Ebury
Komentář k zasedání ČNB
25.09.2024 Bankovní rada České národní banky snížila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 4,25 %. Koruna toto rozhodnutí prozatím ignorovala, protože toto rozhodnutí bylo investory všeobecně očekáváno. Domníváme se, že další uvolnění úrokové politiky v budoucnu je pravděpodobné, i když prostor pro snižování je stále omezenější. Pozornost se nyní obrací k tiskové konferenci guvernéra Michla, přičemž trhy budou pozorně sledovat míru jestřábího postoje v jeho komentářích, aby odhadly budoucí kroky bankovní rady.
Zasedání ČNB
01.08.2024 Česká národní banka tento měsíc pokračovala ve snižování a rozhodla se snížit sazby o dalších 25 bazických bodů. Toto rozhodnutí odráží opatrný přístup banky v časech ekonomické nejistoty a zároveň reaguje na slabší domácí inflační tlaky, kterých jsme byli svědky v posledních měsících.
Zasedání ECB
18.07.2024 Rada guvernérů ECB se rozhodla ponechat úrokové sazby na stejné úrovni. Nedávná ekonomická data konzistentně ukazují na mírný růst ekonomiky, spojený s poklesem inflace na 2,5 % v červnu. Přesto však základní cenové tlaky, zejména v sektoru služeb, zůstávají vysoké na úrovni 4,1 %, což vyžaduje opatrný přístup k dalšímu snižování sazeb.
Dnešní zasedání ČNB
27.06.2024 Česká národní banka dnes rozhodla o snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, čímž se referenční sazba snížila na 4,75 %. To signalizuje, že inflace zůstává v cílovém pásmu ČNB. Guvernér Michl a další tvůrci měnové politiky již dříve naznačovali možnost zpomalení tempa snižování sazeb na 25 bazických bodů, avšak dnešní rozhodnutí zatím ukazuje na trvání výraznějšího uvolňování měnové politiky.
Analytici: Rozhodnutí ČNB snížit sazby o půl procenta mírně překvapilo trh
27.06.2024 Rozhodnutí České národní banky snížit úrokové sazby o půl bodu mírně překvapilo finanční trh, shodli se analytici. Koruna na zveřejnění zareagovala vůči euru silným oslabením, když bezprostředně po vyhlášení sazeb vystoupala nad úroveň 25 korun za euro. Několik minut po zveřejnění část ztrát smazala a pohybuje se kolem 24,97 Kč za euro, řekl ČTK ve 14:40 analytik XTB Tomáš Cverna.
Analytici: Ponechání sazeb ČNB bylo v souladu s očekáváním finančního trhu
03.08.2023 Ponechání úrokových sazeb České národní banky (ČNB) beze změny bylo v souladu s očekáváním finančního trhu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Jejich odhady dalších kroků centrální banky se ale liší. Bankovní rada ČNB dnes znovu ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na stejné úrovni je od loňského června.
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, vymezí se proti sázkám na jejich rychlý pokles
03.08.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na 7 %. Rozhodnutí bylo předem jasné a žádný jiný scénář tentokrát nepřipadal v úvahu. Na čem už ale mezi analytiky panuje mnohem menší shoda, jsou budoucí kroky České národní banky. Zatímco část z nich očekává rychlé snižování sazeb až na začátku roku 2024, analytici Ebury naopak očekávají první snížení sazeb už v průběhu 4. čtvrtletí. A to přesto, že guvernér Aleš Michl opakovaně upozorňuje, že ČNB bude udržovat sazby výše po delší dobu.
ECB opět zvýšila úrokovou sazbu, tlak na korunu poroste
27.07.2023 Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,25 %. Stejně jako červnové rozhodnutí ECB bylo i to dnešní předvídatelné a široce očekávané. K tomuto kroku se banka totiž k dnešnímu zvýšení fakticky zavázala a trhy s ním tedy předem počítaly. Pro zvýšení sazeb hovoří také dlouhodobě napjatá situace na evropském trhu práce i přetrvávající vysoká jádrová inflace, která je jedním z hlavních parametrů, které ECB bere v potaz. Ta se přitom v červnu zvýšila na 5,4 % a zůstává tak jen těsně pod svými nedávnými maximy. Stále tak platí slova prezidentky ECB, že banka má stále co dohánět.
ECB podle očekávání zvýšila základní úrok o čtvrt procentního bodu
27.07.2023 Evropská centrální banka (ECB) na svém dnešním zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rada guvernérů o zvýšení sazeb rozhodla už podeváté za sebou. Ponechala si však otevřené možnosti, zda bude potřeba úroky ještě zvýšit, čímž se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli. ECB to uvedla ve svém dnešním oznámení.
Fed podle očekávání zvýšil úrokové sazby, ty už jsou patrně na svém maximu
26.07.2023 Americký Fed dnes po červnové pauze opět zvýšil své úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, tedy na úroveň 5,25–5,5 %. Toto zvýšení bylo přitom široce očekávané, jakékoli jiné rozhodnutí by bylo pro trhy velkým překvapením. Předseda Fedu Jerome Powell dal totiž už po červnovém zasedání poměrně jasně najevo, že zvyšování úrokových sazeb ještě není u konce. Červnový „dot plot“ navíc naznačil, že v tomto roce nás může čekat dokonce dvojí zvýšení sazeb.
Fed dnes rozhodne o posledním zvýšení úrokových sazeb v USA, cokoli jiného by bylo překvapením
26.07.2023 Americký Fed rozhoduje o dalším zpřísnění měnové politiky. V současné době je téměř jisté, že po červnové pauze dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na úroveň 5,25–5,5 %. Zajímavé proto bude sledovat především komunikaci Fedu a jeho další výhled. Přestože na červnovém zasedání členové Fedu v "dot plot" průzkumu nečekaně naznačili, že během zbytku roku 2023 by mohlo dojít k dalším dvěma zvýšením sazby o 25 bazických bodů, analytici Ebury očekávají, že současné zvýšení bude již posledním v tomto cyklu.
Českou inflaci pomáhá krotit také slabý jüan. Od začátku roku oslabil o desetinu a je tak nejslabší za téměř 11 let
19.07.2023 Zatímco euro vůči koruně v posledních měsících mírně posiluje, u ostatních klíčových měn je situace odlišná. Americký dolar se aktuálně pohybuje pod hranicí 21,2 koruny a je nejslabší od poloviny letošního dubna. Ještě silnější pozici si koruna vybudovala vůči čínskému jüanu, který se dostal pod hranici 3 korun a který je aktuálně nejslabší za posledních 11 let. Jen od začátku roku ztratila čínská měna vůči té české 10 %. Čína je přitom po Německu druhým největším importérem do České republiky. Hodnota zboží dovezeného z Číny v roce 2022 podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o více než pětinu na 588 miliard korun.
Analytici: ČNB ponechala sazby podle očekávání, pokles přijde koncem roku
21.06.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním finančního trhu, důvodem byly zprávy z ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zvýšení sazeb již nečekají, naopak koncem roku by mohl přijít jejich pokles. Bankovní rada ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Sazba se naposledy měnila před rokem.
ČNB opět ponechala výši úrokových sazeb beze změny, koruna bude mít tendenci oslabovat
21.06.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na 7 %. Toto rozhodnutí bylo široce očekávané, především proto, že radní Jan Frait, který byl na minulém zasedání pověstným jazýčkem na vahách případného zvýšení sazeb, dal v minulém týdnu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg najevo, že bude pravděpodobně opět hlasovat pro stabilitu sazeb. To však neznamená, že je toto rozhodnutí nejlepší možné. Z mého pohledu měla sice ČNB zvýšit sazby už na podzim, a to minimálně o půl procentního bodu. Zvýšení sazeb na dnešním nebo minulém zasedání by sice nemělo přímý vliv na samotný vývoj inflace, ale minimálně by vyslalo trhům signál, že ČNB je ochotná skutečně revidovat svoji politiku, nikoli pouze deklarovat, že je k tomu v případě potřeby odhodlaná.
Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby, bude s tím pokračovat i v létě
15.06.2023 Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4 %. V rámci aktuálního cyklu zpřísňování měnové politiky jde teprve o druhé standardní zvýšení sazeb. Od července minulého roku až do letošního března totiž ECB sazby zvyšovala vždy o 50 nebo 75 bazických bodů. Dnešní rozhodnutí ECB bylo poměrně předvídatelné a široce očekávatelné. Mimo jiné právě proto, že centrální banka snížila tempo zpřísňování měnové politiky už na svém květnovém zasedání, po kterém ale zároveň dala jasně najevo, že ve zvyšování sazeb bude nadále pokračovat.
Inflace v USA klesá, FED poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby
14.06.2023 Americký Fed dnes poprvé od března roku 2022 ponechal své úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 5,00–5,25 %. Rozhodnutí však nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát ještě před měsícem. Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.
Evropská centrální banka bude dál bojovat s inflací, euro posílí
04.05.2023 Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,75 %. Jde o první standardní zvýšení sazeb od července loňského roku, kdy ECB začala s aktuálním cyklem zpřísňování své měnové politiky. Dosud zvyšovala sazby vždy o 50 nebo 75 bazických bodů. Trhy s tímto rozhodnutím spíše počítaly, i když někteří experti připouštěli další zvýšení o 0,5 procentního bodu. Mezi nimi byli i analytici společnosti Ebury. ECB totiž zatím nemá svůj boj s inflací vyhraný. Její jádrová složka se v dubnu držela na 5,6 %, tedy poblíž rekordních maxim. Silná dynamika cen napříč kategoriemi, jako jsou potraviny, zboží a služby, ukazuje, že inflační tlaky jsou silné v celé ekonomice.
ECB dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu
04.05.2023 Evropská centrální banka (ECB) zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Rada guvernérů rozhodla o zvýšení úroků posedmé za sebou, i když tempo zvyšování zpomalilo. Zpřísňováním měnové politiky se banka snaží dostat pod kontrolu inflaci, která stále zůstává vysoká. ECB v dnešním prohlášení současně uvedla, že od července přestane znovu investovat peníze ze splatného dluhu v rámci svého programu nákupu aktiv APP.
Fed podle očekávání zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu
03.05.2023 Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma pět procent až 5,25 procenta. Centrální banka v prohlášení naznačila, že možná pozastaví další zvyšování úroků. Fed zvýšil základní úrokovou sazbu, která je nyní nejvýše od roku 2006, podesáté za sebou.
Jedno z nejagresivnějších období zvyšování úrokových sazeb v USA je u konce
03.05.2023 Americký Fed dnes zvýšil své úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů na úroveň 5,00–5,25 % a zároveň předeslal, že bude pečlivě vyhodnocovat budoucí data z ekonomiky, přičemž bude brát v potaz širokou škálu faktorů. Tím podle analytiků společnosti Ebury skončilo jedno z nejagresivnějších období zpřísňování úrokových sazeb v historii USA. I když neočekáváme, že předseda Fedu Jerome Powell na blížící se tiskové konferenci formálně ukončí cyklus zpřísňování měnové politiky, domníváme se, že alespoň naznačí, že aktuální zvýšení sazeb je v současném cyklu poslední. Kromě aktuální situace v americkém bankovním sektoru, kolem které panuje stále vysoká míra nervozity, je důvodem také pokračující zmírňování cenových tlaků.
Rozhodnutí ČNB neměnit úrokové sazby není podle analytiků překvapivé
03.05.2023 Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) o ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech podle analytiků není překvapivé, a to i přes zvýšená proinflační rizika, na něž ukazuje vývoj ekonomiky. Analytici ale očekávají, že se tato rizika projeví pomalejším snižováním sazeb v závěru roku, než dosud trh předpokládal.
ČNB i přes jestřábí komentáře odhodlaně drží nízké úrokové sazby
03.05.2023 Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na 7 procentech bylo sice pravděpodobné, ale zdaleka ne tak očekávané jako to březnové. Poslední data z české ekonomiky totiž ukazují, že inflační očekávání zůstávají velmi vysoká a že tato očekávání se minimálně v průmyslových odvětvích promítají i do vysokého růstu mezd. Inflační tlaky jsou navíc stále podporovány velmi uvolněnou fiskální politikou a životem na dluh.
Analytici: Rekordně silná česká koruna by mohla v příštích měsících dále posílit
16.04.2023 Česká koruna, která se v minulých dnech dostala na patnáctileté maximum pod hranici 23,25 Kč/EUR, by mohla v příštích měsících dále posílit. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Česká měna by podle nich mohla zpevnit i pod 23 korun za euro. Její oslabení očekávají až po snížení úrokových sazeb České národní banky, tedy někdy ve druhém pololetí.
Bloomberg: Nejpřesnější předpovědi kurzu koruny má Ebury
13.04.2023 Společnost Ebury, která se věnuje kurzovému zajištění a finančním službám pro střední a malé podniky, se v prvním čtvrtletí stala podle agentury Bloomberg podruhé v řadě institucí s nejpřesnější předpovědí vývoje kurzu české koruny. Ebury zvítězila v konkurenci dvou desítek bank a dalších finančních a analytických institucí. Dlouhodobou kvalitu analytického aparátu společnosti Ebury dokládá i fakt, že v takto silné konkurenci se už sedm čtvrtletí v řadě pohybuje pravidelně mezi nejlepšími třemi institucemi co do přesnosti vývoje kurzu české měny. V letošním roce Ebury očekává, že koruna odevzdá část aktuálních zisků a uzavře rok okolo hranice 23,9 koruny za euro.
ČNB podle očekávání sazby neměnila, analytici už jejich růst nečekají
29.03.2023 Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout. Analytici už ale další růst sazeb neočekávají. Ke snižování sazeb by podle nich mohla ČNB přistoupit nejdříve v srpnu.
Analytici: ČNB už sazby nezvýší, ke snížení přistoupí nejdřív v srpnu
29.03.2023 Česká národní banka (ČNB) už základní úrokovou sazbu zvyšovat nebude. K jejímu snížení ze současných sedmi procent by mohla přistoupit nejdříve v srpnu. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB, která ponechala sazby na úrovni platné od loňského června, označují za očekávané.
ČNB dnes ponechala úrokové sazby beze změny, brzy začne přemýšlet o jejich snižování
29.03.2023 Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na 7 procentech bylo široce očekávané. Bankovní rada byla v uplynulém půlroce překvapivě pasivní a rezistentní vůči doporučením svého odborného aparátu. Ve světle nervozity okolo stability významných bank v USA a eurozóně a s ohledem na postupný pokles jádrové inflace proto bylo předem jasné, že další zvýšení úrokových sazeb je prakticky vyloučené.
ECB zvýšila sazby o 50 bodů, více než bankovní nákazy z USA se bojí inflace
16.03.2023 Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,5 %. Zatímco ještě před týdnem o tomto rozhodnutí nikdo nepochyboval, dnes je pro část trhu překvapením. Po nedávném krachu americké banky Silicon Valley a zprávách o možných problémech švýcarské banky Credit Suisse, se totiž část investorů začala obávat o stabilitu finančního sektoru v Evropě i USA. ECB se však podle našeho názoru aktuálně obává více nepolevujících inflačních tlaků než případné bankovní nákazy, proto zůstala věrná svému únorovému prohlášení, že i v březnu plánuje úrokové sazby zvýšit právě o 0,5 procentního bodu.
Polský zlotý je nejlevnější od vzniku České republiky, což pomáhá importérům i domácnostem
08.03.2023 Česká koruna v posledních měsících výrazně posílila nejen vůči euru, ale i vůči dalším měnám, které jsou klíčové pro ceny zboží v České republice. Například vůči polskému zlotému se v posledních týdnech poprvé od roku 1995 dostala pod hranici 5 korun za polský zlotý. Polská měna tak za poslední rok a půl oslabila o desetinu, za poslední tři roky dokonce o pětinu. Polsko je přitom po Německu a Číně třetím největším importérem zboží do Česka. Hodnota zboží dovezeného z Polska v roce 2022 meziročně vzrostla z 347 na 411 miliard korun, tedy o 18 %. Příznivá situace se však může brzy obrátit, protože zlotý by měl podle predikcí společnosti Ebury začít v tomto roce výrazněji posilovat.
Analytici: ČNB zřejmě ani na dalších jednáních úrokové sazby zvyšovat nebude
02.02.2023 Česká národní banka (ČNB) zřejmě ani na dalších jednáních úrokové sazby zvyšovat nebude, naopak ve druhé polovině roku by je mohla začít snižovat. Shodli se na tom analytici v reakcích na dnešní rozhodnutí bankovní rady o ponechání úrokových sazeb. To podle nich nebylo překvapivé. Bankovní rada ČNB dnes znovu ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Ta platí od 22. června, je nejvyšší od roku 1999.
ČNB opět nezvýšila úrokové sazby a drží je stabilní od června
02.02.2023 Česká národní banka dnes na svém měnověpolitickém zasedání podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Výše sazeb se již od loňského června drží na 7 procentech a dosavadní rétorika ČNB sice nenaznačuje, že by se sazby měly v blízké době měnit, ale na druhou stranu již někteří členové rady jejich změnu připouští. Debatu o dalším zvýšení sazeb by mohl způsobit případný výrazný lednový růst jádrové inflace. Právě absence dat o lednové inflaci tak pravděpodobně byla také jedním z argumentů pro současné rozhodnutí bankovní rady.
ECB nadále bojuje s inflací, bude pokračovat zpřísňování
02.02.2023 Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání podle očekávání zvýšila své úrokové sazby o 50 bazických bodů. Základní úroková sazba se tak zvýšila na 3 %, což je však vzhledem k aktuální inflaci v eurozóně a s přihlédnutím k dalším makroekonomickým datům stále málo. To si ostatně uvědomují i samotní představitelé ECB, kteří v posledním měsíci opakovaně varovali, že ECB bude zvyšovat sazby výrazněji a déle, než trhy předpokládají a že by investoři proto měli revidovat svůj postoj ohledně zpomalování zvyšování sazeb.
FED ve středu rozhodne mimo jiné o dalším osudu dolaru
31.01.2023 Ve středu nás čeká další ostře sledované zasedání amerického Federálního rezervního systému (Fed), který bude rozhodovat o tom, kam se posunou americké úrokové sazby. Zasedání přitom také rozhodne o tom, jestli bude americký dolar nadále oslabovat, nebo jestli krátkodobě získá pevnější půdu pod nohama.
Počet podvodů v kyberprostoru roste, na co by si měly dát firmy pozor?
20.01.2023 S tím, jak se lidská aktivita stále více přesouvá do digitálního světa, roste v posledních letech i počet krádeží a podvodů, které jsou spojené s prostředím internetu. Do titulků novin se dostávají přirozeně hlavně podvody na spotřebitelích, ale podvodnému jednání jsou vystaveny také firmy, u kterých přitom bývá výsledná škoda výrazně vyšší. Na jaké druhy podvodů by si firmy měly dávat pozor a jak se na případné napadení připravit přibližuje Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro ČR a SK společnosti Ebury.
Exportéři a importéři před koncem roku řeší stanovení vhodného směnného kurzu. Na co by si měli dát pozor?
27.12.2022 Závěr roku je období, kdy se společnosti mimo jiné intenzivně připravují na ten nadcházející. K tomu patří i sestavení plánu nákladu a výnosů, což může být obzvlášť složité pro firmy, které mají obchodní partnery mimo Českou republiku. Ty musí totiž řešit mimo jiné stanovení kalkulačního kurzu, tedy částky, kterou budou v příštím roce používat pro přepočet z cizí měny do české koruny. V době všeobecné nejistoty a volatility na měnových trzích jde přitom o náročný úkol. Jaké aspekty by měly brát v potaz, aby snížily kurzové riziko, ale zbytečně se nepřipravovaly o zisky v případě, že se bude kurz koruny vyvíjet v jejich prospěch?
Základní sazba ČNB zůstává na sedmi procentech v souladu s očekáváním trhu
21.12.2022 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Pro zachování sazeb na úrovni, která platí od června, hlasovalo pět členů bankovní rady, dva navrhovali zvýšení o půl procentního bodu. Stabilita sazeb je v souladu s očekáváním analytiků. Guvernér ČNB Aleš Michl ale zdůraznil, že rada je připravena sazby zvýšit, zejména pokud vzroste riziko poptávkové inflace. O snížení sazeb se podle něj vůbec nehovořilo.
ČNB drží úrokové sazby na 7 procentech, i kvůli zpomalování ekonomiky
21.12.2022 Bankovní rada ČNB již po páté v řadě ponechala základní úrokové sazby na 7 procentech, čímž potvrdila svou dlouhodobou strategii udržování stability sazeb. Toto rozhodnutí bylo vzhledem k dlouhodobé rétorice členů bankovní rady a vzhledem k vážným známkám zpomalení české ekonomiky široce očekávané. Mohlo by se tak zdát, že sazby v Česku už jsou na svém vrcholu. Stále však existuje reálná šance, že ČNB bude muset své sazby na některém z příštích zasedání zvýšit.
Experti: Rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokovou sazbu je očekávané
21.12.2022 Rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech je podle expertů očekávané. V příštím roce předpokládají spíš její stabilitu, případně mírné zvýšení. Koruna na rozhodnutí nereagovala. Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, je nejvyšší od roku 1999.
Rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby o 50 bodů může dočasně zastavit posilování eura
15.12.2022 Evropská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů a vrátila se tak k tempu, se kterým proces zvyšování sazeb letos v červenci započala. Přestože aktuální rozhodnutí bylo očekávané, analytici společnosti Ebury nevylučovali ani další zvýšení o 75 bodů. Inflace v eurozóně v listopadu sice klesla z 10,6 % na rovných 10 %, jádrová inflace však zůstala u rekordně vysoké úrovně 5 %. To naznačuje, že cenové tlaky očištěné o volatilní složky zůstávají stále silné.
Agresivní zvyšování úrokových sazeb v USA skončilo, vysoké sazby však přetrvají
14.12.2022 Americký FED dnes zvýšil svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Po čtyřech zvýšeních sazby o 0,75 procentního bodu jde o první známku blížícího se konce zvyšování sazeb. Ty se aktuálně dostaly do pásma 4,25 – 4,5 %. Ačkoli zvyšování sazeb bude ještě několik měsíců pokračovat, jde o jasnou známku toho, že vrchol zvyšování sazeb se blíží.
ČNB opět ponechala úrokové sazby beze změny, korunu drží intervence
03.11.2022 Bankovní rada ČNB podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech a potvrdila tak, že v současnosti preferuje především stabilitu sazeb. Trhy toto rozhodnutí sice očekávaly, na druhé straně rostou obavy z toho, že dlouhodobá stabilita tuzemských sazeb může výhledově posilovat tlak na oslabení české měny. Česká národní banka dlouhodobě intervenuje v její prospěch, čímž ji v prostředí rostoucích sazeb v eurozóně brání před výraznějším oslabením. I proto by aktuální rozhodnutí ČNB nemělo mít výrazný vliv na kurz koruny vůči euru.
ČNB podle očekávání ponechala základní sazbu na sedmi procentech
03.11.2022 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, bankovní rada ji neměnila a ponechala na stejné úrovni na třetím zasedání v řadě. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Inflace v USA stále není pod kontrolou: FED opět zvýšil úrokové sazby o 0,75 procent
03.11.2022 Americký FED dnes přistoupil k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ty se počtvrté v řadě zvedly o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4,00 procenta. Trhy toto rozhodnutí očekávaly, a to především kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v americké ekonomice. Celková inflace v USA se sice minulý měsíc snížila na 8,2 %, analytici však čekali pokles na 8,1 %. Zásadní byl také vývoj jádrové inflace, která dosáhla 6,6 %, což je nejvíce za posledních 40 let. Zvýšení sazeb o méně než 0,75 procent by tak byl pro trhy výrazným zklamáním.
Zvyšování sazeb ze strany ECB firmám prodraží úvěry v eurech
27.10.2022 Evropská centrální banka na dnešním měnově-politickém zasedání stejně jako v září zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Trhy toto rozhodnutí očekávaly i vzhledem k tomu, že inflace v eurozóně dosáhla v září nových maxim a vyšplhala na 9,9 procenta.
ECB zvýšila základní úrok o dalších 0,75 procentního bodu
27.10.2022 Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání Rady guvernérů podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu. Posunula ji tak na dvě procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2009. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. Banka dnes rovněž uvedla, že do budoucna počítá s dalším zvyšováním úroků. Při rozhodování o nastavení sazeb ale bude vycházet z výhledu inflace a hospodářského růstu.
ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
29.09.2022 Bankovní rada České národní banky dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rozhodnutí centrální banky bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla zůstanou sazby relativně vysoké delší dobu. Michl také upozornil, že pokud příliš porostou mzdové požadavky a budou se vytvářet vysoké deficity rozpočtu, ČNB by pravděpodobně musela přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb. Analytici očekávají, že úrokové sazby by měly zůstat po zbytek letošního roku stabilní, někteří experti ovšem jejich zvýšení ještě letos nevylučují.
Rozhodnutí ČNB nezvyšovat úrokové sazby bere koruně vítr z plachet
29.09.2022 Dnešní rozhodnutí České národní banky ponechat úrokové sazby beze změny bylo vzhledem k předchozím vyjádřením členů rady a samotného guvernéra Aleše Michla dlouhodobě očekávané. Aktuální sazba ve výši 7 procent, je už teď nejvyšší od roku 1999. To je jedním z důvodů, proč volí ČNB pod vedením nového guvernéra v boji proti inflaci jinou taktiku, konkrétně devizové intervence proti oslabování české koruny, ve kterých bude pravděpodobně nadále pokračovat.
Rozhodnutí ČNB ponechat základní sazbu je v souladu s analytiky, čekal jej i trh
29.09.2022 Rozhodnutí České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech je v souladu s předpoklady analytiků a očekával jej i finanční trh. Shodli se na tom odborníci, které ČTK oslovila. Ve prospěch dnešního rozhodnutí vedle pozměněné prognostické metodiky ČNB vyznívala podle nich i nejnovější data o české inflaci, která indikují její citelné zpomalování.
Britská centrální banka překvapila trhy a zvýšila sazby pouze o 0,5 procentního bodu
22.09.2022 Britská centrální banka dnes odpoledne zvýšila sazby o 0,5 procentního bodu na úroveň 2,25 %. Opětovně tím překvapila trhy, které očekávaly zvýšení o 0,75 procentního bodu, což by bylo zároveň nejrazantnější zvýšení sazeb za posledních 33 let. Důvodem je mimo jiné to, že britská ekonomika podle britské národní banky spadla do recese, i nedávné zastropování cen energií ze strany britské vlády. To povede k nižším než očekávaným inflačním tlakům, alespoň v krátkodobém horizontu.
Americký FED zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, jsou tak nejvýše za 14 let
21.09.2022 V současném závodě světových bank ve zpřísňování měnové politiky jsme si zvykli na to, že se úrokové míry zvedají minimálně o půl procentního bodu a zvýšení o celý procentní bod nebývá výjimkou. Zvýšení sazeb ze strany amerického FEDu o 0,75 % bodu tak bylo trhy očekávané. Především poté, co se v minulém týdnu ukázalo, že inflace v americké ekonomice roste rychleji, než se přepokládalo. Pro FED byl pravděpodobně klíčový opětovný nárůst jádrové inflace, která zůstává nad hranicí 6 %. Zatímco ještě před dvěma týdny probíhala diskuze o tom, že FED povede diskuzi i o nižším zvýšení sazeb, v posledním týdnu naopak zesílily hlasy, které očekávaly dokonce zvýšení o bezprecedentní 1 procentní bod.
Analytici: Zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou zvýší tlak na korunu
08.09.2022 Zvýšení úrokových sazeb v eurozóně bude znamenat vyšší tlak na českou korunu, takže Česká národní banka bude muset zřejmě vynaložit více peněz na bránění jejímu oslabení. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Evropská centrální banka (ECB) dnes na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. Reaguje tak na silný růst inflace v eurozóně. Základní sazba ČNB činí sedm procent.
ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let
08.09.2022 Evropská centrální banka dosud ve zpřísňování měnové politiky výrazně zaostávala za většinou velkých centrálních bank. Ve světle rostoucí inflace, která v srpnu dosáhla 9,1 %, bylo zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu očekávané. A to i přes to, že se ECB narozdíl od amerického FEDu nemůže opřít o silná makroekonomická data.
Ebury: Cena dolaru vůči hlavním světovým měnám pokořila 20letá maxima
06.09.2022 Hodnota amerického dolaru v úterý opět vzrostla a definitivně pokořila 20letá maxima. Dolarový index ICE, který mapuje jeho cenu vůči koši 6 hlavních světových měn, přesáhl po dnešní 16. hodině 110,5 bodu a poprvé od 18. června 2002 se tak během obchodního dne pohybuje nad 110 body. Důvodem zvýšeného zájmu o americkou měnu je podle analytiků společnosti Ebury kombinace silných dat z americké ekonomiky, které výrazně zvyšují šance, že FED na svém zářijovém zasedání zvýší úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, a zároveň prohlubující se obavy z omezení ruských dodávek zemního plynu do zemí Evropské unie.
Ebury: Euro ztratilo půdu pod nohama, do konce roku by ale mohlo výrazněji posílit
24.08.2022 Euro za poslední dva týdny oslabilo vůči americkému dolaru o 4 % a tento týden poprvé po 20 letech skončilo v závěru obchodního dne pod hranicí 1 dolaru za euro. Důvodem jsou především obavy z důsledků ekonomické války mezi Evropskou unií a Ruskem. Pokoření cenové parity otevřelo dveře možnosti dalšího výraznějšího oslabení eura, především v kratším horizontu a v případě další eskalace napětí kolem dodávek zemního plynu. Podle aktuální analýzy Ebury G10 FX Forecast, která se věnuje budoucímu vývoji 10 hlavních světových měn, je však euro už v tuto chvíli podhodnocené a během roku může posílit až na hranici 1,1000 dolaru.
Tlak na oslabení koruny pokračuje, ČNB v červenci snížila devizové rezervy o 123 miliard
09.08.2022 Česká národní banka v červenci pokračovala v intervencích na podporu české koruny. Vypadá to však, že tlak na oslabení koruny alespoň dočasně polevil. Devizové rezervy centrální banky se totiž snížily o 4,2 miliardy eur, zatímco v červnu klesly o 7,5 miliardy eur.
Tisková konference po zasedání ČNB
04.08.2022 Podle slov guvernéra Aleše Michla ČNB do budoucna očekává oslabení české koruny. ČNB přitom ale i nadále pokračuje v nepravidelných intervencích a korunu uměle posiluje. Jen za dnešek koruna po oznámení úrokových sazeb nepatrně posílila o 15 haléřů na 24,50, ale aktuálně se pohybuje okolo 24,58. Do budoucna je hlavním cílem ČNB chránit korunu proti nadměrným výkyvům. Více informací ale získáme až po zítřejším zveřejnění scénářů horizontů měnové politiky dalších členů bankovní rady.
Bankovní rada ČNB dnes ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 7 %
04.08.2022 Přestože ohledně výsledku dnešního zasedání panovala velká nejistota, v posledních týdnech se vzhledem k vyjádřením jednotlivých členů rady jevilo pravděpodobnější právě ponechání sazeb na současné úrovni 7 %. Podle dosavadní rétoriky členů rady ČNB se zdá, že jejich další rozhodnutí se budou odvíjet hlavně od aktuálních makroekonomických dat, jako je hospodářský růst, míra inflace a další ukazatele. To znamená, že ČNB i přes současnou rétoriku může v návaznosti na tato data na svém dalším zasedání sazby zvýšit.
Analytik: Koruna posiluje a je nejsilnější od letošního února
13.07.2022 Česká měna od konce minulého týdne posiluje a dostala se vůči euru na nejsilnější hodnotu od letošního února. Dnes zpevnila zatím o tři haléře na 24,39 Kč/EUR. Od páteční obchodní seance posílila o 27 haléřů, tedy o 1,49 procenta. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Důvodem můžou být podle analytiků intervence České národní banky.
Koruna dál posiluje, dnes vůči euru dosáhla nejsilnější pozice od února 2022
13.07.2022 V posledních týdnech jsme svědky zajímavé divergence mezi chováním klíčových středoevropských a východoevropských měn. Zatímco polský zlotý a maďarský forint oslabují, pod tlakem obav o udržitelnost dodávek ruského plynu do Evropy, česká koruna rychle posiluje a dnes dokonce vůči euru dosáhla nejsilnější pozice od února tohoto roku.
Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB
30.06.2022 Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB kurz české koruny nijak zvlášť neovlivní. Aktuálně je kurz 24,75 Kč za euro, což je způsobeno prodejem devizových rezerv ČNB na této úrovni. ČNB tak uměle drží kurz pod hranicí 24,75. Tato situace se může nástupem nové bankovní rady změnit, pokud by prodej devizových rezerv zrušila. Zatím není známo, jakým směrem se nová rada bude ubírat - odhaduje se, že zaujme spíše holubičí rétoriku.
Klid před novými inflačními čísly
28.06.2022 Dolar se minulý týden posunul z mnohaletých maxim. Zdá se, že v poslední době na dolar působily tři faktory. Za prvé, snížení amerických výnosů, protože trhy považují za stále méně pravděpodobné, že by Fed v nejbližší době stanovil cenu za další zvýšení úrokových sazeb. Za druhé, celkové oživení rizikového sentimentu, který je nyní pro bezpečný dolar jednoznačně negativní.
Analytici: Zvýšení základní sazby ČNB na sedm procent odpovídá očekávání trhu
22.06.2022 Zvýšení základní sazby České národní banky o jeden a čtvrt procentního bodu na sedm procent v zásadě odpovídá očekávání finančního trhu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Zajímavější bude podle expertů rozhodování bankovní rady v srpnu v novém složení. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999.
Vyjádření k dnešnímu zasedání ČNB
22.06.2022 Bankovní rada ČNB dnes zvýšila úrokové sazby o 125 bazických bodů na úroveň 7 %, což je nejvýše od roku 1999. Na tak razantní zvýšení má vliv také obměna složení bankovní rady ČNB, kam na post guvernéra od 1. července nově nastoupí Aleš Michl a tři noví členové. Na dalším zasedání bude již rada jednat v novém složení a podle dosavadních odhadů by měla vůči zvyšování sazeb zaujmout rezervovanější postoj.
Fintechová společnost Ebury rozšiřuje nabídku exotických měn na své online platformě Ebury online
13.06.2022 Fintechová společnost Ebury rozšiřuje nabídku exotických měn na své online platformě Ebury online. Nově tak klienti mohou provádět transakce ve 13 různých měnách a mezinárodně platit například bangladéšskou takou, nepálskou rupií, tanzánským šilinkem nebo rwandským frankem. Klienti společnosti navíc už nebudou muset volat prodejci těchto měn, ale k obchodování budou mít snadný přístup pomocí pár kliknutí. Ebury, která aktuálně obchoduje více než 130 měn, neustále rozšiřuje nabídku.
Zeman jmenoval viceguvernérkou ČNB Zamrazilovou a členy rady Fraita a Kubelkovou
08.06.2022 Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval viceguvernérkou České národní banky (ČNB) předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou (61) a novými členy bankovní rady hlavní analytičku Hospodářské komory a poradkyni premiéra Karinu Kubelkovou (38) a ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita (56). Premiér Petr Fiala (ODS) pokládá tři nové členy bankovní rady za zkušené odborníky.
Jmenování nových členů bankovní rady ČNB
08.06.2022 Prezident Miloš Zeman dnes v rámci jmenování tří nových členů bankovní rady ČNB zvolil v jistém smyslu kontinuitu. Neprodloužil mandát Tomáši Niedetzkému a Vojtěchu Bendovi, naproti tomu zvolil Jana Freita a Evu Zamrazilovou, kteří již jeden mandát vykonávali dříve v nultých letech. Zcela novým jménem je Karina Kubelková, ta je rovněž jako Eva Zamrazilová, absolventkou Národohospodářské fakulty VŠE, a zároveň teprve druhou ženou jmenovanou do rady ČNB. Ta bude mít nejspíše také nejblíže k postoji budoucího nového guvernéra, Aleše Michla. Do budoucna by rada ČNB mohla měnit rétoriku na holubičí - tedy jít proti zvyšování úrokových sazeb.
Forex: Euro mírně klesá, trhy čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky
06.06.2022 Euro je dnes bez větších změn, odpoledne mírně klesá. V některých zemích se slaví Letnice, a analytici proto hovoří o svátečním obchodování bez větších impulsů. Investoři se zájmem čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB), které se uskuteční v tomto týdnu.
Analytici: Zvýšení sazeb ČNB prodraží hypotéky, na které dosáhne méně lidí
05.05.2022 Zvýšení sazeb České národní banky dále prodraží financování hypoték, na které také dosáhne méně lidí. Zhorší se rovněž podmínky financování podniků. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Bankovní rada ČNB dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Tak vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999.
Vyjádření k dnešnímu zasedání ČNB
05.05.2022 Bankovní rada ČNB dnes nečekaně zvýšila základní úrokové sazby o 75 bazických bodů na 5,75 %. Očekávání přitom bylo zvýšení jen o 50 bazických bodů. Důvodem zvyšování je stále rostoucí inflace, která je za posledních 20 let na rekordní úrovni 12,7 %.
Analytici: Dnešní zvýšení sazeb ČNB na 5,75 procenta bylo pro trhy překvapením
05.05.2022 Dnešní rozhodnutí České národní banky (ČNB) zvýšit sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta bylo pro trhy překvapením, shodli se analytici oslovení ČTK. Zásadní otázkou je podle nich nyní to, zda úroky ČNB čeká ještě další viditelnější růst, nebo je repo sazba již blízko svého vrcholu. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Ekonomové spíše očekávali růst sazeb jen o 0,5 procentního bodu.
ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 5,75 procenta, je nejvyšší od r. 1999
05.05.2022 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zároveň dnes šlo o šesté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové spíše očekávali růst sazeb jen o 0,5 procentního bodu.
Výhled české koruny - předpověď od Romana Ziruka, analytika od společnosti Ebury
03.05.2022 Ruská invaze na Ukrajinu vytvořila tlak na pokles české koruny a smazala tak její několikaměsíční posilování. Ztráty měny byly nicméně omezenější než u většiny jejích regionálních protějšků a koruna se od té doby nadále zotavuje. Domnívám se, že tento vývoj bude pokračovat i v následujících čtvrtletích, přičemž vysoké úrokové sazby a solidní fundamenty umožní měně dále posilovat.
Dolar posiluje, korunu mohou ovlivnit francouzské volby i pokračující konflikt na Ukrajině, ECB inflaci nebere vážně
20.04.2022 Fed chce dostat inflaci zpět pod kontrolu a ukazuje jeden z nejrychlejších procesů zpřísňování v historii. Americké dluhopisy s pevným výnosem se prodávají plošně a klíčové desetileté výnosy minulý týden vzrostl o dalších 13 bazických bodů na více než 2,83 %. Neurčitá a nezávazná komunikace ECB na dubnovém zasedání nepřinesla mnoho informací a kontrast mezi postoji obou centrálních bank tlačí společnou měnu níže.
Rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na pět procent, je nejvyšší od r. 2001
31.03.2022 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na pět procent. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 2001. Zároveň dnes šlo o páté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové dnešní krok centrální banky očekávali.
Zasedání ČNB a zvyšování úrokových sazeb
31.03.2022 Bankovní rada ČNB dnes dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 0,50 bazických bodů, tedy na 5 %. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válečným konfliktem na Ukrajině. Inflace v ČR je přitom nejvíce tažená zdražením energií (elektřina a plyn), pohonných hmot a nájmů. Všechny tyto aspekty se podepíší do finální hodnoty inflace za měsíc březen. Zvýšení sazeb ČNB bude mít za následek další zvyšování úrokových sazeb u úvěrů a hypoték.
Firmy obchodující se zahraničím se nechávají zajistit o 70 % více. Vyšší částky na delší dobu
23.03.2022 Aktuální geopolitická situace rapidně zvýšila zájem firem obchodujících se zahraničím o kurzové zajištění. Jak uvádí Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro ČR a SK společnosti Ebury: "Aby si firmy zachovaly svou konkurenceschopnost, zajišťují si kurz. Klienti mají zájem o vyšší částky než obvykle a značná část z nich se zajišťuje i na období 3 let, což je v rámci našich služeb možné. V našem portfoliu zákazníků hovoříme o zhruba 70% nárůstu zájmu o tuto službu." Nejčastěji jde přitom podle Kudly o zajištění zejména měnového páru EUR/CZK.
Evropské měny oslabují, dolar posiluje, zprávy z Ukrajiny jsou stále chmurnější
09.03.2022 Zhoršující se humanitární a bezpečnostní krize způsobená ruskou invazí na Ukrajinu nadále destabilizuje finanční trhy.
Ruská invaze na Ukrajinu rozvrací světové trhy
03.03.2022 Z minulého týdne lze získat dvě důležité informace. Zaprvé, americký dolar je mezi investory opět bezpečným přístavem. Švýcarský frank a japonský jen si vedly lépe, i když v mnohem menší míře. Za druhé, komodity rostly v čele s energiemi, stejně jako měny zemí vyvážejících komodity (samozřejmě s výjimkou rublu). Norská koruna prudce vzrostla vůči téměř všem ostatním měnám světa. Měnové trhy nyní bude ovlivňovat vývoj z Ukrajiny a Ruska, ale také reakce světových centrálních bank na krizi, která pravděpodobně zvýší inflační tlaky a zároveň přidá ekonomická rizika, zejména v Evropě. Výhled je přitom velmi nejistý.
Riziko ruského útoku na Ukrajinu oslabuje korunu
15.02.2022 Česká koruna minulý týden prudce oslabila. Většinu jejího oslabení lze připsat rizikovému sentimentu poté, co trh začal na základě zpráv z USA předpokládat, že v nejbližších dnech hrozí reálné riziko vojenské agrese Ruska proti Ukrajině.
Komentář k zasedání ČNB
03.02.2022 Dnes došlo ke zvýšení úrokových sazeb na 4,5 %. V tomto roce se přitom můžeme dostat až na hranici 5 %, teoreticky i přes, ale to bude záviset na tom, jak se bude inflace vyvíjet v čase – očekáváme, že ještě v první polovině roku bude vyšší. Jakmile ale dojde k zastavení jejího růstu a začínajícímu poklesu, přikročí ČNB zřejmě k postupnému mírnému snižování sazeb.
Související klíčová slova:
FOREX | Čínský jüan | Intervence | Čína | Peníze | Novozélandský dolar | Expert | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | EUR/GBP | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Britská libra | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | HDP | Devizové rezervy | Brazilský real | Bezpečný přístav | Divergence | Měnová politika | Česká měna | Polsko | Španělsko | Středoevropské měny | Polský zlotý | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Česká koruna | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | Míra nezaměstnanosti | Měnové trhy | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Transakce | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Broker | Centrální banka | Centrální banky | Dolarový index | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | FX | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Fiskální politika | Forward | Futures | G10 | Indikátory | Investice | Japonský jen | Komodity | Korekce | Kurz | Kurzové riziko | MMF | MT4 | Marže | Měna | Měny | Nástroj | Portfolio | Pozice | Rally | Repo sazba | Riziko | Sentiment | Směnný kurz | Spread | Stagflace | Trading | Trend | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Wall Street | Švýcarský frank | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | GBP | Obchodování | Finanční krize | Hospodářský růst | Komerční banka | Patria | XTB | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Fundamenty | Měnový výbor | EU | Aktuální kurz | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Pravděpodobnost | Makroekonomická data | Sázka | Ceny komodit | Kurz eura | Kurz koruny | Zkušenosti | Bohatství | Credit Suisse | Vývoj eura | Intervenovat | Deloitte | Financování | Investovat | Výrobní ceny | Eurostat | Obchodní seance | Portugalsko | Devizové intervence | Lukáš Kovanda | Wall Street Journal | Obchodníci | Praxe | Raiffeisenbank | Aktivum | Index | Volatilní | Aktuální cena eura | Analytika | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | BH Securities | Britské libry | Broker Consulting | Cena | Cena dolaru | Čínská měna | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | České koruny | ČNB kurz | Devizové rezervy ČNB | Dolar | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Elektřina | Eura | Evropské měny | Frank | Graf | Guvernér ČNB | Hodnota eura | Hrubý domácí produkt | Index PMI | Investiční | Jádrová inflace | Jiří Tyleček | Jedno euro | Jiří Rusnok | Koruna posiluje | Kurz EUR | Kurz koruny k euru | Kurzy | Kurzy dolaru | Libra | Maďarsko | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Norská koruna | Oslabení koruny | Oslabení měny | Oslabování koruny | Patria Online | Polská měna | Pro investory | Prognóza | Reuters | Ropy | Sázky | Signály | Státní dluh | Švédská koruna | Švýcarské banky | Trh | Volatility | Vývoj inflace | Vývoj kurzu | Vývoj mezd | Zpráva | Zprávy | Zprávy z ekonomiky | Předpověď | Zisky | Diskontní sazba | ZEW | CEE | ROCE | Itálie | Tržby | Tržní sentiment | Volby | Cena eura | Unicredit | Generali Investments CEE | David Marek | TLTRO | PwC | Oslabení eura | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Kurz koruny vůči euru | Nastavení měnové politiky | Úspěch | Podnikání | Averze k riziku | Ministr financí | Creditas | Cizí měny | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | Klid | Kč/EUR | Kč/USD | Christine Lagardeová | Bankovnictví | Ekonomická aktivita | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru GBP/USD | České firmy | Inflační tlaky | Globální finanční krize | Britská centrální banka | Velké banky | Globální ekonomiky | Ekonomická rizika | Zpřísňováním měnové politiky | Uvolňování měnové politiky | Propad | Kurz domácí měny | Citi | Guvernér | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení dolaru | Posílení koruny | Ekonomická data | Nejistota | Analytik Komerční banky | Stagnace | Tempo růstu | Zajištění | Nižší kurz | Odhodlání | Představitelé Fedu | Výhled | Depozitní sazba | Bankéři | Objem intervencí | Mzdy | Britská ekonomika | Americký trh práce | Ekonomická situace | Průzkum | Krize | Oslabení jüanu | Světové trhy | Měnová politika ECB | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Očekávání analytiků | Ekonomické údaje | Příjmy | Čistý příjem | Indexy PMI | ČTK | Aktuální cena | Zvýšení volatility | Konsenzus | Růst ekonomiky | Zpomalení ekonomiky | Hlavní ekonom | Očekávání | Purple Trading | FX FORECAST | Generali Investments | Výkyvy kurzu koruny | Aleš Michl | Jerome Powell | NEST | Štěpán Hájek | Tržní očekávání | Trhy dnes | Analytik Raiffeisenbank | Posilování dolaru | Podniky | Čínské měny | Regionální měny | Kurz EUR/CZK | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Portu | Slabý jüan | Americké dluhopisy | Forint | Kompozitní index | Hodnota amerického dolaru | Posilování eura | Posilování české koruny | Jiné měny | Zvyšování úroků | Pohyby na trzích | Základní úroková sazba | Výnosy českých státních dluhopisů | Odhady analytiků | Zpřísňování měnové politiky | Úrokové sazby ČNB | Analytici společnosti | Vývoj kurzu koruny | Výhled české koruny | Sazby ČNB | Data z ekonomiky | Ceny zemního plynu | Silný trh | Zvýšení sazeb | Zvýšení sazeb ČNB | Inflace v ČR | Statistický úřad | Inflační očekávání | Pokles sazeb | GDPNow | Pokles kurzu | TLTRO III | Riziko recese | Snížení sazeb | Prezidentka ECB | Pokles cen | Snížení úroků | Štěpán Křeček | Poskytování úvěrů | Obavy z recese | Kurz české koruny | Vývoj české ekonomiky | Růst mezd | Sazby ECB | Úrokové sazby ECB | Očekávání trhu | Hospodářský výhled | Dot plot | Oslabení české koruny | Nízká nezaměstnanost | Vyšší úrokové sazby | CzechTrade | Trinity Bank | Oslabení čínské měny | Deficit | Trinity | Jakub Seidler | Objem | Klíčová rizika | Obchod | Zpomalování ekonomiky | Trh práce | Vyšší sazby | Růst spotřebitelských cen | Snižování úroků | Inflace v USA | Zpomalení české ekonomiky | Konkurenceschopnost | Příliv zahraničního kapitálu | Statistický úřad Eurostat | Firma | Zasedání ČNB | Ekonomiky eurozóny | Reálné ekonomiky | Kurz eura vůči dolaru | Radomír Jáč | Výše úrokových sazeb | Růst cen průmyslových výrobců | Růst cen | Ekonomický vývoj | Vývoj trhu | Generální ředitel | Negativní nálada | Největší pokles | Dnešní růst | Lagardeová | Nízké úrokové sazby | Úrok | Miliardy | Průzkumy | Domácí měny | Poptávka po úvěrech | Předpovědi | Petr Dufek | Ceny výrobců | Radim Krejčí | Dnešní data | Výrazný pokles | Zvýšená volatilita | Koruna dnes | Zdražování | Ceny zboží | Problémy | Směřování měnové politiky | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Fed dnes | Prognózy | Nejistoty | ECB Christine Lagardeová | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Soukromý sektor | Penále | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Nord Stream | Míra | Úroky | Konec roku | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Hypoteční trh | Předseda | Americké centrální banky | Rozhodnutí ČNB | ČNB dnes | Rychlý růst mezd | Bydlení | Ztráta | Vývoj jádrové inflace | Koruna posílila | Ceny dluhopisů | Tuzemská ekonomika | Analytik Cyrrusu | Eskalace napětí | Hospodářské recese | Miliardy eur | Oslabení kurzu | Zpomalující ekonomika | Experti | Zemědělství | Rekordní maximum | Poradenství | Oslabení kurzu koruny | Nový rekord | Geopolitická situace | Tuzemská inflace | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Snížit úrokové sazby | Růst cen potravin | Analytička | Ukazatele | Meziroční růst spotřebitelských cen | Cenové tlaky | Ceny v zemědělství | Nižší růst | Ceny energií | Prognózy ČNB | Očekávaný vývoj | Komunikace | Prezidentka Christine Lagardeová | Údaje o HDP | Stabilita sazeb | Macron | Prezident | Trhy | Koruna oslabuje | Změny cen | Jüan | Negativní dopad | Eva Zamrazilová | Pokles | Situace | České měny | Meziroční růst | Vít Hradil | Růst inflace | Pandemie | Konzultant | Viceguvernér ČNB | Zlepšení | Růst v eurozóně | Výdaje | Vývoj měnového páru EUR/CZK | 4fin | Sazby beze změny | Rozhodování | Americké ekonomiky | Americké banky | Růst sazeb | COVID-19 | Expanzivní fiskální politika | Ekonomické aktivity | Šéfka ECB | Americký Fed | Stabilita | Vývoj | Nová data | Šok | Martin Gürtler | Výkyvy | Inflace v únoru | Míra inflace v únoru | Makroekonomické údaje | Restrikce | Rozhodnutí centrální banky | David Krůta | Deficit státního rozpočtu | Profitovat | Další vývoj | Oldřich Dědek | Členové bankovní rady | Moore Czech Republic | Oslabování české měny | ECB dnes | Spotřebitelé | Pandemie COVID-19 | Aktuální situace | Britská centrální banka dnes | Rozhodnutí bankovní rady | Markéta Fišerová | Mluvčí ČNB | Člen bankovní rady Aleš Michl | Intervenovat ve prospěch koruny | Fed včera | Škoda | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Hotovost | Hodinový graf | Prostor pro pokles | Další růst | Růst | Signál | Guvernér ČNB Rusnok | ČNB Rusnok | Tisková konference | Repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | ČBA | Ceny elektřiny | Snižování sazeb ČNB | Ekonomické ukazatele | Reálné mzdy | Ekonomiky | Slovensko | Války | Organizace | Práce | Jednání ČNB | Údaje | Úročení vkladů | Oživení v Číně | Devizové rezervy České národní banky | Velké americké banky | Ekonomické oživení | Celková inflace | Více peněz | Data z americké ekonomiky | Majitel | Malé podniky | Měny zemí | Hrubý domácí produkt Číny | Zbyněk Stanjura | ODS | Debata | Aktuální očekávání | Posílení | Náklady na obsluhu dluhu | Podpůrná opatření | Evropské méně | Zasedání Evropské centrální banky | Zasedání Evropské centrální banky (ECB) | Rozhodnutí o sazbách | Zaměstnanci | Vývoj ekonomiky | Plynovod Nord Stream | Spekulovat | Zboží z Číny | Manažeři | Podnikatelské aktivity | Aktivity v eurozóně | Investovat peníze | JDE | Unie | ČR | Pozitivní sentiment | Banka Creditas | Americké úrokové sazby | Inflace v květnu | Členové Fedu | Inflace v Evropské unii | Bezpečný dolar | Covid | Analytik Purple Trading | MAM | Inflační šok | Reputace | Silicon Valley | Šance | Ceny | Důvěra | Známky oživení | Časový horizont | Zpomalování inflace | Oživení poptávky | Analytik XTB | Období zvýšené volatility | Představitelé ECB | Odborníci | Peso | Zasedání FED | Budoucí vývoj | ČNB úrokové sazby | Dnešní zasedání ČNB | Politici | Česká republika | Množství peněz | DOT | Evropské centrální banky | Tržní reakce | Nastavení sazeb | Makroekonomický vývoj | Intervenovat na devizovém trhu | Silný růst | Analytik Trinity Bank | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Vývoj hodnoty | Rostoucí ceny | Meziroční růst cen | Pandemie COVID | Tuzemská měna | Zvýšené riziko | Oslabení | Růst úroků | Aktuální problémy | Spotřeba domácností | Proinflační faktory | Cíle | Konkurence | Prodej | Cyklus zvyšování sazeb | Cenové stability | UST | Tempo zdražování | Rada guvernérů ECB | Rada guvernérů | Americký trh | Pokles poptávky | Rekord | Růst výrobních cen | Projekce | Analytik České bankovní asociace | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Vratislav Zámiš | Analytik Portu | Vyšší úroky | Funkční období | David Vagenknecht | Společnosti | Opatření | Dna | Rychlý růst | Hospodářský růst v eurozóně | Šéfka ECB Christine Lagardeová | Úročení | Reakce dolaru | Napjatá situace | Energetické krize | Polský zlotý a maďarský forint | Vysoké ceny | Vývoje kurzu | Pozornost | Česká národní banka (ČNB) | Tisková zpráva | Společnost | Obchodní ředitel | Reálné výnosy | Další růst sazeb | TIM | Euro (EUR) | 3М | Zlotý | Rozšíření | Rostoucí inflace | Úrokové sazby v USA | Spotřebitelské inflace | Jaromír Gec | Základní sazba | Desetileté výnosy | Jestřábí komentáře | Petr Lajsek | Válka na Ukrajině | Instituce | Základní úrok | Tomáš Kudla | Roman Ziruk | Deeskalace | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | XTB Jiří Tyleček | Sankce | Sankce vůči Rusku | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Situace na Ukrajině | Intervence České národní banky | Invaze | XTB Štěpán Hájek | Pokles inflace | APP | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Ukončení konfliktu | Kroky ČNB | Vysoké ceny energií | Zajištění kurzového rizika | Petr Fiala | Latinskoamerické měny | Rekordní inflace | Kvantitativní zpřísňování | Stagflační trend | Boj s inflací | Rostoucí ceny energií | Zavření Číny | Poptávková inflace | Enrique Diaz Alvarez | Jan Frait | Ebury online | Fintechová společnost | Nástup Aleše Michla | Snížení inflace | Úrokové sazby v eurozóně | Kroky Fedu | Nová bankovní rada | Purple Trading Petr Lajsek | Zvýšení úroků | Zpomalování americké ekonomiky | Objem úvěrů | Ebury G10 FX Forecast | G10 FX Forecast | FX Forecast | Zastropování cen | Zasedání Rady guvernérů | Zastropování cen energií | Marka | Boj proti inflaci | Pozitivní nálada | Marek Pokorný | Vysoké inflace | Sazba ČNB | Varování | Vládní politika | Bankovní rady ČNB | Vysoké sazby | Rozhodnutí bankovní rady ČNB | Vyjádření představitelů | Zvyšování úrokových sazeb v USA | Guvernér Michl | Silná koruna | OCI | Svaz průmyslu | Tomáš Cverna | XTB Tomáš Cverna | Znovuotevření čínské ekonomiky | Viceguvernérka | Krachy bank | First Republic | First Republic Bank | ČNB Aleš Michl | Úrokové politiky | Svaz průmyslu a dopravy ČR | Svaz průmyslu a dopravy | Bohuslav Čížek | Závazek | Rekordně silná česká koruna | Silná česká koruna | Změna rétoriky centrálních bankéřů | Slábnoucí inflační tlaky | Inflační tlaky ve světě | Markantnější oslabení | Společnost Ebury | Ebury pro Česko a Slovensko | Krátkodobé posílení | Vice | Směřování | Investments | Jestřábí postoj | Oznámení | Inflace ve službách
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot