Sobota 21. prosince 2024 17:22
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Co ovlivnilo nabídku a poptávku po zemním plynu?

23.02.2023 10:53  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Válka s Ruskem způsobila změnu globální nabídky a poptávky po zemním plynu, zvýšila poptávku po jeho vývozu z USA a zlepšila trvalé postavení fosilních paliv ve světě. V reakci na to se dostala domácí produkce zemního plynu rekordní úroveň.

Válka, jejíž 1. výročí je v pátek 24. února, také ovlivnila poptávku po americké ropě, což vedlo ke zvýšení těžby ropy a posílení dodávek přidruženého plynu k uspokojení poptávky.

Pokračovalo to cenovou volatilitou, přičemž futures na zemní plyn na newyorské komoditní burze prompt month stouply na 14letá maxima blízko hodnotě 10,00 USD/MMBtu.

Rusko přerušilo většinu dodávek posílaných plynovodem na západ Evropy. Ve výsledku toho došlo ke zvýšení poptávky po plynu z USA s cílem zajištění dostatečných zásob na zimu.

Aktuálně dlouhé záchvaty skoro rekordních veder během vleklého léta vypekly USA i Evropu. Vyvolalo to silnou poptávku po chlazení a spolu s válečnými událostmi odpovědělo na důležitou otázku, která se vznáší nad energetickým průmyslem: Mají obnovitelné zdroje a energie (vítr a slunce) šanci nahradit v blízké budoucnosti zemní plyn a uspokojit tak světové energetické potřeby?

Ceny americké ropy WTI se dostaly v roce 2022 z mnohaletých maxim a překonaly úroveň 120 USD za barel.

Ze zveřejněných údajů od Úřadu pro energetické informace (EIA) dosáhla produkce ropy v USA ve 2. polovině minulého roku pandemického maxima 12,2 milionu barelů za den. Tento měsíc stoupla produkce ropy o dalších 100 000 b/d. Těžba zemního plynu na konci roku 2022 dosáhla rekordní úrovně 102 mld. kubíků za den a letos se i přes mírnou zimu udržela blízko této úrovně.

Patrick Rau, ředitel pro strategii a výzkum společnosti NGI, informoval o tom, že obnovitelné zdroje energie budou během pár let nevyhnutelně nabývat na významu, hlavně s tím, jak se bude rozvíjet technologie a jak se bude řešit nestálost výroby větrné a solární energie.

Rau uvedl: „Podle mě pomohla válka urychlit strach z nebezpečí až moc rychlého přechodu na obnovitelné zdroje“.

Evropa byla na plynu z Ruska do značné míry závislá, jelikož země na kontinentu se odklonily od domácích a jiných zdrojů fosilních paliv ve prospěch obnovitelných zdrojů. Válka na Ukrajině a narušení dodávek ukázaly, že hlavní evropské země, včetně Německa, se na svět bez zemního plynu připravily špatně.

V USA se setkávají hlavní trhy s problémy, které způsobila politická rozhodnutí o omezení regionální těžby zemního plynu ve prospěch obnovitelných zdrojů.

Kvůli tomu, že Kalifornie a další části Západu přechází na obnovitelné zdroje rychleji než jiné oblasti Dolní osmačtyřicítky, při uspokojování energetických potřeb spoléhají na plyn z Permské pánve, který je dodáván potrubím.

I když je poptávka po zemním plynu vysoká, výstavba a představení nových exportních zařízení trvá několik let, což způsobuje omezení společné schopnosti amerických dodavatelů zvýšit objem dodávek a uspokojit tak rostoucí globální potřeby v blízké době. Letos není v plánu zprovoznit žádné nové domácí vývozní zařízení.

Aktuálně jsou ceny zemního plynu pod tlakem a v následujících měsících se očekává, že by mohlo dojít k růstu ceny o přibližně 30 %.

„Rychle a zběsile“

Analytici předpokládají další výkyvy kvůli vysoké úrovni produkce, která by se mohla dostat přes domácí potřeby a kapacity vývozců. Společnost East Daley Analytics odhaduje, že domácí produkce se během roku 2023 zvýší o 5 miliard kubíků denně a koncem roku se dostane na rekordní úroveň 104,5 miliard kubíků denně.

Robert Wilson, viceprezident analytického oddělení společnosti East Daley, uvedl, že v takovém případě bude americký trh nejspíš přezásoben, ale ne dlouhodobě. Několik zařízení na výrobu zemního roku je ve výstavbě, nové závody by měly být zprovozněny v roce 2024 a další budou následovat během pár let.

Sheetal Nasta, analytik společnosti RBN Energy LLC, uvedl: „Během pár let bude přírůstek exportní kapacity zemního plynu rychlý a zběsilý. Při tom budou předbíhat růst těžby, který bude mnohem více záviset na rozšiřování plynovodů a dalších středních proudů“.

Nasta odhaduje, že přírůstky kapacity zemního plynu přinesou na trh v letech 2024-2026 cca 3 miliardy kubických stop/d poptávky po surovém plynu za rok a v letech 2027-2028 dalších 1,8-1,9 miliardy kubických stop/d.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co očekávat od výsledků Virgin Galactic?
    Po uzavření dnešního obchodování zveřejní své výsledky společnost, která se zabývá vesmírnou turistikou - Virgin Galactic. Překoná společnost skromné odhady analytiků?
  • Co očekávat od zasedání amerického Fedu?
    Ekonomický kalendář pro tento týden bude zahájen informací o průmyslové výrobě v eurozóně. Naši vídeňští kolegové očekávají v červenci pokračování oživení výroby, a to o 4,2 % oproti červnu. Nicméně i s naplněním očekávaného zlepšení zůstane produkce ve výrobě přibližně o 8 % pod hodnotou ze začátku roku, tedy před úderem koronavirové krize.
  • 👁‍🗨 Co očekávat od zasedání Fedu?
    Rozhodování americké centrální banky má obvykle na trhy velmi výrazný dopad. Má se za to, že právě stimul amerického Fedu stojí za výrazným růstem na trzích v posledních měsících. Do centra pozornosti se dostal znovu na konci srpna, když guvernér Powell změnil definici inflačního cílování na sympóziu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Jak by mohlo aktuální zasedání Fedu ovlivnit trhy?
  • Co očekávat od zasedání Fedu?
    Takzvaný "Fed put" je jedním z důležitých faktorů tohoto roku. Obchodníci zkrátka počítají s tím, že v případě problémů by se Fed vydal do boje. Zpomalení globální ekonomiky změnilo očekávání dalšího vývoje měnové politiky v USA, což pomohlo akciovým trhům a naopak zastavilo posilování amerického dolaru. Budeme čekat na zmínky a informace o tom, zda se něco změnilo na holubičím přístupu, se kterým Fed přišel na počátku roku. V této krátké analýze nastíníme, co bychom mohli zítra čekat a podíváme se na možné reakce na US500 a EURUSD.
  • Co očekávat od zasedání Fedu tento týden?
    V úterý 21. března uspořádá Fed své druhé letošní zasedání Výboru pro volný trh. Ve středu 22. března bude následovat tisková konference předsedy Jeroma Powella a prohlášení FOMC.
  • Co očekávat od zasedání FOMC❓
    Tématem číslo jedna posledních týdnů byly bezpochyby centrální banky a inflace. Investoři si nyní kladou otázku, zda se po cyklu zvyšování úrokových sazeb po celém světě trhy blíží k tzv. pivotu, tj. zpomalení tempa tak rychlého zpřísňování a obratu v rétorice centrálních bankéřů. Zítra přijde na řadu Fed. Inflace spotřebitelských cen v USA posílila šance na holubičí krok Fedu. Podívejme se na klíčové body, abychom se na zítřejší zasedání FOMC lépe připravili.
  • Co očekávat od zítřejšího NFP❓
    Nálada investorů se tento týden soustředila a nadále soustředí na dvě události. První z nich je samozřejmě včerejší Powellův projev a relativně holubičí obrat v rétorice šéfa Fedu. Druhou událostí je zítřejší zpráva NFP, která může posílit/oslabit předpovědi o skutečném obratu v politice nejdůležitější centrální banky světa. Podívejme se, co můžeme od zítřejší zprávy NFP očekávat.
  • Co očekávat od zítřejšího zasedání Bank of England?
    Bank of England zítra ve 13:00 oznámí své další měnověpolitické rozhodnutí. Ekonomové se zdají být ve svých očekáváních jednotní a poukazují na to, že BoE zítra zvýší sazby o 25 bazických bodů, čímž se hlavní úroková sazba ve Spojeném království dostane na 4,50 % - nejvyšší úroveň od října 2008. Navíc by se jednalo o dvanácté zvýšení sazeb ze strany britské centrální banky v řadě. Peněžní trh téměř plně počítá se zvýšením sazeb o 25 bazických bodů a naznačuje velmi malou šanci na jiný výsledek. Skutečnou otázkou však je, co bude následovat.
  • Co očekávat od zprávy CPI v USA❓
    Trhy očekávají klíčovou makro zprávu týdne – červnová data o inflaci CPI, která bude zveřejněna zítra ve 14:30 Zprávu budou investoři bedlivě sledovat, protože inflace je v současnosti klíčovým faktorem v rozhodovacím procesu Fedu. Potvrzují to nedávná prohlášení členů FOMC, včetně komentářů předsedy Jerome Powella. Podívejme se, co trhy a ekonomové od dnešního vydání očekávají.
  • Co od britské libry čekat v příštím týdnu?
    Ve Velké Británii bude tradičně méně událostí, ale aspoň se můžeme těšit na ty důležité. Britská libra je vůči americkému dolaru dál pevná, protože očekávání trhu ve věci měnové politiky Bank of England se nemění. Účastníci trhu nečekají, že v nadcházejících měsících dojde ke snížení sazeb – na rozdíl od scénářů pro Evropskou centrální banku a Federální rezervní systém. Zatímco euro a dolar mají vlastní dynamiku, britská libra si navzdory vlnovému patternu dál drží své pozice. Přesněji řečeno, stále zůstává na místě.
  • Copak investoři zapomněli na ropu?
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou v úterý na stejných úrovn...
  • Co podporuje ceny zlata a ropy? Oživení v Číně a slabší dolar
    V pondělním asijském obchodování stouply ceny ropy, čímž zvrátily slabý začátek, když oživení čínské poptávky a slabší dolar trh podpořily. Trh je rozrušený vyhlídkou na pokračující zvyšování úrokových sazeb v USA.
  • Co pomáhá zlatu růst?
    Cena zlata za sebou má v posledních několik měsících velmi slušnou rally, která jej začátkem letošního roku vynesla až nad hranici 1 500 dolarů za unci. Jeho růst se přitom může zdát poněkud zarážející, když šel od konce loňského roku ruku v ruce s růstem akcií a ostatních rizikových aktiv. Jejich korelace by přitom měla být spíše negativní.
  • Co Powell na vyšší inflaci? Dopoledne zatím negativní
    Včerejší americká inflace překvapila. Růst indexu sice stále táhnou hlavně ojetá auta, u nichž se těžko dá čekat setrvalý vzestup cen, ale bydlení, energie, potraviny či oděvy také zdražovaly rychleji. Efekt srovnávací základny, který měl inflaci v rozletu tentokrát už brzdit, nestačil, a do centra pozornosti se logicky dostala otázka, co na to Fed.
  • Copper Prices Hit Record Highs: Morgan Stanley’s Bullish Outlook
    Copper prices have experienced some volatility after reaching record highs recently, according to Morgan Stanley analysts. Despite this, the red metal is anticipated to continue its upward trajectory throughout the year.
  • Copper se prudce propadl na trendovou čáru
    Futures kontrakt Copper (XCU/USD) potvrdily vytvoření medvědího vzorce poté, co ve středu nedosáhly vyššího maxima. Pokroky byly podruhé odmítnuty na dlouhodobé klesající trendové linií. Ukazatele momenta jsou poněkud smíšené a podtrhují neutrální obrázek, dokud ceny nedosáhnou případné proražení. Ukazatel RSI směřuje dolů, ale drží se nad neutrální úrovní 50, zatímco ukazatel MACD zůstává pozitivně zarovnán se svou červenou signální linií, i když začal zplošťovat.
  • Co právě řekl šéf největší americké banky svým akcionářům?
    „Jamie Dimon si zachovává skeptický přístup k ekonomice USA a nevylučuje znovu rostoucí úrokové sazby ani dlouhodobě zvýšenou inflaci nad 2 %,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Co prozradila Janet Yellen, Poloz povzbudil CAD, Řecko je na chvíli zachráněné; analýza DOLARU, USD/JPY, EUR/NZD
    Janet Yellen včera ve svém projevu před americkým Kongresem zopakovala to, co vypovídal zápis z lednového zasedání americké centrální...
  • Co prozradily výsledky Berkshire Hathaway?
    Kvartální report Buffettova holdingu přinesl několik nových informací: nulové odkupy akcií, rekordní objem hotovosti a další odprodej Applu. Důvody jsou však pro investory stále enigmou. Jinak je v Berkshire „business as usual“, tedy až na hurikány.
  • Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy
    Závěr týdne stále negativně ovlivňují výhledy některých z velkých technologických jmen, aktuálně především Amazonu. V podstatě se vracíme k naší otázce před startem výsledkové sezóny, tedy zda se trh nechá unést dobrými čísly, nebo přesune pozornost k už ne tak hvězdným příštím kvartálům. Dá se říci, že na investory zatím funguje obojí, ovšem momentálně převládá pohled dopředu a ten je spojen s obavami.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024