Růst cen nájmů
Zvyšování nájmů a inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?
02.12.2024 Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na jistotě, že jejich byt nebude pronajímán pod cenou. Jak vnímají inflační doložku nájemníci? A řeší inflační doložka pohyb cen v ekonomice komplexně?
Kashkari z Fedu: Úrokové sazby by se měly držet delší dobu
07.05.2024 Neel Kashkari z amerického Fedu právě komentoval nejnovější údaje o NFP z USA a naznačil možné další kroky Federálního rezervního systému v oblasti úrokových sazeb. Níže najdete nejdůležitější komentáře bankéře:
Zdraží Green Deal & etc. vládám půjčky a lidem dvojmo nájmy? Roztáčí se spirála dluhu, na jejímž konci bude celosvětová „měnová reforma“?
19.08.2023 Úroky na půjčkách vládám ve světě jsou nejvýše za 15 let. Zdražuje i půjčování české vlády. Bank of America říká, že svět čeká „nový normál“, kdy třeba úrok na desetileté půjčce vládě USA bude trvaleji činit kolem 5 %. Úrok na desetileté půjčce vládě USA je už dnes v podstatě na maximu od světové finanční krize let 2008 a 2009 (viz graf níže). Roste tedy i úrok na právě dlouhodobém dluhu, mezi nějž se ten s deseti lety do splatnosti řadí.
Podhoubí pro obnovu silného růstu cen nemovitostí
14.08.2023 Trh s rezidenčními nemovitostmi se od loňské druhé poloviny roku ochlazuje, což odráží měnovou restrikci v souvislosti s utlumenou hypoteční aktivitou. Korekce cen je však zatím pouze mírná. Letos bude sice pravděpodobně pokračovat, její intenzita by se podle nás ale měla již zmírňovat. Díky námi přepokládanému solidnímu růstu mezd bude ale zároveň pokračovat zlepšování cenové dostupnosti bydlení.
Nájmy meziročně zdražily nejčastěji o 6 procent, trh čeká na další impulzy
10.07.2023 Ceny nájmů meziročně zdražily o jednotky procent. Například dispozice 2+kk v Praze vychází letos průměrně o 838 korun dráž, než tomu bylo loni stejnou dobou. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 2 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 15 miliard korun. Statistiky ovšem ukazují i příklady dispozic, které v některých městech meziročně zlevnily. Jde konkrétně o byty dispozice 3+1 v Olomouci či Plzni, kde došlo k 6% resp. 3% poklesu ceny. Společnost UlovDomov.cz porovnává také aktuální měsíční náklady na platby nájmů se splátkami vlastního bydlení pořízeného ve stejném měsíci. V Praze by rodina za vlastní bydlení ve starším bytě platila stále zhruba dvojnásobnou částku než za pronájem.
Ranní okénko - Ráno dorazí výsledek české inflace
11.05.2023 Pro dnešek je na pořadu česká inflace a statistika cen výrobců v USA. Obě statistiky doplní včerejší údaj o nezaměstnanosti v ČR a inflaci v USA. Dohromady jde o důležitá čísla, na základě kterých se budou centrální banky rozhodovat o další trajektorii úrokových sazeb. Včerejší data o americké inflaci dopadla v souladu s očekáváními, stejně jako data z českého trhu práce. Reakce na trhu tak byla pouze minimální, kdy index S&P 500 rostl o 0,2 %, pražská burza měřená indexem PX rostla o 0,4 %, německý DAX naopak o 0,4 % klesal.
Růst cen nájmů zpomalil. Zdražovalo se ještě v Ostravě, ale třeba v Olomouci už nájemní bydlení zlevnilo
14.04.2023 Pronájmy zpomalily cenový růst započatý na podzim roku 2021. Data společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 2 100 nemovitostí v hodnotě přesahující 12 miliard korun, ukazují v hlavním městě doznívání cenového růstu už jenom u dispozice 2+kk. Ta vychází aktuálně v Praze průměrně na 19 200 korun. Pronájmy dispozic 1+kk či 3+kk jsou v hlavním městě nabízeny o stovky korun levněji než tomu bylo na podzim loňského roku.
Další články k tématu Růst cen nájmů
Nájmy se oproti minulému roku zvedly nejčastěji o 3 až 12 procent, dostupnost oproti vlastnímu bydlení zůstala
17.10.2024 Růst cen nájemního bydlení se v ročním srovnání pohybuje až na výjimky mezi 3 a 12 procenty. Od zvýšení ceny v řádu jednotek procent, kdy například dispozice 1+1 v Brně zdražila o 3 %, růst dosahoval i například 11 % u dispozice 3+1 v Praze. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 3 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 23 miliard korun.
Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Pokud se však dostaví výraznější inflace, vývoj je nejednoznačný
31.03.2021 Trh s nemovitostmi v ČR zůstává jako celek nečekaně odolný vůči dopadům probíhající koronavirové situace. Ceny nemovitostí v souhrnu dále rostly i v roce 2020 a v růstu pokračují i letos. Cenový pokles zaznamenaly jen jisté segmenty trhu s nájemním bydlením. Kvůli odlivu poptávky zahraničních turistů po krátkodobých pronájmech zejména klesla loni cena nájmů v historickém jádru Prahy.
Srpnový růst spotřebitelských cen v USA zaostal za očekáváním
13.09.2018 Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, což je méně, než se očekávalo. Růst cen benzinu a nájmů totiž kompenzoval pokles nákladů na zdravotní péči a oblečení. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
Nájemné v Česku dramaticky roste, druhým nejrychlejším tempem v EU. Zdražovat bude i letos
17.01.2020 V Česku v uplynulých dvanácti letech rostly nájmy zhruba čtyřikrát rychleji než v EU jako celku. V loňském třetím čtvrtletí zdražovaly české nemovitosti dvojnásobným meziročním tempem v porovnání s EU. Takto citelný dlouhodobý i krátkodobý cen nemovitostí i nájmů představuje rostoucí sociální problém s dopadem na porodnost a také samotnou udržitelnost českých veřejných financí v budoucnu. Klíčovým důvodem neutěšeného stavu je zdlouhavý proces získání stavebního povolení.
Spotřebitelské ceny v USA zrychlily růst
14.11.2018 Růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v říjnu zrychlil na 0,3 procenta ze zářijových 0,1 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Tempo růstu bylo nejvýraznější za posledních devět měsíců a přispěly k němu zejména vyšší ceny benzinu a nájmů. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo na 2,5 procenta z 2,3 procenta v září.
💲EURUSD před americkým CPI mírně posiluje
13.12.2022 Očekává se, že zpráva o vývoji spotřebitelských cen v USA za listopad (14:30) ukáže zpomalení růstu celkových cen ze 7,7 % na 7,3 % meziročně, zatímco jádrový ukazatel se sníží z 6,3 % na 6,1 % meziročně. Meziměsíčně se obě měřítka vidí na úrovni 0,3 %. Vzhledem k silným údajům z trhu práce za listopad a vyššímu než očekávanému údaji PPI se trhy poněkud staví do pozice mírně horšího než očekávaného údaje CPI. Na druhou stranu inflace CPI zahrnuje řadu položek, které jsou méně závislé na změnách inflace výrobců, proto existuje možnost, že dnešní údaje o inflaci v USA překvapí směrem dolů.
Růst cen v USA v únoru zpomalil na 0,2 procenta
13.03.2018 Růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zpomalil na 0,2 procenta z lednových 0,5 procenta. Důvodem byly zejména nižší ceny benzinu a pokles cen nájmů. Meziroční inflace ale vzrostla na 2,2 ze 2,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí? Odpovědí jsou realitní fondy
07.04.2021 Nemovitosti jsou největším investičním nástrojem v České republice, proto je o ně mezi investory dlouhodobý zájem. Jak si trh nyní stojí a jak se na něm podepsala situace ohledně koronakrize? Během posledních 12 měsíců došlo na trhu s byty k významnému pohybu. Na jednu stranu ceny bytů nepřestaly růst, ovšem na druhou ceny nájmů začaly klesat.
Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.10.2017
30.10.2017 Harmonizovaná spotřebitelská inflace v Německu za říjen klesla na -0,1 % v meziměsíčním srovnání. Meziročně harmonizovaná inflace klesla o 0,2 p.b. na 1,5 %. Obě hodnoty jsou pod očekáváním trhu. Harmonizovaný CPI index podle metodiky Eurostatu používá stejný spotřební koš ve všech zemích eurozóny a nabízí tak jednodušší srovnání vývoje inflace mezi členskými státy. Nedává ale velkou váhu cenám bydlení. Zohlední-li se růst cen imputovaných nájmů v rámci německé metodiky CPI, tak inflace klesla na 0 % m/m a 1,6 % r/r. Růst cen se drží na výjimečně nízkých hodnotách i přesto, že německá domácí spotřeba je na solidní úrovni a nezaměstnanost na rekordně nízkých hodnotách. Lze očekávat, že německá statistika do velké míry ovlivní i zítřejší hodnotu harmonizované inflace pro celou eurozónu. Dlouhodobě nízká inflace pod 2% cílem v Německu i v celé eurozóně přidává na důležitosti opatrné strategii Evropské centrální banky ohledně ukončování kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB M. Draghi předpokládá dočasné zpomalení tempa růstu cen do konce roku 2017, nicméně v příštím roce by mělo zrychlit díky odeznění vlivu nízkých cen energií. Pokud se ale bude inflace v eurozóně držet výrazně pod svým cílem, ECB bude podle Draghiho připravena prodloužit svůj program nákupu finančních aktiv i po září 2018.
Růst cen bytů o 14,5 procenta v ČR byl ve 2. čtvrtletí třetí nejvyšší v EU
07.10.2021 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. O čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 12,1 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší. V porovnání s prvním čtvrtletím se ceny zvýšily o 3,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 7,3 procenta.
Související klíčová slova:
Bankéř | Německý DAX | USD/PLN | EUR | Trend | Statistiky | Index UlovDomov | Oživení poptávky | Aktiva | České vlády | Index UlovDomov.cz | Bydlení v ČR | Nájemní bydlení | Platba | PLN | Rostoucí ceny | Vratislav Zámiš | Pandemie | Růst cen | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Vlastní bydlení | Burza | Dluhopisy | ERA | Bayer | Ceny nájemního | ETC | CZK | Výhled | Nesoulad | Inflace | Centrální banky | Domácnosti | Dnešní makroekonomické ukazatele | Rozpočtové deficity | Bydlení | Snižování cen | Snižování sazeb | Ropa Brent | Vice | Data společnosti UlovDomov.cz | Komerční banka | Nejnovější údaje | Další růst | CL | Měnové reformy | MIFID | Ceny nájemního bydlení | Ranní okénko | Poptávka | Marketingová komunikace | Aktuální hodnoty měny | Graf | Inflační doložka | RBI | Český trh práce | Podnikání na kapitálovém trhu | Investiční doporučení | Brent | Očekávání | Historie | Zdražovat | Telekom | Lukáš Kovanda | Růst | Nabídka | EUR/CZK | MiFID II | Světové finanční krize | Trh práce | Změny cen | Růstový impuls | Investiční nemovitosti | Veřejný dluh | Ceny výrobců | Gepard Finance | Úrokové sazby | Meziroční růst | Trh | Sezónnost | Společnosti | Index | Pronájmy | Komise | Majitel | S&P | UlovDomov.cz | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Valuo | Podnikání | Ceny nájmů | Pohled na ceny nájmů | 3М | Meziroční míra inflace | Momentum | Hlavní ekonom | Celková inflace | Ropa | Finance | USA | Raiffeisenbank a.s. | Spotřebitelské inflace | Michal Hrbatý | Pokles cen | Volby | Investiční byt | Vývoj | Úroková sazba | Starší byty | UlovDomov | EUR/USD | Vstupní náklady | Měnové politiky | Ceny nemovitostí | Investiční strategie | Růst cen nemovitostí | Sazby | Komise v přenesené pravomoci | Medián ceny | Úrok | Fed | M2 | Rizika | USA inflace | Obnovení růstu | Cenový vývoj | David Vagenknecht | Komodity | Poradenství | Společnost | Situace na trhu práce | Riziko | Analytik | Trinity | Nájemné | Bank of America | LTV | Vyšší úrok | Ceny | Financování | Zvýšení ceny | Pokles | Mírná korekce | Impuls | Raiffeisenbank | Data z trhu práce | Predikce | Výnos | ČEZ | Nájmy | Green Deal | CEO | 256/2004 | Trinity Bank | Minulá výkonnost | Ceny energií | ČNB | Úroky | Cenový růst | Hypoteční trh | Odhad analytiků | Nasdaq | Ceny realit | Zprávy | Byty | Předpověď | Údaje | Finanční krize | Běžný účet | Medián | Dezinflační tendence | ProCent | Deutsche Telekom | Společnost XTB | Situace | USD/CZK | Stagnace | Dluhy | Sazby beze změny | Ekonom | Rozhodování | Euro | Průměrná cena | Politici | Data společnosti | Česká inflace | Úvěr | Pražská burza | Index spotřebitelských cen | Zrychlení růstu | Reuters | Pokles cen komodit | Pokles úroků | Zvyšování cen | Daně | Neel Kashkari | Ceny bytů | Výsledky | Míra inflace | Zdražování energií | Nejvýraznější růst | Kevin Tran Nguyen | Komunikace | Photon Energy | Zisky | Dražší energie | Ukazatel | Měny | Thomson Reuters | Ceny stavebních prací | Nemovitostní trh | Praha | CEO společnosti | Cenové tlaky | NFP | Hypotéky | TIM | Energie | Investiční | Příjmy | Bloomberg | Míra | Korekce | Výkonnost | Spotřebitelská inflace | Index S&P 500 | Pokles úrokových sazeb | Stavebnictví | Krize | OECD | S&P 500 | JDE | Cena | Makroekonomické ukazatele | Zadlužení | Pohyb cen | Snížení sazeb | Situace na trhu | DSTI | Co bude | Emisní povolenky | DAX | Merck | Zlato | Impulzy | Odpovědnost | Finanční situace | Utaženější měnové politiky | Práce | Výnosnost | Banky | Analýza | ČR | XTB | Výraznější pokles | Uvolňování měnové politiky | Inflační tlaky | Snižování sazeb ČNB | Slabá poptávka | Ceny potravin | Meziroční růst cen | Nařízení | Zdražování | Hospodářské výsledky | USD | Vyšší úrokové sazby | CZ | Dezinflace | Nemovitosti | Indexy | Doporučení | Body | Měnová reforma | ROCE | Navýšení | Hodnoty měny | EU | Pracovní síly | Ukazatele | Merck KGaA | Banka | Vlastnictví | Statistika
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot