Středa 22. ledna 2025 00:54
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Česká ekonomika oživuje, jen trochu pomaleji

30.07.2021 10:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 0,6 % po poklesu o 0,3 % v prvním čtvrtletí. V meziročním srovnání se ekonomika dostala do růstu o 7,8 % po -2,4 %, o které poklesla v prvním čtvrtletí. Na detailní strukturu růstu, tedy co stálo za slabším výsledkem, si budeme muset počkat na další zveřejnění.

Náš odhad počítal s 1,9 % mezikvartálně a medián tržního odhadu činil 2,0 % (rozmezí tržního odhadu: 1,1 až 2,5 %). Důvodem pro pozitivní výhled na růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí bylo jarní rozvolnění restriktivních opatření. Ekonomika tak operovala za „normálních“ podmínek již na přelomu května. Domácnostem se otevřely příležitosti, kde realizovat část pozdržené spotřeby z období uzavírek. Na bujarou spotřebitelskou poptávku ukazovala měsíční data. Statistiky maloobchodních tržeb ukazovaly na svižné oživování a stejnou indikaci poskytovaly i týdenní data o karetních transakcích.

Růst HDP (v % r/r)

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

ČNB

MF

První odhad

7,8

-2,4

9,2

9,2

6,0

7,5

Druhý odhad

31.08.

 

 

 

 

 

Třetí odhad

30.09.

 

 

 

 

 

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg, MF

 

 

 

 

 

Otázkou je, co bylo brzdou ekonomik? Dle ČSÚ zahraniční poptávka rostla stejně jako tvorba hrubého kapitálu. Ale příspěvek čistého exportu nemusel být tak výrazný. Jednak jsme v poslední době pozorovali oživení tempa importů, což souvisí s vyšší domácí poptávkou, a jednak výrobní firmy hlásily zádrhely ve výrobě především vlivem chybějícího materiálu. Je také otázkou, jak se během druhého čtvrtletí vyvíjel stav zásob. Na začátku roku došlo k jejich citelnému doplňování a s tímto trendem jsme počítali i ve druhém čtvrtletí. Do cesty se však mohly postavit právě zmíněné komplikace ve výrobě a narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce. Ostatně takový vývoj byl hlavní brzdou oživení americké ekonomiky, která také skončila pod odhady navzdory rekordně vysoké spotřebitelské poptávce.

Je tak možné, že po očištění o zahraniční obchod a doplňování zásob, ekonomika vykázala svižnější tempo. Od rozvolnění pandemických restrikcí v tuzemsku i v zahraničí uběhlo již několik týdnů a situace v dodavatelských řetězcích by se měla posupně stabilizovat, i když úplné uzdravení je běh na dlouhou trať. I přesto ale neočekáváme, že by se české ekonomice nepodařilo pokračovat v mezikvartálním růstu v nadcházejícím období. Postupně se tak bude přibližovat k předpandemickým hodnotám, kterých dle naší prognózy dosáhne začátkem příštího roku. Za celý letošní rok nadále očekáváme růst reálného HDP v průměru o 3,7 %. Pro nadcházející rozhodování ČNB ohledně sazeb je dnešní zveřejnění spíše signálem k opatrnosti. Efekt pandemie na ekonomiku citelně oslabil, zcela ovšem nevymizel.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Česká ekonomika na konci loňského roku mírně ožila
    Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně vzrostl o 0,2 %, avšak poté, co ve třetím čtvrtletí poklesl o 0,6 % a v první polovině roku zhruba stagnoval. V meziročním srovnání tak byl HDP ve čtvrtém čtvrtletí stále o 0,2 % nižší. Tento vývoj byl plně v souladu s naší prognózou a zároveň i tržním konsensem.
  • Česká ekonomika od července do září zřejmě rostla pomaleji než Maďarsko i Polsko, zato rychleji než Slovensko
    Hrubý domácí produkt České republiky rostl ve třetím letošním čtvrtletí dle našeho předpokladu reálně mezičtvrtletně o 0,4 procenta, meziročně pak o 2,6 procenta. Tuzemská ekonomika tedy v porovnání se druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketuje s technickou recesí (zda do ní zabředla, se předběžně dozvíme zítra, 14. 11.).
  • Česká ekonomika od předpandemické úrovně diverguje
    Zpřesněný odhad českého HDP za Q3 nepotěšil revizí do ještě červenějších čísel. Ve srovnání s druhým čtvrtletím domácí ekonomika poklesla o 0,5 %, v meziročním srovnání pak o 0,7 %. Česká ekonomika tak nejenže stále zůstává za svou předpandemickou úrovní z Q4 19, ale dokonce se od ní zatím vzdaluje. Zatímco v Q2 za touto úrovní zaostávala o rovné jedno procento, nyní je to již o 1,5 %.
  • Česká ekonomika od předpandemické úrovně diverguje
    Zpřesněný odhad českého HDP za Q3 nepotěšil revizí do ještě červenějších čísel. Ve srovnání s druhým čtvrtletím domácí ekonomika poklesla o 0,5 %, v meziročním srovnání pak o 0,7 %. Česká ekonomika tak nejenže stále zůstává za svou předpandemickou úrovní z Q4 19, ale dokonce se od ní vzdálila. Zatímco v Q2 za touto úrovní zaostávala o rovné jedno procento, nyní je to již o 1,5 %.
  • Česká ekonomika opatrně roste, jak zareaguje ČNB?
    Křehké oživení tuzemské ekonomiky pokračovalo i ve druhém čtvrtletí. Dle bleskového odhadu vzrostlo reálné HDP mezikvartálně o 0,3 %, což bylo v souladu s naším očekáváním, avšak za odhadem trhu (+0,5 %) i centrální banky (+0,7 %). V meziročním srovnání přidala česká ekonomika k dobru 0,4 %. Bleskový odhad nenabízí detailní strukturu HDP, dle komentáře statistického úřadu ale stála za mezičtvrtletním růstem domácí poptávka. Jde zejména o vyšší spotřebu domácností, kterou pohání svižný růst reálných mezd a pravděpodobně i nižší míra úspor tuzemských domácností.
  • Česká ekonomika opět klesá, jak dlouho vydrží sazby stabilní?
    Česká ekonomika ve třetím kvartále přibližně v souladu s našimi očekáváními poklesla o -0,3 % mezikvartálně (náš odhad -0,2 %, trh 0 %). Po lehkém růstu na začátku roku 2023 tak opět české hospodářství hlásí problémy - stagnaci ve druhém kvartále a nyní pokles v kvartále třetím. Po dnešních číslech dál kosmeticky snižujeme odhad HDP za rok 2023 na -0,4 %, zatímco odhad pro rok 2024 ponecháváme zatím beze změn na 2,3 %. Rizika (zejména pro rok 2024) jsou vychýlena směrem dolů.
  • Česká ekonomika opět roste, brzdí ji výrazný propad zásob
    Ekonomika se ve čtvrtém kvartále 2023 po výraznějším letním útlumu opět vrátila k růstu. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 % (versus odhad ČNB 0,0 %). Za celý rok 2023 však i tak české hospodářství pokleslo o 0,4 %. Jedním z hlavních motorů ekonomiky na závěr roku 2023 byla po delší době spotřeba domácností, která vzrostla o 0,5 % mezikvartálně. Je to do značné míry díky zastavení propadu reálné mzdy - ta sice meziročně dál klesala, mezikvartálně však pravděpodobně začala opatrně růst. A ohledně spotřeby domácností jsme relativně optimističtí i pro celý nadcházející rok 2024.
  • Česká ekonomika opět roste, spotřeba v plusu
    Ekonomika se ve čtvrtém kvartále 2023 po výraznějším letním útlumu opět vrátila k růstu. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 % (versus odhad ČNB 0,0 %). Za celý rok 2023 však i tak české hospodářství pokleslo o 0,4 %. Jedním z hlavních motorů ekonomiky na závěr roku 2023 byla po delší době spotřeba domácností, která vzrostla o 0,5 % mezikvartálně. Je to do značné míry díky zastavení propadu reálné mzdy - ta sice meziročně dál klesala, mezikvartálně však pravděpodobně začala opatrně růst.
  • Česká ekonomika opouští recesi
    Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál vyznívá pro českou ekonomiku relativně příznivě. Mezikvartální růst je sice relativně mírný (0,1 %) a Česko opouští recesi druhé poloviny roku 2022 jen velmi pozvolna. Na druhé straně byl ovšem revidován vzhůru výkon za první kvartál (z -0,04 % na +0,04 % mezikvartálně) a pohled do struktury české ekonomiky vypadá relativně povzbudivě, zvlášť při porovnání se sousedním Německem.
  • Česká ekonomika opouští recesi, spotřeba začíná růst
    Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál vyznívá pro českou ekonomiku relativně příznivě. Mezikvartální růst je sice relativně mírný (0,1 %) a Česko opouští recesi druhé poloviny roku 2022 jen velmi pozvolna. Na druhé straně byl ovšem revidován vzhůru výkon za první kvartál (z -0,04 % na +0,04 % mezikvartálně) a pohled do struktury české ekonomiky vypadá relativně povzbudivě, zvlášť při porovnání se sousedním Německem.
  • Česká ekonomika padá, ale méně, než čekalo. Po půldruhém roce končí spotřebitelská recese v ČR
    Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla, ovšem méně než se původně čekalo. Hrubý domácí produkt totiž klesl reálně meziročně o 0,4 procenta, zatímco se před zveřejněním předběžného odhadu koncem července se počítalo spíše s poklesem 0,5 procenta. Příznivější než očekávaný vývoj ekonomiky způsobuje zejména výrazné oživení zahraničního obchodu, který těží z odeznění krize mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Ta má svůj původ ještě v covidové pandemii.
  • Česká ekonomika padá hlouběji, než se čekalo. Dusí ji vysoké úroky České národní banky, ale i pokračující propad reálných výdělků lidí
    Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla o něco hlouběji, než se čekalo. Hrubý domácí produkt klesl reálně meziročně o 0,6 procenta, zatímco se počítalo spíše s poklesem 0,5 procenta. Slabší než očekávaný vývoj ekonomiky je tak dalším impulsem pro zintenzivnění debaty ohledně zahájení snižování úrokových sazeb České národní banky.
  • Česká ekonomika padá hlouběji, než se myslelo. Historickému pádu vzdoruje prakticky jen IT sektor a také vládní výdaje
    Česká ekonomika se ve druhém letošním čtvrtletí podle dnešního zpřesněného odhadu propadla hlouběji, než nač ukazoval předběžný odhad. A to jak v meziročním, tak mezičtvrtletním pohledu. Jde o její největší pád v novodobých dějinách ČR od roku 1993.
  • Česká ekonomika podala ve třetím čtvrtletí nad očekávání dobrý výkon, úder ale může přijít teď. První vlnu pandemie ovšem ČR zvládla dobře jak epidemiologicky, tak ekonomicky
    Česká ekonomika v třetím letošním čtvrtletí podala nad očekávání dobrý výkon. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. V porovnání s druhým čtvrtletím si polepšila o 6,2 procenta, zatímco analytici v souhrnu počítali s růstem spíše jen v okruhu úrovně pěti procent. Rovněž meziroční propad ekonomiky byl v měsících červenci až září mělčí, než se čekalo. Výkon ekonomiky totiž ve třetím kvartále klesl meziročně o 5,8 procenta, zatímco analytici předpokládali propad kolem úrovně sedmi procent.
  • Česká ekonomika poklesla, ale méně než se čekalo
    Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu poklesla tuzemská ekonomika v Q4’22 mezikvartálně o 0,3 %. Pokles zaznamenala již v předcházejícím čtvrtletí (-0,2 %) a naplnila tak obecně uznávanou definici technické recese. Za slabším výkonem stála podle doprovodného komentáře ČSÚ především spotřeba domácností, která se ocitla pod tlakem kvůli nízké spotřebitelské důvěře v důsledku vysoké inflace a nejistého výhledu do budoucnosti. Podrobnější rozklad ale bude k dispozici až v rámci druhého odhadu. Za celý rok 2022 rostlo HDP o 2,5 %, v souladu s naší neměněnou prognózou z loňského jara.
  • Česká ekonomika před příchodem koronaviru zažívala skvělé časy
    „V případě, že restriktivní opatření proti šíření koronaviru budou dusit naši ekonomiku po celé druhé čtvrtletí letošního roku, odhadujeme, že za celý letošní rok dojde k propadu hrubého domácího produktu o 7,5 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika překvapila odolností
    Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku meziroční pokles o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o bezpečně nejhorší výsledek v tuzemské historii, výsledek přesto pozitivně předčil očekávání. Podle statistiků se na výsledku negativně podílela spotřeba domácností, pokles zahraniční poptávky i utlumená investiční aktivita. Lze předpokládat, že nejpozitivnějším faktorem pravděpodobně byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
  • Česká ekonomika roste díky steroidům. Po jejich vysazení může přijít recese
    „Vysoká zaměstnanost podporuje spotřebu domácností. Ta v kombinaci s vysokými vládními výdaji napomáhá růstu naší ekonomiky. Vládní výdaje jsou však financovány na dluh, takže se jedná o růst vyhnaný steroidy. Skutečný stav naší ekonomiky není dobrý a v krajním případě se můžeme vrátit do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika roste historicky rekordně, i když se čekalo více. Lepší výkon zhatila mezinárodní přepravní krize, výpadky průmyslové výroby a růst cen materiálů
    Česká ekonomika má dnes velký den. Statistický úřad totiž zveřejnil její meziroční míru růstu v letošním druhém čtvrtletí, který je historicky rekordní – 7,8 procenta. Čekalo se ovšem o něco více. Neoptimističtější prognózy počítaly až takřka s desetiprocentním růstem. Například největší americká banka, JP Morgan, prognózovala růst 9,6 procenta. Prakticky všechny prognózující instituce – zpravidla domácí či zahraniční banky – předpokládaly růst převyšující úroveň osmi procent. V historii ČR dosud ekonomika rostla nejvýrazněji o 7,5 procenta, a to ve druhém čtvrtletí roku 2006.
  • Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou
    „Česká ekonomika opět roste. V loňském roce klesla o 0,2 %, nicméně již v posledním čtvrtletí roku 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 % a mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 %. HDP si podržel růst i v prvním čtvrtletí letošního roku, jak potvrzují čerstvá data Českého statistického úřadu. Podle předběžného odhadu se HDP v prvních třech měsících letošního roku zvýšil meziročně o 0,4 % a mezičtvrtletně o 0,5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding