Ministryně práce
Česká ekonomika se bude na úroveň před krizí vracet dlouho
25.02.2024 Česká ekonomika se bude na předcovidovou úroveň vracet ještě několik let, shodli se dnes ekonomové Jiří Rusnok a Helena Horská v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich bude nutná restrukturalizace tuzemského hospodářství. Letos sice už očekávají mírný růst reálných mezd i výrazně nižší inflaci, domácí spotřeba se však podle nich kvůli dopadům krize z předchozích let výrazněji nezvýší.
Miliony britských domácností dostanou 650 liber vládní podpory
15.06.2022 Až osm milionů britských nízkopříjmových domácností obdrží od vlády finanční podporu o celkovém objemu 650 liber (asi 18.500 korun). Účelem projektu je podle dnešní tiskové zprávy britského ministerstva práce "ulevit (lidem) od vysokých životních nákladů".
Maláčová chce pro státní zaměstnance 3000 korun na hlavu navíc. Daňové poplatníky by to stálo zhruba tolik jako skoro dvacet let misí českých vojáků v Afghánistánu a Iráku
13.09.2021 Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí jsme si o víkendu připomněli, stěžejně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“. Do ní se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojili také české vojenské jednotky. ČR za tyto mise do loňského roku vydala zhruba 17,5 miliardy korun. Z toho za vojenské mise v Afghánistánu vydala v letech 2004 až 2020 celkem 16,4 miliardy korun. Za irácké mise do roku 2009 pak necelou miliardu. Další peníze pak padly na drobnější kuvajtská či pákistánská nasazení.
Důchody budou kvůli rychlejší inflaci vyšší, než se dosud myslelo, a to o 805 korun. Valorizovaná složka se zvyšuje z necelých 460 na více než 505 korun
09.09.2021 Inflace v ČR nečekaně rapidně zrychluje. Výrazněji, než se předpokládalo. Dramaticky zdražují například stavebniny, ale také ojetiny, pohonné hmoty, služby, jídlo v restauracích. Na podzim zdraží elektřina či plyn, ale také mnohé potraviny, roste cena nemovitostí i bydlení. Ale také stoupá třeba cena piva či tabáku.
Ve Španělsku se prudce snížil počet nezaměstnaných, klesá už pět měsíců
03.08.2021 Ve Španělsku se v červenci proti předchozímu měsíci snížil počet nezaměstnaných o 5,47 procenta. Je to nejprudší meziměsíční pokles od roku 1996, kdy se údaj začal zveřejňovat. Oznámilo to dnes španělské ministerstvo práce. Počet nezaměstnaných klesá už pátý měsíc po sobě, a to navzdory opětovnému nárůstu onemocnění covidem-19 díky po uvolnění protipandemických opatření.
500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Poslanci dnes využili jednu z posledních příležitostí, jak před volbami uplatit voliče
30.07.2021 Poslanci dnes využili jednu z posledních předvolebních příležitostí, jak si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče. Jak si za voličovy peníze naklonit toho samého voliče. Vládní poslanci prosadili mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, opoziční koalice SPOLU zase, v souladu s návrhem ČSSD, nad rámec valorizace ke starobnímu důchodu přidá matkám speciální bonus 500 korun měsíčně navíc za vychované dítě.
Navýšení důchodů nad valorizaci je nesystémové, vláda neříká jasně, kde na něj vezme
29.07.2021 Navýšení důchodů nad rámec valorizace o 300 Kč, které zítra podle všeho schvílí poslanci, je nesystémové. Vládní politici se před blížícími se volbami snaží na účet daňového poplatníka zalíbit voličům.
500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Poslanci dnes zahajují schůzi, při níž mají jednu z posledních příležitostí před volbami uplatit voliče
07.07.2021 Dnes začíná červencová schůzce poslanecké sněmovny. Poslanci budou mít jednu z posledních příležitostí si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče. Vládní poslanci to zkouší před mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, opoziční koalice SPOLU by zase, v souladu s návrhem ČSSD, ráda nad rámec valorizace ke starobnímu důchodu přidala matkám speciální bonus 500 korun měsíčně navíc za vychované dítě.
Poslanci dnes projednají extra navýšení důchodů o 300 korun, které mají zaplatit Facebook, Amazon, Apple. Zdanění technologických obrů ale stačit nebude, důchodový účet spadne do ještě většího deficitu
23.06.2021 Mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, které dnes odpoledne projednají poslanci, chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová financovat z digitální daně. Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun.
Ministryně Maláčová žádá dramatické zvýšení minimální mzdy, na 18 tisíc korun. Poškodilo by podnikatele, firmy, obce i kraje – velká daň za volební hlasy navíc
07.06.2021 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podle svých dnešních slov navrhne navýšení minimální mzdy ze stávajících 15 200 korun na rovných 18 tisíc korun, a to s účinností od ledna příštího roku.
Počet lidí bez práce ve Španělsku v květnu klesl rekordním tempem
02.06.2021 Počet lidí bez práce ve Španělsku v květnu klesl proti předchozímu měsíci o 3,3 procenta na 3,78 milionu. Oznámilo to dnes španělské ministerstvo práce, podle něhož jde o největší zaznamenaný pokles. Nezaměstnanost v zemi klesla už třetí měsíc v řadě, k čemuž výrazně přispívá polevující pandemie, postup v očkování a s tím související uvolňování protikoronavirových opatření.
Extra navýšení důchodů o 300 korun mají zaplatit Facebook, Amazon, Apple. Zdanění technologických obrů ale stačit nebude, důchodový účet spadne do ještě většího deficitu
27.05.2021 Mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, na kterém se včera večer dohodla koaliční rada ANO a ČSSD, chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová financovat z digitální daně. Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun.
Maláčová chce v čase enormního zadlužování vytáhnout z peněz daňových poplatníků dalších skoro 9 miliard na důchody „navíc“, Babiš příliš nezaostává. Nesmysl
26.05.2021 Především otázky spojené se státním rozpočtem na příští rok by měla na dnešním jednání probírat koaliční rada ANO a ČSSD. Zabývat by se tak podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) měla mimo jiné navýšením důchodů v příštím roce, aby kabinet předpis schválil nejlépe na svém pátečním jednání.
Nezaměstnanost zůstává nízko, měla by i ve zbytku roku. Ministryně Maláčová by však mohla upustit od neprofesionální praxe zveřejňování míry nezaměstnanosti na svém twitteru
07.04.2021 Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 4,2 procenta, jak uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém twitteru. Opakované zveřejňování takto zásadního, potenciálně kurzotvorného údaje „polooficiálně“, na twitterovém účtu ministryně, nesvědčí o nejvyšší možné míře profesionality resortu.
Pandemická krize dopade i na důchodce, penze porostou výrazně pomaluji. Může za to i zrušení superhrubé mzdy
21.03.2021 Pandemie v příštím roce zřejmě dopadne i na starobní důchodce. Dočkají se totiž výrazně slabšího růstu důchodu, než jakého se dočkávali po čtyři léta, v období 2018 až 2021. V porovnání s nárůstem z let 2019 až 2021 by měl být nárůst příští rok jen ani ne poloviční, jak zachycuje tabulka níže.
Ještě horší, než se čekalo: únorové hospodaření vlády dopadá nejhůře v historii, Maláčová přitom žádá vyšší nemocenskou. Schodek bude letos zřejmě hlubší než loni, hlubší než 400 miliard
01.03.2021 Únorové plnění státního rozpočtu vykazuje schodek 86,1 miliardy korun a je tedy ještě horší, než se čekalo. Jedná se o nejhorší únorový výsledek v historii ČR. Dosud byl nejhorším únorovým výsledkem ten loňský, ještě předpandemický, kdy schodek činil 27,4 miliardy korun. Třetím nejhorším únorovým výsledkem je ten z roku 2011, kdy deficit po dvou měsících roku činil 22,8 miliardy korun. Tehdy se tuzemské veřejné financi ovšem stále potýkaly s dopady globální finanční krize, resp. probíhající evropské dluhové krize.
Povinné nošení respirátorů poskytuje vládě záminku před volbami rozdat důchodcům „druhé rouškovné“. Má na něj peníze, díky 500miliardivému schodku
19.02.2021 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová koncem ledna vypustila balonek takzvaného „druhého rouškovného.“ V rámci toho prvního dostali důchodci na sklonku loňského roku na ruku 5000 korun. Státní rozpočet to vyšlo na 15 miliard korun, což je mimochodem více, než jej v souhrnu stály kompenzační bonusy pro OSVČ. To ilustruje priority vlády.
Česko padá do dluhu. Vláda musí představit plán, jak z dluhu ven, jinak ratingovým agenturám dojde trpělivost
19.02.2021 Česko padá hlouběji do dluhu. Státní dluh ČR vykázal za loňský rok prvně v historii úroveň přesahující dva biliony korun, konkrétně takřka 2050 miliard korun. Během roku 2020 tak státní dluh narostl o bezmála 410 miliard korun.
Schválený půlbilionový český schodek svět letos ještě nezneklidní, vláda by se ale měla vyvarovat třeba „druhého rouškovného“. A od příštího roku je třeba razantně oddlužovat
19.02.2021 Ministerstvo financí i letos bude hospodařit s až 500miliardovým schodkem. Vládě to dnes posvětila Poslanecká sněmovna. I politici tak pochopili to, co bylo zřejmé už od konce loňska: a sice, že schodek 320 miliard, plánovaný doposud, je neudržitelně mělký.
Nezaměstnanost v lednu rychle rostla, už činí 4,3 procenta, v lednu přibylo 17 tisíc nezaměstnaných. Pandemie přitom drtí spíše ženy než muže
05.02.2021 Míra nezaměstnanosti v ČR v lednu citelně narostla. Ke konci minulého měsíce dosáhla úrovně 4,4 procenta. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Češi loni v obchodech utráceli skoro jako před pandemií, letos své útraty ještě navýší, a to díky rouškovnému a zejména díky zrušení superhrubé mzdy. E-shopy loni měly nejlepší rok za sedm let
05.02.2021 Obyvatelé ČR v prosinci 2020 navýšili své spotřebitelské výdaje nejvýrazněji od propuknutí pandemie. Naposledy totiž v meziročním pohledu rostly maloobchodní tržby (bez zahrnutí motorových vozidel) v únoru 2020, tedy ještě před úderem pandemie.
Na kolik by státní kasu vyšlo „druhé rouškovné“ neboli „respirátorovné“? Třeba i na 23 miliard, vyplácet se bude zřejmě, až se volby přiblíží
26.01.2021 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vypustila balonek takzvaného „druhého rouškovného.“ V rámci toho prvního dostali důchodci koncem loňského roku na ruku 5000 korun. Státní rozpočet to vyšlo na 15 miliard korun, což je mimochodem více, než jej v souhrnu stály kompenzační bonusy pro OSVČ. To ilustruje priority vlády.
Nezaměstnanost v lednu rychle roste, už činí 4,4 procenta. Za první dva týdny roku 2021 stoupl počet nezaměstnaných v ČR o 30 tisíc, na 320 tisíc. Pandemie přitom drtí spíše ženy než muže
22.01.2021 Míra nezaměstnanosti v ČR v lednu citelně narůstá. Aktuálně dosahuje úrovně 4,4 procenta. Uvedla to včera ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ve vysílání České televize. Upřesnila, že se jedná o údaje z pátku minulého týdne, tedy z poloviny ledna. Přitom ještě koncem prosince 2020 činila míra nezaměstnanosti rovná čtyři procenta. V první polovině ledna tak v Česku přibylo zhruba 30 tisíc nezaměstnaných. Maláčová totiž uvedla, že zmíněným 4,4 procenta odpovídá v absolutním vyjádření počet zhruba 320 tisíc osob. Koncem prosince 2020 bylo v ČR necelých 292 tisíc nezaměstnaných.
Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“, aniž by dostatečně ozřejmil, kdo a jak je uloví a upeče. Nemá ani základní politickou podporu a skončí jako ty předchozí – v šuplíku
11.12.2020 Ve dnes představeném návrhu důchodové reformy se až příliš odráží politické aspekty a blížící se volby do Poslanecké sněmovny, které se konají v příštím roce. Stěžejním problémem návrhu je také to, že nemá zajištěnu prakticky žádnou širší politickou podporu, a to dokonce ani na úrovni koalice samotné. Přitom skutečně perspektivní důchodová reforma musí mít zajištěnu podporu napříč politickým spektrem – tedy mezi stranami vládními i opozičními. Protože jedině tak občan bude vnímat důchodovou reformu jako trvalou změnu důchodového systému, a ne jako momentální výsledek politického boje, který s dalšími volbami vezme zasvé.
OECD radí dál zvedat důchodový věk a platit část penze z daní
19.11.2020 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Stát by měl také zvážit placení části důchodu z daní. Posílit by se mělo spoření na stáří. Víc by měli začít do systému na penze přispívat živnostníci. Zkrátit by se měla povinná doba pojištění pro získání důchodu a zvednout penze lidí s nadprůměrným výdělkem. Uvádí to analýza k důchodové reformě, o kterou ČR loni OECD požádala. Dokument včera zveřejnilo ministerstvo práce.
Srpnová míra nezaměstnanosti dosáhla úrovně 3,8 procenta. Stále pozitivně překvapuje, náraz ale přijde na podzim
03.09.2020 Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V srpnu vykázala úroveň 3,8 procenta, jak dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
„Sekera“ dalších minimálně 90 miliard korun do rozpočtu. To je výsledek dnes oznámeného zrušení superhrubé mzdy a zavedení jednorázového příspěvku pro důchodce
28.08.2020 Vláda se dnes rozhodla pro zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z hrubé mzdy. Záměr ještě musí projít parlamentem. Pokud se tak stane, většina zaměstnanců si polepší. Například zaměstnanec, který pobírá průměrnou mzdu letošního prvního čtvrtletí, 34 077 korun, by po změně bral v čistém nikoli 25 559 korun měsíčně jako nyní, ale 27 280 korun. Za celý rok by si tak polepšil o 20 736 korun.
Zrušení superhrubé mzdy a zavedení rouškovného zřejmě bude vítězstvím vládních stran, prohrou ekonomiky jako celku a její budoucnosti
28.08.2020 Vláda dnes odpoledne podle všeho oznámí, jak změní daň z příjmu a v jaké podobě rozdělí důchodcům peníze v podobě takzvaného rouškovného.
Ministryně Maláčová si „rouškovným“ nesystémově kupuje voliče, a s ní i celá vláda. Na důchodovou reformu, tedy systémové řešení, se raději nikdo ani neptejme
23.08.2020 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podle svých včerejších slov zítra předloží návrh na jednorázový bonus pro důchodce 6000 korun. O vládou zvažovaném jednorázovém příspěvku 5000 nebo 6000 korun pro důchodce v mluvil včera v tisku i premiér Andrej Babiš.
Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,7 procenta, což je lepší výsledek, než analytici čekali. Stále dosahujeme nejlepšího výsledku v porovnání s Německem za celé období od roku 2008, náraz přijde na podzim
07.07.2020 Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V červnu vykázala úroveň 3,7 procenta, zatímco analytici předpokládali růst až k úrovni čtyř procent. Míra nezaměstnanosti v ČR tak stále zůstává na nejpříznivější úrovni v porovnání s mírou nezaměstnanosti v Německu za celé obodbí od konce roku 2008. Rozdíl v míře nezaměstnanosti obou státu činí 2,7 procentního bodu, a vyrovnal tak květnový rozdíl, jenž byl nejvyšší právě od roku 2008 (viz graf níže).
Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,64 procenta, uvedla ministryně Maláčová v rámci jednání NERV
03.07.2020 Na jednání Národní ekonomické rady vlády dne 1. července ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová uvedla, že červnová míra nezaměstnanosti v ČR činila 3,64 procenta. Je tedy více než opodstatněné předpokládat, že se míra nezaměstnanosti v porovnání s květnovou úrovní prakticky nezměnila.
Analytici: Dřívější zveřejňování makrodat může znejistit trhy
05.06.2020 Dřívější zveřejňování ekonomických dat ze strany ministerstev mohou znejistit finanční trhy, pro něž jsou tyto údaje zásadní. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Tato praxe se podle nich v poslední době objevuje častěji. Naposled prozradila výsledky květnové nezaměstnanosti ve čtvrtek ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ačkoliv tyto údaje měl podle plánu zveřejnit Úřad práce ČR až v pátek dopoledne. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Ranní nadhoz - dubnové maloobchodní tržby výrazně propadnou
05.06.2020 Průměrná tuzemská mzda vykázala za první letošní čtvrtletí nárůst o 5 %, ve srovnání se stejným obdobím roku loňského, a dosáhla 34 077 Kč. Po očištění o inflaci to odpovídá reálnému růstu mezd o 1,4 %. Oproti poslednímu kvartálu roku 2019 pak došlo po sezónním očištění ke zvýšení průměrné mzdy o 1,1 %. V dalších čtvrtletích však očekáváme na trhu práce podstatně horší situaci. O výdělky začnou přicházet nejprve pracovníci ve službách, následovat ovšem budou i další sektory postižené klesající poptávkou.
Britský trh práce v dubnu výrazně zasáhla koronavirová krize
19.05.2020 Počet lidí uplatňujících nárok na podporu v nezaměstnanosti v Británii v dubnu meziměsíčně vzrostl o rekordních 856.500 na 2,097 milionu osob. To je nejvíce od roku 1996. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Trh práce v Británii se podobně jako v jiných zemích potýká s dopady koronavirové krize. Míra nezaměstnanosti se ale za tři měsíce do konce března v Británii zvýšila pouze nepatrně, protože vliv koronaviru se začal projevovat až na konci března.
Ranní nadhoz - dnešní údaje ze služeb naznačí rozsah škod
11.05.2020 Česká národní banka ve čtvrtek snížila svou hlavní úrokovou sazbu o nečekaných 75 bazických bodů, a potřetí v řadě tak razantně uvolnila měnovou politiku. Banka se tak snaží mírnit dopady epidemie koronaviru na domácí ekonomiku. ČNB zároveň uvedla, že připravuje nová opatření na dodávání likvidity nebankovním subjektům, aktuálně však nevidí potřebu okamžitého zásahu. V nové prognóze počítá ČNB s letošním propadem ekonomiky o 8%, po němž by v roce 2021 mělo následovat zotavení o 4%.
Míra nezaměstnanosti rostla v dubnu hlavně v příhraničí, kvůli pendlerům
07.05.2020 Míra nezaměstnanosti v dubnu stoupla na 3,4 procenta. Úřad práce tak dnes potvrdil dřívější informaci ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Takováto úroveň míry nezaměstnanosti je až překvapivě nízká, a to i vzhledem k dnešním nepříznivým číslům za průmysl a zejména zahraniční obchod. Tato čísla se sice týkají ještě měsíce března, ale je z nich zřejmé, že dubnový propad průmyslové výroby a zahraničního obchodu bude pravděpodobně ještě citelnější.
Ranní nadhoz - nezaměstnanost se v dubnu zvedla na 3,4%
05.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala jen s hodnotou 33,2 bodu. Pokles výroby i nových zakázek byl z velké části dán rozšířením epidemie koronaviru 2019 a zavedením karanténních opatření. Výrazně se snižuje i zaměstnanost. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
Státní rozpočet vykazuje nejhorší dubnové plnění v historii ČR, zvláště varovné je to kvůli stále nízké nezaměstnanosti. Schodek letos převýší 400 miliard korun, může dosáhnout až 600 miliard
04.05.2020 Dubnové hospodaření státního rozpočtu dopadlo nejhůře v novodobé historii ČR od roku 1993. Výsledkem je totiž schodek ve výši 93,8 miliardy korun. Hůře státní kasa během prvních čtyř měsíců roku dosud nikdy nehospodařila. A to ani v roce 2009 nebo 2010, kdy se v plnění rozpočtu bezprostředně promítaly dopady světové finanční krize a míra nezaměstnanosti byla tehdy citelně vyšší než dnes.
Ve Francii je přechodně bez práce polovina soukromých zaměstnanců
22.04.2020 Ve Francii je přechodně bez práce přes deset milionů zaměstnanců soukromého sektoru - více než polovina pracovníků tohoto sektoru. Rozhlasové stanici BFM to dnes řekla ministryně práce Muriel Pénicaudová, když vysvětlovala, kolik lidí se přihlásilo do programu francouzské vlády na pomoc firmám zasaženým opatřeními na omezení šíření koronaviru.
Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení
08.04.2020 Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení. V souvislosti s vývojem nezaměstnanosti v dalších zemích postižených koronavirem jde zatím o příznivý vývoj. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Ti přitom očekávali nárůst nezaměstnanosti již v březnu. Důvodem lepších čísel tak podle nich může být například administrativní zpoždění nebo vyčkávaní, jak dopadne nastavení podpory státu pro drobné podnikatele.
Nezaměstnanost překvapivě stagnuje
08.04.2020 Česká míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na hodnotě 3,0 %. Tento výsledek se nachází hluboko pod naším i tržními odhady. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání tak oproti únoru poklesl o 1 691 na aktuálních 206 113. Oproti stejnému měsíci loňského roku jich pak ubylo 1 375. Celkový počet nezaměstnaných klesl na 225 678. Nezaměstnanost je tak v České republice nadále z historického pohledu extrémně nízká a stále se drží na nejnižší úrovni v rámci EU.
Ranní zpráva z FOREX trhu: Česká nezaměstnanost zřejmě překvapivě stagnovala
08.04.2020 Světový kalendář je dnes prázdný. Zveřejněn bude pouze zápis z posledního zasedání americké centrální banky, na kterém srazila úrokové sazby na nulu. Domácí trh práce zřejmě přinese trochu překvapivou zprávu, že podíl nezaměstnaných v březnu stagnoval. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny. V horizontu jednoho měsíce však čekáme jejich další snížení.
Česká nezaměstnanost údajně stagnuje
06.04.2020 Podíl nezaměstnaných: V našem odhadu vývoje podílu nezaměstnaných jsme na březen počítali s výrazným nárůstem. Důvodem bylo zjevné omezení aktivity v řadě sektorů a naprosté zavření v některých služeb. Anekdotické zprávy o tom, jak lidé přicházejí na pracovní úřad nás vedly k očekávání, že počet nezaměstnaných bude rychle stoupat a již v březnu překročil 4 %. S ohledem na vývoj statistik v zahraničí jsme se intuitivně obávali ještě horších čísel. Avšak ministryně práce a sociálních věcí včera v debatě na ČT oznámila, že dle dat ministerstva setrval podíl nezaměstnaných na úrovni 3,0 %. To je stejně jako v únoru. To by sice znamenalo, že po sezónním očištění nezaměstnanost sice vzrostla, ale v současném kontextu naprosto zanedbatelně.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Těžké týdny za námi, špatná data před námi
06.04.2020 Tento týden přinese další kroky hospodářských politik na podporu ekonomik. Čínská centrální banka pravděpodobně sníží úrokové sazby. Ostře sledované bude úterní zasedání Euroskupiny. Eurozóna dychtivě očekává silný fiskální impuls a mocně se hovoří o možnosti emise společného eurodluhopisu. Ač je patrné, že k tomuto tématu nyní ochotněji přistupují i země jako Německo, byla by shoda již tento týden skutečně pozitivním překvapením.
Rekordní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA pokračuje. ČNB zmírnila limity u hypoték
03.04.2020 Americká pobočka Fedu v St. Louis v pondělí zveřejnila odhad, že šíření koronaviru by mohl vézt ve Spojených státech k zániku 47 milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti by se tak mohla dostat k 32 %. Čínské ministerstvo obchodu informovalo, že okolo 80 % restaurací je již otevřených. Také téměř všechny supermarkety, nákupní centra a maloobchodní obchody jsou v provozu.
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
02.04.2020 Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900.000. Více než polovinu z tohoto počtu tvoří úvazky na dobu určitou. Oznámila to dnes ministryně práce Yolanda Díazová. Nejhůře zasažený je přitom cestovní ruch a stavebnictví. Dalších nejméně 620.000 lidí má dočasně přerušenou platnost pracovní smlouvy.
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27.03.2020 Firmy prakticky v celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to státní podniky žádá vláda, doporučení zdržet se jejich výplaty vydávají i centrální banky a bankovní asociace, některé podniky k tomu pak tlačí ekonomická nutnost a potřeba udržet si dostatečný kapitál pro časy očekávané hospodářské recese. Evropská centrální banka (ECB) dnes vyzvala banky v eurozóně, aby akcionářům nevyplácely dividendy minimálně do začátku října a podpořily svými zisky ekonomiku.
Francie a bankovní asociace požadují pozastavení výplaty dividend
27.03.2020 Francouzská vláda požádá firmy se státní účastí, aby teď nevyplácely dividendy. Uvedla to dnes ministryně práce Muriel Pénicaudová. Aby nevyplácely dividendy a neprováděly ani odkupy vlastních akcií, vyzvala ve čtvrtečním dopise banky Evropská bankovní federace (EBF), jejímž členem je i Česká bankovní asociace (ČBA). Firmy jsou teď pod značným tlakem kvůli koronavirové krizi a potřebují si udržet hotovost.
Vláda zřejmě živnostníkům odpustí důchodové pojištění, kvůli koronaviru. Stát tím přijde o další miliardy, schodek tak bude rekordní v dějinách ČR
22.03.2020 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce ulevit drobným podnikatelům a živnostníkům. Navrhuje jim prominout platby na povinné důchodové pojištění, a to po dobu šesti měsíců, od letošního března do srpna. Mnozí živnostníci, mnohé OSVČ, jsou totiž těžce zasaženi současnou ekonomickou krizí, kterou způsobuje šíření koronaviru a opatření pro boj s ním. Řadě živnostníků, třeba těm v pohostinství či v turistickém ruchu, zcela vypadl příjem.
Míra nezaměstnanosti ve Francii klesla nejníže za 11 let
13.02.2020 Míra nezaměstnanosti ve Francii ve čtvrtém čtvrtletí klesla na 8,1 procenta z 8,5 procenta ve třetím kvartálu. Oznámil to dnes francouzský statistický úřad INSEE. Nezaměstnanost se tak dostala nejníže za 11 let, což je příznivá zpráva pro prezidenta Emmanuela Macrona. Ten v posledních měsících čelil demonstracím a stávkám kvůli důchodové reformě, proti které se postavily odbory.
Počet nezaměstnaných ve Francii klesl nejníže za pět a půl roku
25.10.2019 Počet nezaměstnaných ve Francii ve třetím čtvrtletí klesl na 3,36 milionu, tedy na nejnižší úroveň za pět a půl roku. Oproti druhému kvartálu se snížil o 0,4 procenta a meziročně se snížil o 2,4 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů francouzského ministerstva práce.
Vláda: Nezaměstnanost ve Francii snížíme do roku 2022 na 7 %
28.08.2019 Míra nezaměstnanosti ve Francii by se podle francouzské ministryně práce mohla do roku 2022 snížit na sedm procent, jak si vytkl současný kabinet při nástupu do funkce. Muriel Pénicaudová to dnes řekla televizní stanici CNews. V roce 2017, kdy současná vláda prezidenta Emmanuela Macrona začínala, činila míra nezaměstnanosti 9,6 procenta.
Související klíčová slova:
FOREX | Offshore | Čína | Finance | Peníze | Akciové indexy | Fitch | Equity | Inflace | OECD | EUR/USD | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | Euroskupina | HDP | Německo | Francie | Španělsko | Apple | Analytik | New York | Ropa Brent | Česká koruna | Dividendy | Světová ekonomika | Ratingové agentury | Recese | Daně | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Míra nezaměstnanosti | Ekonomická teorie | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Analýza | Bloomberg | Bod | Cap | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Devizový trh | Dividenda | Dividendový výnos | Dollar | ECB | Ekonomika | Emise | Eurozóna | Evropská centrální banka | Finanční trh | Finanční trhy | Futures | Index cen průmyslových výrobců | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Komodity | Korekce | Kurz | Low | Měna | Měny | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Obchodní bilance | Průmyslové objednávky | Rating | Ratingová agentura | Ropa | Sentiment | Splatnost | Ticker | Trend | Trigger | Výkonnost | Výnos | Výnosnost | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | ČEZ | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Goldman Sachs | Regulátor | Evropa | Finanční krize | Citigroup | Cena ropy | Komerční banka | Bank of America | Indexy | Investoři | Fond | Exxon Mobil | EU | Ekonom | Business | BNP Paribas | Výnosy dluhopisů | Zisk | Berkshire Hathaway | Stres | Optimismus | Výsledky | Trpělivost | Index nákupních manažerů | Deloitte | Deutsche Bank | Regulace | Financování | CZK/EUR | USD/EUR | Index cen | Český statistický úřad | Facebook | LYNX | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Mezinárodní měnový fond | Vzdělávání | Praxe | Raiffeisenbank | EPS | Index | Podpora | Banka | Běžný účet | Brent | Cena | CISCO | CitFin | Conference Board | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Ekonomika Německa | Elektřina | Evropská měna | Graf | Hrubý domácí produkt | ISM | EBay | Jiří Rusnok | JP Morgan | Volná pracovní místa | Makroekonomické ukazatele | Makroekonomický kalendář | Minimální mzda | Nemovitosti | PayPal | Penzijní společnosti | Rakousko | Reuters | Ropy | Signály | Société Générale | Státní dluh | Státní rozpočet | Shares | Trh | Twitter | Volkswagen | Vývoj inflace | Vývoj mezd | Vývoj nezaměstnanosti | XM | Zpráva | Zprávy | Zisky | ING | Andrej Babiš | CEE | Indie | Ministerstvo financí | ROCE | Tovární objednávky | Vláda ČR | Crédit Agricole | Itálie | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | INSEE | Světové ekonomiky | Komise | Volby | Burze | Dividendové akcie | Traders | Bank of New York Mellon | Intesa Sanpaolo | Wells Fargo | Microsoft | ABN Amro | Generali Investments CEE | Česká bankovní asociace | Caterpillar | Sentix | David Marek | BBC | Thomson Reuters | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Čínská centrální banka | Úspěch | Podnikání | BMW | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Energie | Společná evropská měna | Zlevnění ropy | Earnings | Podnikatelé | KBC | BlackRock | Ekonomický a strategický výzkum | Přehled | Moneta Money Bank | Agentura Reuters | Averze vůči riziku | Sázet | Ekonomická aktivita | Základní úrokové sazby | Firmy | Inflační tlaky | Globální finanční krize | JPMorgan Chase | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Fitch Ratings | Walmart | Propad | S&P | Ztráty | Dnešní údaje | Nejistota | Philip Morris | Světové finanční krize | Světová finanční krize | Zajištění | Baidu | Tesla | Dluhové krize | Výhled | Exxon | Chevron | Konsensus | Mzdy | Americký trh práce | Ekonomická situace | General Electric | Data z amerického trhu práce | Krize | Finanční ústav | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Česká vláda | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Index cen domů | Příjmy | Čistý příjem | Spotřebitelské výdaje | Alphabet | ČTK | Belgie | HDP eurozóny | Rozjednané prodeje domů | Zasedání americké centrální banky | Hlavní ekonom | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | ABN AMRO Bank | ex | Generali Investments | Ranní nadhoz | BBVA | Credit Agricole SA | ING Groep NV | Obchodování s dolarem | Capitalinked | Radim Dohnal | Výkonnost fondů | Tržní očekávání | Raytheon | Lockheed Martin | Capitalinked.com | Podniky | Asijské akciové trhy | Regionální měny | Inflace v eurozóně | Firma McDonald's | Forint | Výplaty dividend | Ekonomické krize | RDSA | Royal Dutch Shell | Czech Fund | NIESR | Starteepo | Veřejný dluh | Prezident USA | Makroekonomické statistiky | Mezinárodní investoři | Inflace v ČR | Statistický úřad | Inflační očekávání | Vyjádření analytiků | Podíl nezaměstnaných | Michal Brožka | Akciové futures | Bondster | Infineon | STMicroelectronics | Infineon Technologies | AMS | Německé firmy | NVDA | iFX | Gazprom | Digitální daň | Ministerstvo obchodu | Čínské ministerstvo obchodu | Vývoj české ekonomiky | AMZN | Pohonné hmoty | ISM index | Thyssenkrupp | Růst mezd | Prosus | Britské domácnosti | Snížení daní | Kurzarbeit | MetLife | Český index nákupních manažerů | GOOGL | Předstihové indikátory | Akcie roku | Makroekonomický výhled | Očekávané Earnings | Největší ekonomika | Trinity Bank | Hospodářské krize | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Analytik portálu | Trinity | Objem | MSFT | Obchod | Český trh práce | Trh práce | Hypotéza | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Cisco Systems | Zasedání ČNB | Reálné ekonomiky | BAT | Applied Materials | UnitedHealth | Pfizer | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Růst cen | Maďarská centrální banka | Datový kalendář | Bilance | Důchodový systém | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | GM | Amazon | Louis Vuitton | LVMH | Miliardy | Vyhlídky | INTC | Walt Disney | Helena Horská | Zveřejněná data | Financovat | Hospodaření státního rozpočtu | Statistika | E-shopy | Průmysl | ADP | Rozpočet na rok 2020 | Poslanecká sněmovna | PLN | Na burze | Propouštění | Impuls | Visa | General Motors | Enel | Ceny potravin | Rozvoj | Nezaměstnanost v Česku | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Zdražování | Problémy | Pojišťovny | Total | Prognózy | Ranní zpráva | Dění na světových burzách | Přehled o dění | Přehled o dění na světových burzách | Světové obchodní organizace | Plyn | Koruna zpevnila | Moskva | Ford Motor | United Technologies | AbbVie | Allergan | Amgen | Airbus | Nord Stream | Nord Stream 2 | NN Group | Míra | RWE | Premiér Babiš | Vivendi | Accor | Počet zaměstnaných | Měnové politiky | Důchod | Americké centrální banky | AXA | FedEx | FDX | AAPL | MasterCard | FB | AT&T | Disney | Nike | Bydlení | Úbytek | NERV | Miliardy korun | Kraft Heinz | Peking | Wirecard | Schodek státního rozpočtu | Hospodaření | American Airlines Group | United Airlines Holdings | Zvýšení inflace | Indikátor investičního sentimentu | Prodej automobilů | Altria Group | Hospodářské recese | Netflix | NFLX | Dobrá data | Daimler | Micron Technology | Microchip Technology | USA Donald Trump | Sodexo | Míra nezaměstnanosti v ČR | Ifo | Zemědělství | ASML | ASML Holding NV | Ministerstvo práce | Luboš Růžička | Vyšší inflace | Snížit úrokové sazby | Zadlužení České republiky | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | SAP | Komunikace | Francouzská vláda | Kapitalismus | Trump | Prezident | AMGN | Koronavirus | Paypal Holdings | Google | Trhy | Akcie roku 2020 | ConocoPhillips | Šíření koronaviru | American Express | Finanční regulátor | Pokles | Situace | Penzijní systém | Spravedlivé důchody | Důchody | Nejvýraznější pokles | Vít Hradil | Růst inflace | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Starbucks | Dnešní datový kalendář | Boeing | Raiffeisenbank a.s. | FIAT | Zlepšení | Úsilí | SBUX | Obchody | Výdaje | Daň z příjmu | Americký ISM | Fresenius Medical | FME | Adidas | Sazby beze změny | Francouzský statistický úřad | NFP | Čínské ministerstvo | Ekonomický dopad | Tuzemská nezaměstnanost | Americké banky | Britský statistický úřad | Opatření proti šíření epidemie | Galapagos | Biogen | Státní dluh ČR | COVID-19 | Empire State Index | Deutsche Telekom | Ekonomické aktivity | Gilead Sciences | České banky | PHIA | Dopady epidemie koronaviru | Šíření koronavirové nákazy | Index aktivity | Index nákupních manažerů ve výrobě | Průměrná mzda | Cestovní ruch | Vývoj | Šok | Mzda | Vládní opatření | Rishi Sunak | Pomoc ekonomice | Air France-KLM | Lufthansa | Program nákupu aktiv | Evropské dividendové akcie | Dividendové akcie 2020 | Akcie 2020 | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Evropské země | Odhady ekonomů | Kabinet | ECB dnes | Nákupy vládních dluhopisů | Měnové zasedání | Spotřebitelé | Počet nakažených | Žádosti o podporu | JPMorgan Chase & Co | Onemocnění | Tiskové agentury | Vládní podpory | Texas | PYPL | Prodeje domů | Vyplácet dividendy | Koronavirová krize | Ahold Delhaize | UNA | Wolters Kluwer | WKL | Unilever | REGN | MPSV | Ošetřovné | Ministryně práce a sociálních věcí | Jana Maláčová | OSVČ | Komerční banky | Demokraté | Domácnosti | Asociace | Hotovost | Alena Schillerová | Ministryně financí | Babišova vláda | Zápis z posledního zasedání | Úřad práce | Citrix | Citrix Systems Inc | Citrix Systems | Spoření | Dávky v nezaměstnanosti | Růst | United Airlines | American Airlines | Koronavirové krize | Poslanci | Signál | Počet žádostí o podporu | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Biliony | Bankovní asociace | Pozastavení výplaty dividend | ČBA | Česká bankovní asociace (ČBA) | Evropská bankovní federace | EBF | Evropská bankovní federace (EBF) | CNews TV | KNF | Polský finanční regulátor KNF | Polský finanční regulátor | Finanční regulátor KNF | Regulátor KNF | Chorvatský finanční regulátor | HANFA | Boj s koronavirem | České vlády | Allianz | Ministryně financí Alena Schillerová | Abbott Laboratories | Fiat Chrysler | Reálné mzdy | Ekonomiky | Jana Steckerová | Války | Schodek | Březnová data | Organizace | LTV | Nvidia Corp | Práce | Koronakrize | Špatná data | Údaje | DPH | Česká nezaměstnanost | Sentix indikátor | Míra nezaměstnanosti v březnu | Radovan Hypš | JenPráce.cz | Dopady koronavirové krize | Ministři | Ekonomické oživení | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Activision Blizzard | Více peněz | Dodavatelské řetězce | Dnešní statistiky | Statistiky | Hlubší schodek | Největší ekonomika eurozóny | ODS | Premiér Andrej Babiš | BFM | Muriel Pénicaudová | Debata | Spotřebitelský sentiment | Úřad INSEE | Počet lidí bez práce | Maloobchod | Zaměstnanci | Český státní rozpočet | Maloobchodní tržby v eurozóně | Turistika | Míra nezaměstnanosti v dubnu | Zadlužení | RBI | Nezaměstnanost ve Francii | Ojetiny | Plynovod Nord Stream | Plynovod Nord Stream 2 | Sektor služeb | Spekulovat | Britský trh práce | Britská ministryně práce | Therese Coffeyová | Jagjit Chadha | JDE | ČR | Andrej Babiš (ANO) | František Bostl | Antivirus | Počet nových žádostí o podporu | Zveřejňování makrodat | Covid | Americké technologické firmy | Technologické firmy | Restrukturalizace | Živnostníci | Jasný signál | Francouzský statistický úřad INSEE | Reputace | Ceny | Průměrný příjem | Životní úroveň | Supervelmoci | Počet nezaměstnaných ve Francii | Turistický ruch | Míra nezaměstnanosti ve Francii | Pandemická situace | Pokles tržeb | Zajištění na stáří | Zrušení superhrubé mzdy | Zavedení rouškovného | Hospodaření vlády | Zdanění | Politici | Epidemická situace | Měnový fond | Česká televize | Výše mezd | Daňový balíček | Očkování | Představitelé ČNB | Zadlužování | Zhoršení ratingu | Nezaměstnanost v lednu | Rozvolnění | Světový dluh | Celkový světový dluh | Pandemie covidu-19 | Cena nemovitostí | Pandemická krize | Navýšení důchodů | Počet lidí bez práce ve Španělsku | Příležitosti | Počet nezaměstnaných | Opatření | 3М | Prima | Otázky Václava Moravce | ProCent
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot