Neděle 22. prosince 2024 13:10
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Český hrubý domácí produkt

C:\fakepath\ceska ekonomika.jpg

Mise MMF čeká letos růst českého HDP o jedno procento

26.11.2024 Český hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o jedno procento, v příštím roce růst zrychlí na 2,4 procenta. Střednědobý potenciální růst brzdí strukturální problémy ekonomiky, jako nedostatek pracovních sil a pomalý růst produktivity práce, uvedla dnes v hodnotící zprávě mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Česku. Potenciální růst české ekonomiky odhaduje na dvě procenta.
img

Český HDP téměř podle očekávání

30.10.2024 Podle bleskového odhadu vzrostl český hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí o 1,3 % meziročně oproti 0,6% růstu ve 2. kvartále. Trhy očekávaly růst o 1,4 % meziročně.
C:\fakepath\trader-22112023-35-zm.png

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

22.11.2023 1) Zakladatel největší světové kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, se včera přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a americké sankce. Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů (1,1 milionu Kč) a následně oznámil, že odstoupil z funkce generálního ředitele. Firmu nyní musí na tři roky opustit, stojí v soudním spisu. Podle agentury Reuters jde o součást rozsáhlé dohody s ministerstvem spravedlnosti, která má zajistit, aby společnost nadále fungovala.
C:\fakepath\ceska ekonomika.jpg

Mise MMF čeká letos pokles HDP v Česku 0,4 procenta, příští rok růst 1,2 pct.

22.11.2023 Česká ekonomika letos klesne o 0,4 procenta a v příštím roce vzroste o 1,2 procenta. Uvádí to hodnotící zpráva mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Česku, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí. V říjnovém výhledu přitom MMF očekával, že letos český hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 0,2 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Mise MMF také předpokládá, že inflace dosáhne dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB) na počátku roku 2025.
C:\fakepath\Lehman-Brothers-15092023-1.jpg

Bankrot Lehman Brothers před 15 lety šokoval svět a krize se začala šířit jako epidemie

15.09.2023 Dnes je tomu přesně 15 let, kdy došlo k vyhlášení bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers. Její pád byl symbolem finanční krize. Bylo pondělí 15. září 2008 a nad ránem požádala banka Lehman Brothers o ochranu před věřiteli. A největší bankrot v amerických dějinách spustil lavinu po celém světě. V dnešním článku si připomeneme tuto historickou událost, shrneme si všechny důležité údaje kolem Lehman Brothers a zároveň se podíváme na největší burzovní krachy v historii.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

EBRD zhoršila letošní výhled české ekonomiky, čeká mírný pokles

16.05.2023 Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes zhoršila letošní výhled české ekonomiky. Předpokládá nyní, že český hrubý domácí produkt (HDP) se letos sníží o 0,1 procenta, zatímco v únoru počítala s nárůstem o 0,2 procenta. Odhad růstu české ekonomiky pro příští rok nicméně zlepšila na 2,9 procenta z dříve předpokládaných 2,2 procenta. Banka to uvedla v dnešní zprávě.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta, ekonomika se dostala z recese

02.05.2023 Český hrubý domácí produkt (HDP) se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšil o 0,1 procenta, ekonomika se tak dostala z recese. Meziročně HDP klesl o 0,2 procenta, byl to první meziroční pokles za dva roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků se česká ekonomika ukázala být odolná i v době energetické krize. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) ale varoval, že české hospodářství stále není v dobré kondici.
C:\fakepath\trader-24082022-23-zm.png

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

24.08.2022 1) Kubánská vláda začala skrze své oficiální směnárny prodávat obyvatelům americké dolary. Při směně při tom uplatňuje kurz 123,60 pesa za dolar, což je čtyřikrát více než oficiální kurz pro podnikatelský sektor. Kurz se ale přibližuje poměrům vládnoucím na černém trhu, uvedla agentura AP. Každý Kubánec však může koupit maximálně 100 dolarů za den.
img

Česká ekonomika si v závěru 2021 vedla nad očekáváními

01.02.2022 Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za čtvrté čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 0,9 po předchozích 1,6 %. V meziročním srovnání se nakonec navýšilo tempo z 3,3 % na 3,6 % zatímco se očekávalo převážně její snížení. Trh počítal po předchozích 8,1 % růst o 2,8 %. Růst ekonomiky za celý loňský rok tak činil zhruba 3 %.
img

Českou ekonomiku podržela spotřeba domácností

29.10.2021 Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 1,4 % po 1,0 % ve druhém čtvrtletí. V meziročním srovnání ekonomika po předchozích 8,1 % rostla o 2,8 %. Meziroční nižší dynamika jde na vrub menšímu propadu HDP v Q3 2020 oproti Q2 2020.
img

Česká ekonomika oživuje, jen trochu pomaleji

30.07.2021 Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 0,6 % po poklesu o 0,3 % v prvním čtvrtletí. V meziročním srovnání se ekonomika dostala do růstu o 7,8 % po -2,4 %, o které poklesla v prvním čtvrtletí. Na detailní strukturu růstu, tedy co stálo za slabším výsledkem, si budeme muset počkat na další zveřejnění.
img

Komentář Raiffeisenbank: Česká ekonomika je odolnější, než se čekalo

30.04.2021 Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za první čtvrtletí letošního roku mezikvartální pokles o 0,3 % (v 4Q20 růst o 0,6 % k/k). V meziročním srovnání tím došlo ke snížení meziročního poklesu z -4,8 % na -2,1 %.
img

Forex: Koruně se dostalo podpory z tuzemska

08.02.2021 V posledních měsících jsme si zvykali na to, že koruně zprávy z Česka spíše přitěžovaly. Zpravidla se totiž jednalo o epidemická data, která nás řadila (a řadí) mezi státy suverénně nejhůře zvládající boj s koronavirem. Jakékoliv korunové posilování tak bylo obvykle taženo výhradně zlepšováním globálního rizikového sentimentu. Tento trend se podařilo zlomit v uplynulém týdnu, kdy se koruna „utrhla“ a posílila z úvodních EUR/CZK 26,03 skrze psychologickou hranici až k dnešním EUR/CZK 25,77, tedy o plné jedno procento. Nechala tak za sebou i své tradiční měnové spojence z Polska a Maďarska. Nutno uznat, že důvodů se nabízelo hned několik – český hrubý domácí produkt překvapil v závěru loňského roku svou odolností, když namísto očekávaného mezikvartálního poklesu o 2,5 % vzrostl o 0,3 %, agentura Moody’s, podobně jako předtím Fitch, zachovala solidní rating Česka i se stabilním výhledem a Česká národní banka ve své aktualizované prognóze ponechala výhled na zvyšování sazeb již pro letošní rok, a to v poměrně svižném tempu. Na rozdíl od prognózy listopadové navíc guvernér Rusnok na tiskové konferenci tento odhad nijak explicitně nerozporoval. Trh v reakci na tyto zprávy navýšil sázky na růst české repo sazby o více než 0,3 procentního bodu na horizontu jednoho roku a nově se tak kloní rovnou ke třem letošním zvýšením. Třešinkou na dortu pak byly pondělní údaje, které potvrdily pokračující dobrou kondici tuzemského exportu i průmyslu, který navíc hlásí robustní nárůst nových objednávek.
img

Český průmysl nezklamal a zůstává tahounem

08.02.2021 Prosincový objem průmyslové výroby bez očištění o kalendářní vlivy předčil tržní odhad, když meziročně narostl o 5,8 %. Nepřekvapil ovšem nás, kteří jsme přesně v takový výkon věřili. Po očištění o efekt dvou bonusových pracovních dnů oproti předchozímu roku pak tento výsledek stačil na růst o 0,5 %. Meziměsíčně tak ve srovnání s listopadem průmysl přidal 0,2 %. Rok 2020 skončil výsledkem -8,0 %, což jen o chlup překonal náš výhled, který činil -8,4 %. Za největší úspěch lze považovat poslední čtvrtletí roku, které navzdory pandemickým uzavírkám a restrikcím přineslo meziroční růst výroby o 0,8 %.
img

Česká ekonomika zvládla závěr roku překvapivě dobře

02.02.2021 Podle rychlého odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za čtvrté čtvrtletí minulého roku mezikvartální růst o 0,3 %. V meziročním srovnání HDP pokleslo o 5,0 %, tedy stejně jako ve třetím čtvrtletí 2020. Za celý minulý rok pak česká ekonomika poklesla „jen“ o 5,6 %, přičemž odhady z poloviny roku počítaly s propadem přesahujícím 7 %. Nicméně vzhledem k nejistotám sběru dat během ekonomických uzavírek nelze vyloučit, že zpřesněný odhad přinese revize. Vývoj české ekonomiky v závěru minulého roku se tak připisuje na seznam překvapivě dobrých výsledků, které jsme již pozorovali napříč Evropou minulý týden.
img

Komentář Raiffeisenbank: Solidní, avšak přechodný růst

30.10.2020 Podle rychlého odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletní růst o 6,2 %. Byl tak překonán náš i medián tržního odhadu. Je ovšem dobré neopomenout nízkou srovnávací základnu. Tuzemská ekonomika se odrážela z bezprecedentního poklesu ve druhém čtvrtletí, kdy došlo oproti prvnímu kvartálu k poklesu o 8,7 %. V meziročním vyjádření snížilo tuzemské hospodářství ve třetím kvartále svůj propad na -5,8 %. Ve druhém čtvrtletí činil meziroční pokles 10,9 %.
img

Ranní okénko - Dnes budeme sledovat dění v USA

02.09.2020 Z Evropy dnes dorazí jen údaj o vývoji cen výrobců. Ty by měly podle odhadů meziměsíčně přidat 0,5 %, což v meziročním vyjádření znamená cenovou deflaci na úrovni 3,3 %.
img

Komentář Raiffeisenbank: Česká ekonomika utrpěla nízkou poptávkou

01.09.2020 Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně horší výsledek, než jsme očekávali my i trh. Meziroční pokles nakonec činí 11,0 %, což odpovídá snížení o 8,7 % oproti předchozímu kvartálu. Hrubá přidaná hodnota, tj. rozdíl mezi hodnotou celkové produkce a mezispotřebou, poklesla prakticky ve všech odvětvích ekonomiky. Významný pokles zaznamenal sektor ubytování a pohostinství (-17,5 %) a zpracovatelský průmysl (-14,7 %). Pozitivní příspěvek zaznamenalo pouze odvětví informačních a komunikačních činností.
img

Ranní nadhoz - Čeká nás týden plný dat z tuzemska

03.08.2020 Český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí 2020 meziročně poklesl o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o historicky největší propad, výsledek pozitivně předčil konsensus analytiků. Lze předpokládat, že nejpozitivnější složkou HDP byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
img

Data vyjevila míru poklesu evropského HDP

31.07.2020 Dnes zveřejněná data nám nadále ucelují pohled na ekonomický dopad pandemie Covid-19 na starém kontinentě. Český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí 2020 meziročně poklesl o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o historicky největší propad, výsledek pozitivně předčil konsensus analytiků. Navíc pokles českého HDP v porovnání se sousedními státy (-11,7 % r/r Německo a -12,8 % r/r Rakousko) nevychází nijak zle. Lze předpokládat, že nejpozitivnější složkou HDP byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Na to, jak jednotlivé faktory skutečně ovlivnily dynamiku HDP, je třeba počkat na podrobnější data, které budou k dispozici na začátku září.
img

Česká ekonomika překvapila odolností

31.07.2020 Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku meziroční pokles o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o bezpečně nejhorší výsledek v tuzemské historii, výsledek přesto pozitivně předčil očekávání. Podle statistiků se na výsledku negativně podílela spotřeba domácností, pokles zahraniční poptávky i utlumená investiční aktivita. Lze předpokládat, že nejpozitivnějším faktorem pravděpodobně byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
img

Ranní nadhoz - Český PMI naznačí tempo zotavení

01.07.2020 Třetí odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, podle kterého český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. K mírné opravě došlo u mezičtvrtletní dynamiky, když byl předchozí pokles o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl tedy 3,4 %. Nižší hospodářský výkon je dán především klesající investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, naopak rostoucí výdaje vládních institucí přispívaly pozitivně a bránily ještě hlubšímu poklesu.
img

Okénko trhu - Evropská inflace mírně zrychlila

30.06.2020 Třetí odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, podle kterého český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. K mírné opravě došlo u mezičtvrtletní dynamiky, když byl předchozí pokles o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl tedy -3,4 %. Nižší hospodářský výkon je dán především klesající investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, naopak rostoucí výdaje vládních institucí přispívaly pozitivně a bránily ještě hlubšímu poklesu. Spolu s revidovaným růstem HDP byly nově zveřejněny i čtvrtletní sektorové účty. Podle nich vzrostly reálné příjmy domácností v prvním čtvrtletí 2020 o 2,9 %, reálná spotřeba na obyvatele se však meziročně zvýšila pouze o 0,9 %. U nefinančních podniků klesla míra zisku oproti poslednímu loňskému čtvrtletí o 0,2 p.b. a dosáhla 44,3 %. Mnohem výrazněji ovšem spadla míra investic, která mezičtvrtletně odepsala téměř 4 % a dosáhla jen 26,3 %.
img

Míra zisku a investic nefinančních podniků klesá

30.06.2020 Třetí odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, podle kterého český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. K mírné opravě došlo u mezičtvrtletní dynamiky, když byl předchozí pokles o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl tedy -3,4 %. Nižší hospodářský výkon je dán především klesající investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, naopak rostoucí výdaje vládních institucí přispívaly pozitivně a bránily ještě hlubšímu poklesu.
img

Ranní nadhoz - Evropa dnes bude sčítat nezaměstnané

03.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky.
img

Okénko trhu - Kurzarbeit v Německu využívá rekordní počet zaměstnanců

02.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly. Na straně tvorby byl pokles přidané hodnoty nejvíce ovlivněn vývojem v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (pokles o 4,9 %) a zpracovatelském průmyslu (-3,4 %). Mezi úspěšná odvětví české ekonomiky se v prvním čtvrtletí řadily informační a komunikační činnosti, kde přidaná hodnota meziročně přidala téměř 4 %. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky. Hospodářský pokles se tak bude táhnout ještě dlouhé měsíce a do kladných hodnot (v meziročním srovnání) se zřejmě letos již nepodíváme.
img

Zpřesněný odhad zmírnil propad HDP

02.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly.
img

Ranní nadhoz - indikátory by mohly v květnu naznačit zlepšení

18.05.2020 Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících.
img

J. Rusnok nečeká další oslabování koruny

15.05.2020 Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky. Lze proto očekávat, že ekonomický výkon ve druhém čtvrtletí bude zasažen ještě mnohem výrazněji a pokles HDP s velkou pravděpodobností dosáhne dvouciferných hodnot. Během druhé poloviny roku by se ekonomická situace měla začít postupně normalizovat, ovšem návrat na předkrizové úrovně bude dlouhodobý a potrvá nejspíš několik let. V souhrnu za letošní rok čekáme pokles ekonomiky o 7,6 %.
img

Koronavirus poslal HDP do záporu

15.05.2020 Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles.
img

Okénko trhu - Inflace v eurozóně zpomaluje

31.03.2020 Třetí odhad statistického úřadu dále zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 2,0 %. Růst ekonomiky tak podle očekávání zpomalil oproti čtvrtletí třetímu, kdy dosáhl 2,5 %. Mezikvartální dynamika se po zpřesnění zvedla o desetinu procentního bodu a dosáhla 0,5 %. Vlivem upravených dat ze čtvrtého kvartálu tak dosáhl růst HDP v celém loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). ČSÚ zdůvodnil změnu zejména novými daty ze sektoru vládních institucí. Dynamika HDP v letošním roce bude ovlivněna dopady epidemie koronaviru, když restriktivní opatření proti šíření nemoci podstatně omezují ekonomickou aktivitu. V našem základním scénáři, kdy předpokládáme trvání těchto opatření zhruba do poloviny dubna, by pokles HDP mohl dosáhnout 5-6 %.
img

Zpřesněný odhad zvedl dynamiku české ekonomiky

31.03.2020 Třetí odhad statistického úřadu dále zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 2,0 %. Mezikvartální dynamika se zvedla o desetinu procentního bodu a dosáhla 0,5 %. Vlivem upravených dat ze čtvrtého kvartálu dosáhl růst HDP v loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). ČSÚ zdůvodnil změnu zejména novými daty ze sektoru vládních institucí.
img

Ranní nadhoz - americký Fed snížil sazby o půl procentního bodu

04.03.2020 Český hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %, mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vlády. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka. V souhrnu za celý loňský rok si HDP polepšil o 2,4 %. Vyhlídky do budoucna však zůstávají nejisté. Situace na trzích našich hlavních obchodních partnerů se nelepší, navíc lze očekávat, že hospodářský růst na počátku roku bude negativně ovlivněn dopady epidemie koronaviru.
img

Okénko trhu - Evropská inflace mírně zpomalila

03.03.2020 Druhý odhad statistického úřadu o desetinu procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %. Mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vládního sektoru. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka. V souhrnu za celý loňský rok si HDP polepšil o 2,4 %.
img

Zpřesněný odhad potvrdil zpomalení české ekonomiky

03.03.2020 Druhý odhad statistického úřadu o desetinu procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %. Mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vládního sektoru. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka.
Související klíčová slova: FOREX | Partneři | Intervence | Čína | Video | Peníze | Akciové indexy | Akciový index | Fitch | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Spotřebitelská důvěra | Koruna | HDP | Měnová politika | Německo | Francie | Polsko | Španělsko | Analytik | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Transakce | Bear | Bloomberg | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | ECB | Ekonomika | Euro | FINMA | Fannie Mae | Fed | Indikátory | Investice | Komodity | Kurz | Likvidita | MAE | MMF | Marže | Měny | Stavební povolení | Obchodní bilance | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Rating | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Trend | Výkonnost | Wall Street | ZEW index | Zlato | ČNB | Černý pátek | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | USD | UBS | Barclays | Dluhopisy | CHF | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | FTSEurofirst | Nomura | Goldman Sachs | Evropa | Finanční krize | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Bank of America | Indexy | Úroková sazba | Spekulanti | Investoři | Fond | Exxon Mobil | EU | Zasedání ECB | Ekonom | Pravděpodobnost | Berkshire Hathaway | Kurz koruny | Euforie | Optimismus | Výsledky | Index nákupních manažerů | Credit Suisse | Uvolnění měnové politiky | ČSOB | Obchodování s akciemi | Investiční bankovnictví | Investiční banka | Regulace | Financování | Investiční banky | Investovat | Index cen | Český statistický úřad | Portugalsko | Devizové intervence | Donald Trump | Burzy | Bankrot | Ceny akcií | Vzdělávání | Raiffeisenbank | Delta | Index | Banka | Brent | Cena | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | DJIA | Dolar | Dolary | Evropská banka | Frank | Guvernér české národní banky | Hodnota akcií | Hospodářské noviny | Hrubý domácí produkt | HSBC | Index Dow Jones | Index PMI | Investiční | Investiční výdaje | Investing | ISM | Jádrová inflace | Jedno euro | Jiří Rusnok | Krach na newyorské burze | Kurz rublu | Maďarsko | Makroekonomické ukazatele | Meziroční inflace | Nemovitosti | Oslabování koruny | Pád Lehman Brothers | Praní špinavých peněz | Prodej dluhopisů | Prognóza | Rakousko | Reuters | Ropy | Růst HDP | Sázky | Signály | Směnárny | Société Générale | Státní dluh | Trh | Výprodej | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Merrill Lynch | Zisky | ZEW | Ministerstvo financí | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Převis | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Komise | Rozhovor | Velcí hráči | Burze | Dow Jonesův index | CNN | FTSEurofirst 300 | Investing.com | Agentura AP | Zvyšování sazeb | Thomson Reuters | Nákupy dluhopisů | Firemní dluhopisy | Úspěch | Automobilový průmysl | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Energie | Index FTSEurofirst 300 | Klid | Agentura Reuters | Bankovnictví | Ekonomická aktivita | Základní úrokové sazby | Firmy | Aktuální vývoj | Zasedání České národní banky | Globální finanční krize | Intervence centrální banky | JPMorgan Chase | Západoevropský index FTSEurofirst 300 | Americký akciový index | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Propad | S&P | Guvernér | Ztráty | Světová finanční krize | Daně z příjmů | Baidu | Zájem o akcie | Výhled | Bankéři | Exxon | Konsensus | Mzdy | Makléřské společnosti | Predikce | Ekonomická situace | Průzkum | Krize | Opatření na podporu ekonomiky | Finanční ústav | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Americká vláda | Americké investiční banky | Softbank | Příjmy | Indikátory důvěry | ČTK | Internetové firmy | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Očekávání | HDP v eurozóně | Okénko trhu | Ranní nadhoz | Protiruské sankce | Binance | Komentář Raiffeisenbank | Drobní investoři | Kryptoměnové burzy | Podniky | Technologické akcie | Inflace v eurozóně | Americká investiční banka | Akcie v Evropě | Výprodej akcií | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Základní úroková sazba | Hodnota indexu | Prezident USA | Pozornost trhu | Statistický úřad | Český průmysl | Podíl nezaměstnaných | Pokles sazeb | Očekávání do budoucna | Ceny pohonných hmot | Snížení sazeb | Ferrari | Pokles cen | Situace na trzích | Vývoj české ekonomiky | ISM index | Růst mezd | Měnověpolitické zasedání | Kurzarbeit | Český HDP | Český index nákupních manažerů | Očekávaný růst | Bilance zahraničního obchodu | Vysoká likvidita | Hypoteční trh v USA | Rozpočet | Deficit | Jakub Seidler | Objem | Obchod | Trh práce | ČSÚ | Zpomalení české ekonomiky | Firma | Zasedání ČNB | Dynamika HDP | Růst cen | Bilance | Index DOW | Ekonomický vývoj | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Klesly akcie | Indexy nákupních manažerů | Miliardy | Vyhlídky | EBRD | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Průzkumy | Legislativa | AFP | České hospodářství | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Tvorba fixního kapitálu | Odvětví české ekonomiky | Nejúspěšnější odvětví české ekonomiky | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | Data o HDP | Statistika | Ceny výrobců | Průmysl | PLN | Na burze | Propouštění | Ceny potravin | Rozvoj | Nejvyšší nezaměstnanost | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Koruna dnes | Problémy | Obchody s cennými papíry | Vládní výdaje | Prognózy | Nejistoty | Kofola | Prohlášení | Akciový index Dow Jones | Škoda Auto | Míra | Investiční aktivity | Měnové politiky | Hypoteční trh | Regulátoři | Philadelphia Fed index | Fed index | Dot-com | Rychlý růst mezd | Ztráta | Koruna posílila | Americký index | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Americké dolary | Evropská inflace | USA Donald Trump | Budoucnost | Švýcarská vláda | Ifo | Příjmy domácností | Luboš Růžička | Vyšší inflace | Ukazatele | Ceny energií | Krach | Trump | Prezident | Koronavirus | Google | Trhy | Světová zdravotnická organizace | WHO | Aktivita firem | Evropské ekonomiky | Většinový podíl | Jüan | Pokles | Situace | Meziroční růst | Vít Hradil | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Úsilí | Světová zdravotnická organizace (WHO) | Obchody | Výdaje | Daň z příjmu | Průmyslníci | Zpracovatelský sektor | Americký ISM | Zrychlení růstu | Rozhodování | Americké ekonomiky | Ekonomický dopad | Tuzemská nezaměstnanost | Americké banky | Britský statistický úřad | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Noviny | Dopady epidemie koronaviru | Index nákupních manažerů ve výrobě | Zpřesněný odhad | Průměrná mzda | Americký Fed | Sestupný trend | Vývoj | Šok | Mzda | Vládní opatření | Opatření proti šíření nemoci | Výkyvy | Restrikce | Lufthansa | Další vývoj | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Pokles HDP | Guvernér Rusnok | Největší propad | Míra nejistoty | Anton Siluanov | Zotavení ekonomiky | Hyundai | Automobilka | Automobilka Hyundai | Dopady koronavirové pandemie | Pandemie COVID-19 | Historie | Aktuální situace | Nový výhled | Žádosti o podporu | Snížení základní úrokové sazby | Šíření nemoci | Vládní podpory | Další pokles | MF | Škoda | Domácnosti | Asociace | Propad indexu | Růst | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | Boj s koronavirem | České vlády | Výroba automobilů | Propad HDP | Šíření nákazy | Březnová inflace | Ekonomiky | Schodek | Organizace | Práce | Jednání ČNB | Údaje | Velké americké banky | Nárůst nezaměstnanosti | Výpadky | Vývoj HDP | Česká ekonomika letos | Statistiky | Levná ropa | Šíření nákazy COVID-19 | Posílení | Ekonomické restrikce | Spotřebitelský sentiment | Ekonomika oživuje | Pracovní síly | Ryanair | Osobní příjmy | Osobní výdaje | Maloobchod | Dovoz | Vývoz | Regulační orgány | Pokles ekonomické aktivity | Expanze | Bezpečnost | Američtí regulátoři | Macy’s | RBI | Vývoj ekonomiky | Levné peníze | Ekonomická aktivita v USA | Ekonomické zotavení | JDE | ČR | Pokles investic | Koronavirové pandemie | Kurzarbeit v Německu | Zvyšování mezd | Předkrizové úrovně | Prodeje automobilů | Splasknutí bubliny | Covid | Changpeng Zhao | Snížení nákladů | ONS | Míra zisku | Situace na trhu práce | Dopad pandemie | Tulipánová horečka | Ceny | Kolaps | Spotřební daně | Znovuotevření ekonomiky | Prohloubení deficitu státního rozpočtu | Německá míra nezaměstnanosti | Ruská vláda | Ceny v eurozóně | Dění v USA | Kubánská vláda | Prognóza Ministerstva financí | Nvidia | Výkon ekonomiky | Budoucí vývoj | Tuzemské hospodářství | Pozitivní výsledek | Lockdown | Epidemiologická situace | Nařízení | Dow Jones a S&P 500 | Online prostředí | DOT | Kofola ČeskoSlovensko | Zoom Video | Měsíční data | Situace na trhu | Rozvolnění | Růst produktivity | AIG | Přísná měnová politika | Oživení americké ekonomiky | Britská společnost | Cathie Wood | Oslabení | Spotřeba domácností | Přehřátí ekonomiky | Plány | Cíle | Příležitosti | Prodej | Největší světové kryptoměnové burzy | Odvětví | Dodávky čipů | Rekordní minimum | Delta varianta | První odhad | Medián | Společnosti | Opatření | Napjatá situace | Energetické krize | Vysoké ceny | Pozornost | Aktuální prognóza | Společnost | TIM | Mise MMF | | Výhled české ekonomiky | Miliardy USD | Podnikatelský sektor | Sankce | Nomura Holdings | Invaze | Invaze ruských vojsk | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Růst českého HDP | Růst cen energií | Vyhlášení bankrotu | Aktuální predikce | Výsledek HDP | Energetická náročnost | Plán vlády | Český statistický úřad (ČSÚ) | Propady akciových trhů | CZ | Svaz průmyslu | Pivovary | Pivovary CZ Group | Krach banky | Pád banky | Miliardy švýcarských franků | Americké sankce | Nejvyšší propad | Svaz průmyslu a dopravy ČR | Svaz průmyslu a dopravy | Bohuslav Čížek | Partnerství | Zakladatel | Sjednocení Německa | Přebytek peněz na trhu | Přebytek peněz | Nedostatek financí | Zakládání dalších nových podniků | Vítězství Německa nad Francií | Vítězství Německa | Vice | Dokončení transakce | Nafouknutá bublina | Obavy z krize | Basilejský výbor | Dohled nad bankami | Regulace finančních trhů | Přísná regulace | Union générale | Jihomořská bublina | Dodd-Frank | Dodd-Frank legislativa | Freddie Mac | Fannie Mae a Freddie Mac | Kolaps Lehman Brothers | Hlavní americký akciový index | George Bush | Nejhlubší fáze | American International Group | American International Group (AIG) | Banka Lehman Brothers | Špatné úvěry | Úvěry do realit | Bankovní holdingy | Režim bankrotové ochrany | Bankrotové ochrany | Přísná regulace finančních trhů | Objem hotovosti | Dostatek likvidních aktiv | Vládní a firemní dluhopisy | Snížení nákladů na státní dluh | South Sea Company | Hodnota akcií společnosti | Krach banky Union générale | Vysoké ceny akcií | Krize v Perském zálivu | Otřes na světových burzách | První krize | Uvolnění kurzu rublu | Splácení zahraničního dluhu | Dot-com horečka | Zájem o akcie internetových firem | Akcie internetových firem | Získávání zákazníků | Horentní sumy | Hodnota indexu Nasdaq | Internetové a technologické akcie | Tečka kom | Propady hospodářského růstu | Burza v Londýně | Největší burzovní krachy | Burzovní krachy | Největší burzovní krachy v historii | Epidemie | Americká pravidla | ProCent | Možnost posílení | Výkon | Rozvoj obnovitelných zdrojů | Daně z příjmů fyzických osob | Pomalý růst | Problémy ekonomiky | Přístup ke kapitálu | Estonsko
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Český a slovenský trh
Český automobilový sektor
Český běžný účet
Český broker
Český cestovní průmysl
Český daňový rezident
Český ekonom
Český HDP
Český holding
Český hospodářský holding

Následující klíčová slova

Českých 100
Český index nákupních manažerů
Český investor
Český kapitálový trh
Český lockdown
Český maloobchod
Český miliardář
Český miliardář Křetínský
Český ministr
Český nemovitostní trh
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster
Potvrďte prosím... Zavřít