V souvislosti s pádem cen ropy se nikdo v posledních měsících příliš neopovažoval nakupovat kanadský dolar, protože Kanadě jako jednomu z hlavních vývozců této komodity prudce klesaly příjmy z jejího exportu, což má obecně negativní dopad na hodnotu měny. Zdá se však, že ceny ropy již našly své dno okolo 45 USD za barel - díky vyšší poptávce, eskalující situaci na Blízkém východě a námluvám Ruska s OPEC ohledně případného omezení produkce se mohou posunout na ceny z letošního jara, kdy se stabilně prodával barel ropy WTI za 60 amerických dolarů, což také krátkodobě pomohlo stlačit měnový pár USD/CAD níže (viz graf).
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Kanadský dolar by měl outperformovat ostatní komoditní měny. Kanadské vývozy totiž nejsou tak závislé pouze na dodávkách surovin jako je tomu u Austrálie, Nového Zélandu, nebo třeba Norska. Kanadské průmyslové jádro v nejlidnatějších provinciích Ontario a Quebec je obchodem s USA svázáno podobně jako Nizozemsko s Německem. 30procentní oslabení kanadského dolaru spolu s velice dobrou spotřebitelskou kondicí v USA dává Kanadě šanci na slušný růst tažený nekomoditními exporty.
Jak můžeme vidět z následujícího grafu, HDP sice celé první pololetí v Kanadě mírně klesalo, v červenci ale dochází k obratu a šok způsobený propadem cen ropy již místní ekonomika vstřebala.
Vývoj měsíčního růstu HDP v Kanadě (v %):
Od kanadské centrální banky Bank of Canada (BoC) nemusíme čekat žádné extrémní kroky, které by s kurzem USD/CAD výrazně zamíchaly. BoC sice na podporu ekonomiky snížila úrokové sazby z předchozích 1,00 % na 0,50 %, jádrová inflace se však i díky slabému kurzu kanadského dolaru drží nad dvěma procenty, což je u vyspělých zemí v dnešní době světlá výjimka.
Centrální banka tím pádem nemá motivaci začínat s podpůrnými opatřeními typu kvantitativního uvolňování (QE), které by vneslo mezi účastníky finančního trhu spíše více nejistoty a zvýšilo by volatilitu. Růst spolu se mzdami i cenami ropy se stabilizoval a není důvod, proč by tomu tak nemělo být i u kurzu kanadského dolaru.
Vývoj meziroční změny jádrové inflace v Kanadě (v %):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com