Růst cen v Česku
České domácnosti si mohou letos oddychnout. Zkrocená inflace se promítne i do ceny štědrovečerní večeře
11.12.2024 Letošní studie obchodní a investiční platformy eToro provedená ve 12 zemích na třech kontinentech ukazuje oproti loňsku výrazné výkyvy cen štědrovečerní večeře. V řadě zemí se cena proměnila až o desítky procent.
Forex: Koruna dnes stagnovala, výraznější změnu kurzu nepřinesly ani údaje o inflaci
11.10.2022 Koruna dnes stagnovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru oslabila od pondělního podvečera do dnešních 17:00 o jeden haléř na 24,54 EUR/CZK. Kurz k dolaru zůstal na pondělních 25,29 USD/CZK. Výrazněji zahýbat s kurzem české měny nedokázaly ani informace o zářijové inflaci. Vyplývá to z údajů finančního serveru Patria Online.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
11.10.2022 1) Růst cen v Česku v září zrychlil a inflace se zvýšila na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Meziroční inflace je nejvyšší od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií. Podle České národní banky (ČNB) i podle analytiků se inflace blíží svému vrcholu. Analytici nepředpokládají, že by tempo zdražování přimělo ČNB, aby v listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
Inflace se v září zvýšila na 18 pct., podle ČNB i analytiků se blíží vrcholu
11.10.2022 Růst cen v Česku v září zrychlil a inflace se zvýšila na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Meziroční inflace je nejvyšší od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií. Podle České národní banky (ČNB) i podle analytiků se inflace blíží svému vrcholu. Analytici nepředpokládají, že by tempo zdražování přimělo ČNB, aby v listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
Růst cen znovu zrychlil, v září dosáhla meziroční inflace 18 procent
11.10.2022 Růst cen v Česku znovu zrychlil, když letos v září dosáhla meziroční inflace 18 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. V meziročním i meziměsíčním srovnání se na růstu nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií.
Inflace v Česku vystoupala nejvýše od 1993‼️
10.05.2022 Inflace v dubnu opět zrychlila. Ceny se meziročně zvedly o 14,2 % při očekávání růstu o 13,3 %. Na měsíční bázi se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta při očekávání vzestupu o 0,9 %. Růst cen nejvíce ovlivnily ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Elektřina zdražila o 30,1 % a plyn o 44,2 %. Z potravin meziročně nejvíce zdražila mouka (o 52,3 %). Meziroční růst cen zrychlil už desátý měsíc v řadě. Aktuální růst cen v Česku je nejvyšší od roku 1993! Na vysoký růst inflace reagovala v minulém týdnu Česká národní banka. Zvýšila základní úrokovou sazbu už na 5,75 %. Reakce české koruny na inflační data byla velmi malá. Pár EURCZK se pohybuje v blízkosti úrovně 24,90.
Ceny v Česku rostou nejpomaleji od roku 2018, mohou však opět vystřelit
10.03.2021 Růst cen v Česku zvolňuje. V únoru vykázala inflace své nejpomalejší meziroční tempo od roku 2018. Činila 2,1 procenta. Trh ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekával setrvání míry inflace na lednové úrovni 2,2 procenta. Česká národní banka však ve své aktuální prognóze předpokládá pro únor inflaci dokonce výrazně nižší, na úrovni 1,7 procenta.
Růst cen v Česku zmírňuje, zejména díky zlevnění elektřiny a plynu
08.11.2020 Míra inflace v měsíci říjnu klesla podle našeho předpokladu na 2,9 procenta v meziročním vyjádření, a to ze zářijové úrovně 3,2 procenta.
Proč citelná česká inflace není zlé znamení
15.08.2020 Růst cen v Česku ani po půl roce koronakrize nepolevuje. Ale je to stále ještě docela přijatelná daň za jen velmi pomalu rostoucí nezaměstnanost.
Další články k tématu Růst cen v Česku
Potraviny v obchodech v Česku dlouhodobě zdražují nejpomaleji ze zemí Visegrádské čtyřky, srovnatelně s Německem. To však nevylučuje, že jsou tuzemští zemědělci a potravináři i tak odběrateli „ždímáni“ více než jinde
06.12.2023 Ceny potravin v Česku v posledních letech rostou pomaleji než v ostatních zemích Visegrádské skupiny. Letos v říjnu byly ceny v obchodech v Česku o 49,6 procenta výše než v průměru v roce 2015. V Polsku za stejnou dobu potraviny podražily o 61 procent, na Slovensku o 61,1 procenta, a v Maďarsku dokonce o 96,9 procenta. V Evropské unii jako celku to bylo o 41,6 procenta, v Německu pak o 45,8 procenta a v Rakousku o 34,4 procenta. Údaje vyplývají ze statistiky Eurostatu.
Meziroční růst cen v listopadu zpomalil na 7,3 procenta, oznámil ČSÚ
11.12.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Zmírnil se například růst cen potravin či elektřiny. Ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku klesly. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory opětovnému zpomalení inflace po jejím říjnovém nárůstu je růst cen stále vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta.
ČSÚ: Meziroční růst cen v lednu zpomalil na 2,3 procenta
15.02.2024 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace je sice stále nad dvouprocentním cílem České národní banky, ale značně se mu přiblížila. Přesně na dvou procentech byla inflace naposledy na konci roku 2018 a ve stejný rok na jaře byla i pod hranicí dvou procent. Loni v lednu spotřebitelské ceny v Česku meziročně stouply o 17,5 procenta. Meziměsíčně ceny letos v lednu vzrostly o 1,5 procenta.
Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí čtvrtý nejvyšší v EU
08.07.2021 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 11,9 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst čtvrtý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím 2020 se ceny zvýšily o 4,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta.
Nejen zelenina… ceny v živočišné výrobě rostou nejvíce v historii ČR. Jde o další tlak na ČNB, aby zvedla úroky, neboť takhle masivní růst výrobních cen nikdo z expertů nečekal
28.02.2023 Výrobní ceny se v Česku příliš neuklidňují. V lednu jejich meziroční růst suverénně překonal všechny expertní odhady, činil 19 %. Experti oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě čekali 14,6 %.
Meziroční inflace v Česku v únoru zpomalila na 16,7 procenta
10.03.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení. Zpomalil například růst cen elektřiny a plynu. Meziměsíční inflace poklesla ještě výrazněji než meziroční. Zatímco v lednu rostly ceny meziměsíčně o šest procent, v únoru už jen o 0,6 procenta.
Meziroční inflace v červenci nejvyšší za rok, překonala očekávání trhu i ČNB
10.08.2021 Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply nejvíce za rok. Inflace dosáhla 3,4 procenta a proti červnu zrychlila o 0,6 procentního bodu, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Růst cen tak překonal očekávání trhu i České národní banky (ČNB), která v prognóze odhadovala o 0,4 bodu nižší inflaci. Vývoj ovlivnilo zejména zdražení pohonných hmot a aut. Podle analytiků, které oslovila ČTK, se inflace v nejbližších měsících nevrátí pod tři procenta, a koncem roku se dokonce přiblíží ke čtyřem procentům. To podle nich odporuje scénář dalšího růstu úrokových sazeb centrální banky.
Růst cen bytů v ČR byl ve čtvrtletí šestý nejvyšší v EU
07.10.2020 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zpomalil na 7,7 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,6 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci března. V porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.
Meziroční inflace 14,2 procenta v Česku je nejvyšší za téměř 30 let
10.05.2022 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 procenty. Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 1,8 procenta byl dán zejména dražším bydlením a potravinami.
Meziroční inflace dosáhla v dubnu 12,7 pct, tempo růstu cen dál zpomalilo
11.05.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 12,7 procenta z březnových 15 procent. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,2 procenta, oproti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zmírnilo potřetí za sebou, inflace je nejnižší od loňského března, kdy rovněž činila 12,7 procenta.
Související klíčová slova:
Koronavirové krize | Inflace v září | Sekce měnové | Akcie Samsungu | EUR | Trend | Mezinárodní měnový fond | Statistiky | Výkyvy | Zdražující bydlení | Tuzemská ekonomika | Český statistický úřad | Investing | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | ČSÚ | Základní úrokové sazby | Ošetřovné | Inflace v Maďarsku | Britové | Ceny pohonných hmot | David Marek | CZK | Podpůrné programy | Výhled | Globální ekonomiky | Inflace | Vývoj měnového páru | Domácnosti | TSMC | Covid | Bydlení | EURCZK | Suroviny | Spotřební daně | Ceny čokolády | Pandemie koronaviru | Czech Fund | Vice | Analytici | Šéfka MMF | Ceny zemního plynu | Deloitte | Poptávka | Protiinflační tlaky | Propad české ekonomiky | Španělé | Analytika | Ceny elektřiny | Akcie TSMC | Graf | Výkyvy cen | Údaje o inflaci | Kurz koruny | Ekonomiky | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Peníze | Očekávání | Inflační riziko | Zveřejněná data | MMF Kristalina Georgievová | Měnový fond | Jana Steckerová | Lukáš Kovanda | Růst | Kristalina Georgievová | Itálie | EUR/CZK | Nárůst cen | Světové finanční krize | Prognóza | Petr Král | Trh práce | Koruna | Úřad ONS | Velká Británie | Národní ekonomická rada vlády | Úrokové sazby | Meziroční růst | Trh | Společnosti | Index | Studie | Ekonomické aktivity | Elektřina | MMF | Rumunsko | Zpřísnění měnové politiky | Statistický úřad | Virus | Míra inflace v Maďarsku | Rumuni | Pozornost | 3М | Náklady | Hlavní ekonom | Británie | Patria Online | Trading | Ekonomové | USA | Platformy | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Pokles cen | Statistici | Celer | Vývoj | České měny | Měnové politiky | Druhá vlna pandemie | Snížení inflace | Sazby | Patria | České koruny | Tempo zdražování | Míra nezaměstnanosti v Británii | Firmy | Inflace v Česku | Banka Creditas | Vánoce | Fond | Dánsko | Stagflace | Bankovní asociace | Španělsko | Český statistický úřad (ČSÚ) | Druhá vlna | Purple Trading | Pracovní trh | Riziko | Trinity | Nájemné | Plyn | Ceny | Pokles | ČEZ | Trinity Bank | Austrálie | Ceny energií | Výhled růstu globální ekonomiky | ČNB | Eurostat | Jakub Rochlitz | Růst inflace | Francie | Údaje | Maso | Finanční krize | Index CPI | ProCent | Růst spotřebitelských cen | SK Hynix | Zemní plyn | Situace | USD/CZK | FOREX | Inflace v ČR | Záhada | Ekonom | Zpomalení růstu | Etoro | Vyšší inflace | ČTK | Česká národní banka | Česká inflace | Meziroční inflace | Akcie | NERV | Zrychlení růstu | ONS | Češi | Reuters | Koronakrize | Prognózy | Kurz | Daně | Jádrová inflace | Míra inflace | Potenciál | Pokles inflace | Hospodářství | Měny | Petr Dufek | TIM | Investiční | Bloomberg | Kurzarbeit | Vyhlídky | Míra | Asociace | Krize | OECD | JDE | Ceny zboží | MT4 | Cena | Německo | Komerční banky | Rozpočet | Tempo inflace | Ekonomika | Práce | Cíle | Inflační data | Banky | Ceny v Česku | Investiční platformy | ČR | Creditas | Jakub Seidler | Slabší koruna | ČNB Petr Král | Inflační tlaky | OPEC | Míra nezaměstnanosti | Největší pokles | Vzdělávání | Polsko | Ceny potravin | Meziroční růst cen | Zdražování | Čokolády | USD | Investing.com | Britský statistický úřad | Kupní síla | Propad | Česká republika | Koruna dnes | Inflační očekávání | ROCE | EU | Banka | Američané | Spotřebitelské ceny | Útlum ekonomické aktivity
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot