Pondělí 07. dubna 2025 18:34
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
XTB Online trading konference
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Exportéři hledají nové trhy. Diverzifikace je klíčem ke stabilitě a odolnosti, ukázal průzkum CzechTrade

07.04.2025 13:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny
a proměnlivou situaci na globálních trzích. Vychází to z aktuálního průzkumu agentury CzechTrade, do kterého se zapojilo 132 vrcholných zástupců českých firem. Podle průzkumu směřuje 93 % českého exportu do Evropské unie. Přesto firmy stále více hledají nové příležitosti mimo Evropu. Největší zájem mají o USA, země východní a jižní Asie, Blízký východ a Latinskou Ameriku. Růst exportu do těchto regionů potvrzuje nejen trend, ale i nutnost diverzifikace, kterou aktuálně zvažuje nebo realizuje 47 % respondentů. Největší bariéry přitom vidí v teritoriálních rizicích, právních a regulatorních překážkách a komerčních nejistotách.

Diverzifikace je podle průzkumu agentury CzechTrade klíčovým směrem, který exportéři volí k posílení stability svého byznysu. Český export nadále zůstává silně orientovaný na evropské trhy, nicméně podíl exportu mimo EU roste. Například export do Severní Ameriky realizuje 35 % firem, do Asie 32 %, na Blízký východ 30 %, do Latinské Ameriky 26 % a do Afriky 22 % firem. „Český export je stále silně orientovaný na evropské trhy, nicméně sledujeme, že dochází k postupné změně trendu – český export roste i mimo EU, čímž se přibližuje k diverzifikovanějším exportním modelům ostatních zemí. To, že firmy nespoléhají jen na evropské trhy, zvyšuje odolnost české ekonomiky,“ vysvětluje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Firmy vnímají mimoevropské příležitosti

Z výsledků průzkumu i statistik exportu vyplývá, že diverzifikace není pouze trendem, ale nutnou součástí exportní strategie, kterou dle výsledků průzkumu volí 47 % firem. „Aktivní hledání nových příležitostí je rozhodně efektivnější než pasivní čekání na další vývoj. Velmi perspektivní jsou dynamicky rostoucí trhy, které v současnosti sledujeme v Asii, Latinské Americe a Africe. Zvláště zajímavá jsou teritoria, kde roste poptávka po kvalitním evropském zboží, jako například Indie nebo země regionu ASEAN,"vysvětluje Radomil Doležal.

Dalším důležitým zjištěním průzkumu je skutečnost, že 63 % firem žádný trh neopouští a spíše posiluje svou přítomnost tam, kde má vybudované obchodní vztahy. „To ukazuje na obezřetný přístup českých exportérů, kteří kombinují stabilitu s hledáním nových příležitostí,“ říká Radomil Doležal. Za pozitivní trend lze považovat i to, že více než 30 % firem nepovažuje žádnou zemi za vyloženě rizikovou a spoléhá na vlastní schopnosti a znalost trhu. I přesto na otázku nejrizikovějších oblastí firmy nejčastěji uváděly Rusko, země Blízkého východu a Afriky.

Teritoriální i komerční rizika

Rizika spojená s exportem se liší jak podle teritorií, tak podle povahy hrozeb. Více než polovina firem vnímá největší rizika právě v teritoriálních faktorech, jako jsou makroekonomická nestabilita, politické změny nebo bezpečnostní situace. Necelých 40 % poukazuje na právní a regulatorní bariéry, stejně tak jako komerční nejistoty včetně nespolehlivosti partnerů. Mezi další často zmiňované hrozby patří i měnová a ekonomická rizika – například kolísání směnných kurzů, inflace či omezení převodu zisků do zahraničí. Tato rizika podle 26 % firem mohou výrazně ovlivnit ziskovost exportu, zejména v důsledku posilování koruny nebo změn úrokových sazeb. Naopak kulturní odlišnosti

a logistická rizika firmy vnímají jako méně závažné – jen 11 % exportérů označilo kulturní a jazykové bariéry za výraznou překážku a logistické komplikace, jako je poškození či ztráta zboží při přepravě, představují zásadní problém pro pouhých 7,6 % respondentů.

Dalším zajímavým zjištěním je, že 34,9 % firem využívá k minimalizaci rizik také platební a finanční nástroje, jako jsou dokumentární akreditivy nebo bankovní záruky. Překvapivě málo exportérů však sahá po exportním pojištění, které může být v řadě situací klíčovým nástrojem pro zajištění obchodních transakcí. Kromě nástrojů na řízení rizik firmy očekávají také větší podporu od státu – a to zejména lepší dostupnost informací o rizicích na jednotlivých trzích (48 %), kvalitní právní poradenství (31 %) či usnadnění financování exportních aktivit (30 %).

Firmy také zdůrazňují potřebu odborné asistence při vstupu na nové trhy. V tomto směru CzechTrade nabízí individuální službu sestavenou firmě na míru, která může obsahovat například základní průzkum trhu či doporučení vhodné formy vstupu na trh, ale také vyhledávání obchodních kontaktů nebo doporučení klíčových mezinárodních veletrhů. Tyto služby pomáhají českým exportérům lépe se orientovat v místních specifikách, předcházet chybám a posilovat konkurenceschopnost.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • EXPERT TRADE IDEA – Bilanční přehled modelových portfolií 2022 (Komodity a akcie CFD)
    Je tu poslední epizoda z naší série EXPERT TRADE IDEA, která je určena pro klienty XTB! Jak jistě víte, tato série se zaměřuje na tvorbu modelových portfolií napříč finančními instrumenty z nabídky XTB. 
  • EXPERT TRADE IDEA: Komodity CFD – SUGAR (2022-04-20)
    Dnes tu máme další expertní video se zajímavým nápadem na obchod. Profesionální investor a trader komodit, Vojtěch Slovák, se nejprve zaměří na update svých předchozích pozic v rámci této série a následně představí novou obchodní myšlenku na cukru.
  • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha a akciové portfolio
    Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů a investorů z České republiky a Slovenska. Každý díl přináší nové myšlenky a názory na konkrétní trhy a finanční nástroje.
  • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha a akciové portfolio
    Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů a investorů z České republiky a Slovenska. Každý díl přináší nové myšlenky a názory na konkrétní trhy a finanční nástroje.
  • 💡EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha – S&P 500, BITCOIN a další trhy
    Níže naleznete odkaz na další díl z naší série EXPERT TRADE IDEA. V tomto díle představí Marek Vaňha svůj pohled na hlavní trhy — S&P 500, BITCOIN, dluhopisy a další. Podělí se také o důležité technické úrovně a možné scénáře budoucího vývoje.
  • EXPERT TRADE IDEA: Marek Vaňha – Strategie pro rok 2023
    Tento formát je zaměřen na názory a pohledy profesionálních traderů či investorů z České republiky i Slovenska. V každém díle se daný expert podělí o své myšlenky o určitém trhu či instrumentu. Celá série je určena výhradně klientům XTB, avšak naším dlouhodobým cílem je vzdělávat širokou veřejnost, proto jsme se rozhodli tento díl publikovat veřejně.
  • Experty v USA zaskočila tamní inflace: vylétla třikrát výše, než čekali, na maximum od roku 1982. Bude mít dopady i na ČR, Babišově vládě zdraží financování dluhu
    Dubnová meziměsíční inflace Spojených států očištěná o kolísavé ceny potravin a energií vyskočila na 0,9 procenta, nejvýše od roku 1982. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů amerického Úřadu statistiky práce.
  • Exploze v Nigérii vyhnala cenu ropy na 90 USD
    U pobřeží Nigérie explodovalo plavidlo s přibližně 2 mil. barelů ropy. To způsobilo nárůst cen ropy, přičemž cena WTI dosáhla 90 USD za barel
  • Exponenciální růst ceny elektřiny se vzdaluje realitě; evropské trhy zůstávají pod tlakem
    Evropské burzy ani v závěru týdne nenalézají výraznější sílu růst a mírně prohlubují týdenní ztráty. Index DAX oslabuje o 0,4 %, a tak rozšiřuje svou týdenní ztrátu na 2,4 %. Na trhu je patrná nervozita před závěrečným projevem Jeroma Powella na symposiu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.
  • Exportéři a importéři před koncem roku řeší stanovení vhodného směnného kurzu. Na co by si měli dát pozor?
    Závěr roku je období, kdy se společnosti mimo jiné intenzivně připravují na ten nadcházející. K tomu patří i sestavení plánu nákladu a výnosů, což může být obzvlášť složité pro firmy, které mají obchodní partnery mimo Českou republiku. Ty musí totiž řešit mimo jiné stanovení kalkulačního kurzu, tedy částky, kterou budou v příštím roce používat pro přepočet z cizí měny do české koruny. V době všeobecné nejistoty a volatility na měnových trzích jde přitom o náročný úkol. Jaké aspekty by měly brát v potaz, aby snížily kurzové riziko, ale zbytečně se nepřipravovaly o zisky v případě, že se bude kurz koruny vyvíjet v jejich prospěch?
  • Exportéři jsou na tom stále dobře
    Evropské akciové indexy otevřou ve čtvrtek výše, jelikož na trzích převládá názor, že americká ekonomika je po sérii pozitivních makroekonomických dat, včetně středečního indexu aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM a počtu domácích prodaných vozů, na cestě k oživení. Největší prospěch z toho mají v Evropě stále exportéři. Hlavní událostí dneška je projev J.-C. Tricheta na konferenci ECB.
  • Export Jižní Korey vyšplhal v roce 2017 k rekordu
    Export Jižní Korey v roce 2017 expandoval na nejvyšší úroveň za posledních nejméně šest desetiletí, podpořený dodávkami semikonduktorů, strojů a petrochemikálií, vyplývá z vyjádření ministerstva obchodu. Export v prosinci minul odhady.
  • Export na začátku roku zpomalil
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila lednová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 24,6 mld. Kč oproti prosincovým 17,7 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 7,3 mld. Kč.
  • Exportně orientovaný průmysl pomohl ekonomice z recese
    Březnová čísla z průmyslu podle našich očekávání skončila lehce nad konsensem trhu a potvrdila, že konec prvního kvartálu byl pro exportně-orientovaný český průmysl relativně příznivý - meziměsíčně vzrostl o 1,7 %, zatímco meziročně o 2,2 %. Na celkovém pozitivním výsledku se však zásadním způsobem podepsal sektor automotive, který zvýšil meziročně svoji produkci o 42 % a díky lepší dostupnosti komponentů rostla jeho produkce výrazně i meziměsíčně.
  • Exportní prodeje zklamaly – sója obrátila růst ceny z počátku týdne na pokles
    Počáteční růsty cen zrnin a olejnin tohoto týdne vzaly za své poté, co americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo exportní údaje za minulý týden, které byly v porovnání s týdnem přecházejícím zklamáním. Zatímco v rámci stávajícího marketingového roku analytici očekávali prodeje v objemu mezi 250 - 450 tisíc tun, výsledkem bylo zrušení objednávek v objemu 1.400 tun. Objem prodejů v rámci marketingového roku 2016-2017 vykázal sice růst, nicméně celkový objem dosáhl dolní hranice očekávání.
  • Export ropy z Ruska do Číny narástol o 15%
    Export Ruskej federácie za mesiac január do Číny zaznamenal rast o 15% na medziročnej báze. Naopak export ropy z Iránu...
  • Export tažen zejména bilancí s motorovými vozidly
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,3 mld Kč, tedy téměř stejně jako v březnu, kdy saldo činilo 17,6 mld. Kč.
  • Export za rok 2019 dosáhl rekordní hodnoty
    Prosincová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila schodkem 6,7 mld. Kč, což v porovnání s loňským prosincovým výsledek znamená pokles zhruba o 2 mld. Kč. Výsledek je zhruba v souladu s tržními očekáváními. Na konci roku klesl vývoz meziročně o 2,4 % a dovoz pak o 1,5 %, a to i přesto, že loňský prosinec měl o jeden pracovní den více než prosinec 2018. Opět tedy export klesal rychleji než import. Listopadový výsledek byl revidován o necelou miliardu nahoru na 11,0 mld. Kč. Meziroční propad o 5 mld. Kč zaznamenal přeshraniční obchod s motorovými vozidly. Naopak dovoz strojů či počítačů, elektronických a optických přístrojů zaznamenal meziroční pokles, což celkové bilanci pomohlo zmírnit prosincový schodek.
  • Expozice fondů se začátkem roku 2017 kloní spíše k energetice
    V průběhu posledních prosincových dní se hedgeové fondy odvracely od kovů a zemědělských futures směrem k energetice. Všech pět energetických futures zaznamenalo dlouhé čisté pozice minimálně na ročním maximu, zatímco pokračoval exodus z kovů, zejména zlata. Kombinovaná expozice klíčových plodin byla mělká a dlouhé pozice sektoru sojových bobů vyvažovaly krátké pozice pšenice a kukuřice.
  • Expozice na Rusko je po sankcích hlavní riziko. Po negativním úvodu se trhy zklidňují
    Západní země se o víkendu konečně odhodlaly k protiruským sankcím s velice citelným dopadem. Páteční dobrá nálada na trzích podpořená tehdy slabými opatřeními, sázkami na méně přísný Fed a možná i nadějí na jednání o příměří, je tedy pryč. Nově je tématem hlavně expozice na rubl a ruská aktiva, přičemž rizika jsou nejen cenového rázu. Sankce navíc vyvolávají otázku škod na západních ekonomikách a celkově velká nejistota doléhá na chuť investorů riskovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Tickmill
GKFX
Trading 212
reklama
XTB Online trading konference