Boj s inflací
V hledání odpovědi na naši úvodní otázku se musíme vrátit k podstatě problému. Fed zvedá sazby, protože chce porazit inflaci. Inflace je především měnový fenomén. Jak vidíme v grafu, inflace začala stoupat v březnu 2021, tedy mnohem dříve, než vypukla ruská invaze na Ukrajinu. Ta k inflaci samozřejmě dále přispěla, ale není její příčinou. Inflace se rozjela, protože Fed věřil, že bude pouze přechodná a není tudíž potřeba zvedat úrokové sazby. Ty se zvedly poprvé až o rok později. Inflace se tak vymkla kontrole, jelikož centrální banka nejednala.
Vývoj inflace v USA od ledna 2021:
Recese jako brzda ve zvedání sazeb
I kdyby v prvním čtvrtletí 2023 inflace klesala o 0,8 % a sazby rostly podle plánu uvedeného na začátku článku, byla by stále vyšší než úrokové sazby. Fed by tedy měl i nadále v jejich zvedání pokračovat. Na současném poklesu inflace v USA vidíme, že aktuální měnová politika má restriktivní charakter. Jelikož se dopad sazeb projevuje s víceměsíčním zpožděním, lze očekávat, že zvedání sazeb nad 5,5 % nedává pro americkou ekonomiku smysl. Fed sice může postupovat jinak, ale politický a ekonomický protitlak by byl velmi silný.
Nic není jisté
Prakticky všichni se shodují, že americká centrální banka zastaví zvedání sazeb v prvním pololetí roku 2023. Z toho vyplývá, že úrokové sazby by měly dosáhnout maximální výše 5 nebo 5,5 %. Následně by je Fed měl na této úrovni udržet až do konce roku. Konec jejich zvedání by měl zahájit růstovou rallye. Velcí i malí hráči nyní šetří hotovost, aby naskočili do tohoto vlaku, který má odjet pravděpodobně ve druhé polovině roku 2023. Tento scénář se zdá být tak jistý, že téměř není možné představit si něco jiného. A právě zde se nachází past, jelikož trhy dokáží vždy překvapit.
Matěj Široký