Korelace měnového páru USD/CAD s cenou ropy je vysoká, jak můžeme vidět v grafu. Proto překvapí, že na nedávné zdražení barelu ropy WTI z 70 na 90 USD nedoprovázel také pokles USD/CAD. Kanadský dolar se na takto slabých úrovních obchodoval v dobách ropy za 50-60 USD.
Porovnání vývoje ceny ropy WTI (červeně, levá osa) a měnového páru USD/CAD (modře, pravá osa):
Ropa ale není jedinou veličinou, která ovlivňuje atraktivitu kanadského dolaru. Měnová politika Bank of Canada ve srovnání s americkým Fedem je stěžejní. Při pohledu na vývoj úrokových sazeb nenajdeme příliš důvodů hrajících v neprospěch CAD. Kanadské úroky víceméně kopírují ty americké (včetně jarní pauzy) a jsou za nimi lehce v závěsu. Nic významného nenasvědčuje tomu, že by Kanada musela snižovat úrokové sazby dříve než Spojené státy.
Při otevření krátké pozice na USD/CAD tak není její držba zdaleka tak drahá ve srovnání např. se shortováním USD/JPY.
Vývoj hlavní úrokové sazby Bank of Canada:
Pokud se nebude negativní sentiment dále prohlubovat a západním ekonomikám se podaří hladké přistání v postupnou dezinflací, je kanadský dolar v dobré pozici. Cenu ropy totiž bude chtít kartel OPEC+ držet i nadále vysoko a globální kapitál může brát Kanadu jako lehce rizikovější, ale aktuálně levnou variantu USA. Americký dolar by se tak na konci roku mohl prodávat za 1,30 toho kanadského.
Vývoj měnového páru USD/CAD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Bank of Canada