Vítám vás u dalšího článku o psychologii obchodování. Dnes se zaměříme na velmi aktuální téma, protože mnoho finančních instrumentů raketově roste, což staví obchodníky do nepříjemné situace, kde si vlastně vybrat zisky. V článku se podíváme nejen na rozhodovací proces a emoce, které je možné v této situaci prožít, ale také si popíšeme, jak vše elegantně vyřešit. Pojďme na to.
Emoce v ziskové pozici
Možná to bude pro někoho nepochopitelné, ale obchodníci jsou mnohdy vystavováni většímu psychickému tlaku v okamžiku, kdy je jejich obchodní pozice v zisku, než v případě, kdy je ve ztrátě. Na jednu stranu mohou obchodníci pociťovat euforii z pozitivního vývoje obchodu ovšem na druhou stranu mohou zažívat nepříjemné pocity stresu a strachu z toho, že se zisková pozice otočí do ztráty.
Někteří obchodníci tuto nekomfortní situaci řeší únikem, tedy ukončí slibně rozjetou obchodní pozici dříve než by bylo vhodné, díky čemuž se tak kvůli psychice připraví o větší zisk. Celý tento psychologický problém je dán tím, že obchodník nemá jasně stanovená pravidla výstupu ze ziskové obchodní pozice. V tomto článku však není cílem se věnovat této běžné záležitosti, protože v současné době se na trzích děje zcela něco odlišného.
Problematika Bitcoinu
Celou dobu totiž narážím na Bitcoin, který raketově roste, ale nikdo z nás přesně nejspíše neví, kam tento růst bude pokračovat natož, kdy si ze ziskových obchodů vybrat zisky. A tím se právě dostáváme k dnešnímu tématu. Kde vzít zisky v okamžiku, kdy v trhu není žádná cenová struktura, která by mohla sloužit jako rezistence vhodná k výběru zisků.
Osobně v těchto případech používám jednoduchou technickou pomůcku v podobě Fibonacciho retracementu, který natáhnu na poslední konsolidaci a díky úrovním nad 100 % získám budoucí rezistence (v růstovém trhu). Podle této metody se Bitcoin právě nachází na této rezistenci, takže podle technické analýzy by měl být vybrán částečný profit.
Kromě technického přístupu k výběrům zisků je možné také aplikovat emocionální přístup. Když zkrátka obchodník neví, kam trh může růst, tak si jednoduše může alespoň část, nebo i celou ziskovou obchodní pozici vybrat. Ze zkušenosti totiž vím, že expost mnohem více mrzí, když se ziskový obchod dostane do ztráty, než když si obchodník vezme menší zisk a pak se nějakou dobu dívá, že trh roste jeho směrem.
Toto samozřejmě platí pouze v případě, že obchodník nemá vůbec žádný plán. Já sám také držím Bitcoin, ale nepřikupuji, když je trh nyní rozjetý. Počkám si, až se situace uklidní a trh se ustálí v dlouhodobějším postranním trendu, což Bitcoin po cenovém růstu dělá. Až poté začnu opět Bitcoin kumulovat. Tento přístup jsem zvolil, protože Bitcoin vnímám jako dlouhodobou investici a jsem ochotný tuto investici dlouhodoběji financovat. Pokud obchodník ovšem nemá plán, tak může využít přístupy popsané výše.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz