.01.2025 V nadcházejícím týdnu se zaměříme na klíčová data z české ekonomiky, která budou zahrnovat vývoj v oblasti zahraničního obchodu, průmyslu či trhu práce. Právě situace na pracovním trhu pak bude široce sledována i ve Spojených státech, kde vychází měsíční report o zaměstnanosti. Dále týden okoření ještě aktuální míra inflace v Německu i v celé eurozóně.
Index PX pražské burzy přidává tři procenta, koruna posiluje na 25,37 Kč/EUR
09.03.2022 Pražská burza navazuje na úterní růst, v poledne rostl index PX o 2,95 procenta na 1298,91 bodu. Posilovaly téměř všechny emise, nejvíce Erste Bank a Komerční banka. Daří se i koruně, kolem 12:00 se obchodovala v kurzu 25,37 Kč/EUR a 23,14 Kč/USD, oproti úternímu závěru si tak polepšila vůči euru o 29 haléřů a k dolaru o 45 haléřů. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Ranní okénko - Další zlepšení spotřebitelské důvěry v eurozóně
22.06.2021 Dnešní ekonomický kalendář nabízí jen druhořadá ekonomická data, a trh tak bude mít možnost připravit se na zítřejší zasedání ČNB. Od minulé středy platí mediální karanténa. Od centrálních bankéřů tak do samotného měnověpolitického jednání již žádný názor neuslyšíme. Komentářů ale v posledních dnech zaznělo dostatek a v souhrnu naznačují, že se bankovní rada ČNB nakonec rozhodne ve prospěch zvýšení základní úrokové sazby z 0,25 % na 0,50 % již zítra. Sázky trhu na červnové zvýšení úrokové sazby během minulého týdne vzrostly.
Ranní okénko - Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb již tento týden vrostla
21.06.2021 Hlavní událostí příštích dnů bude zasedání ČNB. Poslední vyjádření členů bankovní rady ČNB v uplynulých dnech zvýšila pravděpodobnost, že hlavní úroková sazba bude posunuta z 0,25 % na 0,50 % již tento týden. Již o den dříve by ale měla utahování politiky v regionu CEE odstartovat maďarská centrální banka. Na globálních trzích budou dominovat především červnové PMI indikátory a sledovat budeme také Ifo index. Z USA dorazí data až koncem týdne v čele s cenovým indexem PCE spolu se statistikou osobních výdajů a příjmů.
Ranní okénko - PMI indexy ukážou zlepšující se sentiment ve službách
21.05.2021 Dnes jsou na řadě očekávané výsledky průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) za květen. Dorazí z Německa, eurozóny a USA. PMI indexy pro průmyslový sektor na obou stranách oceánu od minulého léta (s občasnými zádrhely) stoupají. Oba se nacházejí nad 60 body, tedy hluboko v pásmu expanze. Nicméně je to zčásti dáno metodikou PMI, která vyhodnocuje současnou situaci v dodavatelských řetězcích, jako například prodlužování dodavatelských lhůt, jako přehřívání sektoru, ačkoliv se ve skutečnosti jedná o důsledek pandemie a souvisejících ekonomických uzavírek. I přesto jsou ale viditelné známky zlepšujících se podmínek jako například plnící se objednávkové knihy, nebo růst zaměstnanosti.
Ranní okénko - Fed se do zpřísňování politiky příliš nehrne
20.05.2021 V Evropě se dnes žádných významnějších makroekonomických údajů nedočkáme a budeme tak pro ně muset za oceán. V odpoledních hodinách našeho času dorazí ze Spojených států květnová edice Philadelphia Fed indexu aktivity v podnikatelském sektoru.
Ranní okénko - Ekonomický vývoj v Q1 byl v Evropě nejednotný
19.05.2021 Z ekonomických dat dnes dorazí finální výsledek dubnové inflace v eurozóně. Měl by být potvrzen předchozí odhad, tedy meziroční růst o 1,6 % r/r (0,6 % m/m), zatímco dynamika jádrové inflace zůstala téměř beze změny na 0,8 % r/r. Vzhledem ke zvýšené volatilitě inflace, nejen v eurozóně, ovšem nelze případnou revizi vyloučit. Dalším zajímavým údajem bude statistika o prodeji automobilů v EU, kterou vydá Evropské sdružení automobilových výrobců (ACEA). Počet nových registrací osobních automobilů značně ožil (v březnu+59,5 % r/r očištěno od kalendářní vlivy). Za silným nárůstem ale stojí pokles z jara minulého roku (v březnu 2020 -54,0 % r/r).
Ranní okénko - Američtí zpracovatelé dál hlásí silnou expanzi
18.05.2021 Dnes na programu mnoho významnějších makroekonomických událostí není a jedinou výjimkou bude sada informací o vývoji v eurozóně. Její bilance zahraničního obchodu by v březnu podle odhadů měla prakticky zopakovat únorový výsledek a dosáhnout přebytku 18,7 mld. EUR. Dočkáme se i zpřesněného odhadu vývoje hrubého domácího produktu. Ten podle první informace vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku mezikvartální pokles o 0,6 % a za loňskem tak zaostal o 1,8 %.
Ranní okénko - Zápis z jednání ČNB naznačil, že zvýšení úrokových sazeb se blíží
17.05.2021 Tento týden je v českém kalendáři pouze dubnová statistika cen průmyslových výrobců, kterou ČSÚ zveřejní již za několik málo minut. V nastávajících dnech nás potom čeká zpřesněný odhad HDP eurozóny, předběžné výsledky HDP budou ale reportovat i Slovensko a Maďarsko. Americký Fed zveřejní zápis z posledního jednání, který patrně nepřinese nové informace a pouze potvrdí, že diskuse o utahování měnové politiky jsou předčasné. Závěrem týdne dorazí indexy nákupních manažerů za květen.
Ranní okénko - Inflaci v dubnu opět zvýšily ceny pohonných hmot
10.05.2021 Hlavním tématem tohoto týdne je inflace. Dubnová statistika bude zveřejněna v USA, v tuzemsku i některých ostatních zemích střední a východní Evropy. Ve všech případech se počítá s dalším navýšením meziroční dynamiky, opět vlivem nízké srovnávací základny z minulého roku. Přičemž v USA by se mohl náskok v rozvolňování protipandemických opatření projevit i v mírně vyšších cenách v kategorii služeb.
Ranní okénko - Obchodní bilance USA rekordně nízko, tlaky na ceny vstupů rekordně vysoko
05.05.2021 Z Evropy dnes dorazí finální hodnoty PMI indexů za duben, které by měly potvrdit, že index pro sektor služeb se již posunul mírně do pásma expanze. Ke zlepšení ovšem vede spíše složka očekávání nežli aktuální situace, když restrikce v řadě zemí stále zůstávají platná.
Ranní okénko - Německý maloobchod zaznamenal obří nárůst tržeb
04.05.2021 Dnešní ekonomický kalendář je téměř prázdný a jedinou výjimkou bude odpolední informace o objemu amerických továrních objednávek za měsíc březen. Od těch si trh po únorovém meziměsíčním poklesu o 0,8 % tentokrát slibuje nárůst o 1,3 %.
Ranní okénko - Březnová data ucelí pohled na první kvartál
03.05.2021 Sada dat HDP ze závěru minulého týdne přinesla příjemné překvapení. Ekonomika ČR se v prvním čtvrtletí propadla o 0,3 % k/k a předčila tak konsensus tržního odhadu (-0,8 % k/k). Povzbudivá by měla být i várka tuzemských ekonomických dat za březen (průmysl a maloobchod) v tomto týdnu. Za poslední dobu jsme si zvykli na záporná čísla, teď už ale lze počítat až s dvouciferným růstem. Půjde však o statistický efekt nízké srovnávací základny z minulého roku, a ne o zlepšení situace. Přeci jen byla ekonomika v březnu nadále zužována restrikcemi.
Ranní okénko - Přichází data o HDP
30.04.2021 Hlavní událostí dnešního dne bude bezesporu zveřejnění údaje o českém hrubém domácím produktu za první čtvrtletí. Poslední kvartál loňského roku přinesl meziroční propad o 4,8 % a vzhledem k nepříznivé epidemické situaci patrně k velkému zlepšení nedojde. Rozptyl odhadů výsledku je tentokrát mimořádně veliký a sahá od -5,4 až k -1,5 %. Podle našeho názoru česká ekonomika vykáže meziroční pokles o 3 procenta, což by v mezičtvrtletním vyjádření odpovídalo -1,2 %.
Ranní okénko - Ekonomika USA potvrdí svůj náskok
29.04.2021 První na řadě se zveřejněním výsledků HDP za první kvartál 2021 jsou v tomto týdnu Spojené státy. Americká ekonomika měla dle odhadů v 1Q21 růst mezikvartálně o (neanualizovaných) 1,7 % (po 1,1 % k/k v 4Q20). S ohledem na jednorázové šeky domácnostem a postupné otevírání ekonomiky se profil růstu oproti 4Q20 pravděpodobně lišil: hlavním tahounem měla být spotřeba a již méně růst investic. Pozorovatelný by měl být také nárůst výdajů v sektoru služeb v relativním srovnání se spotřebou zboží. Jako limitující faktor se patrně ukáže být zahraniční ochod. Silná domácí poptávka měla tendenci působit ve směru růstu importů, zatímco objemy exportů byly tlumeny nízkou poptávkou například v eurozóně.
Ranní okénko - Fed nemá kam spěchat
28.04.2021 Dnešní ekonomický kalendář nabízí jen dvě události. Německý Gfk index měřící spotřebitelskou důvěru, který byl zveřejněn zkraje dne, a měnověpolitické zasedání amerického Fedu, na které si však budeme muset počkat až do večerních hodin.
Ranní okénko - Ekonomický sentiment v Česku se zlepšuje
27.04.2021 Pro makroekonomická data dnes budeme muset do Spojených států. V odpoledních hodinách našeho času odtud dorazí dubnová edice průzkumu spotřebitelské důvěry a trh je na ni již dopředu optimisticky naladěn. Již březen přinesl výrazné zlepšení spotřebitelského sentimentu, když ten pod vlivem štědré fiskální podpory a částečného uvolňování restrikcí vystřelil o téměř dvacet bodů a dosáhl hodnoty 109,7 bodu. Vzhledem k nadále se zlepšující epidemické situaci, klesajícímu počtu Američanů bez práce a postupujícímu očkování lze pozitivní vývoj očekávat i tentokrát. Trh sází na výsledek 113,0 bodu, což by sice stále nestačilo na předpandemických cca 130 bodů, ovšem bylo by to již velice blízko dlouhodobému průměru.
Ranní okénko - ČR zveřejní výsledek HDP za Q1 jako první z regionu
26.04.2021 V posledním dubnovém týdnu nás budou zajímat především předběžné údaje o HDP. Jako první z regionu střední a východní Evropy zveřejnění výsledek Český statistický úřad. Data o HDP dorazí také pro Německo, eurozónu i USA. Dále nás čeká zasedání Fedu, míra inflace v eurozóně a výsledky německého Ifo indexu. Ten je s tuzemským konjunkturálním průzkumem první událostí v týdenním ekonomickém kalendáři.
Ranní okénko - Index ekonomické aktivity v USA nečekaně poklesl
23.03.2021 Jediným dnešním významnějším makroekonomickým ukazatelem bude v odpoledních hodinách zveřejněný březnový průzkum mezi americkými zpracovateli od Fed z Richmondu. Po únorové stagnaci na úrovni 14 bodů si od něj trh tentokrát slibuje nárůst a dosažení hodnoty 16 bodů. Vzhledem k dosavadnímu trendu oživení speciálně v americkém zpracovatelském sektoru by návrat na růstovou trajektorii skutečně nemusel být problémem. Patrně nesledovanější složkou indexu tentokráte bude statistika zaměstnanosti, který zůstává největší překážkou americkému oživení. Spíše než nezájem o nové pracovníky, ji podle předchozích výsledků průzkumu přitom brzdí naopak nedostatek dostupné pracovní síly s odpovídající kvalifikací.
Přichází týden předstihových indikátorů
22.03.2021 Týden zahájí pondělní informace o únorovém americkém indexu ekonomické aktivity z dílny chicagského Fedu. Trh si od něj slibuje pokračování předchozího mírně rostoucího trendu, tedy podobný signál, jaké americká ekonomika v posledních týdnech vysílá téměř ve všech oblastech.
Ranní okénko - Výrobní ceny v eurozóně by měly reflektovat rostoucí náklady
03.03.2021 Evropský kalendář dnes nabídne lednový index průmyslových cen, kterému bude trh věnovat pozornost s ohledem na rekordně svižný růst cen vstupů, jež odhalily výsledky PMI indexů. Z USA dorazí údaj o sentimentu v průmyslu a o zaměstnanosti v soukromém sektoru.
Ranní okénko - Německé maloobchodní tržby se propadly
02.03.2021 Dnes dorazí zpřesněný odhad vývoje českého HDP v posledním čtvrtletí loňského roku z dílny Českého statistického úřadu. Kromě tradičních detailnějších informací o vývoji tuzemského hospodářství bude dnešní údaj zajímavý i z pohledu případné revize. Vzhledem k dynamice vývoje je totiž tato eventualita pravděpodobnější než obvykle a data naznačují, že by mohlo dojít k mírnému zlepšení původně udávaného poklesu o 5 % meziročně.
Ranní okénko - Za výsledkem HDP v závěru roku stál patrně zejména čistý vývoz
01.03.2021 Z českých dat budeme tento týden sledovat zejména zpřesněný odhad HDP včetně jeho detailní struktury. Před tím je ale na řadě PMI ve výrobě, který sice nebude reflektovat aktuální vypjatou epidemickou situaci, přinese ale nové informace o komplikacích v dodavatelských řetězcích a tím pádem o vývoji nákladových tlaků. Český kalendář nakonec uzavře údaj o únorové nezaměstnanosti. Z ekonomiky eurozóny bude stěžejní předběžný odhad spotřebitelské inflace. V USA je na řadě měsíční statistika z trhu práce.
Ranní okénko - Inflace v eurozóně pravděpodobně zesílila
03.02.2021 Spotřebitelské ceny v eurozóně v lednu dle konsensu trhu meziměsíčně nepatrně zlevnily o 0,1 %. V meziročním vyjádření by to znamenalo citelnější pohyb, konkrétně z -0,3 % na 0,6 %. Ke zdražení mělo dojít i ve složkách jádrové inflace z 0,2 % na 0,9 %. K vyšší meziroční inflační dynamice přispěl růst německých spotřebitelských cen, do kterých se promítlo zrušení dočasného snížení daně z přidané hodnoty. Navíc byla navýšena uhlíková daň, což by se mělo odrazit ve vyšších cenách pohonných hmot, kde svou roli sehrály také vyšší ceny ropy. Lednový odhad inflace se však potýká s nejistotou. Je totiž otázkou, do jaké míry pandemie a ekonomické uzávěry narušily sezónní nastavení cen, které je pro začátek roku typické. Kromě toho bude v lednové inflaci přenastavena kompozice vah některých složek. Je možné, že změny se budou týkat právě cen u položek, které byly citelněji ovlivněny pandemií. Na cenový vývoj v eurozóně se podíváme i ze strany výrobní. RBI počítá s meziměsíčním nárůstem výrobních cen v prosinci o 0,8 %, což by znamenalo pohyb z meziročních -1,9 % na úroveň -1,2 %.
Ranní okénko - Potěší nás dnešní HDP?
02.02.2021 Dnes se dozvíme první odhad vývoje českého hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí loňského roku. Po meziročním poklesu o 5 % ve třetím kvartále tentokrát trh vyhlíží jeho prohloubení na -7,6 %, což by v mezičtvrtletním vyjádření odpovídalo -2,5 %. Náš odhad je ještě mírně skeptičtější, když očekáváme -7,9 resp. -2,7 %. Českou ekonomiku oproti jarní vlně uzavírek lépe podržel průmysl a zahraniční obchod, ztráty budou sčítat hlavně služby. Podle dosavadních indikací z ostatních evropských zemí, které vesměs vykazovaly nad očekávání dobré výsledky, ovšem doufáme, že budeme také pozitivně překvapeni.
Ranní okénko - Poslední data ukazují na mírnější pokles české ekonomiky
01.02.2021 Ekonomická data očekávaná tento týden nám umožní vyčíslit ekonomické ztráty za minulý rok. Budou zveřejněny předběžné odhady HDP za čtvrtý kvartál jak pro ekonomiku českou, tak i eurozóny. Současně dorazí indexy nákupních manažerů, díky nimž budeme moc zaktualizovat stav ekonomik v právě probíhajícím čtvrtletí. Neméně důležité bude zasedání ČNB.
Ranní okénko - Německá inflace zřejmě meziměsíčně stoupla
06.01.2021 Dnešní ekonomický kalendář je nabitý. Jako první budeme vyhlížet tuzemský zahraniční obchod za listopad. Z Německa později dorazí prosincová inflační zpráva a eurostat zveřejní ceny průmyslových výrobců za listopad. Datům z USA budou dominovat tovární objednávky, zpráva o zaměstnanosti od ADP a zápis z prosincového zasedání Fedu. Včerejší výsledky voleb do amerického Senátu zůstaly příliš těsné na to, aby bylo rozhodnuto, zda kontrolu převezmou demokraté či republikáni.
Britové míří do dalšího lockdownu
05.01.2021 Dnes se dozvíme konečný stav českých státních financí za rok 2020. Jejich deficit dosáhl již v listopadu zhruba 340 mld. Kč a podle předběžných indikací, které médiím poskytla ministryně financí, mezitím narostl o dalších přibližně 30 až 40 mld. Loňský rok tak přinese nejvyšší schodek rozpočtu v české historii, ovšem tento primát mu nemusí dlouho vydržet. Vzhledem k nedávno schválenému daňovému balíčku i pokračujícím restriktivním opatřením a s nimi spojeným kompenzacím bude rozpočet hned v příštím roce zřejmě opět atakovat podobné úrovně.
Ranní okénko - Od českého průmyslu se čeká dobrý výsledek
04.01.2021 První týden roku 2021 bude odstartován indexy nákupních manažerů (PMI) za prosinec. Zajímavý bude především tuzemský index PMI ve výrobě, jelikož z ekonomiky Německa, eurozóny i USA již dorazí pouze finální výsledky, u kterých trh nepočítá s výraznějšími odchylkami – mělo by tak být potvrzeno zlepšení oproti listopadovému výsledku. To indikuje pozitivní vývoj i u českého PMI. Počítáme s dalším posunutím do pásma expanze z 53,9 na 54,8 bodů.
Ranní okénko - Míra nezaměstnanosti v eurozóně pravděpodobně mírně vzrostla
02.12.2020 Dnes budeme sledovat dění v eurozóně. Za listopad dorazí míra nezaměstnanosti, která dle trhu vzrostla na 8,4 % z říjnových 8,3 %. RBI počítá s nárůstem na 8,5 %. Mírný trend narůstající nezaměstnanosti bude pak pravděpodobně pozorovatelný i v příštích měsících. Zaprvé, ekonomické uzavírky napříč členskými státy vedou ke škrtům pracovních pozic, zejména pak v odvětví služeb. Dále hrozí, že dojde po skončení druhé vlny pandemie k trvajícímu zrušení některých pracovních míst, která byla původně pouze dočasně pozastavena. Tím by se navýšil počet lidí na úřadech práce.
Ranní okénko - Německé ceny prohloubily pokles
01.12.2020 Dnes ráno dorazí od Českého statistického úřadu zpřesněný odhad růstu HDP za letošní třetí čtvrtletí. To bylo výrazně méně zasaženo restrikcemi a ekonomika si v něm tak dočasně oddechla, když měla mezikvartálně vyrůst o 6,2 %, což ovšem nadále znamená oproti loňsku propad o 5,8 %. Dnešní údaj bude zajímavý jednak kvůli potenciální revizi, kterou vzhledem k dramatickým okolnostem nelze vyloučit, a hlavně pak kvůli možnosti nahlédnout i do detailnější struktury HDP.
Ranní okénko - Dozvíme se, které složky nejvíce přispěly k růstu českého HDP ve třetím čtvrtletí
30.11.2020 Kromě hojného počtu ekonomických dat přinese nastávající týden také uvolňování restriktivních opatření v několika evropských státech včetně Česka. Na včerejším mimořádném jednání vláda rozhodla, že ve čtvrtek 3. prosince dojde k přechodu do třetího stupně PES. To znamená, že v omezené podobě bude možné otevřít restaurace, obchody i ostatní služby. Nicméně nařízení, jako například dodržování rozestupů nebo omezený počet zákazníků budou platit i nadále. Uvolnění opatření by v nejbližších dnech měly oznámit také vlády Velké Británie, Irska a Francie.
Ranní okénko - Pozornost upoutají předstihové indikátory
23.11.2020 Tuzemský ekonomický kalendář nabídne pouze výsledek listopadového konjunkturálního šetření. Pestřejší budou v tomto směru data z eurozóny, která přinesou sérii nejsledovanějších indikátorů sentimentu. Fed i ECB zveřejní zápis z posledního měnového zasedání a vyjednávací týmy EU a Velké Británie se pokusí sjednat vzájemnou obchodní dohodu.
Ranní okénko - Na vyhlášení nového prezidenta USA si budeme muset počkat
04.11.2020 V USA se chodilo volit ještě do brzkých ranních hodin středoevropského času. Do jasného výsledku jsme se ale neprobudili. Joe Biden zatím získal více tzv. volitelů, avšak Donald Trump vyhrál Floridu a Ohio, dva důležité státy. Je tak možné, že se ani během dneška nedostaví jasný výsledek.
Ranní okénko - Trh čeká na americké volby
03.11.2020 Z Evropy dnes žádná významná makroekonomická data nedorazí, ovšem i kdyby dorazila, zraky by se přesto upíraly za oceán. Ne snad tolik kvůli americkým továrním objednávkám, od kterých se čeká meziměsíční nárůst o jedno procento, nýbrž kvůli volbám tamního prezidenta. Do volebního dne vstupuje jako favorit průzkumů demokrat Joe Biden, který vyzve obhájce titulu, republikána Donalda Trumpa. Jak jsme se mohli přesvědčit v roce 2016, vedení v předvolebních průzkumech není zárukou konečného vítězství a napětí v americké společnosti by se tak dalo krájet. Z ekonomického pohledu by se trh patrně bez problémů srovnal s vítězstvím kteréhokoliv z kandidátu, mnohem větším rizikem je ovšem případný těsný výsledek. Ten by patrně přinesl celé týdny dohadů a potenciálně i zapojení Nejvyššího soudu. Prodloužilo by se tak období nejistoty, průtahů okolo podoby amerického fiskálního balíčku, a vyloučit nelze ani pnutí v samotné americké společnosti.
Ranní okénko - Měsíční data zkompletují pohled na předchozí kvartál
02.11.2020 V nastávajícím týdnu budeme vyhlížet reakce vlád evropských zemí na další vlnu koronaviru. Česká vláda prodloužila trvání nouzového stavu do 20. listopadu. K uzavírkám přistoupilo také Německo, Francie a Spojené Království. Sada měsíčních tuzemských dat z průmyslu, maloobchodu a zahraničního obchodu ucelí pohled na předchozí kvartál. ČNB rozhodne o úrokových sazbách a v USA se dozvíme jméno vítěze prezidentských voleb.
Ranní okénko - Série údajů o HDP by měla potvrdit oživení
30.10.2020 Dnes budeme vyhlížet zveřejnění odhadu tuzemského HDP za třetí kvartál. Ve druhém čtvrtletí jsme byli svědky bezprecedentního propadu ekonomiky, když oproti prvnímu kvartálu došlo k poklesu reálného HDP o 8,7 %. Poslední měsíční data ovšem ukazují, že během třetího čtvrtletí došlo k překvapivě svižnému oživení – s uvolněním restriktivních opatření rostla poptávka v odvětví obchodu i služeb a křivka klíčových odvětví ekonomiky následovala tvar písmene „V“. Nicméně v srpnu se dostavilo mírné zadrhnutí ekonomického oživení, což bylo viditelné zejména na vývoji průmyslové výroby nebo exportu. V září se navíc začala zhoršovat epidemiologická situace, která posléze silně udeřila v říjnu. Náš alternativní scénář druhé vlny pandemie jsme tak převzali jako náš základní. Za třetí kvartál počítáme s mezičtvrtletním růstem ekonomiky o 4,9 %, což v meziročním vyjádření znamená pokles o 7,0 %.
Ranní okénko - Zasedá ECB, očekáváme další signál podpory
29.10.2020 Hlavní událostí dneška bude patrně měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Zatímco na tom posledním zněla poměrně optimistická vyjádření o pomalém ale robustním ekonomickém oživení, tentokrát lze očekávat poněkud odlišné vystoupení. Koronavirus se totiž mezitím do Evropy vrátil v plné síle a mnoho zemí hlásí rekordní počty nakažených a více či méně striktní ekonomické restrikce. ECB na toto bude muset zareagovat a jelikož další snižování sazeb nedává příliš smysl, lze očekávat brzké využití alternativních nástrojů. Očekáváme tak přinejmenším oznámení připravenosti k posílení pandemického programu PEPP, ovšem nelze vyloučit ani to, že k jeho navýšení dnes rovnou i dojde.
Ranní okénko - Nálada českých spotřebitelů citelně chladne
27.10.2020 Z Evropy se dnes významnějších ekonomických událostí nedočkáme a zajímavější dění tak nabídnou během odpoledne Spojené státy. Na rozdíl od Evropy se od tamní spotřebitelské důvěry očekává pokračování rostoucího trendu, byť velmi opatrné. Od říjnového průzkumu trh očekává výsledek o dvě desetinky lepší než v září, tedy 102 bodů. I pokud se očekávání naplní, bude se jednat o hodnoty výrazně pod úrovní z loňského roku, kdy se index pohyboval v okolí 128 bodů. V růstu by měly pokračovat i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které již ovšem mají post-pandemické skoky za sebou a tempo dohánění se tak výrazně zpomalilo. Trh pro září předpokládá zopakování srpnového výsledku, a tedy meziměsíční zvýšení jejich objemu o 0,5 %.
Ranní okénko - Míru ekonomického oživení prozradí data o HDP
26.10.2020 Hlavní událostí nastávajícího týdne budou předběžné údaje o HDP ve třetím čtvrtletí, které dorazí koncem týdne z USA, eurozóny a většiny evropských zemí včetně České republiky. Data by měla potvrdit ekonomické oživení. Pokračování tohoto trendu i v závěrečném čtvrtletí letošního roku však ohrožuje další šíření koronaviru.
Ranní okénko - Nálada amerických spotřebitelů rapidně narůstá
30.09.2020 V dnešním evropském kalendáři dominuje údaj o zářijové německé nezaměstnanosti, která by podle odhadů měla stagnovat na úrovni 6,4 %. Od začátku roku by tak byla vyšší o 1,4 procentního bodu, ovšem dlužno podotknout, že miliony Němců od nutnosti registrace na úřadu práce chrání tamní podpůrný program kurzarbeit.
Údaje o sentimentu, inflaci a nezaměstnanosti poodhalí stav ekonomik
29.09.2020 Prezidentka ECB Lagarde včera konstatovala, že ekonomika eurozóny pravděpodobně setrvá v deflaci i v nadcházejících měsících. Jako hlavní důvody zmínila nedávný pokles v cenách za energie, silnější euro a dočasné snížení daně z přidané hodnoty v Německu.
Fed signalizoval adaptivní postoj
17.09.2020 Dnes dopoledne se dozvíme finální údaj o inflaci spotřebitelských cen v eurozóně. Odhad zůstává neměnný na -0,4 % meziměsíčně a -0,2 meziročně.
BITCOIN a EUR/USD - kdy dno?
28.11.2019 Vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na CRYPTO trhy! Dnešní článek se bude věnovat tomu, kde můžeme očekávat dno u BITCOINU, velkých altů a EUR/USD.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Zbrojovka | Organizace Conference Board | Hypoteční sazba | Kč/EUR | Fiskální stimul | Zkušenosti | Cenová hladina | Alphabet | Německá míra nezaměstnanosti | Zpracovatelský sektor | USD/PLN | Veřejné finance | Pfizer | EUR | Trend | Inflační čísla | Deník N | BTC | Volatility | Výrobní PMI | Očekávané výsledky | Statistiky | Patria Finance | Korelace | Finanční injekce | Výkyvy | USDTBTC | Nálada amerických spotřebitelů | Pojišťovna | Schodek státního rozpočtu | Míra úspor | Měnové zasedání | Evropská komise | České vlády | Pravděpodobnost | Index aktivity | Šéf Fedu Powell | ISM ve službách | Index PX | Zasedání ECB | Administrativa prezidenta | Český statistický úřad | Výhled ekonomiky | Šéf Fedu Jerome Powell | PLN | Vývoj na trzích | Rostoucí ceny | Postupné otevírání ekonomiky | Expanze | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Deflace | Vakcinace | Zpráva | Silné oživení | ČSÚ | Dolarový index | Inflace v prosinci | Bankovní rada ČNB | Analýzy | Data z Německa | Burza | Německé ceny výrobců | Nastavení úrokových sazeb | Snížení DPH | Zvýšení úrokové sazby | Royal Dutch Shell | Základní úrokové sazby | Růst německé ekonomiky | Maloobchod | Index ekonomické aktivity v USA | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Růst zaměstnanosti | Britové | Ceny pohonných hmot | BP | VIG | Index ISM ve službách | Hlavní události | CZK | Elliott | Výhled | Zasedání Evropské centrální banky | Trpělivost | Měnověpolitické zasedání Fedu | Průmysl | Antivirus | Inflace | Inflace spotřebitelských cen | Vývoj měnového páru | Lepší výsledky | Centrální banky | Česká měna | New York | PMI pro sektor | Očekávání trhu | Předstihové indikátory | Domácnosti | Dobré výsledky | Evropský kalendář | Ceny zemědělských výrobců | Ratingová agentura | Nálada českých spotřebitelů | Průmysl v USA | Dnešní makroekonomické ukazatele | Covid | Airbus | EURCZK | Tapering | Výrobní ceny v eurozóně | Dnešní ekonomický kalendář | Alibaba | Snižování sazeb | Donald Trump | Období nejistoty | Ropa Brent | Inflace v eurozóně | Komerční banka | Akciové trhy | Výsledky průzkumu | Změny pracovních míst | Pojišťovna VIG | Utahování měnové politiky | Analytici | Počasí | Silnější euro | Moneta | Navýšení úrokových sazeb | Epidemiologická situace | Indikátor | Bull | Kč/USD | Aktuální hodnoty měny | Zboží dlouhodobé spotřeby | EXY | Data z USA | Graf | Sentix index | Zápis z jednání ČNB | Odhodlání | Výnosy | Poptávka | Kurz koruny | Počet pracovních míst | Výrobní inflace | Zaměstnanost | Koronavirus | Ekonomiky | RBI | Zasedání FED | Tisková konference ČNB | Členové bankovní rady | Polský zlotý | Jednání ECB | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Průmyslová produkce | Pozitivní zpráva | Zápis z posledního zasedání Fedu | Zveřejněné údaje | Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb | Brent | Maloobchodní tržby | Stimul | Republikáni | TETHER vs BTC | Pobočka FEDu | Dnešní HDP | Očekávání | Kurz EUR/CZK | Zvýšení sazeb | Zveřejněná data | Americký S&P 500 | Financovat | Hlavní úrokové sazby | Elliott Wave | Americké volby | ISM pro sektor služeb | Růst | Americký index | Americké HDP | Příležitosti | Údaje o sentimentu | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Německý maloobchod | České PMI | Prognóza | Intradenní obchodování | MF | Americký zpracovatelský průmysl | Trh práce | Koruna | Prezident Fedu | Crypto | Tempo poklesu | Průmyslové zakázky | Pochybnosti | Český index nákupních manažerů | Micron | Conference Board | Nastavení měnové politiky | Dobrý výsledek | AION | Evropské ekonomiky | Americká centrální banka | Ceny výrobců | Long | Makroekonomická data | Evropská inflace | Výnosové křivky | JOLTS | Úrokové sazby | Meziroční růst | Růst cen výrobců | Index ekonomické aktivity | Výsledky voleb | Ranní okénko | Trh | Míra nezaměstnanosti v eurozóně | Zkušenost | Problémy | Index | Měsíční data | Výrobní ceny | Eura | Komise | Nejistoty | AXA | Posílení | Indexy PMI | Maďarsko | Ministerstvo práce | Česká zbrojovka | Litecoin | S&P | Vít Hradil | Objednávky | Unie | Sázky | Akciové indexy | Shell | Ekonomický kalendář | Konjunkturální průzkum | Soukromý sektor | Britský premiér | Ekonomický vývoj | Klesající trend | Pozitivní impulz | Deficit | Statistický úřad | Průmysl a zahraniční obchod | Ekonomické aktivity | Saldo zahraničního obchodu | Zpřesněný odhad | Ekonomické restrikce | Bankéři | Sektor služeb | GOLDEN POCKET | Altcoiny | Česká koruna | Jednání ČNB | 3М | Meziroční míra inflace | Ifo | Momentum | Index nákupních manažerů | Daně z příjmů | Ekonomika Rakouska | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Bitcoin | Pandemický program | ISM index | Británie | Empire State Index | Data o inflaci | Patria Online | Ropa | Tovární objednávky | Finance | Spotřebitelské ceny v eurozóně | USA | Důvěra v ekonomiku | Raiffeisenbank a.s. | Index PMI | Cenový index | GSK | Ekonomické uzavírky | Rostoucí ceny komodit | Volby | Joe Biden | Výdaje | Michigan | Investiční aktivita | Cenový index PCE | Belgie | Spojené státy | Růst HDP | Americká data | Vývoj | Snížení DPH v Německu | Úroková sazba | Amazon | HDP Francie | Facebook | Zasedání České národní banky | Crypto trhy | EUR/USD | Spotřebitelská důvěra | Ceny průmyslových výrobců | Uptrend | Měnové politiky | Elliott Wave Teorie | Marek Vaňha | Onemocnění | Sazby ČNB | Aktuální situace | Zlotý | Ekonomická situace | Odhad HDP | Ekonomický sentiment | Centrální bankéři | Národní banka | ADP | Vládní výdaje | Tisková konference | Platební bilance | Thermo Fisher | Růst mezd | Reálné ekonomiky | Sazby | PMI ve výrobě | Patria | Cenový skok | Data o HDP | Ekonomické oživení | Průmyslové objednávky | Průzkum | Firmy | Český státní rozpočet | HDP Německa | Index výrobních cen | Pokračování rostoucího trendu | Odhad růstu HDP | Fed | Index spotřebitelské důvěry | Maďarský forint | Boris Johnson | HDP ČR | Počet nezaměstnaných v Německu | Česká vláda | Novo Nordisk | Trhy | Index nákupních manažerů ve výrobě | Dubnová inflace | Důvěra v eurozóně | Index Sentix | Rizika | Rada ČNB | Eurozóna | ISM | Měnověpolitické zasedání | Průzkum ČSÚ | Poslanecká sněmovna | Otevírání ekonomiky | Schodek rozpočtu | Růst ekonomiky | Cenový vývoj | Odhady HDP | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | Stav ekonomik | CEE | Low | David Vagenknecht | Španělsko | Ekonomický růst | Komodity | Mzdy | Alty | DPH v Německu | Intradenní graf | Makroekonomická prognóza | Analytička | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Velké firmy | Zahraniční obchod | Indikátory sentimentu | Cenné papíry Komerční banky | Situace na trhu práce | Měsíční report | Maďarská centrální banka | Obchod | Konsensus trhu | Prodeje existujících domů | Volkswagen | Long Term | Tomáš Vlk | Riziko | Míra inflace v Německu | Analytik | Emise | Pražský PX | Pražské burzy | Zasedání ČNB | Údaje o HDP | Short Term | Pesimismus | ISM indexy | Ceny | Siemens | Recese | Pokles | Německý ZEW index | Raiffeisenbank | Data z trhu práce | Proinflační | Centrální banka | DPH | Tržní odhad | Zápis z posledního zasedání | Salesforce | Fed index | Restriktivní opatření | Moneta Money Bank | Novartis | Rozvolnění | Sentix | Prodeje automobilů | Erste Bank | Forint | Výnos | Počty nakažených | ČEZ | Počet nakažených | Slabší kurz | Dlouhodobý trend | Historická maxima | Ceny energií | Non-Farm Payrolls | Německý index IFO | Propad poptávky | Euforie | Pracovní místa | ACEA | BTCUSD | Total | ČNB | EURUSD | FedEx | Demokraté | Avast | Pozitivní zprávy | Německé maloobchodní tržby | České hospodářství | Progres | Obchodování | Očekávaný vývoj | Eurostat | Prezident | Patrie | Statistiky z trhu práce | Státní rozpočet | Měna | Nasdaq | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Lockdown | Francie | Epidemické situace | Index cen průmyslových výrobců | Údaje | Inflační vývoj | Biden | Indikace | Obchody | Běžný účet | Ekonomika ČR | Pokles české ekonomiky | Růst spotřebitelských cen | Exxon | Zasedání americké centrální banky | Grafy | Dohoda o brexitu | Situace | USD/CZK | Stagnace | Tržby | Destatis | Konsensus | Pozitivní výsledek | Signály | Guvernér | GfK | Philadelphia Fed index | Investiční výdaje | HDP | Restrikce | Optimismus | Dolar | Euro | Pandemická situace | Obchodní bilance | Index PCE | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Slovensko | Míra inflace v eurozóně | Premiér Boris Johnson | ČTK | Ztráty | Osobní výdaje | Česká národní banka | Americký ISM | Česká inflace | 1D | Meziroční inflace | Úrokové sazby ČNB | Akcie | Mzda | Pražská burza | Očkování | Podniky | Tether | Index spotřebitelských cen | Index cen | Finanční rezervy | Tuzemské hospodářství | Převis | ADP report | Vývoz | Reuters | PEPP | Globální ekonomika | Jednání o brexitu | Nálada v průmyslu | Uvolněné měnové politiky | Prognózy | Maloobchodní tržby v Německu | Kurz | Daně | Využití kapacit | Jádrová inflace | Americká ekonomika | Výsledky | Míra inflace | Bankovní rada | Peněžní zásoba | Investice | Osobní příjmy | Evropské banky | Microsoft | Potenciál | Rally | Oživení ekonomiky | Bod | Ekonomika eurozóny | Aktuální vývoj | Zisky | Soukromá spotřeba | Šéf Fedu | LTC | Účet platební bilance | SAP | Hospodářství | Důvěra | Běžný účet platební bilance | Slabší dolar | Měny | Profitovat | Předběžné výsledky | Daňové příjmy | Burzy | Thomson Reuters | Export | Signál | České firmy | Petr Dufek | Partneři | Organizace | Brands | Výsledky HDP | Prodeje aut | COVID-19 | Cenové tlaky | Devizové rezervy | Ekonomika USA | Americké společnosti | ZEW | Evropské akcie | TIM | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Příjmy | Prodej | Rok 2024 | Zasedání Fedu | Bloomberg | Německé ceny | Kurzarbeit | Rozvoj | Silný růst | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Míra | Equinor | University of Michigan | Korekce | HDP eurozóny | Výkonnost | Spotřebitelská inflace | Průzkumy | Downtrend | Hrubý domácí produkt | Short | Stavebnictví | Spotřebitelská nálada | High | Rostoucí trend | Ekonomická důvěra | Zvýšení úrokových sazeb | Růst výnosů | S&P 500 | Podpora | MT4 | Německá vláda | Německo | Makroekonomické ukazatele | Komerční banky | Apple | Rozpočet | Snížení sazeb | BAT | Česká ekonomika | Nové rekordy | PX Pražské burzy | Ekonomická data | Situace na trhu | Inflace v listopadu | Co bude | Odhad růstu ekonomiky | DAX | Erste | Merck | Datový kalendář | Zlato | Ekonomika | Inflace v Německu | Schodek | Míra nejistoty | Indikátory | Práce | OMV | Cíle | Banky | Šance | Bilance zahraničního obchodu | Kurz EUR | Zlepšení | ČR | Vyšší ceny ropy | Tomáš Nidetzký | Americký Fed | Pozice | Constellation | Německá průmyslová výroba | Inflace v EU | Market | Cenné papíry | PMI indexy | LSEG | Support | Průměrná mzda | Inflační tlaky | Finální odhad | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Ministryně financí | Sentiment | Index ISM | Míra nezaměstnanosti | Americké objednávky | Spotřebitelé | Karanténa | Indexy nákupních manažerů | Polsko | Ceny potravin | Rezistence | ZEW index | Březnová data | Nařízení | Rostoucí náklady | Zdražování | Ropy | Guvernér Rusnok | Výrobní sektor | Maloobchodní tržby v listopadu | Výsledek HDP | Koruna posiluje | Hospodářské výsledky | Americké ekonomiky | Inflace v lednu | USD | Nová makroekonomická prognóza | Zvýšení daní | PayPal | Počet nových žádostí o podporu | BMW | Nízké úrokové sazby | Odhad inflace | Hlavní úroková sazba | Prezidentka ECB | Prognózy ČNB | Program nákupu aktiv | Pokles HDP | Objem exportu | Propad | Nemovitosti | Rok 2024 | Nejistota | Počet zákazníků | Ceny komodit | Indexy | Ceny v eurozóně | Makro | Příjmy a výdaje | Mutace koronaviru | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | IFO index | ECB | HICP | Ekonomiky eurozóny | Nálada spotřebitelů | Inflační očekávání | Stavební výroba | Payrolls | ROCE | Spekulace | Měny regionu | MPSV | Zasedání amerického Fedu | Hodnoty měny | EU | Hodnota indexu | Miliardy | Zpracovatelský průmysl | PMI ve službách | Zrušení superhrubé mzdy | Protiepidemická opatření | Constellation Brands | PMI pro sektor služeb | Pracovní síly | Zasedání bankovní rady | Jerome Powell | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Markit | Američané | Domácí poptávka | Statistika | Spotřebitelské ceny | Německá inflace
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot
|
|