Úterý 21. ledna 2025 03:11
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Česká ekonomika si v závěru 2021 vedla nad očekáváními

01.02.2022 11:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za čtvrté čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 0,9 po předchozích 1,6 %. V meziročním srovnání se nakonec navýšilo tempo z 3,3 % na 3,6 % zatímco se očekávalo převážně její snížení. Trh počítal po předchozích 8,1 % růst o 2,8 %. Růst ekonomiky za celý loňský rok tak činil zhruba 3 %.
  
Vývoj ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí výrazně předčil náš odhad i medián odhadu, kdy se počítalo jen s nepatrně kladným mezičtvrtletním přírůstkem. Čtvrté čtvrtletí 2021 přitom nezačalo zrovna nejlépe. Automobilový průmysl byl zatížen výpadky dodávek materiálu a posléze dorazila delta varianta Covid-19 a došlo k utažení vládních nařízení. Nicméně průběžná měsíční data z maloobchodu, průmyslu i zahraničního obchodu byla navzdory výše zmíněním komplikacím relativně příznivá.  
                 
I přesto jsme ale očekávali slabší výkon ekonomiky jen o 0,1 % mezikvartálně. Důvodem je, že růst HDP v Q3´21 byl výrazně tažen efektem znovuotevření ekonomiky, kdy citelně vzrostla spotřeba domácností (až nad předkrizovou úroveň) a nedokončená výroba spolu s preventivním předzásobováním vedly k nárůstu zásob. Naopak průmysl a čistý export byly pro ekonomiku přítěží. Ve Q4´21 sice došlo ke zlepšení situace ve výrobě i exportu, na druhé straně ale zvolnil efekt znovuotevření. Jinými slovy, pravděpodobně již nedocházelo k dohánění odložené spotřeby (především v sektoru služeb) v takové míře, jakou jsme pozorovali v Q3´21.

Nicméně vyšší, než očekáváný růst HPD ukazuje, že spotřeba byla patrně i přesto silnější než jsme předpokládali. Podporou jí byla dobrá situace na trhu práce i pozorované čerpání nad-vkladů. Snižování kupní síly z titulu růstu spotřebitelských cen patrně na výdaje domácností (zatím) výrazněji nedolehlo. Co se týče tvorby zásob je efekt nejistý. Některé firmy avizovaly úmysl snižovat rozpracovanost, na druhé straně PMI indikátory hlásily, že stav zásob zůstává zvýšený. Na detailní strukturu si budeme muset počkat až do vydání zpřesněného výsledku.

Vývoj HDP byl napříč EU poměrně nerovný, což je způsobeno rozdílnou mírou restrikcí i orientací na průmysl. Německá ekonomika například poklesla o 0,7 % k/k, jelikož strádal její důležitý automobilový průmysl a k tomu byly zavedeny restrikce omezující spotřebu. Naopak jižní státy, Portugalsko, či Španělsko si vedly mnohem lépe a rostly tempem okolo 2 % k/k za absence restrikcí a oživení turismu.

Pro letošek očekáváme růst českého HDP o 4,1 % a pozitivní výsledek ze závěru minulého roku ukazuje, že ekonomika má dobře našlápnuto.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Česká ekonomika se propadne o 5,6 procenta
    „Makroekonomické predikce ČR je velmi optimistická. Počítá jen s mírným růstem nezaměstnanosti a mírným propadem spotřeby domácností. Takový scénář by mohl nastat pouze v případě, že restriktivní opatření v ekonomice se již brzy začnou rušit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika se rekordně zřítila, o nevídanou více než desetinu. Nakonec to ale „není až taková hrůza, jak se čekalo“
    Česká ekonomika se rekordně propadla, o nevídanou více než desetinu. Nakonec to ale „není až taková hrůza, jak se čekalo“. V druhém letošním čtvrtletí se zřítila nejvíce ve své moderní historii. V meziročním vyjádření se v období od dubna do června letošního roku zřítila o 10,7 procenta. V celé dosavadní historii ČR od roku 1993 bylo vykazovalo dosud nejvýraznější meziroční propad druhé čtvrtletí roku 2009. Tehdy, v době vrcholící světové finanční krize, činil pokles 5,4 procenta. V letošním druhém čtvrtletí ovšem nastal absolutně rekordní propad také v případě mezičtvrtletního porovnávání. Mezičtvrtletně se tuzemská ekonomika dosud nejvýrazněji propadla v prvním čtvrtletí roku 2009 a také v prvním čtvrtletí roku letošního, kdy pokles činil shodně 3,4 procenta. Nyní mezičtvrtletní propad představuje 8,4 procenta.
  • Česká ekonomika se ve druhé polovině loňského roku zřejmě nacházela v mírné recesi
    Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně klesla o 0,4 % po předchozím poklesu o 0,3 %. Oproti předběžnému odhadu HDP z konce ledna, který ukazoval na -0,3 % q/q, tak došlo k nepatrné revizi směrem dolů. Nadále však platí, že se ekonomika ve druhé polovině loňského roku podle dat HDP nacházela v mírné recesi. Stále také zaostávala za předpandemickou úrovní (4Q 19), a to o 1 %. Meziroční růst HDP výrazně zpomalil z 1,5 % ve Q3 na 0,2 % ve Q4 22, když zároveň působila vyšší srovnávací základna.
  • Česká ekonomika se v posledních měsících roku hluboce propadne. Ve třetím čtvrtletí k jejímu vzepětí pomohlo zahraničí a dluh
    Česká ekonomika v třetím letošním čtvrtletí podala nad očekávání dobrý výkon, což je ještě zřetelnější poté, co dnes Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad vývoje hrubého domácího produktu. V porovnání s druhým čtvrtletím si polepšila o 6,9 procenta, zatímco předběžný odhad hovořil o růstu jen 6,2 procenta. Analytici v souhrnu počítali s růstem spíše jen v okruhu úrovně pěti procent, jak vyplývá z šetření mezi nimi, provedeném v druhé půli října. Rovněž meziroční propad ekonomiky byl podle dnes zpřesněných údajů v měsících červenci až září ještě výrazněji mělčí, než se čekalo. Výkon ekonomiky totiž ve třetím kvartále klesl meziročně pouze o pět procent, tedy nikoli o 5,8 procenta, jak zněl prvotní odhad. Analytici přitom před tímto prvotním odhadem, tedy v druhé půli října, předpokládali propad kolem úrovně sedmi procent.
  • Česká ekonomika se zasekla
    „Oživení české ekonomiky se opět odkládá. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí poklesl mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Ve druhém čtvrtletí HDP mezičtvrtletně stagnoval a meziročně se snížil o 0,6 %. Česká ekonomika tak stále nedosahuje předcovidového výkonu. Pokles ve třetím čtvrtletí však nebyl žádným překvapením – problémy českého průmyslu jsou dlouhodobé a růstový impuls od něj čekat nemůžeme.
  • Česká ekonomika si drží tempo
    I ve třetím čtvrtletí letošního roku růst české ekonomiky nijak nepolevuje. V meziročním srovnání podle předběžného odhadu statistického úřadu vzrostla o pět procent. Jde samozřejmě o první číslo bez bližších podrobností, ale samo o sobě potvrzuje výbornou kondici tuzemského hospodářství.
  • Česká ekonomika si loni vedla nad očekávání dobře. Pomohlo jí Německo a mezinárodně slabší ekonomický dopad druhé vlny pandemie
    Česká ekonomika podle předběžného odhadu stoupla v loňském posledním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta, meziročně pak o poklesla o rovných pět procent. Za celý rok tak odepsala 5,6 procenta. Je potřeba více než kdy jindy zdůraznit, že jde o předběžný výsledek. Ještě se tak může měnit oběma směry, a to kvůli mimořádné pandemické situaci, zatížené nebývalou mírou nejistoty, zvláště výrazně.
  • Česká ekonomika si udržuje dynamické tempo ekonomického růstu
    „Odložená pandemická spotřeba v kombinaci se strachem z dalšího zdražování vedla k výrazným útratám domácností. To se však v následujících čtvrtletích může změnit, protože lze předpokládat, že mnozí lidé si nakoupili do zásoby a nyní již budou své útraty omezovat. Pokles spotřeby pak může výrazně zpomalovat tempo ekonomického růstu v následujícím období,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika si ve druhém čtvrtletí připsala 1 %
    Tak přece jen o něco lépe a podle našich očekávání dopadly výsledky české ekonomiky za druhý kvartál. Bleskový odhad sice indikoval mezikvartální růst o 0,6 %, ale nakonec HDP vzrostl o 1 %. Je to stále jen poloviční růst ve srovnání s EU, avšak s ohledem na délku tuzemského lockdownu a v té době nastupující problémy průmyslu se vstupy, jde pořád ještě o solidní výsledek.
  • Česká ekonomika si ve třetím čtvrtletí připsala 1.5 %
    Česká ekonomika si ve třetím čtvrtletí letošního roku vedla o trochu lépe, než naznačoval bleskový odhad HDP před měsícem. Podle dnes zveřejněných dat statistického úřadu se HDP v tomto období zvýšil mezikvartálně o 1,5 %, v meziročním srovnání to znamená nárůst o 3,1 %. Růst ekonomiky zajistila v podstatě jen domácí poptávka.
  • Česká ekonomika stagnuje
    „Zpřesněné údaje o vývoji HDP zchladily optimistická očekávání. Zatímco podle původního odhadu ČSÚ česká ekonomika rostla mezičtvrtletně o 0,1 % a meziročně poklesla o 0,2 %, tak zpřesněné údaje statistiků přinesly jasnou zprávu – česká ekonomika stagnuje. V prvním kvartálu byl totiž mezičtvrtletní růst HDP nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, a to o 0,4 %.
  • Česká ekonomika stále nemůže nabrat dech
    „Dnes publikovaná data ČSÚ potvrdila mírný růst tuzemského hrubého domácího produktu, a to jak v mezičtvrtletním srovnání, tak i ve srovnání meziročním. Podle zpřesněného odhadu vzrostl HDP očištěný o cenové vlivy a sezónnost ve 2. čtvrtletí o 0,3 % v porovnání s prvním kvartálem, meziročně si pak polepšil o 0,6 %. Česká ekonomika tak dál pokračovala ve velmi mírném růstu, který započala už v posledním čtvrtletí loňského roku. Bohužel však ve skutečnosti stále nemůže „nabrat dech“ a pohybuje se nebezpečně blízko hranice stagnace. Vývoj německé ekonomiky, na které je ta česká silně závislá, přitom nedává pozitivní výhled ani na zbytek roku 2024,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Česká ekonomika stále nenabrala druhý dech
    Český statistický úřad dnes zveřejnil, že česká ekonomika dle předběžného odhadu vykázala ve druhém čtvrtletí tohoto roku mezikvartální růst o 0,1 %, což je v souladu s mediánovým odhadem trhu. My jsme očekávali na základě naší prognózy růst o jednu desetinu vyšší. Odhady ministerstva financí i České národní banky byly ještě více optimističtější. V meziročním srovnání HDP ve druhém čtvrtletí roku 2023 vůči stejnému období loňského roku pokleslo o 0,6 %, to je o 0,1 p. b. horší výsledek, než bylo predikováno trhy.
  • Česká ekonomika stále postrádá růstový impuls
    Tuzemská ekonomika vstoupila do loňského závěrečného čtvrtletí v lepší kondici, jak ukázala říjnová data z reálné ekonomiky. Obáváme se však, že pozitivní vývoj dále již nepokračoval a odhadujeme, že maloobchodní tržby i průmyslová produkce v listopadu oslabily. Průmyslová produkce podle nás klesla o 0,4 % m/m vlivem nižší výroby aut, byť ta by měla i tak zůstat poměrně solidní. Dále čekáme, že maloobchodní tržby bez aut po silném říjnovém růstu v listopadu mírně klesly o 0,2 % m/m. To by mělo potvrdit fakt, že spotřebitelské výdaje zůstávají utlumené.
  • Česká ekonomika šlápla na brzdu výrazněji
    Česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,5 % (původní odhad -0,3 %) a překvapila trh i ČNB opět horším výsledkem. Kosmeticky byl sice revidován směrem vzhůru odhad za předešlý kvartál, i tak však meziroční propad zesílil na -0,7 % (versus náš odhad a odhad ČNB na -0,6 %). Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky všechny složky poptávky, kromě spotřeby vlády. Zatímco u zahraniční poptávky jsme takový vývoj předpokládali, tak pokles spotřeby domácností (-0,3 % mezikvartálně) a zejména investic (taktéž -0,3 %) je pro nás i centrální banku nepříjemným překvapením.
  • Česká ekonomika teď spadla do recese. Brzdí ji strach lidí z inflace
    Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla tempem 3,6 procenta meziročně a 0,2 procenta mezičtvrtletně. Takový – zatím předběžný – výsledek je zhruba v souladu s očekáváními, případně je mírně překonává.
  • Česká ekonomika utrpěla obří šok
    „Restriktivní opatření proti šíření koronaviru způsobila historicky nejhlubší propad české ekonomiky. To nejhorší však již máme za sebou. Situace by se v následujících čtvrtletích měla zlepšovat. Celkový pokles našeho hospodářství za letošní rok by se měl pohybovat kolem úrovně 7,5 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika v době od července do září dobře odolávala nepříznivým mezinárodním vlivům
    Hrubý domácí produkt České republiky rostl meziročně o 2,5 %. Tuzemská ekonomika tedy v porovnání se druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketovala s technickou recesí. Nakonec české ekonomice pomohlo i to, že Německo podle dnešních předběžných údajů do recese nepadlo. Přes jisté známky stabilizace ovšem německá ekonomika i tak čelí nejstrmějšímu propadu průmyslu za poslední desetiletí, tamní ekonomiku drží na nohou spotřeba domácností a spotřeba vlády.
  • Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vůbec nerostla, nepříjemně dnes překvapil ČSÚ. Podniky a firmy v Česku měly přesto nejlepší ziskovost za poslední řadu let
    Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od dubna do června v porovnání s prvním letošním čtvrtletím jen stagnovalo. Předchozí jejich odhad ovšem hovořil o růstu 0,1 procenta.
  • Česká ekonomika ve svěrací kazajce
    „Pandemická opatření poničila naši ekonomiku. Do budoucna lze očekávat růst nezaměstnanosti a výrazné zpomalení růstu mezd. Mnozí lidé budou odkázáni na pomoc státu a výrazně se jim propadne životní úroveň,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna