Zaručený recept na vítězství
Historické statistiky ukazují, že americké akciové indexy a míra nezaměstnanosti jsou velmi spolehlivými ukazateli, kdo zasedne v Bílém domě. Pokud tři měsíce před volbami akciové indexy rostou a zároveň se drží, nebo dokonce klesá nezaměstnanost, vládnoucí prezident má 80% šanci na své znovuzvolení.
Důvody jsou pochopitelné. Lidé mají velmi krátkou paměť. Nerozhodnutí voliči se rozhodují na poslední chvíli. A jelikož víc než 62% Američanů v nějaké formě vlastní cenné papíry, výkon amerických trhů je pro voliče nesmírně důležitý.
Nestranný Fed?
Samozřejmě tuto statistiku znají v USA všichni, kdo se americkými trhy zabývají. Stejně tak si uvědomují důležitost americké burzy sami kandidáti na amerického prezidenta i americký Fed. Právě americký Fed bude čím dál více pod politickým tlakem. Jerome Powell je sice republikán, ale svou měnovou politikou Donaldu Trumpovi nepomohl, spíš naopak. Joe Biden Powella ve funkci potvrdil i přes nespokojenost levicového křídla demokratické strany. Powell tak má asi nejblíž k politickému středu. Jeho situace však bude těžká.
Dilema pro Powella
Inflace v USA poražena není, kdyby byl Powell opravdu pravý jestřáb, úrokové sazby by ještě nekompromisně zvýšil. Tento krok se však zdá být nepravděpodobný právě s ohledem na blížící se volby. Zvýšení sazeb by znamenalo akciový výprodej a tím pádem by Powell silně nahrál Trumpovi.
Stejně tak můžeme brát v úvahu, že druhá varianta v podobě rychlého snižování sazeb by naopak velmi nahrála Joe Bidenovi. Trhy by snížení sazeb do začátku amerických voleb odměnily silným růstem a tím pádem by znovuzvolení Joe Bidena hraničilo s jistotou.
Osobně se mi nejpravděpodobnější varianta jeví, že do začátku amerických voleb Powell nebude dělat nic. Právě z toho důvodu, aby zachoval svou nestrannost a nikdo by ho nemohl obvinit z toho, že pomohl jednomu nebo druhému kandidátovi. Na druhou stranu jeho vyčkávací a šalamounská pozice je nebezpečná pro americkou ekonomiku. Protože když přijdou nepříznivá makroekonomická data, Fed by měl jednat bez ohledu na to, zda je v USA volební rok.
Pro úplnost dodejme, že ten, kdo se zajímá o vztah mezi akciovým trhem a volebním rokem, by neměl ignorovat blog Jeffa Hirsche, který se jmenuje Almanac Trader.
Matěj Široký