Ošetřovné
Garanční systém zahájí výplatu náhrad vkladů Sberbank CZ nejpozději 9. března
28.02.2022 Garanční systém finančního trhu zahájí výplatu náhrad vkladů Sberbank CZ nejpozději 9. března. Očekávané výplaty náhrad činí přibližně 28,5 miliardy Kč. Garanční systém to dnes oznámil ČTK. Česká národní banka dnes zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. Klienti Sberbank CZ budou vypláceni prostřednictvím vybraných poboček Komerční banky, s níž má Garanční systém uzavřenu smlouvu na zajištění výplaty náhrad pohledávek z vkladů.
Průměrnou mzdu vytlačily vzhůru nestandardní faktory
03.09.2021 Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním prvním kvartále o 11,3 % meziročně, což po očištění o inflaci znamená reálnou dynamiku na úrovni 8,2 %. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím to po zohlednění sezónních vlivů odpovídá nárůstu o 1,2 %. Výsledek se nachází nad tržním odhadem a mírně pod odhadem naším a ČNB. Z hlediska centrálních bankéřů tak aktuální výsledek není impulzem k přehodnocení jejich stávajícího pohledu na směřování monetární politiky. Růst o meziročních 8,3 % reálně působí na první pohled impozantně. Ovšem je třeba brát v potaz, že statistika zohledňuje nestandardní faktory spojené s pandemií. Zaprvé, srovnávací základna spadá do období prvního lockodownu, a je tak značně nízko. Mnoho zaměstnanců tehdy pobíralo namísto mzdy ošetřovné. Za druhé, výsledek vylepšují výplaty bonusů zdravotníkům, které, i když již méně, zkreslí i výsledek za 3Q21. Oficiální statistiky o tento efekt neočišťuje.
Ranní okénko - Inflace z pohledu Fedu již "dostatečně pokročila", ale co s druhým dílem mandátu - zaměstnaností?
03.09.2021 Z pohledu finančního trhu je dnešek vrcholem týdne – v USA bude zveřejněna měsíční statistika z trhu práce. Jeho vývoj je nyní hlavním vodítkem pro rozhodnutí o načasování snižování tempa nákupu aktiv, jelikož inflace dle Fedu již tento krok opodstatňuje. Nicméně kromě inflace a trhu práce, které spadají do duálního mandátu Fedu, budou centrální bankéři brát v potaz i širší ekonomické prostředí. Z globálního pohledu o něco méně zajímavé téma bude dnešní zveřejnění růstu tuzemských mezd za 2Q21.
Rodiče dětí školou povinných už dnes mohou čerpat nové krizové ošetřovné, které však není tak velkorysé jako to jarní. A také zatím není určeno pro OSVČ, ale pouze pro zaměstnance
14.10.2020 Školy, s výjimkou těch mateřských, jsou ode dneška opět uzavřené. Rodiče dětí školou povinných mají nárok na krizové ošetřovné. To se však zatím týká jen zaměstnanců, nikoli osob samostatně výdělečně činných. Přitom na jaře mohli krizové ošetřovné čerpat právě i OSVČ.
Druhá vlna pandemie může zlevnit nemovitosti, zejména v méně atraktivních místech. Lidé teď mohou úřady žádat o posečkání s platbou daně
13.10.2020 Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i svá pozitiva, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.
Lidí s covidem dál rekordně přibývá, Babiš nevyloučil lockdown
09.10.2020 Rekordní nárůsty nakažených koronavirem v Česku pokračovaly také ve čtvrtek a premiér Andrej Babiš (ANO) varoval před dalším zpřísněním opatření proti šíření nákazy. Může podle něj dojít i na takzvaný lockdown, tedy uzavření země jako na jaře v počátcích epidemie. Právě dnes přitom začala platit tvrdší omezení, která způsobují ztráty třeba restauracím, fitness centrům nebo zoologickým zahradám, a další zpřísnění je naplánováno od pondělka. Premiér uvedl, že se připravuje pomoc podnikatelům a vyzval k dodržování pravidel. Podle opozice Babiš svádí vinu za své letní selhání na občany.
Vládní dluh za letošní 2. čtvrtletí je nejvyšší za 20 let
05.10.2020 Vládní dluh v Česku stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 446,9 miliardy korun na 2,2635 bilionu, což je nejvíce za posledních 20 let. Míra zadlužení vzrostla oproti loňsku z 32,60 procenta hrubého domácího produktu (HDP), který představuje výkon české ekonomiky, na 39,92 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků se na růstu dluhu značně podílela situace kolem šíření koronaviru.
Růst deficitu zpomaluje
01.10.2020 Ani září letošního roku nebude výjimkou a stav státní pokladny lze opět označit za rekordní – za prvních devět měsíců roku vydala o 252,7 mld. Kč více, než do ní přiteklo. Loňský deficit na úrovni 21 mld. Kč tak působí ve srovnání zcela neškodně. Pozitivnější obrázek ovšem nabízí porovnání s letošním srpnem, jelikož od té doby schodek narostl o „pouhých“ 32 mld. Kč. Potvrzuje se tak dojem z předchozích měsíců, totiž že schválený celoroční deficit na úrovni půl bilionu korun zřejmě nebude zapotřebí a měl by vystačit i s rezervou. O to pozoruhodnější je pak návrh ministryně financí, která debatu o deficitu pro rok 2021 otevřela návrhem na 320 mld. Kč, přičemž v něm chybí diskutované zrušení superhrubé mzdy, které by deficit bezpečně vyhnalo až do okolí 400 mld. Kč. Vláda si tak zřejmě našla zalíbení ve stamiliardových schodcích i bez jasného zdůvodnění.
Co druhá vlna udělá s ekonomikou. Může zlevnit zejména méně atraktivní nemovitosti
27.09.2020 Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i své pozitiv, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.
Experti: Růst nezaměstnanosti teprve přijde, realitu ukáže podzim
03.09.2020 Růst nezaměstnanosti v Česku teprve přijde, aktuální stagnaci čísel způsobují vládní programy na podporu zaměstnanosti, především program Antivirus. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Realita se podle nich ukáže na podzim. Nezaměstnanost se v srpnu podle dnešních informací statistiků nezvýšila a zůstala na červencové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně ubylo zhruba o 600 na 279.078, což je nejvyšší srpnová hodnota za poslední tři roky.
Srpnová míra nezaměstnanosti dosáhla úrovně 3,8 procenta. Stále pozitivně překvapuje, náraz ale přijde na podzim
03.09.2020 Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V srpnu vykázala úroveň 3,8 procenta, jak dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Objem čerpání v rámci programu COVID III činí po více než dvou měsících 0,9 procenta celkové potenciálně čerpatelné částky. Cely program by se dosavadním tempem dočerpal za necelých 20 let
18.08.2020 Za úvodní více než dva měsíce plného provozu programu COVID III, od začátku června do 7. srpna 2020, z něj firmy reálně čerpaly prostředky v objemu 4,51 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. To odpovídá 0,91 procenta jeho celkové „palebné síly“, tedy celkového potenciálně využitelného objemu, jenž činí 495 miliard korun.
Proč citelná česká inflace není zlé znamení
15.08.2020 Růst cen v Česku ani po půl roce koronakrize nepolevuje. Ale je to stále ještě docela přijatelná daň za jen velmi pomalu rostoucí nezaměstnanost.
Babiš si nepřeje vyšší dluh, než jaký vytvořil Kalousek, a navíc pozorně naslouchá důchodcům. I proto je čerpání z programu COVID III pomalé, celý by se vyčerpal za 22 let
11.08.2020 Za první dva měsíce plného provozu programu COVID III, od začátku června do 31. 7. 2020, z něj firmy reálně čerpaly prostředky v objemu 3,83 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. To odpovídá 0,77 procenta jeho celkové „palebné síly“, tedy celkového potenciálně využitelného objemu, jenž činí 495 miliard korun.
Státní rozpočet hospodaří nejhůře v historii
03.08.2020 „Vzhledem k blížícím se volbám jsme svědky nesčetného množství slibů, které budou zhoršovat hospodaření státního rozpočtu. Naopak snahu hledat úsporná opatření vykazuje jen minimum politiků. Odpovědného hospodaření se tak pravděpodobně v následujících letech nedočkáme,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Elektřina v ČR stále zdražuje kolem deseti procent, koronavirus ji nezlevnil tak jako třeba pohonné hmoty. Navíc k mnohaletému maximu zdražují emisní povolenky EU, což výrobu elektřiny zdraží
17.07.2020 Koronavirová krize zatím nevede k tak citelnému zlevňování, jak se čekalo. Patrné je to z dnešních čísel ČSÚ k výrobním cenám v měsíci červnu. Dopad krize je sice patrný například v oblasti cen zemědělských a průmyslových výrobců, ale to je vše.
Analytici: Dopad pandemie na nezaměstnanost bude patrný na podzim
07.07.2020 Mírný červnový nárůst nezaměstnanosti podle analytiků neodpovídá hloubce propadu aktivity tuzemské ekonomiky. Skutečné dopady koronaviru na nezaměstnanost budou vidět až na podzim, ta postupně poroste, shodli se. Podíl nezaměstnaných v červnu vzrostl meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,7 procenta, loni byl 2,6 procenta.
Nezaměstnanost roste pouze minimálně
07.07.2020 Situace na trhu práce se zejména v mezinárodním kontextu vůbec nevypadá špatně, pokud vezmeme v úvahu, že nejenom česká ekonomika čelí hluboké recesi. Zafungovala vládní opatření na podporu pracovních míst, zejména program Antivirus a ošetřovné.
Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,7 procenta, což je lepší výsledek, než analytici čekali. Stále dosahujeme nejlepšího výsledku v porovnání s Německem za celé období od roku 2008, náraz přijde na podzim
07.07.2020 Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V červnu vykázala úroveň 3,7 procenta, zatímco analytici předpokládali růst až k úrovni čtyř procent. Míra nezaměstnanosti v ČR tak stále zůstává na nejpříznivější úrovni v porovnání s mírou nezaměstnanosti v Německu za celé obodbí od konce roku 2008. Rozdíl v míře nezaměstnanosti obou státu činí 2,7 procentního bodu, a vyrovnal tak květnový rozdíl, jenž byl nejvyšší právě od roku 2008 (viz graf níže).
Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,64 procenta, uvedla ministryně Maláčová v rámci jednání NERV
03.07.2020 Na jednání Národní ekonomické rady vlády dne 1. července ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová uvedla, že červnová míra nezaměstnanosti v ČR činila 3,64 procenta. Je tedy více než opodstatněné předpokládat, že se míra nezaměstnanosti v porovnání s květnovou úrovní prakticky nezměnila.
Update: Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí
04.06.2020 Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu června ukáží ekonomiku, která v dubnu pravděpodobně nalezla hluboké dno. Na datech z průmyslu či maloobchodu tak uvidíme dramatické poklesy. Inflace by měla za květen vykázat zpomalení, přičemž rostoucí ceny potravin brání ještě rychlejšímu snížení inflace. ČNB by s ohledem na horší makroekonomická data ze zahraničí mohla již v červnu přistoupit ke snížení hlavní úrokové sazby na technickou nulu.
Komentář Raiffeisenbank: Deficit rozpočtu nabírá tempo
04.05.2020 Český státní rozpočet vykázal za první čtyři měsíce roku deficit na úrovni 93,8 mld. Kč. Překonal tak i dosud nejhorší výsledek z roku 2010, kdy vlivem světové ekonomické krize dosáhl „jen“ 78 mld. Kč. Pod tíhou ekonomických restrikcí, které si vynutila koronavirová pandemie, česká vláda opět přehodnotila svůj výhled na hospodaření za celý letošní rok. Z původně plánovaného deficitu na úrovni 40 mld. Kč se v březnu stalo 200 mld. Kč a nově pak rovnou 300 mld. Kč. S ohledem na dosavadní vývoj se nabízí otázka, zda nebude nutné přistoupit i k další revizi. Kromě nevyhnutelného propadu příjmů, které stojí a padají s výkonem aktuálně hibernované ekonomiky, si vládní protikrizová opatření vyžádají i citelný nárůst výdajů. Mnoho z nich, jako například ošetřovné, podpora OSVČ či kurzarbeit jsou navíc dále prodlužovány, a k nim přibývají návrhy nové, jako jsou příspěvky na úhradu fixních nákladů zavřených provozoven.
Ranní zpráva z FOREX trhu: Česká nezaměstnanost zřejmě překvapivě stagnovala
08.04.2020 Světový kalendář je dnes prázdný. Zveřejněn bude pouze zápis z posledního zasedání americké centrální banky, na kterém srazila úrokové sazby na nulu. Domácí trh práce zřejmě přinese trochu překvapivou zprávu, že podíl nezaměstnaných v březnu stagnoval. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny. V horizontu jednoho měsíce však čekáme jejich další snížení.
Koronavirus v ČR: 1236 nakažených, jedna oběť a řada opatření
23.03.2020 Výběr hlavních událostí od výskytu nového typu koronaviru v Česku (vláda dnes schválila další balíček opatření na zmírnění dopadů šíření nemoci):
Přehled dosavadních opatření vlády na podporu ekonomiky
20.03.2020 Vláda plánuje podpořit ekonomiku přímou podporou za zhruba 100 miliard korun a dalšími zárukami za 900 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připravuje novelu zákona o státním rozpočtu, která by navýšila schodek ze 40 na více než 100 miliard korun.
Související klíčová slova:
Premiér Andrej Babiš | Jackson Hole | Výsledek hospodaření | Koronavirové krize | Důchody | USD/PLN | Regionální měny | Analytik Cyrrusu | EUR | Trend | Průměrná míra nezaměstnanosti | Statistiky | Daňové povinnosti | Aktiva | Ruské invaze na Ukrajinu | Zdražující bydlení | Vládní opatření | Schodek státního rozpočtu | Evropská komise | Tuzemská ekonomika | Míra nezaměstnanosti v ČR | Český statistický úřad | PLN | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Zpráva | ČSÚ | Bankovní rada ČNB | Peníze na účtech Sberbank | Maloobchod | Přeshraniční obchod | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Evropská měna | COVID III | Vicepremiér | CZK | Ojetiny | Podpůrné programy | Výhled | Průmysl | Antivirus | Inflace | Situace kolem šíření koronaviru | Centrální banky | Koronavir | Polská centrální banka | Dnešní makroekonomické ukazatele | Covid | Lidovci | Míra zadlužení | Výrobní ceny v eurozóně | Pandemie koronaviru | Czech Fund | Ropa Brent | Komerční banka | VTB | Růst nezaměstnanosti | Cíl ČNB | Akciové trhy | První firmy | Česká nezaměstnanost | Analytici | Podání kontrolního hlášení | Renáta Kadlecová | Splátkování daně | Daňové přiznání | Růst deficitu | Ceny elektřiny | Pohonné hmoty | Aktuální hodnoty měny | Graf | Přiznání k dani z příjmu | Šíření nákazy | Přiznání k dani z příjmu fyzických osob | Výkonná ředitelka | Jana Maláčová | PwC | Výnosy | Poptávka | Zaměstnanost | Koronavirus | Ekonomiky | RBI | Garanční systém finančního trhu | Nákupy vládních dluhopisů | Český trh práce | Bankovní unie | Bydlení | Peníze | Koronavirus v ČR | Brent | Ipsos | Maloobchodní tržby | Očekávání | Komentář Raiffeisenbank | Napadení Ukrajiny | Invaze na Ukrajinu | Hlavní úrokové sazby | Jana Steckerová | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | Růst | Garanční systém | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Daňové přiznání k dani z příjmu | BH Securities | Světové finanční krize | MF | Trh práce | Koruna | Veřejný dluh | Pochybnosti | Růst cen v Česku | Koronavirová krize | Dopad pandemie | Indikátor | Elektřina v ČR | Vznik evidenční povinnosti | Makroekonomická data | Národní ekonomická rada vlády | Volksbank | Úrokové sazby | Meziroční růst | Ranní okénko | Trh | Deficit rozpočtu | KDU-ČSL | Ministerstvo financí Ruské federace | Šíření viru | Průměrné mzdy | Finanční úřad | Společnosti | Klienti Sberbank CZ | Elektřina | Výrobní ceny | Dopad pandemie na nezaměstnanost | Komise | Evropská divize Sberbank | Jiří Rusnok | Ministerstvo práce | Klienti Sberbank | Ceny emisních povolenek | Unie | Andrej Babiš (ANO) | Klesající trend | Deficit | Statistický úřad | Náhrady mezd | Průmysl a zahraniční obchod | Virus | Bankéři | Výroba aut | Firma | Česká koruna | Opatření | Členské státy | Podnikatelé | Hlavní ekonom | Burze | Opatření proti šíření nemoci | Odnětí bankovní licence | Británie | Sberbank Europe | Nepodání kontrolního hlášení | Ropa | Norsko | USA | Raiffeisenbank a.s. | Atraktivní nemovitosti | Sankce | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Finanční instituce | Výdaje | SWIFT | Belgie | Statistici | Světové ekonomické krize | Prohlášení | Prominutí úroku z prodlení | Spojené státy | Propad české ekonomiky | Hospodaření státního rozpočtu | Šíření nemoci | Prominutí pokut | Žádosti o prominutí úroku | Napadení Ukrajiny Ruskem | Vývoj | Eva Davidová | Plnění daňové povinnosti | Podpůrná opatření | EUR/USD | ČMZRB | Měnové politiky | Onemocnění | Centrální bankéři | ADP | Druhá vlna pandemie | Analytik Komerční banky | Miliardy korun | Průměrný Čech | Růst mezd | Sazby | Daň z příjmu | Podat daňové přiznání | Ceny emisních povolenek v Evropské unii | Počet potvrzených případů nákazy | Generální ředitel | Firmy | Program Antivirus | Počet potvrzených případů | Zajištění | Reálné mzdy | Podíl nezaměstnaných | Fed | Maďarský forint | Generali Investments | Česká vláda | Poradenské společnosti | Mediánová mzda | Trhy | Dopad krize | Rada ČNB | Úspory | Dánsko | Mateřská společnost | Ředitelka | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | David Vagenknecht | Španělsko | Druhá vlna | Mzdy | Podání přiznání k dani z příjmu | Na burze | Analytička | Společnost | Hospodaření | Zahraniční obchod | Ztráta | Situace na trhu práce | Maďarská centrální banka | Prominutí pokuty | Obchod | Nová auta | Pracovní trh | Riziko | Analytik | Trinity | MAM | Transakce | Veřejný sektor | Čína | Ceny | Čekací doba | Recese | Pokles | Raiffeisenbank | Nárůst nezaměstnanosti | Centrální banka | DPH | Zápis z posledního zasedání | ČNB Jiří Rusnok | Praxe | Instituce | Forint | Živobytí | Výnos | Počet nakažených | Trinity Bank | Marian Jurečka | Ministryně práce | Non-Farm Payrolls | Inflační cíl | Írán | ČNB | Sberbank CZ | České hospodářství | Obchodování | Jan Vejmělek | Eurostat | Státní rozpočet | Měna | Zprávy | Lockdown | Francie | Údaje | Finanční krize | Sberbank | Obchody | Medián | Zasedání americké centrální banky | Situace | USD/CZK | Miliardy eur | Tržby | Finanční systém | Konsensus | FOREX | Inflace v ČR | Sazby beze změny | Guvernér | Záhada | Investiční výdaje | HDP | Devizový trh | Načasování | Ekonom | Optimismus | Dolar | Dopady na ekonomiku | Obchodní bilance | Vyšší inflace | ČTK | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Česká inflace | Růst průměrné mzdy | Bankovní licence | Úvěr | Mzda | NERV | ADP report | Reuters | Koronakrize | Prognózy | Daně | Ministři | Lenka Kalivodová | BHS | Bankovní rada | Aktuální vývoj | Zisky | Zaměstnanci | OSVČ | Nárůsty nakažených koronavirem | Hospodářství | Výplata | Kontrakce | ODS | Měny | Nezaměstnanosti v Německu | Thomson Reuters | Rusko | České firmy | Radomír Jáč | BHS Štěpán Křeček | Špatná data | Ceny stavebních prací | Praha | Prodeje aut | COVID-19 | Ranní zpráva | TIM | Propouštění | Objem | Investiční | Ministr práce | Americké centrální banky | Ekonom BHS | Příjmy | MPO | Ministryně práce a sociálních věcí | Bloomberg | Kurzarbeit | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Míra | Divize | Moore Czech Republic | Přehled | Tomáš Pfeiler | Agentura Bloomberg | Krize | OECD | Hrozí krach | Ekonomický a strategický výzkum | JDE | Podpora | Německo | Makroekonomické ukazatele | Krach | Komerční banky | Zadlužení | Rozpočet | BAT | Česká ekonomika | Situace na trhu | Co bude | Emisní povolenky | Zlato | Ekonomika | Schodek | Indikátory | Ekonomické krize | Práce | Úspěch | Likvidita | EET | Likvidní | Banky | Šance | Ministr financí | Zlepšení | ČR | Pozice | Štěpán Křeček | Platební neschopnosti | Slabší koruna | Průměrná mzda | Ministryně financí | Experti | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Ceny potravin | Auta | Zdražování | Ropy | Předseda | Deficit státního rozpočtu | USD | Cestování | Kabinet | Tržní podíl | Prognózy ČNB | Kupní síla | Program nákupu aktiv | Licence Sberbank CZ | Propad | Dopady koronaviru | Bankovnictví | Rakousko | Nemovitosti | Andrej Babiš | Nejistota | Stav nouze | Ceny v eurozóně | Příjmy a výdaje | Evropská centrální banka | Švédsko | Licence Sberbank | ECB | Opatření vlády | Turistický ruch | Payrolls | ROCE | MPSV | EU | Miliardy | Společná evropská měna | Zpracovatelský průmysl | Poradci | Zrušení superhrubé mzdy | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Autoprůmysl | Statistika | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot