Středa 22. ledna 2025 05:29
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap forex

Petr Dufek

C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Analytici: Vývoj výrobních cen může značit budoucí zdražování potravin

17.01.2025 Prosincový vývoj výrobních cen v zemědělství a v potravinářském průmyslu naznačují, že potraviny budou v příštích měsících zdražovat. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Upozornili také na vyšší než očekávaný růst průmyslových cen, za kterým ale podle nich stál zejména krátkodobý výkyv cen energií a v lednu by se měla situace uklidnit.
C:\fakepath\cesko.jpg

Analytici: Rychlejšímu růstu exportu brání stagnace ekonomiky Německa

07.01.2025 Rychlejšímu růstu exportu brání stagnace německého hospodářství. Dovoz naopak odráží zvyšující se domácí poptávku. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Zahraniční obchod ČR skončil v loňském listopadu přebytkem 23,6 miliardy korun, oproti roku 2023 to byl ale o 4,2 miliardy korun horší výsledek, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Dovoz opět stoupl rychleji než vývoz.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Experti: Ekonomika ČR loni rostla o procento, letos poroste o zhruba dvě procenta

03.01.2025 Česká ekonomika za celý loňský rok vzrostla o jedno procento, letos pak její růst dosáhne okolo dvou procent. Vyplývá to z odhadů analytiků. Hrubý domácí produkt ČR stoupl podle Českého statistického úřadu v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta, tedy o desetinu procentního bodu rychleji, než se původně uvádělo.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Listopadová inflace byla pod očekáváním

10.12.2024 Listopadová inflace skončila pod očekáváním finančního trhu, když spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,8 procenta, zatímco odborníci čekali růst o tři procenta. Slabší cenový růst přitom nebyl způsoben výkyvem jedné kategorie, ale byl rozložen do více oddílů, upozorňují analytici, které oslovila ČTK. Za celý rok podle nich inflace míří k 2,5 procenta po loňských 10,7 procenta.
C:\fakepath\ceska ekonomika.jpg

Česká ekonomika údajně míří k celoročnímu růstu o procento

29.11.2024 Česká ekonomika míří k celoročnímu růstu zhruba o jedno procento. Shodují se na tom analytici při hodnocení zpřesněných údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl HDP meziročně o 1,3 procenta, mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Analytici vítají zvýšení tempa růstu spotřeby domácností, za riziko pro budoucí vývoj označují omezení podnikových investic.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Výrobní ceny naznačují, že zdražování potravin bude zrychlovat

18.11.2024 Vývoj výrobních cen v zemědělství naznačuje, že zdražování potravin v příštích měsících zrychlí. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. S ohledem na vývoj výrobních cen v ostatních sektorech ale neočekávají, že by se vrátila plošná vysoká inflace z minulých let. Údaje o vývoji cen výrobců dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), předznamenávají budoucí vývoj spotřebitelských cen.
C:\fakepath\ceska-koruna-euro.jpg

Analytici: Vládní krize v Německu přímo českou ekonomiku neovlivní

08.11.2024 Vládní krize v Německu sice bezprostředně neovlivní tuzemskou ekonomiku, obecně ale chaos u největšího českého obchodního partnera není pro ČR dobrou zprávou. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP), která vedla zemi od prosince 2021, se rozpadla ve středu.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Analytici: Snížení sazby ČNB o čtvrt bodu odpovídá očekávání trhu

08.11.2024 Včerejší rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta vesměs opět odpovídá očekávání finančního trhu. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Sazba je na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Koruna nepatrně oslabila.
img

Český státní dluh ve třetím čtvrtletí vzrostl na rekordních 3,334 bilionu Kč

18.10.2024 Český státní dluh dosáhl na konci třetího čtvrtletí rekordních 3,334 bilionu korun, od začátku roku se zvýšil o 223,1 miliardy korun. Ministerstvo financí to dnes uvedlo ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 306.460 korun. Míra zadlužení na konci třetího čtvrtletí byla 42,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od začátku roku se zvýšila o 1,5 procentního bodu.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Analytici: Růst HDP táhly investice, spotřeba domácností roste málo

01.10.2024 Ekonomický růst táhly ve druhém čtvrtletí hlavně spotřeba vlády a investice. Spotřeba domácností, u níž se očekávalo, že bude hlavním tahounem růstu, se zvýšila překvapivě málo, lidé naopak nadále hodně spoří. Shodují se na tom analytici při hodnocení nových údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí. Podle Českého statistického úřadu HDP meziročně vzrostl o 0,6 procenta, proti předchozímu čtvrtletí se zvýšil o 0,4 procenta.
C:\fakepath\trader-25092024-55-zm.jpg

ČNB snížila úrokovou sazbu na 4,25 procenta, rozhodlo o tom šest členů rady

25.09.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Finanční trh snížení sazby o čtvrt bodu očekával, ve stejném rozsahu bankovní rada snížila sazbu i v srpnu. Koruna na rozhodnutí výrazněji nereagovala.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici: Snížení úrokové sazby o čtvrt bodu odpovídá očekávání trhu

25.09.2024 Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta odpovídá očekávání finančního trhu. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Sazba je na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Koruna podle nich výrazněji nereagovala.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Analytici: Růst důvěry v ekonomiku stojí hlavně na optimismu

24.09.2024 Zářijová důvěra v ekonomiku byla lepší, než očekával finanční trh, když se proti předchozímu měsíci zvýšila o 3,3 bodu na 97 bodů. Analytici oslovení ČTK ale upozorňují, že zlepšení důvěry táhla především očekávání firem ohledně budoucího vývoje, a tato očekávání se v minulosti už vícekrát nenaplnila. Varovali také, že v říjnu by se mohla nálada v ekonomice zhoršit s ohledem na dopady povodní.
C:\fakepath\zaplavy2.jpeg

Povodně podle analytiků střednědobě neovlivní ekonomiku

17.09.2024 Aktuální povodně ze střednědobého pohledu výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu (HDP) projeví výpadek výroby i spotřeby, v budoucnu ho ale zřejmě bude kompenzovat obnova po přírodní pohromě. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Na odhad konkrétní výše škod způsobených povodněmi je podle nich zatím příliš brzy.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Analytici: Srpnová inflace byla nad odhadem trhu kvůli cenám potravin

10.09.2024 Srpnová inflace, která v meziročním vyjádření dosáhla 2,2 procenta a v meziměsíčním 0,3 procenta, překonala očekávání finančního trhu. Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin. I přes vyšší než očekávanou inflaci ale dává cenový vývoj prostor České národní bance (ČNB), aby pokračovala v pozvolném snižování úrokových sazeb, míní experti, které oslovila ČTK.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Inflace v srpnu zůstala 2,2 procenta, přesáhla odhady

10.09.2024 Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Srpnová inflace překvapila finanční trh, který ji očekával na úrovni dvou procent, byla i o 0,4 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB). Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin, nové vzedmutí inflace ale nečekají.
C:\fakepath\trader-30082024-63-zm.jpg

Analytici: Pomalé oživování HDP se kvůli slabému výkonu průmyslu nemění

30.08.2024 Obraz výkonu ekonomiky v první polovině roku se kosmeticky vylepšil, ale pomalého oživování narážející na slabé výkony průmyslu se zatím nemění. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Za celý letošní rok odhadují růst ekonomiky okolo jednoho procenta. Ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 0,6 procenta. V předběžném odhadu z konce července hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,4 procenta.
C:\fakepath\trader-26082024-54-zm.jpg

Analytici: Srpnové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je zklamáním

26.08.2024 Srpnové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je zklamáním, shodli se analytici, které ČTK oslovila. Údaje o důvěře v ekonomiku podle nich potvrzují, že růst české ekonomiky letos zůstane utlumený a nepřekročí jedno procento. Upozornili na obavy spotřebitelů z růstu cen. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) důvěra v českou ekonomiku v srpnu klesla o 1,4 bodu na 93,7 bodu.
C:\fakepath\trader-01082024-62-zm.jpg

ČNB snížila úrokovou sazbu na 4,5 procenta, zhoršila výhled ekonomiky

01.08.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Zpomalila tak uvolňování měnové politiky, když předtím letos čtyřikrát úrokovou sazbu snížila o půl procentního bodu. Rozhodnutí bylo jednomyslné, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Krok centrální banky odpovídá očekávání finančních trhů. Koruna zpevnila o osm haléřů na 25,38 Kč/EUR. Centrální banka dnes také představila novou makroekonomickou prognózu, ve které zhoršila výhled letošního vývoje české ekonomiky. Očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) 1,2 procenta, v květnu předpokládala 1,4 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Experti: Pokles úrokové sazby ČNB výrazněji neovlivní ceny hypoték

01.08.2024 Rozhodnutí Bankovní rady České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu výrazněji neovlivní ceny hypoték, banky ale zřejmě sníží úroky na spořicích a termínovaných vkladech. Zlevnit by mohly podnikové úvěry. Shodli se na tom experti, které ČTK oslovila.
C:\fakepath\ceska koruna6.jpg

Analytici: Snížení úrokové sazby ČNB odpovídá očekávání trhu

01.08.2024 Rozhodnutí Bankovní rady České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta po čtyřech předchozích sníženích sazby o půl procentního bodu plně odpovídá očekávání finančního trhu. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Sazba se dostala na nejnižší úroveň od počátku února 2022. Koruna podle nich výrazněji nereagovala.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Analytici: Červnové snížení inflace na cíl ČNB je překvapivé

10.07.2024 Červnové snížení inflace na cíl České národní banky je velmi překvapivé, shodli se analytici oslovení ČTK. Koruna podle nich reagovala oslabením. Vývoj vytváří prostor pro další snižování úrokových sazeb. Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Ekonomika ČR předpandemické úrovně prý dosáhla před dvěma lety

28.06.2024 Aktuální revize Českého statistického úřadu vývoje ekonomiky ČR podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové změnila její příběh. Zatímco doposud data ukazovala, že česká ekonomika jako jediná ze všech zemí EU stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, podle zpřesněných dat jí dosáhla již ve druhém čtvrtletí 2022 a od té doby se stále drží nad ní.
C:\fakepath\cnb8.jpeg

Analytici: Rozhodnutí ČNB snížit sazby o půl procenta mírně překvapilo trh

27.06.2024 Rozhodnutí České národní banky snížit úrokové sazby o půl bodu mírně překvapilo finanční trh, shodli se analytici. Koruna na zveřejnění zareagovala vůči euru silným oslabením, když bezprostředně po vyhlášení sazeb vystoupala nad úroveň 25 korun za euro. Několik minut po zveřejnění část ztrát smazala a pohybuje se kolem 24,97 Kč za euro, řekl ČTK ve 14:40 analytik XTB Tomáš Cverna.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Vývoj důvěry v ekonomiku podle analytiků naznačuje slabé oživení

24.06.2024 Vývoj důvěry v českou ekonomiku naznačuje, že letošní hospodářské oživení bude jen opatrné. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešního konjunkturálního průzkumu od Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na 98 bodů. Výrazné zlepšení důvěry v průmyslu analytici nechtějí přeceňovat, podle nich tento sektor snadno podléhá výkyvům.
C:\fakepath\trader-18062024-41-zm.jpg

Míra inflace v EU v květnu zrychlila na 2,7 procenta, v Česku byla mírně vyšší

18.06.2024 Míra inflace v Evropské unii v květnu činila 2,7 procenta, a byla tak o desetinu procentního bodu vyšší než v dubnu. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace zvolnila na 2,8 procenta z tempa 3,1 procenta, kde byla o měsíc dříve. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Analytici: Inflace zvolnila víc, než se čekalo

11.06.2024 Inflace v květnu zpomalila výrazněji, než očekával finanční trh. Za jejím zvolněním na 2,6 procenta z dubnových 2,9 procenta stálo zejména meziroční zlevnění potravin, shodují se analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že růst cen služeb zůstává stále rychlý, což podle nich povede Českou národní banku (ČNB) ke zpomalení tempa poklesu úrokových sazeb. V příštích měsících analytici očekávají, že se meziroční inflace bude pohybovat kolem 2,5 procenta.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici: Růst HDP v prvním čtvrtletí mírně zklamal

31.05.2024 Český hospodářský růst v prvním čtvrtletí zůstal za očekáváním, zklamáním je především pokles investic. Shodují se na tom analytici v hodnocení dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle statistiků HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 procenta, meziročně o 0,2 procenta. V prvním odhadu na konci dubna uváděli čísla o 0,2 procentního bodu vyšší. Analytici předpokládají, že za celý letošní rok bude růst HDP do 1,5 procenta.
C:\fakepath\ceska republika2.jpg

Analýza: Nižší důvěra v ekonomiku je výkyv, ne obrat k horšímu

24.05.2024 Květnové snížení důvěry v ekonomiku je spíš jednorázový výkyv než začátek obratu k horšímu. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň upozorňují na to, že důvěra, a to zejména spotřebitelská, je na vyšší úrovni než před rokem. Souhrnný indikátor důvěry se v porovnání s dubnem snížil o 0,6 bodu na 96,4 bodu, nižší byla důvěra podnikatelů i spotřebitelů, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Analytici: Vývoj výrobních cen ukazuje na ústup inflačních tlaků

20.05.2024 Dubnový vývoj výrobních cen ukazuje na pokračující uklidňování inflačních tlaků. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Upozorňují zejména na prohloubení meziročního poklesu cen zemědělských výrobců, to podle nich snižuje riziko dalšího skokového zdražení potravin, jaké spotřebitelé v obchodech zaznamenali v dubnu. Výrobní ceny zpravidla dávají signál o budoucím vývoji spotřebitelských cen.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Analytici: Ekonomika začala ožívat

30.04.2024 Česká ekonomika začala v prvním čtvrtletí výrazněji ožívat, její růst táhne zejména spotřeba domácností. Shodují se na tom analytici, které oslovila ČTK, při hodnocení dnešních údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu HDP v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,4 procenta, mezikvartálně o 0,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí by podle analytiků mohlo české hospodářství překonat předpandemickou úroveň, za celý rok odhadují růst HDP kolem 1,5 procenta.
img

Ceny domů a bytů v ČR začaly opět růst, přestože v EU spíše klesají

09.04.2024 Ceny domů a bytů v České republice začaly opět růst, přestože v průměru celé Evropské unie spíše klesají. V loňském čtvrtém čtvrtletí ceny bydlení v ČR mezičtvrtletně vzrostly druhé čtvrtletí po sobě o 0,3 procenta, v EU ale koncem roku 2023 o 0,3 procenta klesly. Pokles cen zaznamenalo v posledním loňském čtvrtletí například Německo, naopak výrazně vzrostly ceny v Polsku. Vyplývá to z dat Eurostatu, podle kterých ke konci loňského roku sice cena českých bytů a domů meziročně klesla o procento, od roku 2010 ale zdražily o 123 procent.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Analytici: Za zlepšením HDP v závěru loňského roku stály vládní výdaje

28.03.2024 Za zlepšením odhadu hrubého domácího produktu (HDP) v závěru loňského roku stály vyšší výdaje vlády na spotřebu a investice. Základem hospodářského oživení, které údaje potvrzují, ale je rostoucí spotřeba domácností, shodují se analytici v hodnocení dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistici revidovali data o vývoji ekonomiky směrem vzhůru, když ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně vzrostl o 0,2 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Počátkem března uváděli meziroční pokles o 0,2 procenta a mezičtvrtletní růst o 0,2 procenta. Za celý rok HDP klesl o 0,2 procenta, předchozí data ČSÚ hovořila o poklesu 0,4 procenta.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici: Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje zotavující se hospodářství

25.03.2024 Březnové zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku ukazuje, že české hospodářství začíná ožívat. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyzdvihují především optimismus spotřebitelů, který podle nich může podpořit spotřebu domácností. Ta by podle odborníků letos měla táhnout hrubý domácí produkt (HDP), sdělili ČTK.
C:\fakepath\trader-11032024-57-zm.jpg

Inflace v únoru zvolnila na dvě pct., podle analytiků stále není překonána

11.03.2024 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Inflace je tak nejnižší od prosince 2018, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Tempo růstu cen dosáhlo cíle České národní banky (ČNB) a skončilo o 0,8 procentního bodu pod její prognózou. Analytici však upozorňují na přetrvávající inflační tlaky ve službách, proto podle nich nelze mluvit o úplném překonání inflace. Zpomalení inflace také neznamená návrat cen na dřívější úroveň, ale nižší tempo jejich růstu.
C:\fakepath\ceska koruna6.jpg

Inflační tlaky ve službách stále existují

11.03.2024 I přes únorové zpomalení meziroční inflace na dvě procenta z lednových 2,3 procenta stále přetrvávají inflační tlaky ve službách. Upozornili na to analytici, které oslovila ČTK, při hodnocení dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Právě zdražování služeb bude podle nich důvodem pro další opatrnost České národní banky (ČNB) při snižování úrokových sazeb. V nadcházejících měsících se podle analytiků inflace může zvýšit v řádu desetin procenta.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Ekonomika klesla kvůli spotřebě domácností a vysoké inflaci

01.03.2024 Českou ekonomiku loni táhla dolů slabá spotřeba domácností tlumená vysokou inflací. Výsledek zachránil automobilový průmysl, bez jeho přispění by byl roční pokles hrubého domácího produktu (HDP) výraznější než 0,4 procenta, shodují se analytici oslovení ČTK při hodnocení dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky čtvrtého čtvrtletí, kdy HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 procenta a mírně vzrostla i spotřeba, dávají podle odborníků naději na hospodářské oživení. Razantní růst HDP ale nečekají.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Důvěra v ekonomiku podle analytiků naznačuje pomalé hospodářské oživení

23.02.2024 Spotřebitelské nálady se zlepšují díky slábnoucí inflaci a dávají naději na postupné oživení spotřeby. Naproti tomu průmysl dál trápí nedostatek zakázek, což je spojeno zejména se slabým hospodářským vývojem v Německu. Oživení české ekonomiky v letošním roce proto bude pomalé, hodnotí analytici dnešní údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o důvěře v ekonomiku. Podle ČSÚ se spotřebitelská důvěra zlepšila, podnikatelská ale zhoršila a celkově důvěra meziměsíčně klesla o 1,9 bodu na 90,6 bodu, což je nejnižší hodnota od září.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Nová prognóza snížila pro letošek odhad růstu hrubého domácího produktu

15.02.2024 Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) snížila pro letošní rok odhad růstu tuzemské ekonomiky na 1,2 procenta. Pro příští rok jej přehodnotila k silnějším hodnotám a očekává jej 2,8 procenta. Inflace podle ní letos klesne na 2,7 procenta, v příštím roce pak dále na 2,2 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou dnes ČBA představila novinářům. V podzimní prognóze předpokládala letos růst HDP 1,8 procenta a inflaci 2,5 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Český HDP loni klesl o 0,4 procenta, podle analytiků je to důsledek inflace

30.01.2024 Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta po růstu o 2,4 procenta v roce 2022. V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) mezikvartálně zvýšil o 0,2 procenta, meziročně klesl o 0,2 procenta. Předběžný odhad vývoje ekonomiky dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků je loňský hospodářský pokles důsledkem vysoké inflace, údaje za čtvrté čtvrtletí ale dávají naději na obrat k lepšímu. V evropském srovnání česká ekonomika loni zaostávala, Evropská unie jako celek loni podle Eurostatu hospodářsky rostla o 0,5 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Analytici: HDP loni klesl kvůli inflaci, nová data naznačují změnu k lepšímu

30.01.2024 Loňský pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta je důsledek vysoké inflace, kvůli které se snížila spotřeba domácností. Údaje za poslední čtvrtletí roku, kdy se HDP mezikvartálně zvýšil o 0,2 procenta, naznačují obrat hospodářské situace k lepšímu, letošní rok už by měl přinést ekonomický růst. V hodnocení dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se na tom shodují analytici oslovení ČTK.
C:\fakepath\ceska republika2.jpg

Analytici: Důvěra v ekonomiku neukazuje na razantní odraz ode dna

24.01.2024 Údaje o důvěře v českou ekonomiku, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), neukazují na razantní odraz ode dna. Problémy jsou patrné zejména v průmyslu, shodují se analytici oslovení ČTK. Za pozitivní signál naopak považují zlepšení nálad domácností proti loňskému prosinci. Podle nich to dává naději, že spotřeba domácností vzroste a potáhne letos české hospodářství.
img

Ceny bydlení v ČR se v poměru k EU ve 3. čtvrtletí vyvíjely mírně lépe

15.01.2024 Ve třetím čtvrtletí minulého roku ceny bydlení v České republice mírně vzrostly o 0,3 procenta, tedy o půl procentního bodu méně, než je průměr mezi členskými státy Evropské unie. Meziročně ceny bydlení v Česku klesly o 3,5 procenta, o 2,5 procentního bodu více než v EU. Vyplývá to z dat Eurostatu zveřejněných na webových stránkách. Důvodem pro meziroční pomalejší růst a větší meziroční pokles cen v poměru k EU je podle analytiků oslovených ČTK ochlazení tuzemského realitního trhu zapříčiněného vyššími hypotékami, než je evropský průměr.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Analytici: HDP brzdí spotřeba domácností, firmy udržují stále vyšší ziskovost

05.01.2024 Spotřeba domácností se v loňském třetím čtvrtletí navzdory očekávání neoživila, což je hlavním důvodem propadu hrubého domácího produktu (HDP). Shodují se na tom analytici při hodnocení aktualizovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž ekonomika meziročně klesla o 0,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Upozorňují také na to, že se firmám i přes hospodářské oslabení dařilo zachovat vyšší ziskovost než před pandemií covidu-19, což naznačuje, že firmy přenášely zvýšené náklady na spotřebitele.
C:\\fakepath\\ceska republika2.jpg

ČSÚ: Důvěra podnikatelů v ekonomiku stoupla, u spotřebitelů je nejníže od ledna

27.12.2023 Důvěra v českou ekonomiku potřetí po sobě vzrostla, v prosinci se zvýšila stejně jako o měsíc dřív o 0,3 bodu a dostala se na 93,4 bodu. Podobně jako v listopadu stoupla důvěra podnikatelů, u spotřebitelů znovu klesla a sestoupila nejníže od letošního ledna. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
C:\fakepath\euro mena zona.jpg

Inflace v EU klesla na 3,1 procenta, nejvyšší je s hodnotou 8,0 procenta v Česku

19.12.2023 Míra inflace v zemích Evropské unie v listopadu klesla o půl procentního bodu na 3,1 procenta a je nejníže zhruba za dva roky. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci má v celé unii Česká republika, kde ceny meziročně vzrostly o 8,0 procenta. Naopak v Belgii už je deflace, tam ceny meziročně o 0,8 procenta klesly.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Inflace v listopadu byla 7,3 procenta, experti čekají skokový pokles v lednu

11.12.2023 Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně vzrostly o 7,3 procenta, inflace tak zvolnila z říjnových 8,5 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), zejména kvůli vývoji regulovaných cen. Podle analytiků ale inflační tlaky v české ekonomice jednoznačně slábnou, přestože byl růst cen mírně nad očekáváním trhu. V lednu ČNB i analytici očekávají skokové snížení inflace ke třem procentům.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Inflační tlaky v Česku podle analytiků jednoznačně slábnou

11.12.2023 Inflační tlaky v české ekonomice jednoznačně slábnou, přestože listopadový růst spotřebitelských cen byl mírně nad očekáváním trhu. Shodují se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Podle dnešního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v listopadu meziroční inflace 7,3 procenta, proti říjnu se snížila o 1,2 procentního bodu. Výrazné zpomalení meziroční inflace očekávají analytici v lednu. Aktuální vývoj podle většiny z nich umožňuje České národní bance (ČNB), aby už v prosinci zahájila snižování úrokových sazeb. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek však zároveň upozornil na to, že od konce roku 2019 se spotřebitelské ceny zvýšily o více než třetinu.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

HDP ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 0,7 procenta, klesne i celoročně

01.12.2023 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,5 procenta. Zpřesněný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který tak zhoršil svůj první odhad z konce října. Hospodářský útlum byl silnější, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). Podle analytiků z aktuálních dat vyplývá, že za celý rok už se česká ekonomika poklesu nevyhne, pokles HDP odhadují na půl procenta.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Česká ekonomika se letos už nevyhne poklesu, shodují se analytici

01.12.2023 Česká ekonomika se za celý letošní rok už nevyhne poklesu, když se hrubý domácí produkt (HDP) sníží zhruba o půl procenta. Shodují se na tom analytici při hodnocení zpřesněných údajů o HDP za třetí čtvrtletí, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zároveň snižují své odhady ohledně hospodářského oživení v příštím roce zejména kvůli slábnoucí zahraniční poptávce. ČSÚ zhoršil odhad HDP v letošním 3. čtvrtletí na meziroční pokles o 0,7 procenta a mezičtvrtletní o 0,5 procenta, v prvním odhadu uváděl meziroční pokles o 0,6 procenta a mezičtvrtletní o 0,3 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Analytici: Říjnový růst inflace byl technického rázu, inflační tlaky opadávají

10.11.2023 Říjnový růst meziroční inflace byl technického rázu, inflační tlaky opadávají. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Pro další vývoj cen bude podle nich zásadní lednové přeceňování zboží a služeb. Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
C:\fakepath\koruna.jpeg

Analytici: Oživení české ekonomiky nepřišlo, za celý rok HDP poklesne

31.10.2023 Oživení české ekonomiky ve třetím čtvrtletí nepřišlo, zejména kvůli slabé spotřebě domácností zasažených inflací a útlumu průmyslu v důsledku slabé zahraniční poptávky. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Hrubý domácí produkt (HDP) podle nich za celý letošní rok vykáže pokles, ekonomika se tak stále nevrátí na předpandemickou úroveň. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) HDP ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 0,6 procenta, mezičtvrtletně o 0,3 procenta.
img

Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových bytů, míní odborníci

09.10.2023 Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových nemovitostí na českém trhu. Shodují se na tom odborníci v reakci na srpnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve stavebnictví. Hlavním důvodem pro meziroční pokles zahájené výstavby bytů v srpnu o 23 procent a dokončených bytů o 22 procent je podle nich hlavně nízká výstavba v Praze a Středočeském kraji. Jedná se o důsledek nižší poptávky, která je zapříčiněna vysokou inflací a hypotečními úvěry, a tedy nejistotou investorů v zahajování nové výstavby, míní.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Ekonomice se nedaří vrátit na úroveň před pandemií, shodují se analytici

29.09.2023 České ekonomice se stále nedaří vrátit na úroveň před pandemií covidu-19. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK při hodnocení zpřesněných údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) korigoval předchozí data směrem dolů, HDP podle něj mezičtvrtletně stagnoval a meziročně klesl o 0,6 procenta. Analytici předpokládají, že ve druhé polovině roku přijde mírné oživení, za celý rok by tak Česko mohlo zaznamenat mírný hospodářský růst.
C:\fakepath\trader-11092023-50-zm.jpg

Srpnová inflace v Česku byla 8,5 procenta, v Evropě patří k vyšším

11.09.2023 Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 8,5 procenta. Inflace tak pokračovala v sestupném trendu, když v červenci činila 8,8 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 procenta, zdražily zejména pohonné hmoty, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků meziroční inflace klesá vlivem loňské vysoké srovnávací základny, tento efekt se ale už vyčerpává. Analýza investiční platformy Portu ukázala, že Česko mělo v srpnu stejně jako o měsíc dřív devátou nejvyšší inflaci ze sledovaných 41 evropských zemí.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Analytici: Inflace klesá kvůli srovnávací základně, efekt se vyčerpává

11.09.2023 Meziroční inflace zpomaluje vlivem loňské vysoké srovnávací základny, tento efekt se ale už vyčerpává. Shodují se na tom analytici při hodnocení údajů o vývoji spotřebitelských cen, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční inflace podle statistiků v srpnu zpomalila na 8,5 procenta z červencových 8,8 procenta. Aktuální údaje budou podle analytiků argumentem pro Českou národní banku (ČNB), aby na zářijovém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Vývoj HDP podle analytiků směřuje k celoroční stagnaci

31.07.2023 Data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí naznačují, že ekonomika bude za celý letošní rok stagnovat. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Podle dnešního rychlého odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí HDP meziročně klesl o 0,6 procenta, mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla

24.07.2023 Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla. Meziměsíčně vzrostla o 1,1 bodu na 91,4 bodu. Optimističtější byli podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra ale nižší, loni v červenci činila 95,9 bodu.
C:\fakepath\euro-17062015.jpg

Průzkum: Ekonomická aktivita v eurozóně slábne rychleji, než se čekalo

24.07.2023 Ekonomická aktivita v eurozóně slábne rychleji, než se čekalo. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky za červenec dnes oznámila organizace S&P Global. Poptávka v dominantním sektoru služeb se snížila, zatímco výroba v továrnách klesá nejrychleji od začátku pandemie covidu-19.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Analytici: Revize HDP je jen kosmetická, ekonomika se těžko odráží ode dna

30.06.2023 Revize meziročního vývoje hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí o 0,1 procentního bodu dolů je podle analytiků jen kosmetická změna, která nic nemění na hlavních trendech. Problém podle nich představuje snížená spotřeba domácností a nadále platí, že se ekonomika jen těžko odráží ode dna. Podle dnešního zpřesněného údaje Českého statistického úřadu HDP v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 procenta, mezičtvrtletně stagnoval.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Analytiky překvapilo zdražení potravin, mají obavy o inflaci příští rok

12.06.2023 Meziroční inflace zvolnila na 11,1 procenta z dubnových 12,7 zejména díky srovnávací základně, shodují se analytici oslovení ČTK. Za překvapení považují růst cen potravin, který přispěl k meziměsíční inflaci 0,3 procenta. Vyjádřili rovněž obavy o dosažení dvouprocentního inflačního cíle v příštím roce.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Analytici: Údaje o HDP ukazují, že recese v Česku skončila

02.05.2023 Údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ukazují, že recese v Česku skončila. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle kterých se česká ekonomika ukázala být odolná. Podle předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), v prvním čtvrtletí HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta, meziročně klesl o 0,2 procenta. Analytici očekávají za celý rok hospodářský růst do jednoho procenta.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Analytici: Důvěra v ekonomiku naznačuje, že Česko už překonalo recesi

24.04.2023 Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku naznačuje, že Česko překonalo recesi a vrací se k hospodářskému růstu. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale varují před tím, že hospodářské oživení může signalizovat i posílení inflačních tlaků. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se důvěra v ekonomiku v dubnu zvýšila u podnikatelů i spotřebitelů, celkový index důvěry meziměsíčně vzrostl o 3,3 bodu na 97,2 bodu.
C:\fakepath\ceska koruna-3.jpg

Analytici: Úpravy DPH by mohly zvýšit inflaci o půl až jeden procentní bod

11.04.2023 Sjednocení snížených sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 14 procentech a přesun části položek do základní sazby 21 procent by mohlo jednorázově zvýšit inflaci o půl až jeden procentní bod. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Zvýšení inkasa daně nechtěli komentovat bez přesné znalosti toho, jakých položek by se přesuny týkaly.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici: Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, snižuje spotřebu domácností

31.03.2023 Dnešní zpřesněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji hrubého domácího produktu potvrdily, že Česko vstoupilo do recese. Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, kvůli níž klesá spotřeba domácností, shodují se analytici oslovení ČTK. Očekávají, že během dalších měsíců přijde postupné hospodářské oživení.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Inflační tlaky v české ekonomice odeznívají jen zvolna, shodují se analytici

10.03.2023 Inflační tlaky v české ekonomice odeznívají jen zvolna, zatím se projevuje zejména zvyšování srovnávací základny cen z loňského roku. Shodují se na tom analytici v hodnocení dnes zveřejněných údajů o únorové inflaci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční růst cen zvolnil na 16,7 procenta z lednových 17,5 procenta. Pokles inflace na jednocifernou hodnotu očekávají analytici v polovině roku nebo ve třetím čtvrtletí.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Analytici: Za recesí je pokles spotřeby, oživení přijde ve druhém čtvrtletí

03.03.2023 Česká ekonomika se v posledním loňském čtvrtletí dostala do recese zejména kvůli nízké spotřebě domácností. Shodují se na tom analytici při hodnocení zpřesněného odhadu vývoje hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mírné hospodářské oživení čekají od letošního druhého čtvrtletí, za celý rok bude růst HDP blízký nule. HDP ve čtvrtém čtvrtletí klesl proti předchozímu kvartálu o 0,4 procenta, uvedl dnes ČSÚ.
C:\\fakepath\\ceska koruna-4.jpeg

Analytici: K vyšší inflaci přispěly ceny energií, od února růst cen zpomalí

10.02.2023 Lednové zrychlení inflace na 17,5 procenta z prosincových 15,8 procenta způsobilo zejména zdražení energií na cenové stropy po konci úsporného tarifu. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Předpokládají, že od února se bude inflace snižovat. Přispěje k tomu vyšší srovnávací základna loňského roku, ale také slábnoucí domácí poptávka.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Vývoj HDP byl lepší, než čekali analytici, ukazuje na odolnost ekonomiky

31.01.2023 Vývoj hrubého domácího produktu (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byl lepší, než očekávali analytici. Podle nich se ukazuje, že je česká ekonomika odolnější vůči nepříznivým vlivům. Zároveň ale upozorňují na to, že se hospodářská výkonnost ještě nedostala na úroveň před pandemií covidu-19. Letos očekávají hospodářskou stagnaci. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu HDP mezičtvrtletně poklesl o 0,3 procenta po předchozím poklesu o 0,2 procenta ve třetím čtvrtletí, takže se ekonomika dostala do recese. Za celý loňský rok HDP vzrostl o 2,5 procenta.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Analytici: Vítězství Pavla může pomoci vládě, ale vliv na ekonomiku je malý

29.01.2023 Zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli zahraniční investoři vnímat jako garanta prozápadního ukotvení země. V domácí ekonomice ale je vliv prezidenta omezený. Pro vládu by mohla být výhoda, že nebude muset prezidenta přehlasovávat, shodují se analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že Pavel nemá podnikatelské zájmy, které by mohl z pozice prezidenta prosazovat.
C:\fakepath\Babis-Pavel.png

Ekonomický přístup Pavla i Babiše bude dost odlišný, míní ekonomové

15.01.2023 Ekonomické působení kandidátů, kteří postoupili do druhého kola prezidentských voleb, se bude zřejmě výrazně lišit, myslí si ekonomové oslovení ČTK. To by se podle nich mělo projevit na domácí i zahraniční scéně. Zatímco od Petra Pavla očekávají spíše prozápadní působení v cizině a umírněnější roli na domácí scéně, v případě Andreje Babiše počítají s ostrými postoji vůči současné vládě a také s otevřenějším přístupem například k Rusku nebo Číně. Upozorňují také na jejich odlišné názory na působení centrální banky, ale rovněž na omezené pravomoci prezidenta.
C:\fakepath\cnb 1110.jpg

ČNB v listopadu vůbec neintervenovala kvůli kurzu koruny

09.01.2023 Česká národní banka (ČNB) v listopadu vůbec neintervenovala na forexovém trhu kvůli kurzu koruny. Byl to první měsíc bez forexových obchodů od prosince 2021, vyplývá z informací, které dnes ČNB zveřejnila na svých internetových stránkách. Analytici ale upozorňují, že koruna i bez intervencí zůstala silná, což podle nich pomáhá ke snižování inflace.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici: Česká ekonomika je v nerovnováze, měnová krize ale nehrozí

22.11.2022 Česká ekonomika je v současnosti sice v nerovnováze, měnová krize ale zemi v této chvíli nehrozí. Shodují se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Japonská finanční skupina Nomura Holdings v pondělí označila Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem za země ohrožené měnovou krizí, opírala se přitom o poměr devizových rezerv k dovozu, o výši krátkodobých úrokových sazeb a o stav rozpočtových a obchodních ukazatelů jednotlivých zemí.
C:\fakepath\cesko-11112022.png

Bankovní asociace letos čeká růst HDP o 2,5 procenta, příští rok stagnaci

10.11.2022 Česká bankovní asociace dnes v nové makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta, v srpnu očekávala 2,4 procenta. Ke zlepšení přispěl příznivější vývoj ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Příští rok podle ČBA čeká Česko hospodářská stagnace s růstem HDP o 0,2 procenta. Česko podle asociace vstoupilo ve třetím čtvrtletí do recese, hospodářské oživení přijde až ve druhém čtvrtletí 2023.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Inflace se v září zvýšila na 18 pct., podle ČNB i analytiků se blíží vrcholu

11.10.2022 Růst cen v Česku v září zrychlil a inflace se zvýšila na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Meziroční inflace je nejvyšší od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií. Podle České národní banky (ČNB) i podle analytiků se inflace blíží svému vrcholu. Analytici nepředpokládají, že by tempo zdražování přimělo ČNB, aby v listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Inflace předčila očekávání trhu, podle analytiků je blízko vrcholu

11.10.2022 Meziroční inflace v září překonala očekávání trhu, který předpokládal stagnaci, růst cen ale zrychlil na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Podle analytiků oslovených ČTK se přesto blíží inflace svému vrcholu a za celý rok by měla dosáhnout 16 až 17 procent. Odborníci neočekávají, že by zdražování přimělo Českou národní banku, aby na listopadovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytik: ČNB v srpnu podpořila kurz koruny 59 mld Kč, méně než v červenci

07.10.2022 Objem intervencí České národní banky na podporu koruny v srpnu klesl na 2,4 miliardy eur (59 miliard Kč) z červencových téměř deseti miliard eur (zhruba 246 miliard Kč). Od března tak už ČNB prodala na trhu 23,2 miliardy eur (asi 570 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to dnes uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Ekonomika ČR ve 2. čtvrtletí podle zpřesněných dat meziročně stoupla o 3,7 pct

30.09.2022 Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stoupla o 3,7 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Výsledky se tak proti předchozímu odhadu z konce srpna nezměnily. Vyplynulo to z dnešních informací ČSÚ na webu.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

ČNB: Platební bilance skončila ve 2. čtvrtletí schodkem 72,7 miliardy korun

13.09.2022 Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve druhém čtvrtletí ve schodku 72,7 miliardy korun. Je to nejhorší výsledek za poslední tři kvartály. Loni ve stejném období vykázala bilance přebytek 19,9 miliardy Kč. Předběžné údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Meziroční inflace dosáhla v srpnu 17,2 pct, tempo růstu ale zpomalilo

12.09.2022 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zpomalilo na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta, když předtím 13 měsíců v řadě zrychlovalo. Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Vliv mělo i dražší bydlení, zejména energií. Proti červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta. Za nejmírnějším meziměsíčním nárůstem v letošním roce je podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokles cen pohonných hmot téměř o deset procent. Analytici kvůli rostoucím cenám energií však další zmírnění inflace v následujících měsících nečekají, na obávanou dvacetiprocentní metu ale podle nich nedosáhne.
C:\fakepath\trader-07092022-17-zm.png

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

07.09.2022 1) Objem intervencí České národní banky na podporu koruny v červenci dále stoupl na téměř deset miliard eur (zhruba 246 miliard Kč). Za tři měsíce od května tak už ČNB prodala na trhu eura za 20,5 miliardy eur (asi 504 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to dnes uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
C:\fakepath\CNB3.jpg

Analytik: ČNB v červenci zvýšila podporu koruny na 246 miliard Kč

07.09.2022 Objem intervencí České národní banky na podporu koruny v červenci dále stoupl na téměř deset miliard eur (zhruba 246 miliard Kč). Za tři měsíce od května tak už ČNB prodala na trhu eura za 20,5 miliardy eur (asi 504 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to dnes uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
C:\fakepath\trader-09082022-17-zm.jpeg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

09.08.2022 1) Objem intervencí České národní banky na podporu koruny se v červnu proti květnu zdvojnásobil a dosáhl téměř 7,1 miliardy eur (174 miliard Kč). Letos tak už ČNB prodala na trhu eura za 11,1 miliardy eur (276 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
C:\\fakepath\\cnb 1110.jpg

Analytik: ČNB v červnu zdvojnásobila podporu koruny na 174 miliard Kč

09.08.2022 Objem intervencí České národní banky na podporu koruny se v červnu proti květnu zdvojnásobil a dosáhl téměř 7,1 miliardy eur (174 miliard Kč). Letos tak už ČNB prodala na trhu eura za 11,1 miliardy eur (276 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici: Meziroční inflace kvůli cenám energií zřejmě ještě poroste

13.07.2022 Meziroční inflace, která byla v červnu nejvyšší od roku 1993, se v příštích měsících kvůli vývoji cen energií zřejmě ještě zvýší. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Současný vývoj podle nich nahrává srpnovému zvýšení úrokových sazeb, což ale nový guvernér České národní banky Aleš Michl při svém jmenování odmítl. Ani analytici nejsou v názoru na potřebu jejich zvýšení jednotní. Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo o 16 procent, růst zrychlil již podvanácté za sebou. Inflace je nejvyšší od prosince 1993.
C:\fakepath\USA dolar.jpg

Analytici: Posilování dolaru není pro ekonomiku dobré, zdražuje suroviny

12.07.2022 Posilování dolaru na světových trzích není dobrou zprávou pro českou ekonomiku, protože dále zdražuje suroviny a nutí centrální banku bránit oslabování koruny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Jednotná evropská měna euro dnes poprvé od konce roku 2002 sestoupila na paritu vůči americkému dolaru, jedno euro se tak po krátkou dobu prodávalo za jeden dolar. Kolem poledne jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,0017 EUR/USD, když předtím sestoupila až na 1,0000 EUR/USD. Jednotná evropská měna je pod tlakem kvůli obavám z negativních dopadů energetické krize na evropskou ekonomiku.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Důvěra v českou ekonomiku v červnu klesla, spotřebitelská nejníže od 2012

24.06.2022 Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla o 3,5 bodu na 98,3 bodu. Snížila se důvěra spotřebitelů i podnikatelů ve všech odvětvích. Důvěra spotřebitelů se propadla na nejnižší hodnotu od května 2012 a druhou nejnižší úroveň za celou dobu zjišťování důvěry. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství poklesla v červnu i v meziročním srovnání.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Analytici: Ekonomika se letos zřejmě na úroveň před pandemií nedostane

31.05.2022 Dnešní data o vývoji ekonomiky potvrdila, že česká ekonomika přes svůj dobrý výkon v prvním čtvrtletí nedosáhla úrovně před pandemií koronaviru a zřejmě jí ani letos nedosáhne. Navíc je třeba se připravit kvůli dopadům války na Ukrajině a rostoucí inflace na zhoršení výkonu ekonomiky v dalších čtvrtletích. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním datům Českého statistického úřadu. Podle nich česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,9 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Analytici: Inflace ještě stoupne k 15 pct., ČNB tak zřejmě zvýší sazby

10.05.2022 Meziroční inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i 15procentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Takto dramatický růst cen přitom bude vyžadovat ještě další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). K němu by měla rada ČNB přistoupit v červnu, tedy ještě před plánovanou částečnou personální obměnou. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním údajům Českého statistického úřadu k dubnové inflaci. Analytici v této souvislosti upozornili, že při takto vysoké inflaci je potřeba více než kdy jindy důvěryhodná a konzistentní politika ČNB.
C:\\fakepath\\cesko-inflace.jpg

Meziroční inflace podle odhadů v dubnu překonala 13 procent

08.05.2022 Meziroční inflace v dubnu zřejmě překonala 13procentní úroveň. Podle odhadů ekonomů, které ČTK oslovila, inflace stoupla na průměrných 13,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Za nárůstem jsou především zvyšující se náklady na bydlení včetně energií a zdražování potravin. Český statistický úřad zveřejní data o dubnové inflaci v úterý 10. května. Vrchol inflace lze podle ekonomů čekat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Meziroční růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle odhadů zrychlil

27.04.2022 Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků, které ČTK oslovila, v průměru o 4,3 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomové odhadují růst na 0,3 procenta. Poměrně dobrý meziroční růst ekonomiky je podle analytiků dán především srovnávací základnou, ve stejném období loni ekonomika klesla. Celkově se ekonomika ve čtvrtletí potýkala s vysokou inflací a přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích. Válka na Ukrajině se ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) projeví negativně až od druhého čtvrtletí, dodali ekonomové.
img

Vládní dluh zemí EU loni mírně klesl, snížil se i rozpočtový deficit

22.04.2022 Vládní dluh zemí Evropské unie se loni snížil na 88,1 z předloňských 90 procent hrubého domácího produktu (HDP). Proti roku 2020, kdy na hospodářství začala dopadat koronavirová pandemie, klesl loni i rozpočtový deficit členských zemí, a to ze 6,8 na 4,7 procenta HDP. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika se podle jeho údajů řadila k menšině zemí, kde se dluh i deficit zvýšily, Česko ale stále patřilo k nejméně zadluženým státům EU.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Analytici: Zrychlení růstu cen výrobců znamená, že inflace bude ještě kulminovat

20.04.2022 Březnové zrychlení cen výrobců znamená, že inflační vlna bude v Česku teprve kulminovat. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Za rostoucími cenami stálo podle nich především zdražení komodit včetně energií. V zemědělství se meziročně ceny výrobců zvýšily o 27,2 procenta, v průmyslu zrychlil růst na 24,7 procenta a ve stavebnictví na 10,4 procenta.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Analytici: Inflace může vystoupat až k 15 procentům kolem poloviny roku

11.04.2022 Inflace zřejmě nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent. Vrchol lze přitom očekávat kolem poloviny roku. Po zbytek roku ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstane i tak dvouciferný. Ke dvěma procentům by se mohla inflace přiblížit nejdříve v polovině příštího roku. Navíc dnešní data jsou zároveň impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyplývá to z reakcí ekonomů na dnešní údaje o březnové inflaci.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Analytici: Inflace ještě poroste, může překonat i 12 procent

10.03.2022 Inflace ještě nedosáhla vrcholu a v dalších měsících dál poroste, což povede ke snížení kupní síly obyvatel a k poklesu tržeb obchodníků a spotřeby. V únorové inflaci se ještě nepromítl úplně dopad války na Ukrajině, kterou v Česku doprovází například výrazný nárůst cen pohonných hmot. V březnu by tak mohla inflace dosáhnout 12 procent a stoupat i v dalších měsících. To by zároveň mohlo vést k tomu, že Česká národní banka nakonec zvýší základní úrokovou sazbu až na pět procent nebo i výše. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním údajům Českého statistického úřadu.
C:\fakepath\česká burza2.jpg

Index PX pražské burzy přidává tři procenta, koruna posiluje na 25,37 Kč/EUR

09.03.2022 Pražská burza navazuje na úterní růst, v poledne rostl index PX o 2,95 procenta na 1298,91 bodu. Posilovaly téměř všechny emise, nejvíce Erste Bank a Komerční banka. Daří se i koruně, kolem 12:00 se obchodovala v kurzu 25,37 Kč/EUR a 23,14 Kč/USD, oproti úternímu závěru si tak polepšila vůči euru o 29 haléřů a k dolaru o 45 haléřů. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
C:\fakepath\trader-22022022-28-zm.jpeg

Analytička: Dopady sankcí na eurozónu se mohou blížit až jednomu procentu HDP

22.02.2022 Dopady sankcí vůči Rusku kvůli eskalaci krize na Ukrajině na ekonomiky eurozóny se mohou blížit až jednomu procentu HDP. Nejužší vazby s Ruskem mají, a tudíž nejohroženější země EU v tomto ohledu jsou Kypr a pobaltské státy. ČTK to řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Z pohledu sektorů jsou podle ní nejohroženější energeticky náročné sektory od hutí, po železárny, výrobu plastů a chemii.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Ekonomika se příští rok dostane na úroveň před pandemií, bude vysoká inflace

26.12.2021 Růst české ekonomiky by měl příští rok zrychlit na 3,9 procenta z letošních 2,5 procenta. Ekonomika by se tak mohla dostat v příštím roce na předpandemickou úroveň. Zároveň by výrazně měla stoupnout inflace na průměrných 5,5 procenta z letos odhadovaných 3,8 procenta. Naopak nezaměstnanost mírně klesne. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK. Podle nich bude přitom inflace příští rok zřejmě největším problémem pro českou ekonomiku.
C:\fakepath\dolary.jpg

Kvantitativní uvolňování je alternativní nástroj měnové politiky

04.11.2021 Výběr informací o takzvaném kvantitativním uvolňování měnové politiky (americká centrální banka - Fed - oznámila, že začíná omezovat svá rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky, tedy takzvané kvantitativní uvolňování):
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Inflace do konce roku podle ekonomů překoná pět procent a ČNB dále zvýší sazby

11.10.2021 Dnešní údaje o zářijové inflaci ukazují, že do konce letošního roku meziroční inflace překoná pětiprocentní hranici především kvůli zdražování energií. Vývoj kolem inflace zároveň povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyplývá to z dnešních vyjádření ekonomů pro ČTK.
Související klíčová slova: Analytik Patria Finance | Zvyšování sazeb | Člen bankovní rady | Zbrojovka | Evropský blok | Ekonomické problémy | Silnější koruna | Developeři | Dominik Rusinko | Deficit veřejných financí | Růst investiční aktivity | Výkon | Kč/EUR | Koronavirové krize | Odhad vývoje ekonomiky | Egypt | Dopady inflace | Cenová hladina | Vstupy | Zpracovatelský sektor | Pozitivní vliv | Byty v ČR | Exporty | Inflace v září | Sekce měnové | Veřejné finance | Analytik Cyrrusu | Fondee | EUR | Vývoj cen ropy | Řecko | Mince | Trend | Pokles sazeb | Opačný trend | Inflační čísla | Koruna zpevnila | Pokles indexu | Mezinárodní měnový fond | Hospodářské problémy | Statistiky | Patria Finance | Tempo růstu | Investiční banky | Aktivita firem | Deficit hospodaření státu | Oživení poptávky | Výkyvy | Pojišťovna | Ruské invaze na Ukrajinu | Míra úspor | Evropská komise | Srbsko | České vlády | Pravděpodobnost | Stavební produkce v srpnu | ČBA | Tuzemská ekonomika | Index PX | Více peněz | František Táborský | Rozvíjející se země | Český statistický úřad | Reálné příjmy domácností | Zdraví ekonomiky | Evropská země | Bydlení v ČR | Výhled ekonomiky | Současný propad | Bytové jednotky | Reality | Krize v Německu | Estonsko | Rostoucí ceny | Růst sazeb | Financial Times | Expanze | Propad investic | Investing | Posilování dolaru | Rostoucí inflace | Nová data | Nezaměstnanost | Vratislav Zámiš | Pandemie | Růst cen | Deflace | Zpráva | Světlo na konci tunelu | Snížení úrokových sazeb | Pokles ceny ropy | Vlastní bydlení | ČSÚ | Strach | Inflace v prosinci | Bankovní rada ČNB | Analýzy | Burza | Inflace v zemích EU | Nejvyšší inflace | Nálada domácností | Lubomír Lízal | Nastavení úrokových sazeb | Zpřesněná data | Expobank | Tvorba fixního kapitálu | Snížení DPH | Ceny ve výrobě | Vývoj státního dluhu | Dolary | Úřad Eurostat | Termínované vklady | Základní úrokové sazby | Dluhopisy | Inflace v Maďarsku | Stavební spořitelny | Odhady škod | Volatilita | Míra inflace v EU | Evropská měna | Nizozemsko | Ceny pohonných hmot | Prudký pokles | VIG | David Marek | ČSOB | CZK | Výsledek inflace | Výhled | Sazby hypoték | Investiční platforma | Zmírnění inflace | Dnes ČNB | Hrubý domácí produkt (HDP) | Podnikatelská důvěra | Nomura Holdings | EUR Index | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | Inflace v zemích Evropské Unie | Irsko | Centrální banky | Tržní reakce | Česká měna | Nové byty v Praze | Ceny hypoték | Ceny zemědělských výrobců | Výrazný růst | Hamburg Commercial Bank (HCOB) | Základní úrokové sazby ČNB | Snižování cen | Domácnosti | Sazba ČNB | Míra zadlužení | Finanční zdroje | Vzestup inflace | Turecko | Vysoké ceny energií | Pandemie koronaviru | Růst úroků | Český nemovitostní trh | Snižování sazeb | Czech Fund | Podnikové investice | Odhad vývoje HDP | Vice | Ekonomické ukazatele | Komerční banka | Růst nezaměstnanosti | Cíl ČNB | Ekonom UniCredit Bank | Optimismus spotřebitelů | Důvěra spotřebitelů | Zdražování cen | Výsledky průzkumu | LOGeco | Unijní ministři zahraničí | Odvětví | Pojišťovna VIG | Další růst | LIBOR | Recese v Česku | Snížení úrokové sazby | Zdražování potravin | Snižování úrokových sazeb | Ceny zemního plynu | Analytici | Program kvantitativního uvolňování | Omezení dodávek | PwC Petr Kříž | Miroslav Novák | Celková inflace v české ekonomice | Výhled české ekonomiky | Moneta | Očekávání analytiků | Bondster | Charles Michel | Kurz české koruny | Poslanec | Dnešní údaje | Míra úspor domácností | Tuzemská inflace | Inflace zpomaluje | XTB Pavel Peterka | Vývoj německé ekonomiky | Hamburg Commercial Bank | Energetická skupina ČEZ | Kč/USD | Slovinsko | Inflace cen | Ceny elektřiny | Největší meziroční nárůst | Obchodní války | Země EU | Prognóza České bankovní asociace (ČBA) | Pokles ceny | DRFG | Zařízení | Pandemie covidu-19 | Chování obchodníků | Nomura | Graf | Úsilí | Výroba v továrnách | Snižování úroků | Portu | Očekávání trhu | Odhodlání | PwC | Výnosy | Poptávka | Ziskové marže | Jedna miliarda | Prodej státních dluhopisů | Výrobní inflace | Tuzemská nezaměstnanost | Pohonné hmoty | Organizace S&P Global | Zaměstnanost | Rychlý růst mezd | Ekonomiky | Jana Mücková | Analytik ČSOB | Opatření proti šíření koronaviru | Cena volných nových bytů | Výsledek hrubého domácího produktu | Evropský statistický úřad Eurostat | Nízké ceny | Rozpočtový schodek | Negativní dopad | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Vysoká inflace | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Rozhodnutí ČNB | Pozitivní zpráva | Petr Bartoň | Výhled německé ekonomiky | Nabídková cena volných nových bytů | Cenové hladiny | Evropské investiční banky | Státní dluh | Bydlení | Peníze | Největší evropská ekonomika | Pozitivní očekávání | Březnová inflace | Stavební produkce | Unijní ministři | Ceny v zemědělství | Politika | Závazek | Očekávání | Odeznívání inflace | Hospodaření státu | Jedna miliarda eur | Zlevňování hypoték | Výnosy českých státních dluhopisů | Lucembursko | Inflační riziko | ING Bank Jakub Seidler | Červnová inflace | První odhad HDP | Zvýšení sazeb | Invaze na Ukrajinu | Základní sazby | Guvernér české národní banky | Financovat | Cyrus de la Rubia | Vývoj likvidity | Historie | Spotové operace | Zdražovat | Jana Steckerová | Cena elektřiny | Zranitelnost měn | Situace na trzích | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | Růst | Ceny bydlení | Analytika | Zboží dlouhodobé spotřeby | Pomalé oživení | Nabídka | Příležitosti | Investiční skupiny | Itálie | Snížit úrokové sazby | Výpadky | EUR/CZK | Nárůst cen | Zveřejněná data | BH Securities | Světové finanční krize | Globální finanční krize | Prognóza | Natland | Petr Král | Souhrnný index | Výrazný propad | MF | Analytik České bankovní asociace | Obligace | Roční míra inflace | Trh práce | Koruna | Swiss | Veřejný dluh | České HDP | Petr Javůrek | Asociace exportérů | Ruská agrese | Purple Trading Petr Lajsek | Ekonomické sankce | Nastavení měnové politiky | Objem obchodů | Měna euro | Růst cen v Česku | Koronavirová krize | Velká Británie | Pavel Sobíšek | Americká centrální banka | Indikátor | Prognóza České bankovní asociace | Dostupnost bydlení v ČR | Ceny výrobců | Chování | Kontrakty | Zpomalení ekonomiky | Inflace v eurozóně | Gepard Finance | Moskva | Organizace S&P | Vít Endler | Vývoj likvidity bankovního sektoru | Oslabování koruny | Zpřesněný odhad | Úrokové sazby | Meziroční růst | Růst cen výrobců | Vývoj kurzu | Drahé energie | Trh | Listopadová inflace | Dubnový vývoj | Byty v Praze | Problémy | Šíření viru | Oživení české ekonomiky | Nižší ceny | Ruský prezident | Sentiment na trzích | Česká národní banka (ČNB) | Aleš Sosnovský | Ekonom společnosti | Společnosti | Dopady sankcí na eurozónu | Index | Studie | Průměrný kurz koruny | Nemovitosti v ČR | Rezervní měny | Elektřina | Výrobní ceny | Vládní koalice | Zpřísnění měnové politiky | Investiční platforma Portu | Eura | Komise | Nejistoty | Kurz koruny | Investiční web | Fungování | Jiří Rusnok | FinTech | Posílení | Agentura Reuters | Rumunsko | Maďarsko | Analytik XTB Pavel Peterka | Česká zbrojovka | S&P | Penta | Zvýšené úrokové sazby | Ceny domů a bytů | Vít Hradil | Objednávky | Americké měny | Unie | Energetická skupina | Chod ekonomiky | Inflační tlaky v české ekonomice | Akciové indexy | Marka | Polský zlotý | Zahraniční obchod ČR | Bankovní rada České národní banky | Bezprecedentní propad | Závislost | Pozitivní impulz | Vývoj inflace | Nová prognóza | Obchodování s emisními povolenkami | Rekordní hodnoty | David Eim | Deficit | Objem dluhopisů | Statistický úřad | Ekonomické aktivity | Seznam Zprávy | Ceny domů | Budoucnost | Růst daní | Cukr | Pokračující pokles | Bankéři | Míra inflace v Maďarsku | Sektor služeb | Hospodářská politika | Růst důvěry v českou ekonomiku | Indikátor důvěry v ekonomiku | Ústup inflace | Vládní konsolidační balíček | Automobilový sektor | Twitter | Inflace v Evropské unii | Opatření | Benzín | Podnikatelé | Německá vládní koalice | Harmonizovaná inflace | První data o HDP | Pozornost | Analytik skupiny | | Ekonomické vyhlídky | Ředitel investiční platformy | Dno propadu ekonomiky | Tomáš Kudla | Miliarda | Pandemie covidu | Hlasy pro zvýšení sazeb | Vývoj hrubého domácího produktu | Problémy Německa | Index nákupních manažerů | Tomáš Cverna | Koronavirová pandemie | Peníze na financování | Prognóza vývoje české ekonomiky | Složení bankovní rady | Zlevnění hypoték | Čínský trh | Platforma | Mánie | Ekonomický poradce | Vysoké inflace | Británie | Analytik Raiffeisenbank | Obchodníci | Data o inflaci | Růst průmyslových cen | Obchodovat | Hlavní ekonomka | Invaze | Snížení základní úrokové sazby | Analytik Portu | Patria Online | Celková inflace | Finance | Válka na Ukrajině | Norsko | Guvernér ČNB Aleš Michl | USA | Důvěra v ekonomiku | Růst úrokových sazeb | Platformy | Hlavní ekonom | Spotřebitelské inflace | Kapitálové trhy | Čistý zisk | Raiffeisenbank Vít Hradil | Nastavení sazeb | Sankce | Finanční instituce | CitFin | OVB | Vývoj důvěry v ekonomiku | Pokles cen | Volby | Výdaje | Evropský statistický úřad | SWIFT | Investiční aktivita | Bulharsko | Ceny starších bytů | Belgie | Cena zemního plynu | Helena Horská | Súdán | Statistici | Zpomalení inflace | Ekonomové | Prohlášení | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Měnová politika ČNB | Propad české ekonomiky | Trading | Růst HDP | Petr Kříž | Podíl zahraničních investorů | Ruská ekonomika | Purple Trading Jaroslav Tupý | Hospodaření státního rozpočtu | Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů | Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Filip Louženský | Ceny bydlení v ČR | Česká ekonomika letos | Reposazba | Analytik Czech Fund | Vývoj | Světové rezervní měny | Výkon ekonomiky | ING Bank | Ekonomická aktivita v eurozóně | Úroková sazba | Změna cen bytů | Deloitte | Meziroční inflace v září | Pokles cen nových bytů | Nálada v ekonomice | Podnikatelská nálada | Nadhodnocení | Západní sankce | Konkurenceschopnost | Generali Investments CEE | Dopady pandemie | Důvěra domácností | Provident | České měny | EUR/USD | Starší byty | Zemědělství | Intervence | IAB | Spotřebitelská důvěra | Ceny průmyslových výrobců | Člen bankovní rady ČNB | Další vývoj | První odhad | Měnové politiky | G20 | Hlavní ekonom Cyrrusu | Sazby ČNB | Rok 2025 | Ceny nemovitostí | Odhad letošního růstu HDP | Aktuální situace | Natland Petr Bartoň | Ekonomický přístup | Zlotý | Kurzový zisk | Akcenta Miroslav Novák | Odhad HDP | Klesající úrokové sazby | Dna | Fingood | Centrální bankéři | Hypoteční sazby | Nabídková cena | Objem intervencí České národní banky | Cenový strop na plyn | Nové byty | Úrokové sazby České národní banky | Nová prognóza České bankovní asociace | Předběžný údaj o HDP | Snížení úroků | Druhá vlna pandemie | Analytik Komerční banky | Vládní výdaje | Obilí | Prezidentské volby | Silná koruna | Světová finanční krize | Miliardy korun | Tisková konference | Platební bilance | Růst mezd | Nabídkové ceny nových volných bytů | Snížení inflace | Růst cen nemovitostí | Posilování koruny | Sazby | Inflace v České republice | Patria | Růst výrobních cen | Důvěra v českou ekonomiku | Změny v ekonomice | České koruny | Tempo zdražování | Místopředseda představenstva | Skokového oslabení koruny | Spotové ceny elektřiny | Investovat | Konsolidační balíček | Data o HDP | Provident Financial | Ekonomické oživení | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Generální ředitel | Boj s inflací | Průzkum | Hlavní analytik | Firmy | Naše hospodářství | Ceny nových bytů | Inflace v Česku | Objem intervencí | Budoucí vývoj | Růst cen domů a bytů | Růst cen ropy | Reálné mzdy | Zajištění | Zájem investorů | Banka Creditas | Bit.plus | Euro dnes | PwC ČR | YIT | Repo sazby | Miliarda eur | Provozní zisk | Argentina | Investování | Očekávání firem | Fed | M2 | Maďarský forint | Rozpočtový deficit | Pokračující růst | Automobilový průmysl | Generali Investments | Česká vláda | Poradenské společnosti | Hry | Dílčí index | Trhy | Financování státu | Rychle rostoucí ceny | Jiří Tyleček | ČSOB Dominik Rusinko | Skanska | Růst české ekonomiky | Zelená politika | Rizika | Rada ČNB | Eurozóna | Portugalsko | Fond | ISM | Vládní krize | Ekonomická nálada | Poptávková inflace | Zpomalování inflace | Úspory | Poslanecká sněmovna | Bytová výstavba | Předkrizové úrovně | Dánsko | Kyjev | Nominální růst | Vysoké ceny | České státní dluhopisy | Vládní krize v Německu | Obnovení růstu | Růst ekonomiky | Ředitelka | Aktivita v sektoru služeb | Cenový vývoj | Restart ekonomiky | Ministerstvo financí | Bilance | CEE | Volby v Německu | Bankovní asociace | Vladimir Putin | Finanční polštář | David Vagenknecht | Stabilita | Příjmy domácností | Španělsko | Solidní růst | Menšinový | Ekonomický růst | Ceny nových volných bytů | Ceny ropy a zemního plynu | Český statistický úřad (ČSÚ) | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | Poradenství | Zlepšení nálady | Odhady analytiků | Měnová krize | Investiční aktivity | Analytička | Společnost | Zadlužování | Ekonom Cyrrusu | Sázet | Meziroční růst HDP | Hospodaření | Dnešní výsledky | Zahraniční obchod | Cenné papíry Komerční banky | Růst výroby | Pokles devizových rezerv | Situace na trhu práce | Maďarská centrální banka | Expobank CZ | EBITDA | Obchod | Cyrrus Vít Hradil | Purple Trading | Odhad růstu hrubého domácího produktu | Inflace v české ekonomice | Hospodářský pokles | Tomáš Vlk | Vývoj na trhu | EK | Zahraniční forex | Riziko | Analytik | Emise | Trinity | Spotové ceny | Nájemné | Capitalinked | Pražské burzy | Zasedání ČNB | Swiss Life | Hnutí ANO | Cenový strop | Údaje o HDP | Šok | Finanční trh | Portfolio | Pesimismus | Nástroj | NATO | Plyn | Pokles cen ropy | Životní úroveň | Karty | Německá ekonomika | Libanon | Prodat dluhopisy | Ceny | Prognóza vývoje | Financování | Vyjádření ekonomů | Propad ekonomiky | Zvýšení ceny | Recese | Pokles | Realitní trh | Meziměsíční inflace | Války | Impuls | Raiffeisenbank | Přebytek bilance | Poptávka po nemovitostech | Proinflační | Centrální banka | DPH | Jedno euro | Levné peníze | ČNB Jiří Rusnok | Restriktivní opatření | Evropské centrální banky | Moneta Money Bank | Souhrnný indikátor | Odborníci | Rozvolnění | Investments | Průmyslový sektor | Ekonom Komerční banky | Nejvyšší růst | Průmyslové zboží | Erste Bank | Forint | Prezident Vladimir Putin | Předseda představenstva | Inflační krize | Výnos | Růst důvěry | Zlevnění potravin | Pokles ekonomiky | Růst cen energií | ČEZ | Německé ekonomiky | Počet nakažených | Nájmy | Pasiva | Dobrá zpráva | Trinity Bank | Hospodářský propad | Spotřeba domácností | Vývoj měnového páru EUR/USD | Měnové krize | Česká bankovní asociace | Posílení koruny | Central Group | Ceny energií | Cílování inflace | Energetická krize | Inflační cíl | Hospodářská stagnace | Jaromír Gec | Malta | Nejnovější výsledky | Rychlý růst cen | Petr Pavel | Zisk | ČNB | Data ČSÚ | Spekulovat | Analytik Purple Trading | Avast | Dovoz | Zahraniční investoři | Pokles tuzemské ekonomiky | České hospodářství | Vklady | Obchodování | Zajištění na stáří | Jan Vejmělek | Nové prognózy | Dnešní data | Úroky | Cenový růst | Eurostat | Prezident | Varovné signály | Úsporný tarif | Růst inflace | Patrie | Ekonom ING | Jednotná evropská měna | Souhrnný index nákupních manažerů | Státní rozpočet | Evropa | Měna | S&P Global | Zprávy | Reakce centrální banky | Ceny ropy | Byty | Potravinářství | Francie | Předpověď | XTB Jiří Tyleček | Údaje | Automobilky | Srovnávací základna | Finanční krize | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Investiční společnost | Obchody | Běžný účet | Ekonomika ČR | Pokles české ekonomiky | Naše ekonomika | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Změny sazeb | Vývoj úrokových sazeb | Marže | Výhled pro rok | Inflace v říjnu | Aktivum | Pokles spotřebitelských cen | Ursula von der Leyenová | Chorvatsko | Situace | USD/CZK | Šíření koronavirové nákazy | Nové zakázky | Miliardy eur | Stagnace | Pozitivní výsledek | Dluhy | FOREX | Signály | Inflace v ČR | Guvernér | Cizí měny | Pokles zásob | Spotřebitelské ceny v Česku | Hospodářské noviny | HDP | Ekonom | Optimismus | Nákupní aktivita | Rozhodování | Ekonomka | Dolar | Euro | Zpomalení růstu | HCOB | Průměrná cena | Ekonomka Raiffeisenbank | Obchodní bilance | Nedostatek zakázek | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Členské země | Politika ČNB | Výprodej | Slovensko | Martin Gürtler | Míra inflace v eurozóně | Měnové unie | Zdraví | Realitní sektor | ČTK | Lehman Brothers | Pozitivní výhled | Odhad letošního růstu | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Úvěr | Meziroční inflace | Klesající inflace | Úrokové sazby ČNB | Akcie | Pavel Peterka | Pražská burza | Základní úroková sazba | Podniky | Zrychlení růstu | Český HDP | Poradce premiéra | Analytik XTB | SPD | Češi | Tuzemské hospodářství | Capitalinked.com Radim Dohnal | Obavy z inflace | Vývoz | Reuters | Radim Dohnal | Nálada v průmyslu | Logistika | Vývoj ekonomiky | Největší propad | Koronakrize | Uvolněné měnové politiky | Prognózy | Zvyšování cen | Airbnb | Kurz | Daně | SOK | Ministři | Jádrová inflace | Index důvěry | Růstový trend | Ceny bytů | Pokladniční poukázky | Státy Evropské unie | Rekord | Výsledky | Míra inflace | Údaj o HDP | Zdražování energií | Rychlý růst | Bankovní rada | Investice | Nejvýraznější růst | Potenciál | Pokles inflace | Vyjádření analytiků | Komunikace | Oživení ekonomiky | Bod | Vnímání | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Aktuální vývoj | Soukromá spotřeba | Zpřesněné údaje | Zaměstnanci | Cyrrus | Účet platební bilance | Hospodářství | Důvěra | České dluhopisy | Kontrakce | Očekávání ČNB | ODS | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Měny | Capitalinked.com | Předběžné výsledky | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | Chaos | Snížení dluhu | Opatření na podporu ekonomiky | Patria.cz | Export | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Poradce | Signál | Zahájení ruské invaze | Úbytek | České firmy | Unicredit | Devizové rezervy České národní banky | TABAK | Radomír Jáč | UniCredit Bank | Organizace | Ceny stavebních prací | Ceny surovin | Nemovitostní trh | Česká spořitelna | Praha | Výhled úrokových sazeb | Ruský prezident Vladimir Putin | Nižší poptávka | Propad HDP | Cenové tlaky | Pozitivní signál | Devizové rezervy | Hypotéky | Ekonomika oživuje | Česká televize | Dubnová čísla | FDP | Analytik portálu | EOS | TIM | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Příjmy | Prodej | Evropská komise (EK) | Rok 2024 | Financial | Bloomberg | Inflace v květnu | Finanční skupina | Evropská unie | Silný růst | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Vyšší mzdy | Růst poptávky | Korekce | LNG | Špatné výsledky | Výrazný pokles | Kvantitativní uvolňování | Asociace | Výkonnost | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Hrubý domácí produkt | Vývoje kurzu | Zhoršení nálady | Pokles úrokových sazeb | Stavebnictví | Spotřebitelská nálada | Krize | Rostoucí trend | Míra zisku | OECD | Oslabení koruny | Průmyslová výroba v ČR | Zvýšení úrokových sazeb | Inflace v únoru | Zakladatel | Penále | Index nákupních manažerů (PMI) | JDE | Energetická náročnost | Ceny zboží | Prognóza ČNB | MT4 | Skupina ČEZ | Důvěra v průmyslu | Cena | Německo | MJ | Komerční banky | Zadlužení | Rozpočet | Obchodní partner | Snížení sazeb | Nové úvěry | BAT | Česká ekonomika | Prudký růst cen | Ekonomické údaje | Raiffeisenbank Helena Horská | Rozvolnění protipandemických opatření | PX Pražské burzy | Silnější kurz | Inflace v listopadu | Rozhodnutí bankovní rady | Výhledy | Banka CREDITAS | Nižší výdaje | Erste | Reputace | Kypr | Indikátor důvěry | Báze | Ekonomika | Evropské méně | Denní graf | Schodek | Indikátory | Kultura | Sankce na Rusko | Oslabení | Finanční situace | Ekonomické krize | Nálada podnikatelů | Energetické krize | Práce | Úspěch | Centrální banky USA | Cíle | ČNB dnes | Kryptoměny | Repo sazba | Banky | Předčasné volby | Ceny v Česku | Automotive | Vlády | Rychlost | Šance | Investiční platformy | Bilance zahraničního obchodu | Očekávaný růst | Vysoké úrokové sazby | Analýza | Zlepšení | Jan Bureš | ČR | XTB | Jednatel | Výraznější pokles | Intervenovat | Solidní výsledky | Pozice | Současná situace | Mzdový růst | Inflace v EU | Štěpán Křeček | Creditas | Obchodní ředitel | Jakub Seidler | ČNB Aleš Michl | Oděvy | Cenné papíry | ČNB Petr Král | Vývoj HDP | Uznání nezávislosti | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Služby | Litva | Spotřební zboží | Nemovitosti v Česku | Zrychlení inflace | Sentiment | Experti | Jaroslav Tupý | Investoři | Nižší sazby | Míra nezaměstnanosti | Petr Lajsek | Indikátory důvěry | Spotřebitelé | Finep | Akcenta | Von der Leyenová | Míra inflace v Evropské unii | Růst hrubého domácího produktu | Slabá poptávka | Polsko | Jeden dolar | Ceny potravin | Meziroční růst cen | Auta | Noviny | Další růst sazeb | Zdražování | Ropy | Struktura | XTB Tomáš Cverna | Předseda | Výsledek HDP | Koruna posiluje | Růst cen potravin | Měnové stimulace | Cenové stropy | USD | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Viry | Tištění peněz | Cestování | ING Jakub Seidler | Investing.com | Statistický úřad Eurostat | Provozní zisk před odpisy (EBITDA) | Zdražování pohonných hmot | ČSOB Petr Dufek | Dnešní čísla | Hlavní ekonom ING | Situace v průmyslu | Prognózy ČNB | Island | Kupní síla | Pokles investic | Inflace ve službách | Pokles HDP | Propad | Poklesy HDP | Rakousko | Srí Lanka | ANO | Tempo růstu spotřebitelských cen | Hospodářské oživení | FinGO | Nemovitosti | Andrej Babiš | Provozní zisk před odpisy | Ebury | finGOOD | Rok 2024 | Aleš Michl | Pravidla EU | Nejistota | Nejvýraznější pokles | ING | Česká republika | Indexy | Vývoj kurzu koruny | Státní dluhopisy | Americký dolar | Hotely | Nízké ceny ropy | Ceny v eurozóně | Evropská centrální banka | Výkon německé ekonomiky | Švédsko | Analytik Trinity Bank | ECB | Ekonomiky eurozóny | Opatření vlády | Měnová politika | Růst cen domů | Nálada spotřebitelů | Ziskovost | Inflační očekávání | Náklady na práci | Body | Zvýšení inflace | Parita | Pákistán | ROCE | Spekulace | Reálné příjmy | HDP v ČR | Navýšení | EU | Hodnota indexu | Ekonomický výhled | Miliardy | Problémy v dodavatelských řetězcích | Dostupnost bydlení | Základní sazba | Zasedání bankovní rady | Předsedkyně Evropské komise | Ukazatele | Šíření koronaviru | Dynamika HDP | Ovlivňování | Banka | Země eurozóny | Vlastnictví | Zvýšený zájem | Růst cen průmyslových výrobců | Nízká inflace | Domácí poptávka | Výzvy | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Německá inflace
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Petra Milcová z MPO
Petra Sochorová
Petra Turzová
PETRA z Hodonína
Petr Bartoň
Petr Beneš
Petr Borkovec
Petr Čech
Petr Čermák
Petr Čížek

Následující klíčová slova

Petr Dvořák
Petr Fiala
Petr Fiala (ODS)
Petr Háva
Petr Horáček
Petr Hrnčíř
Petr Hrubý
Petr Hykel
Petr I. Veliký
Petr Janiga
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex
Potvrďte prosím... Zavřít