Euro na páru EUR/USD předminulý týden začalo výrazně posilovat podpořeno nečekanými fundamentálními zprávami. Konkrétně se jednalo o zápis ze zasedání „minutes“, které většinou nemají výraznější dopad na trhy. Tentokrát však z ECB zaznělo, že by mohlo dojít ke změně rétoriky a přehodnocení měnové politiky. Může za to především fakt, že Eurozóna zaznamenává svůj největší růst za desetiletí a ECB se může chystat stimulovat svůj obrovský monetární program.
Jak již zaznělo několikrát v roce 2017, ECB začátkem roku snížila objem kvantitativního uvolňování z 60 mld. na 30 mld. eur měsíčně. Samotné kvantitativní uvolňování by mělo pokračovat minimálně do konce září tohoto roku. Změna samotné rétoriky by se přitom mohla týkat právě kvantitativního uvolňování, který je hlavním tahounem stimulační politiky ECB. Zároveň zaznělo, že se ECB nechystá měnit úrokové sazby ani po ukončení kvantitativního uvolňování.
S čím ale přijde ECB na čtvrtečním zasedání, může být stále záhadou. Pokud by Mario Draghi potvrdil ukončení kvantitativního uvolňování, mohli bychom vidět další růst eura, ale to by dlouhodobě ovlivnilo inflaci. Dá se očekávat, že Draghi bude tlumit nadšení a bude chtít spíše stabilizovat náladu na trzích. Více se již dozvíme právě na čtvrtečním zasedání ECB ve 14:30.
Jak bylo již řečeno, trh EUR/USD se pohybuje ve stále se zužujícím konsolidačním pásmu. Zároveň na trhu s eurem trochu klesají objemy. Z pohledu technické analýzy lze vidět tedy symetrický trojúhelník, kde si podle teorie lze počkat na jeho proražení. Proražení, respektive výraznější změnu sentimentu lze očekávat až po zasedání ECB, kdy technická analýza jde poněkud stranou. Jako lepší varianta se zdá návrat zpět do oblasti konsolidace, kde lze načasovat obchod přesněji.
Štěpán Hájek
Hlavní analytik BOSSA