Úterý 21. ledna 2025 01:55
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Inflace v EU klesla na 3,1 procenta, nejvyšší je s hodnotou 8,0 procenta v Česku

19.12.2023 13:21  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Míra inflace v zemích Evropské unie v listopadu klesla o půl procentního bodu na 3,1 procenta a je nejníže zhruba za dva roky. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci má v celé unii Česká republika, kde ceny meziročně vzrostly o 8,0 procenta. Naopak v Belgii už je deflace, tam ceny meziročně o 0,8 procenta klesly.

V zemích eurozóny míra inflace v listopadu klesla rovněž o půl bodu a činila 2,4 procenta, potvrdil Eurostat svůj původní odhad. Inflace v celé EU součástí odhadu nebývá. Před rokem, tedy loni v listopadu, byla míra inflace v eurozóně 10,1 procenta a v celé unii 11,1 procenta.

Nižší inflace než v České republice tak už je například i v Maďarsku, které bylo dlouho nejhorší v unii. Teď má inflaci 7,7 procenta. V Polsku míra inflace zůstala na říjnové hodnotě 6,3 procenta, na Slovensku klesla na 6,9 procenta. Před rokem byla inflace v Česku na 17,2 procenta, v Maďarsku na 23,1 procenta, na Slovensku 15,1 procenta a v Polsku 16,1 procenta.

Meziměsíčně se ceny v eurozóně o 0,6 procenta snížily, v celé EU proti říjnu klesly o 0,4 procenta. V České republice pak ceny zůstaly meziměsíčně beze změny, stejně jako v Maďarsku. Na Slovensku o 0,2 procenta vzrostly, v Polsku se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek připomněl, že data o inflaci v Česku zkresluje statistický vliv loňského úsporného tarifu na energie. "Takže výsledky inflace za poslední letošní kvartál nemá smysl až tak přeceňovat," uvedl. "Podstatnější jsou trendy, a ty vyznívají mnohem pozitivněji než prezentovaná data. Konkrétně jádrová harmonizovaná inflace v ČR tentokrát poklesla pod hranici šesti procent," doplnil Dufek. Očekává, že v lednu inflace v České republice i v metodice Eurostatu klesne ke třem procentům.

Po Belgii byla v zemích EU nejnižší míra inflace v Dánsku, kde činila 0,3 procenta. Třetí nejlepší byla Itálie, kde ceny meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Naopak druhou nejhorší zemí po Česku bylo Maďarsko, třetí pak Slovensko s Rumunskem, shodně 6,9 procenta. Ve srovnání s říjnem se v sedmadvacítce členských států míra inflace zmírnila ve 21 zemích, ve třech se nezměnila a ve třech se zvýšila.

V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly služby, jejichž příspěvek činil 1,69 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 1,37 procentního bodu. Naopak o zmírnění inflace se nejvíce zasloužily energie, a to příspěvkem -1,41 procentního bodu.

Roční míra inflace v zemích EU - v procentech podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen:


Zdroj: Reuters, ČTK, Banka Creditas

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace ve Španělsku poprvé od března 2021 klesla pod dvouprocentní cíl ECB
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Španělsku v červnu zpomalil na 1,9 procenta z květnových 3,2 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil španělský statistický úřad. Míra inflace tak v zemi poprvé od března 2021 sestoupila pod dvě procenta, což je cílová úroveň Evropské centrální banky (ECB). Španělsko je podle tamního ministerstva hospodářství první velkou ekonomikou eurozóny, ve které inflace klesla pod dvouprocentní cíl ECB.
  • Inflace ve Švédsku překonala cíl Riksbank
    Míra inflace ve Švédsku v červenci poprvé za více než šest let překonala dvouprocentní inflační cíl centrální banky (Riksbank). Jádrová inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPIF v červenci stoupla meziročně z 1,9 na 2,4 procenta. Forexový trh na zprávu reagoval zpevněním švédské koruny a investoři předpokládají, že Riksbank po letech mohutných stimulů bude urychleně normalizovat svou měnovou politiku, píše list Financial Times.
  • Inflace ve Švýcarsku v červnu stoupla nejvýše za 29 let
    Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let a mnohem více, než čekali ekonomové. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil švýcarský statistický úřad.
  • Inflace v EU a eurozóně v listopadu zrychlila
    Meziroční inflace v eurozóně i v celé Evropské unii zrychlila v listopadu na 0,6 procenta z říjnových 0,5 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V meziměsíčním srovnání však ceny v eurozóně klesly o 0,1 procenta a v celé EU stagnovaly kvůli dalšímu poklesu cen energií.
  • Inflace v EU i eurozóně v červnu zpomalila
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v celé Evropské unii i eurozóně v červnu mírně zpomalilo. V zemích platících eurem se inflace snížila na 1,3 procenta z květnových 1,4 procenta a v EU na 1,4 procenta z 1,6 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce.
  • Inflace v EU i eurozóně v únoru zpomalila
    Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v únoru zpomalila. V EU se ve srovnání se stejným měsícem loni...
  • Inflace v EU i v eurozóně v červenci mírně vzrostla
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci mírně zrychlil na 0,9 procenta z červnových 0,8 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Zároveň potvrdil svůj dřívější odhad, podle kterého v samotné eurozóně meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 0,4 procenta z červnových 0,3 procenta. Inflace v zemích používajících euro tak nadále zůstává hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB).
  • Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
    Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat.
  • Inflace v EU klesla na 0,2 procenta, eurozóna zůstává v deflaci
    Meziroční míra inflace v Evropské unii v listopadu klesla na 0,2 z říjnových 0,3 procenta, oznámil dnes statistický úřad Eurostat. Naproti tomu eurozóna je i nadále v deflaci, ceny tam proti stejnému období loni klesly o 0,3 procenta. To je stejný výsledek jako v říjnu a odpovídá to předběžné zprávě, kterou statistický úřad za eurozónu vydal zhruba před dvěma týdny. Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně klesly o 0,3 procenta.
  • Inflace v EU klesla na 2,3 procenta
    Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci zůstala na listopadové úrovni 2,2 procenta. V celé Evropské unii...
  • Inflace v EU klesla na 7,1 procenta, je nejníže od začátku války na Ukrajině
    Míra inflace v Evropské unii v květnu výrazně klesla a dostala se na 7,1 procenta, což je o procentní bod méně než v dubnu. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Ceny v sedmadvacítce unijních zemí rostou nejpomaleji od loňského února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajině. Inflace klesla i v České republice, která ale i tak zůstává s hodnotou 12,5 procenta mezi zeměmi s nejrychlejším růstem spotřebitelských cen.
  • Inflace v EU opět mírně vzrostla, v eurozóně znovu klesla
    Spotřebitelské ceny v zemích Evropské unie pokračovaly v říjnu v mírném růstu, který v meziročním srovnání činil 0,3 procenta. Ve státech platících eurem ale ceny meziročně znovu klesly o 0,3 procenta, což podobně jako v celé sedmadvacítce odpovídá zářijovým statistikám. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v eurozóně se tak v době koronavirových omezení ekonomiky drží na nejnižších hodnotách za poslední čtyři roky.
  • Inflace v eurozóně byla v červenci 2,1 %
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 2,1 procenta z červnových dvou procent. Potvrdila to dnes konečná zpráva Eurostatu. Míra inflace je tak především díky vyšším cenám energií nad dlouhodobým inflačním cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila těsně pod dvěma procenty.
  • Inflace v eurozóně byla v říjnu opět rekordní, vzrostla na 10,7 procenta
    Míra inflace v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu vystoupalo na 10,7 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
  • Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent
    Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
  • Inflace v eurozóně dále klesla na 0,3 %
    Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu podle očekávání klesla na 0,3 procenta z říjnových 0,4...
  • Inflace v eurozóně dále zpomalila na 0,4 %
    Meziroční míra inflace v eurozóně v červenci dále zpomalila na 0,4 procenta z červnových 0,5 procenta...
  • Inflace v eurozóně dál klesá
    Míra inflace v eurozóně se dál snižuje. Z hodnoty 1,1 procenta v září podle prvního odhadu evropského...
  • Inflace v eurozóně dosáhla dvou procent
    Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zrychlilo na dvě procenta z lednových 1,8 procenta. Inflace je nejvýše za čtyři roky. Přispěly k tomu hlavně ceny energií. Vyplývá to z konečného odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Před rokem byla eurozóna v deflaci -0,2 procenta.
  • Inflace v eurozóně dosáhla 1,8 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zrychlilo na 1,8 procenta z prosincových 1,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky, oznámil dnes statistický úřad Eurostat. Potvrdil tím svůj rychlý odhad z konce ledna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new