Úterý 21. ledna 2025 13:20
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla

24.07.2023 16:52  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla. Meziměsíčně vzrostla o 1,1 bodu na 91,4 bodu. Optimističtější byli podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra ale nižší, loni v červenci činila 95,9 bodu.

Podnikatelská důvěra v červenci proti předchozímu měsíci stoupla o 0,1 bodu na 91,1 bodu. Nejvýrazněji, o 2,9 bodu na 88,1 bodu, vzrostla v průmyslu, zatímco ve stavebnictví klesla o 4,2 bodu na 99 bodů.

"Po dvouměsíčním výraznějším poklesu se v červenci zvýšila důvěra podnikatelů v ekonomiku v odvětví průmyslu. Podnikatelé očekávají v příštích měsících zvýšení tempa růstu výrobní činnosti i přesto, že přibližně třetinu z nich limituje nedostatečná poptávka. Nejen v průmyslu, ale i ve stavebnictví se pak výrazněji snížil počet podnikatelů, kteří jako bariéru růstu produkce uvádějí omezenou dostupnost vstupů," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zlepšení v průmyslu bylo taženo méně negativními vyhlídkami na výrobu v příštích měsících, což podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera patrně indikuje zlepšení výhledů zejména v automobilovém sektoru. "I přes červencové zlepšení však zůstává důvěra v průmyslu spolu s červnem nejnižší od pandemických uzávěr v druhém čtvrtletí 2020," doplnil Seidler.

U podnikatelů v obchodě statistici v červenci zaznamenali nárůst důvěry o 1,7 bodu na 95,3 bodu. Ve vybraných službách podobně jako ve stavebnictví se důvěra v ekonomiku snížila, ale méně výrazně, a to o 2,5 bodu na 92,8 bodu.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně zvýšila o 5,9 bodu na 92,7 bodu, vliv na to měly podle statistiků mnohem menší obavy lidí ze zhoršení celkové hospodářské situace v Česku. "Pozitivní je i skutečnost, že stále více domácností hodnotí svou současnou finanční situaci lépe než v předchozích dvanácti měsících," doplnila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle statistiků tak ubylo nejen lidí, kteří očekávají zhoršení ekonomické situace v Česku v následujících 12 měsících, ale i těch, kteří svou finanční situaci hodnotí ve srovnání s předchozím rokem hůře a kteří se obávají zhoršení své finanční situace v příštích 12 měsících.

Podle Seidlera se důvěra u domácností sice zvýšila relativně silně a celkový indikátor důvěry se dostal na úroveň ze začátku roku 2022, celkově ale zůstává na výrazně podprůměrných hodnotách.

Analytik Banky Creditas Petr Dufek soudí, že celkově červencový průzkum ani nenaznačuje, že by se česká ekonomika konečně pořádně odrazila ode dna. Dosavadní indikátory ekonomické důvěry potvrzují domněnku, že česká ekonomika letos nezažije pokles ani výraznější růst a nejpravděpodobnějším scénářem je přibližná stagnace, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:


Zdroj: Reuters, ČTK, Banka Creditas, Cyrrus

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Důvěra spotřebitelů v USA v říjnu klesla
    Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v říjnu dostala na nejnižší úroveň od konce loňského roku...
  • Důvěra spotřebitelů v USA v září klesla
    Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září propadla na pětiměsíční minimum kvůli obavám ze stoupajících...
  • Důvěra spotřebitelů v USA vzrostla
    Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech vzrostla v srpnu na nové maximum za téměř sedm let. Zlepšilo...
  • Důvěra spotřebitelů v USA vzrůstá
    Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v březnu vyšplhala na nejlepší úroveň za více než šest let. Důvodem je...
  • Důvěra účetních v globální ekonomiku v 1. čtvrtletí rekordně vzrostla
    Důvěra v globální ekonomiku v prvním čtvrtletí 2021 rekordně vzrostla, vyplývá z průzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila Asociace certifikovaných účetních (ACCA). Nárůst byl největší za 12 let, kdy se průzkum koná. Do konce tohoto roku by se podle něj mohla ekonomika vrátit na stejnou úroveň jako před pandemií covid-19. Rostou však obavy z inflace a nejistota v ekonomice stále trvá.
  • Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc po sobě klesla, u spotřebitelů i firem
    Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc po sobě klesla. V srpnu se snížila proti červenci o 1,4 bodu na hodnotu 93,7, uvedl dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Pesimističtější než v červenci jsou spotřebitelé i podnikatelé, ze sledovaných oborů důvěra podnikatelů v ekonomiku vzrostla jen v průmyslu. V meziročním srovnání je celková důvěra vyšší, před rokem byla na hodnotě 93,4.
  • Důvěra v českou ekonomiku klesla
    Důvěra v českou ekonomiku letos v únoru opět klesla, meziměsíčně o 1,9 bodu na hodnotu 90,6 bodu. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Nižší byla celková důvěra v hospodářství naposledy loni v září. Za poklesem bylo snížení důvěry podnikatelů, kdežto u spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila. Také v lednu důvěra klesla, předtím tři měsíce v řadě stoupala.
  • Důvěra v českou ekonomiku klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu
    Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu, nejvíce od listopadu 2011. Níže byl indikátor důvěry naposledy v říjnu 2013. Proti únoru byli skeptičtější spotřebitelé i podnikatelé. S předstihem o tom dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data z konjunkturálního průzkumu představují první signál o dopadu opatření v souvislosti se šířením koronaviru na národní hospodářství.
  • Důvěra v českou ekonomiku klesla u podnikatelů i spotřebitelů
    Celková důvěra v českou ekonomiku v prosinci meziměsíčně klesla o 0,5 procentního bodu na 97,5 bodu. Pesimističtější byli v porovnání s listopadem podnikatelé i spotřebitelé, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v ekonomiku je přesto na vyšší úrovni, než byla před rokem, kdy měl její souhrnný indikátor hodnotu 93,8 bodu.
  • Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla
    Po dvou měsících poklesu důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla a je nejvyšší od loňského května. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 3,6 bodu na hodnotu 94,2 bodu. Vzrostla důvěra u podnikatelů i spotřebitelů. Výsledky konjunkturálního průzkumu dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Důvěra v českou ekonomiku v červnu klesla, spotřebitelská nejníže od 2012
    Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla o 3,5 bodu na 98,3 bodu. Snížila se důvěra spotřebitelů i podnikatelů ve všech odvětvích. Důvěra spotřebitelů se propadla na nejnižší hodnotu od května 2012 a druhou nejnižší úroveň za celou dobu zjišťování důvěry. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství poklesla v červnu i v meziročním srovnání.
  • Důvěra v českou ekonomiku v dubnu klesla o rekordních 19,6 bodu
    Důvěra v českou ekonomiku zaznamenala v dubnu největší pokles od začátku sledování Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Klesla o 19,6 bodu na 74,8 bodu. Pod osmdesátibodovou hranici spadl indikátor důvěry naposledy v březnu 2009, tedy v době vrcholící finanční krize. Důvěra v dubnu rekordně poklesla mezi podnikateli i spotřebiteli. Důvodem je strach z pandemie koronaviru, uvedli statistici. Důvěru v ekonomiku ČSÚ sleduje od roku 1993, začínal ale s jinou metodikou, než kterou používá nyní.
  • Důvěra v českou ekonomiku v květnu dál stoupla, mezi spotřebiteli se ale propadá
    Důvěra v českou ekonomiku v květnu dál vzrostla, meziměsíčně stoupla o 1,8 bodu na hodnotu 101,8. Za nárůstem stojí vyšší důvěra mezi podnikateli, naopak spotřebitelé jsou dál pesimističtější. Jejich důvěra v ekonomiku se dostala na nejnižší hodnotu od května 2012. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v ekonomiku a důvěra podnikatelů je ve srovnání s loňským květnem vyšší.
  • Důvěra v českou ekonomiku v lednu po tříměsíčním růstu poklesla
    Důvěra v českou ekonomiku letos v lednu po tříměsíčním růstu meziměsíčně klesla o 1,3 bodu na hodnotu 92,5 bodu. Snížila se u podnikatelů, zatímco u spotřebitelů po předchozím výrazném propadu stoupla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi podnikateli se důvěra v hospodářství země zvýšila pouze ve stavebnictví.
  • Důvěra v českou ekonomiku v listopadu stoupla
    Důvěra v českou ekonomiku v listopadu meziměsíčně stoupla o 1,2 bodu na 98 bodů. Proti říjnu byli optimističtější podnikatelé i spotřebitelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve vybraných odvětvích služeb, v obchodě i ve stavebnictví, naopak v průmyslu klesla. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Důvěra byla ve sledovaném měsíci vyšší i v meziročním srovnání, před rokem dosáhla hodnoty 93,4 bodu.
  • Důvěra v českou ekonomiku v říjnu u podnikatelů klesla
    Důvěra v českou ekonomiku v říjnu proti předchozímu měsíci klesla o 0,2 bodu na 96,8 bodu. Méně optimističtí než v září byli podnikatelé, důvěra spotřebitelů v ekonomiku naopak stoupla. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání je důvěra vyšší, loni v říjnu byla na zhruba 93 bodech.
  • Důvěra v českou ekonomiku výrazně stoupla
    Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší za posledních 12 měsíců. V dubnu souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně vzrostl o 2,8 bodu na 97 bodů. Vyšší byl naposledy loni v dubnu, a to o půl bodu. Roste důvěra u podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Důvěra v českou ekonomiku v září klesla, je nejnižší od jara 2021
    Důvěra v českou ekonomiku se v září po předchozích dvou měsících růstu snížila meziměsíčně o 4,2 bodu na 89,2 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od března 2021. V porovnání se srpnem klesla důvěra v řadách podnikatelů i mezi spotřebiteli. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). I meziročně je celková důvěra nižší, loni v září činila 90,3 bodu.
  • Důvěra v čínské hospodářství zůstala v květnu beze změny
    Důvěra v čínskou ekonomiku v květnu zůstala beze změny, index magazínu Caixin vzrostl na 50,2 bodu, a to navzdory obchodní válce se Spojenými státy. Výsledek překonal očekávání, informovala dnes agentura Reuters. Čínský statistický úřad naopak v pátek uvedl, že index nákupních manažerů (PMI) klesl o 0,7 na 49,4 bodu. Hranice 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
  • Důvěra v ekonomické oživení se zvyšuje
    Důvěra v globální ekonomické oživení mezi světovými finančními profesionály je v současnosti nejvyšší za...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna