Neděle 03. listopadu 2024 12:43
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Ranní nadhoz - indikátory by mohly v květnu naznačit zlepšení

18.05.2020 09:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


27.67

USD/CZK

25.56

EUR/USD

 

1.082

USD/PLN

4.217

Ropa Brent

USD/barel

33.77

Zlato

USD/unce

1761

Aktualizováno

8:49

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících.

Ohledně kurzu koruny se v pátek vyjádřil v rozhovoru pro CNN guvernér J. Rusnok. Uvedl, že nepředpokládá další oslabování koruny. Zároveň zmínil, že nejsme v situaci, která by si žádala devizové intervence centrální banky proti příliš slabému kurzu koruny. Koruna na toto vystoupení reagovala posílením, vzápětí se však trend otočil a koruna v pátek končila až nad EUR/CZK 27,7.

Zveřejněná data o HDP za první čtvrtletí z ostatních zemí nepřekvapila. Pokles HDP v eurozóně byl oproti prvnímu rychlému odhadu zmenšen o desetinu procentního bodu a dosáhl 3,2 % y/y, což znamenalo mezičtvrtletně -3,8 %. Nejsilnější evropská ekonomika se v prvním čtvrtletí mezikvartálně smrštila o 2,2%, tedy nejvíce od finanční krize z roku 2009. Ze sousedních zemí vykázalo růst HDP v meziročním srovnání Polsko a Maďarsko, i když i v těchto zemích došlo oproti předchozímu čtvrtletí k poklesu o -0,5 % resp. -0,4 %.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve středu zveřejní ČSÚ údaje o tuzemské inflaci z výrobního sektoru. Ta v posledních měsících rychle ztrácí dynamiku zejména díky levné ropě a tento vliv bude doznívat ještě v dubnu. Navíc zpomalení ekonomické aktivity vlivem epidemie a slábnoucí poptávka nutí firmy stlačovat své marže a zlevňovat produkty. Proto očekáváme další meziměsíční pokles cen a sestup do deflace v meziročním srovnání.

Z eurozóny se tento týden dozvíme první sadu důležitých předstihových indikátorů za květen. Půjde zejména o předběžné odhady indexů nákupních manažerů, ZEW indikátory důvěry a spotřebitelský sentiment. Po bezprecedentních sestupech v březnu a dubnu bude nyní zajímavé sledovat, zda ukazatele již naznačí určité oživení a jak silné bude. To může být výrazně ovlivněno časováním, tedy kdy se průzkumy uskutečnily a jak byla data sebrána.

Ekonomická aktivita v USA by se pomalu měla začít navracet k normálu, protože více než polovina států unie již uvolnila karanténní opatření a zbylé státy se k tomuto kroku chystají. Co se týká ekonomických dat, bude tento týden rovněž ve znamení indikátorů sentimentu. V centru pozornosti bude zejména čtvrteční index nákupních manažerů za květen. PMI už v dubnu prudce poklesl na 26,7 ve službách a 36,1 ve zpracovatelském průmyslu. Pro květen nelze vyloučit další snížení, trhy však očekávají, že ukazatele by se již mohly odrazit ode dna a naznačit mírné zlepšení. Vedle indexů PMI bude příští týden zveřejněn i Philadelphia Fed index a také řada ukazatelů z amerického trhu s bydlením.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Baidu, Lufthansa, Ryanair, Softbank

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: SRN ZEW index, USA stavební povolení
ST: ČR ceny výrobců, EA spotřebitelská důvěra
ČT: USA PMI výrobní, USA Philadelphia Fed index,
PÁ: SRN PMI výrobní, EA PMI výrobní

Autor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 9.7.2019
    Květnová průmyslová výroba byla oproti dubnu vyšší o 1,1 %, meziročně se zvedla o 3,2 %. K růstu nejvýrazněji přispěl automobilový sektor. I přes pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů, v průměru za rok 2019 by si tak průmysl měl polepšit jen o 1,3 %.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 9.8.2018
    ECB zveřejní svou čtvrtletní publikaci makroekonomického vývoje včetně kompletní prognózy inflace, růstu ekonomiky, veřejných financí nebo zahraničního obchodu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 9.8.2019
    Česká nezaměstnanost se v červenci zvýšila o 0,1 p.b. na 2,7 %. Tento nárůst souvisí se sezónním vstupem čerstvých absolventů na trh práce. Míra nezaměstnanosti se nadále nachází na mimořádně nízké úrovni. Po předchozím poklesu došlo v červenci k nárůstu počtu volných pracovních míst, takže český trh práce na výraznější ochlazení stále čeká.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 9.9.2019
    Na čínském zahraničním obchodě se začínají výrazněji podepisovat obchodní války s USA. Srpnový výsledek ukázal, že bilance se propadla o více než 10 mld. dolarů, a dopadla tak výrazně hůře, než očekával trh. Na vině je především výrazný propad vývozu, který zaznamenal meziroční pokles o jedno procento (počítáno z objemů v USD). Zároveň se však Číně daří snižovat také dovoz a to o více než pět procent (počítáno z objemů v USD).
  • Ranní nadhoz - Francie digitální daň nezavede
    Včerejší německý ZEW index příjemně překvapil, když se vyšvihl z prosincových -19,9 bodu až na -9,5, přičemž odhady počítaly jen s hodnotou -13,5. Ještě výraznějšího zlepšení dosáhlo hodnocení výhledu investorů do blízké budoucnosti se známkou 26,7 bodu. To představuje nárůst o plných 16 bodů oproti prosinci. Pozitivní vývoj sentimentu je dán zklidněním situace v obchodních vztazích mezi USA a Čínou a tedy optimističtějším výhledem na letošní vývoj globálního obchodu. ZEW index za celou eurozónu podobně poskočil z předchozích 11,2 až na 25,6 bodů.
  • Ranní nadhoz - guvernér J. Rusnok se opět vyslovil pro stabilitu sazeb
    Celková důvěra v ekonomiku se v listopadu mírně snížila a dosáhla 93,3 bodu. Zatímco indikátor podnikatelské důvěry se oproti předchozímu měsíci snížil jen o desetinu bodu na 91,5 bodu, podstatně výraznější pokles sentimentu byl zaznamenán mezi spotřebiteli. Jejich důvěra se propadla o 1,6 bodu a dosáhla pouze 102 bodů, což je nejnižší hodnota od podzimu 2014.
  • Ranní nadhoz - Ifo index by měl potvrdit zlepšení nálady v Německu
    Koruna přes víkend nezaznamenala žádný významný výkyv. Nový týden tak otvírá na přibližně stejné úrovni, jako zavírala ten předchozí, tedy na EUR/CZK 25,17.
  • Ranní nadhoz - Ifo index potvrdí zlepšení ekonomické situace v Německu
    Páteční indexy nákupních manažerů z Německa a eurozóny za listopad potvrdily mírné zlepšení situace v průmyslu dané určitým zklidněním napětí ve světových obchodních vztazích a poklesem nejistoty. Naproti tomu PMI ze služeb naznačily slábnoucí sentiment. Ten byl patrný jak v Německu, tak i ve Francii a podle snížení celkového PMI eurozóny v listopadu o tři desetiny na 50,3 bodu lze usuzovat, že situace se musela zhoršovat i v dalších velkých evropských ekonomikách. Zvyšují se tak obavy o přelití slabého výkonu od výrobců do váhově podstatně významnějšího sektoru služeb.
  • Ranní nadhoz - Indexy nákupních manažerů na pořadu dne
    Evropská centrální banka na včerejším zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Změn se nedočkal ani ekonomický výhled, který počítá s pokračováním mírného ekonomického růstu, který brzdí hlavně slabý zpracovatelský průmysl. Inflace v eurozóně se jemně zvyšuje, nicméně z velké části je to dáno vlivem cen energií a stále má velice daleko k cíli. Ch. Lagardeová zopakovala apel na vlády členských zemí unie aby, pokud jim to situace umožňuje, zvážily možnost doprovodit snahy ECB i fiskální stimulací.
  • Ranní nadhoz - Indexy PMI naznačí zotavení
    Včera zveřejněný indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně v souladu s očekáváními vzrostl z květnových -18,8 na -14,7 bodu. Tento vývoj pochopitelně odráží postupný návrat ke standardnímu ekonomickému životu. Sluší se ovšem připomenout, že ačkoliv se index již zvedl z nejhorších karanténních hlubin, nadále se nachází bezpečně pod historickým průměrem. Evropští spotřebitelé tak sice evidentně kvitují možnost návratu do pracovního a nákupního života, nicméně jsou si zřejmě dobře vědomi rizika, že rána, kterou virus zasadil evropské ekonomice, se jich stále může citelně dotknout.
  • Ranní nadhoz - Inflace se posune blíže cíli ČNB
    Na konci minulého týdne přišly příznivé zprávy ohledně americko-čínského vyjednávání. Čínští i američtí zástupci naznačili, že by mohlo dojít ke snížení některých již uvalených cel. To hned následující den popřel americký prezident D. Trump. Řekl, že nic takového ještě rozhodně neschválil. Jednání však i nadále probíhají, je proto možné, že se v brzké době dočkáme nějaké dílčí dohody a prvních ústupků. Trumpovo prohlášení má zřejmě za cíl dostat čínskou stranu pod ještě větší tlak.
  • Ranní nadhoz - inflace v eurozóně se mírně zvedne
    Ekonomický sentiment v Evropské unii se v červnu zvedl z 67,5 na 75,7 bodu, což však bylo výrazně méně oproti tržním odhadům. Předpokládalo se, že daleko rychleji se bude zlepšovat sentiment v sektoru služeb, ten si však polepšil jen o 8 bodů namísto očekávaných téměř dvaceti. Sentiment ve výrobě si pak připsal necelých šest bodů. Nutno podotknout, že ke zlepšování ekonomické situace podstatnou měrou přispívají rozsáhlé měnové i fiskální stimuly.
  • Ranní nadhoz - inflace v eurozóně téměř na nule
    Podle předběžného odhadu zpomalila německá inflace v květnu v evropském harmonizovaném vyjádření z dubnových 0,4 % na 0,0 % meziměsíčně. V meziročním srovnání tak ceny vzrostly o pouhých 0,5 %. Výsledek byl téměř přesně v souladu s očekáváními.
  • Ranní nadhoz - inflace v eurozóně téměř na nule
    Dnes budou zveřejněna finální čísla o květnovém růstu spotřebitelských cen v eurozóně. Podle předběžného odhadu se inflace dostala těsně nad nulu a dál se tak vzdálila od inflačního cíle ECB. Celková inflace je tlačena dolů zejména klesajícími cenami energií. Jádrová složka cen nejspíš zůstane na úrovni 0,9 %.
  • Ranní nadhoz - inflace v únoru ještě mírně zrychlí
    Česká míra nezaměstnanosti v únoru meziměsíčně poklesla o 0,1 procentního bodu na hodnotu 3,0 %. Nezaměstnanost je tak v České republice nadále z historického pohledu extrémně nízká, když na jedno pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Nezaměstnanost dosud výrazněji nezasáhlo ani pokračující ochlazování ekonomické aktivity v průmyslu.
  • Ranní nadhoz - inflace v září lehce zpomalí
    Brusel odmítá návrh dohody, se kterou přišla britská vláda minulý týden. Podle ní by Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, kontroly by se prováděly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Podle hlavního vyjednávače EU M. Barniera je tato varianta neakceptovatelná. Předseda EU J.C. Juncker vidí ještě určitou šanci na dohodu, hlavní však bude postoj Londýna. Jako nejpravděpodobnější varianta se nyní jeví další odklad brexitu.
  • Ranní nadhoz - Jednání mezi EU a VB jsou na mrtvém bodě
    Kolaps jednání mezi EU a Spojeným královstvím se zdá být zase o něco blíže. Jednání mezi britským premiérem Johnsonem a německou kancléřkou Merkelovou či irským premiérem Varadkarem žádný průlom nepřinesla. Obě strany se zdají být pevně zakopány ve svých vzájemně výlučných pozicích a čas běží. Britská libra včera v reakci na zprávy o nulovém pokroku oslabila oproti euru o zhruba 0,75 %.
  • Ranní nadhoz - Jednání o státním rozpočtu na rok 2021
    Včera zveřejněný index cen českých průmyslových výrobců za červenec vykázal meziroční snížení tempa poklesu cen. Ceny byly minulý měsíc o 0,1 % pod úrovní ze stejného období roku 2019. V meziměsíčním srovnání ceny výrobců vzrostly o 0,1 %. To bylo dáno rostoucími cenami v odvětví koksu, rafinovaných ropných produktů a chemických látek a výrobků. Na druhé straně ceny zemědělských výrobců klesly oproti červnu o 1,2 %. Za tím stál rekordní pokles cen brambor o 24,3 %. Očekáváme, že snižování cen výrobců by mělo nadále postupně ustupovat.
  • Ranní nadhoz - Johnson získal většinu v parlamentu
    Ve středu pozornosti byly v noci na dnešek britské parlamentní volby, kde se konzervativcům podařilo upevnit svoji pozici a dosavadní premiér B. Johnson tak bude schopný sestavit jednobarevnou vládu. Významně se mu tak ulehčuje situace v parlamentu, kde nyní bude vládnout většinou. Schválení smlouvy o brexitu, kterou na konci října vyjednal s EU, tak bude snazší. Pravděpodobnost neřízeného brexitu či dalšího odsunu odchodu Británie z EU se tak významně snížila.
  • Ranní nadhoz - Konečně záblesk naděje z Německa?
    Index cen výrobců v eurozóně vykázal v září meziměsíční růst o 0,1 % a oproti stejnému měsíci loňského roku pak pokles o 1,2 %. Za tímto vývojem lze hledat primárně nízké světové ceny ropy a na ni navázaných produktů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024