Kartelu OPEC se daří dostat zásoby ropy ve vyspělých zemích na dlouhodobé rovnovážné úrovně (viz graf) a odbourat tak polštář proti vyšším cenám, který si tyto země v uplynulých letech nastřádaly. Do toho přichází rychlý růst globální ekonomiky i slabší americký dolar. A nově také počasí v Severní Americe, kde si globální oteplování dalo na chvíli pauzu.
Vývoj zásob ropy a ropných derivátů v zemích OECD:
Silné mrazy v hojně obydlených oblastech severovýchodu USA a Kanady prudce zvyšují spotřebu energií. Teploty zde klesají až pod -30°C a pro vytápění domácností se pálí ohromné množství zemního plynu. Kvůli nedostatečné infrastruktuře i nízkým zásobám plynu se proto cena této komodity mezi Buffalem a Montrealem vyšplhala až na 35 USD za milion BTU (British Thermal Unit). Přitom v Mexickém zálivu se srovnatelný objem plynu obchoduje za pouhé 3 dolary.
Trh tak dostal elektrárny na Severovýchodě do svízelné situace. Poptávka po elektřině roste, ale plynové elektrárny nechtějí kupovat předraženou primární surovinu. Ty, které mohou rychle přejít na ropu, tak také dělají. 20-30 % místní elektřiny se tak v této době vyrábí z ropy. V USA se přitom ropa mezi surovinami pro výrobu elektřiny dlouhodobě pohybuje pod 1 %. Prosincová i lednová spotřeba ropy se proto v USA výrazně zvýší a zásoby zřejmě poklesnou ještě více, než se čeká, což bude voda na mlýn pro ropné býky.
Divokou kartou pro tento rok bude znovu americká těžba ropy z břidlic a její schopnost reagovat na vyšší ceny také růstem nabídky. Ta nejlepší ropná pole již totiž jsou z velké části obsazena, zaměstnanců je nedostatek a úrokové sazby jsou výše než během předchozího boomu. Na druhou stranu ropné giganty podporuje federální vláda prezidenta Trumpa a díky rušení ekologických i jiných překážek dává prostor pro zvýšení těžby. Rizika i přesto vidíme na ropě spíše směrem nahoru.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: OPEC December Report, MT4, oilprice.com