To je případ především tzv. komoditních měn, tj. měn, jejichž hodnota je z velké části závislá na vývoji klíčových komodit, které daná země ve velkém vyváží. A pokud se podíváme kanadský dolar, je situace ještě jasnější. Ropa má totiž mezi kanadskými exporty výsadní postavení, tvoří více než 20 % veškerých jejích vývozů, a tato závislost bude mít tendenci dále se prohlubovat. Kanadská těžba ropy by se díky rostoucí produkci z ropných písků měla během probíhající dekády zvýšit až o 50 %.
Vývoj a výhled těžby ropy v Kanadě (v mil. barelů denně):
Z toho důvodu je měnový pár USD/CAD silně negativně korelovaný s cenou černého zlata. Jakmile ropa podraží, následuje ji i kanadský dolar. Např. rychlé zotavení cen ropy po finanční krizi k 80 dolarům za barel dalo Kanadě jako jednomu z mála vyspělých států možnost postupně zvýšit úrokové sazby až na 1,00 % a investoři hledající vyšší výnosy svými nákupy poslaly hodnotu kanadského dolaru zpět na paritu se svým americkým kolegou.
Vývoj měnového páru USD/CAD a americké ropy WTI (USD za barel):
Impuls v podobě drahé ropy se ale zdá být na delší dobu vyčerpaný. Futures na americkou ropu WTI indikují, že by její cena měla v následujících letech postupně klesat až k 80 USD za barel, což je po započtení inflace citelný pokles v reálném vyjádření. Dnešní vysoké ceny jsou totiž důsledkem výpadku dodávek z Libye, které se však začínají obnovovat a dále nebudou faktorem, který hýbe s cenou ropy. Stejně tak bude ceny tlačit dolů rostoucí těžba v Severní Americe, Iráku a zemích bývalého Sovětského svazu či případně uvolnění embarga na Írán, který má kapacitu zásobovat trh milionem barelů ropy denně navíc, ale nikdo od něj nesmí nakupovat.
Z pohledu na graf výše by se sice zdálo, že posledních pár měsíců negativní korelace příliš nefunguje, protože rostla jak cena ropy, tak USD/CAD, vysvětlení ale můžeme najít právě na trhu futures, který považuje překonání 100dolarové hranice pouze za dočasné a na fundamentální hodnotě kanadského dolaru by se nemělo podepsat. Naopak očekávaný pokles cen ropy by měl poslat USD/CAD výše k hladině 1,10. Uvedenému scénáři napovídá i kanadský schodek běžného účtu (aktuálně na 4 % HDP), který by se při výpadku devizového inkasa z prodejů ropy rozšířil do takových mezí, že by se investoři na nějakou chvíli zdráhali držet kanadské dolary.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz