Důvody proč se dostal kanadský dolar na roční minima a nedokázal výrazně posílit ani poté, co banka přistoupila k zvýšení základní úrokové sazby, bylo několik. Částečně způsobil výprodeje silnější americký dolar, ale kanadský dolar byl defenzivní i na ostatních měnových párech. Začněme ropou, ropa je jedním z hlavních kanadských exportů, a tudíž vývoj měny závisí na vývoji ropných exportů ze země a aktuální ceně ropy. Cena ropy v roce 2018 roste, což by mělo kanadskému dolaru prospět, nicméně výpadky ropné produkce v Kanadě byly hlavním katalyzátorem výprodejů na kanadském dolaru. Ty se podařilo obnovit a měně by měl růst cen ropy pomoci.
Ovšem to by se nesměla Kanada pustit do obchodních válek s USA. Spojené státy na konci května neudělily Kanadě trvalou výjimku a začaly uplatňovat 25% cla na dovoz ocele a 10% cla na hliník. Na to reagovala Kanada vlastním celním opatřením na dovoz amerických výrobků o objemu 14 mld. dolarů. Pro Kanadu tvoří americký trh 85% jejich celkového exportu ocele, tudíž se recipročním opatřením nelze divit. Vystoupení Spojených států a následný rozpad dohody NAFTA, tak tlačil na kanadskou měnu, což eskalovaly zprávy o možné dohodě mezi USA a Mexikem a Kanadou a Mexikem, kde by Kanada s USA zůstaly bez dohody. Jak jsem zmínil kanadská ekonomika je silně provázána s tou americkou a pošramocení vztahů s USA by jí určitě ublížilo.
Začátkem týdne došlo k průlomu a to obchodní dohodě ohledně budoucích vztahů mezi USA a Mexikem, což by za normálních okolností vyvíjelo tlak na kanadský dolar. Ovšem společně s Trumpovo veřejným prohlášením o uzavření dohody s Mexikem dorazily i pozitivní komentáře ohledně vyjednávání s Kanadou, která by se mohla brzy přidat k obou zemím. Původní dohoda NAFTA však zůstává minulostí a Kanada se tak připojí k dosavadně novému názvu "The United States-Mexico Trade Agreement". Kanadský dolar tak má divokou kartu v podobě obchodní dohody mezi třemi stranami. Dále mu může pomoci plánované zvýšení úrokových sazeb na přespříštím zasedání, které je však podmíněno dosažením obchodní dohody a růstem inflačních tlaků, které za červenec výrazně předčily očekávání, když meziročně rostla inflace na 3%. Společně s rostoucí ekonomikou a silným trhem práce s nezaměstnaností na 40-ti letých minimech by mělo jít o dostatečný stimul pro kanadský dolar k následnému posílení.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.