Neděle 03. listopadu 2024 12:42
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Český HDP loni klesl o 0,4 procenta, podle analytiků je to důsledek inflace

30.01.2024 14:12  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta po růstu o 2,4 procenta v roce 2022. V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) mezikvartálně zvýšil o 0,2 procenta, meziročně klesl o 0,2 procenta. Předběžný odhad vývoje ekonomiky dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků je loňský hospodářský pokles důsledkem vysoké inflace, údaje za čtvrté čtvrtletí ale dávají naději na obrat k lepšímu. V evropském srovnání česká ekonomika loni zaostávala, Evropská unie jako celek loni podle Eurostatu hospodářsky rostla o 0,5 procenta.

Od vzniku Česka je to pošesté, co ekonomika za celý rok poklesla. V předchozích případech se HDP snížil v hospodářské krizi v letech 1997 a 1998, za globální finanční krize v roce 2009, v roce 2012, a za pandemie covidu-19 v roce 2020. Loňský výsledek českého HDP byl nejslabší od roku 2020.

Pokles ekonomiky v loňském roce byl podle statistiků ovlivněn poklesem výdajů na konečnou spotřebu domácností a změnou stavu zásob. Naopak pozitivní vliv měla především zahraniční poptávka.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek vidí hlavní příčinu loňského poklesu HDP ve vysoké inflaci, kvůli které klesla spotřeba domácností. "V jistém smyslu je loňský hospodářský propad daní za vysoké ceny energií, které se propsaly do všech stránek ekonomického života a které si vynutily masívní přizpůsobení této nové realitě," uvedl Dufek. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler podotkl, že bez silného kladného příspěvku automobilového sektoru by byl pokles HDP větší než jedno procento.

V samotném posledním čtvrtletí roku 2023 vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,2 procenta. "Růst podpořila hlavně zahraniční poptávka a po dlouhé době také výdaje na konečnou spotřebu domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Mezičtvrtletní ekonomický růst vnímají odborníci jako pozitivní signál. "Obrat u spotřeby domácností ukazuje, že ekonomika by již měla mít to nejhorší za sebou. Inflace na začátku roku klesne na hodnoty mírně nad cílem České národní banky, což umožní obnovit reálný růst mezd po dvou letech poklesu reálné mzdy, což podpoří poptávku v ekonomice," řekl ekonom Deloitte Václav Franče.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že přírůstek 0,2 procenta byl nejlepší výsledek za posledních šest čtvrtletí. Výsledek ale nechce přeceňovat. "Zda ukazuje čtvrtletní růst HDP z čtvrtého čtvrtletí 2023 na začátek růstové vlny, která bude sílit, je v tuto chvíli nejisté. Na jednu stranu se díky zklidněné inflaci bezpochyby zlepšuje příjmová situace domácností, což bylo patrné i v lednovém indikátoru důvěry ČSÚ. Na druhou stranu čelí podniková sféra nadále silnému protivětru," dodal.

Zdroj: Reuters, ČTK, Banka Creditas, UniCredit Bank

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Česko si v žebříčku inflace polepšilo na 11. nejnižší v Evropě
    Česko si v červnu v evropském žebříčku inflace výrazně polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 11. nejnižší, zatímco v květnu byla v polovině žebříčku, když vykázala 23. nejvyšší inflaci. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, zatímco v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Česko si v žebříčku inflace polepšilo, v Evropě ji mělo 23. nejvyšší
    Česko si v květnu v evropském žebříčku inflace mírně polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 23. nejvyšší, zatímco v dubnu byla 21. nejvyšší. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v květnu v Česku meziročně vzrostly o 2,6 procenta, v dubnu byla meziroční inflace 2,9 procenta.
  • Českou burzu Bitcash napadli hackeři
    Tuzemskou burzu s virtuální měnou bitcoin napadli v pondělí hackeři. Prolomili zabezpečení serveru Bitcash.cz a vykradli bitcoinové peněženky. Provozovatelé webu kvůli tomu podali trestní oznámení. Bitcash to uvedl to na svých stránkách.
  • Česko zatím nestanoví termín pro přijetí eura, shodla se vláda
    Česko zatím nestanoví termín k přijetí společné evropské měny. Shodla se na tom při dnešním jednání vláda, která tak podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Oznámilo to ministerstvo financí. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v minulých týdnech uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů.
  • Česku hrozí slabý růst spojený s vyšší inflací, varuje ekonomka Horská
    České ekonomice hrozí to, že se v příštích letech bude potýkat se slabým hospodářským růstem a s vyšší inflací, než na jakou byla zvyklá v období před pandemií. Na setkání s novináři to dnes řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Země má podle ní strukturální problémy, zejména zamrzlý trh práce, vysokou byrokracii nebo nahromaděný vnitřní dluh.
  • Česku hrozí zhoršení ratingu, agentura Fitch mu zhoršila výhled hodnocení
    Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila výhled hodnocení České republiky, takže Česku hrozí zhoršení hodnocení a prodražení dluhu. Ve svém novém posouzení agentura výhled zrevidovala ze stabilního na negativní. Ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři uvedl, že tak Česku poprvé od listopadu roku 1998 hrozí zhoršení ratingu od jedné ze tří významných agentur.
  • Český akciový index PX letos klesl o osm procent na 1027 bodů
    České akcie letos klesly podle indexu PX o 7,9 procenta, index skončil rok na 1027,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejziskovější byly akcie likérky Stock Spirits, které přidaly přes 30 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie bank, Erste Group přišla o 23 procent . Loni stouply tuzemské akcie o 13 procent, předloni propadly podle PX o devět procent. Letošní rok ovlivnila epidemie koronaviru.
  • Český bankovní sektor je odolný
    Český finanční sektor je odolný, vzrostla v něm ale systémová rizika, která by v případě nepříznivého vývoje měla citelný dopad na kapitálové vybavení bank. Ukázaly to zátěžové testy České národní banky (ČNB), jejichž výsledky dnes představila členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková. Kvůli vývoji systémových rizik bankovní rada rozhodla o zavedení nové systémové kapitálové rezervy (SyRB), kterou budou muset banky vytvářet od ledna 2025. Její sazba je 0,5 procenta, podle Kubelkové to pro banky představuje zhruba 14 miliard korun, které budou muset držet v rezervě.
  • Český Eurowag chce na burze v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur
    Česká společnost Eurowag chce v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur (5,1 miliardy Kč). Firma tak v dnešní zprávě určené Londýnské akciové burze (LSE) potvrdila dřívější spekulace médií. Plán předpokládá, že část akcií v primární veřejné nabídce (IPO) firma nově emituje, zbytek nabízených akcií bude z vlastnictví některých současných akcionářů.
  • Český HDP letos podle MF klesne o 0,2 pct., celoroční inflace bude 10,9 pct.
    Českou ekonomiku letos čeká pokles o 0,2 procenta, příští rok hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 2,3 procenta. Celoroční inflace letos bude 10,9 procenta, příští rok tempo růstu spotřebitelských cen klesne na 2,8 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou dnes představilo ministerstvo financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň uvedl, že neočekává prodloužení kompenzací vysokých cen energií do příštího roku. Vláda také zváží, zda bude v dalších dvou letech uplatňovat daň z mimořádných zisků, tzv. windfall tax.
  • Český HDP ve třetím čtvrtletí klesl o 0,8 pct., brzdí ho spotřeba domácností
    Česká ekonomika loni ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,8 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Nová data představují zhoršení proti předchozímu odhadu z prosince, který počítal s meziročním poklesem o 0,7 procenta a mezikvartálním o 0,5 procenta. Podle analytiků stojí za propadem HDP zejména nízká spotřeba domácností, která navzdory očekávání ve třetím čtvrtletí neoživila.
  • Český HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl, oživení je ovšem utlumené
    Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 procenta. Předběžný odhad vývoje hospodářství dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta zaznamenala i ekonomika celé Evropské unie, oznámil dnes Eurostat. Podle analytiků údaje o vývoji českého hospodářství ukazují, že ekonomické oživení v zemi zůstává utlumené. Za celý letošní rok předpokládají růst HDP o jedno procento.
  • Český HDP ve 2Q vzrostl o 0,4 pct., podle analytiků ho brzdí průmysl
    Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,4 procenta, v porovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Data podle analytiků ukazují, že české hospodářské oživení je jen pozvolné, brzdí ho zejména slabý vývoj průmyslu. Údaje o hospodářském vývoji dnes zveřejnil i Eurostat, podle kterého ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,7 procenta, mezičtvrtletně o 0,3 procenta.
  • Českým akciím se daří, index PX od začátku roku posílil o 17,64 procenta
    Českým akciím se v letošním roce daří. Index PX od začátku roku posílil o 17,64 procenta na 1413,69 bodu. Pražská burza se tak zařadila na páté místo světového žebříčku nejvýkonnějších trhů, sdělil dnes ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Nejvíc podle něj od počátku roku posílila energetická společnost ČEZ. Pokles zaznamenaly jen akcie Photon Energy.
  • Českým akciím se letos daří, index PX do konce července stoupl o 13,21 procenta
    Českým akciím se v letošním roce zatím daří, index PX pražské burzy od ledna do konce července stoupl o 13,21 procenta na 1360,47 bodu. ČTK to řekl makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Nejvíce od začátku roku posílily akcie ČEZ.
  • Českým akciím se v lednu dařilo, index PX posílil o 2,75 procenta
    Českým akciím se v prvním měsíci letošního roku dařilo. Index PX během ledna posílil o 2,75 procenta na 1452,92 bodu. Nejvíce posílily akcie Photon Energy, naopak nejvíce ztratily akcie ČEZ, řekl ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Za celý rok 2023 index PX stoupl o 17,67 procenta na 1414 bodů.
  • Český rozhlas - Ondřej Hartman: jak funguje trh Forex
    ČRo: Jak funguje trh Forex a obchodování na něm, jsme se ptali jednoho ze zakladatelů nezávislého portálu Ondřeje Hartmana.
  • Český trh se vzácnými mincemi loni stoupl o 55 procent na 594 milionů korun
    Objem obchodů se vzácnými mincemi v ČR loni dosáhl 594 milionů korun. Proti roku 2020, který výrazně ovlivnila pandemie covid-19, šlo o nárůst o 55 procent. Vyplynulo to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič, který je lídrem trhu.
  • Češi do konce dubna nakoupili kryptoměny za 1,5 mld. Kč, o polovinu míň než loni
    Češi za první čtyři měsíce letošního roku nakoupili kryptoměny za zhruba 1,5 miliardy korun, což je zhruba o polovinu méně než ve stejném období loni. Za duben se objem obchodů pohyboval okolo 400 milionů Kč, tedy zhruba stejně jako v březnu. Stále převládá bitcoin a ethereum. Vyplývá to z aktuálních údajů největšího obchodníka Bit.plus.
  • Češi letos zatím nakoupili kryptoměny za 1,9 mld. Kč, o 40 procent meziročně míň
    Češi letos od začátku ledna do konce května nakoupili kryptoměny za 1,9 miliardy korun, tedy o 40 procent méně než ve stejném období loni. V květnu se objem obchodů pohyboval okolo 400 milionů Kč, což je meziročně zhruba stejně. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance