Český nemovitostní trh
Stavebnictví se letos propadne, drtí jej vysoké úroky a neochota vlády stavět „hladové zdi“
07.12.2023 Říjnový výsledek tuzemského stavebnictví – meziroční pokles o 0,9 procenta – předznamenává celoroční vývoj tohoto segmentu. Předpokládáme, že letos ztratí 1,5 procenta ze svého loňského výkonu.
Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových bytů, míní odborníci
09.10.2023 Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových nemovitostí na českém trhu. Shodují se na tom odborníci v reakci na srpnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve stavebnictví. Hlavním důvodem pro meziroční pokles zahájené výstavby bytů v srpnu o 23 procent a dokončených bytů o 22 procent je podle nich hlavně nízká výstavba v Praze a Středočeském kraji. Jedná se o důsledek nižší poptávky, která je zapříčiněna vysokou inflací a hypotečními úvěry, a tedy nejistotou investorů v zahajování nové výstavby, míní.
Stavebnictví letos bude stagnovat, drtí jej vysoké úroky a neochota vlády stavět „hladové zdi“
09.10.2023 Srpnový výsledek tuzemského stavebnictví je povzbudivý, otázkou však je, zda se nejedná o přechodný výkyv – ovlivněný například načasováním dovolených v sektoru stavebnictví nebo developmentu. V porovnání s červencem byl srpnový výkon stavební produkce o dvě procenta vyšší. Za vzestupem stoji nárůst výkonu pozemního stavitelství, protože to inženýrské meziměsíčně pokleslo. Meziročně tak stavebnictví v srpnu klesalo jen nepatrně, o 0,2 procenta. Jde o znatelné zmírnění červencového meziročního poklesu, který činil 2,1 procenta. Za celý letošek by mělo stavebnictví stagnovat.
Obytné nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let, říkají dnešní data Eurostatu. Na vině je hlavně vysoká inflace a drahé hypotéky
03.10.2023 Nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Podle něj ceny nemovitostí v ČR klesly v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 2,9 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziroční pokles cen rezidenčních nemovitostí od prvního čtvrtletí roku 2010, kdy se český nemovitostní trh ještě potýkal s dopady světové finanční krize.
V Česku poprvé po více než deseti letech klesají nabídkové ceny nemovitostí, ukazují nová data ČSÚ. V Praze uskutečněné ceny novostaveb padají více než během finanční krize před 14 lety
08.07.2023 V Česku nebývale zlevňují nemovitosti. V prvním letošním čtvrtletí klesly ceny nových bytů v Praze meziročně o šest procent, což je nejvýraznější propad minimálně od roku 2009, od kdy ČSÚ svoji příslušnou statistiku zveřejňuje. Jedná se přitom o realizované ceny bytů v novostavbách, tedy ceny, za které transakce skutečně probíhá.
S nákupem nemovitosti počkejte. Může být levněji
08.08.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta, nyní už se blíží úrovni 6,5 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně. Ceny nemovitostí nyní proto budou často klesat, až po dva roky, vyplatí se s nákupem počkat
24.07.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta, nyní už se blíží úrovni 6,5 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně. Ceny nemovitostí nyní proto budou často klesat, až po dva roky, vyplatí se s nákupem počkat
12.07.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle dnes zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta. Za poslední měsíc tak stoupla o další citelnou 0,53 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
Nemovitostní trh v době pandemie
18.09.2020 Nemovitosti jsou v českém prostředí tradičně považovány za jedno z nejbezpečnějších investičních aktiv. Turbulence, kterými si ekonomika a vývoj na kapitálových trzích v letošním roce prochází, se ale úplně nevyhnuly ani jim. Bezbřehý optimismus narazil na dříve nepředstavitelná rizika. Koronavirus usměrnil přemýšlení prodávajících i kupujících, mnoho projektů a transakcí je pozastavených a na trhu panuje obezřetnost. Trhy se sice opět rozběhnou, v budoucnu ale budou pamatovat na více rizik. Alespoň to si myslí expert na investiční nemovitosti společnosti BHS Pavel Borovička, kterého pro portál Investice.cz vyzpovídal hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček.
Další články k tématu Český nemovitostní trh
Snížení úrokových sazeb přispěje k oživení investiční aktivity na trhu
18.12.2023 Rok 2022 byl pro nemovitostní fondy včetně CREDITAS Nemovitostní I výjimečně úspěšný. Se zhodnocením ve výši 11,92 % nás vynesl na pozici jedničky v oblasti retailových nemovitostních fondů v České republice. I přes tento nesporný úspěch však víme, že letošní výnosy nemovitostních fondů nebudou dosahovat rekordních hodnot z předešlého roku. Předpokládáme, že se budou pohybovat v rozmezí 8 až 10 %.
Také v Česku se projevuje nemovitostní covidová anomálie
16.10.2020 Také český trh nemovitostí potvrzuje nový fenomén, kdy v protipohybu k ekonomické krizi ceny rezidenčních realit rostou. Ve druhém kvartálu 2020 vzrostly oproti předcházejícímu období o 2,4 procenta. Ceny bytů v Praze a dalších krajských městech meziročně vzrostly o 10,4 procenta na 67 tisíc Kč za m2 (2 451 eur). Nejdráž se prodávaly byty v Praze s průměrnou cenou 88 700 Kč za m2 (3244 eur). Nejvíce zaplatili zájemci o byty na Praze 1, kde se cena pohybovala přibližně 157 400 Kč za m2 (5 758 eur), naopak nejlevněji se daly koupit v Praze 9 za 80 900 Kč (2 959 eur).
Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?
10.04.2020 Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.
Regulace mění pravidla hry pro investory do nemovitostí
27.08.2018 Jestli se Češi na něčem shodnou napříč generacemi, je to názor, že nejvhodnější investice jsou ty do nemovitostí. Jedno, jestli jim je čerstvě třicet, oslavili padesátiny nebo se blíží jejich odchod do důchodu. V nedávném průzkumu společnosti Ipsos označilo nemovitost jako nejlepší možnou investici průměrně 65 procent dotázaných a výsledek byl velmi podobný i ve skupinách rozdělených podle věku. Koupi nemovitosti berou Češi jako sázku na jistotu, regulace ze strany České národní banky ale v této „hře“ rozdává nové karty.
Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU
08.07.2020 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.
Ranní zpráva z FOREX trhu: Zasedání Fedu překvapení nepřineslo
19.09.2019 Dnešní data ukáží, že americký realitní trh profituje z nižších úrokových sazeb a nadále pokračuje v stabilizaci. V regionu nás čekají další polská data. Tamní průmysl poklesne vlivem sezónních faktorů, ceny průmyslových výrobců pak mírně vzrostou.
Arkády Pankrác kupuje nemovitostní fond Trigea ze skupiny Partners
29.12.2023 Majitele obchodního centra Arkády Pankrác, společnost Atrium Pankrác, kupuje český nemovitostní fond Trigea ze skupiny Partners. Transakci posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svých internetových stránkách. Arkády Pankrác momentálně prostřednictvím firmy Atrium Pankrác vlastní izraelská společnost G City, firmu koupila v roce 2022. Agentura Bloomberg v polovině letošního roku informovala, že je obchodní centrum na prodej odhadem za 6,4 miliardy korun.
Pražské obchodní centrum Arkády Pankrác kupuje český fond Trigea. Izraelský majitel Arkád za ně chce 6,4 miliardy korun
01.08.2023 Vyhledávané pražské obchodní centrum Arkády Pankrác kupuje český nemovitostní fond Trigea, vyplývá z informací Trinity Bank a portálu thePrime. Stávající majitel Arkád, izraelská společnost G City, o tomto víkendu zveřejnila informaci, že odsouhlasila prodej pankráckého centra českému institucionálnímu investorovi, a to za cenu 265 milionů eur, což je v přepočtu přibližně 6,4 miliardy korun.
Index: Průměrný český investor do fondů letos prodělal 0,9 pct.
26.10.2020 Průměrný český investor do fondů za letošní tři čtvrtletí prodělal 0,94 procenta. V samotném třetím čtvrtletí dosáhl ale kladného zhodnocení 2,45 procenta. Téměř se mu tak podařilo umazat zbývající část ztrát z prvního kvartálu. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters, který má ČTK k dispozici. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
Jak se bude dařit finančním trhům pohledem finančních expertů WOOD & Co.
28.12.2023 S blížícím se koncem roku dochází k bilancování uplynulých měsíců i predikcím těch následujících. Dovolte nám nabídnout vám pohled na odcházející rok a výhled na rok 2024 pohledem finančníků odpovídajících za různé sektory v investiční skupině WOOD & Company.
Související klíčová slova:
Kvantitativní uvolňování | Expert | Inflace | Deflace | OECD | Německo | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Míra nezaměstnanosti | Sazby | Akcie | Zhodnocení | Transakce | Centrální banka | Centrální banky | ECB | Ekonomika | Evropská centrální banka | Investice | Investiční horizont | Investor | Kapitálový trh | Nemovitostní fond | Fondy kvalifikovaných investorů | Portfolio | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | Dluhopisy | Finanční krize | Úroková sazba | Investoři | Fond | Ekonom | Business | Optimismus | Výsledky | Bohatství | Financování | Investovat | Eurostat | Lukáš Kovanda | Bankrot | Banka | CashFlow | Cena | Fondy | Investice do nemovitostí | Investiční | Investiční nemovitosti | Kapitálové trhy | Korporátní dluhopisy | Makléři | Nemovitosti | Portfolia | Trh | Omega | ROCE | Itálie | Převis | Cenová hladina | M2 | Ceny nemovitostí | Creditas | Energie | Christine Lagardeová | Základní úrokové sazby | Firmy | Realitní trh | Propad | Ztráty | Nejistota | Světové finanční krize | Výhled | Krize | Příjmy | ČTK | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Očekávání | BHS | Airbnb | Inflace v eurozóně | Fond kvalifikovaných investorů | Zvyšování úroků | Majetek | Nemovitostní trh | Pokles cen | Štěpán Křeček | Bohatí | České nemovitosti | Hypotéky v Česku | Trinity Bank | Deficit | Trinity | Ekonom BHS | ČSÚ | Lagardeová | Úrok | Miliardy | Petr Dufek | Dnešní data | Stavební produkce | Stavebnictví | ECB Christine Lagardeová | Výhled do budoucna | Plyn | Míra | Úroky | Konec roku | Měnové politiky | Hypotéky | Kupní síla | Bydlení | Miliardy korun | Vývoj na kapitálových trzích | Hodnota investic | Nájemné | Ceny energií | Koronavirus | Průměrná úroková sazba | Trhy | Virus | Pokles | Situace | Pandemie | IHNED | Vysoká inflace | Zlepšení | Obchody | Prodávající | Nová data ČSÚ | Data ČSÚ | České banky | Šéfka ECB | Vývoj | Nová data | Mzda | Výkyvy | Sazby hypoték | Cenový vývoj | ECB dnes | Domácnosti | Hotovost | Růst | Platební neschopnost | Hluboké recese | Propad cen nemovitostí | Nemovitosti v ČR | Ceny nemovitostí v ČR | Oregon | Majitel | Cenový propad | Pracovní síly | JDE | ČR | Propad cen | Program ECB | Ceny | Ceny starších bytů | Ceny nových bytů | Bohatí lidé | Úroky na hypotékách | Odborníci | Rezidenční nemovitosti | Nákupní centra | Obchody a nákupní centra | Obchodní domy | Kancelářské nemovitosti | Budoucí vývoj | BHS Real Estate Fund | Politici | Stavební produkce v srpnu | Ceny bytů | Nemovitosti v Česku | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Ceny realit | Oslabení | Růst úroků | Cíle | Central Group | Byty | Společnosti | Šéfka ECB Christine Lagardeová | Vysoké ceny | Drahé energie | Dopady inflace | TIM | 3М | Nejvýraznější propad | Developeři | Ruský plyn | Bytové jednotky | Zvyšování cen | Rekordní inflace | Vedení ECB | Pokles cen nemovitostí | Vysoké inflace | Nejvyšší inflace | Vysoké úroky | Vysoké úrokové sazby | Rychlost | Bytová výstavba | Vice | Obytné nemovitosti v Česku | Obytné nemovitosti | Pokles cen nových bytů
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot