V dnešním Praktickém okénku se podíváme trochu do budoucnosti, jelikož se v odborných kruzích začínají rojit informace o tom, že letošní rok může být pro finanční trhy velmi nepříjemný a některé hrozivé scénáře, především pro akciový trh, počítají i s výrazným oslabením. Pokud se tak stane, může dojít díky negativní korelaci akciových trhů s americkým dolar k tomu, že budeme svědky opětovného posilování dolaru. Jako tradeři musíme být připraveni i na tuto možnost, proto se v dnešním praktickém okénku podíváme na cenové zóny, které by mohly být v případě posilování amerického dolaru testovány.
USD/CHF – D1
Švýcarský frank vykázal velmi silný závěr roku a při svém výletu na jih vytvořil dokonce výrazný neuzavřený prodejní gap, který by mohl být v letošním roce americkým dolarem vyplněn. Cesta vzhůru ovšem nebude až tak snadná. V cestě mu totiž budou stát dvě výrazné rezistentní zóny. Vzhledem k tomu, že v tomto scénáři počítáme s rostoucím dolarem, budeme hledat vhodné vstupy právě do longu.
Trhy se pohybují v cyklech, takže bychom rádi vstupovali do posilujícího dolaru po vzniku nějaké prodejní korekce. Na obrázku níže jsou vyznačeny jak rezistentní zóny, na kterých se vznik korekce dá očekávat, tak i supportní zóny, na kterých lze očekávat zastavení korekce a obrat trhu znovu do trendu. Modrá křivka vypadá sice pěkně, leč tržní realita bude trochu jiná, každopádně je dobré mít připravený podobný scénář pro kvalitní orientaci v trhu.
EUR/USD – D1
Pojďme si připravit obdobný scénář pro posilující americký dolar i na tomto měnovém páru. Dolar proti euru bude muset překonat 2-3 pivotová low během své cesty na první významný support, na kterém lze predikovat tržní reakci. Proražená pivotová low se mění na rezistence, čehož bychom využili při vstupu do krátkých pozic. I v tomto případě je velmi obtížné určit přesnou cenu, na které by mělo dojít ke vstupu nebo umístění čekajících limitních příkazů. S přesným časováním vstupních bodů je potřeba počkat až na situaci, kdy trh začne tento scénář naplňovat.
AUD/USD – D1
Na závěr se podíváme na měnový pár AUD/USD, kde bychom rádi vstupovali do short obchodních pozic poté, co trh provede nákupní pohyb jako reakci na uvedenou supportní zónu. I zde ke vstupu do krátké pozice bude sloužit rezistence v podobě proražených pivotových low, které trh překoná během své cesty na jih. Určitě také může dojít ke scénáři, kdy samotná pivotová low zafungují jako supporty a trh se od nich opět odrazí vzhůru. V tomto případě nebude (alespoň prozatím) predikovaný scénář naplněn, nicméně dokud nebude uvedený support trhem otestován, zůstává scénář silného dolaru stále ve hře.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass