Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Dnes se podíváme na německý akciový index Dax, na kterém se mi přihodila nemilá situace. Existuje mnoho debat na téma utahování stop lossu na hodnotu vstupu (break even) a právě v dnešním článku si ukážeme nevýhodu tohoto systému. Pojďme na to.
Index DAX – M15
Jak je mým zvykem, tak jsem využil ředění obchodní pozice a to se vstupy na menších rezistencích, které trh vytvořil při svém down trendu. Nakonec trh reagoval až na hodnotě mého posledního vstupu. Jednalo se zároveň o rezistenci z vyššího časového rámce, kterou trh ukázkově otestoval.
Reakce na level byla agresivní, přičemž se na H4 utvořil i pin bar. Na základě zajímavého cenového vývoje jsem proto utáhl stop loss na hodnotu prvního vstupu a očekával jsem další oslabování. To ovšem nenastalo a trh opět začal růst. Short obchod jsem nakonec ukončil v malém zisku, který byl generovaný ze tří pozic. První pozice skončila finančně za nulu a technicky na break even.
Na obrázku níže můžete pozorovat ještě jeden obchod. Jednalo se o klasický výběr likvidity pod swingovým low s výstupem na nejbližší rezistenci.
Index DAX – M5
Tyto situace se zkrátka v tradingu stávají. Někdy redukované riziko posunutím SL na BE dokáže ochránit kapitál před ztrátou, jindy naopak dokáže zisku zabránit, což se stalo právě v tomto případě. Obchodník by si v těchto situacích měl vybrat pouze jednu variantu, jak bude obchod řídit s tím, že bude muset počítat buď s výstupy na BE, nebo většími ztrátami. Nejhorší, co může obchodník udělat, je skákat z jednoho přístupu na druhý, což nikdy fungovat nebude.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass