Účel tohohle článku je čistě jen inspirativní a chtěl bych ukázat, že dělat věci jinak a jít si svou vlastní cestou se občas může vyplatit. To ale nemění nic na tom, že obchodování na burze (nebo třeba podnikání) je běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Ale jak by řekl Elon Musk: „If something is important enough, you should try even if the probable outcome is failure.“
A teď teda ten účet:
Jak už si určitě někdo všiml, tak ten účet vypadá dost kontroverzně (což je důvod, proč jsem se nakonec přemluvil abych to sem dal, asi mám holt dneska provokativní náladu). První věc, které si člověk asi všimne, je určitě drawdown 52%, což je docela hodně, řekl bych. Aby toho nebylo málo, tak se tenhle drawdown „zjevil“ asi týden po spuštění účtu (pokud něco v praxi funguje fakt zatraceně dobře, tak je to Murphyho zákon). Jelikož účet provozuju na fixních lotech, tak můžu s přehledem říct, že jsem chytl maximální drawdown za těch cca 8 měsíců provozu tohohle účtu hned první týden.
V té době jsem na tom účtu měl jen jednu breakoutovou strategii na páru GBP/USD. Jen pro představu, pokud se obchod dostane 2,5 pips do plusu, už „nemůže“ skončit ztrátou. SL na obchod má tahle strategie 10 pips, takže pravděpodobnost zisku je asi 4x vyšší než pravděpodobnost ztráty (teda za předpokladu, že se cena chová náhodně). Asi vám musí být jasné, jak jsem se cítil, když jsem chytnul 5 ztrát po sobě hned první týden.
Tak nějak mě to zaujalo a dostal jsem nutkavou potřebu zjistit, jaká je pravděpodobnost, že chytnu 5 ztrátových obchodů po sobě. Jelikož jsem v matematice na střední škole nebyl duševně přítomen, tak jsem si to musel vygooglit a kupodivu to byla docela hračka. Stačilo hodit 0,25 na pátou, vynásobit stovkou a výsledek byl na světě - šance chytit 5 ztrát po sobě je asi 0,1%, nebo jinými slovy 1 ku 1000. Jelikož už začínalo hrozit, že dojdou „prachy na páku“, tak jsem měl prst na spoušti a chystal se při poklesu účtu na 200 USD doplnit finanční prostředky. Měl jsem ale „štěstí“ a těch cca 250 USD bylo dno, kde se equity odrazila tím správným směrem.
Začátkem ledna se mi úspěšně podařilo dokončit druhou strategii a na účet jsem tak přidal druhý instrument: EUR/USD. Strategie je dokonalým opakem té první. Místo ve dne obchoduje v noci. Místo toho, aby se obchod ukončil co nejrychleji, když v trhu není momentum se naopak obchod nechává pořádně „uzrát“. Na rozdíl od té breakoutové je reverzní. A víte, co je na ní vůbec nejzajímavější? Na rozdíl od té první strategie, která vůbec nepoužívá TP, tahle zase nepoužívá SL. Není to ale z důvodu, abych ošálil sám sebe, je to prostě statisticky výhodnější. Jelikož eurodolar o půlnoci většinou nehýří vysokou volatilitou (a i potencionálně několiksetpipová ztráta by se v delším backtestu špatně hledala), tak jsem usoudil, že bude lepší, když se všechny obchody budou ukončovat jen dynamickým take profitem (upřímně věřím, že Chuck Norris by to udělal stejně).
A tady je ještě pro doplnění nějaká statistika:
Jak je vidět, obchody většinou netrvají moc dlouho a broker má určitě radost ze zaplacených komisí (šlohne si cca třetinu ze zisku), ale bokem mi vrátí ještě cca 1$/lot na cashbacku a k tomu mám vps zdarma, co víc si můžu přát?
Takže abych to shrnul, aos + scalping + nepoužívání „stop lossu“. Kdekdo by řekl, že tohle už jenom z principu nesmí fungovat. Což mi připomíná jedno přísloví: „Neříkej, že to nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, kterej neví, že to nejde a udělá to.“
Celkem se mi podařilo na tomto účtu vydělat cca 1600 USD za 8 měsíců. Maximální pokles byl cca 250 USD, což dělá poměr return/drawdown něco málo přes 6, což mně osobně stačí (někomu to může přijít málo a někomu zase hodně). Tohle je pro mě důležitější fakt než zhodnocení 325% a drawdown 52% (z původně vložené částky). Jedná se samozřejmě o účet „na pivo“ a nedoporučoval bych nikomu obchodovat s takhle nízkým „provozním“ kapitálem oproti potencionálnímu riziku a už vůbec bych nedoporučil nepoužívání SL – i když to v některých případech může dávat smysl (například ukončení obchodu při splnění nějaké podmínky). Tak nějak tím chci říct, že to, že něco většině lidí nefunguje (třeba aosy nebo scalping) ještě nemusí znamenat, že neexistuje nikdo, komu to naopak funguje. Ale to si myslím platí o všech strategiích na forexu a když nad tím tak přemýšlím, tak to je tak asi ve všem.
Ať se daří!