Největší podíl na tomto poklesu má Čína, jejíž ekonomika zpomaluje a také se začíná orientovat spíše na sektor služeb, který není tak energeticky náročný. Čínský hlad po komoditách tak ustává a při vysoké nabídce postupně klesají ceny. Dlouhodobé nerovnováhy už pocítily na své hodnotě jak jihoafrický rand, tak ruský rubl, ke kterým se v poslední době přidaly i australský a novozélandský dolar.
Porovnání vývoje hodnoty jihoafrického randu (zeleně), australského dolaru (červeně) a kanadského dolaru (modře) k USD od počátku roku (růst indexu znamená oslabení):
Kanadský dolar se však s obecným poklesem zájmu o komodity pere velice statečně. Ba co víc, po velice dobrých zprávách z trhu práce vůči americkému dolaru na počátku června mírně posílil. Kanadské exporty příliš neklesají, protože jejich skladba je za aktuální situace mnohem příznivější, než jak je tomu u Austrálie či Jihoafrické republiky. Po kanadské ropě a stavebním dřevě je v USA stále vysoká poptávka, která nechává ceny alespoň stagnovat. Naopak propad cen uhlí nebo zlata místní ekonomiku příliš neovlivnil, protože tyto komodity mají nízký podíl na tvorbě kanadského HDP.
Kanadský průmysl si dále užívá výhod spojených s břidlicovým boomem v Severní Americe a díky levnému plynu si zlepšuje konkurenceschopnost. Kanada se také bez zbytečných politických průtahů pustila do stavby terminálů na vývoz zkapalněného plynu, což dává této severské zemi naději na udržení komoditně orientovaného růstu ekonomiky. Jedno politické riziko však Kanadě hrozí a tím je rozhodnutí Obamovy administrativy o stavbě ropovodu Keystone XL, který by transportoval nově vytěžené černé zlato z provincie Alberty do rafinérií v Mexickém zálivu. V Albertě se počítá se schválením tohoto projektu a do těžby z ropných písků se nainvestovaly miliardy dolarů. V případě zamítnutí by se však ropa neměla kudy vyvážet, protože k tomu potřebná infrastruktura zkrátka chybí, což by mělo negativní dopad na kanadské exporty a tím pádem i na hodnotu kanadského dolaru.
USD/CAD se poslední dobou drží stabilně blízko hladiny 1,0200. I přes veškerá pozitiva ve srovnání s ostatními zeměmi závislými na vývozu komodit se nedá říci, že má kanadský dolar umetenou cestu k posílení. Z dlouhodobého hlediska se totiž k americkému dolaru zdá mírně překoupený. Pokud se Vám proto jeví rozumné nakupovat CAD, lepší možností zřejmě bude tento obchod zrealizovat na páru s eurem (short EUR/CAD), a zároveň musíte doufat, že Obamův kabinet podpoří ropovod Keystone XL.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Zdroje: MT4, FRED, FXstreet.cz
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz