Ceny nájemního bydlení
Nájmy se oproti minulému roku zvedly nejčastěji o 3 až 12 procent, dostupnost oproti vlastnímu bydlení zůstala
17.10.2024 Růst cen nájemního bydlení se v ročním srovnání pohybuje až na výjimky mezi 3 a 12 procenty. Od zvýšení ceny v řádu jednotek procent, kdy například dispozice 1+1 v Brně zdražila o 3 %, růst dosahoval i například 11 % u dispozice 3+1 v Praze. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 3 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 23 miliard korun.
Dává srpnová zpráva o CPI Fedu zelenou ke snížení úrokových sazeb? 🔎
11.09.2024 Dnes byly zveřejněny údaje o inflaci v USA. Srpnová inflace dopadla v případě celkového ukazatele poměrně optimisticky (2,5 % meziročně, pod očekávanými 2,6 % meziročně). Ukazatel jádrové inflace však trhy negativně překvapil. Ačkoli meziroční míra inflace odpovídala očekávání na úrovni 3,2 % meziročně, meziměsíční změna byla mírně vyšší (0,3 % meziměsíčně) oproti očekávání 0,2 % meziměsíčně.
Co očekávat od zprávy CPI v USA❓
10.07.2024 Trhy očekávají klíčovou makro zprávu týdne – červnová data o inflaci CPI, která bude zveřejněna zítra ve 14:30 Zprávu budou investoři bedlivě sledovat, protože inflace je v současnosti klíčovým faktorem v rozhodovacím procesu Fedu. Potvrzují to nedávná prohlášení členů FOMC, včetně komentářů předsedy Jerome Powella. Podívejme se, co trhy a ekonomové od dnešního vydání očekávají.
Ceny nájmů se meziročně mírně zvedly, v Praze nejvíce u dispozice 1+kk
15.04.2024 Za pronájem bytu dispozice 2+kk dají lidé v hlavním městě aktuálně 19 600 korun. Za byt 1+kk pak 14 170 korun. Před rokem byly ceny pronájmů v Praze v řádu stovek korun nižší a situace byla podobná i v dalších krajských městech. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 3 000 nemovitostí v hodnotě přesahující 18 miliard korun. Z analýzy trhu bydlení dále vyplývá, že zatímco nájmy rostly, meziročně rostla i cena za metr čtvereční u starších bytů. Hypotéky naopak mírně zlevnily, což ovšem nebylo dostatečné pro ovlivnění indexu UlovDomov.cz, který porovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční.
Po mírném růstu stagnace. Ceny realit v Česku čekají na lepší úrokové sazby, může jít o nejlepší příležitost tohoto roku
16.10.2023 Zatímco v létě se český realitní trh nadechoval k růstu, se začátkem podzimu to opět vypadá jinak. Do stagnace cen bytů z druhé ruky přešel nejzásadnější pražský trh, pokračují v ní i brněnské byty. Na jižní Moravě se navíc po rychlém vzedmutí snížily i průměrné ceny rodinných domů, které snižuje také nezájem o rekreační bydlení a druhé domovy. Nájemní bydlení naopak roste – nejvíce tradičně v hlavní městě, v Brně pak zřejmě narazilo na svůj dlouhodobý strop. Vyplývá to z nových dat Kvartálního monitoru realitních cen skupiny EHS, kam patří například digitální realitní služba Bezrealitky nebo realitní kancelář Maxima.
Nájmy meziročně zdražily nejčastěji o 6 procent, trh čeká na další impulzy
10.07.2023 Ceny nájmů meziročně zdražily o jednotky procent. Například dispozice 2+kk v Praze vychází letos průměrně o 838 korun dráž, než tomu bylo loni stejnou dobou. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 2 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 15 miliard korun. Statistiky ovšem ukazují i příklady dispozic, které v některých městech meziročně zlevnily. Jde konkrétně o byty dispozice 3+1 v Olomouci či Plzni, kde došlo k 6% resp. 3% poklesu ceny. Společnost UlovDomov.cz porovnává také aktuální měsíční náklady na platby nájmů se splátkami vlastního bydlení pořízeného ve stejném měsíci. V Praze by rodina za vlastní bydlení ve starším bytě platila stále zhruba dvojnásobnou částku než za pronájem.
Růst cen nájmů zpomalil. Zdražovalo se ještě v Ostravě, ale třeba v Olomouci už nájemní bydlení zlevnilo
14.04.2023 Pronájmy zpomalily cenový růst započatý na podzim roku 2021. Data společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 2 100 nemovitostí v hodnotě přesahující 12 miliard korun, ukazují v hlavním městě doznívání cenového růstu už jenom u dispozice 2+kk. Ta vychází aktuálně v Praze průměrně na 19 200 korun. Pronájmy dispozic 1+kk či 3+kk jsou v hlavním městě nabízeny o stovky korun levněji než tomu bylo na podzim loňského roku.
Další články k tématu Ceny nájemního bydlení
Pět důvodů, proč letos citelně zdraží nájemné. A rada, nač vše si má nájemník dát pozor, aby finančně nevykrvácel
19.02.2022 Ceny nájemního bydlení letos citelně vzrostou napříč Českem. Zde je pět stěžejních důvodů, proč se tak stane, a na závěr rada, co s tím může nájemník dělat.
Nejdéle se vydělává na byt v Praze. Na nový třípokojový byt je potřeba 14,6 ročních platů
16.09.2024 Nové bydlení je nejméně dostupné v Praze. Při průměrné ceně 120,4 tis. Kč za metr čtvereční je na třípokojový byt potřeba 14,6 ročních hrubých platů. Obdobná dynamika se týká i starších bytů. Po Praze je další nejméně dostupné bydlení v Bratislavě a Mnichově. Od začátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily téměř o 150 %, zatímco mzdy vzrostly o 62 %. Dostupnost vlastního bydlení zhoršují i rostoucí náklady domácností spojené s bydlením a energiemi. V Česku za posledních 20 let vzrostly o 8,8 % a v rámci EU jsme na šesté příčce s 26% podílem na celkových výdajích domácnosti. Data k aktuální dostupnosti bydlení a nákladům spojeným s ním se podívala ve své analýze online investiční společnost Portu.
Po dvou nadějných měsících přišel v červenci opět hluboký pokles stavební produkce
06.09.2023 Tuzemská stavební produkce v červenci meziměsíčně klesla o výrazných 3,8 %. V podstatě tak odmazala růst z předchozích dvou měsíců, který dával naději na obrat negativního trendu. Zatímco v červnu byla stavební produkce v meziročním vyjádření vyšší o 0,9 %, v červenci již opět klesla o 2,1 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 stavebnictví zaostávalo o výrazných 5,2 %.
Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala
06.09.2023 Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zaostala za našimi i tržními očekáváními. Silně poklesl výstup průmyslové i stavební výroby, zahraniční obchod skončil poprvé od začátku roku v deficitu. Nepříznivě překvapil zpracovatelský průmysl, který po dvou měsících meziměsíčních růstu poklesl o téměř čtyři procenta. Meziměsíční snížení výstupu ale zaznamenala většina průmyslových odvětví. Nepotěšilo ani stavebnictví, které se po květnovém a červnovém růstu výrazně propadlo. Vstup české ekonomiky do druhého pololetí je tak vrávoravý a může signalizovat slabší výkonnost ve třetím čtvrtletí letošního roku.
US Open: Zpráva CPI neudělala na trhy dojem 🔎
11.09.2024 Trh reagoval na zveřejnění CPI smíšeně. Zpráva ukázala prudký pokles celkové inflace na nejnižší úroveň před zvýšením cen. Investoři však doufali v podobné překvapení u jádrové inflace. Ukázalo se však, že základní údaje jsou ještě o něco vyšší, než se očekávalo. Zatímco roční údaje splnily očekávání, měsíční údaje byly mírně vyšší. Tento nárůst je způsoben oživením cen nájemního bydlení, které teoreticky není typicky taženo poptávkou. Cesta ke snížení úrokových sazeb v příštím týdnu je tedy prakticky otevřená. V době zveřejnění se zdá nejpravděpodobnější snížení o 25 bazických bodů.
CREDITAS Real Estate zdvojnásobila portfolio nájemních bytů
26.03.2024 Společnost CREDITAS Real Estate z investiční skupiny CREDITAS posiluje svou pozici na trhu institucionálního nájemního bydlení. Stávající portfolio nájemních bytů rozšířila o sto nových plně vybavených jednotek. Aktuálně tak spravuje více než dvě stě nájemních bytů ve čtyřech projektech v hlavním městě.
Dvanáct pandemických trendů českého trhu s nemovitostmi
24.06.2021 V únoru 2021 se průměrná sazba hypoték dostala na své pandemické dno, 1,93 procenta. V březnu už nepatrně vzrostla na 1,94 procent – růst pak pokračoval i nadále, v květnu dokonce nad úroveň dvou procent. Mnohaleté dno je tedy již za námi. Hypotéky jsou ale z dlouhodobého hlediska stále levné. Jejich cena půjde už jen nahoru, bankám totiž citelně zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. Češi se proto snaží vzít si hypotéku právě nyní, když je stále velmi levná, a nechtějí tak propásnout příležitost. Mezinárodní investoři nyní očekávají, že Česká národní banka kvůli inflační hrozbě zvýší v příštích dvanácti měsících svou základní úrokovou sazbu hned čtyřikrát, ze současné úrovně 0,25 až na 1,25 procenta. V rámci skupiny 37 zemí organizace OECD očekávají mezinárodní investoři agresivnější zvyšování základní sazby než v ČR už jen ve třech zemích, a to v Kolumbii, Chile a Mexiku. Dramaticky vyšší sazby ČNB jsou příznakem nového makroekonomického prostředí v ČR, v němž citelně půjdou nahoru – budou muset – také sazby hypoték.
MAKRO: Dosáhnou americké úrokové sazby do konce roku na 3,5 %?
13.07.2022 Americká CPI inflace se meziročně zvýšila o 9,1 %, což žádný z analytiků oslovený agenturou Bloomberg neočekával. Není tedy divu, že očekávání na zvyšování sazeb v USA vzrostlo a EURUSD opět testuje paritu. Na Fedu je nyní snížení inflace a inflačního očekávání.
Nájemné je stále výrazně levnější než splátka hypotéky, uvádí analýza
29.04.2024 Nájemní bydlení je stále výrazně levnější než splátka hypotéky. Podle analýzy Asociace nájemního bydlení (ANB), kterou má ČTK k dispozici, je měsíční splátka hypotéky bytu o velikosti 53 metrů čtverečních o 7604 korun dražší než měsíční nájemné. Hypotéka tak v současnosti stojí 1,5krát více, asociace ale sama přiznává, že nevýhodou nájemného je, že nevytváří žádnou majetkovou hodnotu. Další nevýhodou může také být riziko náhlého vystěhování. Od začátku roku se rozdíl mezi hypotékou a nájmem snížil zhruba o 150 korun, v roce 2022 byla hypotéka dražší o 10.000 korun.
Rozbřesk: Nájemní bydlení v Evropě táhne investory, jak je na tom Česko?
02.09.2021 Super-uvolněná měnová politika a drahé suroviny dál živí růst cen nemovitostí a ty se napříč vyspělým světem stávají čím dál hůř dostupné. V EU rostly ceny nemovitostí na začátku roku 2021 nejrychleji od roku 2007 (přes 6 %) a v Česku dokonce dvojciferným tempem. Mzdy za růstem cen setrvale zaostávají a to vede ke zhoršování cenové dostupnosti nájemního bydlení - ve Velké Británii tak domácnosti musí dát na novou nemovitost v průměru zhruba sedm ročních platů (v Londýně o poznání více), v Rakousku deset a v Česku podle poslední studie společnosti Deloitte dokonce patnáct.
Související klíčová slova:
Finance | Peníze | Korelace | Inflace | Deflace | USA | Ceny ropy | Poptávka | Daně | Ekonomové | Sazby | Aktiva | Analýza | Bloomberg | Bod | CEO | Dolarový index | EMA | FOMC | Fed | Grafy | Investování | Korekce | MIFID | Nabídka | Pozice | Riziko | Ropa | Trend | Ukazatel | Výkonnost | Úrokové sazby | Doporučení | Obchodování | XTB | Úroková sazba | Investoři | Trh s nemovitostmi | EU | Výsledky | Investiční příležitost | Investovat | Makro | EURUSD | Index | Investiční strategie | Analýzy | Cena | Investiční | Investiční doporučení | ISM | Jádrová inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Ropy | Trh | Výprodej | Zpráva | Zprávy | Předpověď | ROCE | M2 | Úvěr | Komise | Ceny nemovitostí | Podnikání | Swapy | Realitní trh | Uvolňování měnové politiky | Fibo | Ztráty | Stagnace | Tempo růstu | Snížení úrokových sazeb | Příjmy | Údaje o inflaci | xStation | Konsenzus | Zpomalení ekonomiky | Očekávání | MiFID II | Tržní očekávání | Podnikání na kapitálovém trhu | Projev Jeroma Powella | Použití finanční páky | Pokles cen ropy | Hodnota indexu | Oživení trhu | Rozdílové smlouvy | Snížení sazeb | Pokles úroků | Pokles cen | Pohonné hmoty | Finanční situace | Investujte zodpovědně | Růst cen | Vysoké riziko | Financovat | Impuls | Zdražování | Finanční ztráty | Prognózy | Prohlášení | Míra | Úroky | Měnové politiky | Hypotéky | Hypoteční trh | Investujte | Bydlení | Pozitivní zpráva | Poradenství | Ukazatele | Nájmy | Ceny energií | Komunikace | Trhy | Změny cen | Pokles | Situace | Zdražovat | Meziroční růst | Pandemie | Průměrná cena | Vývoj | Cenový vývoj | Silný pokles | Domácnosti | Růst | Ekonomiky | LTV | Práce | Údaje | Celková inflace | Statistiky | Data z trhu práce | CL | Předstihové ukazatele | JDE | DSTI | Ocenění | Šance | Ceny | Praha | Starší byty | Společnost XTB | Čas na nákup | Energetický sektor | CPI v USA | Nařízení | Zvýšení ceny | Růstový trend | Nárůst výnosů | Cena nemovitostí | Data o inflaci | Vstupní náklady | Meziroční růst cen | Ceny realit | Riziko ztráty | Impulzy | Cíle | Příležitosti | Gepard Finance | Vývoje ceny | Byty | Medián | Pořízení vlastního bydlení | Společnosti | Nájemní bydlení | Minulá výkonnost | Společnost | TIM | 3М | Rodinné domy | EHS | Zvyšování cen | Marketingová komunikace | Ceny nájmů | Zpráva o inflaci | Analýzy trhu | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | CZ | Bezrealitky | Cenový růst | Shelter | Platba | Růst cen nájmů | Pronájmy | UlovDomov.cz | UlovDomov | Data společnosti UlovDomov.cz | Data společnosti | Pohled na ceny nájmů | Medián ceny | Ceny nájemního | Valuo | Index UlovDomov.cz | Index UlovDomov | Michal Hrbatý | CEO společnosti | Vlastní bydlení | Vice | Hendrik Meyer | Transparentní | Realitní kancelář | Český realitní trh | Kupující | Údaj za září | Slevy | Pandemie covidu | ProCent | Oblečení | D1 | Financial | Ekonomické faktory | 256/2004 | Služby | Odpovědnost | Směrnice | Investování je rizikové
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot