Úterý 28. ledna 2025 04:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Co očekávat od zprávy CPI v USA❓

10.07.2024 17:29  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trhy očekávají klíčovou makro zprávu týdne – červnová data o inflaci CPI, která bude zveřejněna zítra ve 14:30 Zprávu budou investoři bedlivě sledovat, protože inflace je v současnosti klíčovým faktorem v rozhodovacím procesu Fedu. Potvrzují to nedávná prohlášení členů FOMC, včetně komentářů předsedy Jerome Powella. Podívejme se, co trhy a ekonomové od dnešního vydání očekávají.

Co trh očekává?

Tržní očekávání naznačují zpomalení hlavního ukazatele inflace a udržení jádrové inflace na stejné úrovni jako minulý měsíc. Konsenzus naznačuje, že celková sazba meziročně zpomalí z 3,3 % na 3,1 %, zatímco jádrová sazba zůstane nezměněna na 3,4 %. Pokles celkové inflace je pro Fed samozřejmě důležitým argumentem, ale na druhou stranu očekávání stále naznačují přetrvávající jádrovou inflaci. Stojí za zmínku, že údaje od začátku roku do dubna byly v souladu s očekáváním nebo byly vyšší a poslední květnové údaje ukázaly obrat tohoto trendu a větší než očekávané poklesy. Nedávná slabší data z trhu práce, ISM (cenový subindex) a sektoru bydlení mohou dát investorům naději na další slabší výsledky.

Síla amerického trhu práce slábne spolu s výdaji na diskreční zboží. Zdroj: Bloomberg Financial LP

Rozpětí odhadů ekonomů v průzkumu Bloomberg tomu ale úplně nenasvědčuje. Ze 44 dotázaných je 68 % prognóz v rozmezí 3,02-3,18 % pro celkovou inflaci a 3,36-3,48 % pro jádrovou inflaci. Očekávání naznačují čtení kolem konsensu, přičemž žádné prognózy nenaznačují významný pokles.

USA, zpráva o inflaci CPI za červen:

  • Celková inflace (roční). Očekávání: 3,1 % r/r. Dříve: 3,3 % r/r
  • Celková inflace (měsíční). Očekávaný: 0,1 % m/m. Dříve: 0,0 % m/m
  • Jádrová inflace (roční). Očekáváno: 3,4 % r/r. Dříve: 3,4 % r/r
  • Jádrová inflace (měsíční). Očekávaný: 0,2 % m/m. Dříve: 0,2 % m/m

Ocenění peněžního trhu za poslední týden bylo revidováno směrem k rychlejšímu snižování. Aktuálně swapy odhadují, že FED na zářijovém zasedání sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů se 79% pravděpodobností. Na začátku července to bylo 68 %. Tyto údaje budou jistě revidovány po zítřejším čtení CPI. Zdroj: Bloomberg Financial LP

Jaký je postoj Fedu?

Naděje investorů podporuje včerejší projev Jeroma Powella. Přestože celkový tón byl na trzích přijat neutrálně, Powell výslovně nevyloučil zářijové snížení. Fed chce vidět potvrzení trvalého poklesu inflace před tím, než učiní klíčové rozhodnutí o snížení sazeb.

Údaje CPI po obtížném prvním čtvrtletí roku 2024 se v květnu ukázaly jako mimořádně dobré. Nejdůležitější je, že měsíční tempo růstu inflace bylo 0,0 %. Silný pokles byl tažen především cenami oblečení, energií, aut a potravin. Na druhé straně stále nahoře vidíme ceny útulků.

 

Co říkají předstihové ukazatele?

 

  • Pokles cen pohonných hmot již nebude přispívat k dezinflačnímu procesu tolik jako v dubnu a květnu. Energetický sektor může být neutrálnější.
  • Ceny ojetých vozů jsou po silném poklesu v první polovině roku nyní na velmi nízkých úrovních, což může omezit jejich pozitivní dopad v následujících měsících. 
  • Shelter CPI je aktuálně největším přispěvatelem k hodnotám CPI. V nadcházejících měsících můžeme očekávat, že cenový tlak bude dále klesat, než dojde začátkem příštího roku k potenciálnímu oživení.

 

Právě potenciální pokles cen přístřeší v nadcházejících měsících by mohl poskytnout Fed perfektní okno k prvnímu snížení sazeb. Na takové vyprávění může být pozdě do konce roku, kdy ceny nájemního bydlení opět udeří.

EURUSD (D1)

Pár EURUSD vypukl nad důležitou strukturou odporu definovanou 50-, 100- a 200-denní EMA (modré, fialové a zlaté křivky na grafu). V tuto chvíli lze tuto zónu považovat za hlavní podpůrný bod, protože bychom pozorovali oživení dolaru. Hlavním bodem odporu by nyní mohla být zóna kolem 1,0863, kde probíhá eliminace 23,6% Fibo vzestupného kanálu zahájená v roce 2022. Zdroj: xStation

 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co očekávat od výsledků Tesly❓
    Tesla (TSLA.US) je naplánována na toto úterý po skončení seance na Wall Street zveřejnit svou zprávu o zisku za 1. čtvrtletí 2024. Akcie Tesly klesají již více než půl roku a nedávno klesly na nejnižší úroveň od konce ledna 2023. Zpráva o výnosech může být šancí změnit sentiment na akcie, ale společnost bude muset prokázat, že se výhled zlepšuje.
  • Co očekávat od výsledků velkých amerických bank?
    Největší finanční instituce v USA zveřejní své výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2022 v pátek a na začátku příštího týdne. S ohledem na pesimistické ekonomické prognózy nelze očekávat senzační překvapení, nicméně existuje několik důležitých aspektů, kterým stojí za to věnovat pozornost.
  • Co očekávat od výsledků Virgin Galactic?
    Po uzavření dnešního obchodování zveřejní své výsledky společnost, která se zabývá vesmírnou turistikou - Virgin Galactic. Překoná společnost skromné odhady analytiků?
  • Co očekávat od zasedání amerického Fedu?
    Ekonomický kalendář pro tento týden bude zahájen informací o průmyslové výrobě v eurozóně. Naši vídeňští kolegové očekávají v červenci pokračování oživení výroby, a to o 4,2 % oproti červnu. Nicméně i s naplněním očekávaného zlepšení zůstane produkce ve výrobě přibližně o 8 % pod hodnotou ze začátku roku, tedy před úderem koronavirové krize.
  • 👁‍🗨 Co očekávat od zasedání Fedu?
    Rozhodování americké centrální banky má obvykle na trhy velmi výrazný dopad. Má se za to, že právě stimul amerického Fedu stojí za výrazným růstem na trzích v posledních měsících. Do centra pozornosti se dostal znovu na konci srpna, když guvernér Powell změnil definici inflačního cílování na sympóziu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Jak by mohlo aktuální zasedání Fedu ovlivnit trhy?
  • Co očekávat od zasedání Fedu?
    Takzvaný "Fed put" je jedním z důležitých faktorů tohoto roku. Obchodníci zkrátka počítají s tím, že v případě problémů by se Fed vydal do boje. Zpomalení globální ekonomiky změnilo očekávání dalšího vývoje měnové politiky v USA, což pomohlo akciovým trhům a naopak zastavilo posilování amerického dolaru. Budeme čekat na zmínky a informace o tom, zda se něco změnilo na holubičím přístupu, se kterým Fed přišel na počátku roku. V této krátké analýze nastíníme, co bychom mohli zítra čekat a podíváme se na možné reakce na US500 a EURUSD.
  • Co očekávat od zasedání Fedu tento týden?
    V úterý 21. března uspořádá Fed své druhé letošní zasedání Výboru pro volný trh. Ve středu 22. března bude následovat tisková konference předsedy Jeroma Powella a prohlášení FOMC.
  • Co očekávat od zasedání FOMC❓
    Tématem číslo jedna posledních týdnů byly bezpochyby centrální banky a inflace. Investoři si nyní kladou otázku, zda se po cyklu zvyšování úrokových sazeb po celém světě trhy blíží k tzv. pivotu, tj. zpomalení tempa tak rychlého zpřísňování a obratu v rétorice centrálních bankéřů. Zítra přijde na řadu Fed. Inflace spotřebitelských cen v USA posílila šance na holubičí krok Fedu. Podívejme se na klíčové body, abychom se na zítřejší zasedání FOMC lépe připravili.
  • Co očekávat od zítřejšího NFP❓
    Nálada investorů se tento týden soustředila a nadále soustředí na dvě události. První z nich je samozřejmě včerejší Powellův projev a relativně holubičí obrat v rétorice šéfa Fedu. Druhou událostí je zítřejší zpráva NFP, která může posílit/oslabit předpovědi o skutečném obratu v politice nejdůležitější centrální banky světa. Podívejme se, co můžeme od zítřejší zprávy NFP očekávat.
  • Co očekávat od zítřejšího zasedání Bank of England?
    Bank of England zítra ve 13:00 oznámí své další měnověpolitické rozhodnutí. Ekonomové se zdají být ve svých očekáváních jednotní a poukazují na to, že BoE zítra zvýší sazby o 25 bazických bodů, čímž se hlavní úroková sazba ve Spojeném království dostane na 4,50 % - nejvyšší úroveň od října 2008. Navíc by se jednalo o dvanácté zvýšení sazeb ze strany britské centrální banky v řadě. Peněžní trh téměř plně počítá se zvýšením sazeb o 25 bazických bodů a naznačuje velmi malou šanci na jiný výsledek. Skutečnou otázkou však je, co bude následovat.
  • Co od britské libry čekat v příštím týdnu?
    Ve Velké Británii bude tradičně méně událostí, ale aspoň se můžeme těšit na ty důležité. Britská libra je vůči americkému dolaru dál pevná, protože očekávání trhu ve věci měnové politiky Bank of England se nemění. Účastníci trhu nečekají, že v nadcházejících měsících dojde ke snížení sazeb – na rozdíl od scénářů pro Evropskou centrální banku a Federální rezervní systém. Zatímco euro a dolar mají vlastní dynamiku, britská libra si navzdory vlnovému patternu dál drží své pozice. Přesněji řečeno, stále zůstává na místě.
  • Co ovlivní finanční trhy v roce 2025?
    Připravili jsme sérii videí, která přináší analytické pohledy na důležitá témata pro investory a tradery. Zjistíte, jaké pohyby čekat na měnových trzích, co ovlivní ceny komodit, a podíváme se i na potenciál hlavních akciových indexů. Nezapomínáme ani na geopolitiku – jaký vliv bude mít návrat Donalda Trumpa na globální ekonomiku?
  • Co ovlivnilo nabídku a poptávku po zemním plynu?
    Válka s Ruskem způsobila změnu globální nabídky a poptávky po zemním plynu, zvýšila poptávku po jeho vývozu z USA a zlepšila trvalé postavení fosilních paliv ve světě. V reakci na to se dostala domácí produkce zemního plynu rekordní úroveň.
  • Copak investoři zapomněli na ropu?
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou v úterý na stejných úrovn...
  • Co podporuje ceny zlata a ropy? Oživení v Číně a slabší dolar
    V pondělním asijském obchodování stouply ceny ropy, čímž zvrátily slabý začátek, když oživení čínské poptávky a slabší dolar trh podpořily. Trh je rozrušený vyhlídkou na pokračující zvyšování úrokových sazeb v USA.
  • Co pomáhá zlatu růst?
    Cena zlata za sebou má v posledních několik měsících velmi slušnou rally, která jej začátkem letošního roku vynesla až nad hranici 1 500 dolarů za unci. Jeho růst se přitom může zdát poněkud zarážející, když šel od konce loňského roku ruku v ruce s růstem akcií a ostatních rizikových aktiv. Jejich korelace by přitom měla být spíše negativní.
  • Co Powell na vyšší inflaci? Dopoledne zatím negativní
    Včerejší americká inflace překvapila. Růst indexu sice stále táhnou hlavně ojetá auta, u nichž se těžko dá čekat setrvalý vzestup cen, ale bydlení, energie, potraviny či oděvy také zdražovaly rychleji. Efekt srovnávací základny, který měl inflaci v rozletu tentokrát už brzdit, nestačil, a do centra pozornosti se logicky dostala otázka, co na to Fed.
  • Copper Prices Hit Record Highs: Morgan Stanley’s Bullish Outlook
    Copper prices have experienced some volatility after reaching record highs recently, according to Morgan Stanley analysts. Despite this, the red metal is anticipated to continue its upward trajectory throughout the year.
  • Copper se prudce propadl na trendovou čáru
    Futures kontrakt Copper (XCU/USD) potvrdily vytvoření medvědího vzorce poté, co ve středu nedosáhly vyššího maxima. Pokroky byly podruhé odmítnuty na dlouhodobé klesající trendové linií. Ukazatele momenta jsou poněkud smíšené a podtrhují neutrální obrázek, dokud ceny nedosáhnou případné proražení. Ukazatel RSI směřuje dolů, ale drží se nad neutrální úrovní 50, zatímco ukazatel MACD zůstává pozitivně zarovnán se svou červenou signální linií, i když začal zplošťovat.
  • Co právě řekl šéf největší americké banky svým akcionářům?
    „Jamie Dimon si zachovává skeptický přístup k ekonomice USA a nevylučuje znovu rostoucí úrokové sazby ani dlouhodobě zvýšenou inflaci nad 2 %,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex