Tématem dnešního Praktického okénka bude řešení korelačních obchodů. Těm, kteří pravidelně obchodují, se jistě již stalo, že se jim během jednoho okamžiku vykreslilo více obchodních signálů, nebo že jim jeden tržní pohyb, napříč více měnovými páry, aktivoval čekající limitní objednávky. Přesně toto se mi stalo během minulého týdne a tak bych se rád podělil o můj pohled na tuto situaci.
AUD/CHF – H1
Na tomto a následujícím měnovém páru se vykreslil můj oblíbený pattern, kdy trh konsoliduje na High a utváří technickou formaci dvojitý vrchol. V takových případech spekuluji na iniciativní pohyb směrem short k úrovním PT, které stanovuji pomocí Fibonacciho extension (projekcí). Na tomto měnovém páru ovšem nedošlo k tvorbě minim a trh stále konsolidoval. Zároveň s tímto obchodem jsem vstoupil do jiného, kde se moje myšlenka potvrdila, a inkasoval jsem zisk, což mi umožnilo tento obchod uzavřít s menší ztrátou než byla původní hodnota SL. Jak si můžete povšimnout, bylo to správné rozhodnutí.
NZD/CAD – H1
Tento obchod byl korelační k obchodu prvnímu, respektive byl otevřen ve stejném čase, na základě totožné myšlenky. Take Profit byl umístěn na hodnotě 161,8 Fibonacciho extension, která byla v konfluenci se supportem. Zisk, který jsem v tomto případě inkasoval, mi umožnil ukončit ztrátový obchod dříve, čímž jsem ušetřil pár dolarů a maximalizoval tak svůj zisk.
Korelační obchody jsou poměrně častou součástí tradingu a pokud to myslím s obchodováním vážně, bude potřeba s nimi počítat. Samozřejmě řešení této situace je mnohem více a každému může sedět něco jiného (například obchod neřídit a prostě čekat na SL/TP podle dlouhodobé statistiky). Já ovšem dávám přednost raději řízenému malému zisku, než stresu ohledně toho, jak korelační obchody dopadnou.
Proč volím právě tento přístup, si můžete přečíst v následujícím úterním psychologickém článku, který budu věnovat právě řešení korelačních obchodů a to z pohledu psychologie tradingu.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass