Pondělí 04. listopadu 2024 19:59
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Exportéři a importéři před koncem roku řeší stanovení vhodného směnného kurzu. Na co by si měli dát pozor?

27.12.2022 12:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Závěr roku je období, kdy se společnosti mimo jiné intenzivně připravují na ten nadcházející. K tomu patří i sestavení plánu nákladu a výnosů, což může být obzvlášť složité pro firmy, které mají obchodní partnery mimo Českou republiku. Ty musí totiž řešit mimo jiné stanovení kalkulačního kurzu, tedy částky, kterou budou v příštím roce používat pro přepočet z cizí měny do české koruny. V době všeobecné nejistoty a volatility na měnových trzích jde přitom o náročný úkol. Jaké aspekty by měly brát v potaz, aby snížily kurzové riziko, ale zbytečně se nepřipravovaly o zisky v případě, že se bude kurz koruny vyvíjet v jejich prospěch?

„Stanovení kalkulačního kurzu je pro exportéry nebo importéry běžnou součástí jejich obchodování a každá společnost volí jinou strategii pro jeho stanovení. Největší výzvu představuje přirozeně pro společnosti, které plánují uzavírat nové kontrakty se zahraničními partnery. Například exportéři tak získávají výnosy v eurech nebo jiné měně, ale svoje náklady na mzdy či energie nesou stále v českých korunách. V takovém případě se až do okamžiku splatnosti obchodu od zahraničního zákazníka vystavují kurzovému riziku, které může významně ovlivnit jejich marže, připomíná Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko.

Společnosti by si měly zafixovat alespoň polovinu objemu svých cizoměnových příjmů či výdajů

Společnosti si podle Tomáše Kudly mohou stanovit libovolný kalkulační kurz. Čím nižší kurz si například exportér stanoví, tím vyšší je plánovaná cena zboží nebo služby v eurech pro jejího zákazníka. Plánované výnosy se však můžou výrazně minout s těmi skutečnými. Když si kalkulační kurz stanoví příliš nízko, tak bude společnost mít vyšší šanci vyhnout se kurzové ztrátě, ale nebudou tak konkurence schopní. V případě, že si kurz stanoví příliš vysoko, tak budou sice konkurence schopní, ale nakonec se může stát, že přijdou o svou marži. Pokud si firma například stanoví kurz 24,50 korun za jedno euro, počítá s tím, že v době splatnosti kontaktu bude eura konvertovat právě za tuto cenu. V případě, že bude aktuální cena eura nad kalkulačním kurzem, například na úrovni 25 korun za euro, získá firma za každý utržený milion eur 500 tisíc korun navíc. Pokud však bude euro stát 24 korun, budou její výnosy o půl milionu korun nižší, než předpokládala.

„Pro řadu společností jde i při relativně mírném kurzovém pohybu v součtu o milionové částky, což může být v dnešní době napjatých rozpočtů výrazný zásah do jejich podnikání. Samozřejmě že pokud se kurz vyvíjí v jejich prospěch, jde naopak o velmi vítané zvýšení marží. Některé společnosti tak mají tendenci přeceňovat pravděpodobnost toho, že z pohybu kurzu budou mít prospěch, a naopak podceňovat pravděpodobnost opačného scénáře. Importér bude vždy tvrdit, že CZK bude posilovat a exportér zase, že bude CZK oslabovat, protože to je pro ně výhodnější a přejí si to. Doporučujeme se racionálně rozhodnout a nenechat se ovlivnit tím co bychom si přáli. Na základě našich zkušeností proto vždy doporučujeme, aby si u každého obchodu zafixovaly alespoň polovinu jeho objemu, upozorňuje Tomáš Kudla.

Firmy mohou eliminovat kurzové riziko, a přesto profitovat z příznivé změny kurzu

Společnosti mohou při zajištění kurzového rizika volit obecně ze dvou možností. První z nich je tzv. fixní forward, při kterém si na začátku zajištění zvolí pevnou cenu, za kterou budou cizí měnu konvertovat. Mají tak naprostou jistotu, že v době splatnosti obdrží nebo naopak vydají vždy tolik korun, kolik si naplánovaly.

Druhou možností je potom tzv. window forward, který předchází kurzovým ztrátám, ale částečně umožňuje společnostem profitovat z příznivého vývoje směnného kurzu. „Společnost, která si zajišťuje směnný kurz, se v zásadě se svým zajišťovatelem domlouvá na tom, že od něj v určitém časovém okně odkoupí cizí měnu za předem stanovenou částku, případně že mu ji za tuto částku prodá, a to v předem definovaném objemu. Window forward jí ale v případě, že je to pro ni výhodné, umožňuje směňovat cizí měnu za aktuální kurz. Pokud si tedy například exportér zajistí svůj obchod s kurzem 24,50 za jedno euro, ale koruna v průběhu roku oslabí na 25 korun, může ke konverzi využít aktuální kurz. Naopak pokud by koruna posílila, stále má jistotu, že za svá eura dostane minimálně 24,50, vysvětluje Tomáš Kudla.

Společnosti si při úvahách o kurzovém zajištění můžou zvolit z celé řady poskytovatelů, ať už jde o banky, nebo specializované společnosti, které tento typ služeb nabízejí. Vždy by si však měly vybírat na základě toho, jak poskytovaná služba odpovídá jejich potřebám. „Základní produkty kurzového zajištění jsou v zásadě pouze dva. Fixní a flexibilní. Každá společnost nebo instituce poskytující kurzové zajištění ale nabízí vlastní portfolio doplňujících služeb a podmínek. Firmy by si proto měly vždy ujasnit, jestli jsou pro ně konkrétní produkty nebo podmínky vhodné, nebo nikoli. Především v dnešní době by ale určitě neměly rezignovat na opatrnost a ochranu svých marží a nepodlehnout pocitu, že kurz koruny bude dlouhodobě podobně stabilní jako v uplynulém půlroce, upozorňuje Tomáš Kudla.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • EXPERT TRADE IDEA: Akcie CFD - RCL.US, JETS.US
    Dnes tu máme další expertní video se zajímavými nápady na obchod. Profesionální investor a trader komodit, Vojtěch Slovák, se nejprve zaměří na update svých předchozích pozic v rámci této série a následně představí nové obchodní myšlenky, které na trzích sleduje.
  • EXPERT TRADE IDEA – Bilanční přehled modelových portfolií 2022 (Komodity a akcie CFD)
    Je tu poslední epizoda z naší série EXPERT TRADE IDEA, která je určena pro klienty XTB! Jak jistě víte, tato série se zaměřuje na tvorbu modelových portfolií napříč finančními instrumenty z nabídky XTB. 
  • EXPERT TRADE IDEA: Komodity CFD – SUGAR (2022-04-20)
    Dnes tu máme další expertní video se zajímavým nápadem na obchod. Profesionální investor a trader komodit, Vojtěch Slovák, se nejprve zaměří na update svých předchozích pozic v rámci této série a následně představí novou obchodní myšlenku na cukru.
  • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha a akciové portfolio
    Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů a investorů z České republiky a Slovenska. Každý díl přináší nové myšlenky a názory na konkrétní trhy a finanční nástroje.
  • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha a akciové portfolio
    Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů a investorů z České republiky a Slovenska. Každý díl přináší nové myšlenky a názory na konkrétní trhy a finanční nástroje.
  • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha – S&P 500, BITCOIN a další trhy
    Níže naleznete odkaz na další díl z naší série EXPERT TRADE IDEA. V tomto díle představí Marek Vaňha svůj pohled na hlavní trhy — S&P 500, BITCOIN, dluhopisy a další. Podělí se také o důležité technické úrovně a možné scénáře budoucího vývoje.
  • EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha – Strategie pro rok 2023
    Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů či investorů z České republiky i Slovenska. V každém díle se daný expert podělí o své myšlenky o určitém trhu či instrumentu. Celá série je určena výhradně klientům XTB, avšak naším dlouhodobým cílem je vzdělávat širokou veřejnost, proto jsme se rozhodli tento díl publikovat veřejně.
  • Experty v USA zaskočila tamní inflace: vylétla třikrát výše, než čekali, na maximum od roku 1982. Bude mít dopady i na ČR, Babišově vládě zdraží financování dluhu
    Dubnová meziměsíční inflace Spojených států očištěná o kolísavé ceny potravin a energií vyskočila na 0,9 procenta, nejvýše od roku 1982. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů amerického Úřadu statistiky práce.
  • Exploze v Nigérii vyhnala cenu ropy na 90 USD
    U pobřeží Nigérie explodovalo plavidlo s přibližně 2 mil. barelů ropy. To způsobilo nárůst cen ropy, přičemž cena WTI dosáhla 90 USD za barel
  • Exponenciální růst ceny elektřiny se vzdaluje realitě; evropské trhy zůstávají pod tlakem
    Evropské burzy ani v závěru týdne nenalézají výraznější sílu růst a mírně prohlubují týdenní ztráty. Index DAX oslabuje o 0,4 %, a tak rozšiřuje svou týdenní ztrátu na 2,4 %. Na trhu je patrná nervozita před závěrečným projevem Jeroma Powella na symposiu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.
  • Exportéři jsou na tom stále dobře
    Evropské akciové indexy otevřou ve čtvrtek výše, jelikož na trzích převládá názor, že americká ekonomika je po sérii pozitivních makroekonomických dat, včetně středečního indexu aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM a počtu domácích prodaných vozů, na cestě k oživení. Největší prospěch z toho mají v Evropě stále exportéři. Hlavní událostí dneška je projev J.-C. Tricheta na konferenci ECB.
  • Export Jižní Korey vyšplhal v roce 2017 k rekordu
    Export Jižní Korey v roce 2017 expandoval na nejvyšší úroveň za posledních nejméně šest desetiletí, podpořený dodávkami semikonduktorů, strojů a petrochemikálií, vyplývá z vyjádření ministerstva obchodu. Export v prosinci minul odhady.
  • Export na začátku roku zpomalil
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila lednová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 24,6 mld. Kč oproti prosincovým 17,7 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 7,3 mld. Kč.
  • Exportně orientovaný průmysl pomohl ekonomice z recese
    Březnová čísla z průmyslu podle našich očekávání skončila lehce nad konsensem trhu a potvrdila, že konec prvního kvartálu byl pro exportně-orientovaný český průmysl relativně příznivý - meziměsíčně vzrostl o 1,7 %, zatímco meziročně o 2,2 %. Na celkovém pozitivním výsledku se však zásadním způsobem podepsal sektor automotive, který zvýšil meziročně svoji produkci o 42 % a díky lepší dostupnosti komponentů rostla jeho produkce výrazně i meziměsíčně.
  • Exportní prodeje zklamaly – sója obrátila růst ceny z počátku týdne na pokles
    Počáteční růsty cen zrnin a olejnin tohoto týdne vzaly za své poté, co americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo exportní údaje za minulý týden, které byly v porovnání s týdnem přecházejícím zklamáním. Zatímco v rámci stávajícího marketingového roku analytici očekávali prodeje v objemu mezi 250 - 450 tisíc tun, výsledkem bylo zrušení objednávek v objemu 1.400 tun. Objem prodejů v rámci marketingového roku 2016-2017 vykázal sice růst, nicméně celkový objem dosáhl dolní hranice očekávání.
  • Export ropy z Ruska do Číny narástol o 15%
    Export Ruskej federácie za mesiac január do Číny zaznamenal rast o 15% na medziročnej báze. Naopak export ropy z Iránu...
  • Export tažen zejména bilancí s motorovými vozidly
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,3 mld Kč, tedy téměř stejně jako v březnu, kdy saldo činilo 17,6 mld. Kč.
  • Export za rok 2019 dosáhl rekordní hodnoty
    Prosincová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila schodkem 6,7 mld. Kč, což v porovnání s loňským prosincovým výsledek znamená pokles zhruba o 2 mld. Kč. Výsledek je zhruba v souladu s tržními očekáváními. Na konci roku klesl vývoz meziročně o 2,4 % a dovoz pak o 1,5 %, a to i přesto, že loňský prosinec měl o jeden pracovní den více než prosinec 2018. Opět tedy export klesal rychleji než import. Listopadový výsledek byl revidován o necelou miliardu nahoru na 11,0 mld. Kč. Meziroční propad o 5 mld. Kč zaznamenal přeshraniční obchod s motorovými vozidly. Naopak dovoz strojů či počítačů, elektronických a optických přístrojů zaznamenal meziroční pokles, což celkové bilanci pomohlo zmírnit prosincový schodek.
  • Expozice fondů se začátkem roku 2017 kloní spíše k energetice
    V průběhu posledních prosincových dní se hedgeové fondy odvracely od kovů a zemědělských futures směrem k energetice. Všech pět energetických futures zaznamenalo dlouhé čisté pozice minimálně na ročním maximu, zatímco pokračoval exodus z kovů, zejména zlata. Kombinovaná expozice klíčových plodin byla mělká a dlouhé pozice sektoru sojových bobů vyvažovaly krátké pozice pšenice a kukuřice.
  • Expozice na Rusko je po sankcích hlavní riziko. Po negativním úvodu se trhy zklidňují
    Západní země se o víkendu konečně odhodlaly k protiruským sankcím s velice citelným dopadem. Páteční dobrá nálada na trzích podpořená tehdy slabými opatřeními, sázkami na méně přísný Fed a možná i nadějí na jednání o příměří, je tedy pryč. Nově je tématem hlavně expozice na rubl a ruská aktiva, přičemž rizika jsou nejen cenového rázu. Sankce navíc vyvolávají otázku škod na západních ekonomikách a celkově velká nejistota doléhá na chuť investorů riskovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani