Sobota 21. prosince 2024 15:25
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Odvětví české ekonomiky

img

Zahraniční obchod se vrátil do plusu

07.10.2024 Bilance zahraničního obchodu se v červenci poprvé v tomto roce překlopila do červených čísel, ale byl to pouze krátkodobý výkyv. V srpnu se vrátila do přebytku, když vývoz překonal dovoz o 14,3 mld. Kč. To je pro nás překvapivě pozitivní výsledek, když jsme počítali s mírným prohloubením schodku (-6,6 mld. Kč). Predikce trhu byla mírně optimističtější, ale rovněž s očekávaným schodkem, konkrétně ve výši -3,8 mld. Kč.
img

Saldo zahraniční bilance opět překonalo prognózy

06.08.2024 Bilance zahraničního obchodu v červnu skončila s kladným saldem ve výši 29,3 mld. Kč, což je výsledek, který výrazně předčil naši i tržní prognózu. Za první pololetí tak přebytek zahraničního obchodu činil 156,5 mld. Kč, a je tak ve srovnání s prvními šesti měsíci minulého roku vyšší o 80 mld. Kč.
img

Čeká letos automotive pokles z výšin?

19.02.2024 Bohudík za automotive, psali jsme již několikrát v posledních měsících. Nebýt dobrého výkonu klíčového exportního odvětví, byla by druhá polovina uplynulého roku pro český průmysl i celou ekonomiku o poznání těžší. Zpracovatelský průmysl v uplynulém roce víceméně stagnoval, to však neodpovídá velkým rozdílům mezi jednotlivými sektory.
img

Špatná kondice českého průmyslu

09.10.2023 „Český průmysl a s ním i celá ekonomika prochází recesí. Již v červenci klesla průmyslová výroba meziročně o 2,8 %, přičemž předtím pět měsíců v řadě rostla. V srpnu pak průmyslová produkce meziročně klesla o 1,7 %. I když tempo poklesu zpomalilo, postihlo opět většinu odvětví české ekonomiky. Nejde však jen o výkon v uplynulém období; ani vyhlídky do budoucna nevyznívají pro průmyslovou produkci nijak pozitivně. Hodnota nových zakázek se v srpnu meziročně snížila o 4,2 %. Český průmysl čelí poklesu jak domácí poptávky, když nové tuzemské zakázky klesly o 5,5 %, tak zahraniční, kde se nové zakázky se meziročně snížily o 3,4 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
img

Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku

08.08.2023 „Nezaměstnanost v červenci velmi mírně vzrostla a to po čtyřech měsících poklesu - v červenci byla podle Úřadu práce nezaměstnanost 3,5 %, přičemž v červnu 3,4 %. Nepatrný růst je však spíš otázkou sezónních výkyvů souvisejících například s příchodem absolventů na trh práce či ukončováním sezónních prací. Neznamená to však obrat k lepšímu v dlouhodobém strukturálním problému české ekonomiky, jímž je přehřátý trh práce. Je to vidět i na tom, že bez práce bylo v červenci 258 933 lidí, ale volných míst 285 627. Politici se někdy chlubí, že máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU – z pohledu voličů, je to pozitivní informace, avšak z pohledu budoucnosti české ekonomiky je to fatální problém,“ vartuje Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
img

Proč český průmysl letos ekonomice příliš nepomůže?

06.03.2023 Česká ekonomika na konci roku dál klesala zejména kvůli spotřebě domácností, zatímco exportně zaměřený průmysl si vedl relativně dobře. Může tomu tak být i dál? Leccos napoví již tento týden lednový výsledek průmyslové výroby. Oproti slabému prosinci předpokládáme lehký nárůst produkce, v dalších měsících se však česká ekonomika nebude moci o průmysl “spolehlivě opřít”.
img

Česká nezaměstnanost dál klesala

08.03.2022 Míra nezaměstnanosti v Česku poklesla v únoru na 3,5 %, a počet neobsazených pracovních míst zdolal nová maxima - necelých 364 tisíc pracovníků. Částečně pomohla trhu práce lehčí únorová zima, současně také pravděpodobně pokračující rozjezd průmyslové výroby. A ten se ve světle ruské invaze, dražších energií a hůře dostupných vstupů pravděpodobně opět bude potýkat s novými problémy.
img

Ranní glosa: Český automotive zaostává za Německem, odrazí se to v dynamice mezd?

15.12.2021 Šéf odborů Škody Auto Jaroslav Povšík dnes v Hospodářských novinách přiznal, že dodávky čipů v rámci koncernu jsou špatné a že spolu se Seatem tahají za kratší konec provazu. Obává se proto, že i příští rok nebude možné vyrobit přes 200 tisíc vozů, a situace se nijak dramaticky nevylepší. A o zaostávání celého českého sektoru automotive mluví ostatně i poslední čísla z průmyslu.
img

Rozbřesk: Český automotive zaostává za Německem. Odrazí se to v dynamice mezd?

15.12.2021 Šéf odborů Škody Auto Jaroslav Povšík dnes v Hospodářských novinách přiznal, že dodávky čipů v rámci koncernu jsou špatné a že spolu se Seatem tahají za kratší konec provazu. Obává se proto, že i příští rok nebude možné vyrobit přes 200 tisíc vozů, a situace se nijak dramaticky nevylepší.
img

Rozbřesk: České mzdy brzdí. Dopřeje omikron trhům oddych?

06.12.2021 České mzdy ve třetím kvartále podle očekávání zpomalily. Ovšem ne o tolik, co čekala Česká národní banka – dynamika mezd klesla z 11,3 % na 5,7 % (očekávání centrální banky 4,7 %). Vedle slabší koruny a pozitivní revize HDP to je v bankovní radě další argument pro vyšší úrokové sazby. Zvolnění mezd je důsledek postupného ukončení mimořádných příplatků ve zdravotnictví a pohled na klíčová odvětví české ekonomiky nevypadá zatím z pohledu zaměstnanců nijak špatně.
img

Rozbřesk: Mzdy rostou dvouciferně, mezi odvětvími však existují velké rozdíly…

03.09.2021 České mzdy v druhém kvartále výrazně zrychlily svoji dynamiku na 11,3 % (meziročně), což jenom zapadá do obrázku rychle oživující spotřeby domácností jako hlavního tahouna probíhajícího oživení. Za dvouciferným meziročním růstem však zásadním způsobem stojí nízká srovnávací základna z minulého roku – v druhém kvartále 2020 vrcholila pandemie a mzdy v některých odvětvích prudce poklesly.
C:\fakepath\graf global.jpg

Coface: Růst nerovnosti ve světě může vést k častějším nepokojům

09.02.2021 Růst ekonomické nerovnosti spolu s nespokojeností veřejnosti s vládním řešením pandemie v mnoha zemích může vést letos ke vzniku častějších protestů a sociálních nepokojů. Přestože výkonnost Číny a dalších asijských ekonomik zvyšuje globální růst, hlavní vyspělé ekonomiky se letos nevrátí na úroveň HDP, kterou dosahovaly před krizí. Vyplývá to z pravidelné analýzy pojišťovny Coface, která je světový lídr v pojištění úvěrů a obchodních rizik,
img

Rozbřesk: Nálada v české ekonomice roste covidu navzdory, koruna vkročila do 2021 s optimismem

05.01.2021 Prosincové podnikatelské nálady potvrdily pro Česko příznivou zprávu – průmysl si přes silnou druhou vlnu pandemie nevede vůbec špatně. Česko sice vévodí smutnému covidovému žebříčku, když dosáhlo největšího počtu nakažených na světě (na milion obyvatel). Zdá se však, že podobně jako v Německu průmyslová výroba zatím není výrazněji zasažena. Poslední index PMI v průmyslu ukazuje nejen na solidní růst výroby i nových zakázek, ale i na nabírání nových zaměstnanců v páteřním odvětví české ekonomiky.
img

Okénko trhu - Kurzarbeit v Německu využívá rekordní počet zaměstnanců

02.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly. Na straně tvorby byl pokles přidané hodnoty nejvíce ovlivněn vývojem v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (pokles o 4,9 %) a zpracovatelském průmyslu (-3,4 %). Mezi úspěšná odvětví české ekonomiky se v prvním čtvrtletí řadily informační a komunikační činnosti, kde přidaná hodnota meziročně přidala téměř 4 %. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky. Hospodářský pokles se tak bude táhnout ještě dlouhé měsíce a do kladných hodnot (v meziročním srovnání) se zřejmě letos již nepodíváme.
img

Zpřesněný odhad zmírnil propad HDP

02.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly.
img

Zpřesněný odhad potvrdil zpomalení české ekonomiky

03.03.2020 Druhý odhad statistického úřadu o desetinu procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %. Mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vládního sektoru. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka.
img

Okénko trhu - inflace v eurozóně zrychlila, nezaměstnanost nadále nízká

29.11.2019 Statistický úřad dnes potvrdil růst českého hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,5 %. Mezikvartální růst byl oproti předběžnému odhadu zvýšen o desetinu na 0,4 %. Růst ekonomiky byl podpořen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. Dynamika spotřeby domácností sice lehce zvolnila na 2,3 %, přesto zůstává nadále vysoká vlivem příznivé situace na českém trhu práce, tedy nízké nezaměstnanosti a svižnému růstu mezd. Vládní instituce zvýšily svou spotřebu dokonce o 3,3 %. Tvorba fixního kapitálu však zaostala, když mezičtvrtletně i meziročně poklesla o 0,3 %. Podnikypociťují postupně ochabující poptávku, což spolu s vysokými mzdovými náklady vytváří tlak na jejich ziskovost a omezuje množství prostředků na další rozvoj. Export navzdory neutěšené situaci na vývozních trzíchpřidal 1,8 %, čímž značně převýšil dynamiku dovozu (1,0 %) ovlivněnou nižšími importy pro investice. Čistá bilance tak navzdory problematické situaci v oblasti mezinárodního obchodu vychází nadále velmi dobře. Mezi nejúspěšnějšíodvětví české ekonomiky patřily ve třetím čtvrtletí informační a komunikační činnosti, obchod, pohostinství, doprava a stavebnictví, tedy primárně oblasti poháněné rostoucími příjmy českých domácností. Zaostával naopak průmysl. V souhrnu za letošní rok očekáváme průměrný růst hrubého domácího produktu o 2,5 % a pro rok 2020 pak pokles dynamiky na 2,0 %.
img

Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky

29.11.2019 Druhý odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,5 %. Mezikvartální růst byl o desetinu zvýšen na 0,4 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru. Naopak poprvé po dvou letech byl zaznamenán negativní příspěvek tvorby hrubého kapitálu.
Související klíčová slova: FOREX | Partneři | Akciové indexy | Inflace | Nasdaq | Dow Jones | USA | Nezaměstnanost | OPEC | Koruna | HDP | Španělsko | Středoevropské měny | Polský zlotý | Ceny ropy | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Akciové trhy | Zahraniční obchod | EUR/CZK | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Centrální banka | Centrální banky | Denní minima | Dow Jones Industrial | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Expanzivní politika | FX | Investice | Klouzavý průměr | Korekce | Kurz | Mezinárodní obchod | Měny | Obchodní bilance | Pozice | Riziko | Ropa | S&P 500 | Trend | Výkonnost | Wall Street | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | Finanční krize | Citigroup | Hospodářský růst | Indexy | EU | Zasedání Fedu | Ropný trh | Výsledky | ČSOB | Nasdaq Composite | Český statistický úřad | Obchodníci | Vzdělávání | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Podpora | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Brent | Cena | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Graf | Hodnota akcií | Hospodářské noviny | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index PMI | Investiční | Investiční výdaje | ISM | Komodita | Markets | Meziroční inflace | Nemovitosti | Reuters | Ropy | Růst HDP | Sázky | SPX | Trh | Unce zlata | WTI | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Zisky | Indie | ROCE | Komise | Volby | FX strategie | Průmyslová produkce | Podnikání | Automobilový průmysl | Zvyšování úrokových sazeb | Severomořská ropa | Firmy | Inflační tlaky | Americké akciové indexy | Propad | Severomořská ropa Brent | S&P | Index podnikatelské nálady ISM | Ztráty | Nálada na trhu | Nejistota | Tempo růstu | Tesla | Výhled | Bankéři | Mzdy | Hrubý domácí produkt Německa | Predikce | Ekonomická situace | Světový obchod | Data z amerického trhu práce | Krize | Příjmy | ČTK | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | Inflační čísla | Očekávání | Okénko trhu | Zahraniční forex | Tržní očekávání | OPEC+ | Podniky | Globální růst | Inflace v eurozóně | Akcie Applu | Akcie společnosti | Forint | Turecké liry | Růst úrokových sazeb | Dopady na ekonomiku | Statistický úřad | Podnikatelská nálada | Technologický Nasdaq | Český průmysl | Pokles cen | Situace na trzích | Oživení ekonomiky | Růst mezd | Kurzarbeit | Bilance zahraničního obchodu | Vyšší úrokové sazby | Měny regionu | Deficit | Obchod | Český trh práce | Trh práce | ČSÚ | Zpomalení české ekonomiky | Konkurenceschopnost | Německé hospodářství | Růst cen | Maďarská centrální banka | Bilance | Index DOW | Generální ředitel | Black Friday | Vyhlídky | Průzkumy | Americká data | České hospodářství | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Tvorba fixního kapitálu | Nejúspěšnější odvětví české ekonomiky | Meziroční růst HDP | Automobilový sektor | Zveřejněná data | Nezaměstnanost v eurozóně | Technologický sektor | Dynamika mezd | Průmysl | Deficit zahraničního obchodu | Visa | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Problémy | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Státy EU | Nálada | Míra | Investiční aktivity | Měnové politiky | MasterCard | Rychlý růst mezd | Ztráta | Americký index | Nálada na globálních trzích | Napětí na Blízkém východě | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Pracovní trh | Netflix | Federální úřad pro letectví | Čeští exportéři | Ifo | Přebytek bilance | Dobré zprávy | Spotřebitel | Ceny energií | HN | Trhy | Evropské ekonomiky | Pokles | Situace | Epidemie koronaviru | Pandemie | IHNED | Výstupy | Raiffeisenbank a.s. | Výdaje | Zpracovatelský sektor | Americké ekonomiky | Americká inflace | Valuace | Prudký propad | Noviny | Dopady epidemie koronaviru | Zpřesněný odhad | Český hrubý domácí produkt | Vývoj | Šok | Mzda | České mzdy | Vládní opatření | Vývoj na trhu | Průmysl a stavebnictví | Karanténní opatření | Letectví | Pokles HDP | Moore Czech Republic | Pokles české ekonomiky | Vládní podpory | MPSV | Domácnosti | Asociace | Nastartování české ekonomiky | Vyspělé ekonomiky | Růst | Platební neschopnosti | Platební neschopnost | Propad HDP | Reálné mzdy | Ekonomiky | Slovensko | Solidní růst | Války | Schodek | Poradce | Práce | Údaje | Česká nezaměstnanost | Coface | Sociální nepokoje | Jednání OPEC | Jednání OPEC+ | Nárůst nezaměstnanosti | Výpadky | Vývoj HDP | Statistiky | Nové zakázky | Cenový propad | Pracovní síly | Zaměstnanci | Dovoz | Vývoz | Obchodní přebytek | Expanze | Oživení české ekonomiky | Bankéři z Fedu | Dnešní výsledky | Sektor služeb | JDE | Unie | ČR | Kurzarbeit v Německu | Statistiky z trhu práce | Výkon českého průmyslu | Tempo poklesu | Dopad pandemie | Ceny | Výplach | Virgin Galactic | Průměrné mzdy | Elektromobily | Politici | Pozitivní výsledek | Nařízení | Technologické tituly | Přebytek zahraničního obchodu | Ekonomické nerovnosti | Přebytek obchodní bilance | Continental | Vakcinace | NBP | Nálada v české ekonomice | Počasí | Senátní volby | Silné oživení | Zdravotní péče | Rostoucí ceny ropy | Dnešní zasedání Fedu | Růst ekonomické nerovnosti | Růst nerovnosti ve světě | Silný růst | Rostoucí ceny | Objednávky | MNB | Varianty koronaviru | Odvětví | Dodávky čipů | Mateřská společnost | Chování | Delta varianta | Nezaměstnanost v červenci | BioNTech | Prostor pro růst | Jaroslav Povšík | Proočkovanost | Ranní glosa | Společnosti | Rychlý růst | Automotive | Zdravotnictví | Meta | Meta Platforms | Společnost | TIM | Omikron | Varianta omikron | | Rostoucí inflace | Invaze | Německé ekonomiky | Přehřátý trh | Přehřátý trh práce | CZ | Světlo na konci tunelu | Petr Kymlička | Vice | Zahraniční bilance | Kovy | Čínské elektromobily
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Odvaha
Odvážnější investoři
Odveta
Odvetná cla
Odvetná čínská cla
Odvětví
Odvětví a akcie
Odvětví a sektory
Odvětví cestovního ruchu
Odvětví CTA

Následující klíčová slova

Odvětví diamantů
Odvětví ETF
Odvětví golfu
Odvětví HFT
Odvětví HFT tradingu
Odvětví krypta
Odvětví kryptoaktiv
Odvětví kryptoměn
Odvětví luxusního zboží
Odvětví moderního prop tradingu
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani
Potvrďte prosím... Zavřít